Greek GSX-R forum
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
JIMK7
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
nasos-v
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
T.R.E
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
k8 600 kk
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
kostaskr6
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
κολτρέϊν
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
Leroy
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
ripper
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_l10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_c10Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Poll_r10 

 

 Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού

Πήγαινε κάτω 
+15
Antonios_gsxr
andRewR
tasos1984
mistiriodis_tsantakias
DrIoannis
Sotoner
Painterz
mx5
8annos
Feelgood
ripseventh
babis k8
tsasbi
Miou
stoui
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΣαβ 27 Οκτ 2012, 21:06

Παιδιά κοιτάξτε το πίσω μου ελαστικό. Είναι από την πίστα σήμερα, έχετε ξαναδεί κάτι τέτοιο?

Είχα σωστές πιέσεις πίσω (28 PSI) και δεν γλυστρούσα καθόλου, είχα πολύ καλό feedback. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το λάστιχο. Είναι Dunlop Sportsmart. Δεν μου έχει ξανατύχει ούτε με το ίδιο ελαστικό ούτε με άλλης μάρκας.

Προσέξτε ότι οι γραμμές που βλέπετε δεν είναι χαρακώματα, δηλαδή δεν μπαίνουν μέσα στο λάστιχο και δεν έχουν βάθος. Οι γραμμές δείχνουν υψομετρική διαφορά, δεξιά των γραμμών (προς την εξωτερική πλευρά του ελαστικού) είναι ψηλότερο το υλικό από ότι αριστερά (προς το κέντρο του ελαστικού). Είναι δηλαδή σαν να "μαζεύτηκε" το υλικό προς την έξω μεριά. Τι νομίζετε?


Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού 37523901




Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού 32961016




Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού 74976830





Έχει επεξεργασθεί από τον/την stoui στις Κυρ 28 Οκτ 2012, 12:11, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΣαβ 27 Οκτ 2012, 23:05

affraid affraid affraid

πως εγινε ετσι το λαστιχο .....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsasbi
Hero gixxer
Hero gixxer
tsasbi


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Ζωγράφου city
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1410
Αγωνιζόμενος : moto gp PlayStation 1-2-3-4

Hμερομηνία εγγραφής : 23/05/2012

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΣαβ 27 Οκτ 2012, 23:11

Miou έγραψε:
affraid affraid affraid

πως εγινε ετσι το λαστιχο .....



εσύ θα μας πεις που τα έχεις στρίψει όλα τα μηχανάκια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babis k8
Hero gixxer
Hero gixxer
babis k8


Άντρας Όνομα: : Μπαμπης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Αγωνιζόμενος : Ναι...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/04/2010

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΣαβ 27 Οκτ 2012, 23:23

tsasbi έγραψε:
Miou έγραψε:
affraid affraid affraid

πως εγινε ετσι το λαστιχο .....



εσύ θα μας πεις που τα έχεις στρίψει όλα τα μηχανάκια


fafoutis fafoutis fafoutis fafoutis fafoutis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 00:24

Eμενα παντως μου κανει εντυπωση που δεν εχει 'δουλεψει' το λαστιχο σχεδον καθολου δλδ να εχει μια φθορα,το προτιμοτερο θα ηταν να πας στον λαστιχα σου να το δει απο κοντα,μπορει και να υπαρχει αστοχια υλικου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Feelgood
Normal gixxer
Normal gixxer
Feelgood


Άντρας Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Hμερομηνία εγγραφής : 14/12/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 00:29

Σε πια πίστα έγινε αυτό ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 02:56

ripseventh έγραψε:
Eμενα παντως μου κανει εντυπωση που δεν εχει 'δουλεψει' το λαστιχο σχεδον καθολου δλδ να εχει μια φθορα,το προτιμοτερο θα ηταν να πας στον λαστιχα σου να το δει απο κοντα,μπορει και να υπαρχει αστοχια υλικου!

Κοίτα στις άκρες έχει δουλέψει, μπορεί να μην φαίνεται στις φώτο. Καλά δεν πάω και τέζα, είμαι 10 sec πάνω από το ρεκόρ και δεν πολυανοίγω στην ευθεία οπότε μην ψάχνεις για φθορά στο κέντρο του ελαστικού (άσε που 600άρι έχω).


Feelgood έγραψε:
Σε πια πίστα έγινε αυτό ???

Στην πίστα της Άχνας στην Κύπρο. 2100km λίιιγο μεγαλύτερη από μέγαρα και αρκετά κλειστή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
8annos
Normal gixxer
Normal gixxer
8annos


Άντρας Όνομα: : Θανάσης
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 103
Hμερομηνία εγγραφής : 24/01/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 07:54

Το λάθος που κάνεις είναι ότι πας πολύ γρήγορα για το συγκεκριμένο λάστιχο. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι πιο πισταδόρικο. ookkk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/8annos?feature=mhum
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 10:06

8annos έγραψε:
Το λάθος που κάνεις είναι ότι πας πολύ γρήγορα για το συγκεκριμένο λάστιχο. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι πιο πισταδόρικο. ookkk


μα δεν μοιαζει να το εχει ταλαιπωρισει το λαστιχο ....αν πηγενε πολυ γρηγορα για το λαστιχο
θα το βλεπαμε ν α εχει αλλη φθορα. μεγαλυτερη ... αυτο τωρα ουτε μπμπικι δεν εχει βγαλει .
επισης εαν πηγενε γρηγορα για το λαστιχο θα ειχε γλυστριματα ... τελος παντων θα καταλαβενε οτι κατι δεν παει καλα ...

αυτο πιο πολυ μοιαζει να να υπαρχει αστοχια στην γομα και χαλασε παρα σαν να το φοραγε μια γρηγορη μηχανη
και το τελειωσε

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mx5
Full gixxer
Full gixxer
mx5


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1084
Hμερομηνία εγγραφής : 27/09/2010

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:06

το 28psi ποιος το εδωσε σαν σωστη πιεση;
το μπροστινο πως ειναι; δωσε φωτο
τι αναρτηση φορας πισω;

υ.γ. αμ θες, αλλαξε το τιτλο του θεματος, για να βρουν πιο ευκολα το θεμα, οι επομενες γενιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:09

Το λάστιχο το είδε ο τύπος που μου το πούλησε μιας και ήταν εκεί και δεν ήξερε τι να μου πει χεχε.

Βασικά στην φώτο φαίνεται να είναι πιο σοβαρό από ότι είναι στην πραγματικότητα. Όπως σας εξήγησα πιο πάνω, οι γραμμές δεν είναι χαρακιές αλλά εξωχές. Το λάστιχο είναι μια χαρα, με λίγα χλμ οι γραμμές αρχίζουν να σβήνονται. Οπότε η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με φθορά και καταστροφή του ελαστικού αλλά με πολύ επιφανειακή παραμόρφωση που δεν παίζει ρόλο στο οδήγημα (δεν είχα καθόλου γλυστρήματα).

Σίγουρα δεν έγινε επειδή πήγαινα τάπα, Θανάση ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δεν νομίζω να είμαι στο όριο των ελαστικών ή της μηχανής. Πάντως 1-2 παιδιά εκεί πρότειναν κουβέρτες επειδή η φθορά λένε παίζει να προκλήθηκε επειδή πίεζα με κρύα ελαστικά. Αυτό παίζει επειδή σύμφωνα με τους χρόνους ήδη στον 2ο γύρο είμαι στο όριο μου. Δεν ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Painterz
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Painterz


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 546
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:16

σορρυ αλλα 28psi για dunlop στην πιστα ειναι απαγορευτικο!!!!!! νομιζω δλδ μιας και εγω 600αρι ειχα και το εχω λέιτουργισει αυτο το λαστιχο σε 18 psi πισω με μπροστινο 22psi......δωσε μας κι αλλες πληροφοριες για το λαστιχο..... τι dot ειναι τ λαστιχα??? και τι προφιλ φορας?φαινεται οτι ειναι σε ολη την περιμετρο του λαστιχου οι ραβδοσεις......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:22

Γειά σου φίλε

mx5 έγραψε:
το 28psi ποιος το εδωσε σαν σωστη πιεση;
Πάντα τόσο έβαζα σε ότι ελαστικό χρησιμοποιούσα και είμουν μια χαρά. Επίσης και άλλα παιδιά με το ίδιο ελαστικό και παρόμοια μηχανάκια τόσο βάζουν. Τέλος, δεν είχα γλυστρήματα και η αίσθηση ήταν πολύ καλή οπότε δεν είχα λόγο να δοκιμάσω κάποιαν άλλη πίεση!

mx5 έγραψε:

το μπροστινο πως ειναι; δωσε φωτο
Το μπροστινό είναι μια χαρά, καθόλου φθορά πέρα από την φυσιολογική που βγάζει ένα απλό TD.

mx5 έγραψε:

τι αναρτηση φορας πισω;
Την μαμά η οποία είναι σεταρισμένη (sag) από ειδικό στα κιλά μου. Την έλεγξα και είναι ακόμα στην ρύθμιση αυτή. Από αίσθηση ήταν μια χαρά.

mx5 έγραψε:

υ.γ. αμ θες, αλλαξε το τιτλο του θεματος, για να βρουν πιο ευκολα το θεμα, οι επομενες γενιες

Σωστός, το έκανα ήδη! kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:26

Painterz έγραψε:
σορρυ αλλα 28psi για dunlop στην πιστα ειναι απαγορευτικο!!!!!! νομιζω δλδ μιας και εγω 600αρι ειχα και το εχω λέιτουργισει αυτο το λαστιχο σε 18 psi πισω με μπροστινο 22psi......

18 και 22 δεν είναι πάρα πολύ λίγα? Θα υπερθερμανθούν και θα αυξηθούν οι πιέσεις πέρα του κανονικού.


Painterz έγραψε:

δωσε μας κι αλλες πληροφοριες για το λαστιχο..... τι dot ειναι τ λαστιχα??? και τι προφιλ φορας?φαινεται οτι ειναι σε ολη την περιμετρο του λαστιχου οι ραβδοσεις......
Σόρυ φίλε αλλά δεν ξέρω να σου απαντήσω! Τι είναι dot και τι εννοείς προφίλ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Painterz
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Painterz


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 546
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:43

λοιπόν έχουμε και λέμε χρηστο

1ον dot ειναι η ημερομηνία ελαστικού παρασκευής απο το εργοστάσιο.
2ον τα dunlop έχουν αλλο σκελετό σαν λαστιχο και η πιεση τους ειναι διαφορετικη.
3ον οταν αγοραζεις λαστιχα θα πρεπει να ρωτας και καποιες πληροφοριες απο τον
ανθρωπο που στα βαζει και γενικα να ξερεις πως λειτουργει και πως συμπεριφερετε.
ακομα μια συμβουλη απο τη στιγμη που ασχολεισαι με την πιστα θα πρεπει να ξερεις οτι μεγαλη φθορα στα λάστιχα ειναι και απο τις αναρτησεις τις οποιες θα πρεπει να τις εχεις κανει ενα σερβις τουλαχιστον μια φορα το χρονο μπροστα και καθε 2 το πισινο παντα με τη χρηση που κανει ο καθενας. Επίσης θα πρεπει να παιξεις λιγο με τις αναρτησεις μιας και η συμπεριφορα της μηχανης αλλαζει μεσα στην πιστα και γενικα πρεπει να ψαξεις λιγο το μηχανακι σου απο τη στιγμη που το πας γρηγορα.
και κατι αλλο...υπαρχουν πολλα θεματα μεσα στο forum που θα σου λυσουνε πολλες αποριες για πιεσεις ελαστικων και ρύθμιση αναρτησεων!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotoner
Full gixxer
Full gixxer
Sotoner


Άντρας Όνομα: : Σωτήρης
Τόπος : Καρδίτσα (Λάρισα)
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 891
Αγωνιζόμενος : Μπααααα..Όχι τίποτα άλλο αλλα είναι όλοι αργοι για μένα και δεν θα έχει εμδιαφέρον...???@@##$$!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/07/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 12:51

Παίζει να έχει προκληθεί απο τα κέρμπς??
Στις πιέσεις τα παιδιά έχουν δίκιο..Τα ντάνλοπ δουλεύουν πολύ χαμηλές πιέσεις, αυτή είναι η αλήθεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/SotosTattoos/media_set?set=a.4632994185
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 17:07

Painterz έγραψε:
λοιπόν έχουμε και λέμε χρηστο

1ον dot ειναι η ημερομηνία ελαστικού παρασκευής απο το εργοστάσιο.
2ον τα dunlop έχουν αλλο σκελετό σαν λαστιχο και η πιεση τους ειναι διαφορετικη.
3ον οταν αγοραζεις λαστιχα θα πρεπει να ρωτας και καποιες πληροφοριες απο τον
ανθρωπο που στα βαζει και γενικα να ξερεις πως λειτουργει και πως συμπεριφερετε.
ακομα μια συμβουλη απο τη στιγμη που ασχολεισαι με την πιστα θα πρεπει να ξερεις οτι μεγαλη φθορα στα λάστιχα ειναι και απο τις αναρτησεις τις οποιες θα πρεπει να τις εχεις κανει ενα σερβις τουλαχιστον μια φορα το χρονο μπροστα και καθε 2 το πισινο παντα με τη χρηση που κανει ο καθενας. Επίσης θα πρεπει να παιξεις λιγο με τις αναρτησεις μιας και η συμπεριφορα της μηχανης αλλαζει μεσα στην πιστα και γενικα πρεπει να ψαξεις λιγο το μηχανακι σου απο τη στιγμη που το πας γρηγορα.
και κατι αλλο...υπαρχουν πολλα θεματα μεσα στο forum που θα σου λυσουνε πολλες αποριες για πιεσεις ελαστικων και ρύθμιση αναρτησεων!!!!


Γειά σου φίλε.

Καταρχήν τα ελαστικά τα έχω 6 μήνες περίπου. Ημερομηνία κατασκευής πάντα κοιτώ όταν αλλάζω και φροντίζω να είναι φρέσκα. Οπότε και αυτά φρέσκα ήταν. Γενικά προσέχω αρκετά το μηχανάκι, οι αναρτήσεις είναι σεταρισμένες από race technician, ιδιαίτερα η πίσω: πριν την ρύθμιση ήταν τέρμα μαλακιά και έκανα bungee jumping tongue Καμία σχέση με τώρα. Γενικά είμαι πολύ ευαίσθητος με την αίσθηση που έχω και για να πάω γρήγορα πρέπει να νοιώθω ΟΚ το μηχανάκι. Αν ας πούμε έχω ολισθήσεις ή αστάθεια δεν θα πιέσω, χθες δεν είχα τπτ από όλα αυτά.

Επίσης ο αντιπρόσωπος που τα αγόρασα είναι ο ίδιος αγωνιζόμενος αλλά όταν τα πήρα έλειπε και προφανώς η κοπέλα στο μαγαζί δεν φρόντισε να με ενημερώσει ότι τα Dunlop τα πίσω παίρνουν πολύ πιο χαμηλές πιέσεις. Με ένα απλό ψάξιμο στο νετ κοιτάξτε τι βρήκα. Τα πίσω σε όλη σχεδόν την γκάμα των Dunlop είναι στα 21 PSi κρύα ενώ εγώ είχα 28! Οπότε λογικά αυτό που έγινε είναι ότι το ελαστικό λόγω μεγάλης πίεσης (28PSi) ποτέ δεν ζεστενόταν ολόκληρο, αλλά μόνο η επιφάνεια του υπερθερμενόταν λόγω όλης εκείνης της τριβής με αποτέλεσμα να "λυώσει" και να κάνει αυτό το ανάγλυφο.

Θα βγάλω φωτογραφίες μεγαλύτερης ανάλυσης και θα στείλω στην Dunlop. Θα ποστάρω την απάντηση τους.

Ευχαριστώ παιδιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 17:10

Sotoner έγραψε:
Παίζει να έχει προκληθεί απο τα κέρμπς??
Στις πιέσεις τα παιδιά έχουν δίκιο..Τα ντάνλοπ δουλεύουν πολύ χαμηλές πιέσεις, αυτή είναι η αλήθεια!

Δεν το ήξερα ρε γμτ! Και δεν μου το είπε και κανείς, ακόμα και στην πίστα που είχα αναφέρει ότι είχα βάλει 28 PSi. Μιλάμε για μεγάλη άγνοια από όλους!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DrIoannis
Hero gixxer
Hero gixxer
DrIoannis


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Αγωνιζόμενος : το... πάλεψα.
Hμερομηνία εγγραφής : 29/01/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 17:48

Είστε νέοι εκεί κάτω γιαυτό lol!
Πέρα από την πλάκα η πίεση δεν είναι και τόσο εκτός γιατί να σημειώσω ότι μιλάμε για τα Sportsmart και όχι Sportmax που είναι τα D211-D212 GP και GPRACER.Αυτά που έχεις μπορεί όντως να δουλεύουν σε υψηλότερες πιέσεις από τις γόμες.Η φθορά δεν μου μοιάζει να είναι λόγο χαμηλής πίεσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 17:59

DrIoannis έγραψε:
Είστε νέοι εκεί κάτω γιαυτό lol!
Πέρα από την πλάκα η πίεση δεν είναι και τόσο εκτός γιατί να σημειώσω ότι μιλάμε για τα Sportsmart και όχι Sportmax που είναι τα D211-D212 GP και GPRACER.Αυτά που έχεις μπορεί όντως να δουλεύουν σε υψηλότερες πιέσεις από τις γόμες.Η φθορά δεν μου μοιάζει να είναι λόγο χαμηλής πίεσης.

Μιλάμε για τα Dunlop Sportmax Sportsmart τα οποία σύμφωνα με το site της Dunlop είναι γόμες αλλά όχι racing γόμες. Δες και εδώ. Είναι και αυτά NTEC τεχνολογία που απαιτεί χαμηλότερες πιέσεις στην πίστα, μόλις τα διάβασα από την Dunlop. Τους έστειλα και email και περιμένω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 18:37

η πιεσεις μια χαρα ειναι ...η χαμηλη πιεση ειναι για τα αγονιστικα ελαστικα αυτο που φορας ειναι ελαστικο δρομου ....που σε καμια περιπτοση δεν πεζει να το κατεβασεις κατο απο 26....οποτε μικρι διαφορα για να προκληθη αυτο που διχνεις .....

....διχνει σαν να εχει υπερθερμανθη η εξοτερικη μεργια του ελαστικου και να εχει λιοσει (να εχει κανει σαν νερα δλδ οπος στην φοτο) αυτο μπορει να προκλιθει απο χαμιλι πιεση πολυ ανετα γιατι το ελαστικο υπερθερμενετε και οχι απο υψιλι οπος σκευτεστε ...οποτε ισος λιγο η οδιγισισου λιγο η αναρτησισου λιγο η χαμιλι πιεση για ελαστικο που δουλευει στο 35-36 λιγο η οδιγισισου να παραμενεις παρατεταμενα πλαγιασμενος και να περνεις το γκαζη υπο κλιση να συμβαλανε σε αυτο το φενομενο ....
σιγουρα ομος οχι επιδη ειχες υψιλη πιεση

______________________________________________________
oi anthropi bori  min boroune na doune to avrio alla boroune na pistepsoune se afto
St.evens
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
tasos1984
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Τάσος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 341
Αγωνιζόμενος : OPEN
BMU
SBK
Hμερομηνία εγγραφής : 05/04/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 19:05

Χρήστο αφού δεν έγινες βαρελότο με τα 28psi κανε τον σταυρό σ! Το λάστιχο μου φέρνει εμενα μιά χαρά... Το αυλάκι αυτό μπορει να είναι και για μενα η αποτομο χουφτωμα στην εξοδο με λάθος πίεση ελαστικου η στο αμορτισέρ να ειναι λαθος η συμπίεση του πίσω αμορτισέρ (να ειναι πολυ μαλακο) και ετσι να την ακουει το λάστιχο... Dunlop 26 psi εμπρος και 17 psi πίσω. ΜΟΝΟ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.bikepics.com/members/tasos1010
Painterz
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Painterz


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 546
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 19:06

Dunlop Sportmax Sportsmart χρηστο ακυρο αυτα που σου ειπα για τις πιεσεις!! χαχαχαχαχα με γεια τα ματια!!! νομιζα οτι ηταν τα sportmax racerd211.... παντως οταν λες δεν σου κουνουσε καθολου δλδ στην εξοδο δεν ενιωθες τπτ? η μεσα στην στροφη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 19:37

mistiriodis_tsantakias έγραψε:
η πιεσεις μια χαρα ειναι ...η χαμηλη πιεση ειναι για τα αγονιστικα ελαστικα αυτο που φορας ειναι ελαστικο δρομου ....που σε καμια περιπτοση δεν πεζει να το κατεβασεις κατο απο 26....οποτε μικρι διαφορα για να προκληθη αυτο που διχνεις .....

....διχνει σαν να εχει υπερθερμανθη η εξοτερικη μεργια του ελαστικου και να εχει λιοσει (να εχει κανει σαν νερα δλδ οπος στην φοτο) αυτο μπορει να προκλιθει απο χαμιλι πιεση πολυ ανετα γιατι το ελαστικο υπερθερμενετε και οχι απο υψιλι οπος σκευτεστε ...οποτε ισος λιγο η οδιγισισου λιγο η αναρτησισου λιγο η χαμιλι πιεση για ελαστικο που δουλευει στο 35-36 λιγο η οδιγισισου να παραμενεις παρατεταμενα πλαγιασμενος και να περνεις το γκαζη υπο κλιση να συμβαλανε σε αυτο το φενομενο ....
σιγουρα ομος οχι επιδη ειχες υψιλη πιεση

Η θεωρεία λέει:
1. αν έχουμε πολύ χαμηλή πίεση σε ένα λάστιχο σε πίστα τι θα γίνει? Θα υπερθερμανθεί το λάστιχο με αποτέλεσμα να αυξηθεί η πίεση του κατά πολύ παραπάνω του κανονικού.
2. αν έχουμε πιο υψηλή πίεση από το κανονικό δεν θα ζεστένεται

Τώρα η φθορά που έχω εγώ φίλε mistiriodis_tsantakias όπως πολύ σωστά είπες
mistiriodis_tsantakias έγραψε:
διχνει σαν να εχει υπερθερμανθη η εξοτερικη μεργια του ελαστικου και να εχει λιοσει (να εχει κανει σαν νερα δλδ οπος στην φοτο)
. Ψάχνουμε το γιατί. Σίγουρα το 1 που είπες εσύ είναι καλός λόγος όμως δεν θεωρώ ότι 28PSi είναι λίγα. Ακόμα και σε λάστιχο δρόμου (το δικό μου δεν είναι δρόμου, είναι ημισλικ) όπως το Pirelli diablo έβαζα 28 PSi στην ίδια πίστα με το ίδιο μηχανάκι και ήμουν βασιλιάς, κανένα πρόβλημα.

Το κλειδί στην απάντηση πιστεύω βρίσκεται στο ότι το ελαστικό δεν είναι ακριβώς δρόμου, όπως ανέφερα πιο πάνω ανήκει στην σειρά NTEC της Dunlop και θέλει χαμηλές πιέσεις στην πίστα. Έτσι λέει η Dunlop. Τώρα περισσότερα δεν ξέρω να σου πω, πάντως ευχαριστώ για την άποψη σου beer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού   Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού EmptyΚυρ 28 Οκτ 2012, 19:51

tasos1984 έγραψε:
Χρήστο αφού δεν έγινες βαρελότο με τα 28psi κανε τον σταυρό σ! Το λάστιχο μου φέρνει εμενα μιά χαρά... Το αυλάκι αυτό μπορει να είναι και για μενα η αποτομο χουφτωμα στην εξοδο με λάθος πίεση ελαστικου η στο αμορτισέρ να ειναι λαθος η συμπίεση του πίσω αμορτισέρ (να ειναι πολυ μαλακο) και ετσι να την ακουει το λάστιχο... Dunlop 26 psi εμπρος και 17 psi πίσω. ΜΟΝΟ

Οι πιέσεις που αναφέρεις είναι αυστηρά για τα πιστάδικα slick της Dunlop ή και για τα sportsmart που φορώ εγώ? Επειδή αυτό ψάχνω να μάθω, τις σωστές πιέσεις στα ημισλικ της Dunlop.

Τώρα για το αυλάκι, εγώ ήξερα ότι απότομα ανοίγματα γκαζιού σε συνδυασμό με λάθος ρυθμισμένη ανάρτηση κάνουν κάθετα σημάδια στο ελαστικό και όχι κατά το μηκος του. Στην δική μου περίπτωση μου φαίνεται σαν να μπαίνω στην στροφή με λάστιχο του οποίου η επιφάνεια είναι ζελέ. Σαν να έχει υπερθερμανθεί και "μαζεύει" στις άκρες του ελαστικού. Δεν ξέρω, έτσι το φαντάζομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ακατανόητη φθορά πίσω ελαστικού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» gsxr 750 k7 180 η 190 διασταση πισω ελαστικου;
» Πισω Ζάντα 750 Κ6-7 σε 750 Κ8-9
» Μελάνιασμα ελαστικού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΖΑΝΤΕΣ-ΕΛΑΣΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com