Greek GSX-R forum
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
JIMK7
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
nasos-v
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
T.R.E
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
k8 600 kk
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
kostaskr6
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
κολτρέϊν
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
Leroy
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
ripper
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_l10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_c10βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Poll_r10 

 

 βελιωση μοτερ

Πήγαινε κάτω 
+8
DimSTriple
JIMK7
GsxrPower
1ndianos
T.R.E
nasos-v
valentinosgsxr
cbr600f4
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 27 Νοε 2009, 18:49

κολτρέϊν έγραψε:
nasos-v έγραψε:
DimSTriple έγραψε:

Αν και τότε θές παραπάνω πάρε 1000

εγω θα συμφωνισω με τον δημητρη

με 8000-8500 περνεις πλεον ενα καλο κ7-8

ναι, και εγώ συμφωνώ μαζί σας..!! ..αλλά, το θέμα δεν είναι να κοιτάς μόνο το γκάζι και τις ευθείες, αυτό είναι το μόνο εύκολο, το θέμα είναι να κοιτάς και λίγο τις στροφές, μπορείς να το κάνεις κουμάντο;; αν ναι το παίρνεις.. εγώ προσωπικά οδήγησα 1000 σε στροφές και τα βρήκα σκούρα τα πράγματα και εγώ (όπως και όλοι μας) θέλω γκάζια, άλλα τα γκάζια είναι μόνο για ευθείες, στις στροφές τι κάνεις;;


Υ.Γ. δεν ξέρω αν με πιάνετε.. aswew

Εγω σε πιανω και συμφωνω απολυτα μ αυτα που λες mprabo δεν ξερεις ποσες φορες εχω λησμονησει ενα 600ρακι βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 66599
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanosk6
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thanosk6


Όνομα: : Θανάσης
Τόπος : Ξάνθη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 446
Hμερομηνία εγγραφής : 30/12/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 27 Νοε 2009, 18:58

Aυτός είναι και ο λόγος που δεν λέω να ξεκολλήσω απο το 750... Εντάξει, μή φανταστείτε οτι είναι και φοβερή η διαφορά στην συμπεριφορα του σε σχέση με ένα 1000( όσοι είχαν 600/750 ξέρουν), αλλα μια πιο αναλαφρη αίσθηση την έχει όπως και να το κάνουμε...
Αν παρ'όλα αυτά το γκάζι του σου φαίνεται λίγο φίλε μου, θα έλεγα να μην ασχοληθείς με βελτιώσεις σε αυτό το μοτέρ καθότι δεν τρέχει σε πρωταθλήματα πλέον και τα βελτιωτικά προϊόντα που υπάρχουν είναι λίγα. Παίρνεις ενα 1000 με λίγα σχετικά λεφτα και ξεμπερδεύεις file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 27 Νοε 2009, 19:07

thanosk6 έγραψε:
Aυτός είναι και ο λόγος που δεν λέω να ξεκολλήσω απο το 750... Εντάξει, μή φανταστείτε οτι είναι και φοβερή η διαφορά στην συμπεριφορα του σε σχέση με ένα 1000( όσοι είχαν 600/750 ξέρουν), αλλα μια πιο αναλαφρη αίσθηση την έχει όπως και να το κάνουμε...
Αν παρ'όλα αυτά το γκάζι του σου φαίνεται λίγο φίλε μου, θα έλεγα να μην ασχοληθείς με βελτιώσεις σε αυτό το μοτέρ καθότι δεν τρέχει σε πρωταθλήματα πλέον και τα βελτιωτικά προϊόντα που υπάρχουν είναι λίγα. Παίρνεις ενα 1000 με λίγα σχετικά λεφτα και ξεμπερδεύεις file

Στις ψηλες στροφες η διαφορες δεν ειναι πολλες αλλα στη ροπη ομως ειναι τεραστια ssss

Δεν ξερεις ποσες φορες κρατηθηκα τελευταια στιγμη και δεν πηρα ακομα ενα 600 η 750 Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavrosrodo
Hero gixxer
Hero gixxer
stavrosrodo


Άντρας Όνομα: : ΣΤΑΥΡΟΣ
Τόπος : ΓΕΦΥΡΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 2106
Αγωνιζόμενος : DRAGSTER adffs
Hμερομηνία εγγραφής : 07/01/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 27 Νοε 2009, 19:57

JIMK7 έγραψε:
stavrosrodo έγραψε:
DimSTriple έγραψε:
2100E έχει το yec για το R6 μας χωρίς φπα... στα 5000Ε είναι περίπου το σαζμάν αν το πάρεις κομπλέ... οι τιμές δεν είναι κακές και χρόνο με το χρόνο όταν ξεπερνιέται το μοντέλο αλλάζουν.

Όσο για το φίλο με το 750.
Βάλε πρώτ’απ’όλα μια καλή ολόκληρη εξάτμιση, τα κόλπα με τους εγκεφάλους μη τα υπολογίζεις γιατί το αποτέλεσμα είναι χειρότερο απ’ότι με ένα power commander... αν και τότε δε σου φτάσουν τ’άλογα γρανάζωσε το μηχανάκι, βάλε και 520 αλυσίδα.
Αν και τότε θές παραπάνω πάρε 1000
δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει ο τροπος λειτουργειας της αντλιας μιας και η πιεση της ρυθμιζεται απο μηχανικο και σταθερο ρυθμιστη πιεσης αλλα αν καποιος εχει 'σπασει' τον εγκεφαλο μπορει να τα κανει σχεδον ολα.ρυθμιση αβανς-καυσιμου,αυξηση οριου στροφων κτλ.μονο εντολη για shifter δεν γινεται αλλα υπαρχουν παραλληλα εγκεφαλακια για αυτο.
βεβαια ενας παραλληλος εγκεφαλος ,αν και εχει καποια μειονεκτηματα, ειναι πολυ πιο ευκολη λυση.και φτηνη.
και η 520 αλυσιδα κανει μηδενικη διαφορα.το γραναζι....μεγαλη.


Η πιεση της αντλιας αλλαζει μονο με μηχανικο τροπο (με ρυθμιστη πιεσης ) κι οχι απο τον εγκεφαλο Very Happy

Οσο για την 520 αλυσιδα δεν βλεπεις αλογα αλλα κερδιζεις αλλα πραγματα που ειναι σε βαρος που εχεις να κανεις με το γυροσκοπικο φαινομενο που κι αυτα δεν ειναι πολλα αλλα αν αναλογιστεις το κοστος που ειναι μικρο για μενα αξιζει το κοπο file
εχει μηχανικο ρυθμιστη που να αυξανει την πιεση και να μπαινει στη μαμα θεση πανω στην αντλια? aswew
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 27 Νοε 2009, 20:06

stavrosrodo έγραψε:


εχει μηχανικο ρυθμιστη που να αυξανει την πιεση και να μπαινει στη μαμα θεση πανω στην αντλια? aswew

Μα για ποιο λογο να το κανεις αυτο aswew δεν θα κερδισεις κατι απο τη στιγμη που εχεις εγκεφαλο κι αλλαζεις χαρτη .

Το μονο που θα καταφερεις ειναι να ζοριζεις περισσοτερο τη ντρομπα που στο τελος ισος να την καψεις file

Ιδια με την μαμα που να ρυθμιζει δεν ξερω αλλα αν εισαι γατος μπορεις να φτιαξεις την ιδια αλλα ειναι ρισκο file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbr600f4
Normal gixxer
Normal gixxer
cbr600f4


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : PATRA
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 130
Αγωνιζόμενος : DEN PROLABENO
Hμερομηνία εγγραφής : 25/03/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 28 Νοε 2009, 19:43

λιπον παιδες με ενα προγραμα που και με μια φισα σινδεες στον υπολογιστη τον εγκεφαλο τισ σουζουκι και κανεισ μπακαπ τον μαμα χαρτη και πιραζης οτι θεσ μετα στον εγκεφαλο απο οτι γνωριζο εγω ακομα αυτο το προγραμα δεν τον εχω
αλλα το κιταω μιπως το παρω αλλα με τον εγκεφαλο που εχω μπορω και πιραζω τις βενζινες του εγκεφαλου και εχω δη διαφορα καλιτερη απο οτι ηταν πριν παντος ευχαριστω για τις ειδεες που μου δωσατε......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 28 Νοε 2009, 20:11

cbr600f4 έγραψε:
λιπον παιδες με ενα προγραμα που και με μια φισα σινδεες στον υπολογιστη τον εγκεφαλο τισ σουζουκι και κανεισ μπακαπ τον μαμα χαρτη και πιραζης οτι θεσ μετα στον εγκεφαλο απο οτι γνωριζο εγω ακομα αυτο το προγραμα δεν τον εχω
αλλα το κιταω μιπως το παρω αλλα με τον εγκεφαλο που εχω μπορω και πιραζω τις βενζινες του εγκεφαλου και εχω δη διαφορα καλιτερη απο οτι ηταν πριν παντος ευχαριστω για τις ειδεες που μου δωσατε......

Aπο τον υπολογιστη να αλλαξεις χαρτη και να εχεις αλλες βενζινες μπορεις Smile αλλα απο τον υπολογιστη να αλαξεις την πιεση της βενζινας δεν μπορεις file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbr600f4
Normal gixxer
Normal gixxer
cbr600f4


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : PATRA
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 130
Αγωνιζόμενος : DEN PROLABENO
Hμερομηνία εγγραφής : 25/03/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 29 Νοε 2009, 00:39

αυτο ενοηται jimk7 δεν γινεται good
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 10:32

Να σπάσει κάποιο το μαμά εγκέφαλο δεν είναι εύκολο... ο εγκέφαλος δεκτό προσφέρει τεράστιες δυνατότητες (έχω φτιάξει αρκετά hayabusa μ’αυτό το τρόπο) αλλά αν εξαιρέσει κανείς τα κ5/6 1000 (στο gsxr μου έχω φτιάξει χάρτη στο μαμά εγκέφαλο) δεν έχουν σπάσει κάποιο άλλο 1000, 600 ή 750 οι γκουρού του είδους για να το κάνουμε και ’μείς, άρα μιλάμε για λύσεις είτε τύπου yoshibox/tekka που τα έχω δουλέψει και κάνουν δουλειά στο μαμά εγκέφαλο (αλλά σε καμία περίπτωση ολοκληρωμένη ή επαρκής για μοτοσυκλέτες με αρκετές βελτιώσεις) είτε για piggyback λύσεις όπως το power commander και το bazzaz που μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.
Η πίεση καυσίμου μπορεί να ανέβει με τη μαμά τρόμπα αλλά... είναι μειώνεται αισθητά η διάρκεια ζωής του μοτέρ της, λύση είναι η αλλαγή της τρόμπας με άλλη διαφορετικής πίεσης αλλά και ’κεί θέλει μελέτη και αρκετή δουλειά για να δουλέψει παντού καλά.


Ένα 750 (ή και 600 ακόμα) με εξάτμιση πρόγραμμα, φίλτρο και άλλο γρανάζωμα είναι αρκετό για εξαιρετικούς χρόνους στη πίστα, μη πετάτε τα λεφτά σας σε βελτιώσεις που απλά θα κάνουν το μηχανάκι πιο γρήγορο στην ευθεία... ρήξτε τα στις αναρτήσεις/φρένα, σε ελαστικά και σε παραπάνω χρόνο στη πίστα για οδηγική βελτίωση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
1ndianos
Adv. gixxer
Adv. gixxer
1ndianos


Όνομα: : παναγιωτης
Τόπος : αθηνα...
Αριθμός μηνυμάτων : 603
Αγωνιζόμενος : dragster
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 21:27

JIMK7 έγραψε:
cbr600f4 έγραψε:
λιπον παιδες με ενα προγραμα που και με μια φισα σινδεες στον υπολογιστη τον εγκεφαλο τισ σουζουκι και κανεισ μπακαπ τον μαμα χαρτη και πιραζης οτι θεσ μετα στον εγκεφαλο απο οτι γνωριζο εγω ακομα αυτο το προγραμα δεν τον εχω
αλλα το κιταω μιπως το παρω αλλα με τον εγκεφαλο που εχω μπορω και πιραζω τις βενζινες του εγκεφαλου και εχω δη διαφορα καλιτερη απο οτι ηταν πριν παντος ευχαριστω για τις ειδεες που μου δωσατε......

Aπο τον υπολογιστη να αλλαξεις χαρτη και να εχεις αλλες βενζινες μπορεις Smile αλλα απο τον υπολογιστη να αλαξεις την πιεση της βενζινας δεν μπορεις file

να ρωτησω κατι?????????γιατι να θελει καποιος να αλλαξει,(ανεβασει,) την πιεση της τρομπας βενζινης?και ειδικα σε ενα σχεδον μαμα μηχανακι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 21:33

1ndianos έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
cbr600f4 έγραψε:
λιπον παιδες με ενα προγραμα που και με μια φισα σινδεες στον υπολογιστη τον εγκεφαλο τισ σουζουκι και κανεισ μπακαπ τον μαμα χαρτη και πιραζης οτι θεσ μετα στον εγκεφαλο απο οτι γνωριζο εγω ακομα αυτο το προγραμα δεν τον εχω
αλλα το κιταω μιπως το παρω αλλα με τον εγκεφαλο που εχω μπορω και πιραζω τις βενζινες του εγκεφαλου και εχω δη διαφορα καλιτερη απο οτι ηταν πριν παντος ευχαριστω για τις ειδεες που μου δωσατε......

Aπο τον υπολογιστη να αλλαξεις χαρτη και να εχεις αλλες βενζινες μπορεις Smile αλλα απο τον υπολογιστη να αλαξεις την πιεση της βενζινας δεν μπορεις file

να ρωτησω κατι?????????γιατι να θελει καποιος να αλλαξει,(ανεβασει,) την πιεση της τρομπας βενζινης?και ειδικα σε ενα σχεδον μαμα μηχανακι?

Σε μαμα το θεωρω κι εγω ασκοπο αλλα σε βελτιωμενα μοτερ ειναι καλο να υπαρχει παραπανω πιεση στη ντρομπα γιατι αλλιως ψεκαζει ενα μπεκ με λιγη πιεση κι αλλιως με περισσοτερη Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbr600f4
Normal gixxer
Normal gixxer
cbr600f4


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : PATRA
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 130
Αγωνιζόμενος : DEN PROLABENO
Hμερομηνία εγγραφής : 25/03/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 22:00

παιδες ιδεες αποσκοπω και ψαχνω το πως μπορω να το κανω καλιτερο μιας και απο οτι βλεπω θα το κρατισω file τορα ειμαι στιν βελτιωση φρενον και μπροστινων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
1ndianos
Adv. gixxer
Adv. gixxer
1ndianos


Όνομα: : παναγιωτης
Τόπος : αθηνα...
Αριθμός μηνυμάτων : 603
Αγωνιζόμενος : dragster
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 22:25

[quote="JIMK7"]
1ndianos έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
cbr600f4 έγραψε:
λιπον παιδες με ενα προγραμα που και με μια φισα σινδεες στον υπολογιστη τον εγκεφαλο τισ σουζουκι και κανεισ μπακαπ τον μαμα χαρτη και πιραζης οτι θεσ μετα στον εγκεφαλο απο οτι γνωριζο εγω ακομα αυτο το προγραμα δεν τον εχω
αλλα το κιταω μιπως το παρω αλλα με τον εγκεφαλο που εχω μπορω και πιραζω τις βενζινες του εγκεφαλου και εχω δη διαφορα καλιτερη απο οτι ηταν πριν παντος ευχαριστω για τις ειδεες που μου δωσατε......

Aπο τον υπολογιστη να αλλαξεις χαρτη και να εχεις αλλες βενζινες μπορεις Smile αλλα απο τον υπολογιστη να αλαξεις την πιεση της βενζινας δεν μπορεις file

να ρωτησω κατι?????????γιατι να θελει καποιος να αλλαξει,(ανεβασει,) την πιεση της τρομπας βενζινης?και ειδικα σε ενα σχεδον μαμα μηχανακι?

Σε μαμα το θεωρω κι εγω ασκοπο αλλα σε βελτιωμενα μοτερ ειναι καλο να υπαρχει παραπανω πιεση στη ντρομπα γιατι αλλιως ψεκαζει ενα μπεκ με λιγη πιεση κι αλλιως με περισσοτερη Very Happy[/quote


σιγουρα ψεκαζει αλλιως,αλλα δεν εχω ακομα καταλαβει που βοηθαει!την στιγμη που με προγραμμα φτιαχνεις τις βενζινες σου.εμενα δεν μου χρειαστικε ποτε αυτο και δεν ειμαι καθολου (μαμα)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2009, 23:51

1ndianos έγραψε:



σιγουρα ψεκαζει αλλιως,αλλα δεν εχω ακομα καταλαβει που βοηθαει!την στιγμη που με προγραμμα φτιαχνεις τις βενζινες σου.εμενα δεν μου χρειαστικε ποτε αυτο και δεν ειμαι καθολου (μαμα)!


Ουτε εμενα μου εχει χρειαστει ποτε αλλα λενε οτι ετσι γινεται καλυτερη καυση γιατι η βενζινα διασπατε περισσοτερο σε πιο πολλα σταγoνιδια με αποτελεσμα να εχει ακομα πιο πολυ οξυγονο file παπα τι ειπα παλι ο π@υστης fafoutis fafoutis

Οπως οταν βαζεις 520 γραναζια απο 525 που ειναι σταγoνα στον ωκεανο το ιδιο συμβαινει και με την παραπανω πιεση ssss





Υ.Γ. Τιποτα νεο με τα κεντροφορακια fafoutis fafoutis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:01

Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:04

T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:20

JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file

Θα σε χτυπήσω,στο Κ7 είναι λίγο μεγαλύτερη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:26

T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file

Θα σε χτυπήσω,στο Κ7 είναι λίγο μεγαλύτερη...

Shocked Shocked fafoutis fafoutis ποσο μεγαλυτερη 0,000000000000000001 fafoutis fafoutis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:30

JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file

Θα σε χτυπήσω,στο Κ7 είναι λίγο μεγαλύτερη...

Shocked Shocked fafoutis fafoutis ποσο μεγαλυτερη 0,000000000000000001 fafoutis fafoutis


49 psi...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 00:54

T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file

Θα σε χτυπήσω,στο Κ7 είναι λίγο μεγαλύτερη...

Shocked Shocked fafoutis fafoutis ποσο μεγαλυτερη 0,000000000000000001 fafoutis fafoutis


49 psi...


Καλα εσυ παλι αυτο που το ειδες και το λες Rolling Eyes

Θα με κανεις αυριο να του βαζω μπαρομετρο Laughing

1bar = 14.50326 psi

3 bar = 43,50978 psi

αν ειναι τοτε 3,4 bar = 49,311084 πραγμα που δεν το νομιζω να εχουν βαλει τοση μεγαλη πιεση Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 01:43

Το service manual του Κ7 1000 μιλαει για 3bar παντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 01 Δεκ 2009, 02:10

valentinosgsxr έγραψε:
Το service manual του Κ7 1000 μιλαει για 3bar παντως.

Ακους Νικολακι file trella

Ρε μπας και τα μπερδεψες και λες για την αντλια λαδιου :les?: γιατι αυτη πραγματι την εχουν αλλαξει απο το Κ5 και εχει μεγαλυτερη πιεση hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-=UNSEEN=-
Adv. gixxer
Adv. gixxer
-=UNSEEN=-


Άντρας Τόπος : ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (πλεον)
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 414
Hμερομηνία εγγραφής : 02/10/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 02 Δεκ 2009, 01:25

Βάλε εκκεντροφόρους απο κ5-6 1000. Κάνουν μια χαρά και θα πυροβολάει με πολύ μικρό κόστος. Ηδη κυκλοφορούν δύο τέτοια και πανε και πολύ καλά...

Η τρόμπα απο Κ7 απλά έχει καλύτερα φίλτρα και διαφορές σε βασικά σημεία, ώστε να μην βουλώνει εύκολα κάτι που γινόταν συνέχεια στα 5-6. Είναι καλύτερη τρόμπα και πιο ανθεκτική οταν την πιέσεις. Τα μπεκ όσο και να ανεβάσεις την πίεση όσο είναι να ψεκάσουν θα ψεκάσουν. Είτε έχεις 3 είτε 15 bar. Το θέμα της πίεσης παίζει ρόλο οταν βάζεις μεγάλα μπεκ ώστε αυτά επειδή ψεκάζουν περισσότερο να μην μείνουν απο παροχή που αδυνατεί η μαμά τρόμπα να δώσει. Σωστά βέβαια κάποιος προανέφερε οτι το σύννεφο που ψεκάζεται είναι πιο ομοιόμορφο και καλύτερα απλωμένο αν ανεβάσεις πίεση αλλά οι διαφορές σε μαμά μηχανάκια αλλά και φτιαγμένα δεν είναι δραματικές. Φυσικά το καλύτερο αν θέλεις να μπλέξεις έτσι είναι μεγαλύτερη σε παροχή τρόμπα (lt/h) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή μια εξωτερική. Τέλος και ο εγκέφαλςο των 750 έχει σπάσει μια χαρά αλλά είναι μεγάλη πίκρα να μπλέξεις και να τον ρυθμίσεις εκτός και αν είναι δικό σου μηχανάκι οπότε και αξίζει να ασχοληθείς. Τσίπάκια Renesas (Hitachi) 32bit δουλεύουν και τα 750 ή κατά την απλή καθομιλουμένη Denso. Απλά πιο εύκολη λύση είναι ένας Bazzaz με Tune Box και τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 02 Δεκ 2009, 10:44

-=UNSEEN=- έγραψε:
Βάλε εκκεντροφόρους απο κ5-6 1000. Κάνουν μια χαρά και θα πυροβολάει με πολύ μικρό κόστος. Ηδη κυκλοφορούν δύο τέτοια και πανε και πολύ καλά...

Η τρόμπα απο Κ7 απλά έχει καλύτερα φίλτρα και διαφορές σε βασικά σημεία, ώστε να μην βουλώνει εύκολα κάτι που γινόταν συνέχεια στα 5-6. Είναι καλύτερη τρόμπα και πιο ανθεκτική οταν την πιέσεις. Τα μπεκ όσο και να ανεβάσεις την πίεση όσο είναι να ψεκάσουν θα ψεκάσουν. Είτε έχεις 3 είτε 15 bar. Το θέμα της πίεσης παίζει ρόλο οταν βάζεις μεγάλα μπεκ ώστε αυτά επειδή ψεκάζουν περισσότερο να μην μείνουν απο παροχή που αδυνατεί η μαμά τρόμπα να δώσει. Σωστά βέβαια κάποιος προανέφερε οτι το σύννεφο που ψεκάζεται είναι πιο ομοιόμορφο και καλύτερα απλωμένο αν ανεβάσεις πίεση αλλά οι διαφορές σε μαμά μηχανάκια αλλά και φτιαγμένα δεν είναι δραματικές. Φυσικά το καλύτερο αν θέλεις να μπλέξεις έτσι είναι μεγαλύτερη σε παροχή τρόμπα (lt/h) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή μια εξωτερική. Τέλος και ο εγκέφαλςο των 750 έχει σπάσει μια χαρά αλλά είναι μεγάλη πίκρα να μπλέξεις και να τον ρυθμίσεις εκτός και αν είναι δικό σου μηχανάκι οπότε και αξίζει να ασχοληθείς. Τσίπάκια Renesas (Hitachi) 32bit δουλεύουν και τα 750 ή κατά την απλή καθομιλουμένη Denso. Απλά πιο εύκολη λύση είναι ένας Bazzaz με Tune Box και τέλος.


Αμφιβαλω πολυ οτι τα 1000 Κ5 εχουν πιο αγριους εκκεντροφορους απο τα 750 γιατι ξερω οτι κανουν το αντιθετο ssss

Αν εχεις στοιχεια με διαρκεια και βυθισμα απο τα δυο βαλτα εδω να τα δουμε και να τα συγκρινουμε biblio

Εχουν βρει οτι η ιδανικη πιεση σε μηχανακια και αμαξια ειναι τα τρια μπαρ πιεση ( μιλαμε παντα για ατμοσφαιρικους κινητηρες και οχι τουρπο που εκει η πιεσεις ξεφευγουν ) χωρις να ζοριζεις τη ντρομπα καυσιμου αρα δεν νομιζω οτι στεκει αυτο που λες με τα μεγαλυτερα μπεκ μιας και τα αμαξια εχουν μεγαλυτερα μπεκ :les?:

Σωστα λες οτι η τρομπα του Κ7 ειναι διαφορετικη αλλα το ποσο καλυτερη δεν ξερω ακομα αν και το ευχομαι Very Happy

Αν κι η λογικη αλλα λεει aswew δεν το νομιζω γιατι το φιλτρο του ειναι μικροτερο απο τα παλιοτερα μοντελα toixos κατι που δεν ειναι καλο γιατι οσο πιο μικρο τοσο πιο ευκολα θα λερωνεται ssss
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavrosrodo
Hero gixxer
Hero gixxer
stavrosrodo


Άντρας Όνομα: : ΣΤΑΥΡΟΣ
Τόπος : ΓΕΦΥΡΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 2106
Αγωνιζόμενος : DRAGSTER adffs
Hμερομηνία εγγραφής : 07/01/2009

βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βελιωση μοτερ   βελιωση μοτερ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 02 Δεκ 2009, 12:40

JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
T.R.E έγραψε:
Στα Κ7 1000 η τρόμπα έχει λίγη παραπάνω πίεση,νομίζω 4-5 psi... Αν κάποιος την βάλει σε προηγούμενο μοντέλο υπάρχει μια μικρή φιαφορά στην απόκριση...


fafoutis fafoutis Νικο σε ολα μα σε ολα τα SUZUKI και μη ειναι στα 3 μπαρ file

Θα σε χτυπήσω,στο Κ7 είναι λίγο μεγαλύτερη...

Shocked Shocked fafoutis fafoutis ποσο μεγαλυτερη 0,000000000000000001 fafoutis fafoutis


49 psi...


Καλα εσυ παλι αυτο που το ειδες και το λες Rolling Eyes

Θα με κανεις αυριο να του βαζω μπαρομετρο Laughing

1bar = 14.50326 psi

3 bar = 43,50978 psi

αν ειναι τοτε 3,4 bar = 49,311084 πραγμα που δεν το νομιζω να εχουν βαλει τοση μεγαλη πιεση Evil or Very Mad
αν τα 49psi ειναι 3.4bar τοτε αποκλειεται.
η λογικη του να ανεβασεις πιεση(σε φτιαγμενα μοτερ και οχι βεβαια σε μαμα) ειναι οτι αντι να κρατας περισσοτερη ωρα τα μπεκ ανοιχτα,χαλοντας τον παλμο τους, αυξανεις την πιεση ωστε να μην εχεις μεγαλα νουμερα αποκλισης.
πχ. αν χρειαζεσαι σε x-στροφες +15 νουμερο στον χαρτη, με αυξηση πιεσης μπορεις να πεσεις κοντα στο 0.ετσι δεν αλλαζεις δραματικα τον χρονο που μενουν ανοιχτα τα μπεκ,οποτε και τον παλμο τους.
χονδρικα και λογικα αυτη ειναι η λογικη αυξησης της πιεσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βελιωση μοτερ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» K3-K4 με μοτερ απο Κ8
» μοτερ 1000 κ8 σε 600 κ4 ????
» μοτερ 1000ριου σε 600

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚA-TUNING-AFTERMARKET :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com