Greek GSX-R forum
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
JIMK7
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
nasos-v
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
T.R.E
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
k8 600 kk
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
kostaskr6
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
κολτρέϊν
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
Leroy
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
ripper
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_l10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_c10νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Poll_r10 

 

 νερό αντί για παραφλου

Πήγαινε κάτω 
+11
kostaskk
demk6
Miou
kapnias
tsasbi
JIMK7
mistiriodis_tsantakias
magiaklaniakeksatmisi
Georgio
giannisK6
latsis
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 05 Νοε 2012, 13:28

demk6 έγραψε:
kapnias έγραψε:
Σε σχέση με το νερο της βρύσης, το απιονισμένο δεν εχει μείον (εκτός του οτι δεν πίνεται).
Σε σχέση με το παραφλού, τα μείον είναι οτι παγώνει στους 0 και βράζει στους 105-107 βαθμούς στην πιεση που κρατάει η τάπα (περίπου 1.2 bar).
Οπότε αν δουλεύεις μονο νερό θα πρέπει να αλλάξεις τάπα με αυτές που δουλεύουν στα 1.5 bar (αν αντέχει το μαμα ψυγείο)
Επίσης αν πιασεις παραφλού (ή αν σου πέσει κατω σε μάρμαρο) θα δείς οτι γλυστράει υπερβολικά σαν λάδι, επομένως εχει και λιπαντικές ιδιότητες οπως προαναφέρθηκε απο προηγούμενους .
Οσο για τις χαμηλές θερμοκρασίες, δεν νομίζω οτι και στο κέντρο της Αθήνας είναι απίθανο να πέσει κάτω απο το 0, οπότε γιατί να το ρισκάρεις;
οπως τα λες ειναι το απιονισμενο εχει κανονικοτατα αλατα απλα δεν πινεται τπτ αλλο...εγω εχω παραφλου αλλα το καλητερο ειναι το κοκκινο παραφλου που το διαλυεις στο νερο γιυτο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια

Δημοσθενη,το χρωμα δε καθοριζει τις ιδιοτητες,ειναι απλα για αναγνωρισιμοτητα.Το παραφλου ειναι ετοιμο διαλυμα αντιψυκτικου υγρου με νερο.Αν λες οτι θελει αναμιξη με νερο το υγρο που λες,τοτε ειναι αντιψυκτικο σκετο file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 05 Νοε 2012, 14:35

υπαρχουν διαφορα χρωματα σε ολα αυτα τα ζουμια... παλια στο κτμ εβαζα ενα της ντενικολ ( το καλο γιατι εχει 3-4 διαφορετικα) με παρα πολυ καλα αποτελεσματα , οποιος εχει κανει extreme eduro ξερει πως ειναι να πηγενεις στο μονοπατι με 1η για πολλα χιλιομετρα και τι θερμοκρασιες ανεβενουν ....
επισης η ντενικολ εχει ενα ζουμι που αλλαζει το χρωμα του . αν θυμαμαι καλα ειναιμπλε στην αρχη και οταν δουλεψει καιρο γινετε πρασινο ....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demk6
Full gixxer
Full gixxer
demk6


Άντρας Όνομα: : Δημοσθενης
Τόπος : Κολωνος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1264
Αγωνιζόμενος : στους δρομους της αττικης
Hμερομηνία εγγραφής : 20/11/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 05 Νοε 2012, 17:04

giannisK6 έγραψε:
demk6 έγραψε:
kapnias έγραψε:
Σε σχέση με το νερο της βρύσης, το απιονισμένο δεν εχει μείον (εκτός του οτι δεν πίνεται).
Σε σχέση με το παραφλού, τα μείον είναι οτι παγώνει στους 0 και βράζει στους 105-107 βαθμούς στην πιεση που κρατάει η τάπα (περίπου 1.2 bar).
Οπότε αν δουλεύεις μονο νερό θα πρέπει να αλλάξεις τάπα με αυτές που δουλεύουν στα 1.5 bar (αν αντέχει το μαμα ψυγείο)
Επίσης αν πιασεις παραφλού (ή αν σου πέσει κατω σε μάρμαρο) θα δείς οτι γλυστράει υπερβολικά σαν λάδι, επομένως εχει και λιπαντικές ιδιότητες οπως προαναφέρθηκε απο προηγούμενους .
Οσο για τις χαμηλές θερμοκρασίες, δεν νομίζω οτι και στο κέντρο της Αθήνας είναι απίθανο να πέσει κάτω απο το 0, οπότε γιατί να το ρισκάρεις;
οπως τα λες ειναι το απιονισμενο εχει κανονικοτατα αλατα απλα δεν πινεται τπτ αλλο...εγω εχω παραφλου αλλα το καλητερο ειναι το κοκκινο παραφλου που το διαλυεις στο νερο γιυτο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια

Δημοσθενη,το χρωμα δε καθοριζει τις ιδιοτητες,ειναι απλα για αναγνωρισιμοτητα.Το παραφλου ειναι ετοιμο διαλυμα αντιψυκτικου υγρου με νερο.Αν λες οτι θελει αναμιξη με νερο το υγρο που λες,τοτε ειναι αντιψυκτικο σκετο file
εχουν διαφορες ειναι οπως τα λεει ο μιου δεν υπαρχει λογος τοτε η ιδια πχ εταιρια να βγαζει διαφορετικα χρωματα και κωδικους και τιμες...θα ηταν ολα ιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 05 Νοε 2012, 17:08

Nαι,υπαρχουν διαφορες οι οποιες ομως ΔΕΝ καθοριζονται απο το χρωμα.
πχ μπορει το κορυφαιο μοντελο μιας εταιριας να ειναι ροζ και το αντιστοιχης ποιοτητας,μιας αλλης να ειναι πρασινο.Δεν μαρτυραει ιδιοτητες ή κατηγορια ποιοτητας το χρωμα,πρεπει να δεις τα χαρακτηριστικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demk6
Full gixxer
Full gixxer
demk6


Άντρας Όνομα: : Δημοσθενης
Τόπος : Κολωνος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1264
Αγωνιζόμενος : στους δρομους της αττικης
Hμερομηνία εγγραφής : 20/11/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 05 Νοε 2012, 21:56

εγω ξερο οτι ο η volkswagen λεει να βαζεις το κοκκινο που το διαλυεις στο δοχειο νερου και στο mitsubishi βαζεις το ετοιμο το πρασινο ανεξαρτητου μαρκας και στο λεω γιατι τα εχω και τα 2 και εχω τα μανουαλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤρι 06 Νοε 2012, 11:43

Το δικό μου το μηχανάκι ρε. παίδες είναι εισαγωγής κ παλιό. το μανιουαλ. του είναι στα κινέζικα. και πότε μου δέν μπόρεσα να βρω. Τι παραφλ.ξέρει κανεις; ου. παίρνει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostaskk
Jr.gixxer



Άντρας Τόπος : λευκαδα
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Hμερομηνία εγγραφής : 14/03/2012

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤρι 06 Νοε 2012, 12:37

το αποιονισμενο δεν νομιζω να εχει αλλατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 00:42

@ latsis: Παρε ενα πρασινο παραφλου ετοιμο διαλυμένο και βάλ΄το μεσα

@demk6:Οι κινητήρες όντως θέλουν απεσταγμένο νερό.
Δεν συμφωνω όμως οτι το απιονισμένο εχει άλατα.
Οταν το νερο έχει άλατα,τα άλατα διαλύονται στα ιόντα τους, πχ το κοινό αλάτι διαλύεται σε χλώριο και νάτριο και δεν βλέπεις εσύ πια αλάτι μεσα (δεν φαίνονται οι κοκκοι αλατος μεχρι το διάλυμα να γίνει κορεσμένο).
Το απιονισμένο νερό σημαίνει οτι δεν έχει ιόντα ή αλλιώς δεν εχει μέσα διαλυμένα άλατα, επομένως οταν εξατμιστεί δεν αφήνει αλατα πίσω του .
Τα Vw δεν παίρνουν απλό κόκκινο παραφλού οπως παίρνουν πχ τα ford, mazda κλπ, αλλα παίρνουν το λεγόμενο G12 που έχει άλλη σύνθεση απο την συνηθισμένη αιθυλικη γλυκόλη των κοινών παραφλού
Στις αιθυλικές γλυκόλες το χρώμα χρησιμοποιείται για να ξεχωρισουν την ποιοτητα το μπλε νομίζω ειναι για δυο χρονια, το κοκκινο για 5 κτλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 01:30

Φίλε καπνια έτσι μου το δωσαν. έτοιμο διαλυμένο είπε είναι. 3 ευρώ το λίτρο αλλά για να το βάλω δέν πρέπει να πάρει μπρος η μηχανή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 13:43

Βγάλε το κολάρο απο την αντλια κατω δεξιά για να αδειάσεις οτι εχεις μεσα και αφου αδειάσει ξαναβάλε το κολάρο και βαλε απο την ταπα το παραφλού.
Το θέμα ειναι οτι αν δεν δουλεύει θα σε δυκολέψει λίγο γιατί θα κρατάει αέρα, αλλιώς δεν εχεις πρόβλημα.
Ουτως ή αλλως θα χρειαστει να συμπληρώσεις πολλες φορες αφου ανοίξει δυο τρεις φορές ο θερμοστάτης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 15:12

Καλησπέρα ρε. φίλε καπνια όσες φορές εχω αδειάσει τα νεράκιά του το εχω κάνει από μια. Βίδα. η οποία βρίσκεται κάτω από το καπάκι του συμπλέκτή. και όταν το γεμίζω από την τάπα το. Βγαίνει το υγρό από την βίδα κ τη σφίγγω σιγα σιγα καθώς το γεμίζω. μετα σφίγγω λίγο τα κόλαρα. λίγο και μετα συμπληρώνω.βάζω μπροστά την μηχανή ανοίγει βεντιλατερ. το αφήνω να κρυώσει. πλήρωση κ ξανά μέχρι να μείνει στη μέση. το υγρό στο δοχείο. δέν ξέρω εάν είναι ο σωστός τρόπος αλλά όσες φορές το κανα ήταν κομπλέ. κ σε. μηχανικό που το πήγ.αινα για εξαερωση. τα νεράκι α έβραζάν μόλις το έκανα έτσι ήταν κομπλέ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 15:15

Ειναι καλύτερα απο τη βιδα που το κάνεις, απλά εγω βαριομουνα να περιμένω να αδειάσει mal@kies , γι' αυτο έβγαζα κολάρο. (Ήμουνα και 15 χρονών τότε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 16:45

Παιδιά το μάνουαλ αλλά και στο νετ που κοίταξα αναφέρουν ότι από την βίδα δεν θα αδειάσει εντελώς το παλιό υγρό. Καλύτερα να βγάζετε τα κολλάρα που λέει στο μάνουαλ - δεν θυμάμαι τώρα ποιο από τα 2. Δεν είναι και καμιά μεγάλη διαδικασία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 17:05

Αδειάζει οντως πιο ευκολα βγάζοντας το πίσω κολάρο που βρίσκεται στη αντλια στη συγκεκριμενη μηχανη.
Το βιδάκι είναι στο πανω μέρος της αντλίας αδειαζει πιο αργα και δεν αδειάζει εντελώς.
Το θέμα είναι οτι στη συγκεκριμένη μηχανή αν βγάλεις κολαρο μπορει να το χαλάσεις γιατι ειναι το κολάρο που ταλαιπωρείται περισσότερο λογω θέσης (τρωει πολυ λάδι και γράσσο).
Τωρα και αν μείνει λιγο νερό μεσα δεν θα πεθανουμε κιόλας. στα 20 χρόνια που υπάρχει ολο και κάποιος το άφησε με νερό μεσα ( κουμπαρος μου που είχε το ιδιο 8 χρόνια μονο νερό έβαζε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 17:57

kapnias έγραψε:
Αδειάζει οντως πιο ευκολα βγάζοντας το πίσω κολάρο που βρίσκεται στη αντλια στη συγκεκριμενη μηχανη.
Το βιδάκι είναι στο πανω μέρος της αντλίας αδειαζει πιο αργα και δεν αδειάζει εντελώς.
Το θέμα είναι οτι στη συγκεκριμένη μηχανή αν βγάλεις κολαρο μπορει να το χαλάσεις γιατι ειναι το κολάρο που ταλαιπωρείται περισσότερο λογω θέσης (τρωει πολυ λάδι και γράσσο).
Τωρα και αν μείνει λιγο νερό μεσα δεν θα πεθανουμε κιόλας. στα 20 χρόνια που υπάρχει ολο και κάποιος το άφησε με νερό μεσα ( κουμπαρος μου που είχε το ιδιο 8 χρόνια μονο νερό έβαζε)

Αν η βιδα ειναι στο πανω μερος της αντλιας ειναι για να κανεις εξαερωση και οχι για να βγαζεις τα νερα file

Υ.Γ. Μην ακουω οτι το αποσταγμενο νερο εχει αλατα γιατι με πιανουν τα fafoutis

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 10p7ousνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Icnsl4νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2dhxn3kνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2lbdx0jνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demk6
Full gixxer
Full gixxer
demk6


Άντρας Όνομα: : Δημοσθενης
Τόπος : Κολωνος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1264
Αγωνιζόμενος : στους δρομους της αττικης
Hμερομηνία εγγραφής : 20/11/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 18:17

JIMK7 έγραψε:
kapnias έγραψε:
Αδειάζει οντως πιο ευκολα βγάζοντας το πίσω κολάρο που βρίσκεται στη αντλια στη συγκεκριμενη μηχανη.
Το βιδάκι είναι στο πανω μέρος της αντλίας αδειαζει πιο αργα και δεν αδειάζει εντελώς.
Το θέμα είναι οτι στη συγκεκριμένη μηχανή αν βγάλεις κολαρο μπορει να το χαλάσεις γιατι ειναι το κολάρο που ταλαιπωρείται περισσότερο λογω θέσης (τρωει πολυ λάδι και γράσσο).
Τωρα και αν μείνει λιγο νερό μεσα δεν θα πεθανουμε κιόλας. στα 20 χρόνια που υπάρχει ολο και κάποιος το άφησε με νερό μεσα ( κουμπαρος μου που είχε το ιδιο 8 χρόνια μονο νερό έβαζε)

Αν η βιδα ειναι στο πανω μερος της αντλιας ειναι για να κανεις εξαερωση και οχι για να βγαζεις τα νερα file

Υ.Γ. Μην ακουω οτι το αποσταγμενο νερο εχει αλατα γιατι με πιανουν τα fafoutis
ενα απλο παραδειγμα θα σου πω προχθες η γυναικα μου μου ειπε πως το ατμοσιδερο ειχε μπουκοσει και δεν ειχε πιεση...δεν φανταζεσαι το τι αλλατα ειχε η πλακα και το φιλτρο αλατιου,και χρησιμοποιει μονο απεσταγμενο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 18:31

demk6 έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
kapnias έγραψε:
Αδειάζει οντως πιο ευκολα βγάζοντας το πίσω κολάρο που βρίσκεται στη αντλια στη συγκεκριμενη μηχανη.
Το βιδάκι είναι στο πανω μέρος της αντλίας αδειαζει πιο αργα και δεν αδειάζει εντελώς.
Το θέμα είναι οτι στη συγκεκριμένη μηχανή αν βγάλεις κολαρο μπορει να το χαλάσεις γιατι ειναι το κολάρο που ταλαιπωρείται περισσότερο λογω θέσης (τρωει πολυ λάδι και γράσσο).
Τωρα και αν μείνει λιγο νερό μεσα δεν θα πεθανουμε κιόλας. στα 20 χρόνια που υπάρχει ολο και κάποιος το άφησε με νερό μεσα ( κουμπαρος μου που είχε το ιδιο 8 χρόνια μονο νερό έβαζε)

Αν η βιδα ειναι στο πανω μερος της αντλιας ειναι για να κανεις εξαερωση και οχι για να βγαζεις τα νερα file

Υ.Γ. Μην ακουω οτι το αποσταγμενο νερο εχει αλατα γιατι με πιανουν τα fafoutis
ενα απλο παραδειγμα θα σου πω προχθες η γυναικα μου μου ειπε πως το ατμοσιδερο ειχε μπουκοσει και δεν ειχε πιεση...δεν φανταζεσαι το τι αλλατα ειχε η πλακα και το φιλτρο αλατιου,και χρησιμοποιει μονο απεσταγμενο

Τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εβαζε αποσταγμενο ssss

Ξερεις πως μπορεις να κανεις ενα νερο αποσταγμενο η που μπορεις να το βρεις χωρις λεφτα ssss

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 10p7ousνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Icnsl4νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2dhxn3kνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2lbdx0jνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demk6
Full gixxer
Full gixxer
demk6


Άντρας Όνομα: : Δημοσθενης
Τόπος : Κολωνος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1264
Αγωνιζόμενος : στους δρομους της αττικης
Hμερομηνία εγγραφής : 20/11/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 18:41

το μπιτονακι το 4λιτρο που το περνω εγω καθε φορα βαζει....
πως βραζοντας το νερο και μαζευοντας τους ιδρατμους?απο το ερκοντισιον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripper
Elite gixxer
Elite gixxer
ripper


Άντρας Όνομα: : Σωτηρης
Τόπος : Μαλδιβες
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 3618
Αγωνιζόμενος : Μόνο στο ps4 πλεον !!!!
Και μονο με kawasaki!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 28/10/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 19:35

Και εγω στα εργαλεια μου βάζω μόνο αντιψυκτικο.
Κάπου είχα διαβάσει οτι το νερό μπορει να σου σκουριασει τα εσωτερικα του μοτερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 20:02

demk6 έγραψε:
το μπιτονακι το 4λιτρο που το περνω εγω καθε φορα βαζει....
πως βραζοντας το νερο και μαζευοντας τους ιδρατμους?απο το ερκοντισιον?


Πολυ απλα αν μαζεψεις το νερο της βροχης εχεις το τελειο αποσταγμενο νερο file

Γιατι αυτα που πουλανε ενα θεος ξερει τι ειναι ssss

Φυσικα εγω στο δικο μου βαζω ετσι κι αλλιως παραφλου της agip file

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 10p7ousνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Icnsl4νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2dhxn3kνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2lbdx0jνερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demk6
Full gixxer
Full gixxer
demk6


Άντρας Όνομα: : Δημοσθενης
Τόπος : Κολωνος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1264
Αγωνιζόμενος : στους δρομους της αττικης
Hμερομηνία εγγραφής : 20/11/2011

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 07 Νοε 2012, 20:14

μωρε και εγω παραφλου βαζω αλλα κουβεντα να κανουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 08 Νοε 2012, 00:02

demk6 έγραψε:
μωρε και εγω παραφλου βαζω αλλα κουβεντα να κανουμε...
+1000 Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
brwmogazos
Adv. gixxer
Adv. gixxer
brwmogazos


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Τόπος : Χαιδαρι - Καλαματα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2012

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 08 Νοε 2012, 00:08

Τελικα τι νερο χρειαζεται μαζι με το αντιψυκτικο?

Απεσταγμενο η απιονισμενο?

Ενας χημικος μηχανικος μου ελεγε πως χρειαζεται και λιγο νερο βρυσης γιατι περιεχει μια ποσοτητα σε στοιχεια η ιοντα (δεν θυμαμαι γιαυτο και ρωτω) που χρειαζονται...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 08 Νοε 2012, 08:33

To manual απο το 400 του 89 μεχρι το Κ9 λεει "απεσταγμενο νερό σε μίξη 50% με καλής ποιότητας αντιπηκτικό με βάση την αιθυλενογλυκόλη"
Επίσης στο manual εχει ενα διάγραμμα που δείχνει το σημείο πήξης σε σχέση με την αναλογία μίξης οπου φαίνεται οτι στο 70% ειναι το χαμηλότερο σημείο πηξης ενω απο εκει και μετά ανεβαίνει (και η άχρηστη πληροφορία της ημέρας:σκετη αιθυλενογλυκόλη εχει σημείο πήξης -12 βαθμούς κελσίου Shocked )

Τα παραφλού που κυκλοφορούν στο εμπόριο ειναι διαλυμένα ήδη σε κάποιο ποσοστό, οπότε συνήθως απλώς συμπληρώνουμε ή γεμίζουμε μόνο με παραφλού (αναλόγα με το ποσο διαλυμένα είναι ή με την αντιπητική προστασία που θέλουμε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SENN
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Λεωνιδας
Τόπος : Alex/polh
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 73
Αγωνιζόμενος : Μακαρι!!!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νερό αντί για παραφλου    νερό αντί για παραφλου  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 10 Ιουλ 2013, 02:15

Απιονισμενο νερακι για λιγω ειναι μια χαρααVery Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νερό αντί για παραφλου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» SoS** Ηταν νερο η οχι?
» Παιρνει νερο το φαναρι!!!!!!!!!!!!
» ΠΑΡΑΦΛΟΥ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com