Greek GSX-R forum
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
JIMK7
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
nasos-v
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
T.R.E
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
k8 600 kk
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
kostaskr6
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
κολτρέϊν
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
Leroy
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
ripper
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_l10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_c10Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Poll_r10 

 

 Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη

Πήγαινε κάτω 
+3
Schumi
κολτρέϊν
Bozos
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bozos
Normal gixxer
Normal gixxer
Bozos


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Πειραιάς
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Αγωνιζόμενος : Παλιά,...στο Τέξας
Hμερομηνία εγγραφής : 12/04/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΔευ 05 Δεκ 2011, 17:46

Εδω μπορειτε να βρειτε τα περισσοτερα κρανη και απο οτι εχω ακουσει τα τεστ της SHARP ειναι σχολαστικα και γενικα των Βρετανων. Θα δειτε και πως ταιριαζουμε ενα κρανος στο κεφαλί,πως γινονται τα τεστκαι το βασικο τις βαθμολογιες. Εγω σκεφτομουν για το επομενο μου κρανος Arai αλλα μετα απο αυτα που ειδα εδω το ξανα σκεφτομαι.

Υ.Γ. ελπιζω να μην εχει ξανα ποσταριστει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΔευ 05 Δεκ 2011, 18:10

Bozos έγραψε:
Εδω μπορειτε να βρειτε τα περισσοτερα κρανη και απο οτι εχω ακουσει τα τεστ της SHARP ειναι σχολαστικα και γενικα των Βρετανων. Θα δειτε και πως ταιριαζουμε ενα κρανος στο κεφαλί,πως γινονται τα τεστκαι το βασικο τις βαθμολογιες. Εγω σκεφτομουν για το επομενο μου κρανος Arai αλλα μετα απο αυτα που ειδα εδω το ξανα σκεφτομαι.

Υ.Γ. ελπιζω να μην εχει ξανα ποσταριστει..

μηπως εχει καποιο link και ξεχασες να το βαλεις; που θα βρουμε τα κρανη και τα τεστ;

______________________________________________________
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η SUZUKI ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΔευ 05 Δεκ 2011, 18:14

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΔευ 05 Δεκ 2011, 21:13

εχει ξαναανεβει αλλα δεν πειραζει...

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bozos
Normal gixxer
Normal gixxer
Bozos


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Πειραιάς
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Αγωνιζόμενος : Παλιά,...στο Τέξας
Hμερομηνία εγγραφής : 12/04/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΔευ 05 Δεκ 2011, 23:53

Γαματο ε? Ε, να μην εχει και λιγο μυστηριο ρε παιδι μου?Να εβαζα κατ'ευθειαν το link?δεν ελεγε mal@kies . Ναι η σελιδα ειναι αυτη που εβαλε ο φιλος Schumi(thanks)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 00:14

κατα τυχη τα ευροπαικα ειναι καλητερα ....

______________________________________________________
oi anthropi bori  min boroune na doune to avrio alla boroune na pistepsoune se afto
St.evens
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
Bozos
Normal gixxer
Normal gixxer
Bozos


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Πειραιάς
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Αγωνιζόμενος : Παλιά,...στο Τέξας
Hμερομηνία εγγραφής : 12/04/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 00:23

Γιατι το λες αυτο? Σχεδον ολες(οι μεγαλες ας πουμε μαρκες ) εχουν σε καποιο μοντελο τουλαχιστον 5 αστερια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 00:50

ναι οχι στα ακριβα κ εμπορικα κρανιτους...κ κιτα πρωτη σελιδα που εχει μονο ευροπ

______________________________________________________
oi anthropi bori  min boroune na doune to avrio alla boroune na pistepsoune se afto
St.evens
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 01:38

Κάτσε, γιατί; Τα ευρωπαικά κράνη δεν είναι καλά;
Ή δεν αξίζουν να είναι καλύτερα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 01:54

καθιστος ειμαι αλλα ενταξει δεν ειναι τυχεα τα arai/shoei για να μου βαζει shubert απο πανω ...μην τα ισοπεδονουμε ολα ...ολα καλα κρανη ειναι αλλα το υπαρχουνε πολλα αλλα σιτε που λενε διαφορετικα ...αρα ο καθενας τεσταρι οτι του καπνησει

______________________________________________________
oi anthropi bori  min boroune na doune to avrio alla boroune na pistepsoune se afto
St.evens
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 02:06

Φίλε το συγκεκριμένο site είναι μόνο για crash test. Δηλαδή για την αντοχή του κράνους σε πρόσκρουση, έτσι;
Για μένα, για σένα και για τον κάθε αγοραστή, καλό κράνος δεν είναι μόνο η αντοχή του στην πρόσκρουση. Είναι ο κύριος λόγος αλλά όχι ο μοναδικός.
Είναι και η φασαρία που κάνει, είναι η ζελατίνα τους, είναι το φινίρισμα τους, είναι η ποιότητα των μαξιλαριών και πολλά πολλά άλλα.
Το συγκεκριμένο site δεν βγάζει καλό ένα κράνος testάροντας όλα αυτά. Το μόνο test που κάνουν είναι η αντοχή τους σε πρόσκρουση.
Σίγουρα δεν είναι τυχαίες οι SHOEI και η ARAI... Μάλιστα είναι οι top για μένα μαζί με τα AGV. (και όχι μόνο για μένα)...
Αλλά γιατί να μην είναι και άλλες εταιρίες πολύ καλές στον συγκεκριμένο τομέα και πολλές φορές και καλύτερες από τις παραπάνω που είπα; Wink Wink
Η Schuberth και η Caberg είναι οι μοναδικές εταιρίες, ας πούμε, που έχουν 5 αστέρια σε ανοιγόμενα κράνη. Και είναι και οι 2 Ευρωπαϊκές. Που βρίσκετε η Shoei με το Multitec;
Ξαναλέω ότι το συγκεκριμένο site κάνει test μόνο για πρόσκρουση. Τα άλλα site που αναφέρεις ενδέχεται να λένε διαφορετικά, διότι τεστάρουν κράνη από όλες τις απόψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 09:10

Schumi έγραψε:
Φίλε το συγκεκριμένο site είναι μόνο για crash test. Δηλαδή για την αντοχή του κράνους σε πρόσκρουση, έτσι;
Για μένα, για σένα και για τον κάθε αγοραστή, καλό κράνος δεν είναι μόνο η αντοχή του στην πρόσκρουση. Είναι ο κύριος λόγος αλλά όχι ο μοναδικός.

Παιδιά τα tests αυτά γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο και σε συγκεκριμένα σημεία του κράνους, το οποίο είναι λογικό εφόσον πρόκειται για lab tests και όπως πάντα, τα lab test προσεγγίζουν μόνο την πραγματικότητα. Άρα, σίγουρα τα αποτελέσματα δεν είναι αντιπροσωπευτικά του τι θα γίνει σε περίπτωση πραγματικής πρόσκρουσης, αλλά μια ένδειξη, στο περίπου δηλαδή. Αν υπήρχε ένα κράνος ή σύνολο κρανών πολύ καλύτερο από τα άλλα, όλοι αυτά θα πέρναμε και δεν πα να ήταν και γυαλόχαρτο από μέσα Laughing

Δεν λέω να μην λαμβάνουμε τα tests αυτά υπόψην, αλλά να μην είναι και το ευαγγέλιο. Ας πούμε έχω το xspirit το οποίο πέρνει 4 αστέρια αντί για 5 παρά την ψηλή τιμή του, το ότι όμως το φορούσε αγωνιζόμενος στο GP για εμένα είναι υπέρ αρκετό όσον αφορά προδιαγραφές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 11:31

stoui έγραψε:
Schumi έγραψε:
Φίλε το συγκεκριμένο site είναι μόνο για crash test. Δηλαδή για την αντοχή του κράνους σε πρόσκρουση, έτσι;
Για μένα, για σένα και για τον κάθε αγοραστή, καλό κράνος δεν είναι μόνο η αντοχή του στην πρόσκρουση. Είναι ο κύριος λόγος αλλά όχι ο μοναδικός.

Παιδιά τα tests αυτά γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο και σε συγκεκριμένα σημεία του κράνους, το οποίο είναι λογικό εφόσον πρόκειται για lab tests και όπως πάντα, τα lab test προσεγγίζουν μόνο την πραγματικότητα. Άρα, σίγουρα τα αποτελέσματα δεν είναι αντιπροσωπευτικά του τι θα γίνει σε περίπτωση πραγματικής πρόσκρουσης, αλλά μια ένδειξη, στο περίπου δηλαδή. Αν υπήρχε ένα κράνος ή σύνολο κρανών πολύ καλύτερο από τα άλλα, όλοι αυτά θα πέρναμε και δεν πα να ήταν και γυαλόχαρτο από μέσα Laughing

Δεν λέω να μην λαμβάνουμε τα tests αυτά υπόψην, αλλά να μην είναι και το ευαγγέλιο. Ας πούμε έχω το xspirit το οποίο πέρνει 4 αστέρια αντί για 5 παρά την ψηλή τιμή του, το ότι όμως το φορούσε αγωνιζόμενος στο GP για εμένα είναι υπέρ αρκετό όσον αφορά προδιαγραφές.

Και εγώ αυτό έχω. win
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bozos
Normal gixxer
Normal gixxer
Bozos


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Πειραιάς
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Αγωνιζόμενος : Παλιά,...στο Τέξας
Hμερομηνία εγγραφής : 12/04/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 20:40

Συμφωνω και εγω να μην κοιταμε μονο καποια συγγεκριμενα τεστ, αλλα να σχηματιζουμε μια γενικη εικόνα αλλα και σιγουρα να μην ακολουθουμε και τυφλα την πολλη διαφημηση που παιζει σε καποιες συγγεκριμενες μαρκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
WotU777
Normal gixxer
Normal gixxer
WotU777


Άντρας Όνομα: : Ανδρεας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 99
Αγωνιζόμενος : οχι
Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2011

Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη   Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη EmptyΤρι 06 Δεκ 2011, 21:18

"To ensure the validity of our assessment, we only test helmets that we ourselves have purchased from retail outlets. It is important that the helmets we test are the same as those you would buy yourself."

mal@kies mal@kies mal@kies

τωρα χαριζω το arai geek geek geek xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βρετανικη πιστοποιηση για τα κρανη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΡΑΝΗ ΑGV STEALTH και Κ4 ΑΠΟΨΕΙΣ
» Κράνη, τιμές και διαφήμιση
» Tι μαρκα εξοπλισμο φορατε?(κρανη-δερματα κτλ)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΕΞΟΠΛΙΣΜOΣ ΑΝΑΒAΤΗ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com