Greek GSX-R forum
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
JIMK7
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
nasos-v
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
T.R.E
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
k8 600 kk
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
kostaskr6
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
κολτρέϊν
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
Leroy
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
ripper
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_l10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_c10Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Poll_r10 

 

 Αλλαγή ελαστικών

Πήγαινε κάτω 
+22
zed660
ripper
nasosgsxr
Opeth
janis.pegasos
XRISTOS K8
breakdancer
panikas
giannisp
topetwrx
opoulian
noodles
varypiniths
k8 600 kk
Chrisk6
krosfala
Zuki
Miou
cpantelo
Mechanictp
busa respect
dimmoy
26 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mechanictp
Jr.gixxer
Mechanictp


Άντρας Όνομα: : Αποστολης
Τόπος : Ανατολικη Αττικη
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2011

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΤετ 26 Μαρ 2014, 19:18

300? Νομιζω οτι ειναι πολλα? Καρδιτσα μενεις? Για αθηνα ειναι πολλα παντως.. Παιζουν 275 φορεμενα και διαβασα για επιστροφη 25 ευρω στο ζευγαρι απο την Michelin  εντος 6-8 εβδομαδων.. Καλα εχει λιγο βαβουρα η διαδικασια απλα το ανεφερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΤετ 26 Μαρ 2014, 19:31

κοντα στην καρδιτσα μενω αλλα ο λαστιχας ειναι στην καρδιτσα. 300 ευρω τα εβαλε και ενας φιλος στην αθηνα (δε θυμαμαι ονομα καταστηματος).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimmoy
Normal gixxer
Normal gixxer
dimmoy


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Τόπος : χαλκιδα
Αριθμός μηνυμάτων : 153
Αγωνιζόμενος : μπαααα γερασαμε για τετοια.....
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2011

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΤετ 26 Μαρ 2014, 22:26

vaggelisK8600 έγραψε:
κοντα στην καρδιτσα μενω αλλα ο λαστιχας ειναι στην καρδιτσα. 300 ευρω τα εβαλε και ενας φιλος στην αθηνα (δε θυμαμαι ονομα καταστηματος).

για δες εδω αφου διαλεξες αυτά....
http://www.mandp.co.uk/productinfo/903204/Tyres/Tyre-Offers/Michelin
αν βρεις και καποιον δικο σου να μοιραστειτε τα μεταφορικα σε συμφερει νομιζω... ειναι αξιοπιστο site ειχα παρει απο εκει δικα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 27 Μαρ 2014, 16:48

vaggelisK8600 έγραψε:
τελικα θα βαλω τα michelin pilot power 3 στα 300 ευρω.  Smile 

για να γλυτωσεις 10-30 € θα βαλεις ενα λαστιχο που οι περισσοτεροι που τα εχουν δοκιμασει ΔΕΝ το γουσταραν ?

 aswew ssss 


______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 28 Μαρ 2014, 20:16

@miou "γλυτωνω" 50-60 ευρω σε σχεση με τα pirelli, αλλα τα michelin τα εχει βαλει φιλος μου
και μου λεει τα καλυτερα. δε μπορω να βγαλω ακρη. καποιοι που λεγανε πως ειναι
χαλια και το rosso corsa, το οποιο δεν ισχυει φυσικα. ειναι ανολογα τα γουστα του καθενος,
δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
θα τα βαλω τη δευτερα (αν δε βρεχει) και θα γραψω εντυπωσεις μετα απο καποια χλμ.  Smile 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 28 Μαρ 2014, 20:34

vaggelisK8600 έγραψε:
@miou "γλυτωνω" 50-60 ευρω σε σχεση με τα pirelli, αλλα τα michelin τα εχει βαλει φιλος μου
και μου λεει τα καλυτερα. δε μπορω να βγαλω ακρη. καποιοι που λεγανε πως ειναι
χαλια και το rosso corsa, το οποιο δεν ισχυει φυσικα. ειναι ανολογα τα γουστα του καθενος,
δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
θα τα βαλω τη δευτερα (αν δε βρεχει) και θα γραψω εντυπωσεις μετα απο καποια χλμ.  Smile 


οκ τα 60 ε ειναι σεβαστο ποσο ...
και φυσικα ειναι αναλογα με τα γουστα και τι ζηταει ο καθενας μας ...

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 29 Μάης 2014, 09:07

Μετά το τελευταίο ταξίδι που έκανα προχθές με το φαλακρό μου πίσω λάστιχο (BRIDGESTONE BATTLAX S20 E) ξανά στα 5000 χιλ., έβαλα το καινούριο ίδιου τύπου, αλλά πιο ψηλού προφίλ (55 από 50 ) σε ίδια διάσταση σε φάρδος με το εργοστασιακό και πήγα για μια μικρή δοκιμή για να δω τις διαφορές με την πιο επιθετική κορώνα. Ντρέπομαι για αυτό που θα πω, αλλά δεν κατάλαβα κάτι από την πρώτη δοκιμή! Έχω πρόβλημα;;;;; Μήπως επειδή το πίσω μου λάστιχο είχε αποκτήσει ήδη πιο επιθετική κορώνα από το στρίψιμο και είχα συνηθίσει στα νέα δεδομένα; Λέω μήπως... Γιατί κοιτώντας τα δύο λάστιχα (παλιό φθαρμένο & καινούριο) δεν μπορώ να πω ότι αντιλήφθηκα οπτικά ιδιαίτερες διαφορές στην κορώνα.... Γιατρέ μου έχω πρόβλημα;;;  Rolling Eyes

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 15u983


Έχει επεξεργασθεί από τον/την topetwrx στις Πεμ 29 Μάης 2014, 13:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
busa respect
Adv. gixxer
Adv. gixxer
busa respect


Άντρας Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 667
Αγωνιζόμενος : (ΠΡΩΗΝ / ΚΑΡΤ)
Hμερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 29 Μάης 2014, 13:17

... Θα έπρεπε να έχεις δει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διάφορα , τουλάχιστον στον τροπο με τον οποιο "βουταει" η μηχανη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 29 Μάης 2014, 13:33

busa respect έγραψε:
... Θα έπρεπε να έχεις δει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διάφορα , τουλάχιστον στον τροπο με τον οποιο "βουταει" η μηχανη...
Έλα ντε! ΛΟΓΙΚΟ αυτό που λες και για αυτό τα έβαλα... Rolling Eyes Όλα τα 55αρια έχουν ίδια κορώνα; Μήπως πχ στα BATTLAX την κράτησαν ίδια;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 29 Μάης 2014, 16:57

topetwrx έγραψε:
busa respect έγραψε:
... Θα έπρεπε να έχεις δει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διάφορα , τουλάχιστον στον τροπο με τον οποιο "βουταει" η μηχανη...
Έλα ντε! ΛΟΓΙΚΟ αυτό που λες και για αυτό τα έβαλα... Rolling Eyes Όλα τα 55αρια έχουν ίδια κορώνα; Μήπως πχ στα BATTLAX την κράτησαν ίδια;;;

αμα διαβασεις τι ειναι το καθε νουμερο που γραφει το λαστιχο θα καταλαβεις οτι δεν γινεται να εχει την ιδια κορονα-γεωμετρια κτλ το 50ρι με το 55ρι ...

ειδικα απο την αλλαγη παλιο -καινουργιο λαστιχο ακομα και το ιδιο να ειχες βαλει επρεπε να καταλαβεις σημαντικη διαφορα στο πως βουταει το μηχανακι (οπως λεει και ο θοδωρης)

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 29 Μάης 2014, 21:42

Όταν είχα πάρει την μηχανή είχε κάτι METZELER φαγωμένα και μάλιστα στο κέντρο, με αποτέλεσμα να έχουν άθλια κορώνα, σχεδόν τετράγωνη. Αυτό φυσικά το κατάλαβα με το που έβαλα τα καινούρια MICHELIN αμέσως με το που ανέβηκα στην μηχανή. Στα πρώτα μέτρα η διαφορά στην ευελιξία και το πως έπεφτε η μηχανή ήταν απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! Άρα ξέρω τι να περιμένω και το έχω νοιώσει στο παρελθόν. Οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι αλλού. Επειδή θα σκάσω που δεν κατάλαβα διαφορά, πήγα και πήρα το παλιό μου λάστιχο, το έβαλα δίπλα με το καινούριο και για του λόγου το αληθές το παλιό μου έχει αποκτήσει πιο επιθετική κορώνα λόγο φθοράς και σβέλτη οδήγηση σχεδόν αποκλειστικά σε στροφές. Για δείτε και εσείς. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά, για να μη πω ότι ειδικά από τη δεξιά μεριά (λόγο Σερρών) το παλιό έχει αποκτήσει πιο επιθετική κορώνα. Οπότε στο μέλλον με αντίστοιχη οδήγηση το 55άρι θα γίνει πιο επιθετικό! Λέω εγώ τώρα!


Εδώ τα 2 λάστιχα (παλιό & καινούριο) μαζί.
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Ivk93m

Το παλιό μόνο του, όπου ίσως φαίνεται λίγο καλύτερα πως έχει καταλήξει να είναι η κορώνα του, ειδικά από την δεξιά πλευρά.
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 155tk4n

Εδώ 2 λάστιχα (τα 2 στη μέση) το ένα το αριστερό με 50άρι προφίλ και το άλλο το δεξί με 55άρι. Η διαφορά στην κορώνα εμφανής, κάτι που στα δικά μου λάστιχα (παλιό 50αρι και καινούριο 55αρι) δεν φαίνεται.
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 2mxeeed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 30 Μάης 2014, 21:11

topetwrx έγραψε:



Εδώ τα 2 λάστιχα (παλιό & καινούριο) μαζί.
Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Ivk93m

αν και εχει φυγει η χαραξη, δεν φενεται να εχει φθαρει πολυ η κορονα (η κανω λαθος). το δικο μου
στη μεση ειχε γινει επιπεδο και για να πλαγιασω επρεπε να σπρωξω με ολη μου τη δυναμη το καθε clip on.
δες πως ειχε γινει: https://2img.net/h/s27.postimg.cc/h27331yoj/lastixa_2.jpg
με τα καινουρια λαστιχα πλαγιαζει απλα χαϊδευοντας το.  Smile 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 30 Μάης 2014, 23:07

Ναι Βαγγέλη, έτσι είναι όπως τα λες. Όπως είπα καταφέρνω και διατηρώ στο ακέραιο την κορώνα ή και την κάνω λίγο πιο επιθετική, μια που οδηγώ 90% σε στροφές, οπότε η φθορά στην επιφάνεια του ελαστικού είναι αρκετά έως πολύ ομοιόμορφη . Για αυτό και δεν κατάλαβα κάποια διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 19:06

janis.pegasos έγραψε:

......S20 έχω αλλάξει δυο πίσω ένα μπροστά πια και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Πολύ προβλεπόμενη συμπεριφορά και αν ζεσταθούν (λίγο δύσκολα) η αίσθηση ασφαλιας αυξάνετε σταδιακά και φτάνει καλό επίπεδο.
Μέτα τα 3000-3500 χιλιόμετρα αρχίζουν να αποδίδουν λιγότερο (αλλά πάντα προβλεπόμενα).
Πολύ καλύτερα από τα Qualifier II που είχα πριν.
Στην τελευταία βόλτα όμως, ένα παιδί με Gp Racer με άφησε πολύ πίσω (στροφιλικια μόνο!).
..............

Συνεχίζω εδώ Γιάννη για να είμαστε εντός θέματος στο σωστό θέμα! Wink

Και εγώ (αν θα διαβάσεις και λίγο παραπάνω) άλλαξα 2 πίσω και σήμερα μου ήρθε και το 2ο μπροστινό (EVO), κάπου στα 140 τοποθετημένο.

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις την εξαιρετικά προβλέψιμη ή για να το πω καλύτερα, τον εξαιρετικά φιλικό τρόπο που γλιστράνε!! Θα το λέω συνέχεια γιατί είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος και είναι κάτι που δίνει μεγάλη εμπιστοσύνη-ασφάλεια, από τη στιγμή που δεν σε τρομάζει!

Δεν έχω διαπιστώσει απολύτως καμιά διαφορά στην συμπεριφορά τους από καινούρια έως εντελώς φθαρμένα, τουλάχιστον με τον τρόπο που οδηγώ και το επίπεδο που έχω. Το μπροστινό μου έχει 7150 χιλ και χθες πρόσεξα ότι άρχισε να ξεφλουδίζεται λόγο φθοράς, μια που έχει μείνει η τελευταία φλούδα της γόμας, οπότε και αναγκάστηκα να παραγγείλω το καινούριο. Άτιμη HAYABUSA με έχεις βάλει μέσα.... Laughing Παρόλα αυτά δεν ένοιωσα μειωμένη πρόσφυση, στο στεγνό πάντα. Θα βάλω  και φωτογραφία με την 1η ευκαιρία. Η φθορά μου δεν είναι στη μέση αλλά στα πλαϊνά του λάστιχου εκεί δηλαδή που δουλεύει στην στροφή. Στην μέση έχει ακόμη γόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
breakdancer
Normal gixxer
Normal gixxer
breakdancer


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Hμερομηνία εγγραφής : 06/02/2014

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 20:49

Να κανω μια ερωτηση. Εμενα φοραει 55αρι προφιλ.
τα μαμα ελαστικα ειναι 50αρι.
θελω αλλαξω λαστιχα.να βαλω 55αρι ξανα ή 50αρι?
Υπαρχουν θετικα και αρνητικα στη μια και στην αλλη περιπτωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 21:14

breakdancer έγραψε:
Να κανω μια ερωτηση. Εμενα φοραει 55αρι προφιλ.
τα μαμα ελαστικα ειναι 50αρι.
θελω αλλαξω λαστιχα.να βαλω 55αρι ξανα ή 50αρι?
Υπαρχουν θετικα και αρνητικα στη μια και στην αλλη περιπτωση?

τα αρνητικα ειναι οτι με το 55αρι το μηχανακι μακραινει περιπου 0,8 δοντια πισω
αλλα.... ειναι πιο κορωνατο και στριβει πιο ευκολα το μοτορι οποτε 55 !

βαλε και οτι αλλαζει λιγο η κατανομη βαρους προς τα εμπρος οποτε ειναι σαν να εχεις κατεβασει λιγο τιμονοπλακα και παλι βουταει πιο ευκολα στη στροφη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 22:51

Και εγώ στην τελευταία αλλαγή έβαλα 55άρι. Από επιδόσεις (μιλώ για μείωση) δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κάτι το ιδιαίτερο. Από στρίψιμο πάλι δεν κατάλαβα, γιατί ήδη το 50αρι που είχα είχε αποκτήσει πολύ επιθετική κορώνα, τουλάχιστον ισάξια του νέου ελαστικού, οπότε.... Rolling Eyes  Προφανώς όμως ανάμεσα σε 2 καινούρια (50άρι & 55αρι) υπάρχει η διαφορά που λέμε υπέρ του 55 σε ευελιξία.

Αυτό που κατάλαβα όμως και είναι αρκετά σημαντικό, ειδικά στην Ελληνική γλιστερή άσφαλτο, ότι το 55αρι βγάζι πολύ καλύτερα την δύναμη στον δρόμο. Με λίγα λόγια σπινάρη πιο δύσκολα και η μηχανή φεύγει αισθητά καλύτερα σε συνθήκες πόλης.

Στο ταχύμετρο μειώθηκε το σφάλμα αισθητά. Σε τελικές πάνω από 10+ χιλιόμετρα μείωση, σε σχέση με τα 27 χιλ. που έκλεβε η δικιά μου. Επίσης η 5η μου ενώ πριν έμπαινε σχετικά εύκολα στον κόφτη, πλέον στα ίδια σημεία που δοκίμασα δυσκολεύεται, αλλά προφανώς βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα από πριν. Πόσα περισσότερα δεν ξέρω! Embarassed Σε τελική, πάλι στα σημεία που ξέρω, πάνω-κάτω τα ίδια μου βγάζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
XRISTOS K8
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 123
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παμε για καινουργια λαστιχα   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 23:36

θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατη δεν γνωριζω απο λαστιχα,παω για αλαγη ,αλλα 5ο η 55 προφιλ.ελεγα για πιρελι αλλα δεν ξερω πιο,θελω καπιο να γατζονει κατο γιατη τα bridgestone με εχουν ξενερωσει το πισο με λιγα χιλιομετρα γλιστραει ασε που στης στροφες νιοθω το πισο μεροσνα φεβγει ,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
janis.pegasos
Normal gixxer
Normal gixxer
janis.pegasos


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Sofia Bulgaria
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 162
Hμερομηνία εγγραφής : 13/04/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Οκτ 2014, 23:41

topetwrx έγραψε:
janis.pegasos έγραψε:

......S20 έχω αλλάξει δυο πίσω ένα μπροστά πια και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Πολύ προβλεπόμενη συμπεριφορά και αν ζεσταθούν (λίγο δύσκολα) η αίσθηση ασφαλιας αυξάνετε σταδιακά και φτάνει καλό επίπεδο.
Μέτα τα 3000-3500 χιλιόμετρα αρχίζουν να αποδίδουν λιγότερο (αλλά πάντα προβλεπόμενα).
Πολύ καλύτερα από τα Qualifier II που είχα πριν.
Στην τελευταία βόλτα όμως, ένα παιδί με Gp Racer με άφησε πολύ πίσω (στροφιλικια μόνο!).
..............

Συνεχίζω εδώ Γιάννη για να είμαστε εντός θέματος στο σωστό θέμα! Wink

Και εγώ (αν θα διαβάσεις και λίγο παραπάνω) άλλαξα 2 πίσω και σήμερα μου ήρθε και το 2ο μπροστινό (EVO), κάπου στα 140 τοποθετημένο.

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις την εξαιρετικά προβλέψιμη ή για να το πω καλύτερα, τον εξαιρετικά φιλικό τρόπο που γλιστράνε!! Θα το λέω συνέχεια γιατί είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος και είναι κάτι που δίνει μεγάλη εμπιστοσύνη-ασφάλεια, από τη στιγμή που δεν σε τρομάζει!

Δεν έχω διαπιστώσει απολύτως καμιά διαφορά στην συμπεριφορά τους από καινούρια έως εντελώς φθαρμένα, τουλάχιστον με τον τρόπο που οδηγώ και το επίπεδο που έχω. Το μπροστινό μου έχει 7150 χιλ και χθες πρόσεξα ότι άρχισε να ξεφλουδίζεται λόγο φθοράς, μια που έχει μείνει η τελευταία φλούδα της γόμας, οπότε και αναγκάστηκα να παραγγείλω το καινούριο. Άτιμη HAYABUSA με έχεις βάλει μέσα.... Laughing Παρόλα αυτά δεν ένοιωσα μειωμένη πρόσφυση, στο στεγνό πάντα. Θα βάλω  και φωτογραφία με την 1η ευκαιρία. Η φθορά μου δεν είναι στη μέση αλλά στα πλαϊνά του λάστιχου εκεί δηλαδή που δουλεύει στην στροφή. Στην μέση έχει ακόμη γόμα.


Λοιπόν Απόστολε, με παραξενεύει και εμένα το μπροστινό που δεν λέει να σκληρύνει, σε κάθε βόλτα ζεσταίνετε και μαλακώνει. Και είναι DOT 2011!
Για το πίσω για να είμαι ποιο σαφής, έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα, αρχίζει να θέλει περισσότερη ώρα και προσπάθεια για να αρχίσει να αποδίδει.
Και εγώ κάνω ότι μπορώ για να μην τα φθείρω στο κέντρο, αλλά μετά την βόλτα αν βιάζομαι να γυρίσω και το ανοίξω στην εθνική, χάνει χιλιοστά εύκολα.
Νομίζω για το Busa η Bridgestone βγάζει ιδικό ενισχυμένο S20
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 01:51

55αρι...
πιρελακια rosso II αν κανεις πολλα χιλιομετρα
και rosso corsa αν το θες πιο μαλακο και πιο πολεμικο

μια αλλη λυση ειναι το dunlop 211gp racer
αλλα τρωγεται γρηγορα και δεν δουλευει κρυο

Αυτα και μονο απο εμενα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Opeth
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Opeth


Όνομα: : Αλεξανδρος
Τόπος : Βολος-Σερρες
Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 429
Hμερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 08:34

d211 δουλευει μακραν καλυτερα απ ολα τα διθεν δρομου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 08:44

Χρήστο και συντονιστές, επειδή υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα για λάστιχα και θα αρχίσουμε να χανόμαστε στο τέλος, θα πρότεινα να μη συνεχίσουμε να γράφουμε στο παρόν νέο και ίδιο θέμα, αλλά στο παρακάτω που ήδη υπάρχει. Αυτό το θέμα ας ενσωματωθεί.

Στον παρακάτω σύνδεσμο Χρήστο θα σου λυθούν ίσως και κάποιες από τις απορίες που έχεις και συνέχισε να ρωτάς εκεί. Εγώ θα σου απαντήσω εκεί. Wink
https://gixxer.forumgreek.com/t9211p90-topic



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
nasosgsxr
Normal gixxer
Normal gixxer
nasosgsxr


Άντρας Όνομα: : Θανασης
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 76
Hμερομηνία εγγραφής : 22/08/2013

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 08:52

Dunlop sportmax 2 πολύ καλό....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 09:03

janis.pegasos έγραψε:


Λοιπόν Απόστολε, με παραξενεύει και εμένα το μπροστινό που δεν λέει να σκληρύνει, σε κάθε βόλτα ζεσταίνετε και μαλακώνει. Και είναι DOT 2011!
Για το πίσω για να είμαι ποιο σαφής, έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα, αρχίζει να θέλει περισσότερη ώρα και προσπάθεια για να αρχίσει να αποδίδει.
Και εγώ κάνω ότι μπορώ για να μην τα φθείρω στο κέντρο, αλλά μετά την βόλτα αν βιάζομαι να γυρίσω και το ανοίξω στην εθνική, χάνει χιλιοστά εύκολα.
Νομίζω για το Busa η Bridgestone βγάζει ιδικό ενισχυμένο S20
Άρα Γιάννη για ακόμη μια φορά συμφωνούμε και είναι ευχάριστες οι διαπιστώσεις που κάνουμε! Wink
Για το πίσω δεν μπορώ να πω ότι έχω διαπιστώσει κάτι και εκεί. Εμένα καλώς ή κακώς (κακώς κατά γενική ομολογία) μου γλιστρά με ότι λάστιχο και αν είχα ο μπροστινός και άντε καμιά φορά με τα 2. Πίσω ποτέ. Δεν είμαι χεράς όμως για να είναι η άποψή μου 100% αντικειμενική.

Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι θα έλεγα πάνω παό 60% σε στροφές και το υπόλοιπο εθνική. Στην πόλη δεν την βγάζω ποτέ. Η πλάκα είναι ότι πήρα HAYABUSA και αποφεύγω Εθνική οδό τύπου ΠΑΘΕ-ΕΓΝΑΤΙΑ και προτιμώ ορεινούς δρόμους. Ναι παρόλα αυτά και εμένα πίσω το τουλάχιστον το τρώει πολύ γρήγορα. Έχω κάνει 2150 χιλ. με το πίσω και κατέβηκε πολύ στη μέση, και ίσως είναι πρώτη φορά που έχω περισ΄σοτερη φθορά στην μέση από τις άκρες. Rolling Eyes  Σπιναρίσματα και τέτοια τα αποφεύγω, χώρια που δεν σπινιάρει στους δρόμους κυκλοφορώ. Με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα δεν πάω. Κανένα άνοιγμα για 2-3 λεπτά στην τελική της σε κάθε βόλτα και αυτό είναι. Τρώει τόσο λάστιχο στα ΠΟΛΛΑ;;;

Οπότε μια που έχουμε ανομοιόμορφη φθορά ευκαιρία για Σέρρες για να τα φέρουμε στα ίσια τους!!! Laughing

XRISTOS K8 έγραψε:
θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατη δεν γνωριζω απο λαστιχα,παω για αλαγη ,αλλα 5ο η 55 προφιλ.ελεγα για πιρελι αλλα δεν ξερω πιο,θελω καπιο να γατζονει κατο  γιατη τα bridgestone με εχουν ξενερωσει το πισο με λιγα χιλιομετρα γλιστραει ασε που στης στροφες νιοθω το πισο μεροσνα φεβγει ,

Χρήστο για κάποια από τα ερωτήματά σου θα βρεις απαντήσεις πιο πάνω. Ποια BRIDGESTONE έχεις και σε έχουν ξενερώσει τόσο;;; Μήπως είναι ιδέα σου ή η άσφαλτος που κυκλοφορείς είναι τόσο χάλια (το πιθανότερο) που ότι και να βάλεις θα νοιώθεις πάνω-κάτω τα ίδια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή ελαστικών   Αλλαγή ελαστικών - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 24 Οκτ 2014, 15:47

topetwrx έγραψε:
Με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα δεν πάω. Κανένα άνοιγμα για 2-3 λεπτά στην τελική της σε κάθε βόλτα και αυτό είναι. Τρώει τόσο λάστιχο στα ΠΟΛΛΑ;;;

δεν φανταζεσαι ... στην τελικη το ξεφτυλιζεις το λαστιχο σε χρονο dt ...


XRISTOS K8 έγραψε:
θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατη δεν γνωριζω απο λαστιχα,παω για αλαγη ,αλλα 5ο η 55 προφιλ.ελεγα για πιρελι αλλα δεν ξερω πιο,θελω καπιο να γατζονει κατο  γιατη τα bridgestone με εχουν ξενερωσει το πισο με λιγα χιλιομετρα γλιστραει ασε που στης στροφες νιοθω το πισο μεροσνα φεβγει ,

Χρήστο για κάποια από τα ερωτήματά σου θα βρεις απαντήσεις πιο πάνω. Ποια BRIDGESTONE έχεις και σε έχουν ξενερώσει τόσο;;; Μήπως είναι ιδέα σου ή η άσφαλτος που κυκλοφορείς είναι τόσο χάλια (το πιθανότερο) που ότι και να βάλεις θα νοιώθεις πάνω-κάτω τα ίδια;

γενικα η ασφαλτος στην αθηνα ειναι σχεδον παντου σκατα . και λογικα φοραει 016 που ειναι αθλιο λαστιχο για την πολη . μονο για ταξιδια το θεωρω καλο
αμα βαλεις και στην εξισωση οτι ειναι παλιο και καμενο , εαν εχει την σωστη πιεση και την κατασταση της αναρτησης βραστα χαραλαμπε ...

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλλαγή ελαστικών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλαγη ελαστικων!
» Αλλάγη ελαστικών σε cbr 125...
» Λιπος-αλλαγη ελαστικων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚA-TUNING-AFTERMARKET :: ΖΑΝΤΕΣ-ΕΛΑΣΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com