Greek GSX-R forum
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
JIMK7
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
nasos-v
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
T.R.E
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
k8 600 kk
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
kostaskr6
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
κολτρέϊν
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
Leroy
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
ripper
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_l10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_c10GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Poll_r10 

 

 GSX-R 750 - K9 - Γνωμες

Πήγαινε κάτω 
+20
kouzinas
cpantelo
noodles
black diamond
FLASKAS
ivan93
kapnias
dimmoy
mitsos
Opeth
Aristosk8
Darksoul
giannisK6
diam
magfaria
Miou
Leroy
lakou636
[alex]
Enigmatikos
24 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 11:27

Δεν το κρυβω οτι ειμαι αναμεσα στα 2 , απλα το 750 ειναι πιο γραμικο και λιγοτερο αποτομο!

Απ την αλλη μου περναει απ το μυαλο οτι μπορει να την πατησω οπως και με το Ζ , και να ψαχνομαι να το δωσω παλι μετα απο καιρο!

Απλα εχω την εντυπωση μεσα μου πως το 1000 ειναι ''γαιδουρι'',ογκος,  ενω το 750 πιο παιχνιδιαρικο και μικρομεγαλο...!


Θα σας πω τι εχω στο μυαλο μου και θα μου πειτε :

Εχω συνηθησει απο αισθηση 60+ κιλα ροπη σε ''κουτια'', που πατας και σου ξεκολλανε τα σφραγισματα! Νιωθεις την ροπη στο σωμα σου! Ε.. Αυτο θελω να νιωσω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 11:40

@Enigmatikos αν "φοβασαι" καλο ειναι να μην παρεις τιποτα! μην ακους τι λενε οι τυποι τις καφετεριας!
σου γραψανε τα παιδια πιο πανω πως εχουν τα πραγματα. δεν ειναι τοσο "αδαμαστες" οι μηχανες οπως λενε μερικοι. μην ξεχνας πως εχουν "mode" οποτε μπορεις να ρυθμισεις το γκαζι. εχει μεγαλη διαφορα
600, 750, 1000. μην περιμενεις να το "στηβεις" απο την 1η μερα. ψαξε να βρεις κανενα απο γνωστο να
οδηγησεις για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aristosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
Aristosk8


Άντρας Όνομα: : Αριστόδημος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2134
Αγωνιζόμενος : ...στο playstation!
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 11:44

Enigmatikos έγραψε:

Θα σας πω τι εχω στο μυαλο μου και θα μου πειτε :

Εχω συνηθησει απο αισθηση 60+ κιλα ροπη σε ''κουτια'', που πατας και σου ξεκολλανε τα σφραγισματα! Νιωθεις την ροπη στο σωμα σου! Ε.. Αυτο θελω να νιωσω!!
μας ζάλισες ρε ενιγματικε... ξαναπαρε ενα κουτί 60+κιλά ροπή να ξεμπερδευουμε (εχω και μια...αξιόλογη οδοντίατρο να σου γνωρίσωfile )..... αστειεύομαι έτσι?(για το κουτί, οχι για την οδοντριατροVery Happy )

καταλαβαινεις οτι αντικειμενικη απάντηση δεν πρόκειται να λαβεις απο κανεναν έτσι?
οπως σου πρότεινα κ ποιο πανω.. αν μπορείς οδήγησε τα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 11:47

vaggelisK8600 έγραψε:
@Enigmatikos αν "φοβασαι" καλο ειναι να μην παρεις τιποτα! μην ακους τι λενε οι τυποι τις καφετεριας!
σου γραψανε τα παιδια πιο πανω πως εχουν τα πραγματα. δεν ειναι τοσο "αδαμαστες" οι μηχανες οπως λενε μερικοι. μην ξεχνας πως εχουν "mode" οποτε μπορεις να ρυθμισεις το γκαζι. εχει μεγαλη διαφορα
600, 750, 1000. μην περιμενεις να το "στηβεις" απο την 1η μερα. ψαξε να βρεις κανενα απο γνωστο να
οδηγησεις για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη.
Εννοειται πως δεν προκειται να το στηψω ουτε απ την 1η , ουτε απ την 2η , ουτε απ την 3η βολτα! Το μαθαινεις σταθερα και αργα! Αυτα με τα Modes ειναι καλο , οποτε και 1000 να ειναι μπορεις να το βαλεις στο C και να μαθεις εκει πρωτα...!

Η καλυτερη λυση ,ναι ειναι αυτη , να καβαλησω καποια 750 - 1000 να δω πως τα ''φοραω'' και τα αισθανομαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 11:49

Aristosk8 έγραψε:
Enigmatikos έγραψε:

Θα σας πω τι εχω στο μυαλο μου και θα μου πειτε :

Εχω συνηθησει απο αισθηση 60+ κιλα ροπη σε ''κουτια'', που πατας και σου ξεκολλανε τα σφραγισματα! Νιωθεις την ροπη στο σωμα σου! Ε.. Αυτο θελω να νιωσω!!
μας ζάλισες ρε ενιγματικε... ξαναπαρε ενα κουτί 60+κιλά ροπή να ξεμπερδευουμε (εχω και μια...αξιόλογη οδοντίατρο να σου γνωρίσωfile )..... αστειεύομαι έτσι?(για το κουτί, οχι για την οδοντριατροVery Happy )

καταλαβαινεις οτι αντικειμενικη απάντηση δεν πρόκειται να λαβεις απο κανεναν έτσι?
οπως σου πρότεινα κ ποιο πανω.. αν μπορείς οδήγησε τα.
Το κουτι το εχω και βγαινει και αυτο βολτες , αλλη αισθηση ομως το ενα , αλλη το αλλο (4τροχο - 2τροχο)! Καθε ενα εχει την ''γλύκα'' του!

Σορρυ ρε παιδια , το ξερω σας εχω ζαλισει!

btw, Παυλο με λενε! Smile

ΥΓ : ειμαι και σε ηλικια γαμου! για πες πληροφοριες!! χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cpantelo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
cpantelo


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 597
Hμερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:05

Καταρχην πρεπει να σκεφτεις τι παει να πει θα το βαρεθω? Το εχεις μαθει ? Το Ζ750 που θες να δωσεις το εμαθες ? Το 750 θα το μαθεις σε ενα χρονο ? Θα το εχεις παει τερμα ? Θα σου ειναι λιγο ?

Τελευταια ερωτηση.... Τι σχεση εχουν τα κουτια με 60 κιλα ροπη με τις μηχανες ??

Παμε βημα βημα....

Ξεχνα τα κουτια αλλο πραγμα οι μηχανες! Εδω υπαρχει μια αλλη τιμη που παιζει σπουδαιοτερο ρολο και λεγεται κιλα ανα ιππο! Και με 7 κιλα ροπη θα τα κανεις πανω σου σε σχεση με ενα κουτι οσο ροπη και να εχει....

Επειδη λοιπον ολα αυτα ειναι κουβεντες καφετεριας απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια επαφη με το αθλημα ή νομιζουν οτι εχουν , θα σου δωσω τις εξης συμβουλες:

1) Δωσε χρονο να μαθεις να οδηγας οτι και εαν εχεις στη κατοχη σου. Την ταχυτητα την δινει ο οδηγος και οχι τοσο η μηχανη. Το να την αλλαζεις καθε χρονο μονο τα ευρω σου πετας.

2) Τα ss μηχανακια δεν ειναι ταυροι αλλα δεν ειναι και τηλεκατευθυνομενα . Θελει σεβασμο και αυτοσυγκρατηση το γκαζι. Ολες οι αντιδρασεις τους ειναι πιο γρηγορες και θελουν να εισαι πιο χαλαρος και να μη σφιγγεσαι λογο φοβου.

3) Με το 750 σε σχεση με το 1000 θα μαθεις να οδηγας. Το 1000 στο δρομο κουμπωνεις μια 3η και τα κανει ολα μονο του. Με το 750 για να ακολουθησεις πρεπει να πιεσεις.

4) Παντα προστατευτικο εξοπλισμο!!!! Οσο πιο που τοσο καλυτερα!!! Δεν κανεις ποτε εκπτωσεις σε αυτο...Η ζωη σου ειναι το πιο πολυτιμο πραγμα που εχεις!

5) Τελευταιο και αν το ξαναειπα: δωσε χρονο να μαθεις να οδηγεις! Με αυτο τον τροπο θα γνωρισεις μια διαφορετικη μηχανη σε σχεση με αυτη που νομιζες οτι ειχες.


Σκεψου τα καλα ολα αυτα και μετα πηγαινε να παρεις και F16!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:17

cpantelo έγραψε:
Καταρχην πρεπει να σκεφτεις τι παει να πει θα το βαρεθω? Το εχεις μαθει ? Το Ζ750 που θες να δωσεις το εμαθες ? Το 750 θα το μαθεις σε ενα χρονο ? Θα το εχεις παει τερμα ? Θα σου ειναι λιγο ?

Τελευταια ερωτηση.... Τι σχεση εχουν τα κουτια με 60 κιλα ροπη με τις μηχανες ??

Παμε βημα βημα....

Ξεχνα τα κουτια αλλο πραγμα οι μηχανες! Εδω υπαρχει μια αλλη τιμη που παιζει σπουδαιοτερο ρολο και λεγεται κιλα ανα ιππο! Και με 7 κιλα ροπη θα τα κανεις πανω σου σε σχεση με ενα κουτι οσο ροπη και να εχει....

Επειδη λοιπον ολα αυτα ειναι κουβεντες καφετεριας απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια επαφη με το αθλημα ή νομιζουν οτι εχουν , θα σου δωσω τις εξης συμβουλες:

1) Δωσε χρονο να μαθεις να οδηγας οτι και εαν εχεις στη κατοχη σου. Την ταχυτητα την δινει ο οδηγος και οχι τοσο η μηχανη. Το να την αλλαζεις καθε χρονο μονο τα ευρω σου πετας.

2) Τα ss μηχανακια δεν ειναι ταυροι αλλα δεν ειναι και τηλεκατευθυνομενα . Θελει σεβασμο και αυτοσυγκρατηση το γκαζι. Ολες οι αντιδρασεις τους ειναι πιο γρηγορες και θελουν να εισαι πιο χαλαρος και να μη σφιγγεσαι λογο φοβου.

3) Με το 750 σε σχεση με το 1000 θα μαθεις να οδηγας. Το 1000 στο δρομο κουμπωνεις μια 3η και τα κανει ολα μονο του. Με το 750 για να ακολουθησεις πρεπει να πιεσεις.

4) Παντα προστατευτικο εξοπλισμο!!!! Οσο πιο που τοσο καλυτερα!!! Δεν κανεις ποτε εκπτωσεις σε αυτο...Η ζωη σου ειναι το πιο πολυτιμο πραγμα που εχεις!

5) Τελευταιο και αν το ξαναειπα: δωσε χρονο να μαθεις να οδηγεις! Με αυτο τον τροπο θα γνωρισεις μια διαφορετικη μηχανη σε σχεση με αυτη που νομιζες οτι ειχες.


Σκεψου τα καλα ολα αυτα και μετα πηγαινε να παρεις και F16!!!
Καλα δεν περιμενω να χω 60 κιλα ροπη γιατι απλα δεν γινεται και θα ηταν αχρηστο σε 1ροδα και λιγα κιλα! Ολα αυτα που λες στην αρχη τα γνωριζω , δεν ειμαι ασχετος στο μηχανοκινητο κοσμο , απλα στα 2τροχα ειμαι καινουργιος ακομα και αντλω πληροφοριες!

Εξοπλισμο εχω φουλ (εσκασα 1000 ευρω +) και ηταν το 1ο πραγμα που εκανα μολις πηρα την μηχανη!

Αρα θεωρεις πως ενα 750 ειναι καλυτερο ''σχολειο'' απ οτι ενα 1000?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kouzinas
Full gixxer
Full gixxer
kouzinas


Άντρας Όνομα: : Μάνος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 1122
Αγωνιζόμενος : ...ΔΕΝ!
Hμερομηνία εγγραφής : 30/05/2010

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:19

Enigmatikos έγραψε:

Εχω συνηθησει απο αισθηση 60+ κιλα ροπη σε ''κουτια'', που πατας και σου ξεκολλανε τα σφραγισματα! Νιωθεις την ροπη στο σωμα σου! Ε.. Αυτο θελω να νιωσω!!
Ε πάρε 1000 να βρείς την υγειά σου!!! Very Happy Very Happy


υγ:Και εγώ Ζ 750 είχα και πήγα κατευθείαν στο 1000 χωρίς κανένα πρόβλημα!What a Face What a Face 


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kouzinas στις Τρι 15 Οκτ 2013, 12:25, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FLASKAS
Normal gixxer
Normal gixxer
FLASKAS


Άντρας Τόπος : λεωνιδιο αρκαδιας
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 253
Αγωνιζόμενος : στο Λ.Τ.Τ
Hμερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:22

εγώ σαν Ζετας θα σου προτείνω να κρατήσεις το Ζ κάνα χρόνο ακόμη Wink 

δεν ξέρεις τη μπορεί να μάθεις ακόμη από αυτό το μηχανάκι...

πειραματίσου λίγο μαζί του στο δρόμο όχι μόνο ανοίγματα στις ευθείες .το Ζ είναι πολύ καλός δάσκαλος για το επόμενο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.sitarimeli.4ty.gr/
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:31

FLASKAS έγραψε:
εγώ σαν Ζετας θα σου προτείνω να κρατήσεις το Ζ κάνα χρόνο ακόμη Wink 

δεν ξέρεις τη μπορεί να μάθεις ακόμη από αυτό το μηχανάκι...

πειραματίσου λίγο μαζί του στο δρόμο όχι μόνο ανοίγματα στις ευθείες .το Ζ είναι πολύ καλός δάσκαλος για το επόμενο....  
Σιγουρα εχω αρκετα να μαθω γενικα απο τα 2τροχα!! Ειτε ειναι Ζ , ειτε GSXR , ειτε ακομα και με παπι που λεει ο λογος!

Το θεμα ειναι μηπως ειναι καλυτερα να παω κατευθειαν (αφου πηρα μια πρωτη γευση με το Ζ) σε κατι πιο ''πολεμικο'' και να μαθω εκει?
Γιατι οταν οδηγας κατι ''καλο'' , σε βοηθαει να γινεις καλυτερος!Βεβαιαη εννοια ''καλο'' - απολυτο , στα χερια ενος απειρου , ισως να ειναι και χειροτερο και δυσκολοτερο!

Τα εχω ολα αυτα στο μυαλο μου , απλα μαλλον δεν ξερω τι να κανω! Απ την μια το Ζ δεν με καλυπτει σε γκαζι , απ την αλλη ξερω πως δεν ειμαι εμπειρος αλλα εχω το μυαλο να μην κανω βλακειες και παω με σταθερα και αργα βηματα...

Ισως να περνουσα τον χειμωνα με το Ζ , και μετα να εκανα κινηση για κατι αλλο... Ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο μυαλο μου! Embarassed 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ivan93
Jr.gixxer
ivan93


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Hμερομηνία εγγραφής : 09/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:32

Aristosk8 έγραψε:
Nemines έγραψε:
αν παρει 1000 δεν θα σκωτωθει την πρωτη μερα ,ενω το 750 θα το κανει οτι θελει....
...τη δεύτερη ίσως?
όπως λέει κ ο φίλος μιου... πλάκα κάνεις τώρα??? το Ζ με το gixxer είναι η μέρα με τη νύχτα(40+ άλογα διαφορά)

τεσπα... θα μπορούσαμε να γράψουμε άλλες 10 σελίδες για το τι πιστευει ο καθένας... ίσως το ποιο σωστο θα ήταν ο ενδιαφερομενος να πάρει ενα 1000αρι για μια καλή ''γύρα'' και να κρίνει ο ιδιος αν το΄χει...beer
Για gsxr 750 μιλουσα Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FLASKAS
Normal gixxer
Normal gixxer
FLASKAS


Άντρας Τόπος : λεωνιδιο αρκαδιας
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 253
Αγωνιζόμενος : στο Λ.Τ.Τ
Hμερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:35

Enigmatikos έγραψε:
FLASKAS έγραψε:
εγώ σαν Ζετας θα σου προτείνω να κρατήσεις το Ζ κάνα χρόνο ακόμη Wink 

δεν ξέρεις τη μπορεί να μάθεις ακόμη από αυτό το μηχανάκι...

πειραματίσου λίγο μαζί του στο δρόμο όχι μόνο ανοίγματα στις ευθείες .το Ζ είναι πολύ καλός δάσκαλος για το επόμενο....  
Σιγουρα εχω αρκετα να μαθω γενικα απο τα 2τροχα!! Ειτε ειναι Ζ , ειτε GSXR , ειτε ακομα και με παπι που λεει ο λογος!

Το θεμα ειναι μηπως ειναι καλυτερα να παω κατευθειαν (αφου πηρα μια πρωτη γευση με το Ζ) σε κατι πιο ''πολεμικο'' και να μαθω εκει?
Γιατι οταν οδηγας κατι ''καλο'' , σε βοηθαει να γινεις καλυτερος!Βεβαιαη εννοια  ''καλο'' - απολυτο , στα χερια ενος απειρου , ισως να ειναι και χειροτερο και δυσκολοτερο!

Τα εχω ολα αυτα στο μυαλο μου , απλα μαλλον δεν ξερω τι να κανω! Απ την μια το Ζ δεν με καλυπτει σε γκαζι , απ την αλλη ξερω πως δεν ειμαι εμπειρος αλλα εχω το μυαλο να μην κανω βλακειες και παω με σταθερα και αργα βηματα...  

Ισως να περνουσα τον χειμωνα με το Ζ , και μετα να εκανα κινηση για κατι αλλο... Ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο μυαλο μου! Embarassed 
το Ζ θα συχωρέσει κάποια λαθοι το gsxr όχι γιαυτό στο λέω...
κράτα το λίγο ακόμη να πάρουν τα χεράκια σου και μετά πάρε το άλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.sitarimeli.4ty.gr/
gixxerk7k1
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 19
Hμερομηνία εγγραφής : 19/05/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:37

Πιστεύω πως αν θέλεις να μάθεις πιο εύκολα ένα μηχανάκι και να μπορέσεις να εστιάσεις ανενόχλητος στην συμπεριφορά του στο στρίψιμο πάρε 600αρι.
Αν το θέλεις λίγο πιο δυνατό πάρε το 750.
Αν θέλεις απλά να παλεύεις με το γκάζι πάρε το 1000!!! (γιατί έχει πολύ γκάζι!!!)

Και επειδή σε βλέπω ότι σου λείπει το γκάζι πάρε το Gsxr-1000 να σου φύγει η κάψα!!!

Επίσης
1) Θα πατάς ότι "κουτί" κινείται στο δρόμο με κάτω από 600 άλογα.
2) Πολύ σταθερό μηχανάκι (το πας με ένα χέρι στα 160 χαλαρά χωρίς κουνήματα) Αντάλλαξα με Ζ750 ενός φίλου για μια απόσταση 15 χιλιομέτρων και δεν τον προλάβαινα να του το δώσω πίσω!!! κουνούσε στην ευθεία με 160+ λες και ήταν ξεβιδωμένο!!!
3) Ταξιδεύεις άνετα (για τα δεδομένα των SuperBikes είναι το πιο άνετο από yamaha-honda κτλ) (έχω κάνει σε 2 χρόνια δικάβαλος Βόλο-Λευκάδα μέσω Καρπενησίου και επιστροφή από Εγνατία-Τρίκαλα με tank-bag σακίδιο πλάτης και σαμάρια, Βόλο-Ναύπλιο δικάβαλος με tank-bag σακίδιο πλάτης, Βόλο-Αθήνα μονοκάβαλος "τελικιασμένος", Βόλο-Έδεσσα δικάβαλος, άπειρες φορές Πήλιο δικάβαλος για στροφες κόντρα σε xtx660 μονοκάβαλο, Βόλο-Βελίκα δικάβαλος, Βόλο-γύρος της βόρειας Εύβοιας δικάβαλος) Μήπως να πάρω κανένα BMW Gs?
4) αντίσταση αέρα... Τέλεια η κάλυψη (σκυμμένος σε σχέση με το Ζ όπου είσαι εκτεθειμένος...Στα 200 κοντερίσια πας χαλαρά στα 300 σε δέρνει λίγο ο αέρας) Δεν ξέρω βέβαια τι κάνει το Busa ή το FJR-1300...
5)κατανάλωση... 7λιτρα χαλαρά (6,5 με 130km/h 7,5 με 160km/h) - 10 ψιλοπλακωμένος ή μέσα στην πόλη
6) FUN ME TO ΤΣΟΥΒΑΛΙ!!!

Υ.γ.: Πάρε το Gsxr-1000 k7-k8
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:39

Φίλε Παύλο να πω και εγώ την άποψη μου, χωρίς να διαφωνώ βέβαια με ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Αυτό που με προβλημάτισε εμένα είναι ο λόγος που θες να δώσεις το Z: το γκάζι ΜΟΝΟ. Κανονικά θα έπρεπε να είσαι απογοητευμένος πρώτα με φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο και τελευταίο το γκάζι αφού το Z δεν έχει και λίγο! Εγώ τουλάχιστον με την μετάβαση μου από το fazer 600 στο gsxr 600 (μετά από 2 χρόνια, πίστες κλπ) αυτά έψαχνα, το γκάζι το είχα σε 2η μοίρα.

Οπότε τα πιο πάνω δείχνουν αυτό που είπες και εσύ: ότι ουσιαστικά είσαι ακόμα αρχάριος, επειδή φίλε όση προεργασία και εμπειρία και αν έχεις με αμάξια ροπάτα και δυνατά, ένα μήνα δεν μαθαίνεις να οδηγάς μηχανή γρήγορα και με ασφάλεια. Το γρήγορα δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το έχεις, αλλά φαντάζομαι σε ευθείες. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι πως δεν έχεις τελειώσει το Z.

Οπότε αν αυτό που ψάχνεις είναι την έκσταση της ταχύτητας και της επιτάχυνσης, μπορεί κάλλιστα να τσιμπήσεις και ένα busa να το βαράς 300άρες+ και να γουστάρεις. Αν όμως θες να μάθεις να οδηγείς γρήγορα σε στροφιλίκια κλπ, τότε το 750 σου κάνει μια χαρά. Δεν θα σου πω εγώ αν πρέπει να πάρεις 750 ή 1000, δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο, απλά ήθελα να σου πω την άποψη μου. Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cpantelo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
cpantelo


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 597
Hμερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:41

Enigmatikos έγραψε:
cpantelo έγραψε:
Καταρχην πρεπει να σκεφτεις τι παει να πει θα το βαρεθω? Το εχεις μαθει ? Το Ζ750 που θες να δωσεις το εμαθες ? Το 750 θα το μαθεις σε ενα χρονο ? Θα το εχεις παει τερμα ? Θα σου ειναι λιγο ?

Τελευταια ερωτηση.... Τι σχεση εχουν τα κουτια με 60 κιλα ροπη με τις μηχανες ??

Παμε βημα βημα....

Ξεχνα τα κουτια αλλο πραγμα οι μηχανες! Εδω υπαρχει μια αλλη τιμη που παιζει σπουδαιοτερο ρολο και λεγεται κιλα ανα ιππο! Και με 7 κιλα ροπη θα τα κανεις πανω σου σε σχεση με ενα κουτι οσο ροπη και να εχει....

Επειδη λοιπον ολα αυτα ειναι κουβεντες καφετεριας απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια επαφη με το αθλημα ή νομιζουν οτι εχουν , θα σου δωσω τις εξης συμβουλες:

1) Δωσε χρονο να μαθεις να οδηγας οτι και εαν εχεις στη κατοχη σου. Την ταχυτητα την δινει ο οδηγος και οχι τοσο η μηχανη. Το να την αλλαζεις καθε χρονο μονο τα ευρω σου πετας.

2) Τα ss μηχανακια δεν ειναι ταυροι αλλα δεν ειναι και τηλεκατευθυνομενα . Θελει σεβασμο και αυτοσυγκρατηση το γκαζι. Ολες οι αντιδρασεις τους ειναι πιο γρηγορες και θελουν να εισαι πιο χαλαρος και να μη σφιγγεσαι λογο φοβου.

3) Με το 750 σε σχεση με το 1000 θα μαθεις να οδηγας. Το 1000 στο δρομο κουμπωνεις μια 3η και τα κανει ολα μονο του. Με το 750 για να ακολουθησεις πρεπει να πιεσεις.

4) Παντα προστατευτικο εξοπλισμο!!!! Οσο πιο που τοσο καλυτερα!!! Δεν κανεις ποτε εκπτωσεις σε αυτο...Η ζωη σου ειναι το πιο πολυτιμο πραγμα που εχεις!

5) Τελευταιο και αν το ξαναειπα: δωσε χρονο να μαθεις να οδηγεις! Με αυτο τον τροπο θα γνωρισεις μια διαφορετικη μηχανη σε σχεση με αυτη που νομιζες οτι ειχες.


Σκεψου τα καλα ολα αυτα και μετα πηγαινε να παρεις και F16!!!
Καλα δεν περιμενω να χω 60 κιλα ροπη γιατι απλα δεν γινεται και θα ηταν αχρηστο σε 1ροδα και λιγα κιλα! Ολα αυτα που λες στην αρχη τα γνωριζω , δεν ειμαι ασχετος στο μηχανοκινητο κοσμο , απλα στα 2τροχα ειμαι καινουργιος ακομα και αντλω πληροφοριες!

Εξοπλισμο εχω φουλ (εσκασα 1000 ευρω +) και ηταν το 1ο πραγμα που εκανα μολις πηρα την μηχανη!

Αρα θεωρεις πως ενα 750 ειναι καλυτερο ''σχολειο'' απ οτι ενα 1000?
Κοιτα και γω απο κουτια ξεκινησα και πρωτοκαβαλησα μηχανη στα 26 γι'αυτο στα λεω.
Επειδη ακολουθησα πορεια 600 μετα 1000 και μετα 750 μπορω να πω με βεβαιοτητα πως με το 750 εμαθα να οδηγω, με το 1000 κοροιδευα τον εαυτο μου...

Εαν σε ενδιαφερουν οι στροφες το 1000 ειναι υπερβολικο για μενα. Πολυ δυσκολα θα παρεις το 100% οσο εμπειρος και να εισαι. Εαν απο την αλλη σε ενδιαφερει η ευθεια παρε 1000.

Το θεμα ειναι τι θελεις να κανεις!!!Οτι και να κανεις απλα παντα να σκεφτεσαι οτι το σημαντικοτερο ρολο τον παιζει ο οδηγος.Οσο εξελισεσαι τοσο καλυτερα θα πηγαινει/συμπεριφερεται η μηχανη σου οποια και να ειναι αυτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:50

μην τον ακους τον παντελο ειναι κουλομαρια .... lol! lol! 

την οδοντογιατρινα  ξεχνα την .... ειναι δικια μου .... fafoutis 

αυτο με τα modes ξεχνα το.... δεν ειναι για να μαθεις . αμα τα εχεις για να μαθεις θα μαθεις λαθος ... εσυ πρεπει να μαθεις να ανοιγεις το γκαζι και οχι τα ηλεκτρονικα να μην σου δινουν την αποδοση που πρεπει ...  
τα modes ειναι πχ :εχεις παει βολτα και σε πιανει βροχη σε γλυστερο δρομο . εκει το θελεις γιατι ανεβαζει στροφες πιο αργα απο οτι πριν ... και σε δευτερη φαση το οτι εχει πιο λιγα αλογα...


το 750 ειναι μακραν καλυτερη επιλογη απο οτι το 1000 για εσενα . για πολλους λογους . δεν τους γραφω εδω βαριεμαι . αμα θες παρε τηλ ...


παντελο beer 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 12:54

stoui έγραψε:
Φίλε Παύλο να πω και εγώ την άποψη μου, χωρίς να διαφωνώ βέβαια με ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Αυτό που με προβλημάτισε εμένα είναι ο λόγος που θες να δώσεις το Z: το γκάζι ΜΟΝΟ. Κανονικά θα έπρεπε να είσαι απογοητευμένος πρώτα με φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο και τελευταίο το γκάζι αφού το Z δεν έχει και λίγο! Εγώ τουλάχιστον με την μετάβαση μου από το fazer 600 στο gsxr 600 (μετά από 2 χρόνια, πίστες κλπ) αυτά έψαχνα, το γκάζι το είχα σε 2η μοίρα.

Οπότε τα πιο πάνω δείχνουν αυτό που είπες και εσύ: ότι ουσιαστικά είσαι ακόμα αρχάριος, επειδή φίλε όση προεργασία και εμπειρία και αν έχεις με αμάξια ροπάτα και δυνατά, ένα μήνα δεν μαθαίνεις να οδηγάς μηχανή γρήγορα και με ασφάλεια. Το γρήγορα δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το έχεις, αλλά φαντάζομαι σε ευθείες. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι πως δεν έχεις τελειώσει το Z.

Οπότε αν αυτό που ψάχνεις είναι την έκσταση της ταχύτητας και της επιτάχυνσης, μπορεί κάλλιστα να τσιμπήσεις και ένα busa να το βαράς 300άρες+ και να γουστάρεις. Αν όμως θες να μάθεις να οδηγείς γρήγορα σε στροφιλίκια κλπ, τότε το 750 σου κάνει μια χαρά. Δεν θα σου πω εγώ αν πρέπει να πάρεις 750 ή 1000, δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο, απλά ήθελα να σου πω την άποψη μου. Very Happy 
Δεν παραπονεθηκα με τα φρενα - αναρτηση κτλ , γιατι δεν ειχα ποτέ μου (οπως ειπες και εσυ ειμαι ''απειρος'') αλλο μηχανακι για να κανω συγκριση!! Και οπως επισης οχι στα ορια δεν το χω παει , ουτε στο 50% δεν το χω παει οσο αφορα το πλαισιο , γιατι απλα ειμαι απειρος και παω με σταθερα βηματα χωρις υπερβολες!

Το θεμα ειναι ομως , θα μαθω να οδηγω πανω σε ενα GSXR , η μηπως να κρατουσα για λιγο το Ζ και μετα τα προχωρησω? Στην ευθεια , και η γιαγια μου παει , δεν ειναι εκει το θεμα!
Το θεμα ειναι κατα ποσο ενα Ζ και κατα ποσο ενα GSXR μπορει να σε κανει καλυτερο οδηγο απ το σχεδον ''μηδεν''!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cpantelo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
cpantelo


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 597
Hμερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 13:24

Ειναι βηματα που πρεπει να κανεις....

Για να μαθεις τα βασικα το Ζ ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ!!!! Μετα οταν θα πας σε SS θα καταλαβεις καλυτερα τι παραπανω δυνατοτητες προσφερουν και τι απαιτουν απο εσενα για να βγαλουν τον καλο εαυτο τους εξω! Τα γυμνα αυτων των κυβικων ειναι πολυ καλα σχολεια για αρχαριους οδηγους ασε που η απουσια πλαστικων ειναι καλυτερη σε ενδεχομενη τουμπα. Μην τα υποτιμας σε καμια περιπτωση απλα και μονο επειδη τα ss ειναι πολυ καλυτερα σε ολα τα επιπεδα παρα μονο στην ανεση. Κοιτα να μαθεις και να βελτιωσεις την τεχνικη σου και ολα θα ερθουν μονα τους σιγα σιγα.
Προπονηση προπονηση και παλι προπονηση!!!! Δεν γινεται αλλιως και δεν θελει να βιαζεσαι....Και φυσικα να εχεις παντα το μυαλο σου στη θεση του!!!

Οσο για σενα ρε μιου τι να πω....Καταρχην απο που και ως που η οδοντιατρος ειναι δικια σου??? Ασε που θελω και γυαλια ρε π@π@ρ@ να δω ποτε θα βρω χρονο να περασω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 13:29

cpantelo έγραψε:


Οσο για σενα ρε μιου τι να πω....Καταρχην απο που και ως που η οδοντιατρος ειναι δικια σου??? Ασε που θελω και γυαλια ρε π@π@ρ@ να δω ποτε θα βρω χρονο να περασω!
μα ειναι δικια μου ... τι να κανω . fafoutis 
ελα ελα για κανα γυαλακι ... να δεις τι ωραια που θα γυρνας μετα... θα βλεπεις "αλλες" γραμμες ... αγωνιστικες ... lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gixxerk7k1
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 19
Hμερομηνία εγγραφής : 19/05/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 14:18

Enigmatikos έγραψε:


Εχω συνηθησει απο αισθηση 60+ κιλα ροπη σε ''κουτια'', που πατας και σου ξεκολλανε τα σφραγισματα! Νιωθεις την ροπη στο σωμα σου! Ε.. Αυτο θελω να νιωσω!!
Φίλος μου μπήκε μέσα σε evo9 400ΗΡ+ τετρακάβαλο.
Ακόμα παραμιλάει για το πως σε κολλάει στο κάθισμα, παρόλο που παίρνει το 1000αρι μου συχνά πυκνά...

Δεν συκρίνονται 2 με 4 ρόδες... Πολύ ροπή το αυτ/το για ένα εύρος στροφών 3,000rpm, συνεχόμενη και γραμμική παροχή ισχύος το 1000αρι για ένα εύρος 5,000rpm.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cpantelo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
cpantelo


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 597
Hμερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 14:51

Ανθρωπος που οδηγα 1000ρι να μπηκε σε κουτι εστω και σε evo 400HP και να παραμιλαει μου κανει λιγο απιθανο... Εκτος και εαν το 1000ρι ειναι μονοκυλινδρο xaxa xaxa xaxa 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 15:27

τι εχουν τα μονοκυλινδρα δλδ ρε φιλε??? θελεις να σε παω 1 βολτα με το κουλουρι ?
1 μονο βολτα φτανει ... ρωτα τον κκ ....xaxa xaxa xaxa 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 15:39

Enigmatikos έγραψε:
stoui έγραψε:
Φίλε Παύλο να πω και εγώ την άποψη μου, χωρίς να διαφωνώ βέβαια με ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Αυτό που με προβλημάτισε εμένα είναι ο λόγος που θες να δώσεις το Z: το γκάζι ΜΟΝΟ. Κανονικά θα έπρεπε να είσαι απογοητευμένος πρώτα με φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο και τελευταίο το γκάζι αφού το Z δεν έχει και λίγο! Εγώ τουλάχιστον με την μετάβαση μου από το fazer 600 στο gsxr 600 (μετά από 2 χρόνια, πίστες κλπ) αυτά έψαχνα, το γκάζι το είχα σε 2η μοίρα.

Οπότε τα πιο πάνω δείχνουν αυτό που είπες και εσύ: ότι ουσιαστικά είσαι ακόμα αρχάριος, επειδή φίλε όση προεργασία και εμπειρία και αν έχεις με αμάξια ροπάτα και δυνατά, ένα μήνα δεν μαθαίνεις να οδηγάς μηχανή γρήγορα και με ασφάλεια. Το γρήγορα δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το έχεις, αλλά φαντάζομαι σε ευθείες. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι πως δεν έχεις τελειώσει το Z.

Οπότε αν αυτό που ψάχνεις είναι την έκσταση της ταχύτητας και της επιτάχυνσης, μπορεί κάλλιστα να τσιμπήσεις και ένα busa να το βαράς 300άρες+ και να γουστάρεις. Αν όμως θες να μάθεις να οδηγείς γρήγορα σε στροφιλίκια κλπ, τότε το 750 σου κάνει μια χαρά. Δεν θα σου πω εγώ αν πρέπει να πάρεις 750 ή 1000, δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο, απλά ήθελα να σου πω την άποψη μου. Very Happy 
Δεν παραπονεθηκα με τα φρενα - αναρτηση κτλ , γιατι δεν ειχα ποτέ μου (οπως ειπες και εσυ ειμαι ''απειρος'') αλλο μηχανακι για να κανω συγκριση!! Και οπως επισης οχι στα ορια δεν το χω παει , ουτε στο 50% δεν το χω παει οσο αφορα το πλαισιο , γιατι απλα ειμαι απειρος και παω με σταθερα βηματα χωρις υπερβολες!
Δεν εννοώ μόνο αυτό, δηλαδή την άμεση σύγκριση των 2: σου δίνω βόλτα το gsxr για 3 λεπτά και συγκρίνεις τα φρένα ώστε να δεις ότι του SS είναι καλύτερα από του γυμνού. Αυτό είναι προφανές. Εγώ λομως μιλώ για την περίπτωση του να έχεις τελειώσει τα φρένα/αναρτήσεις κλπ του Ζ, δηλαδή να μην σε ικανοποιούν, κάτι που μπορει να γίνει μόνο αν εξελιχθείς σαν οδηγός σε βάθος χρόνου (όχι κατανάγκην χρόνια, μπορεί να είναι ένα 6 μηνο ή και νωρίτερα αφού έχεις πείρα στο τι είναι η "αίσθηση" σε ένα όχημα).


Enigmatikos έγραψε:

Το θεμα ειναι ομως , θα μαθω να οδηγω πανω σε ενα GSXR , η μηπως να κρατουσα για λιγο το Ζ και μετα τα προχωρησω? Στην ευθεια , και η γιαγια μου παει , δεν ειναι εκει το θεμα!
Το θεμα ειναι κατα ποσο ενα Ζ και κατα ποσο ενα GSXR μπορει να σε κανει καλυτερο οδηγο απ το σχεδον ''μηδεν''!!  
Σε αυτό πήρες πολλές απαντήσεις από πολλά παιδιά. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο πιο εξειδικευμένο ένα εργαλείο, τόσο πιο καλό για τον έμπειρο αλλά και τόσο πιο δύσκολο για τον άπειρο. Π.χ. το να μάθει ένας αρχάριος να στρίβει εφαρμόζοντας τεχνικές όπως αυτό που λέμε γυροσκοπικό με κλιπον είναι αρκετά πιο δύσκολο από ότι με τιμόνι. Ακόματο να προσπαθείς να μάθεις γραμμές, εναλλαγή κατεύθυνσης κλπ με κλιπ-ον σίγουρα θα σε δυσκολέψει περισσότερο από ότι με τιμόνι. + το κόστος χαζο-πτώσης με το γυμνό είναι σχεδόν πάντα αμιλητέο ενώ με το SS σχεδόν πάντα μεγάλο.

Τα πιο πάνω είναι κάποια παραδείγματα εκ πείρας, χωρίς απαραίτητως να σημαίνει ότι ισχύουν για εσένα. Μπορεί εσύ να είσαι μια χαρά και με το SS από τώρα. Κοινώς: από εσένα εξαρτάται, απλά σου είπα τι ενδείκνυται. Πάντως ένα είναι σίγουρο: ότι μόλις μάθεις τα βασικά και φτάσεις σε ένα καλό οδηγικό επίπεδο ώστε να είσαι γρήγορος με το Z, τότε ναι, ισχύει ότι για να εξελιχθείς περισσότερο και σωστά σαν οδηγός πρέπει να πάρεις SS!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Enigmatikos
Jr.gixxer
Enigmatikos


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 35
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2013

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 17:17

Λοιπον επειδη παιδια σιγουρα σας κουρασα , αλλα και μετα απο την τηλεφωνικη κουβεντα που ειχα με τον Αλεξανδρο (Miou) , θα καταληξω σε GSXR 750!

Χιλια ευχαριστω τον Αλεξανδρο  , που πρεπει να ήπιε 2 ποτηρια νερο μετα απο τετοιο ''μαθημα'' που μου εκανε!! cheers  και φυσικα να ευχαριστησω και εσας που αφιερωσατε χρονο σε εναν απειρο και ''ασχετο'' με τα 2τροχα!!

Η αποφαση ειναι να παρω GSXR 750 , αλλα θα αφιερωσω και λιγο χρονο στο Ζ να μαθω! Ο θεος βοηθος που λενε!! Very Happy

ΥΓ : Αν ειναι να μαλωσετε για την οδοντιατρο , την ανταλαζω με μια ψυχολογο !! Σκεφτητε το , τσαμπα ψυχαναλυση!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cpantelo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
cpantelo


Άντρας Όνομα: : Κωστας
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 597
Hμερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: GSX-R 750 - K9 - Γνωμες    GSX-R 750 - K9  - Γνωμες  - Σελίδα 3 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013, 17:20

Μη πιστευεις τον Μιου ειναι μεγαλος π@π@ρ@ς....Μονο για να πινει kaiser είναι και να τραβα καμια φωτογραφια lol! lol! lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
GSX-R 750 - K9 - Γνωμες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» γνωμες
» Γνώμες για GSR...
» γνωμες για κ9 1000

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com