Greek GSX-R forum
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
JIMK7
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
nasos-v
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
T.R.E
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
k8 600 kk
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
kostaskr6
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
κολτρέϊν
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
Leroy
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
ripper
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_l10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_c10Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Poll_r10 

 

 Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;

Πήγαινε κάτω 
+3
k8 600 kk
Miou
T.R.E
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 10:31

Ναι γίνεται.Χθες στο μεταμεσονύκτιο κυνήγι γραμμαρίων απ'την ήδη ελαφρωμένη μου πλεξούδα,και ακολουθώντας το καλώδιο που δίνει το σήμα στον εγκέφαλο ότι ο συμπλέκτης είναι πατημένος,παρατήρησα κάτι που μου είχε διαφύγει τις προηγούμενες φορές...

Την ώρα που πατάμε τον συμπλέκτη ουσιαστικά γειώνουμε 2 πράγματα:

1) Τον πιν στον εγκέφαλο
2) Το ρελέ της μίζας.

Όπως βλέπετε παρακάτω μπορούμε απλά να κόψουμε το μαύρο/κίτρινο καλώδιο ακριβώς στον σύνδεσμο ( ο οποίος βρίσκεται θαμμένος μέσα στην πλεξούδα.) και να το γειώσουμε μόνιμα σε μια διπλανή γείωση...

Έτσι αφήνουμε το "σήμα" του συμπλέκτη να πηγαίνει μόνο στον εγκέφαλο,κάτι το οποίο είναι χρήσιμο για την ομαλή λειτουργία του κινητήρα κυρίως στο ρελαντί,και λόγω του ότι ο κόφτης στροφών όταν έχουμε νεκρά ή πατημένο συμπλέκτη είναι χαμηλότερα για προστασία του κινητήρα.
Αυτό ίσως βοηθήσει κάποιους που χρησιμοποιούν την μηχανή τους για αγωνιστική χρήση και θέλουν να αφαιρέσουν εντελώς τον αριστερό διακόπτη.Με αυτή την απλή μετατροπή τώρα το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ο εγκέφαλος δεν θα αντιλαμβάνεται ποτέ τον πατημένο συμπλέκτη,αλλά σε ένα αγωνιστικό μηχανάκι αυτό ίσως ενδιαφέρει λίγο.


Εδώ φαίνεται το σήμα του συμπλέκτη με μαύρο κίτρινο χρώμα,όπως είναι απ'το εργοστάσιο.Φαίνεται και η ένωση που κατεβαίνει στο ρελέ της μίζας.
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; X2ub


Και εδώ η μετατροπή του,το σήμα του συμπλέκτη με κίτρινο,η γείωση του ρελέ με λαχανί( εδώ την έχω βάλει στο πλην της μπαταρίας)Το +12V απ'το μπουτόν της μίζας με κόκκινο

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; 1qu


Το σχεδιάγραμμα είναι από Κ7 1000,αλλά παρόμοια υλοποίηση έχουν σχεδόν όλα τα GSX-R,ίσως και όλες οι μεγάλες Suzuki...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την T.R.E στις Τετ 28 Αυγ 2013, 02:49, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 10:41

καλα εγω το δικο μου το εχω κανει να παιρνει μπροστα χωρις ολα αυτα που λες ...
καταλαθος φυσικα ....fafoutis fafoutis 

μετακινησα απο κατω απο την μανετα την ασφαλεια που παταει η μανετα οταν την τραβας και βουαλα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 10:47

Miou έγραψε:
καλα εγω το δικο μου το εχω κανει να παιρνει μπροστα χωρις ολα αυτα που λες ...
καταλαθος φυσικα ....fafoutis fafoutis 

μετακινησα απο κατω απο την μανετα την ασφαλεια που παταει η μανετα οταν την τραβας και βουαλα ...


Nαι αλλά έτσι Άλεξ ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ότι έχεις μόνιμα πατημένο τον συμπλέκτη,και το μηχανάκι περπατάει με τον χάρτη της νεκράς,που όπως έχουμε εξηγήσει πολλές φορές έχει πολύ (πάρα πολύ) αβάνς στις μεσαίες,κομμένο αβάνς στα ψηλά,οι βενζίνες είναι άλλα αντ'άλλων κτλ...

Είναι το ίδιο με το να βραχυκυκλώνεις τον διακόπτη... No 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 11:41

το εχουμε διορθωσει με τον φροζεν δεν το εχω αφησει ετσι . μονοκαι μονο γιατι ηθελα να μην παιρνει μπροστα ετσι ... κολλημενος να ειναι σουζουκι και να θελει πατημα ο συμπλεκτης για να παρει μπροστα ...

την πρωτη φορα ομως που το βαλαμε μπροστα και καταλαβαμε οτι πηρε μπροστα χωρις συμπλεκτη
κοιταζομασταν καλα καλα Shocked 
lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 11:44

Miou έγραψε:
το εχουμε διορθωσει με τον φροζεν δεν το εχω αφησει ετσι . μονοκαι μονο γιατι ηθελα να μην παιρνει μπροστα ετσι ... κολλημενος να ειναι σουζουκι και να θελει πατημα ο συμπλεκτης για να παρει μπροστα ...

την πρωτη φορα ομως που το βαλαμε μπροστα και καταλαβαμε οτι πηρε μπροστα χωρις συμπλεκτη
κοιταζομασταν καλα καλα Shocked 
lol! 

Εμένα πάλι μου αρέσει που στο ΖΧ10 δεν χρειάζεται να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά... stothema 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 11:52

mprabo Νικο ! για αλλη μια φορα μας ξεστραβωνεις ! ookkk 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boutser
Hero gixxer
Hero gixxer
boutser


Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : Καβάλα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2762
Αγωνιζόμενος : θα ήθελα...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/10/2010

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 12:00

χα χα χα μίου το ισοπέδωσες το επιστημονικό αυτό πόστ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 17:25

Νίκος είσαι άρχοντας !!!
Το μονο που θα παρατηρήσω ( και να μου το συγχωρέσεις, ξέρεις οτι είσαι κορυφή ) ειναι οτι θέλει προσοχή στην καθημερινή χρήση .Πρέπει να είναι κατεβασμένο το σταντ, γιατί αλλιώς θα παίρνει μπρος με ταχύτητα.

κατι ακόμη που μπορείς να ξηλώσεις ( αν σε παίρνει απο πλευράς μπαταρίας) ειναι τα καλώδια στην επαφή του μπουτον της μίζας που σβήνει τα φωτα οταν πατας το μπουτον.Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΔευ 22 Ιουλ 2013, 19:40

kapnias έγραψε:
Νίκος είσαι άρχοντας !!!
Το μονο που θα παρατηρήσω ( και να μου το συγχωρέσεις, ξέρεις οτι είσαι κορυφή ) ειναι οτι θέλει προσοχή στην καθημερινή χρήση .Πρέπει να είναι κατεβασμένο το σταντ, γιατί αλλιώς θα παίρνει μπρος με ταχύτητα.

κατι ακόμη που μπορείς να ξηλώσεις ( αν σε παίρνει απο πλευράς μπαταρίας)  ειναι τα καλώδια στην επαφή του μπουτον της μίζας που σβήνει τα φωτα οταν πατας το μπουτον.Very Happy 


Σιγά μην παρεξηγηθούμε κιόλας! xaxa Εννοείται πως αυτή η μετατροπή δεν είναι για καθημερινή χρήση και ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του... Και πιστεύω ότι ενδιαφέρει έναν στο εκατομμύριο...

Very Happy 

ΥΓ: Για το ελάφρωμα της πλεξούδας σου απαντάω στο θέμα πρότζεκτ Κ7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotkork
Jr.gixxer
sotkork


Άντρας Όνομα: : sotiris...!
Τόπος : Πύργος
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Hμερομηνία εγγραφής : 21/10/2015

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΤετ 21 Οκτ 2015, 23:33

πολυ καλη η πατεντα.......... απλα ειναι ευκολο να γινει αναδημοσιευση των φωτογραφιων που καθοδιγουν γιατι δεν εμφανιζοντε........... Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΤετ 21 Οκτ 2015, 23:48

Από τότε που το Imageshack έγινε συνδρομητικό έχουν αλλάξει τα λινκ απ'τις φωτογραφίες και δεν εμφανίζονται,θα κοιτάξω να τις ξαναβρω και να τις ποστάρω.

Πάντως θα σου πρότεινα να μην το κάνεις εάν έχεις το πλαϊνό σταντ επάνω,γιατί το μηχανάκι θα μιζάρει και με ταχύτητα μέσα νομίζοντας πως έχεις πατημένο το συμπλέκτη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotkork
Jr.gixxer
sotkork


Άντρας Όνομα: : sotiris...!
Τόπος : Πύργος
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Hμερομηνία εγγραφής : 21/10/2015

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΠεμ 22 Οκτ 2015, 00:03

φιλαρακι το μηχανημα μου ειναι ειναι κατι αλλο με τεσσερεις ροδες (ειναι μπαγκι.....)....χαχαχα θελω να καταργησω και το side stand....
δωσε καμια λυση σε παρακαλω......χαχ

δεν επιτρεπετε να ανεβασω φωτο στο φορουμ το πρωτο 7ημερο ... αρα δεν μπορω να σου δειξω....


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zukisR
Normal gixxer
Normal gixxer
zukisR


Άντρας Τόπος : ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 75
Αγωνιζόμενος : Στο δεξι μπάκετ .. : )
Hμερομηνία εγγραφής : 15/10/2014

Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;   Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη; EmptyΠαρ 23 Οκτ 2015, 22:51

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γίνεται να παίρνει το Suzuki μπροστά χωρίς συμπλέκτη;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δεν παιρνει μπροστα.......
» Δεν παίρνει μπροστά ενώ έχει ρεύμα η μπαταρία!!!
» SOS - Κάθε βοήθεια δεκτή - Δεν παίρνει μπρος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com