Greek GSX-R forum
Σύγκριση κρανών για αγορά. Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Σύγκριση κρανών για αγορά. Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Σύγκριση κρανών για αγορά. Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
JIMK7
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
nasos-v
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
T.R.E
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
k8 600 kk
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
kostaskr6
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
κολτρέϊν
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
Leroy
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
ripper
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_l10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_c10Σύγκριση κρανών για αγορά. Poll_r10 

 

 Σύγκριση κρανών για αγορά.

Πήγαινε κάτω 
+6
ripper
Giannis-P-
BillyGsxR
Miou
johnkapin
lotinia
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΠαρ 19 Ιουν 2015, 21:57

Παιδιά ήρθε ο καιρός για να αλλάξω το X-Spirit μου και θέλω τα φώτα του forum.Έχω κοιτάξει τέσσερα κράνη Shoei X-Spirit II,Schuberth SR1,Shark Race R Pro Carbon και το HJC HRPA 10 Plus.Τα κράνη τα έχω δοκιμάσει όλα και η εφαρμογή τους είναι εφάμιλλη συνεπώς ποιότητα κατασκευής-διαρκεια στο χρόνο,ασφάλεια και τιμή τα κριτήρια μου.Το Shoei δεδομένου πως είχα δύο της ίδιας εταιρίας θα το χρησιμοποιησω σαν μέτρο σύγκρισης,τα θεωρώ άψογα εκτός της εσωτερικής επένδυσης που την θεωρώ κάπως ¨άγρια¨.Πρώτη ερώτηση για παιδιά που τα έχουν, αν έχουν κάποιο ελάττωμα ¨χτυπητό¨ και αν η ποιότητα κατασκευής κάποιου φθήνει με το χρόνο(ξεκολλημένοι αγωγοί,κομμένα πλαστικά....οτιδήποτε).Δέυτερον αν πράγματι τα τέσσερα κράνη είναι το ίδιο ποιοτικά και ασφαλή(Στο τεστ της SHARP μόνο δύο παιρνουν 5 αστέρια).Τρίτο αεροδυναμική σταθερότητα και αερισμός κεφαλιού,θόρυβος δεν με πολυνοιάζει.Και μια γενική ερωτήση ακόμη, αν τα άβαφα carbon κράνη ξεθωριάζουν με τον καιρό.Εννοείται όποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο το λέει.Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnkapin
Normal gixxer
Normal gixxer
johnkapin


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 82
Hμερομηνία εγγραφής : 19/03/2014

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 07:16

Για Schuberth SR1 που εχω αποψη είναι αψογο. Πολύ καλο ποιοτικα το εχω 15 μηνες περιπου και είναι σαν τη πρωτη μερα που το πηρα. Λιγο στενο στο βαλε βγαλε λογο κατηγοριας αλλα χωρις θεμα στην οδηγηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 10:48

το hjc το παλιο σαν μειονεκτημα ειχε τον αεραγωγο στο πηγουνι που απλα δεν δουλεψε ποτε.
στο καινουργιο ομως που κοιτας το εχουν αλλαξει και βελτιωσει.

μετα απο 4 χρονια που το εχω ειναι σε καλυτερη κατασταση απο οτι το αραι με τα ιδια χρονια.

φυσικα κανενα προβλημα με αεραγωγους σπασμενους,χαλασμενα βιδακια κτλ παπαριες των αραι

και ειναι παρα πολυ ελαφρυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillyGsxR
Adv. gixxer
Adv. gixxer
BillyGsxR


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Ιλιον , Athens
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 548
Αγωνιζόμενος : του Clubbing
Hμερομηνία εγγραφής : 21/04/2010

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 12:13

γιατι δεν κοιτας κ σε AGV ???? εγω x-spirit 1 & X-Spirit 2 εχω κ ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος k με τα 2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.renaultservicedelios.gr
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 12:56

Κόιταξα και το Corsa και το Pista αλλά δυστυχώς δεν μου κάθησαν τόσο καλά, το ίδιο και το Corsair.To X-Spirit 2 θα ήταν λογικά η πρώτη επιλογή λόγω καλής εμπειρίας από την Shoei αλλά η τιμή του με απόθησε λίγο.Θα έχει πολύ προβληματισμό το ΣΚ. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-P-
Jr.gixxer
Giannis-P-


Άντρας Τόπος : Πειραιας
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Hμερομηνία εγγραφής : 10/04/2015

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 18:13

Φιλε εχω το rpha 10 plus γυρω στους 6 μηνες.πολυ ελαφρυ,χωρις πολυ θορυβο.οι αεραγωγοι οι πανω ειναι ολα τα λεφτα.ειδικα τωρα που καλοκαιριασε.ο μπροστα δεν με πολυνοιαζει γιατι ερχεται ψηλα στο πηγουνι και εχεις ετσι κι αλλιως αερα.το εσωτερικο του μεχρι στιγμης πολυ ανετο.με διαδρομο για γυαλια.δεν μυριζει ευκολα σχετικα με αλλα.το κλειδωμα της ζελατινας στιβαρο.και αν παρεις το replika του lorenzo εχει μεσα τα παντα.φιμε ζελατινα και pinlock.στα λεφτα που εχει πιστευω ειναι οτι καλυτερο.και επισης πολυ σταθερο στον αερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripper
Elite gixxer
Elite gixxer
ripper


Άντρας Όνομα: : Σωτηρης
Τόπος : Μαλδιβες
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 3618
Αγωνιζόμενος : Μόνο στο ps4 πλεον !!!!
Και μονο με kawasaki!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 28/10/2011

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 19:13

Εγω εχω το shark rsr2 brazil. Μια χαρα απο θεμα αερισμου,στο κεφαλι μου εφαρμοζει καλα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι αθορυβο. Εχει αρκετη βαβουρα οταν κινησε με χιλιομετρα. Ααα,και κατι ακομα βασικο για μενα. Τα χρωματα δεν εχουν ξεθωριασει απο τον ηλιο,βροχη.....

Σύγκριση κρανών για αγορά. SHARK-RSR-2-BRAZIL
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Billis 1340
Normal gixxer
Normal gixxer
Billis 1340


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 32
Αριθμός μηνυμάτων : 295
Αγωνιζόμενος : Tuned by T.R.E...
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2014

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΣαβ 20 Ιουν 2015, 22:33

Nα προσπαθήσω να βοηθήσω και εγώ....Τα τελευταία 3 χρόνια πέρασαν απο τα χέρια μου ενα XR-1100 ένα Χ-802 Lorenzo Replica και εδω και λίγο καιρό ενα Χ-Spirit II Kallio Replica...Το τελευταίο εφόσον είναι μέσα στις επιλογές σου και παιρνει και 5 αστέρια στο Sharp που κοιτάς μπορώ να πώ οτι ειναι το πλέον θορυβώδες απο τα 2 προηγούμενα με το 1100 να έπεται και το 802 το πιο αθόρυβο για αυτό που είναι βέβαια...Τώρα ο λόγος που ψαχνόμουν για αλλο κράνος ηταν ΜΟΝΟ η αεροδυναμικη του και πανω σε αυτό μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια χωρις ΙΧΝΟΣ υπερβολης οτι το X-spirit 2 ειναι οτι καλυτερο απο οτι εχω δοκιμάσει πριν το αγορασω (RX-7GP,SR1)...Απο εξαερισμό ειναι επίσης καλό και η κατάσταση του θορυβου μειώνεται αν κλειδωσεις την ζελατινα και κλείσεις σιγουρα τον αεραγωγο στο πηγουνι αν οχι ολους...Εγω αν μπαινει και το οικονομικο στο παιχνιδι θα σου προτεινα το 1100 οικονομικο πλεον αξιοπιστο χιλιοφορεμενο με πολυ καλη overall απόδοση... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
louk6
Hero gixxer
Hero gixxer
louk6


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : βολος
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 2024
Αγωνιζόμενος : Αμα τυχει... οπου τυχει....
Hμερομηνία εγγραφής : 30/08/2011

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΚυρ 17 Ιαν 2016, 18:53

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Προτείνετε μου σας παρακαλώ, μάρκες απο ότι πιο αθόρυβο υπάρχει... Και σίγουρα καλή αεροδυναμική... Κοντά στο 300ρι απο λεφτά. Τι να πάω να κοιτάξω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΚυρ 17 Ιαν 2016, 20:56

Το πιο αθορυβο κρανος ειναι αυτο με το οποιο φορας ωτοασπιδες. Twisted Evil Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
louk6
Hero gixxer
Hero gixxer
louk6


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : βολος
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 2024
Αγωνιζόμενος : Αμα τυχει... οπου τυχει....
Hμερομηνία εγγραφής : 30/08/2011

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΚυρ 17 Ιαν 2016, 21:00

Πες το ψέματα!!! Άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lotinia
Normal gixxer
Normal gixxer
lotinia


Άντρας Όνομα: : Σωκράτης
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 374
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΚυρ 17 Ιαν 2016, 23:10

Προσωπικά με το X-Spirit είχα τον ιδιο θορυβο με το XR-1000 παρότι αγωνιστικό το πρώτο.Νομίζω πιο πολυ βουλανανε τα αυτιά μου από την φασαρια της εξατμισης παρά από το κράνος,για αυτό σου είπα τις ωτοασπιδες.Πάντως αν θες ησυχία η Shoei βγάζει κιτ για τα κρανη της για το θόρυβο και επίσης το Race R Pro έχει πρόβλεψη στο εξω μαξιλάρι ώστε να κλείνει καλά και να μειώνεται ο ήχος.Πολύ ήσυχο κράνος θεωρούνταν το προηγούμενο κορυφαίο της Schuberth πριν το SR1.Επιμένω πάντως οτι καλύτερα διάλεξε το κράνος με οποιοδήποτε άλλο κριτηριο παρά τον ήχο και χρησιμοποίησε ωτοασπίδες,εννοείται για αποστάσεις και ώρα καβάλα, μέσα στην πόλη οσο φασαριόζικο και να είναι ένα κράνος δεν νομίζω να σε ενοχλήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
louk6
Hero gixxer
Hero gixxer
louk6


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : βολος
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 2024
Αγωνιζόμενος : Αμα τυχει... οπου τυχει....
Hμερομηνία εγγραφής : 30/08/2011

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΔευ 18 Ιαν 2016, 06:46

Για μες στη ποληβδε το συζητάμε.. Εγω τώρα έχω agv k4"και ειμαι αποστεθτα ικανοποιημένο απο εφαρμογή και αεροδυναμική. Και πολύ και η τιμή του απλά τα έφαγε τα χρονακια του. Και επειδή προχτες ήρθα Αθήνα και έφυγα αμέσως, μου κακοφάνηκε η φασαρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΔευ 18 Ιαν 2016, 10:43

μακρυα απο τα αραι
εχουν πολυ φασαρια

το hjc ειναι αρκετα πιο ησυχο

απο οτι εχω ακουσει το σουμπερτ ειναι πολυ ησυχο κρανος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΔευ 18 Ιαν 2016, 12:30

Shoei X-Spirit 2 εγω....

Αψογο σε ολα του!Το εσωτερικο μονο σε σχεση με αλλα ειναι λιγο πιο αγριο οπως εγραψες παραπανω αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
amstaff
Normal gixxer
Normal gixxer
amstaff


Άντρας Όνομα: : Βαγγελης
Τόπος : Περαμα
Αριθμός μηνυμάτων : 376
Αγωνιζόμενος : πρωταθλητης στη μαλακια
Hμερομηνία εγγραφής : 19/11/2013

Σύγκριση κρανών για αγορά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση κρανών για αγορά.   Σύγκριση κρανών για αγορά. EmptyΔευ 18 Ιαν 2016, 13:19

το xr 1100 ειναι αρκετα ησυχο και σταθερο στα ψηλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύγκριση κρανών για αγορά.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» συγκριση τιμων
» ΑΓΟΡΑ GPS...
» Αγορα κρανους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΕΞΟΠΛΙΣΜOΣ ΑΝΑΒAΤΗ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com