Greek GSX-R forum
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
JIMK7
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
nasos-v
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
T.R.E
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
k8 600 kk
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
kostaskr6
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
κολτρέϊν
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
Leroy
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
ripper
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_l10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_c10Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Poll_r10 

 

 Βάψιμο Πολυεστερικου

Πήγαινε κάτω 
+6
DrIoannis
susukakiask7
panosk8
theatiss
gsxr power k8
Zuki
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΓρηγόρηςΚ2
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΓρηγόρηςΚ2


Άντρας Όνομα: : ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Hμερομηνία εγγραφής : 16/04/2012

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΤετ 09 Δεκ 2015, 23:43

Θα μιλήσω αύριο με έναν φίλο μου και θα σου πω κοντά είσαι στηλε μου με πμ το βαφεα να ξέρω ποιος είναι.Στ 150 τα χρώματα δικα σου? Και θέλει τόσα μόνο να στο βάψει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 09:36

γιαννη καλο το εχεις κανει
πολυ καλο φαινεται στην φωτο
ειδικα για πρωτη φορα

αλλα ρε φιλε 150ε μονο και μονο για να ριξει το χρωμα και το βερνικι ?
με δικα σου υλικα ? πολλα ειναι ...

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 10:29

Miou έγραψε:
γιαννη καλο το εχεις κανει
πολυ καλο φαινεται στην φωτο
ειδικα για πρωτη φορα

αλλα ρε φιλε 150ε μονο και μονο για να ριξει το χρωμα και το βερνικι ?
με δικα σου υλικα ? πολλα ειναι ...

Ευχαριστώ Αλέξανδρε..!!

Και μένα πολλά μου φάνηκαν να σου είμαι ειλικρινής.Τα χρώματα δικά του.Με τέτοια τιμή προτιμώ να τα βάψω εγώ κ να τα πάω κάπου μόνο για βερνίκι.... euxaristo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 13:10

Συνέχεια λοιπόν.....
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 15nar6h
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 13:59

Σχεδόν έτοιμο πιστεύω....
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Kxfv8
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 19:47

Επόμενο στάδιο πάλι στην ουρά...
Τριψημο με ψιλό γυαλοχαρτο 600ρι κ μετά ξανά τρίψιμο με γυαλοχαρτο νερού 1000ρι...Εφυγε ένα λεπτό στρώμα κ η επιφάνεια είναι λιγάκι πιο λεία όχι όμως τόσο λεία ώστε να σκουπιζεις με πανάκι κ αυτό να μην γατζωνει.
Εμφανίστηκαν δύο αδυναμίες τις οποίες θα δείτε παρακάτω.Τις διόρθωσα με αστάρι.
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 255hpc1
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 2hprl8g
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓρηγόρηςΚ2
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΓρηγόρηςΚ2


Άντρας Όνομα: : ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Hμερομηνία εγγραφής : 16/04/2012

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 20:04

Οταν τελειωσεις το τριψημο περνατο με ενα βιτεξ και οταν το κοιτας απο το πλαϊ να ειναι λειο και να μην φαινονται ποροι, αν φαινονται τριψτο λιγο ακομα αλλιως αν βαφτεί ετσι δεν στρωνει ουτε το χρωμα ουτε το βερνικι. Με 800 νερου τριψτο και εισαι οκ. Το χεις για βαφεας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 10 Δεκ 2015, 20:51

ΓρηγόρηςΚ2 έγραψε:
Οταν τελειωσεις το τριψημο περνατο με ενα βιτεξ και οταν το κιτας απο το πλαει να ειναι λειο και να μην φαονονται ποροι αν φαινονται τριψτο λιγο ακομα αλιος αν βαφτι ετσι δεν στρονη ουτε το χρωμα ουτε το βερνικι. Με 800 νερου τριψτο και εισαι οκ. Το χεις για βαφεας

χαχαχαχαα!Ας μην ησασταν εσεις και θα σου ελεγα αν κανω για βαφεας! Suspect Suspect

Θα σε παρω αυριο τηλ να μιλησουμε... oooyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 13:53

Τελευταίο και πιο δύσκολο κομμάτι...

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 14d14co

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 2d2hq9s
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 16:41

Ελπίζω να μην έβαλες νερό στο γυαλοχαρτο νερού..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 17:21

panosk8 έγραψε:
Ελπίζω να μην έβαλες νερό στο γυαλοχαρτο νερού..


Ωχχχ...Απο κει που τα πηρα αυτο μου εδειξαν και εβαλα.....Λεκανακι με νερο,βουτηγμα και απαλο τριψιμο.... confused confused confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 18:10

Τι λεκανακι και μαλακιες ρε φιλε οποίος στο πε είναι για μερικά κλοτσιδια .. Πολυεστερικό είναι δεν είναι abs η καρμπόν έχει τζελ κοατ από πάνω και μπορεί να μην είναι περασμένο καν από αναρωφηση όπως τα καρπον που σημαίνει ότι έχει ένα εκατομμύριο πόρους που μπορεί να μην φαίνονται με το μάτι αλλά άμα κρατήσει υγρασία από το νερό εκεί μελλοντικά έχει πολλές πιθανότητες να κάνει η αποκόλληση η να φουσκώσει από κάτω. Και αφού σου είπα όχι νερό σε ένα ποστ το θυμάμαι καλά. Κάνε τον κόπο να μιλήσεις με τον βαφεα αν μπορεί να στα βάλει στο φούρνο στη φάση με το αστάρι που τα έχεις τώρα,γιατί αυτό το πράμα δε στεγνώνει εύκολα τωρα. Η κλειστά σε ένα δωμάτιο με φουλ καλοριφέρ για καμιά μέρα.. Ότι σου λέω είναι γιατί την έχω πατήσει με αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 19:46

Μου γ@μησες την ψυχολογία...θα την ανεβάσω πάνω κ θα το αφήσω κοντά στο καλοριφέρ....

Να αφήσω κ τα άλλα κομμάτια??τα έχω πλύνει με νερό να φύγουν οι σκόνες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓρηγόρηςΚ2
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΓρηγόρηςΚ2


Άντρας Όνομα: : ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Hμερομηνία εγγραφής : 16/04/2012

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 11 Δεκ 2015, 19:59

Πανο μην τον πανικοβαλεις  τον ανθρωπο δεν παθαίνει τιποτα το ασταρι εινει μονωτικο υλικο και δεν περνα υγρασια εσυ αλλη μαλακια εκανες εγω ετσι τα τριβω και τα βαφω και δεν εχω κανενα προβλημα.Βεβαια μπορεις να τα τριψεις και χωρις νερο αλλα και με νερο δεν παθαινει τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 12 Δεκ 2015, 13:34

ΓρηγόρηςΚ2 έγραψε:
Πανο μην τον πανικοβαλεις  τον ανθρωπο δεν παθαίνει τιποτα το ασταρι εινει μονωτικο υλικο και δεν περνα υγρασια εσυ αλλη μαλακια εκανες εγω ετσι τα τριβω και τα βαφω και δεν εχω κανενα προβλημα.Βεβαια μπορεις να τα τριψεις και χωρις νερο αλλα και με νερο δεν παθαινει τιποτα

Γιατί τον πανικοβαλω γιατί είπα να τα στεγνώσει καλά ?η μήπως δεν θα έπρεπε να πω τίποτα ? fafoutis fafoutis hallo fafoutis

Όσο για τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να μη γίνω εριστικός όσο και αν με τρώει.
Ό καθένας μπορεί να το βαψει όπως θέλει, εγώ λέω πως είναι το σωστό και το σωστό είναι χωρίς νερό.

το πρόβλημα δεν είναι το νερό καθεαυτου αλλά το υλικό που βάφεις στη προκειμένη τα πολυεστέρικα φερινγκ. Και ο τρόπος κατασκευής τους ο οποίος είναι επιηκως άθλιος και παλαιολιθικος. Το τζελ κοατ εφαρμόζεται στο καλούπι με πινέλο τις περισσότερες φορές, αν σηκώσεις ένα καινούργιο πολυεστερικό στο φως βλέπεις ακόμα και τις πινελιές, το ίδιο και τα στρώματα πολυεστέρα με υαλουφασμα με ρόλο. Αυτό σημαίνει αέρας εγκλωβισμενος σε τζελ κοατ που μπορεί να είναι κάτω από μισό χιλιοστό πχ και να μην μπορείς να το εντοπίσεις με το μάτι. Όμως υπάρχουν τριχοειδή αγγεία που οδηγούν σε πόρους μη ορατους με το μάτι και το νεράκι όπως και η βενζίνη είναι μεγάλες πουτανες και περνάνε από παντου. Και το ασταρι δε μπορεί να καλύψει παντού ειδικά στις γωνίες που θα αρχίσει να φαίνεται το τζελ κοατ από κατω.
http://www.ortsa.gr/τα-σκάφη-και-τα-μυστικά-τους/η-όσμωση-και-η-αντιμετώπιση-της/

Λίγα πράγματα θα πω για την όσμωση τα υπόλοιπα είναι στο νετ οποίος θέλει τα διαβάζει. Νερό εγκλωβισμενο κάτω από το τζελ κοατ δημιουργεί αέρια σε βάθος χρόνου και πιέζει την επιφανεια προς τα έξω δημιουργοντας φουσκαλες όχι μεγαλύτερες από 1cm. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει η ότι θα γεμίσει ανεμοβλογιά το φερινγκ, και έχει να κάνει όπως είπα με την κατασκευή την τεχνική και τα υλικά του εκάστοτε κατασκευαστή.

Αυτό συνέβη και σε μένα απλά φούσκωσε σε 3 4 σημεία και είχε σκάσει απο κάτω το τζελ κοτ αλλά μετά από αρκετό καιρό. Αυτό ήταν όλο ζημιά της τάξης του 0.01% αλλά γιατί να γίνει τη στιγμή που μπορείς να το αποφύγεις.

Τώρα αν εσύ αποφανθηκες μέσα από τηλεδιάγνωση και χωρίς καν να δεις τη βλάβη ότι είναι από άλλη μαλακια που έκανα πάω πάσο και να ξέρω να σε προτιμάω και στο μέλλον fafoutis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓρηγόρηςΚ2
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΓρηγόρηςΚ2


Άντρας Όνομα: : ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Hμερομηνία εγγραφής : 16/04/2012

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 12 Δεκ 2015, 15:20

panosk8 έγραψε:
ΓρηγόρηςΚ2 έγραψε:
Πανο μην τον πανικοβαλεις  τον ανθρωπο δεν παθαίνει τιποτα το ασταρι εινει μονωτικο υλικο και δεν περνα υγρασια εσυ αλλη μαλακια εκανες εγω ετσι τα τριβω και τα βαφω και δεν εχω κανενα προβλημα.Βεβαια μπορεις να τα τριψεις και χωρις νερο αλλα και με νερο δεν παθαινει τιποτα

Γιατί τον πανικοβαλω γιατί είπα να τα στεγνώσει καλά ?η μήπως δεν θα έπρεπε να πω τίποτα ? fafoutis fafoutis hallo fafoutis

Όσο για τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να μη γίνω εριστικός όσο και αν με τρώει.
Ό καθένας μπορεί να το βαψει όπως θέλει, εγώ λέω πως είναι το σωστό και το σωστό είναι χωρίς νερό.

το πρόβλημα δεν είναι το νερό καθεαυτου αλλά το υλικό που βάφεις στη προκειμένη τα πολυεστέρικα φερινγκ. Και ο τρόπος κατασκευής τους ο οποίος είναι επιηκως άθλιος και παλαιολιθικος. Το τζελ κοατ εφαρμόζεται στο καλούπι με πινέλο τις περισσότερες φορές, αν σηκώσεις ένα καινούργιο πολυεστερικό στο φως βλέπεις ακόμα και τις πινελιές, το ίδιο και τα στρώματα πολυεστέρα με υαλουφασμα με ρόλο. Αυτό σημαίνει αέρας εγκλωβισμενος σε τζελ κοατ που μπορεί να είναι κάτω από μισό χιλιοστό πχ και να μην μπορείς να το εντοπίσεις με το μάτι. Όμως υπάρχουν τριχοειδή αγγεία που οδηγούν σε πόρους μη ορατους με το μάτι και το νεράκι όπως και η βενζίνη είναι μεγάλες πουτανες και περνάνε από παντου. Και το ασταρι δε μπορεί να καλύψει παντού ειδικά στις γωνίες που θα αρχίσει να φαίνεται το τζελ κοατ από κατω.
http://www.ortsa.gr/τα-σκάφη-και-τα-μυστικά-τους/η-όσμωση-και-η-αντιμετώπιση-της/

Λίγα πράγματα θα πω για την όσμωση τα υπόλοιπα είναι στο νετ οποίος θέλει τα διαβάζει. Νερό εγκλωβισμενο κάτω από το τζελ κοατ δημιουργεί αέρια σε βάθος χρόνου και πιέζει την επιφανεια προς τα έξω δημιουργοντας φουσκαλες όχι μεγαλύτερες από 1cm. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει η ότι θα γεμίσει ανεμοβλογιά το φερινγκ, και έχει να κάνει όπως είπα με την κατασκευή την τεχνική και τα υλικά του εκάστοτε κατασκευαστή.

Αυτό συνέβη και σε μένα απλά φούσκωσε σε 3 4 σημεία και είχε σκάσει απο κάτω το τζελ κοτ αλλά μετά από αρκετό καιρό. Αυτό ήταν όλο ζημιά της τάξης του 0.01% αλλά γιατί να γίνει τη στιγμή που μπορείς να το αποφύγεις.

Τώρα αν εσύ αποφανθηκες μέσα από τηλεδιάγνωση και χωρίς καν να δεις τη βλάβη ότι είναι από άλλη μαλακια που έκανα πάω πάσο και να ξέρω να σε προτιμάω και στο μέλλον fafoutis


Απ'οτι καταλαβα δεν εισαι βαφεας και σε καθετι που κανεις διαβαζεις και το εφαρμοζεις και καλα κανεις. Εγω ομως ειναι η δουλεια μου και θα μου επιτρεψεις να εχω καλυτερη αποψη απο εσενα για την αντιδραση των υλικων. Στο θεμα τωρα ειμαι σιγουρος οτι κατι δεν καταλαβες (μπορει και εγω), ο γιαννης το ασταρι ετριψε με νερο που σημαινει οτι απο το ασταρι δεν περνα υγρασια.Το δικο μου πολυεστερικο που απο μεσα ηταν αβαφτο οταν το πηρα με νερο το ετριψα το ασταρωσα και μετα το εβαψα και ειναι βαμενο απο το 2008, αρκετα παιδια απο εδω μεσα το ειδαν ας πουνε αυτοι σε τι κατασταση ειναι . Τωρα αν χριαστεις τι γνωμη μου πολυ ευχαριστως να σου την πω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Πολυεστερικου   Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 12 Δεκ 2015, 16:40

Βαφεας δεν είμαι αλλά όπως βλέπεις αυτό που έβαψα και το έτριψα με νερο μια χαρά βγήκε εκτός από τις φουσκαλες που ανέφερα. Το θέμα δεν είναι η τεχνική, το θέμα είναι τι κουβαλάει το κομμάτι που βαφεις πώς έχει κατασκευαστει και τι προεργασία έχεις κάνει. Και χίλιοι 2 παράγοντες όπως από το παραμικρό πχ τα δικά σου χέρια επειδή είναι η δουλειά σου έχουν λιγότερα λίπη από τα διαλυτικά που πιάνεις καθημερινά από ότι τα δικά μου.κτλ κτλ
Βάψιμο Πολυεστερικου - Σελίδα 3 Sl385316resize

βάφεις που εχω κάτσει και έχω δουλέψει τα κομμάτια μου με αυτούς μου χουν πει ότι κακώς τα έτριψα με νερο γιατί απλά μπορείς να το αποφύγω και τσάμπα το ταλαιπωρώ . Εσένα άμα σου κάθεται  δεν έχω κανένα λόγο ούτε να σε αμφισβητώ ούτε καν να σου υποδείξω τίποτα.

Και υπάρχουν και πολύ πιο σοβαρά θέματα από ότι η όσμωση του πολυεστέρα όπως πχ να σου γεμισει κρατηρες το βερνίκι και μετά να ψάχνεσαι. Και αυτό μου έχει συμβεί όταν έριξα το βερνίκι στο σπίτι με τον δικό μου εξοπλισμό γέμισε παντού μπιμπικια και όταν πήγα στον βαφεα με έβαλε να το τριψω από πάνω μόνος μου και να  ρίξω το βερνίκι εκεί στο φούρνο και βγήκε μια χαρά.

Τι θέλω να πω. Για σένα πολλά είναι δεδομένα αλλά για κάποιον που κάνει κάτι πρώτη φορά μπορεί όχι. Και το πιο δύσκολο στο τρίψιμο είναι να καταλάβεις που πρέπει να σταματήσεις γιατί μετά από ένα σημείο αρχίζεις και το χαλάς άμα δε ξέρεις, με ότι συνεπάγεται αυτό. Φαντάσου να το χεις βουτήξει και στο νερό που χάνεις κάθε είδους πάτημα άμα δε μετράς. Τα καρπον τα οποία και έχω κάνει από το μηδέν μόνος μου,όταν τα τριβα με νερο( αναγκαστικά εκεί θέλει) τα άφηνα να στεγνώσουν στον ήλιο και μετά έβλεπα που θέλει κατέβασμα και αντε ξανά.

Τέλος πάντων, τίποτα δεν είναι μη αναστρέψιμο σε αυτά όλα γίνονται είτε με τον ένα τρόπο η τον άλλο οπότε δεν υπάρχει λόγος για άγχος  hallo

Απλά αυτά τα πολυεστέρικα καιρός είναι να περάσουν κάποια στιγμή στο ράφι της προϊστορίας ssss το πολύ πολύ για καλούπια μόνο κάνουν και ευτυχώς οι κατασκευαστες/τεχνίτες έχουν αρχίσει νέες μεθόδους κατασκευής εναλλακτικών υλικών

Οποίος θέλει μπορεί να δει τα crc fairings UK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βάψιμο Πολυεστερικου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Βαψιμο πολυεστερικων
» Βαψιμο ζαντων
» βαψιμο ζαντας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com