Greek GSX-R forum
Καθαρισμος κρανους Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Καθαρισμος κρανους Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Καθαρισμος κρανους Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
JIMK7
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
nasos-v
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
T.R.E
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
k8 600 kk
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
kostaskr6
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
κολτρέϊν
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
Leroy
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
ripper
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Καθαρισμος κρανους Poll_l10Καθαρισμος κρανους Poll_c10Καθαρισμος κρανους Poll_r10 

 

 Καθαρισμος κρανους

Πήγαινε κάτω 
+9
Darksoul
GIXXERAKIAS
gianni
T.R.E
STELIOS
valentino46
valentinosgsxr
kahi
Leroy
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠεμ 16 Σεπ 2010, 23:18

Μια που σιγα σιγα φευγει το καλοκαιρι και με τις βολτες, εκδρομες, ταξιδια το κρανος εχει λερωθει απο ιδρωτα, σκονη κτλ. θελω να το καθαρισω απο μεσα. Εχω το shoei xr 1000. Πως καθαριζει αυτο τωρα που δεν βγενει η επενδυση? Ειχα ακουσει για καποια κιτακια καθαρισμου. Εχει χρισημοποιησει κανενας καποιο? Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να γινει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
kahi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
kahi


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Περιστερι - Αθηνα
Ηλικία : 52
Αριθμός μηνυμάτων : 463
Αγωνιζόμενος : Μεγαλος για τετοια...
Hμερομηνία εγγραφής : 21/11/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠεμ 16 Σεπ 2010, 23:40

εγω εβγαλα ολα τα μερη και τα επλεινα με κρυο νερο σε λεκανη με απορυπαντικο πλυντηριου και ειναι super
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠεμ 16 Σεπ 2010, 23:41

Καποιος φιλος το επλενε με νερο και σαπουνι αλλα καπου στο τριτο πλυσιμο εξαυλωθηκε το κεντρικο σφουγγαρι, αυτο που εχει στον πατο του κρανους. Δεν ξερω τι να κανεις για να το καθαρισεις αλλα οτι και να κανεις καλυτερα να μην του βρεξεις την επενδυση γιατι αποσυντηθεται ευκολα.

Ενα vemar που εχω για καθημερινο, το εχω πλυνει δυο φορες σε λεκανη με αφρολουτρο για το σωμα και δεν εχει παθει τιποτα, ουτε τα αφρωδη του αλλα ουτε και οι κολλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentino46
Normal gixxer
Normal gixxer
valentino46


Άντρας Όνομα: : Αντρεας
Τόπος : peristeri
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 298
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠεμ 16 Σεπ 2010, 23:45

valentinosgsxr έγραψε:
Καποιος φιλος το επλενε με νερο και σαπουνι αλλα καπου στο τριτο πλυσιμο εξαυλωθηκε το κεντρικο σφουγγαρι, αυτο που εχει στον πατο του κρανους. Δεν ξερω τι να κανεις για να το καθαρισεις αλλα οτι και να κανεις καλυτερα να μην του βρεξεις την επενδυση γιατι αποσυντηθεται ευκολα.

Ενα vemar που εχω για καθημερινο, το εχω πλυνει δυο φορες σε λεκανη με αφρολουτρο για το σωμα και δεν εχει παθει τιποτα, ουτε τα αφρωδη του αλλα ουτε και οι κολλες.

+10000 και εγω ενα uvex που εχω για το παπι σε λεκανη με χλιαρο νερο και αφρολουτρο και δεν εχει παθει τπτ ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 00:04

kahi έγραψε:
εγω εβγαλα ολα τα μερη και τα επλεινα με κρυο νερο σε λεκανη με απορυπαντικο πλυντηριου και ειναι super
Στο shoei το εκανες αυτο? Γιατι εκτος τα μαγουλα δεν βγενει τιποτα αλλο...

valentinosgsxr έγραψε:
Καποιος φιλος το επλενε με νερο και σαπουνι αλλα καπου στο τριτο πλυσιμο εξαυλωθηκε το κεντρικο σφουγγαρι, αυτο που εχει στον πατο του κρανους. Δεν ξερω τι να κανεις για να το καθαρισεις αλλα οτι και να κανεις καλυτερα να μην του βρεξεις την επενδυση γιατι αποσυντηθεται ευκολα.

Ενα vemar που εχω για καθημερινο, το εχω πλυνει δυο φορες σε λεκανη με αφρολουτρο για το σωμα και δεν εχει παθει τιποτα, ουτε τα αφρωδη του αλλα ουτε και οι κολλες.

Η επενδυση που διαλυθηκε απο το xr ηταν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 00:06

Ναι, απο το XR1000.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 00:17

Οι παρακατω γραμμες ειναι απο το επισημο site της Shoei-Europe. Εν ολιγης λεει οτι μπορεις να το πλυνεις σε λεκανη με χλιαρο νερο και καποιο μαλακο σαπουνι και να το αφησεις να στεγνωσει σε ξηρο και ζεστο (θερμοκρασια δωματιου θα εννοει) περιβαλλον για 48 ωρες. Προειδοποιει ομως να μην το στεγνωσεις με σεσουαρ για να μην καταστρεψεις την επενδυση.

How do I clean the helmet properly?
Inside: All our interiors are washable! If you own a helmet with a detachable interior, just remove it and wash it in lukewarm water. Please use a mild soap. If your helmet is not equipped with a detachable interior, please put the whole helmet into lukewarm water. After washing, the helmet must dry without the use of any drying tools like hairdryers, etc. In a warm and dry environment the drying time should take at least 48 hours. But again, PLEASE DO NOT USE ANY DRYING TOOLS as they may damage the inner liner of your helmet.
Outside: Please clean the outside of your helmet with water and a mild soap.
As Shoei helmets are painted, it is also possible to use car polish to keep the paint in a good condition.
Please do not use cleaning sprays or liquid window cleaner as they may damage the polycarbonate parts of the ventilation or your shield.
Shield: It is very important not to use any cleaning sprays or liquid window cleaner on your shield. Please clean your shield only with lukewarm water and a mild soap.
Tip: Put a wet towel on your shield, leave it there for some minutes and insects can be removed easily.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 00:21

Ιδου και το λινκ: http://www.shoei-europe.com/uk/service/faq#f
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 00:23

euxaristo euxaristo euxaristo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 01:41

εγω που ρωτησα στο τζωρτζοπουλο οταν πηρα το δικο μου, ειχε πει χλιαρο νερο και πρασινο σαπουνι τιποτα αλλο Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 08:03

Εγώ στο δικό μου βγάζω μαξιλαράκια,τα σε βάζω χλιαρό νερό όπως λέει και ο Στέλιος αλλά με μαλακτικό,όχι απορρυπαντικό πληντυρίου,μυρίζει πολύ πιο ωραία!

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 08:46

Ωραια μαγκια αυτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
gianni
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gianni


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Λαρισα
Ηλικία : 52
Αριθμός μηνυμάτων : 472
Αγωνιζόμενος : ΠΡΩΗΝ, ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 11/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 09:17

Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 11:22

gianni έγραψε:
Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.

Γιαννη ετσι ξεπλενεις μονο το εξωτερικο μερος και η μυρωδια του ιδρωτα παραμενει. Crying or Very sad

Εγω επλυνα πριν μια-δυο βδμαδες το δικο μου xr 1000 μεσα σε λεκανη με χλιαρο νερο.Εβαλα απορυπαντικο για ευαισθητα και μαλλινα ρουχα μεσα στο νερο και ανακατεψα,μετα βουτηαξα το κρανος μεσα και το αφησα κανα 10λεπτο να μουλιασει καλα και συνεχισα με το χερι,ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΒΟΥΡΤΣΕΣ, και εκανα μαλαξη σε ολα τα σφουγγαρακια-μαξιλαρακια (τα πιεζα μεσα εξω να απορροφουν νερο παντου) εβγαλα το κρανος το ξεπλυνα στα γρηγορα να φυγει το απορυπαντικο ταυτοχρονα πιεζοντας τα μαξιλαρακια παλι και αδειασα το νερο της λεκανης....το τι μαυριλα,ιδρωτιλα και καυσαεριο εβγαλε δεν λεγεται... Shocked

Μετα στην συνεχεια εβαλα φρεσκο χλιαρο νερακι και λιγο μαλακτικο (μυριζει μανουλα Laughing ) και βουτηξα το κρανος μεσα και εκανα παλι μαλαξη να παει παντου.Μετα το εβγαλα το στραγγιξα οσο μπορουσα και το εβαλα μεσα στο σπιτι πανω σε ενα σκαμπουδακι να στεγνωσει μονο του.Βουαλα!Μετα απο δυο μερες ηταν φρεσκο και καθαρο οπως καινουργιο,τα σφουγγαρακια εσφιξαν οπως ηταν καινουργιο και μυριζε ακομα καλυτερα απο καινουργιο!

Καλο πλυσιμο!! file

ps:Δεν χρειαζεται ξεβγαλμα το μαλακτικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 12:00

GIXXERAKIAS έγραψε:
gianni έγραψε:
Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.

Γιαννη ετσι ξεπλενεις μονο το εξωτερικο μερος και η μυρωδια του ιδρωτα παραμενει. Crying or Very sad

Εγω επλυνα πριν μια-δυο βδμαδες το δικο μου xr 1000 μεσα σε λεκανη με χλιαρο νερο.Εβαλα απορυπαντικο για ευαισθητα και μαλλινα ρουχα μεσα στο νερο και ανακατεψα,μετα βουτηαξα το κρανος μεσα και το αφησα κανα 10λεπτο να μουλιασει καλα και συνεχισα με το χερι,ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΒΟΥΡΤΣΕΣ, και εκανα μαλαξη σε ολα τα σφουγγαρακια-μαξιλαρακια (τα πιεζα μεσα εξω να απορροφουν νερο παντου) εβγαλα το κρανος το ξεπλυνα στα γρηγορα να φυγει το απορυπαντικο ταυτοχρονα πιεζοντας τα μαξιλαρακια παλι και αδειασα το νερο της λεκανης....το τι μαυριλα,ιδρωτιλα και καυσαεριο εβγαλε δεν λεγεται... Shocked

Μετα στην συνεχεια εβαλα φρεσκο χλιαρο νερακι και λιγο μαλακτικο (μυριζει μανουλα Laughing ) και βουτηξα το κρανος μεσα και εκανα παλι μαλαξη να παει παντου.Μετα το εβγαλα το στραγγιξα οσο μπορουσα και το εβαλα μεσα στο σπιτι πανω σε ενα σκαμπουδακι να στεγνωσει μονο του.Βουαλα!Μετα απο δυο μερες ηταν φρεσκο και καθαρο οπως καινουργιο,τα σφουγγαρακια εσφιξαν οπως ηταν καινουργιο και μυριζε ακομα καλυτερα απο καινουργιο!

Καλο πλυσιμο!! file

ps:Δεν χρειαζεται ξεβγαλμα το μαλακτικο.

το καλυτερο ειναι αυτο good ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ αφρολουτρα η σαμπουαν απορρυπαντικο για ευαισθητα ρουχα Σοφλαν λεγετε ΜΟΝΟ απλα εμενα μου χαν πει να βαζω ενα δυο καπακια μεσα σε ενα κουβα με χλιαρο νερο κ με την σαπουναδα απο πανω που δημιουργει στον κουβα με ενα πανακι περνεις κ πλενεις το εσωτερικο μολις το τριψης καλα ξεπλενεις κ μετα μαλακτικο το ξανα περνας ολο μεσα κ μετα παλι ξεβγαλμα κ εισαι πενα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 12:32

Υπαρχει ακομα το σοφλαν? Με αυτο επλενε η μανα μου πριν 15 χρονια!!! Καλα κανονικα μαμα θα μυριζει το κρανος flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
tati
Adv. gixxer
Adv. gixxer
tati


Θηλυκό Όνομα: : ΤΑΝΙΑ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 12:34

gianni έγραψε:
Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.

ναι πραγματι υπάρχουν, το χω χρησιμοποιήσει μια φορά, γενικότερα η ιδέα αυτού του πλυσίματος δε μου αρέσει, εχω την αισθηση πως δε καθαριζει, θεωρώ το χλιαρό νερό και μαλακτικό πολύ καλύτερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 12:59

tati έγραψε:
gianni έγραψε:
Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.

ναι πραγματι υπάρχουν, το χω χρησιμοποιήσει μια φορά, γενικότερα η ιδέα αυτού του πλυσίματος δε μου αρέσει, εχω την αισθηση πως δε καθαριζει, θεωρώ το χλιαρό νερό και μαλακτικό πολύ καλύτερο

Μαλακτικο ΑΦΟΥ εχει πλυθει πρωτα με απορυπαντικο για μαλλινα και ευαισθητα ρουχα.Αλλιως θα βαζαμε ολοι μονο μαλακτικο στα πλυντηρια ρουχων.

file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tati
Adv. gixxer
Adv. gixxer
tati


Θηλυκό Όνομα: : ΤΑΝΙΑ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 13:19

GIXXERAKIAS έγραψε:
tati έγραψε:
gianni έγραψε:
Υπάρχουν και σπρέι που μπορείς να καθαρίσεις το κράνος χωρις να το πλύνεις ολόκληρο. Το ψεκάζεις και μετά το ξεβγάζεις με βρεγμένο πανί και το αφήνεις να στεγνώσει. Αυτο που ξέρω είναι της εταιρίας MA-FRA. 5 ευρώ κάνει περίπου.

ναι πραγματι υπάρχουν, το χω χρησιμοποιήσει μια φορά, γενικότερα η ιδέα αυτού του πλυσίματος δε μου αρέσει, εχω την αισθηση πως δε καθαριζει, θεωρώ το χλιαρό νερό και μαλακτικό πολύ καλύτερο

Μαλακτικο ΑΦΟΥ εχει πλυθει πρωτα με απορυπαντικο για μαλλινα και ευαισθητα ρουχα.Αλλιως θα βαζαμε ολοι μονο μαλακτικο στα πλυντηρια ρουχων.

file

gixxerakia απορυπαντικό για το κρανος δε νομιζω πως ειναι απαραίτητο, γιατι δεν εχει λεκέδες ή τοσο λερωμένο οσο τα ρούχα μας ίσως ειναι, για φρεσκάδα και για να φυγουν οι οποιες μυρωδιες και καυσαέριο απο την καθημερινή χρήση του κράνους νομίζω πως μαλακτικό με δυο πλυσεις ειμαστε οκ

αλλα οπως και να χει θα βγει ενα καθαρο κρανάκι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 13:32

Επειδη χαθηκα λιγο What a Face , τελικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να πλεινουμε το εσωτερικο σε κρανος που δεν βγαινουν ολα τα μαξιλαρια οπως το xr 1000 :?: Βουταμε ολοκληρο το κρανος :?:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tati
Adv. gixxer
Adv. gixxer
tati


Θηλυκό Όνομα: : ΤΑΝΙΑ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 13:35

Black Eagle έγραψε:
Επειδη χαθηκα λιγο What a Face , τελικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να πλεινουμε το εσωτερικο σε κρανος που δεν βγαινουν ολα τα μαξιλαρια οπως το xr 1000 :?: Βουταμε ολοκληρο το κρανος :?:


ναι! σε μια λεκάνη με χλιαρό νερο, αν βγαινουν που βγαινουν τα πλαινα στο 1000 χωρια το πλυσιμο

α να συμπληρώσω, οπως ειπαν μη βαλεις βουρτσάκι για το εσωτερικο, με το χέρι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΠαρ 17 Σεπ 2010, 13:53

tati έγραψε:
Black Eagle έγραψε:
Επειδη χαθηκα λιγο What a Face , τελικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να πλεινουμε το εσωτερικο σε κρανος που δεν βγαινουν ολα τα μαξιλαρια οπως το xr 1000 :?: Βουταμε ολοκληρο το κρανος :?:


ναι! σε μια λεκάνη με χλιαρό νερο, αν βγαινουν που βγαινουν τα πλαινα στο 1000 χωρια το πλυσιμο

α να συμπληρώσω, οπως ειπαν μη βαλεις βουρτσάκι για το εσωτερικο, με το χέρι Wink



Εγινε thanks παω για μπουγαδα! Θα βουλωσουν τα σιφονια! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lakisman46
Hero gixxer
Hero gixxer
lakisman46


Άντρας Όνομα: : Λάζαρος
Τόπος : Βόλος
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 1481
Αγωνιζόμενος : Εκτός Πίστας
Hμερομηνία εγγραφής : 14/06/2009

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΣαβ 18 Σεπ 2010, 12:43

Εγινε thanks παω για μπουγαδα! Θα βουλωσουν τα σιφονια! tongue [/quote] xaxa xaxa xaxa fafoutis fafoutis fafoutis . καλο καθαρισμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magfaria
Hero gixxer
Hero gixxer
magfaria


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2197
Αγωνιζόμενος : ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΝΕΙΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/03/2010

Καθαρισμος κρανους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος κρανους   Καθαρισμος κρανους EmptyΣαβ 18 Σεπ 2010, 13:38

μπλουμ οπως ειναι μεσα στο κουβα ολλο!!
εχω ενα xr1000 δεν επαθε τιποτα 2 φορες που το εχω κανει

το αφηνουμε μετα σε σκια και οχι στον ηλιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρισμος κρανους
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καθαρισμος φιλτρου
» καθαρισμος αγγελιων.
» Καθαρισμος μεταλλων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΚΑΦΕΝΕΙΟ-SPAM (περι ανεμων και υδατων)-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com