Greek GSX-R forum
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
JIMK7
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
nasos-v
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
T.R.E
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
k8 600 kk
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
kostaskr6
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
κολτρέϊν
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
Leroy
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
ripper
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_l10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_c10ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Poll_r10 

 

 ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ

Πήγαινε κάτω 
+17
alex_gr
panos w
trialamp
thanosk6
riderspower
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Hamamatsu
T.R.E
blade 750
κολτρέϊν
giatros
stavrosrodo
panosk8
gsxr1000nitro
JIMK7
gixxermak
gregory
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gregory
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 70
Αγωνιζόμενος : MΠΑΑΑ...
Hμερομηνία εγγραφής : 28/05/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 01:03

ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΑΓΙΑΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ? ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΕΠΙΔΑΥΡΟ, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ, ΕΓΕΡΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ. ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ Η ΞΥΣΤΡΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ. ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΠΡΩΧΝΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΤΟ CSS ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ. ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ SUPERSPORT ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ.

ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΕΧΝΙΚΗ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gixxermak
Full gixxer
Full gixxer
gixxermak


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 2295
Αγωνιζόμενος : Είμαι παππούς τώρα για τέτοια...
Hμερομηνία εγγραφής : 01/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 01:15

Φιλε μου πρώτα από όλα θέλω να σου πω ότι σκοπός μας δεν είναι να ξύσουμε γόνατο στην στροφή αλλα να στρίψουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και με ασφάλεια πάνω από όλα,ειδικά όταν είμαστε έξω στον δρόμο.Εγώ θα σου πρότεινα να εξασκηθείς στην πιστα περισσότερο γιατί εκεί μπορείς να κρατήσεις ευκολότερα τις γραμμές σου μέσα στην στροφή ενώ στο δρόμο υπάρχουν και αλλα εμπόδια που μας αποσπούν την προσοχή.Επίσης στην πιστα μπορείς να ακολουθήσεις έναν πιο έμπειρο αναβάτη και να αντιγράψεις όσο είναι δυνατόν τις γραμμές του.Εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι καμια στροφή στον δρόμο όσο και καλά να την ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gixxer.gr
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 01:57

GSXR-750 έγραψε:
Φιλε μου πρώτα από όλα θέλω να σου πω ότι σκοπός μας δεν είναι να ξύσουμε γόνατο στην στροφή αλλα να στρίψουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και με ασφάλεια πάνω από όλα,ειδικά όταν είμαστε έξω στον δρόμο.Εγώ θα σου πρότεινα να εξασκηθείς στην πιστα περισσότερο γιατί εκεί μπορείς να κρατήσεις ευκολότερα τις γραμμές σου μέσα στην στροφή ενώ στο δρόμο υπάρχουν και αλλα εμπόδια που μας αποσπούν την προσοχή.Επίσης στην πιστα μπορείς να ακολουθήσεις έναν πιο έμπειρο αναβάτη και να αντιγράψεις όσο είναι δυνατόν τις γραμμές του.Εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι καμια στροφή στον δρόμο όσο και καλά να την ξέρω.



+1000 :darg:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxr1000nitro
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gsxr1000nitro


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 527
Hμερομηνία εγγραφής : 12/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 02:11

Εγω παντος παιδια δεν δοκιμαζω τετοια πραγματα στον δρομο οπου κυκλοφορουν πολλοι αναμεσα μας.

καλυτερα να παω σε μια πιστα να πληρωσω 40 ευρω να εχω την ασφαλεια μου και το σημαντικο να ξερω οτι δεν ερχεται κανενας απο την αντιθετη πλευρα. οσο αφορα το πως στριβεις δεν ειμαι ειδικος πανω σε αυτο αλλα απο οτι εχω καταλαβει τον κυριοτερο ρολο παιζει ο φοβος ετσι και τον νικησεις αυτον θα εισαι οκ και να τρεξεις σε πανελληνιο.. affraid affraid affraid πλακα κανω.. Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 02:25

"" Φιλε μου πρώτα από όλα θέλω να σου πω ότι σκοπός μας δεν είναι να ξύσουμε γόνατο στην στροφή "" +1000

(οπως εγραψε κ ο δημητρης πιο πανω)

σκεψου το εξης απλο! μερος της προσοχης κ της προσπαθειας σου φευγει στο να ακουμπησεις το γονατο κατω. ξοδεψε τα, στην αισθηση που σου περναει η μηχανη.

δε χρειαζεται να κρεμιεσαι σαν τον ταρζαν για να στριψεις γρηγορα..:vwrv: η μηχανη δε παιζει να σε πουλησει ,αν δεν κανεις εσυ κατι ατσαλο η δεν εχει ο δρομος κατι.

εστιασε τη προσοχη σου στο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ. μ αυτο μαθε να βουτας στη εισοδο κ μεχρι μεσα.οχι με το ΠΙΣΩ οπως αναφερεις.το πισω να σ'απασχολει στην εξοδο.σηκωνε-ανοιγε σηκωνε-ανοιγε.

κ η μποτα καποτε θα ακουμπησει κ το γονατο θα βρει,κ στο τελος θα μαζευεσαι γιατι δε θα θες να ακουμπησεις.

γενικα να εισαι χαλαρος πανω στο εργαλειο,χωρις φοβο και αγχος.να απολαμβανεις αυτο που κανεις!δε θελει προβληματισμους! :betvt:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gregory
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 70
Αγωνιζόμενος : MΠΑΑΑ...
Hμερομηνία εγγραφής : 28/05/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 09:54

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavrosrodo
Hero gixxer
Hero gixxer
stavrosrodo


Άντρας Όνομα: : ΣΤΑΥΡΟΣ
Τόπος : ΓΕΦΥΡΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 2106
Αγωνιζόμενος : DRAGSTER adffs
Hμερομηνία εγγραφής : 07/01/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 16:47

gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ
τα ορια απο τα μηχανακια μας ειναι πολυ παραπανω απο οσο πιστευουμε.αν νιωθεις οτι πιο κατω δεν παει..........να ξερεις οτι εχει αλλο τοσο.υπαρχουν τυποι που ξυνουν και τους αγκωνες με μηχανακια σαν τα δικα μας.
καλα λαστιχα μονο να εχεις ,οχι αποτομα ανοιγματα γκαζιου η' αποτομο φρενο μεσα στη στροφη και καλο θα ηταν μεσα σε ελεγχομενο περιβαλον οπως μια πιστα.
και εγω καποτε τεματιζα για πλακα τα λαστιχα στο δρομο αλλα......"πολλα εχουν δει τα ματια μου και αυτο μου φερνει τρομο".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 17:12

gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ

Ξέχνα τα κρεμάσματα και τα ανοιγόμενα γκάζια και όλα τα συναφή. Για να προλάβω όσους θα πουν "μα έτσι θα γέρνει περισσότερο η μηχανή" , ΝΑΙ , αυτό ακριβώς θέλουμε στο στάδιο αυτό.
Να φτάνεις στη στροφή με τόση ταχύτητα που να μη χρειάζεται να φρενάρεις δυνατά και να αγχώνεσαι.
Δοκίμασε να δώσεις κλίση στο μηχανάκι σου σπρώχνοντας το τιμόνι και πατώντας το εσωτερικό μαρσπιέ.
Δώσε τόση κλίση που να χρειαστεί να ανοίξεις γκάζι για να μη σε πάει στο εσωτερικό της στροφής. Ανοίγοντας γκάζι ανοίγεις τη γραμμή σου , κλείνοντας την κλείνεις.
Επανάλαβε 300 φορές.
Γράψε τις εντυπώσεις σου......


Α ! και μη γράφεις κεφαλαία..Είναι σαν να φωνάζεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 17:18

giatros έγραψε:
gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ

Ξέχνα τα κρεμάσματα και τα ανοιγόμενα γκάζια και όλα τα συναφή. Για να προλάβω όσους θα πουν "μα έτσι θα γέρνει περισσότερο η μηχανή" , ΝΑΙ , αυτό ακριβώς θέλουμε στο στάδιο αυτό.
Να φτάνεις στη στροφή με τόση ταχύτητα που να μη χρειάζεται να φρενάρεις δυνατά και να αγχώνεσαι.
Δοκίμασε να δώσεις κλίση στο μηχανάκι σου σπρώχνοντας το τιμόνι και πατώντας το εσωτερικό μαρσπιέ.
Δώσε τόση κλίση που να χρειαστεί να ανοίξεις γκάζι για να μη σε πάει στο εσωτερικό της στροφής. Ανοίγοντας γκάζι ανοίγεις τη γραμμή σου , κλείνοντας την κλείνεις.
Επανάλαβε 300 φορές.
Γράψε τις εντυπώσεις σου......


Α ! και μη γράφεις κεφαλαία..Είναι σαν να φωνάζεις..

+600 σε όλα..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blade 750
Normal gixxer
Normal gixxer
blade 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : Βολος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 247
Αγωνιζόμενος : 1000 k8
Hμερομηνία εγγραφής : 02/12/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 18:32

ακομη ενα εμπιστευσου τα 016 σου ειναι αρκετα καλα ζεστανετα καλα και δεν θα σε προδωσουν. :darg:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 18:35

blade 750 έγραψε:
ακομη ενα εμπιστευσου τα 016 σου ειναι αρκετα καλα ζεστανετα καλα και δεν θα σε προδωσουν. :darg:


εγώ τα έλεγα αυτά άλλα...!!


τεσπα..! τα λάστιχα αυτά είναι πολύ καλά είμαι πολύ ευχαριστημένος (πως ξέφυγα και έβαλα corsa 3 δεν ξέρω...) και αυτά καλά είναι, άλλα τα 016 νομίζω ότι καλύτερα..!! :vwrv:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blade 750
Normal gixxer
Normal gixxer
blade 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : Βολος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 247
Αγωνιζόμενος : 1000 k8
Hμερομηνία εγγραφής : 02/12/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 18:40

κολτρέϊν έγραψε:
blade 750 έγραψε:
ακομη ενα εμπιστευσου τα 016 σου ειναι αρκετα καλα ζεστανετα καλα και δεν θα σε προδωσουν. :darg:


εγώ τα έλεγα αυτά άλλα...!!


τεσπα..! τα λάστιχα αυτά είναι πολύ καλά είμαι πολύ ευχαριστημένος (πως ξέφυγα και έβαλα corsa 3 δεν ξέρω...) και αυτά καλά είναι, άλλα τα 016 νομίζω ότι καλύτερα..!! :vwrv:

το 1000 που εχω τωρα φοραει τα 015 και ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!!πολυ καλα τα 016 αλλα νομιζω οτι τωρα θα δοκιμασω racetec k3.ηδομεν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 18:59

Ο gregory ρωτάει για τεχνική.

Μου φαίνεται πως δεν έχει καμμία σημασία τι λάστιχο έχει τώρα , αν αυτό είναι σε καλή κατάσταση.

Να πω ακόμα πως τα λάστιχα είναι όλα παρόμοια και οι διαφορές είναι ψυχολογικές στον αναβάτη.

Δεν μπορεί εγώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα Michelin και ο φίλος μου με ίδιο μηχανάκι να τα θεωρεί χάλια , και να εμπιστεύεται τα Pirelli..!

Ολα είναι στο μυαλό μας , και στις εμπειρίες μας. Εφαγα γλίστρα με τα τάδε? Αντε να τα εμπιστευτώ ξανα..! Και ας μη φταίγανε τα λάστιχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 19:02

giatros έγραψε:
Ο gregory ρωτάει για τεχνική.

Μου φαίνεται πως δεν έχει καμμία σημασία τι λάστιχο έχει τώρα , αν αυτό είναι σε καλή κατάσταση.

Να πω ακόμα πως τα λάστιχα είναι όλα παρόμοια και οι διαφορές είναι ψυχολογικές στον αναβάτη.

Δεν μπορεί εγώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα Michelin και ο φίλος μου με ίδιο μηχανάκι να τα θεωρεί χάλια , και να εμπιστεύεται τα Pirelli..!

Ολα είναι στο μυαλό μας , και στις εμπειρίες μας. Εφαγα γλίστρα με τα τάδε? Αντε να τα εμπιστευτώ ξανα..! Και ας μη φταίγανε τα λάστιχα.


έτσι ακριβώς είναι..! :vwrv: :vwrv:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 20:48

giatros έγραψε:
gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ

πατώντας το εσωτερικό μαρσπιέ.


Το εξωτερικό μάλλον θες να πεις... scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hamamatsu
Hero gixxer
Hero gixxer
Hamamatsu


Άντρας Όνομα: : Αλέξανδρος
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 1640
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:01

T.R.E έγραψε:
giatros έγραψε:
gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ

πατώντας το εσωτερικό μαρσπιέ.


Το εξωτερικό μάλλον θες να πεις... scratch
Σ αυτο το θεμα οι αποψεις διιστανται.. scratch
Εχω ακουσει και τα δυο απο διαφορους οχι ασχετους.
Εγω θα πω,εισοδος εσωτερικο,εξοδος εξωτερικο να ειμαι μεσα.. Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την alex-k7 στις Τετ 24 Ιουν 2009, 22:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:10

T.R.E έγραψε:
giatros έγραψε:
gregory έγραψε:
ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ

πατώντας το εσωτερικό μαρσπιέ.


Το εξωτερικό μάλλον θες να πεις... scratch

Το εσωτερικό !!
Θέλει να γύρει τη μηχανή του. Ας σπρώξει και το ρεζερβουάρ με το εξωτερικό γόνατο.
Δεν επιταχύνει στην έξοδο για να πατήσει το εξωτερικό. (Ασε που θέλω και να μου το δείξεις πως το κάνεις κρεμασμένος....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:19

alex-k7 έγραψε:

Σ αυτο το θεμα οι αποψεις διιστανται.. scratch

Αλέξη , ζήτησα από τον Schwantz να μου το δείξει πάνω στην μηχανή, με το σώμα του όπως στρίβει.
Αυτό που έκανε ήταν να κοντράρει το εξωτερικό γόνατό του πάνω στο ρεζερβουάρ πιέζοντας τα δάχτυλα του ποδιού του στις μύτες. Η πίεση που ασκούσε στο μαρσπιέ εξουδετερωνόταν από την κόντρα στο ρεζερβουάρ.
Δεν έχω δει κανέναν που κρεμασμένος να μπορεί να πατήσει και να βάλει δύναμη στο εξωτερικό μαρσπιέ. Χρειάζεται να βάλει μέσα κώλο πρώτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
Hamamatsu
Hero gixxer
Hero gixxer
Hamamatsu


Άντρας Όνομα: : Αλέξανδρος
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 1640
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:22

giatros έγραψε:
alex-k7 έγραψε:

Σ αυτο το θεμα οι αποψεις διιστανται.. scratch

Αλέξη , ζήτησα από τον Schwantz να μου το δείξει πάνω στην μηχανή, με το σώμα του όπως στρίβει.
Αυτό που έκανε ήταν να κοντράρει το εξωτερικό γόνατό του πάνω στο ρεζερβουάρ πιέζοντας τα δάχτυλα του ποδιού του στις μύτες. Η πίεση που ασκούσε στο μαρσπιέ εξουδετερωνόταν από την κόντρα στο ρεζερβουάρ.
Δεν έχω δει κανέναν που κρεμασμένος να μπορεί να πατήσει και να βάλει δύναμη στο εξωτερικό μαρσπιέ. Χρειάζεται να βάλει μέσα κώλο πρώτα...
Ημουνα μπροστα,το εχω και σε βιντεακι.. Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:31

alex-k7 έγραψε:

Ημουνα μπροστα,το εχω και σε βιντεακι.. Twisted Evil
Το θέλω..! Στείλτο μου..! Παρακαλώ πολύ..!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
Hamamatsu
Hero gixxer
Hero gixxer
Hamamatsu


Άντρας Όνομα: : Αλέξανδρος
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 1640
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤετ 24 Ιουν 2009, 22:52

giatros έγραψε:
alex-k7 έγραψε:

Ημουνα μπροστα,το εχω και σε βιντεακι.. Twisted Evil
Το θέλω..! Στείλτο μου..! Παρακαλώ πολύ..!! Smile
Δεν εχω mms και δεν ξερω και πως βαζεις.Να προσπαθησω να το ανεβασω youtube?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Άντρας Όνομα: : Χρηστοs
Τόπος : ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 712
Αγωνιζόμενος : BACK IN BLACK
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤρι 30 Ιουν 2009, 02:30

Γεια σιγα ρε παιδες, εχω μια απορια. Τι εννοειται οταν λετε ''να σπρωχνουμε το τιμονι προς το αντιθετεο της στροφης''??
Μηπως απ'την στιγμη που αρχιζουμε να σηκωνουμε το μηχανακι και την ωρα που παμε το σωμα πισω και γκαζωνουμε η απλα αντιθετα για να πετυχουμε μεγαλυτερη κλιση??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤρι 30 Ιουν 2009, 07:49

ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:
Γεια σιγα ρε παιδες, εχω μια απορια. Τι εννοειται οταν λετε ''να σπρωχνουμε το τιμονι προς το αντιθετεο της στροφης''??
Μηπως απ'την στιγμη που αρχιζουμε να σηκωνουμε το μηχανακι και την ωρα που παμε το σωμα πισω και γκαζωνουμε η απλα αντιθετα για να πετυχουμε μεγαλυτερη κλιση??

Οσο σπρώχνεις το τιμόνι με το κάτω χέρι , αυτό που είναι στο εσωτερικό της στροφής , το μηχανάκι παίρνει κι άλλη κλίση.
Το σώμα θέλει πίσω στην είσοδο και μπροστά όταν γκαζώνουμε στην έξοδο για να κρατιέται ο εμπρός τροχός στο δρόμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
riderspower
Normal gixxer
Normal gixxer
riderspower


Άντρας Όνομα: : Nικος
Τόπος : XAΛΑΝΔΡΙ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 284
Αγωνιζόμενος : ......
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤρι 30 Ιουν 2009, 09:43

giatros έγραψε:
ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:
Γεια σιγα ρε παιδες, εχω μια απορια. Τι εννοειται οταν λετε ''να σπρωχνουμε το τιμονι προς το αντιθετεο της στροφης''??
Μηπως απ'την στιγμη που αρχιζουμε να σηκωνουμε το μηχανακι και την ωρα που παμε το σωμα πισω και γκαζωνουμε η απλα αντιθετα για να πετυχουμε μεγαλυτερη κλιση??

Οσο σπρώχνεις το τιμόνι με το κάτω χέρι , αυτό που είναι στο εσωτερικό της στροφής , το μηχανάκι παίρνει κι άλλη κλίση.
Το σώμα θέλει πίσω στην είσοδο και μπροστά όταν γκαζώνουμε στην έξοδο για να κρατιέται ο εμπρός τροχός στο δρόμο.
Πολυ σωστα :fvsg: οπως και στην εξοδο της στροφης κανεις ακριβος το αντιθετο δηλαδη τραβας το τιμονι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=erE9erWx2So
thanosk6
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thanosk6


Όνομα: : Θανάσης
Τόπος : Ξάνθη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 446
Hμερομηνία εγγραφής : 30/12/2008

ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ   ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ EmptyΤρι 30 Ιουν 2009, 14:30

giatros έγραψε:
ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:
Γεια σιγα ρε παιδες, εχω μια απορια. Τι εννοειται οταν λετε ''να σπρωχνουμε το τιμονι προς το αντιθετεο της στροφης''??
Μηπως απ'την στιγμη που αρχιζουμε να σηκωνουμε το μηχανακι και την ωρα που παμε το σωμα πισω και γκαζωνουμε η απλα αντιθετα για να πετυχουμε μεγαλυτερη κλιση??

Οσο σπρώχνεις το τιμόνι με το κάτω χέρι , αυτό που είναι στο εσωτερικό της στροφής , το μηχανάκι παίρνει κι άλλη κλίση.
Το σώμα θέλει πίσω στην είσοδο και μπροστά όταν γκαζώνουμε στην έξοδο για να κρατιέται ο εμπρός τροχός στο δρόμο.

Γιατρέ θα συμφωνήσω στο περίπου, λέγοντας πως όλα είναι σχετικά στο δρόμο...
Μπορεί να κρατάμε το σώμα μπροστά στην έξοδο για να έχει καλύτερη πρόσφυση το μπροστινό, όπως λες, αλλα μην ξεχνάμε οτι παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο γκάζι δίνουμε. Γιατι αν έχουμε αρκετα βγαλμένο τον κορμό και μπροστά σε συνδυασμο με καλό ανοιγμα του γκαζιού (βλέπε GSX-R 1000) είμαστε αγκαλιά με το highsiding. Στην άλλη περίπτωση με κορμό πισω και καλό ανοιγμα του γκαζιού, ναι μεν έχουμε καλή πρόσφυση πίσω αλλα έχουμε και ελαφρωμα του μπροστινού και ταυτόχρονο σήκωμα της μηχανής...
Με λίγα λόγια πρέπει κάποιος να έχει καλή αίσθηση του τί ακριβώς συμβαίνει κάτω απο τα πόδια του για να αξιοποιήσει κάποιες συμβουλες. Όσο για το αντίθετο στρίψιμο του τιμονιού ή αλλιώς countersteering, θα έλεγα οτι υπο κλίση και ειδικά μεγάλη είναι αρκετά επίφοβο. Ο λόγος είναι οτι αν δεν εισαι σωστα πάνω στο μηχανάκι και ειδικά αν κρατάς το τιμόνι όπως τον ταύρο απο τα κέρατα , κατα πρώτον δεν εχεις ιδέα του τι γίνεται με το μπροστινό σου αλλα και γενικότερα , και κατα δεύτερον το παραμικρό κούνημα του τιμονιού υπο κλίση μεταφράζεται αν μη τι άλλο σε νευρικότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» πανω στην τρελα μου..
» Νεος στην παρεα παλιος στην τρελα!!
» ΠΑΝΩ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com