Greek GSX-R forum
Ερωτηση Service!!! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Ερωτηση Service!!! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Ερωτηση Service!!! Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
JIMK7
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
nasos-v
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
T.R.E
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
k8 600 kk
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
kostaskr6
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
κολτρέϊν
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
Leroy
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
ripper
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Ερωτηση Service!!! Poll_l10Ερωτηση Service!!! Poll_c10Ερωτηση Service!!! Poll_r10 

 

 Ερωτηση Service!!!

Πήγαινε κάτω 
+3
DimSTriple
gat0s
kostas_750
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 08:57

Καλημερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αυτη τη στιγμη εχω 10,000 χλμ εχω κανει ειδη 2 φορες σερβις μια στα 1,000 και η δευτερη στα 5,000χλμ κανονικα ποτε πρεπει να ξανα κανω τωρα στα 10,000 χλμ η αργοτερα?Τα λαδια πρεπει να αλαζονται καθε 5,000 χλμ????

Το μοτορι εινια 750 Κ8!!!

Ευχαριστω πολυ!!!

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gat0s
Hero gixxer
Hero gixxer
gat0s


Άντρας Όνομα: : ΑΝΕΣΤΗΣ
Τόπος : ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1831
Αγωνιζόμενος : Sleep
Hμερομηνία εγγραφής : 23/04/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 09:08

Πολλα παιδια τα αλλαζουν καθε 3000
Αλλα παλι καθε 5000
Υπαρχουν και ατομα που τα αλλαζουν καθε 6000-7000
Αν βαζεις καλο λαδι στην κουκλα σου καλο ειναι καθε 5000 να τα αλλαζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 09:56

σε ευχαριστω πολυ και αλλη μια ερωτηση στο service τον 10,000 χλμ τι εργασιες γινονται ή ειναι αναγκαιο να γινουν?? συν την αλαγη λαδιων.π.χ καμια ρθυμιση βαλβιδες η κατι αλλο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 10:34

To owners manual σου έχει διάγραμμα που καλύπτει με λεπτομέρεια αυτές σου τις απορίες. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 10:57

κοιταξα συγκεκριμενα εχθες αλλα οχι με τρελη λεπτομερια και δεν ειδα κατι για αυτο ειπα μπας και γνωριζει κανενας απο εσας αλλα οκ αν ειναι και δεν ξερει καποιος κατι θα ξαναδω το manual.

Ευχαριστω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 10:58

kostas_750 έγραψε:
σε ευχαριστω πολυ και αλλη μια ερωτηση στο service τον 10,000 χλμ τι εργασιες γινονται ή ειναι αναγκαιο να γινουν?? συν την αλαγη λαδιων.π.χ καμια ρθυμιση βαλβιδες η κατι αλλο??


Ο κατασκευαστης λεει καθε 6000 χιλ αλλα κι αυτο ειναι πολυ σχετικο γιατι αν ειναι καλοκαιρι που ανεβαζει το εργαλειο τρελες θερμοκρασιες συνεχεια και το δουλευεις μεσα στη πολη που εκει το κοντερ δεν γραφει πολλα χιλιομετρα ενω το μοτερ δουλευει υπεροριες (και του πινεις το αιμα συγχρονως ) τοτε σε καμια περιπτωσει δεν πρεπει να τα κρατας πανω απο 3000 χιλιο :vwrv:

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη να ειναι χειμωνας που εκει η θερμοκρασιες ειναι πιο φιλικες με τη μοτο και να το δουλευεις συνεχεια εξω δηλαδη με 5η και 6η ταχυτητα ( σ αυτη τη περιπτωση το κοντερ γραφει πολλα χιλιομετρα αναλογα της ωρες λειτουργιας του κινητηρα )και να το πηγαινεις χαλαρα Laughing τοτε και μονο τοτε μπορεις να τα αλλαζεις καθε 6000 χιλιο Very Happy

Αρα μια μεση λυση ειναι το καλοκαιρι καθε 4000 χιλιο και το χειμωνα καθε 5000 χιλιο και μην ξεχνας καθε φορα να αλλαζεις το φιλτρο λαδιου μα δεν κανει του κοσμου τα λεφτα :vwrv: γιατι ειναι σαν να κανεις μπανιο και δεν αλλαζεις εσωρουχο :grgrw: :grgrw:

Τα service για :ec3c: ειναι εως εξεις ανα 6000 χιλιομετρα (με βαση του κατασκευαστη )

Στα 1000 αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου ( τα φιλτρα λαδιου πανε εναλαξ στις αλλαγες λαδιων )

Στα 6000 παλι αλλαγη λαδιων και καπιο τσεκ αν θελει

μετα παμε στα 12000 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

Στα 18000 λαδια αλλαγη φιλτρο αερα και τσεκ καθαρισμα τρομπας βενζινας

Τωρα στα 24000 ειναι και το μεγαλο service

που ειναι τα βασικα λαδια μπουζια ρυθμισμα βαλβιδες


απο κι και περα ανα τακτα διαστηματα εννοειτε οτι κανουν τεντωμα αλυσιδας αλλαγη τακακιων υγρα φρενων κ.τ.λ. σ αυτα δεν δινουν συγκεκριμενα χιλιομετρα γιατι ειναι αναλογα με τον αναβατη που καβαλα τη μοτο Twisted Evil


Υ.Γ. Παρακαλω να κλειδωθει το ποστ για να το βλεπουν και τα αλλα παιδια που θα κανουν την ιδια ερωτηση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναγραψω ολα αυτα με βρηκατε στις καλες μου που λενε :grgrw: :grgrw: :grgrw:

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Ερωτηση Service!!! 10p7ousΕρωτηση Service!!! Icnsl4Ερωτηση Service!!! 2dhxn3kΕρωτηση Service!!! 2lbdx0jΕρωτηση Service!!! 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:05

σε ευχαριστω παρα πολυ με καλυψες πληρως μπορω να πω.Το αποτελεσμα καθε 5,000 χλμ λαδακια και φιλτρο,διοτι εδω Γερμανια δεν εχει και τρελες θερμοκρασιες :grgrw: :grgrw: :grgrw:
Το κακο εδω ειναι οτι η ωρα εργασιας ειναι πανακριβη ρε γμτ,το 1 service εδω εδωσα 150 ευρο :lwdcon: :lwdcon: :lwdcon:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:12

kostas_750 έγραψε:
σε ευχαριστω παρα πολυ με καλυψες πληρως μπορω να πω.Το αποτελεσμα καθε 5,000 χλμ λαδακια και φιλτρο,διοτι εδω Γερμανια δεν εχει και τρελες θερμοκρασιες :grgrw: :grgrw: :grgrw:
Το κακο εδω ειναι οτι η ωρα εργασιας ειναι πανακριβη ρε γμτ,το 1 service εδω εδωσα 150 ευρο :lwdcon: :lwdcon: :lwdcon:

Ωχ 150 ευρω Shocked πες μου οτι ειναι μονο εργασια και θα μεταναστεψω επι τοπου :grgrw:

Γιατι αν ειναι και τα υλικα μαζι ειναι μια χαρα :vwrv:

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Ερωτηση Service!!! 10p7ousΕρωτηση Service!!! Icnsl4Ερωτηση Service!!! 2dhxn3kΕρωτηση Service!!! 2lbdx0jΕρωτηση Service!!! 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:19

μονο λαδια αλαξε και εργασια τιποτα αλλο το 1 σερβις και ελλαδα στα 5,000 χλμ πληρωσα 110 ευρο ολα μαζι παλι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:25

kostas_750 έγραψε:
μονο λαδια αλαξε και εργασια τιποτα αλλο το 1 σερβις και ελλαδα στα 5,000 χλμ πληρωσα 110 ευρο ολα μαζι παλι....

Καλα παιζει και τι λαδια σου εβαλαν γιατι αυτα ειναι τα ακριβα ασε που στο πρωτο σερβις πρεπει να σου αλλαξαν και το φιλτρο λαδιου ενω στο δευτερο οχι :vwrv:

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Ερωτηση Service!!! 10p7ousΕρωτηση Service!!! Icnsl4Ερωτηση Service!!! 2dhxn3kΕρωτηση Service!!! 2lbdx0jΕρωτηση Service!!! 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:29

ε ναι αλλα και παλι πολλα τα βλεπω σημερα θα παω να ρωτησω αν ειναι ποσο θα παει αυτο σερβις και θα σας πω........Μια ιδεα για το ποσα λεφτα παιρνουν εργασια πηγα να αλαξω τα λαστιχα στο αμαξι απο τα κανονικα να βαλω χειμερινα και μου ζητησαν 80 ευρο για 30 λεπτα που θα εκανε να τα βαλει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 11:48

Απο την εποχή που ήμουν φοιτητής στην Αγγλία, η εργασία ήταν τσουχτερή και σε αυτοκίνητο και σε μηχανάκια που είχαμε στη παρέα... ειδικά με το ντουκάτι φίλου, πέφτανε τρελά στοιχήματα για το πόσο θα του πάρουν το κεφάλι για εργασία...

Χαρακτηριστικά να αναφέρω οτι στην Αυστρία το προπερασμένο καλοκαίρι που έπαθε μια μικρή ζημιά ένα φίλος με BMW πάνω στο ταξίδι μας, για 7 ώρες εργασία + έκτακτο ραντεβού στην BMW Βιέννης του ζήτησαν 750Ε εργασία και άλλα 150 περίπου υλικα...

Aυτό που θέλω να πώ είναι πως... η εργασία πληρώνεται ακριβά έξω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 12:25

JIMK7 έγραψε:


Ο κατασκευαστης λεει καθε 6000 χιλ αλλα κι αυτο ειναι πολυ σχετικο γιατι αν ειναι καλοκαιρι που ανεβαζει το εργαλειο τρελες θερμοκρασιες συνεχεια και το δουλευεις μεσα στη πολη που εκει το κοντερ δεν γραφει πολλα χιλιομετρα ενω το μοτερ δουλευει υπεροριες (και του πινεις το αιμα συγχρονως ) τοτε σε καμια περιπτωσει δεν πρεπει να τα κρατας πανω απο 3000 χιλιο :vwrv:

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη να ειναι χειμωνας που εκει η θερμοκρασιες ειναι πιο φιλικες με τη μοτο και να το δουλευεις συνεχεια εξω δηλαδη με 5η και 6η ταχυτητα ( σ αυτη τη περιπτωση το κοντερ γραφει πολλα χιλιομετρα αναλογα της ωρες λειτουργιας του κινητηρα )και να το πηγαινεις χαλαρα Laughing τοτε και μονο τοτε μπορεις να τα αλλαζεις καθε 6000 χιλιο Very Happy

Αρα μια μεση λυση ειναι το καλοκαιρι καθε 4000 χιλιο και το χειμωνα καθε 5000 χιλιο και μην ξεχνας καθε φορα να αλλαζεις το φιλτρο λαδιου μα δεν κανει του κοσμου τα λεφτα :vwrv: γιατι ειναι σαν να κανεις μπανιο και δεν αλλαζεις εσωρουχο :grgrw: :grgrw:

Τα service για :ec3c: ειναι εως εξεις ανα 6000 χιλιομετρα (με βαση του κατασκευαστη )

Στα 1000 αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου ( τα φιλτρα λαδιου πανε εναλαξ στις αλλαγες λαδιων )

Στα 6000 παλι αλλαγη λαδιων και καπιο τσεκ αν θελει

μετα παμε στα 1200 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

Στα 18000 λαδια αλλαγη φιλτρο αερα και τσεκ καθαρισμα τρομπας βενζινας

Τωρα στα 24000 ειναι και το μεγαλο service

που ειναι τα βασικα λαδια μπουζια ρυθμισμα βαλβιδες


απο κι και περα ανα τακτα διαστηματα εννοειτε οτι κανουν τεντωμα αλυσιδας αλλαγη τακακιων υγρα φρενων κ.τ.λ. σ αυτα δεν δινουν συγκεκριμενα χιλιομετρα γιατι ειναι αναλογα με τον αναβατη που καβαλα τη μοτο Twisted Evil


Υ.Γ. Παρακαλω να κλειδωθει το ποστ για να το βλεπουν και τα αλλα παιδια που θα κανουν την ιδια ερωτηση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναγραψω ολα αυτα με βρηκατε στις καλες μου που λενε :grgrw: :grgrw: :grgrw:


Ας συμπληρωσω και γω με την σειρα μου στα λεγομενα του Δημητρη οτι καθε 12.000 χιλιομετρα κανουν και συνχρονισμο πεταλουδων για καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα του γκαζιου.Καλο ειναι το φιλτρο αερα να το αλλαζουμε στις 12.000 αντι για 18.000 που λεει το μανιουαλ μιας και ειναι φθηνο και αυτο σαν το φιλτρο λαδιου. :vwrv:

Εγω πρωτο σερβις στα 1.000 χιλ πληρωσα μονο τα λαδια μου (Torco T4R 27 E) και το φιλτρο λαδιου 10 ευρω.Μηχανικα δωρεαν στο πρωτο σερβις συνολο 37 ευρω.
Στο δευτερο 6.000χιλ 70 ευρω φιλτρο λαδιου και εργασια και Torco T4R 27 ευρω τα λαδακια μου που τα πηρα παλι εγω απο γνωστο μαγαζι.Συνολο 97 ευρα. :betvt:

ps:Περιμενω πως και πως να βγω απο την εγγυηση να κανω τα σερβις μονος μου. (including και βαλβιδες μιας και το κατεχω το θεμα και το μανιουαλ τα εξηγει καλυτερα και απο τελεια.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 12:58

GIXXERAKIAS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:


Ο κατασκευαστης λεει καθε 6000 χιλ αλλα κι αυτο ειναι πολυ σχετικο γιατι αν ειναι καλοκαιρι που ανεβαζει το εργαλειο τρελες θερμοκρασιες συνεχεια και το δουλευεις μεσα στη πολη που εκει το κοντερ δεν γραφει πολλα χιλιομετρα ενω το μοτερ δουλευει υπεροριες (και του πινεις το αιμα συγχρονως ) τοτε σε καμια περιπτωσει δεν πρεπει να τα κρατας πανω απο 3000 χιλιο :vwrv:

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη να ειναι χειμωνας που εκει η θερμοκρασιες ειναι πιο φιλικες με τη μοτο και να το δουλευεις συνεχεια εξω δηλαδη με 5η και 6η ταχυτητα ( σ αυτη τη περιπτωση το κοντερ γραφει πολλα χιλιομετρα αναλογα της ωρες λειτουργιας του κινητηρα )και να το πηγαινεις χαλαρα Laughing τοτε και μονο τοτε μπορεις να τα αλλαζεις καθε 6000 χιλιο Very Happy

Αρα μια μεση λυση ειναι το καλοκαιρι καθε 4000 χιλιο και το χειμωνα καθε 5000 χιλιο και μην ξεχνας καθε φορα να αλλαζεις το φιλτρο λαδιου μα δεν κανει του κοσμου τα λεφτα :vwrv: γιατι ειναι σαν να κανεις μπανιο και δεν αλλαζεις εσωρουχο :grgrw: :grgrw:

Τα service για :ec3c: ειναι εως εξεις ανα 6000 χιλιομετρα (με βαση του κατασκευαστη )

Στα 1000 αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου ( τα φιλτρα λαδιου πανε εναλαξ στις αλλαγες λαδιων )

Στα 6000 παλι αλλαγη λαδιων και καπιο τσεκ αν θελει

μετα παμε στα 1200 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

Στα 18000 λαδια αλλαγη φιλτρο αερα και τσεκ καθαρισμα τρομπας βενζινας

Τωρα στα 24000 ειναι και το μεγαλο service

που ειναι τα βασικα λαδια μπουζια ρυθμισμα βαλβιδες


απο κι και περα ανα τακτα διαστηματα εννοειτε οτι κανουν τεντωμα αλυσιδας αλλαγη τακακιων υγρα φρενων κ.τ.λ. σ αυτα δεν δινουν συγκεκριμενα χιλιομετρα γιατι ειναι αναλογα με τον αναβατη που καβαλα τη μοτο Twisted Evil


Υ.Γ. Παρακαλω να κλειδωθει το ποστ για να το βλεπουν και τα αλλα παιδια που θα κανουν την ιδια ερωτηση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναγραψω ολα αυτα με βρηκατε στις καλες μου που λενε :grgrw: :grgrw: :grgrw:


Ας συμπληρωσω και γω με την σειρα μου στα λεγομενα του Δημητρη οτι καθε 12.000 χιλιομετρα κανουν και συνχρονισμο πεταλουδων για καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα του γκαζιου.Καλο ειναι το φιλτρο αερα να το αλλαζουμε στις 12.000 αντι για 18.000 που λεει το μανιουαλ μιας και ειναι φθηνο και αυτο σαν το φιλτρο λαδιου. :vwrv:

Εγω πρωτο σερβις στα 1.000 χιλ πληρωσα μονο τα λαδια μου (Torco T4R 27 E) και το φιλτρο λαδιου 10 ευρω.Μηχανικα δωρεαν στο πρωτο σερβις συνολο 37 ευρω.
Στο δευτερο 6.000χιλ 70 ευρω φιλτρο λαδιου και εργασια και Torco T4R 27 ευρω τα λαδακια μου που τα πηρα παλι εγω απο γνωστο μαγαζι.Συνολο 97 ευρα. :betvt:

ps:Περιμενω πως και πως να βγω απο την εγγυηση να κανω τα σερβις μονος μου. (including και βαλβιδες μιας και το κατεχω το θεμα και το μανιουαλ τα εξηγει καλυτερα και απο τελεια.)


Ιδικα αυτο με τις βαλβιδες δεν θα στο συνιστουσα Evil or Very Mad αν δεν εχεις τη καταλληλη εμπειρια Twisted Evil και ασε τα μανιουλ γιατι εκει που θα πας να γλυτωσεις λεφτα θα δωσεις στο τελος πολλα πολλα περισσοτερα :grgrw:

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Ερωτηση Service!!! 10p7ousΕρωτηση Service!!! Icnsl4Ερωτηση Service!!! 2dhxn3kΕρωτηση Service!!! 2lbdx0jΕρωτηση Service!!! 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 13:25

JIMK7 έγραψε:

Ιδικα αυτο με τις βαλβιδες δεν θα στο συνιστουσα Evil or Very Mad αν δεν εχεις τη καταλληλη εμπειρια Twisted Evil και ασε τα μανιουλ γιατι εκει που θα πας να γλυτωσεις λεφτα θα δωσεις στο τελος πολλα πολλα περισσοτερα :grgrw:

Εχω δουλεψει σε συνεργειο αυτοκινητων αλλα και στο προσωπικο μου αμαξι (το παλιο) εχω ρυθμιση με επιτυχια βαλβιδες.Απλα την μηχανη την πρωτη (το Κ4 600) φοβομουν δεν ειχα το θαρρος να την πειραξω Δημητρη.Τωρα πλεον δεν παιζει θεμα. :vwrv:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 18:14

JIMK7 έγραψε:

μετα παμε στα 12000 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

εγώ δηλαδή που δεν άλλαξα τα μπουζιά και έχω 15.000km τι γίνεται;; Rolling Eyes

______________________________________________________
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η SUZUKI ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 18:19

κολτρέϊν έγραψε:
JIMK7 έγραψε:

μετα παμε στα 12000 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

εγώ δηλαδή που δεν άλλαξα τα μπουζιά και έχω 15.000km τι γίνεται;; Rolling Eyes

Τιποτα...απλα τωρα με τα κρυα παιζει να δυσκολευεται λιγακι να παρει μπροστα και αν τα αφησεις για καιρο ετσι να βραχυκυκλωσουν εντελως και να μην παιρνει μπροστα καθολου,να πεταει ακαυτη πισω,να δουλευεις τρικυλινδρος...... Basketball




































Ρε αηντε τραβα αλλαξε τα που μου ρωτας και τι θα παθει ρεμαλι,την προσεχουμε την καλη μας η οχι ρε???Δεν κανει το πλυσιμο και το γυαλισμα την σωστη μηχανη Χρηστακο. :vwrv:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasos-v
Full gixxer
Full gixxer
nasos-v


Άντρας Όνομα: : Νασος
Τόπος : Περιστερι-Αθηνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Αγωνιζόμενος :

Hμερομηνία εγγραφής : 13/12/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 18:19

JIMK7 έγραψε:



Υ.Γ. Παρακαλω να κλειδωθει το ποστ για να το βλεπουν και τα αλλα παιδια που θα κανουν την ιδια ερωτηση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξαναγραψω ολα αυτα με βρηκατε στις καλες μου που λενε :grgrw: :grgrw: :grgrw:

εγινε . δεν κλειδωθηκε αλλα αυτη η συζητηση θα ειναι πανω πανω! :vwrv:

______________________________________________________
Ερωτηση Service!!! DgnfjaΕρωτηση Service!!! X3ww74Ερωτηση Service!!! 25k1wusΕρωτηση Service!!! 2nqcwidΕρωτηση Service!!! Ann242

The Gixxer brothers...!!

Να ΄σαι γρηγορος οσο χρειαζετε για να απολαμβανεις αυτο που κανεις και οχι για να περνας τους αλλους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gixxer.gr
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΠεμ 01 Οκτ 2009, 18:26

GIXXERAKIAS έγραψε:
κολτρέϊν έγραψε:
JIMK7 έγραψε:

μετα παμε στα 12000 που ειναι λαδια μπουζια καθαρισμα το φιλτρο αερα

εγώ δηλαδή που δεν άλλαξα τα μπουζιά και έχω 15.000km τι γίνεται;; Rolling Eyes

Τιποτα...απλα τωρα με τα κρυα παιζει να δυσκολευεται λιγακι να παρει μπροστα και αν τα αφησεις για καιρο ετσι να βραχυκυκλωσουν εντελως και να μην παιρνει μπροστα καθολου,να πεταει ακαυτη πισω,να δουλευεις τρικυλινδρος...... Basketball

Ρε αηντε τραβα αλλαξε τα που μου ρωτας και τι θα παθει ρεμαλι,την προσεχουμε την καλη μας η οχι ρε???Δεν κανει το πλυσιμο και το γυαλισμα την σωστη μηχανη Χρηστακο. :vwrv:

συγνώμη ρε Γιάννη.. Embarassed Embarassed :P





παιδιά, πραγματικά δεν ήξερα ότι θέλουν υποχρεωτική αλλαγή στις 12.000km Embarassed

______________________________________________________
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η SUZUKI ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_750
Normal gixxer
Normal gixxer
kostas_750


Άντρας Όνομα: : Κωνσταντινος
Τόπος : All around the world...
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 152
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΣαβ 03 Οκτ 2009, 10:03

Λοιπόν έγινε η ερώτηση στη Suzuki εδώ Γερμανία για το Servis των 12.000 χλμ και μου είπαν 300 ευρό :lwdcon: :lwdcon:
Δευτέρα θα πάρω τηλ να βρω το τύπο μου μιλάει αγγλικά διότι αυτός δεν μίλαγε για να δω ακριβώς τι αλλάζουν και ο θεός βοηθός.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Ερωτηση Service!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση Service!!!   Ερωτηση Service!!! EmptyΚυρ 04 Οκτ 2009, 18:51

μιας και πρέπει να αλλάξω τα μπουζιά, τι προτείνετε;; για πείτε καμιά γνώμη..

______________________________________________________
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η SUZUKI ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερωτηση Service!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» SERVICE 24.000 Km/h
» ΤΟ 1 SERVICE
» Service πιρουνιου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΛΟΙΠΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com