Greek GSX-R forum
Σχετικα με arai  Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Σχετικα με arai  Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Σχετικα με arai  Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
JIMK7
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
nasos-v
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
T.R.E
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
k8 600 kk
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
kostaskr6
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
κολτρέϊν
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
Leroy
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
ripper
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Σχετικα με arai  Poll_l10Σχετικα με arai  Poll_c10Σχετικα με arai  Poll_r10 

 

 Σχετικα με arai

Πήγαινε κάτω 
+12
Antonios_gsxr
gianni
Aristosk8
DrIoannis
BillyGsxR
ghost
GIXXERAKIAS
kostaskr6
ripper
Miou
k8 600 kk
lakou636
16 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lakou636
Normal gixxer
Normal gixxer
lakou636


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2009

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 11:41

εχετε παρατηρησει τωρα τελευταια οτι τα arai τωρα τελευταια εχουν ελαττωθει απο τα καταστηματα?
ακομα και απο το ιντερνετ λιγεσ επιλογεσ.
ρωτησα ενα καταστηματαρχη και κατι μου ειπε οτι δεν εχουν πλεον καλη συννεργασια δηλδη παροχη ανταλακτικων και γιαυτο στρεφονται σε αλλεσ μαρκεσ.
εχεισ κανενασ καποια ιδεα παραπανω περι του θεματοσ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 12:35

και μονο η τιμη της ζελατινας σαν ανταλακτικο ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την αγορα ARAI
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 13:24

ρε γιωργο τι ρωτας ρε φιλε....
εχεις ιδεα ποσο θελουν να πουλανε την ζελατινα απο το αραι?? 90ε μου ζητησαν οι ηλιθιοι....
εφερα απο το εβαυ 2(1 φιμε 1 λευκη) με τιμη στα 80ε... μαζι με τα μεταφορικα...
ασε οτι οι αεραγωγοι σπανε με το παραμικρο και ειναι πανακριβοι....

οσο για τον αντιπροσωπο .... τι να πει κανεις για τον ιταλο... οσοι τον ξερουν καταλαβενουν... mal@kies
μαζι με αυτα αν σκεφτεις οτι οι τιμες απο τα σοει εχουν πεσει αρκετα περνεις μια ιδεα....

παντος το hjc που αγορασα προσφατα ειναι καταπληκτικο κρανος και ειμαι υπερευχαριστημενος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripper
Elite gixxer
Elite gixxer
ripper


Άντρας Όνομα: : Σωτηρης
Τόπος : Μαλδιβες
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 3618
Αγωνιζόμενος : Μόνο στο ps4 πλεον !!!!
Και μονο με kawasaki!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 28/10/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 13:32

προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα αραι ειναι ειναι υπερβολικα ακριβα. μπορεις να βρεις κατι εξισου καλο και οχι τοσο ακριβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostaskr6
Racing gixxer
Racing gixxer
kostaskr6


Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ (ΑΠ'ΕΞΩ)
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Αγωνιζόμενος : ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 15:31

ρε χτυπηστε την ακριβεια να μαθουν οτι εχουμε αλλαξει εποχη

κ να ειναι λογικη στις τιμες τους Σχετικα με arai  240215
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 18:05

ripper έγραψε:
προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα αραι ειναι ειναι υπερβολικα ακριβα. μπορεις να βρεις κατι εξισου καλο και οχι τοσο ακριβω.



+1

ετσι ακριβως.... προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που εχει το αραι μου και κοστιζει(οκ κοστιζε στην εποχη του) σχεδον 800ε σε σχεση με το "φθηνιαρικο" hjc που αγορασα 359ε(με ολη την προικα του) και τελικα δεν μπορω να βρω κατι αλλο εκτος απο την ζελατινα του ... αλλα τελικα μαλλον το φθηνο μου φαινεται καλυτερο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 18:41

Παιδιά χωρίς να θέλω να προσβάλω τίς άλλες εταιρείες και χωρίς να το παίζω ειδικός στο θέμα,απλά να πώ και εγώ την γνώμη μου.Εχω δοκιμάσει αρκετά κράνη στην κεφάλα μου και το μοναδικό που ένοιωσα να γίνεται προέκτασή του κεφαλιού μου ήταν το ARAI RX7 CORSAIR και το GP.

Πλησιάζει αρκετά το SHOEI X-SPIRIT II (το οποίο έχω πλέον μετά το αεροπλανικό στις Σέρρες δεν κρύβω ότι μου έχει λείψει το ARAI ) την αισθηση που μου έδινε το ARAI και τρίτα στην προτιμησή μου έρχονται τα KBC και τα HJC.Αυτά έχω ξεχωρίσει σαν κράνη για το δικό μου κεφάλι.Όλα όσα έβαζα-δοκίμαζα δεν κάθονταν καλά στο πηγούνι ή στην μύτη η σφίξιμο στο πίσω μέρος του κεφαλιού,μέτωπο κτλ. η απλά με τρόμαζαν αφού κάποια ήταν σαν κουβάδες απλά. :P

Δεν είμαι και ο λεφτάς αλλά το κεφάλι μου το θέλω άρτιο και δύο φορές που έχω σκάσει με την κεφάλα μου κάτω (μία με xr1000 και μία με το arai) βγήκα αλώβητος και μάλιστα με το ARAI ήταν αρκετά.Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχει κόσμος (μάλιστα το έχουμε δεί όλοι μας και στόν δρόμο και σε μέλη που γράφουν εδώ είτε έχουν έρθει βόλτα μαζί μας) που βάζει αξεσουάρ στην ήδη ακριβή μηχανή του μετά την αγορά πολλών χιλιάδων ευρώ και κυκλοφορούν με το σπαστό η full face κρανάκι των 150-200ων ευρώ.

Πόσο κοστολογείται το κεφάλι σας?Εγώ επειδή την έχω πατήσει...ΟΣΟ ΟΣΟ....και όχι δεν θα πάρω κράνος από ebay αν δεν ξέρω ημερομηνία λήξης όσο καλά αποθηκευμένο να είναι γιατί πολλοί δέν το ξέρουν αλλά τα κράνη λήγουν στα 7χρόνια φύλαξής και στα 5 χρόνια συνεχούς χρήσης.


Για να κλείσω.Πόσοι έχεται πάρει ήδη κράνη που είναι κοντά στην λήξη τους σε "καλύτερη τιμή" ξέρεται?'Ειστε αρκετοί και δυστηχώς εν αγνοιά σας... ο μαγαζάτορας απλά θα του έμεναν στο ράφι και λίγο πρίν την λήξη 1-2 χρόνια) τα βγάζει στο σφυρί και σείς νομίζοντας ότι πιάσατε την καλή είστε γελασμένοι χωρίς να το ξέρετε....

Αυτά είχα να πώ. kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lakou636
Normal gixxer
Normal gixxer
lakou636


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2009

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 18:52

Miou έγραψε:
ρε γιωργο τι ρωτας ρε φιλε....
εχεις ιδεα ποσο θελουν να πουλανε την ζελατινα απο το αραι?? 90ε μου ζητησαν οι ηλιθιοι....
εφερα απο το εβαυ 2(1 φιμε 1 λευκη) με τιμη στα 80ε... μαζι με τα μεταφορικα...
ασε οτι οι αεραγωγοι σπανε με το παραμικρο και ειναι πανακριβοι....

οσο για τον αντιπροσωπο .... τι να πει κανεις για τον ιταλο... οσοι τον ξερουν καταλαβενουν... mal@kies
μαζι με αυτα αν σκεφτεις οτι οι τιμες απο τα σοει εχουν πεσει αρκετα περνεις μια ιδεα....

παντος το hjc που αγορασα προσφατα ειναι καταπληκτικο κρανος και ειμαι υπερευχαριστημενος...



αλεξ τα ξερω αυτα περι ελληνικησ αγορασ.
και εγω μονο απο το εβαυ αγοραζω πλεον και εχω ιδεα απο τιμεσ και παρελκομενα.
απλα ρωταω γιατι και παλια κοστιζαν ακριβα αλλα υπηρχαν διαθεσιμα προσ πωληση.
απλα παραξενευτηκα γιατι ελλατωθηκαν τοσο δραματικα .
το καταλαβαινω οτι ειναι φυσικο και επομενο λογω τιμησ, αλλα ξερεισ,ελεγα μηπωσ υπαρχει καμια θεωρια συνομοσιασ απο πισω.... Laughing Laughing Laughing

οσον αφορα την ζελατινα καλη τιμη σου εκανε .
εμενα μου ειχε ζητησει καθρεπτη 130 ευρω cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 18:55

συγκριση με ενα mt ή mds των 50 ευρο με ενα κρανος 600ευρο δε μπορει να υπαρξει, γιατι ασχετα απο το βαρος και την αεροδυναμικη εχει να κανει και με το υλικο κατασκευης, αλλο θερμοπλαστικο, αλλο fiberglass και αλλο kevlar,

τωρα αν συγκρινουμε ενα agv k4 των 200 ευρο με ενα shoei ΧR1100 των 350 ευρο δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα κατα τη γνωμη μου,

Ειχα ενα arai που μου εσωσε καποτε τη κεφαλα μου και τωρα εχω ενα kbc το οποιο αν εξαιρεσεις το οτι ειναι οντως σχετικα βαρυ, σαν αισθηση αεροδυναμικη και εφαρμογη ειναι απλα αντιστοιχο με κρανη τριπλασιας αξιας

Ολοι θελουμε κατι καλο για το κεφαλακι μας(και το πανω και το κατω) αλλα το να δωσεις 500+ για κρανος το θεωρω υπερβολη !
Αν πιασουμε καθαρα το θεμα ασφαλειας θα επρεπε να κυκλοφορουμε για ψωνια και για καφε με δερματα και μποτες τοτε και μονο τοτε θεωρω δικαιολογημενη την αγορα ενος κρανους 500+ευρο !
Τι να το κανεις το κρανος των 600ευρο αν κυκλοφορεις με κοντομανικο και ταχυτητα 250+χιλιομετρων ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghost
Hero gixxer
Hero gixxer
ghost


Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Κυπαρισσία
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 2970
Αγωνιζόμενος : Married
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 19:03

σχετικα με τις ημερομηνιες ληξης, συμφωνω με τον Ιωαννη (GIXXERAKIAS)...αυτο ομως δεν σημαινει οτι το κρανος που φοραει
ο Ben Spies, και που καινουριο και φρεσκοτατο στην βιτρινα κοστιζει 370 ευρω δεν ειναι ασφαλες και δεν θα σε προστατεψει...
αυτο προσπαθουν να πουν τα παιδια πιο πανω...το παν ειναι να κατσει καλα στο κεφαλι, και οποιαδηποτε πιστοποιημενη μαρκα
θα σε προστατεψει...καλυτερη προστασια θα εχεις απο ενα Shark RSR2 των 450 ευρω που ''καθεται'' τελεια στο κεφαλι απο ενα
Arai RX7GP των 800 ευρω που ''πλεει'' ή που καθεται λιγο στραβα λογω σχηματος κεφαλης...φυσικα και το RX7GP ή το XSPIRIT II
ειναι κορυφαια και πιστοποιημενα κρανη...αν δεν σου κατσει καλα ομως μπορει και να σε τραυματισει...εμενα προσωπικα μου καθονται
καλα τα Arai, Ogk, Agv, Kbc και Shark...με γνωμονα αυτο αγοραζω παντα κατι απο αυτα και φυσικα προσπαθω να βρω κατι ''φρεσκο''
με οσο γινεται καλυτερη τιμη...τα Shoei, Hjc, και αρκετα αλλα απεναντιας δεν μου ''καθονται'' καθολου καλα στην κεφαλα μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://ghostkon.wix.com/motomania
BillyGsxR
Adv. gixxer
Adv. gixxer
BillyGsxR


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Ιλιον , Athens
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 548
Αγωνιζόμενος : του Clubbing
Hμερομηνία εγγραφής : 21/04/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 19:13

Τα τεστ που περναει η Arai δν τα περναει καμια εταιρεια στον κοσμο!!!Πληρωνεις παραπανω αλλα παιρνεις κατι που βάζεις το κεφαλακι σου μεσα!!!



http://www.araihelmet-europe.com/2010/why-arai/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.renaultservicedelios.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 19:34

BillyGsxR έγραψε:
Τα τεστ που περναει η Arai δν τα περναει καμια εταιρεια στον κοσμο!!!Πληρωνεις παραπανω αλλα παιρνεις κατι που βάζεις το κεφαλακι σου μεσα!!!



http://www.araihelmet-europe.com/2010/why-arai/


βασιλη εισαι λαθος φιλεεεε

καπου στο φορουμ εχουμε ανεβασει ενα λινκ που κανει συγκριτικα σε κρανοι... αν δεις την πλαινη προστασια στα αραι θα βαλεις τα κλαματα οπως τα εβαλα και εγω που τοσα χρονια τα εσκαγα καλα για τα αραι μου.....




τωρα αν παει κανενας και αγορασει το corsair οσο φθηνα και να το παρει θα εχει κανει τεραστια mal@kies το κρανος εχει σταματησει να κατασκευαζετε σχεδον 4-5 χρονια τωρα να μη πω περισσοτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 19:40

BillyGsxR έγραψε:
Τα τεστ που περναει η Arai δν τα περναει καμια εταιρεια στον κοσμο!!!Πληρωνεις παραπανω αλλα παιρνεις κατι που βάζεις το κεφαλακι σου μεσα!!!



http://www.araihelmet-europe.com/2010/why-arai/


μπα καλως τον jordan ! μπαινεις και φορουμ???? χαχαχαχαχχαχα (spam-off)

δε συμφωνω μαζι σου ρε βασιλη, το οτι η Αραι εχει βασισει την διαφημιστικη της καμπανια σε ενα τεστ με βαρυδι και πιστονι δε σημαινει οτι τα αλλα κρανη δεν περνουν τα ιδια τεστ !
Υπαρχουν και αλλα τεστ με ολα τα κρανη που η Αραι δεν τα εχει παει τοσο καλα οπως αναμενοταν !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DrIoannis
Hero gixxer
Hero gixxer
DrIoannis


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1734
Αγωνιζόμενος : το... πάλεψα.
Hμερομηνία εγγραφής : 29/01/2009

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 20:28

Πιστεύω ότι αν όντως ισχύει στο ότι δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα, είναι καθαρά από θέμα κόστους.Το αγοραστικό κοινό έχει στραφεί είτε στο Internet, είτε σε πιο οικονομικές λύσεις όπως άλλωστε σε πολλούς άλλους τομείς λόγων της παρούσας οικονομικής κατάστασης.Δυστυχώς θα μειωθεί η ποικιλία,η ποιότητα και πολλά άλλα.


Να τους χαιρόμαστε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
Aristosk8


Άντρας Όνομα: : Αριστόδημος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2134
Αγωνιζόμενος : ...στο playstation!
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 14 Φεβ 2012, 22:13

ας μειωθουν να τελειωνουμε,,,ουτως η αλλως οι ελληνες παιζουν με τρελα ποσοστα κερδους...να στραφουμε σιγα σιγα στο ιντερνετ μπας και παρουν το μυνημα!!!
arai4ever!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianni
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gianni


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Λαρισα
Ηλικία : 52
Αριθμός μηνυμάτων : 472
Αγωνιζόμενος : ΠΡΩΗΝ, ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 11/02/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 15 Φεβ 2012, 12:32

Παιδιά επειδή είμαι επαγγελματίας στα αξεσουάρ, απλά να σας πως ότι το κέρδος είναι πολύ μικρό, γιατί ακριβώς είμαστε πολύ μικρή αγορά. Για παράδειγμα εάν πουλάω 5 arai το χρόνο, η τιμή που μπορώ να τα πάρω είναι πολύ υψηλή. Εάν πουλούσα 50, θα ψαχνόμουνα να τα πάρω σε καλή τιμή και θα μπορούσα να ρίξω την τιμή μετά. Φανταστείτε ένα μεγάλο μαγαζί στο internet που μπορεί να δίνει 1000 arai σε όλο τον κόσμο τι περιθώρια έχει. Γιαυτό και δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με arai.
Προσωπικά μ' αρέσουν τα Shoei γιατί εκτός από όλα τα άλλα έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Μέρα με νύκτα με τα άλλα. (δούλευα χρόνια τα HJC και φαίνεται αμέσως η διαφορά). Για τα λεφτά τους τα HJC είναι σούπερ.

Τώρα από εκεί και πέρα η ελληνική αγορά έχει και τα προβλήματα της με ορισμένους αντιπροσώπους που έχουν ανεξήγητα πολύ ανεβασμένες τιμές σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Οι περισσότεροι όμως έχουν τιμές ευρώπης και καλύτερες ως προς την αρχική λιανική. Για παράδειγμα στην ιταλία το 2010 το xr1100 είχε 580 και εδώ 500. Απλώς τα μεγάλα μαγαζιά μπορούν και παίρνουν ποσότητες και κάνουν μεγάλες εκπτώσεις, ενώ εδώ δεν γίνεται αυτό.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν γκρινιάζω για το ότι οι περισσότεροι ψωνίζουν από το net και όχι από τα ελληνικά μαγαζιά. Ελεύθερη αγορά είμαστε και εαν δεν βγαίνω ας το κλείσω το μαγαζί. Δεν φταίνε οι πελάτες.
Εγώ πάντως σαν νοοτροπία για τα προϊόντα που αγοράζω, προτιμώ ελληνικές και τοπικές εταιρίες και ας τα πληρώνω πιο ακριβά. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 15 Φεβ 2012, 13:01

καλα αυτα που λες γιαννη αλλα οταν το κρανος εχει αγορα 880ε και μετα απο μερικα χρονια το ιδιο κρανος το ιδιο μαγαζι το πουλαει 600ε ...ε πως να το κανουμε ρε αδερφε ειναι μεγαλη η διαφορα ...και παλι ειμαι σιγουρος οτι και με τα 600ε που το πουλαει παλι εχει κερδος ... αλλοιως δεν θα το πουλαγε... εχει και το φπα απο την αποδειξη, εχει και το % του κερδους που χρεωνει η εφορια....

αλλο παραδειγμα ειναι με τις μποτες απο το motomarket που σχεδον ολες τις αγορασανε παιδια απο εδω...370ε αρχικη τιμη 200 ελεγε στην προσφορα και τελικα ας μας πει ο κωστας ο ωνασης ποσο τις αγορασε γιατι θυμαμμαι τοσο χαμηλο νουμερο που μαλλον κανω λαθος....κατι για 130 νομιζω?
και σιγα μην τις πουλανε πιο κατω απο την τιμη κοστους....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianni
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gianni


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Λαρισα
Ηλικία : 52
Αριθμός μηνυμάτων : 472
Αγωνιζόμενος : ΠΡΩΗΝ, ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 11/02/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 15 Φεβ 2012, 13:48

Και όμως εγώ δίνω αρκετά στοκ πολύ κάτω από το κόστος και μπαίνω μέσα θεωρητικά, αλλά από να τα πετάξω στο τέλος; Τι να τα κάνω να τα βλέπω εδω μέσα;
Άσε που αυτόν τον καιρό κλείνουν τα μαγαζιά το ένα πίσω από το άλλο και προσπαθούν να τα δώσουν όσο όσο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 15 Φεβ 2012, 16:02

Να πω και εγώ την άποψη μου.

Διάβαζα πριν από λίγες μέρες σε ένα άλλο forum πως όσοι αγοράζουν ακόμη είδη εξοπλισμού και είδη μοτοσυκλέτας από ελληνικά καταστήματα, πως είναι από φιλανθρωπία.

Δεν συμφωνώ με αυτό. Ο καθένας βέβαια διαχειρίζεται το πορτοφόλι του, όπως εκείνος θέλει και καλά κάνει. Σε κάποια είδη που οι διαφορές είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ευρώ, πχ το arai rx7 gp rea jonathan Που κοιτούσα να αγοράσω, το έβρισκες από αγγλία με 600 ευρώ στην πόρτα σου, ενώ από ελληνικά καταστήματα η διαφορά ξεπερνούσα σίγουρα τα 200 ευρώ, για να μην πω 250.

Αλλά....... Η δική μου γνώμη είναι να στηρίζουμε τους καλούς επαγγελματίες, οι οποίοι όταν πάμε να αγοράσουμε δεν μας λένε ότι μ@λ@κία τους κατέβει, ώστε να μας πουλήσουν ότι να' ναι και από την άλλη, πιστεύω πως ότι αν τύχει στο προιόν το οποίο αγοράσαμε από αυτούς, θα μπορούμε να τους έχουμε δίπλα μας, να μας βοηθήσουν, να αντικαταστήσουν κάποιο ανταλλακτικό οι ίδιοι, εφόσον εμείς δεν τα πάμε καλά με αυτά και φυσικά σε επόμενες αγορές από το ίδιο μαγαζί, πιθανόν να έχουμε και κάποια έκπτωση.

Καταλήγω πως και εγώ αν ήταν εδώ να δώσω 900 ευρώ για κράνος εδώ και από ebay, ή εκτός ευρώπης να γλιτώσω 350 ευρώ, θα τα έπαιρνα απ' έξω.
Αλλά μου αρέσει να στηρίζω τους ΣΩΣΤΟΥΣ επαγγελματίες και μόνο αυτούς και σκέφτομαι και κάθε φορά αυτό που είπε ο Γιάννης παραπάνω πως σε άλλη τιμή θα αγοράσει το arai rx7 gp αυτός που πουλάει 5 τον χρόνο και αν και σε άλλη ένα ιντερνετικό μαγαζί που δίνει 500 τον χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valkyrion 84
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Παναγιωτης
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 167
Hμερομηνία εγγραφής : 27/03/2011

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 15 Φεβ 2012, 16:38

παιδια κατι σχετικο με το αραι.αγορασα περσι τετοιο μηνα το αραι rx-7gp haga edition 710€ απο ελληνικο μαγαζι στην θεσσαλονικη.θεωρω πολυ καλη τιμη σε σχεση με το εξωτερικο που το ειχε και το εχει απο 1000€ στα 900€.
ειναι συγκεκριμενα αυτο
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Arai-RX-7-GP-Haga-2010/SubProducts/Arai-RX-7-GP-Haga-2010-0001

πως το πηρα σε αυτην την τιμη ουτε και γω ξερω.απορω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 29 Σεπ 2015, 18:54

Επειδή θα είμαι Αθήνα για 5 μέρες, που μπορώ να δοκιμάσω arai rx7 gp, ώστε να βρω το μέγεθος που με καλύπτει από arai;

Επειδή έχω διαβάσει κατά καιρούς για σνομπ συμπεριφορές από πωλητές arai στην Αθήνα, πείτε μου κάποιο κατάστημα που να μην με πιάσουν τα νεύρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 29 Σεπ 2015, 19:33

Θηβών κ Καβάλας xmoto....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤρι 29 Σεπ 2015, 19:49

+1 για το xmoto. επισης "arai center" Μιχαλακοπούλου 44 (mcmotor.gr). περυσι πηρε φιλος το rx-7 απο εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koyfo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Koyfo


Άντρας Τόπος : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 619
Hμερομηνία εγγραφής : 12/07/2010

Σχετικα με arai  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικα με arai    Σχετικα με arai  EmptyΤετ 30 Σεπ 2015, 04:20

Και ο megastockbazzar έχει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σχετικα με arai
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Arai RX-7 RC
» arai rx-7 (3 επιλογες..??)
» Μαϊμού SHOEI και ARAI στο διαδίκτυο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΕΞΟΠΛΙΣΜOΣ ΑΝΑΒAΤΗ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com