Greek GSX-R forum
προβλημα με μπροστινα φρενα Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
προβλημα με μπροστινα φρενα Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
προβλημα με μπροστινα φρενα Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
JIMK7
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
nasos-v
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
T.R.E
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
k8 600 kk
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
kostaskr6
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
κολτρέϊν
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
Leroy
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
ripper
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_l10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_c10προβλημα με μπροστινα φρενα Poll_r10 

 

 προβλημα με μπροστινα φρενα

Πήγαινε κάτω 
+5
Miou
topetwrx
k8 600 kk
T.R.E
zinos
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zinos
Normal gixxer
Normal gixxer
zinos


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 29 Ιουν 2012, 08:46

καλημερα παιδες.
εδω και λιγο καιρο εχω παρατηρησει στο μηχανακι μου οτι ο μπροστινος τροχος δεν εχει ελευθερη κυλιση,
(δεν φρεναρει,απλα ακουμπανε αρκετα ''πιεστικα'' τα τακακια,χωρις δαγκανες πανω γυρναει κανονικα)
κ ακουγεται θορυβος απο τακακια.εχω κανει αλλαγη υγρων,εχω ανοιξει τις δαγκανες για καθαρισμα κ το μονο που παρατηρησα ειναι οτι τα o ring τα εξωτερικα των εμβολων ''ξυστρες'' ειναι ελαφρως ξεχειλωμενα.υπαρχει μηπως περιπτωση να μην κανει σωστη επιστροφη το εμβολο απο αυτο; σας εχει τυχει κατι αναλογο;υπερχει σετ επισκευης για δαγκανες;
α,ξεχασα να σας πω οτι εχω gsr αλλα φοραω κομπλε μπροστινι απο 1000κ5
σας ευχαριστω προκαταβολικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 29 Ιουν 2012, 08:51

zinos έγραψε:
καλημερα παιδες.
εδω και λιγο καιρο εχω παρατηρησει στο μηχανακι μου οτι ο μπροστινος τροχος δεν εχει ελευθερη κυλιση,
(δεν φρεναρει,απλα ακουμπανε αρκετα ''πιεστικα'' τα τακακια,χωρις δαγκανες πανω γυρναει κανονικα)
κ ακουγεται θορυβος απο τακακια.εχω κανει αλλαγη υγρων,εχω ανοιξει τις δαγκανες για καθαρισμα κ το μονο που παρατηρησα ειναι οτι τα o ring τα εξωτερικα των εμβολων ''ξυστρες'' ειναι ελαφρως ξεχειλωμενα.υπαρχει μηπως περιπτωση να μην κανει σωστη επιστροφη το εμβολο απο αυτο; σας εχει τυχει κατι αναλογο;υπερχει σετ επισκευης για δαγκανες;
α,ξεχασα να σας πω οτι εχω gsr αλλα φοραω κομπλε μπροστινι απο 1000κ5
σας ευχαριστω προκαταβολικα!


Nαι τυχαίνει σ'αυτές τις δαγκάνες αρκετά συχνά,σετ επισκευής δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά τις βρισκεις σχετικά φτηνά...Επίσης έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να πετσικάρουν οι δαγκάνες κάτι που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zinos
Normal gixxer
Normal gixxer
zinos


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 29 Ιουν 2012, 12:54

ευχαριστω νικο,
πηρα μια βαση για να ξερω τι θα κοιταξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 29 Ιουν 2012, 13:04

Να ριξω μια ιδεα.... μπορει να ειναι και mal@kies απλα εγω στη θεση σου θα το δοκιμαζα !
βγαλε τα λαμακια πισω απο τα τακακια ετσι ωστε να γινουν ψιλο-floating μπας και στρωσει για προσωρινη λυση !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zinos
Normal gixxer
Normal gixxer
zinos


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 29 Ιουν 2012, 15:33

λοιπον,αυτο που λες δεν ειναι καθολου μ....κια κ δεν το σκεφτηκα.
πιθανον κ να δουλεψει,δεν χανω κατι να δοκιμασω.
tnks!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 14:31

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το γράφω εδώ.

Κάτι παραπλήσιο πρόσεξα και εγώ, όχι όμως από τις δαγκάνες, αλλά από τους δίσκους. Συγκεκριμένα ακούω στις χαμηλές ταχύτητες που δεν έχω φασαρία από τον αέρα, τους πίρους που έχουν οι πλευστές δαγκάνες να κάνουν θόρυβο από κενά. Αν κουνήσω το ένα ειδικά δισκόφρενο ακούγονται 1-2 πίροι-δαχτυλίδια ή πως αλλιώς λέγονται. Στο συνεργείο που τα είδαν μου είπαν ότι τα κενά που έχω είναι πιο μεγάλα από το κανονικό και ότι αν χειροτερέψει πάω για δισκόφρενα, κάτι που έχει και μεγάλο κόστος! Κατά τα άλλα στο φρενάρισμα δεν έχω κανένα θέμα, ούτε τρέμουλο, ούτε τίποτε. Όλα ομαλά!

Ερωτήσεις...

1) Είναι επικίνδυνο;
2) Πόσο πάνε πάνω-κάτω τα δισκόφρενα και τι μου συνιστάτε να βάλω αν.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 15:33

τα πριτσινια αρχισαν να χαλανε ...
επικινδυνο ακομα δεν ειναι ...
οι τιμες που ρωτας εχουν να κανουν με την τσεπη σου ....
απο 250 και πανω ... τι θα βαλεις εχει να κανει παλι με την τσεπη σου .... δεν ειναι ιδιοι δισκοι οι brembo με τους δισκους του μουρατη ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 18:50

Miou έγραψε:
τα πριτσινια αρχισαν να χαλανε ...
επικινδυνο ακομα δεν ειναι ...
οι τιμες που ρωτας εχουν να κανουν με την τσεπη σου ....
απο 250 και πανω ... τι θα βαλεις εχει να κανει παλι με την τσεπη σου .... δεν ειναι ιδιοι δισκοι οι brembo με τους δισκους του μουρατη ...

Ναι Αλέξανδρε, προφανώς και αντιλαμβάνομαι ότι το κόστος έχει να κάνει με την ποιότητα! Απλά ρωτώ, γιατί πολλές φορές κάτι με καλύτερη ποιότητα είναι φθηνότερο από κάτι εργοστασιακό. Έχετε υπόψιν κάτι που να είναι στα ίδια πάνω-κάτω λεφτά με τα δισκόφρενα της HAYABUSA και φυσικά να είναι καλύτερο;

Κατά τα άλλα τα πριτσίνια χαλάνε τόσο εύκολο και πριν να φθαρούν οι δίσκοι; Ρωτώ γιατί πρώτη φορά έχω όχημα με πλευστούς δίσκους και δεν έχω εμπειρία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 21:08

δεν ξερω ποσο εχουν οι μαμα αλλα με περιπου 400 τσιμπας ebc αποξω ...

καποια παρτιδα πριτσινια ηταν μαλλον φθηνιαρικα - κινεζικα lol! 
πχ στα κ7 1000 οι δισκοι ειναι ιδιοι με του κ5 αλλα εχουν θεμα με τα πριτσινια... γενικα δεν χαλανε τοσο ευκολα .
και δεν ειναι τοσο επικινδυνο(τουλαχιστον στην αρχη) αλλα ειναι ενοχλητικο οταν αρχισουν και κοπανανε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 21:55

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 09 Αυγ 2013, 22:56

Ευχαριστώ Αλέξανδρε! Χαζή ίσως ερώτηση, αλλά προφανώς η τιμή είναι για τον ένα δίσκο;Rolling Eyes Κατά τα άλλα τι πλεονεκτήματα έχουν οι μη στρόγγυλοι δίσκοι σαν τους δεύτερους που έβαλες από τους κλασικούς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 09:37

ε ναι ρε φιλε για τον 1 εναι η τιμη .... αμα με 160ε αγοραζες ζευγαρι τι αλλο να θελαμε .... fafoutis 

γιαυτο που ρωτας εχουμε γραψει σελιδες και σελιδες ...
και φυσικα διαφωνουμε οι μισοι με τους αλλους μισους ...fafoutis fafoutis fafoutis 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 10:42

Miou έγραψε:
ε ναι ρε φιλε για τον 1 εναι η τιμη .... αμα με 160ε αγοραζες ζευγαρι τι αλλο να θελαμε .... fafoutis 

γιαυτο που ρωτας εχουμε γραψει σελιδες και σελιδες ...
και φυσικα διαφωνουμε οι μισοι με τους αλλους μισους ...fafoutis fafoutis fafoutis 
Στην ούσια ήμουνα σίγουρος για την απάντηση, αλλά ήλπιζα κατά βάθος να γίνει ένα θαύμα και να μου πεις ότι είναι και για τους δύο!Very Happy 

Ελαφρώς άσχετο, αλλά πάνω σε αυτό έχω να πω ότι λίγους μήνες πριν που άλλαξα τακάκια μπροστά, ρωτώ στο συνεργείο πόσο κοστίζουν! Μου λένε 45 ευρώ τα BREMBO και 60-65 τα γνήσια. Οπότε έβαλα τα Ιταλικά! Ρωτώ για επιβεβαίωση τι χρωστώ για να πληρώσω και μου λένε 90 ευρώ!!! Κάγκελο εγώ!!! 45 δεν είχαμε πει λέω; 45 για τη μια μεριά μου λέει! Καλά ρε παιδιά ανταπαντώ, είναι δυνατόν να πάρω τακάκια ΜΟΝΟ για την μια μεριά;;;;;;;;;;;; Έτσι πουλιούνται! Έκανα τον σταυρό μου και έφυγα!!Mad  Στα αυτοκίνητα πχ οι τιμές γιατί πάνε ζευγάρι ΠΑΝΤΑ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 12:20

Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεσαι για τιμές και προϊόντα και από εδώ μέσα και από site. Βλέπω ότι δεν έχεις την καλύτερη σχέση με αυτό και πας με κλειστά μάτια σε όποιον "καλοθελητή". Ειδικά στις μέρες μας θέλει ψάξιμο το οτιδήποτε, πριν επισκεφτείς συνεργείο και μαγαζί ανταλλακτικών Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 13:42

και το 60ρι που σου ειπαν για τα μαμα για το 1 ζευγαρι ειναι ....
επισης ποια απο ολα τα βρεμπο εβαλες ?? εχει 3 διαφορετικα ... αντε 2 γιατι δεν πιστευω οτι εβαλες τα
αγωνιαρικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 14:12

Miou έγραψε:
και το 60ρι που σου ειπαν για τα μαμα για το 1 ζευγαρι ειναι ....
επισης ποια απο ολα τα βρεμπο εβαλες ?? εχει 3 διαφορετικα ... αντε 2 γιατι δεν πιστευω οτι εβαλες τα
αγωνιαρικα
Ναι τα μεσαία έβαλα, τα κόκκινα και όχι τα αγωνιστικά, αν και άλλος μηχανικός μου είπε ότι με αυτά θα μου φάει τους δίσκους! Με έχουν μπερδέψει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 14:17

τα φοραγα πολλα χρονια ... τα συντερ εχεις παρει ... ειναι μαλακα για μεταλλικο τακακι . δεν θα σου φαει τους δισκους ... και οι δισκοι ειναι για να τους τρωγονται ... αμα δεν τους τρως δεν φρεναρεις ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013, 20:46

Miou έγραψε:
τα φοραγα πολλα χρονια ... τα συντερ εχεις παρει ... ειναι μαλακα για μεταλλικο τακακι . δεν θα σου φαει τους δισκους ... και οι δισκοι ειναι για να τους τρωγονται ... αμα δεν τους τρως δεν φρεναρεις ...
Χαίρομαι για τα θετικά σου σχόλια! Φυσικά και έμεινα ευχαριστημένος και ειδικά όταν είναι κρύα φρενάρουν καλύτερα από τα εργοστασιακά. Στα υπόλοιπα είναι το ίδιο πάνω-κάτω, αν και σαν να μου φάνηκε ότι άρχισαν να κουράζονται και να μη φρενάρουν όπως στην αρχή. Μπορεί να είναι και ιδέα μου....Rolling Eyes 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Thodoros1369
Normal gixxer
Normal gixxer
Thodoros1369


Άντρας Τόπος : North
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 175
Αγωνιζόμενος : Moto gp (στην tv)
Hμερομηνία εγγραφής : 04/10/2017

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠεμ 04 Ιουλ 2019, 15:51

Εβαλα πριν λιγο καιρο δαγκανες απο Κ9 κ εχω καποια θεματακια ..

Εχω την αισθηση οτι σε σχεση με τις μαμα Κ7 δεν εχουν "δαγκωμα"
Μου φαινεται οτι δεν παιζει να ειναι φυσιολογικο αυτο αφου παντου διαβαζω οτι ειναι καλυτερα φρενα σ ολους τους τομεις σε σχεση με Κ7-Κ8

Με λιγο παραπανω πατημα της μανετας,εκει που σφιγγει παραπανω δηλαδη μου φαινονται καπως αποτομα.

Ισως ειμαι πιο συγκεκριμενος αν πω οτι δεν ειναι τοσο προοδευτικα ?

Το σεταπ των φρενων ειναι,δαγκανες Κ9-τρομπα rcs 19-υγρα rbf660,σωληνακια υψηλης.
Αυτο που δεν ξερω ειναι η μαρκα απ τα τακακια,ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι ειχαν
καποια λιγα sessions σε πιστα,ουτε αυτος θυμοταν την μαρκα απ αυτα.
Δειχναν σε καλη κατασταση.

Εκανα κ εξτρα εξαερωσεις γιατι ειχα μια μικρη διαροη στην μια δαγκανα αλλα πλεον ειναι οκ.

Ενα αλλο θεματακι που παρατηρησα ειναι οτι ο τροχος δεν ειναι το ελευθερος οσο πριν,στο σταντ δειχνει οτι τα τακακια δεν τον αφηνουν τελειως ελευθερο.

Καμια ιδεα κανεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠεμ 04 Ιουλ 2019, 17:11

λυσε και καθαρισε τα εμβολα απο τις δαγκανες για να επαναφερουν και να ειναι ελευθερος ο τροχος
το αρχικο δαγκωμα που λες ειναι απο τα τακακια σου
με αλλα τακακια δεν θα εχεις το προβλημα αυτο


επισης να ξερεις οτι το rbf θεωρειται αγωνιστικο υγρο και θελει πιο συχνες αλλαγες. μην το κρατας 2 χρονια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 05 Ιουλ 2019, 03:38

Thodoros1369 έγραψε:
Εβαλα πριν λιγο καιρο δαγκανες απο Κ9 κ εχω καποια θεματακια ..

Εχω την αισθηση οτι σε σχεση με τις μαμα Κ7 δεν εχουν "δαγκωμα"
Μου φαινεται οτι δεν παιζει να ειναι φυσιολογικο αυτο αφου παντου διαβαζω οτι ειναι καλυτερα φρενα σ ολους τους τομεις σε σχεση με Κ7-Κ8

Με λιγο παραπανω πατημα της μανετας,εκει που σφιγγει παραπανω δηλαδη μου φαινονται καπως αποτομα.

Ισως ειμαι πιο συγκεκριμενος αν πω οτι δεν ειναι τοσο προοδευτικα ?

Το σεταπ των φρενων ειναι,δαγκανες Κ9-τρομπα rcs 19-υγρα rbf660,σωληνακια υψηλης.
Αυτο που δεν ξερω ειναι η μαρκα απ τα τακακια,ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι ειχαν
καποια λιγα sessions σε πιστα,ουτε αυτος θυμοταν την μαρκα απ αυτα.
Δειχναν σε καλη κατασταση.

Εκανα κ εξτρα εξαερωσεις γιατι ειχα μια μικρη διαροη στην μια δαγκανα αλλα πλεον ειναι οκ.

Ενα αλλο θεματακι που παρατηρησα ειναι οτι ο τροχος δεν ειναι το ελευθερος οσο πριν,στο σταντ δειχνει οτι τα τακακια δεν τον αφηνουν τελειως ελευθερο.

Καμια ιδεα κανεις ?

Κάθε αλλαγή που κάνεις θέλει κ κάποια χιλιόμετρα στρώσιμο.
Αν σου πιέζει τον τροχό, πρέπει να καθαρίσεις τα έμβολα πρώτα κ σίγουρα να πάρεις ένα νέο ζευγάρι τακακια η να τριψεις με γυαλόχαρτο τα παλιά μέχρι να μην έχει χαμηλά κ ψηλά σημεία. Μετά τους δίσκους με σμιριδοπανο, τέλος να κεντράρεις τις δαγκάνες με τους δίσκους. Χρειάζεσαι ροποκλειδο κ φυσικά έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που δένεις τον μπροστά τροχό. Δεν είναι κάτι το απλό γιατί όπως βλέπεις υπάρχει το πρόβλημα που μαγκωνει ο τροχός. Εγώ την έχω γράψει σε χαρτί φαντάσου κ την ακολουθώ βήμα βήμα κάθε φορά που πειράζω κάτι από το μπροστινο.
Μ αυτά κ μ αυτά πλέον ο μπροστά τροχός γυρνάει 2 πλήρεις περιστροφές με το χέρι.

Στη θέση σου θα τα έβγαζα όλα θα τα κάνα βίδες, κ ένα ένα θα τα καθάριζα εντελώς να πατήσουν σωστά, κ φυσικά δίνεις κ το κατάλληλο περιθώριο για στρώσιμο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodoros1369
Normal gixxer
Normal gixxer
Thodoros1369


Άντρας Τόπος : North
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 175
Αγωνιζόμενος : Moto gp (στην tv)
Hμερομηνία εγγραφής : 04/10/2017

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΠαρ 05 Ιουλ 2019, 21:09

Εχω κανει καμποσα χλμ .. εχουν πατησει τα τακακια. μαλον θα παρω καινουρια γιατι μ ενοχλει αυτο το "κενο" στην μανετα

Οι δαγκανες πρεπει να κεντραρουν γιατι τις εχω με φτιαχτους αποστατες,ακομα κ αν χαλαρωσω τις βιδες απ τις δαγκανες δεν γυρνανε τοσο ελευθερα. Παντως δεν τις εβαλα χυμα πανω,το προσπαθησα λιγο.

Επισης οπως μ ειχε ενημερωσει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οι δαγκανες ειναι καθαρες απο σερβις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terrorzone
Full gixxer
Full gixxer
terrorzone


Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 826
Hμερομηνία εγγραφής : 08/10/2014

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 06 Ιουλ 2019, 14:03

Συνονοματε μη πιστευεις ποτε τον προηγουμενο ιδιοκτήτη.ειναι σα να πιστευεις ελληνα πολιτικο.αμα βγαλεις τα τακακια ευκολα μπορεις να δεις ποση μουργα εχουν τα εμβολακια.εγω απο εκει θα ξεκιναγα.οσο για τους αποστατες ....ποσο μαλακια να εκανε ο τορναδορος?μια τρυπα Φ10 ...να τα εκανε σκατα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.hydraulic-hellas.gr
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΣαβ 06 Ιουλ 2019, 23:56

Thodoros1369 έγραψε:
Εχω κανει καμποσα χλμ .. εχουν πατησει τα τακακια. μαλον θα παρω καινουρια γιατι μ ενοχλει αυτο το "κενο" στην μανετα

Οι δαγκανες πρεπει να κεντραρουν γιατι τις εχω με φτιαχτους αποστατες,ακομα κ αν χαλαρωσω τις βιδες απ τις δαγκανες δεν γυρνανε τοσο ελευθερα. Παντως δεν τις εβαλα χυμα πανω,το προσπαθησα λιγο.

Επισης οπως μ ειχε ενημερωσει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οι δαγκανες ειναι καθαρες απο σερβις

Δεν γυρνάνε οι δαγκάνες γιατί τις πιέζουν τα τακακια. Άμα έχουν κάτσει λάθος τι περιμένεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodoros1369
Normal gixxer
Normal gixxer
Thodoros1369


Άντρας Τόπος : North
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 175
Αγωνιζόμενος : Moto gp (στην tv)
Hμερομηνία εγγραφής : 04/10/2017

προβλημα με μπροστινα φρενα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με μπροστινα φρενα   προβλημα με μπροστινα φρενα EmptyΚυρ 07 Ιουλ 2019, 00:19

Τα εμβολα απ οτι θυμαμαι ηταν καθαρα .. θα τα ξαναδω βεβαια

Οι αποστατες εχουν ενα ελαχιστο τζογο γιατι εχουν πατουρα μονο απ την μια πλευρα,δηλαδη υπαρχει περιθωριο να ρυθμιστουν καλυτερα ισως ..

Πειτε κανα τακακι να παρω ... ebc ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
προβλημα με μπροστινα φρενα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σκληραινει η μανετα !!!!!!!!!-Μπροστινα Φρενα
» φρενα κ8 600
» φρένα υψηλής τοποθέτηση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com