Greek GSX-R forum
Καινούργιο κράνος Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Καινούργιο κράνος Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Καινούργιο κράνος Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
JIMK7
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
nasos-v
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
T.R.E
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
k8 600 kk
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
kostaskr6
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
κολτρέϊν
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
Leroy
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
ripper
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Καινούργιο κράνος Poll_l10Καινούργιο κράνος Poll_c10Καινούργιο κράνος Poll_r10 

 

 Καινούργιο κράνος

Πήγαινε κάτω 
+2
Antonios_gsxr
cornell
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cornell
Normal gixxer
Normal gixxer
cornell


Άντρας Τόπος : Γλυφάδα
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : No...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΣαβ 16 Μαρ 2019, 11:46

Καλημέρα στην ομήγυρη.

Φίλος επέστρεψε στα πάτρια εδάφη έπειτα από χρόνια στο εξωτερικό και μαζί με την αγορά μηχανής ξεκίνησε και την αναζήτηση κατάλληλου κράνους. Φυσικά πήγα μαζί του, οι γυναίκες έχουν τα ρούχα και εμείς τα αξεσουάρ για τις μηχανές μας.

Πρώτη στάση Colori, Hjc Rpha 11, το S μικρό και το Μ μεγάλο.

Μετά Tzortzopoulo, είδε 2 κράνη, το Scorpion exo 2000, το οποίο του έκανε πολύ καλή εφαρμογή και το xspirit 3 το οποίο επίσης του ταίριαζε αλλά η τιμή ψιλοαπογορευτική.

Πέτσας στην Καλλιθέα και δοκιμή το δικό μου, το Kabuto FF5V , το έκανε, το κρατάμε στο υποψιν

Σταματήσαμε και στο Stelpet. Του έδωσαν ενα Ls2 arrow carbon. Του άρεσε, του έκανε, στα υπόψιν και αυτό.

Τελευταία επίσκεψη στην Yamaha και δοκιμή το Shark Race R pro. Και αυτό στα υπόψιν, μου φάνηκε να έχει το ποιοτικότερο εσωτερικό.

Επομένως έχουμε και λάμε...

Shark Race R pro carbon

Ls2 Arrow carbon

Kabuto Ff5V

Scorpion exo 2000

Έχει κάποιος απο εσάς γν.ωμη για κάποιο από αυτα τα κράνη. Για το Kabuto, το έχω εγώ, του έχω δώσει πληροφορίες.

Μηχανή Suzuki gsxr 1000 k7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΣαβ 16 Μαρ 2019, 14:50

cornell έγραψε:
Καλημέρα στην ομήγυρη.

Φίλος επέστρεψε στα πάτρια εδάφη έπειτα από χρόνια στο εξωτερικό και μαζί με την αγορά μηχανής ξεκίνησε και την αναζήτηση κατάλληλου κράνους. Φυσικά πήγα μαζί του, οι γυναίκες έχουν τα ρούχα και εμείς τα αξεσουάρ για τις μηχανές μας.

Πρώτη στάση Colori, Hjc Rpha 11, το S μικρό και το Μ μεγάλο.

Μετά Tzortzopoulo, είδε 2 κράνη, το Scorpion exo 2000, το οποίο του έκανε πολύ καλή εφαρμογή και το xspirit 3 το οποίο επίσης του ταίριαζε αλλά η τιμή ψιλοαπογορευτική.

Πέτσας στην Καλλιθέα και δοκιμή το δικό μου, το Kabuto FF5V , το έκανε, το κρατάμε στο υποψιν

Σταματήσαμε και στο Stelpet. Του έδωσαν ενα Ls2 arrow carbon. Του άρεσε, του έκανε, στα υπόψιν και αυτό.

Τελευταία επίσκεψη στην Yamaha και δοκιμή το Shark Race R pro. Και αυτό στα υπόψιν, μου φάνηκε να έχει το ποιοτικότερο εσωτερικό.

Επομένως έχουμε και λάμε...

Shark Race R pro carbon

Ls2 Arrow carbon

Kabuto Ff5V

Scorpion exo 2000

Έχει κάποιος απο εσάς γν.ωμη για κάποιο από αυτα τα κράνη. Για το Kabuto, το έχω εγώ, του έχω δώσει πληροφορίες.

Μηχανή Suzuki gsxr 1000 k7


Καλησπέρα. Την ίδια σχεδόν βόλτα είχα κάνει και εγώ όταν έψαχνα 1,5 χρόνο πριν κράνος και κατέληξα στο X-Spirit III και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Βέβαια είχα δοκιμάσει και το agv corsa R, το X-lite X-803 και τα Bell race star και pro star.

Ποιοτικότερο από τα παραπάνω που έγραψα (για το εσωτερικό του μιλάω) μου φάνηκε το X-Lite, το οποίο ήταν και πανάλαφρο. Τα Bell δεν ήταν με τίποτα για το δικό μου το κεφάλι. Ασφυκτικό το small και το medium μεγάλο.

Το agv είχε σωστή εφαρμογή, αλλά όχι την τέλεια που ένιωσα στο shoei.

Για μένα αν νιώσει ότι κάποιο από τα παραπάνω του έκατσε τέλεια στο κεφάλι του και είναι μέσα στο μπάτζετ του ας το πάρει.

Από τα παραπάνω πάντως που έγραψες, καθαρά προσωπική άποψη, αλλά θα κοιτούσα περισσότερο το Kabuto, παρόλο που πέρα από shoei δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου άλλο κράνος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chrisk6
Normal gixxer
Normal gixxer
Chrisk6


Άντρας Όνομα: : Χρηστος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 276
Αγωνιζόμενος : Σκληρα...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/02/2012

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΔευ 18 Μαρ 2019, 09:53

cornell έγραψε:
Καλημέρα στην ομήγυρη.

Φίλος επέστρεψε στα πάτρια εδάφη έπειτα από χρόνια στο εξωτερικό και μαζί με την αγορά μηχανής ξεκίνησε και την αναζήτηση κατάλληλου κράνους. Φυσικά πήγα μαζί του, οι γυναίκες έχουν τα ρούχα και εμείς τα αξεσουάρ για τις μηχανές μας.

Πρώτη στάση Colori, Hjc Rpha 11, το S μικρό και το Μ μεγάλο.

Μετά Tzortzopoulo, είδε 2 κράνη, το Scorpion exo 2000, το οποίο του έκανε πολύ καλή εφαρμογή και το xspirit 3 το οποίο επίσης του ταίριαζε αλλά η τιμή ψιλοαπογορευτική.

Πέτσας στην Καλλιθέα και δοκιμή το δικό μου, το Kabuto FF5V , το έκανε, το κρατάμε στο υποψιν

Σταματήσαμε και στο Stelpet. Του έδωσαν ενα Ls2 arrow carbon. Του άρεσε, του έκανε, στα υπόψιν και αυτό.

Τελευταία επίσκεψη στην Yamaha και δοκιμή το Shark Race R pro. Και αυτό στα υπόψιν, μου φάνηκε να έχει το ποιοτικότερο εσωτερικό.

Επομένως έχουμε και λάμε...

Shark Race R pro carbon

Ls2 Arrow carbon

Kabuto Ff5V

Scorpion exo 2000

Έχει κάποιος απο εσάς γν.ωμη για κάποιο από αυτα τα κράνη. Για το Kabuto, το έχω εγώ, του έχω δώσει πληροφορίες.

Μηχανή Suzuki gsxr 1000 k7

Αν προλαβαινετε μπαινετε helmet city κ χτυπατε X-Spirit III σε τιμη χωμα.
Ειδικα αυτο του Bradley Smith κ του Laverty γ@αμανε..
Αν δεν ειχα το ARAI μου ανετα τοο χτυπαγα.

Race R Pro exei o κουμπαρος...πολυ καλο.
FF5V θα κοιτουσα μονο αν δεν ειχα την δυνατοτητα να διαθεσω 400+ κατοσταρικα.
(Στην γυναικα μου εχω παρει το Aeroblade III...πολυ καλο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Helmout
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Hμερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΠεμ 04 Απρ 2019, 18:10

θα σου πρότεινα πριν την επιλογή κράνους να ρίχνεις μία ματιά στο https://billyscrashhelmets.co.uk/
Οι τύποι στα περισσότερα review - preview - test που κάνουν είναι εξαιρετικά αναλυτικοί και ακριβής.
Περισσότερο βέβαια αξίζει - εάν έχουν γίνει - να δεις το review χρηστών που έχουν δημοσιεύσει εκεί - πάντα παρτακάτω απο το άρθρο.
Επίσης, αναφέρουν τη βαθμολογία του Sharp που θεωρείτε ο εγκυρότερος για τα crash test αντοχής σε θραυση κρανών παγκοσμίως και μπορεις να τη δεις και εδώ https://sharp.dft.gov.uk/
Παράδειγμα το Scorpion που αναφέρεις στο πρώτο site είναι εδώ https://sharp.dft.gov.uk/helmets/scorpion-exo-2000/ σχετικά με την αντοχή σε κρούση (βλέπω μπάζει στην πλάγια) και σχετικά εμ τη δοκιμή - ανασκόπηση είναι εδώ https://billyscrashhelmets.co.uk/scorpion-exo-2000-evo-air-helmet-review/
Όπως και να έχει, καλοτάξιδο και αχρείαστο το κράνος...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cornell
Normal gixxer
Normal gixxer
cornell


Άντρας Τόπος : Γλυφάδα
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : No...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΣαβ 06 Απρ 2019, 00:32

To xspirit 3 δεν είναι διαθέσιμο στο μέγεθος του φίλου. Το scorpion είναι τελευταία επιλογή.
Περάσαμε και από τον Ιταλό. Δοκίμασε το rx7v, οκ κράματα, θα κ οι τάξει για αγορά από Ιντερνετ. Εμένα μου άρεσε και το chaser x. Μάλιστα σκέφτομαι να το κάτω για εμένα, αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για το 954.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bonepeeler
Adv. gixxer
Adv. gixxer
bonepeeler


Άντρας Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 785
Hμερομηνία εγγραφής : 25/12/2010

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΔευ 22 Απρ 2019, 17:18

Πέρασαν από τα χέρια μου το FF5V, Shark Race R Pro Carbon, X Spirit 3.

Καλό vfm το Kabuto αν και μου έσπασε τα νεύρα η ζελατίνα την οποία θεωρώ και το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

Το Shark και το X Spirit απίστευτα.

Λόφω προβλήματος με τη ζελατίνα τους δε θα πρότεινα το Kabuto όπως και το X Spirit λόγω τιμής μιάς και δε μπορεί να ανέβει τόσο.

Το Shark είναι κρανάρα. Σταθερότατο, ανετότατο, με καλό αερισμό και σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια.
Το μείον που θα του αποδώσω είναι το λουράκι που είναι μαγνητικό και ανοίγει καμιά φορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ADAMSS
Normal gixxer
Normal gixxer
ADAMSS


Άντρας Όνομα: : Πανος
Τόπος : παντου και πουθενα
Αριθμός μηνυμάτων : 108
Αγωνιζόμενος : στη ζωή
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2017

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΔευ 22 Απρ 2019, 18:04

bonepeeler έγραψε:
Πέρασαν από τα χέρια μου το FF5V, Shark Race R Pro Carbon, X Spirit 3.

Καλό vfm το Kabuto αν και μου έσπασε τα νεύρα η ζελατίνα την οποία θεωρώ και το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

Το Shark και το X Spirit απίστευτα.

Λόφω προβλήματος με τη ζελατίνα τους δε θα πρότεινα το Kabuto όπως και το X Spirit λόγω τιμής μιάς και δε μπορεί να ανέβει τόσο.

Το Shark είναι κρανάρα. Σταθερότατο, ανετότατο, με καλό αερισμό και σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια.
Το μείον που θα του αποδώσω είναι το λουράκι που είναι μαγνητικό και ανοίγει καμιά φορά.
το race R pro εχω και εγω και ειναι φοβερο αυτο με το λουρακι οντως ισχυει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cornell
Normal gixxer
Normal gixxer
cornell


Άντρας Τόπος : Γλυφάδα
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : No...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΔευ 22 Απρ 2019, 21:56

Ο φίλος αγορασε το rx7v, βασικά το έκανε παραγγελία απ εξω. Εγώ πήρα το race r pro Diablo, με δώρο φιμε ζελατίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ADAMSS
Normal gixxer
Normal gixxer
ADAMSS


Άντρας Όνομα: : Πανος
Τόπος : παντου και πουθενα
Αριθμός μηνυμάτων : 108
Αγωνιζόμενος : στη ζωή
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2017

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΤρι 23 Απρ 2019, 10:45

Αυτό έχω και εγώ από motodirect 660 το πήρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cornell
Normal gixxer
Normal gixxer
cornell


Άντρας Τόπος : Γλυφάδα
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : No...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΤρι 23 Απρ 2019, 15:15

ADAMSS έγραψε:
Αυτό έχω και εγώ από motodirect 660 το πήρα
580 το είχαν βγάλει προσφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bonepeeler
Adv. gixxer
Adv. gixxer
bonepeeler


Άντρας Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 785
Hμερομηνία εγγραφής : 25/12/2010

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΤρι 23 Απρ 2019, 16:59

Πήρατε αυτό με την τεράστια αεροτομή ή ότι είναι αυτό τέλος πάντων;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cornell
Normal gixxer
Normal gixxer
cornell


Άντρας Τόπος : Γλυφάδα
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : No...
Hμερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Καινούργιο κράνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο κράνος   Καινούργιο κράνος EmptyΤρι 23 Απρ 2019, 19:47

bonepeeler έγραψε:
Πήρατε αυτό με την τεράστια αεροτομή ή ότι είναι αυτό τέλος πάντων;
Αυτό είναι διαθέσιμο μόνο κατόπιν παραγγελίας και κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο. Οπότε όχι, πήρα το απλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καινούργιο κράνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το καινουργιο κρανος του Lorenzo.
» Κράνος..
» Καινουργιο εργαλειο στην δουλεια μου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΕΞΟΠΛΙΣΜOΣ ΑΝΑΒAΤΗ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com