Greek GSX-R forum
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
JIMK7
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
nasos-v
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
T.R.E
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
k8 600 kk
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
kostaskr6
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
κολτρέϊν
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
Leroy
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
ripper
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_l10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_c10Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Poll_r10 

 

 Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 13:12

Παιδιά τα φώτα σας αν είναι εύκολο.

Κάνω……σκέψεις να βελτιώσω λίγο φρένα-ανάρτηση μπροστά, με λίγα λόγια μου μπήκαν φυτίλια, κυρίως για ελατήρια OHLINS με λάδια WP μπροστά και ίσως τρόμπα φρένου BREMBO μπροστά και μόνο, μια που το πίσω δεν το δουλεύω, παρά μόνο στην πόλη όταν χρειαστεί να την διασχίσω. Προτείνετε κάτι σε άλλη μάρκα; Τα ονόματα αυτά πάντως τα θεωρώ εγγύηση.

Απορίες:

Ποια OHLINS από θέμα σκληρότητας και ποια BREMBO;

Τα ελατήρια νομίζω ότι τα θέλω ένα(Wink στάδιο πιο σκληρά και όχι για χρήση πίστας που πάω 1-2 φορές το χρόνο, αλλά για βελτίωση της μαλακής μπροστινής ανάρτησης της HAYABUSA σε πιο καλά επίπεδα. Δεν ξέρω πόσες επιλογές σκληρότητας δίνει η OHLINS.Υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία που θα έπρεπε να σκεφτώ πέρα από την OHLINS

Με πιο σκληρό ελατήρια θα μπορεί η ανάρτηση (συμπίεση-επαναφορά) να συνεργάζεται καλά ή θα υπερισχύει το ελατήριο με αποτέλεσμα να θέλει και άλλα πράγματα για να δουλέψει όπως πρέπει; Το ότι αν γίνουν και άλλα πράγματα (revalving δεν λέγεται) θα είναι καλύτερη είναι προφανές, αλλά είναι τόσο απαραίτητο;

BREMBO από όσο ξέρω έχει με 16άρια, με19άρια έμβολα, ακτινική ή αξονική αν έχει επιλογή και δεν ξέρω και τι άλλο.

Τι θα συνιστούσατε; Τα ελατήρια έχουν κάπου στα 100-120 ευρώ από όσο ξέρω. Μαρκούτσια μεταλλικά έχω ήδη. Με τους εργοστασιακούς δίσκους θα έχω κάποιο σοβαρό μειονέκτημα;

Φίλος (ο μηχανικός μου) δίνει την αντλία BREMBO (16άρα) που φορά η δικιά του HAYABUSA 120-140 ευρώ για να βάλει 19άρα. Να την σκεφτώ;;;. Η 19άρα έχει καινούρια μάλλον κάπου στα 280-300 ευρώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
kentaurosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
kentaurosk8


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2031
Hμερομηνία εγγραφής : 11/06/2009

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 13:46

Όπως έχω ξαναγράψει στον άλλον συμφορουμίτη με GEN1 Busa το τεχνολογικό θέμα που έχετε είναι η έλλειψη ακτινικών φρένων. Η best case scenario λύση είναι (με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια) να αλλάξεις καλάμια - δαγκάνες και να βάλεις απο Gixxer 1000 K3+. Αυτόματα έχεις πολύ καλύτερο μπροστινό το οποίο φοράει και ακτινικές δαγκάνες οπότε πηδάς μια γενιά μπροστά αυτομάτως.
Ότι άλλο το θεωρώ ημίμετρο προσωπικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 14:07

kentaurosk8 έγραψε:
Όπως έχω ξαναγράψει στον άλλον συμφορουμίτη με GEN1 Busa το τεχνολογικό θέμα που έχετε είναι η έλλειψη ακτινικών φρένων. Η best case scenario λύση είναι (με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια) να αλλάξεις καλάμια - δαγκάνες και να βάλεις απο Gixxer 1000 K3+. Αυτόματα έχεις πολύ καλύτερο μπροστινό το οποίο φοράει και ακτινικές δαγκάνες οπότε πηδάς μια γενιά μπροστά αυτομάτως.
Ότι άλλο το θεωρώ ημίμετρο προσωπικά...

Πάμε αλλού δηλαδή! Έτσι όπως λες με φρένα Gixxer 1000 K3+ θα είμαι καλύτερα; Κάποιοι που βάζουν φρένα από HAYABUSA (δεν ξέρω πιο μοντέλο) γιατί τα βάζουν ή δεν κατάλαβα καλά; Πόσο πάει ενδεικτικά το κόστος και από πιο μοντέλο είναι καλύτερα; Τα καλάμια των GSXR είναι ήδη πολύ σκληρότερα, έτσι δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
kentaurosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
kentaurosk8


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2031
Hμερομηνία εγγραφής : 11/06/2009

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 15:03

Κάποιοι βάζουν φρένα απο τα τελευταία Busa τα οποία φοράνε Brembo αλλά την φθηνή σειρά. (όχι Μ4 ή Μ50). Είναι καλές αυτές οι δαγκάνες αλλά με ένα ζευγάρι απο Gixxer 1000 K9+ ή Honda CBR1000 08+ είσαι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τις φθηνές Brembo.
Τα καλύτερα καλάμια είναι του Κ9 σε στοκ μορφή αλλά είναι και τα πιο ακριβά ΑΝ τα βρεις μεταχειρισμένα. Ότι βρεις απο Κ3 1000+ είναι εξίσου καλό. Η διάμετρος του καλαμιού στην πάνω πλάκα είναι 50mm σε όλα τα μοντέλα (και στο δικό σου) οπότε είσαι bolt on. Στην κάτω πλάκα τα Κ3-Κ6 είναι 54mm, τα Κ7-8 56mm και τα Κ9+ 55mm.
Τα κόστη παίζουν αρκετά οπότε με ένα ψάξιμο στο car ή κι εδώ μέσα μπορείς να βρείς ένα μπούσουλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 21:13

Δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα Rolling Eyes
Υπαρχουν πια ανταπτορες γυρο στα 170 ευρω και μπορεις να βαλεις ακτινικες δαγκανες μπρεμπο Μ4 οσοι το εχουν κανει εχουν δει τεραστιες διαφορες Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 21:43

JIMK7 έγραψε:
Δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα Rolling Eyes
Υπαρχουν πια ανταπτορες γυρο στα 170 ευρω και μπορεις να βαλεις ακτινικες δαγκανες μπρεμπο Μ4 οσοι το εχουν κανει εχουν δει τεραστιες διαφορες Wink

Κόστος περίπου;;

Μόνο τρόμπα αξίζει; Η 16άρα που πουλά ο φίλος μου 120-140 ευρώ λέει;

Περιέργως δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα με τα φρένα, απλά μια έξτρα βελτίωση θα ήταν καλοδεχούμενη, χωρίς όμως τρελά έξοδα. Γενικά δεν έχω διαπιστώσει ποτέ αυτά που λένε για τις HAYABUSA, αλλά κάθε άλλο είμαι ευχαριστημένος από τα φρένα. Και ο μηχανικός μου που έχει ίδια μηχανή λέει πως τα φρένα μου δεν έχουν καμιά σχέση με HAYABUSA. Το μόνο που έχω είναι μεταλλικά σωληνάκια. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται αν πάω 3-4 φορές 0-300-0 και ούτε με ενδιαφέρει, αλλά στις Σέρρες πχ δεν είχα θέμα και ειδικά τελευταία που έκανα νομίζω ένα αξιοπρεπή χρόνο.

Να πω τα εξής. Όταν πήρα την μηχανή 4+ χρόνια πριν είχε τα εργοστασιακά ΤΟΚΙΚΟ με τα μεταλλικά σωληνάκια, από τα οποία ήμουν υπερευχαριστημένος και απορούσα που λέγανε για τα ανεπαρκή φρένα των HAYABUSA. Μάλιστα όσο ζεσταινόντουσαν τόσο πιο πολύ έπιαναν!!! Μετά και από παρότρυνση του μηχανικού μου έβαλα τα κόκκινα BREMBO τα οποία είχαν σταθερή απόδοση παντού και πάντα, αλλά δεν φρενάριζαν δυνατά όσο τα ΤΟΚΙΚΟ. Τώρα φορώ τα EBC FA188 ΗΗ, τα οποία με τρόμαξαν θετικά στην αρχή!!! Μιλάμε για τρελό φρένο!! Όσο ζεσταινόντουσαν (σε ένα δυνατό πάτημα) τόσο μεγάλωνε η τριβή τους, αποτέλεσμα να πρέπει να μειώσω ΠΟΛΥ την πίεση και να ρυθμίσω ξανά τον εγκέφαλό μου στα νέα δεδομένα!! Σε ένα δυνατό μάλιστα φρενάρισμα επίτηδες από τα 260 μου μπλόκαρε και μου δίπλωσε το μπροστινό στα 160!!!! Στην συνέχεια και σταδιακά (μάλλον στις Σέρρες) κάηκαν και χάσανε αυτό το χαρακτηριστικό με αποτέλεσμα στα φρένα της ευθείας στις Σέρρες να μην ικανοποιούν και η μανέτα να κοντεύει να ακουμπήσει τα δάχτυλα-γκάζι! Στις υπόλοιπες στροφές που είναι χαμηλότερων ταχυτήτων δεν με προβλημάτιζε όπως και στους έξω δρόμους. Θα ήθελα όμως την δύναμη που είχα αρχικά. Για αυτό το λόγο τώρα που φαγώθηκαν μετά από 8000 χιλ. (λίγα δεν είναι;;Wink πήρα ήδη ξανά τα εργοστασιακά ΤΟΚΙΚΟ που ελπίζω να επιβεβαιώσουν την αρχική εκείνη αίσθηση. Αν βάλω μια τρόμπα λέω δεν θα είμαι αρκετά καλύτερα;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 22:08

topetwrx έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
Δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα Rolling Eyes
Υπαρχουν πια ανταπτορες γυρο στα 170 ευρω και μπορεις να βαλεις ακτινικες δαγκανες μπρεμπο Μ4 οσοι το εχουν κανει εχουν δει τεραστιες διαφορες Wink

Κόστος περίπου;;

Μόνο τρόμπα αξίζει; Η 16άρα που πουλά ο φίλος μου 120-140 ευρώ λέει;

Περιέργως δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα με τα φρένα, απλά μια έξτρα βελτίωση θα ήταν καλοδεχούμενη, χωρίς όμως τρελά έξοδα. Γενικά δεν έχω διαπιστώσει ποτέ αυτά που λένε για τις HAYABUSA, αλλά κάθε άλλο είμαι ευχαριστημένος από τα φρένα. Και ο μηχανικός μου που έχει ίδια μηχανή λέει πως τα φρένα μου δεν έχουν καμιά σχέση με HAYABUSA. Το μόνο που έχω είναι μεταλλικά σωληνάκια. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται αν πάω 3-4 φορές 0-300-0 και ούτε με ενδιαφέρει, αλλά στις Σέρρες πχ δεν είχα θέμα και ειδικά τελευταία που έκανα νομίζω ένα αξιοπρεπή χρόνο.

Να πω τα εξής. Όταν πήρα την μηχανή 4+ χρόνια πριν είχε τα εργοστασιακά ΤΟΚΙΚΟ με τα μεταλλικά σωληνάκια, από τα οποία ήμουν υπερευχαριστημένος και απορούσα που λέγανε για τα ανεπαρκή φρένα των HAYABUSA. Μάλιστα όσο ζεσταινόντουσαν τόσο πιο πολύ έπιαναν!!! Μετά και από παρότρυνση του μηχανικού μου έβαλα τα κόκκινα BREMBO τα οποία είχαν σταθερή απόδοση παντού και πάντα, αλλά δεν φρενάριζαν δυνατά όσο τα ΤΟΚΙΚΟ. Τώρα φορώ τα EBC FA188 ΗΗ, τα οποία με τρόμαξαν θετικά στην αρχή!!! Μιλάμε για τρελό φρένο!! Όσο ζεσταινόντουσαν (σε ένα δυνατό πάτημα) τόσο μεγάλωνε η τριβή τους, αποτέλεσμα να πρέπει να μειώσω ΠΟΛΥ την πίεση και να ρυθμίσω ξανά τον εγκέφαλό μου στα νέα δεδομένα!! Σε ένα δυνατό μάλιστα φρενάρισμα επίτηδες από τα 260 μου μπλόκαρε και μου δίπλωσε το μπροστινό στα 160!!!! Στην συνέχεια και σταδιακά (μάλλον στις Σέρρες) κάηκαν και χάσανε αυτό το χαρακτηριστικό με αποτέλεσμα στα φρένα της ευθείας στις Σέρρες να μην ικανοποιούν και η μανέτα να κοντεύει να ακουμπήσει τα δάχτυλα-γκάζι! Στις υπόλοιπες στροφές που είναι χαμηλότερων ταχυτήτων δεν με προβλημάτιζε όπως και στους έξω δρόμους. Θα ήθελα όμως την δύναμη που είχα αρχικά. Για αυτό το λόγο τώρα που φαγώθηκαν μετά από 8000 χιλ. (λίγα δεν είναι;;Wink πήρα ήδη ξανά τα εργοστασιακά ΤΟΚΙΚΟ που ελπίζω να επιβεβαιώσουν την αρχική εκείνη αίσθηση. Αν βάλω μια τρόμπα λέω δεν θα είμαι αρκετά καλύτερα;;;

1) ανταπτορες 170 περιπου
2) Δαγκανες Μ4 590 περιπου
3) Ντρομπα Brembo Racing 19X18 220 ευρω καινουργια ολα αυτα που σου λεω και θα εχεις αγκυρες

Τα EBC FA188 ΗΗ οσο ειναι καινουργια ειναι κορυφη, ολα αυτα τα χρονια που ετρεχα αυτα τα τακακια φορουσα απλα εχαναν πολυ γρηγορα αποδοση με τον καιρο


Αν βαλεις τελικα Μ4 δαγκανες αγορασε αυτην την ντρομπα


https://www.omniaracing.net/en/brembo-racing-radial-master-cylinder-front-brake-pump-19x18-p-4898.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 22:31

JIMK7 έγραψε:


1) ανταπτορες 170 περιπου
2) Δαγκανες Μ4 590 περιπου
3) Ντρομπα Brembo Racing 19X18 220 ευρω καινουργια ολα αυτα που σου λεω και θα εχεις αγκυρες

Τα EBC FA188 ΗΗ οσο ειναι καινουργια ειναι κορυφη, ολα αυτα τα χρονια που ετρεχα αυτα τα τακακια φορουσα απλα εχαναν πολυ γρηγορα αποδοση με τον καιρο


Αν βαλεις τελικα Μ4 δαγκανες αγορασε αυτην την ντρομπα


https://www.omniaracing.net/en/brembo-racing-radial-master-cylinder-front-brake-pump-19x18-p-4898.html

Χαίρομαι που συμφωνούμε απόλυτα για τα τακάκια!! Very Happy

Αν υπάρχει ένα τακάκι που να κρατά αυτήν την απόδοση και να μη πέφτει στην πορεία όπως τα EBC FA188 ΗΗ τότε θα είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχει άραγε; Μένει να δοκιμάσω με την 1η ευκαιρία τα ΤΟΚΙΚΟ. Από ότι κατάλαβα την 16άρα τρόμπα δεν την προτείνεις!

800 ευρώ + τακάκια είναι πολλά για τα δεδομένα μου, αν και είμαι σίγουρος ότι θα έχω εξαιρετικό αποτέλεσμα. Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 22:41

topetwrx έγραψε:
JIMK7 έγραψε:


1) ανταπτορες 170 περιπου
2) Δαγκανες Μ4 590 περιπου
3) Ντρομπα Brembo Racing 19X18 220 ευρω καινουργια ολα αυτα που σου λεω και θα εχεις αγκυρες

Τα EBC FA188 ΗΗ οσο ειναι καινουργια ειναι κορυφη, ολα αυτα τα χρονια που ετρεχα αυτα τα τακακια φορουσα απλα εχαναν πολυ γρηγορα αποδοση με τον καιρο


Αν βαλεις τελικα Μ4 δαγκανες αγορασε αυτην την ντρομπα


https://www.omniaracing.net/en/brembo-racing-radial-master-cylinder-front-brake-pump-19x18-p-4898.html

Χαίρομαι που συμφωνούμε απόλυτα για τα τακάκια!! Very Happy

Αν υπάρχει ένα τακάκι που να κρατά αυτήν την απόδοση και να μη πέφτει στην πορεία όπως τα  EBC FA188 ΗΗ τότε θα είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχει άραγε; Μένει να δοκιμάσω με την 1η ευκαιρία τα ΤΟΚΙΚΟ. Από ότι κατάλαβα την 16άρα τρόμπα δεν την προτείνεις!

800 ευρώ + τακάκια είναι πολλά για τα δεδομένα μου, αν και είμαι σίγουρος ότι θα έχω εξαιρετικό αποτέλεσμα. Rolling Eyes

Γιατι 800 ευρω + τακακια οι δαγκανες εχουν πανω τακακια
Τακακια υπαρχουν που να μην χανουν αποδοση ΖΟ4 αλλα ειναι πανακριβα αυτα εβαλα την τελευταια φορα ... ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο κοσμο αλλα και οτι πιο ακριβο lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 22:46

JIMK7 έγραψε:

Τακακια υπαρχουν που να μην χανουν αποδοση ΖΟ4 αλλα ειναι πανακριβα αυτα εβαλα την τελευταια φορα ... ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο κοσμο αλλα και οτι πιο ακριβο lol!

Πόσο πάνε δηλαδή;;

Για την 16άρα....την τρόμπα εννοώLaughing αποφεύγεις να μου πεις. Πες μου δεν θα στενοχωρηθώ!! Laughing

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 23:11

topetwrx έγραψε:
JIMK7 έγραψε:

Τακακια υπαρχουν που να μην χανουν αποδοση ΖΟ4 αλλα ειναι πανακριβα αυτα εβαλα την τελευταια φορα ... ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο κοσμο αλλα και οτι πιο ακριβο lol!

Πόσο πάνε δηλαδή;;

Για την 16άρα....την τρόμπα εννοώLaughing  αποφεύγεις να μου πεις. Πες μου δεν θα στενοχωρηθώ!! Laughing


Τα τακακια εχουν περιπου 110 ανα δαγκανα ( στη καλυτερη περιπτωση που μπορεις να τα βρεις ) οσο για τη τρομπα ειναι μικρη Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 24 Νοε 2016, 23:20

JIMK7 έγραψε:
topetwrx έγραψε:
JIMK7 έγραψε:

Τακακια υπαρχουν που να μην χανουν αποδοση ΖΟ4 αλλα ειναι πανακριβα αυτα εβαλα την τελευταια φορα ... ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο κοσμο αλλα και οτι πιο ακριβο lol!

Πόσο πάνε δηλαδή;;

Για την 16άρα....την τρόμπα εννοώLaughing  αποφεύγεις να μου πεις. Πες μου δεν θα στενοχωρηθώ!! Laughing


Τα τακακια εχουν περιπου 110 ανα δαγκανα ( στη καλυτερη περιπτωση που μπορεις να τα βρεις )  οσο για τη τρομπα ειναι μικρη Wink

Λες να τα δοκιμάσω;;;;;;; Rolling Eyes Δίσκο τρώνε πολύ;;; Πχ τα EBC παρά του ότι κάνουν λες και τρίβεται μέταλλο με μέταλλο, ακόμη και χωρίς να τα πατάς, δεν μου έκαναν κάποια αντιληπτή φθορά.

ΖΟ4 λέγονται; Μάρκα είναι αυτή;;

Οι 16άρες δεν σου αρέσουν δηλαδή;; Προτιμάς 19άρες... Λογικό από όλες τις απόψεις!! fafoutis

Για ελατήριο της OHLINS που λέω στην αρχή καμιά παρατήρηση;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 09:47

βρεμβο ειναι τα ζ04 που σου λεει ο δημητρης
μπορει να ειναι τα καλυτερα στην πιστα αλλα δεν νομιζω οτι θα τα εβαζα για τον δρομο
δεν τα εχω δοκιμασει και μαλλον ουτε προκειται με την τιμη που εχουν

η 16ρα τρομπα ειναι μικρη για να δεις σοβαρη βελτιωση
παρε αυτη που σου ειπε ο δημητρης και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα
με σχετικα λιγα λεφτα

αν και το κυριο προβλημα σου ειναι οι δαγκανες και οχι τοσο η τρομπα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 10:05

Miou έγραψε:
βρεμβο ειναι τα ζ04 που σου λεει ο δημητρης
μπορει να ειναι τα καλυτερα στην πιστα αλλα δεν νομιζω οτι θα τα εβαζα για τον δρομο
δεν τα εχω δοκιμασει και μαλλον ουτε προκειται με την τιμη που εχουν

η 16ρα τρομπα ειναι μικρη για να δεις σοβαρη βελτιωση
παρε αυτη που σου ειπε ο δημητρης και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα
με σχετικα λιγα λεφτα

αν και το κυριο προβλημα σου ειναι οι δαγκανες και οχι τοσο η τρομπα

Κατάλαβα Αλέξανδρε και έχεις προφανώς δίκιο. Ήλπιζα να έχουν την συμπεριφορά των EBC που φρενάριζαν μια χαρά κρύα, απλά ζεστά τρελαινόντουσαν!!!! Σε 1η φάση θα δοκιμάσω όπως είπα ξανά τα ΤΟΚΙΚΟ που τα έβαλα ήδη, με την ευχή να επιβεβαιώσουν εκείνη την πολύ καλή αίσθηση που είχα όταν πήρα την μηχανή. Ο καιρός όμως εδώ κάνει άλλα σχέδια και η βόλτα είναι απαγορευτική προς το παρόν.

Άντε κάντε ένα έρανο να βάλω τις brembo!!! Laughing

Για τα ελατήρια της OHLINS τι λέτε;;; Άντε με το τσιγκέλι σας τα βγάζω!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 12:25

topetwrx έγραψε:
Miou έγραψε:
βρεμβο ειναι τα ζ04 που σου λεει ο δημητρης
μπορει να ειναι τα καλυτερα στην πιστα αλλα δεν νομιζω οτι θα τα εβαζα για τον δρομο
δεν τα εχω δοκιμασει και μαλλον ουτε προκειται με την τιμη που εχουν

η 16ρα τρομπα ειναι μικρη για να δεις σοβαρη βελτιωση
παρε αυτη που σου ειπε ο δημητρης και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα
με σχετικα λιγα λεφτα

αν και το κυριο προβλημα σου ειναι οι δαγκανες και οχι τοσο η τρομπα

Κατάλαβα Αλέξανδρε και έχεις προφανώς δίκιο. Ήλπιζα να έχουν την συμπεριφορά των EBC που φρενάριζαν μια χαρά κρύα, απλά ζεστά τρελαινόντουσαν!!!! Σε 1η φάση θα δοκιμάσω όπως είπα ξανά τα ΤΟΚΙΚΟ που τα έβαλα ήδη, με την ευχή να επιβεβαιώσουν εκείνη την πολύ καλή αίσθηση που είχα όταν πήρα την μηχανή. Ο καιρός όμως εδώ κάνει άλλα σχέδια και η βόλτα είναι απαγορευτική προς το παρόν.

Άντε κάντε ένα έρανο να βάλω τις brembo!!! Laughing  

Για τα ελατήρια της OHLINS τι λέτε;;; Άντε με το τσιγκέλι σας τα βγάζω!!! Laughing

Τα ΖΟ4 δεν ξερω αν βγαζουν για τις δαγκανες σου scratch αλλα αν υπαρχουν θα παθεις πλακα, το καλο σ αυτά είναι ότι εχεις δυναμη κρυα και ζεστα το ΙΔΙΟ οσα απανωτα φρενα και να κανεις δεν θα χασεις καθολου δυναμη ακομα και προς το τελος της παστας

Για μενα βεβαια καλυτερα να βαλεις Μ4 δαγκανες παρα τα τακακια όπως σου ειπε και ο Μιου αυτές είναι που κανουν τη διαφορα  Wink

Οσο για τα ελατήρια οποια μαρκα και να επιλεξεις δεν εχει σημασια, απλα αυτό που εχει είναι τι σκληρωτητα θα προτιμησεις μονο εκει θα δεις διαφορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 12:47

JIMK7 έγραψε:


Τα ΖΟ4 δεν ξερω αν βγαζουν για τις δαγκανες σου scratch αλλα αν υπαρχουν θα παθεις πλακα, το καλο σ αυτά είναι ότι εχεις δυναμη κρυα και ζεστα το ΙΔΙΟ οσα απανωτα φρενα και να κανεις δεν θα χασεις καθολου δυναμη ακομα και προς το τελος της παστας

Για μενα βεβαια καλυτερα να βαλεις Μ4 δαγκανες παρα τα τακακια όπως σου ειπε και ο Μιου αυτές είναι που κανουν τη διαφορα  Wink

Οσο για τα ελατήρια οποια μαρκα και να επιλεξεις δεν εχει σημασια, απλα αυτό που εχει είναι τι σκληρωτητα θα προτιμησεις μονο εκει θα δεις διαφορα
Τώρα με έφτιαξες με τα τακάκια, με λίγα λόγια είναι όπως ακριβώς θα έπρεπε!!! Βέβαια με την 2πλάσια+ τιμή που έχουν από τα άλλα στο τέλος βάζεις τις δαγκάνες! Λέτε να τις ζητήσω από τον Άϊ Βασίλη μέρες που είναι;;;; aswew
Με τους αντάπτορες βγαίνουν πάνω από 650 ευρώ.... 2 σετ λάστιχα δηλαδή!! Laughing Όπως λέει και ο Θεοφράστου στο ''ΕΠΙ ΤΡΟΧΩΝ''......εεεε τότε θα το σκεφτώ!!! fafoutis

Μέσο όρο πόσο σας κρατάνε τα τακάκια παιδιά;;; Για μηχανές δρόμου μιλώ με καμιά πίστα αραιά και που. Τα EBC μου κράτησαν 8000 χιλ. αρκετά πιο λίγα από τα BREMBO που είχα.

Κατά τα άλλα ευχαριστώ για την βοήθεια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
kentaurosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
kentaurosk8


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2031
Hμερομηνία εγγραφής : 11/06/2009

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 13:09

Εγώ ένα πράγμα θα ξαναπώ πολύ απλά και τέλος....
170€ για αντάπτορες να βάλεις ακτινικές δαγκάνες σε μπροστινό του 99' ....  scratch  scratch  scratch
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Imag1181_1_zpsf70e354c-jpg
Με 250€ ΑΝΕΤΑ βρίσκεις ένα ζευγάρι καλάμια Κ3-4 1000 και είσαι αλλού... polybolo polybolo
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Gsx-r.oldvnew04~1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 13:17

kentaurosk8 έγραψε:
Εγώ ένα πράγμα θα ξαναπώ πολύ απλά και τέλος....
170€ για αντάπτορες να βάλεις ακτινικές δαγκάνες σε μπροστινό του 99' ....  scratch  scratch  scratch
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Imag1181_1_zpsf70e354c-jpg
Με 250€ ΑΝΕΤΑ βρίσκεις ένα ζευγάρι καλάμια Κ3-4 1000 και είσαι αλλού... polybolo polybolo
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Gsx-r.oldvnew04~1


Δεν είναι τοσο απλα οσο τα λες, θα πλεξεις με πολλα αν βαλεις άλλες μπουκάλες ουτε το φτερο δεν θα ταιριαζει Wink εκτος αν βαλει από του 08 αλλα παλι πας αλλου σε εργατικα κ.τ.λ

Τους ανταπτορες τους προτεινα για μια πιο οικονομικη λυση χωρις πολλες πολλες μετατροπες Very Happy

Υπαρχει και η άλλη λυση, να αλλαξει καποιος μονο τις κατω μποτες του προστινου, αλλα σιγουρα και παλι το κοστος βγαινει παραπανω από τους ανταπτορες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos1984
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Τάσος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 341
Αγωνιζόμενος : OPEN
BMU
SBK
Hμερομηνία εγγραφής : 05/04/2009

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠαρ 25 Νοε 2016, 17:50

Ελα καλησπέρα.

Για τα φρένα πιστευω με ενα καλό τακάκι τύπου BREMBO SC θα είσαι καλυμμένος, το πολύ BREMBO RC.

Τρόμπα / Δαγκάνες δεν νομίζω να χρειάζεσαι αν εχεις σωληνακια υψηλής και καλά υγρά φρένων που να μην βράζουν σχετικά ευκολα.

Για την ανάρτηση τώρα για να κάνεις κάποια αλλαγή σε ελατήρια πρέπει να δείς αν το ελατήριο το οποιο υπάρχει εξ αρχής καλύπτει τα κιλά σου μετρώντας ας πουμε για αρχή το Sag.
Αν δεν σε καλύπτει μετά ξεκινάς και πάς αναζήτηση ελατηρίου για το μπροστινό τα οποία υπαρχουν διάφοροι τύποι (γραμμικά / προοδευτικά), το ίδιο ισχύει και για το πίσω.

Οσον αφορά το Revalving για να το κάνεις πρέπει να ξέρεις τι ζητάς. Δυστυχώς οι περισσότεροι που πάνε για αναβάθμιση αναρτησης λένε στον αναρτησά τους κανε Revalve να είναι καλύτερο το πράγμα, το ιδιο κάνουν και στην λαική μου φένεται, πας και λές βάλε 2 κιλά φασόλια.

Κλείνω στο τέλος και λέω οτι η άποψη μου είναι μην πας λάδια ποτέ WP / Ohlins διότι για κάποιο λόγο σπάνε ευκολα και δεν αντέχουν στον χρόνο.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.bikepics.com/members/tasos1010
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 23 Νοε 2017, 11:10

Δεν ανοίγω νέο θέμα, μια που έχει κάποια σχέση.

Πριν λίγο καιρό μου έσκασε μια τσιμούχα από την μπροστινή ανάρτηση (τις είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια με γνήσιες) οπότε χθες το συνδύασα με την προγραμματισμένη ανά 2ετία συντήρηση αλλαγής λαδιών της ανάρτησης. Αλλάχτηκαν φυσικά με γνήσιες και οι 2. Μου είπαν στο συνεργείο ότι υπάρχει φθορά στις μπουκάλες και για αυτό έφαγε τις τσιμούχες γρήγορα. Παίζει τέτοιο πράμα; Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αλλοίωση στο χρυσό χρώμα στις μπουκάλες αλλά φυσικά είναι λείο χωρίς γρατσουνιές ή προεξοχές που να φθείρουν τις τσιμούχες.

Εδώ και πολύ καιρό έμενε στις μπουκάλες σημάδι από λάδι (ελάχιστο) που δήλωνε ότι υπάρχει ήδη κάποια ελάχιστη φθορά. Ξέρω όμως πως δημιουργήθηκε πριν πολύ καιρό όταν μου σηκώθηκε απότομα σούζα χωρίς να το περιμένω, έκλεισα το γκάζι απότομα από την τρομάρα και έσκασε κάτω άσχημα μαζί με την.....οικογένεια στο τεπόζιτο όπου ούρλιαζα από τον πόνο για κανένα 5λεπτο!!! Laughing Από εκεί και μετά έχασε λίγο την στεγανότητα και στις 2 τσιμούχες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 23 Νοε 2017, 15:26

οτι χαλασαν οι τσιμουχες με την χρηση και το περασμα του καιρου δεν πιστευω οτι φταιει η σουζα που εσκασες το μηχανακι κατω σαν τσουβαλι
και ακομα περισσοτερο να εχεις φθορα στην μπουκαλα απο την σουζα

αν ισχυαν αυτα τοτε θα επρεπε καθε 6μηνες να αλλαζω μπουκαλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 23 Νοε 2017, 18:06

Miou έγραψε:
οτι χαλασαν οι τσιμουχες με την χρηση και το περασμα του καιρου δεν πιστευω οτι φταιει η σουζα που εσκασες το μηχανακι κατω σαν τσουβαλι
και ακομα περισσοτερο να εχεις φθορα στην μπουκαλα απο την σουζα

αν ισχυαν αυτα τοτε θα επρεπε καθε 6μηνες να αλλαζω μπουκαλες
Αλέξανδρε όχι δεν υπονόησαν ότι έφταιγε η σούζα,  αυτο το λέω εγώ γιατί λίγο μετά άρχισε να χάνει ελάχιστα. Αυτό που είπαν είναι ότι με την πάροδο του χρόνου φθείρεται φθείρεται η μπουκάλα ή αλλιώς με λίγα λόγια η επίστρωση που έχει. Ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΠεμ 23 Νοε 2017, 18:42

καταρχας δεν ειπα οτι υπονοησαν πως φταιει η σουζα.
ξεκαθαρα το ειπες εσυ οτι το πιστευεις
απλα εγω δεν πιστευω πως φταιει 1 αντε 2-3 σουζες για να φθαρει η μπουκαλα

οτι η επιστροση σιγα σιγα με τα χρονια μπορει να φθαρει ναι μπορει να γινει
εχει τυχει να δω επιστρωσεις που εχουν φθαρει και ειναι σαν να εχουν ξεβαψει - χασει το χρωμα τους κατι σαν μια φθηνη ανοδιωση που με το περασμα του χρονου χανει σιγα σιγα το χρωμα της
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3   Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3 EmptyΤρι 28 Νοε 2017, 09:05

Miou έγραψε:
καταρχας δεν ειπα οτι υπονοησαν πως φταιει η σουζα.
ξεκαθαρα το ειπες εσυ οτι το πιστευεις
απλα εγω δεν πιστευω πως φταιει 1 αντε 2-3 σουζες για να φθαρει η μπουκαλα

οτι η επιστροση σιγα σιγα με τα χρονια μπορει να φθαρει ναι μπορει να γινει
εχει τυχει να δω επιστρωσεις που εχουν φθαρει και ειναι σαν να εχουν ξεβαψει - χασει το χρωμα τους κατι σαν μια φθηνη ανοδιωση που με το περασμα του χρονου χανει σιγα σιγα το χρωμα της
Με μια μικρή καθυστέρηση να απαντήσω και να πω ότι μια μικρή αλλοίωση στο χρώμα της επίστρωσης υπάρχει. Κατά τα άλλα να διευκρινίσω καλύτερα ότι δεν εννοούσα ότι η σούζα έφαγε την μπουκάλα, αλλά τις τσιμούχες και συγκεκριμένα την στεγανοποίηση αυτών. Και την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει τσιμούχες η φθορά τους προήλθε κατά τα φαινόμενα από τον ίδιο λόγο. Πλέον έμαθα να το ελέγχω καλύτερα και να κλείνω το γκάζι λίγο και όχι τέρμα, έτσι ώστε να πέφτει πολύ γλυκά, όποτε και όταν προκύπτει σούζα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
 
Βελτίωση ανάρτηση-φρένα HAYABUSA K3
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βελτίωση μπροστινής ανάρτησης HAYABUSA K3
» τρόμπα φρένων !!! βελτίωση .
» gsxr 600 02 βελτιωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com