Greek GSX-R forum
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
JIMK7
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
nasos-v
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
T.R.E
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
k8 600 kk
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
kostaskr6
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
κολτρέϊν
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
Leroy
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
ripper
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_l10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_c10Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Poll_r10 

 

 Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία

Πήγαινε κάτω 
+3
zed660
Miou
lotinia
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 15:14

Παιδιά καλησπέρα,έχω εδω και αρκετό καιρό το μηχανάκι σε ακινησία,μια βόλτα το μήνα το πολύ ή το βάζω μπρος για λίγη ώρα.Ας πούμε οτι αυτό έχει ενάμησι χρόνο.Πριν κανα τετράμηνο όπως ήταν λογικό έμεινε από μπαταρία και όταν το έβαλα μπρός με καλώδια δεν είχε κανένα θέμα.Σήμερα δύο μήνες μετά τ ξαναέβαλα με καλώδια να το κουνήσω λίγο και παρατήρησα ένα σκορτσάρισμα λίγο αφού το κίνησα στις 3.500 στροφές σαν να ήθελε να σβήσει σαν να μην ανέβαζε στροφές.Μια φορά που δεν το ξεκίνησα με στροφές έσβησε κιόλας.Όταν το έσβησα πήρε κανονικά μπρος χωρίς δράματα,δηλαδή η μπαταρία έστω και για λίγο φόρτισε.Παίζει για αυτό να φταίει η κλασμένη μπαταρία ή απο την ακινησία μάζεψε τπτ στην τρόμπα βενζίνης και γίνετε αυτό;Τον καιρό αυτό που ήταν ακίνητη την είχα αφήσει με το τεπόζιτο φουλ με κατοστάρα V Power racing από θεωρητικά το κορυφαίο σε ποιοτητα βενζίνης πρατήριο της περιοχής μου για να αποφύγω να κάνουν κρυστάλους οι ατμοί της βενζίνης.Στο χείλος του ρεζερβουάρ πάντως βρήκα το κλασσικό κοκκινωπό υπόλειμμα βενζίνης....πείτε καμια γνώμη παιδιά και πως να το στρώσω.Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 15:20

ξεκινα δοκιμαζοντας με μια καινουργια μπαταρια απο κανα γνωστο σου

το κλαπετο στην εξατμιση ειναι πανω ή το εχεις βγαλει ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 18:17

Πρώτα αυτό που λέει ο miou για την μπαταρία και αν δεν στρώσει, καλό καθάρισμα στην αντλία βενζίνης και μπεκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 18:48

Δεν ξέρω που είναι το κλαπέτο που λέτε παιδιά,τελικά και link pipes που καταργούν τον καταλύτη με έναν λάμδα έχω.Από εκεί και μπροστά είμαι μαμά,και από οτι κοίταξα έχει κάτι που μπορεί να είναι μηχανισμός που ανοιγοκλείνει κλαπέτο.Μπαταρία θα αλλαχθεί σίγουρα απλά έλεγα να το παρατείνω λίγο να φτιάξει ο καιρός.Τα μπεκ και η τρόμπα πόσο θα κοστίσει να καθαριστούν χοντρικά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terrorzone
Full gixxer
Full gixxer
terrorzone


Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 826
Hμερομηνία εγγραφής : 08/10/2014

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 19:03

Φιλαράκι άμα το πουλάς στείλε μου ένα πμ.σοβαρα το λεω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.hydraulic-hellas.gr
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 19:33

Χαχαχαχαχα γιατί τέτοια κάψα με το δικό μου;Από περιέργεια τι λεφτά δίνεις;Στείλε πμ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lotinia στις Πεμ 22 Ιαν 2015, 19:39, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 19:37

Μπεκ μην καθαρισεις αποφυγε το nono αλλαξε παταρια καθαρισε ντρομπα και βαλε καινουργια βενζινα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 19:44

Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει αν το κινώ περισσότερο ή οτι ζημιά έγινε έγινε και σωνεται μονο με εγχείρηση.Ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος οτι η τιμή που θα ακούσω για καθαρισμό θα πονέσει πολύ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠεμ 22 Ιαν 2015, 21:01

Για την αντλία που ρώτησες, αν πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου μπορείς να την καθαρίσεις και μόνος σου σιγά σιγά. Νομίζω λέει και στο manual τον τρόπο, αλλά αν θες ψάξε και στο φόρουμ παλαιότερα θέματα όπως αυτό: https://gixxer.forumgreek.com/t2789-topic?highlight=%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B9%CE%B1
Αλλιώς πήγαινέ το σε κάποιον καλό μηχανικό να στην καθαρίσει (δεν ξέρω τιμή, αλλά δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό το ποσό...).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 13:56

Παιδιά να προσθέσω και κάτι ακόμα μήπως καταλάβεται καλύτερα τι παίζει,σήμερα που το έβαλα μπρος στατικά αφού πέρασε τους 70 βαθμούς άρχισε μια αρυθμία στο ρελαντί.Σαν να δίνει λίγο γκαζάκι και το ρελαντί ξεκολλάει από τις 1100 στροφές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 14:04

τα πραγματα ειναι απλα ...

ξεκινας με μια καινουργια μπαταρια και μετα βλεπεις τι θα γινει  ...

σου εχουμε πει μερικα πραγματα ακομα και ο μηχανικος(jim) και εσυ ακομα δεν τα εχεις κανει αλλα συνεχιζεις να γραφεις και να  ρωτας ...

κανε πραξη  και βλεπεις πως θα παει μετα.

η αλλη λυση ειναι να το πας σε ενα μηχανικο και να στο φτιαξει ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 14:10

Εντάξει ρε Miou μην βαράς προσέθεσα κάτι γιατί μπορεί να είναι ή να μην είναι σημαντικό,προφανώς και θα κάνω τα πράγματα παραπάνω αλλά γιατί να μην δώσω και αυτή την λεπτομέρεια μήπως και συγκεκριμενοποιηθεί το πρόβλημα πριν δω μηχανικό.Δεν ρώτησα κάτι παραπάνω απλά έδωσα και άλλα δεδομένα,αν δεν θέλεις ή το βρίσκεις κουραστικο απλά αγνόησε το δεν τρέχει τπτ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 15:40

ενιωσες να σε βαραω πουθενα????
τωρα ή και καθε φορα που ρωτας κατι ?
ή σε καθε πμ που μου εχεις στειλει στο παρελθον ????

απλα σου εχουμε απαντησει ηδη τι πρεπει να κανεις για αρχη και εσυ δεν ...


beer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boutser
Hero gixxer
Hero gixxer
boutser


Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : Καβάλα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2762
Αγωνιζόμενος : θα ήθελα...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/10/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 15:55

απλά άλλαξε μπαταρία και μην σκέφτεσαι ότι έπαθε κάτι σοβαρό το μοτερι σου όταν δεν είναι εντάξει η μπαταρία πολλά πράγματα υπολειτουργούν στα μηχανάκια και στα αυτοκίνητα το ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΠαρ 23 Ιαν 2015, 18:24

Miou έγραψε:
ενιωσες να σε βαραω πουθενα????
τωρα ή και καθε φορα που ρωτας κατι ?
ή σε καθε πμ που μου εχεις στειλει στο παρελθον ????

απλα σου εχουμε απαντησει ηδη τι πρεπει να κανεις για αρχη και εσυ δεν ...


beer

Μου ακούστηκες λιγάκι εκνευρισμένος που δεν σας ακούω για αυτό στο έγραψα.Εγώ πάντως το ρώτησα στην περίπτωση που η αρρυθμία σημαίνει νερό στην βενζίνη,επειδή την έχω καιρό και η υγρασία εδω είναι πολύ,οπότε και που θα αλλάξω μπαταρία και θα καθαρίσω φίλτρο βενζίνης μήπως δεν πρέπει να την κάψω καν την παλιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΣαβ 24 Ιαν 2015, 19:58

lotinia έγραψε:
Miou έγραψε:
ενιωσες να σε βαραω πουθενα????
τωρα ή και καθε φορα που ρωτας κατι ?
ή σε καθε πμ που μου εχεις στειλει στο παρελθον ????

απλα σου εχουμε απαντησει ηδη τι πρεπει να κανεις για αρχη και εσυ δεν ...


beer

Μου ακούστηκες  λιγάκι εκνευρισμένος που δεν σας ακούω για αυτό στο έγραψα.Εγώ πάντως το ρώτησα στην περίπτωση που η αρρυθμία σημαίνει νερό στην βενζίνη,επειδή την έχω καιρό και η υγρασία εδω είναι πολύ,οπότε και που θα αλλάξω μπαταρία και θα καθαρίσω φίλτρο βενζίνης μήπως δεν πρέπει να την κάψω καν την παλιά...

Μπορεί να είναι ΚΑΙ αυτό οπότε όπως σου είπε και ο JIMK7 πιο πάνω άλλαξε και την βενζίνη που έχεις τόσο καιρό μέσα, με μια ''φρέσκια''. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 14:12

Παιδιά σήμερα άλλαξα μπαταρία και έβαλα προληπτικά καινούργια λάδια/φιλτρο για να αρχίσω να το κινώ.Επίσης καλοκαιράκι είχα βγάλει και καθαρίσει το τεπόζιτο.Δυστυχώς όμως στην πρώτη βόλτα από εκει που είχα ένα μικρό σκορτσάρισμα έγινε ένα μεγάλο από 1.000-4.000 στροφές με δυσκολία στο ξεκίνημα και ήχο από V2 σε αυτό το φάσμα(σε υψηλότερες στροφες δουλευει νορμάλ).Τα παιδιά στο συνεργείο μου είπαν οτι μαλλον έχω θεματάκι στο ένα μπουζί(ψιλομυρίζει και άκαυτη ) αρα μάλλον εκεί παίζει. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν πράγματι είναι εκεί το ζήτημα να αλλάξω το ένα ή τετράδα.Έχω 21.400 χιλιόμετρα και δεν έχουν αλλαχθεί οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να τα αλλάξω τώρα όλα ή με το μεγάλο σέρβις.Επίσης ειναι λογικό να χαλάσει έτσι ενα μπουζί μόνο του,έκανα κάτι λαθος δηλαδή ή απλά συμβαίνει(η ακινησία μπορεί να χαλάσει το μπουζιWink και γιατί σε ψηλότερες στροφές "ξεκολλάει";
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kontos 750
Hero gixxer
Hero gixxer
kontos 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1963
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 18:10

Πότε αλλαξες μπουζι τελευταία φορά...; εγω είχα θέμα με 1 μπουζι, δεν ειχανε συμπληρώσει χλμ αλλα τα είχα πανω 4 χρόνια... Στο μανουαλ λεει αλλαγη απο χλμ ή κάθε 4 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 18:43

lotinia έγραψε:
Παιδιά σήμερα άλλαξα μπαταρία και έβαλα προληπτικά καινούργια λάδια/φιλτρο για να αρχίσω να το κινώ.Επίσης καλοκαιράκι είχα βγάλει και καθαρίσει το τεπόζιτο.Δυστυχώς όμως στην πρώτη βόλτα από εκει που είχα ένα μικρό σκορτσάρισμα έγινε ένα μεγάλο από 1.000-4.000 στροφές με δυσκολία στο ξεκίνημα και ήχο από V2 σε αυτό το φάσμα(σε υψηλότερες στροφες δουλευει νορμάλ).Τα παιδιά στο συνεργείο μου είπαν οτι μαλλον έχω θεματάκι στο ένα μπουζί(ψιλομυρίζει και άκαυτη ) αρα μάλλον εκεί παίζει. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν πράγματι είναι εκεί το ζήτημα να αλλάξω το ένα ή τετράδα.Έχω 21.400 χιλιόμετρα και δεν έχουν αλλαχθεί οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να τα αλλάξω τώρα όλα ή με το μεγάλο σέρβις.Επίσης ειναι λογικό να χαλάσει έτσι ενα μπουζί μόνο του,έκανα κάτι λαθος δηλαδή ή απλά συμβαίνει(η ακινησία μπορεί να χαλάσει το μπουζιWink και γιατί σε ψηλότερες στροφές "ξεκολλάει";

Συγνωμη εχεις κανει 21.400 και δεν εχεις αλλαξει ποτε τα μπουζια ? Shocked και ρωτας μαλιστα αν ειναι και νωρις ? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 19:42

Τα μπουζι μου δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ, φυσικά είχαν ελεγθει στο service των 18.000 χλμ αλλά ο μαστορας μου είπε οτι ειναι κυριλέ και θα τα αλλάξουμε στο μεγάλο των 24.000.Βεβαια από τότε έχουν περασει 3,5 χρόνια με ελαχιστη χρήση(είχα φαει και μια ψιλή ενδιάμεσα και φανταρικό) και χαλαρη μάλιστα.Ο λόγος που με παραξένεψε πάντως Jim δεν είναι οτι είναι νωρίς,ίσα ίσα, είναι οτι έγινε ενω το μηχανάκι στην ουσία καθόταν,για αυτό και πρώτα σκεφτηκα τρόμπα βενζινης κλπ....Μπορούν δηλαδή τα μπουζί να πεθάνουν από "ημερομηνία λήξης" όπως λέει ο kontos 750 ενώ η μηχανή είναι σε στάση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kontos 750
Hero gixxer
Hero gixxer
kontos 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1963
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 21:32

Σωκράτη πλακα κάνεις; το μανουαλ λεει αλλαγη στις 12000 χλμ.
Ασε την πολυκαιρια, αν και οταν μιλουσα με τον tre για τα μπουζι που τα ειχα καιρο με κοροιδευε και ελεγε να τα κρατησω λίγο ακομη. lol!
Αν το μόνο που σου έχει κάνει είναι το μπέρδεμα μην το πεις ούτε του παπά.
Δε νομιζω στο μηχανάκι σου να λέει κατι αλλο το μανουαλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤρι 26 Ιαν 2016, 22:47

Η αλήθεια είναι οτι όσο το δούλευα δούλευε ρολόι, και επειδή και στο προηγούμενο μηχανάκι τα μπουζί δεν χρειάστηκαν αλλαγή σε λιγοτερο από 24.000 ακουσα τον μαστορα.Απαντώντας και στο άλλο ποστ σου,το ξέρω οτι η ακινησία ειναι οτι χειρότερο αλλα ανωτέρα βία,για αυτό και τώρα που το ξαναφτιάχνω ρωτάω τα πάντα για να μην κανω καμια χαζομάρα και κάνω ζημιά.Σκέψου ακόμα και στο μαστορα(της γειτονιάς) σπρωχτό το πήγα για να αποφύγω να το βάλω μπρος μη και τυχων γινει καμια στραβή.Ένα τελευταίο μόνο να ρωτήσω,μια και ο κανονικός μαστορας μου είναι κανα 10αρι χιλιόμετρα μακρια θα υπάρξει θεμα να το βάλω μπρος με τα μπουζι οπως είναι,αυτός δεν φτάνεται σπρωχτός;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kontos 750
Hero gixxer
Hero gixxer
kontos 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1963
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤετ 27 Ιαν 2016, 07:20

Δε νομίζω να έχεις θέμα.... Αλλά δεν είμαι και ειδικός. Αν δεν απαντήσει κάποιος άλλος στείλε pm στον tre ή στον jim για να είσαι σίγουρος. Για εμενα αλλαξε μπουζι, παραφλου, υγρα φρενων, λάδι - φίλτρο, άλλαξε και του αέρα το φίλτρο αν είναι ακόμη το μαμα. Ρυθμισε σώμα ψεκασμού. Τωρα για βαλβιδες νομιζω είναι στις 24000.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤετ 27 Ιαν 2016, 11:25

Όλα τα υπόλοιπα τα άλλαξα εχθές προληπτικά,μόνο το παραφλού μου μένει και αν χρειαστεί τη ρύθμιση στα σώματα(αυτό παίζει να βγήκε off λόγω των μπουζίWink.Επίσης τελικά θα μου το μεταφέρει ο μάστορας οπότε κανένα ρίσκο στο πήγαινε.Ας ελπίσουμε οτι με τα μπουζι και την τρόμπα νερού θα έχω υγιές μηχανάκι ξανά.Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kontos 750
Hero gixxer
Hero gixxer
kontos 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1963
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2010

Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία   Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία EmptyΤετ 27 Ιαν 2016, 11:58

Τα σώματα πρέπει να βάλεις οργανο για να δεις αν είναι οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σκορτσάρισμα μετά από ακινησία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ενεργειες μετα απο διχρονη ακινησια μηχανης
» Ασφάλιση κ ακινησία οχήματος
» μετά το gsxr τι ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com