Greek GSX-R forum
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
JIMK7
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
nasos-v
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
T.R.E
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
k8 600 kk
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
kostaskr6
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
κολτρέϊν
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
Leroy
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
ripper
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_l10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_c10Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Poll_r10 

 

 Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού

Πήγαινε κάτω 
+10
ster7474
GIXXERAKIAS
terrorzone
Hlektrologos
Darksoul
krosfala
RETALI
JIMK7
giannis_suzuki
gsxrmth
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gsxrmth
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 20:42

Καλησπέρα παλικάρια!...

Είμαι κάτοχος ενός 600 κ8 με 48000 χλμ...
Τον τελευταίο χρόνο παρατηρώ πως σε σχετικά απότομο άνοιγμα του γκαζιού, σε όλες τις ταχύτητες, κατά τις 12000 rpm και πάνω, κάνει ένα στιγμιαίο κόψιμο στο γκάζι, σαν νερομενη βενζίνη, σαν να κόβετε στιγμιαία το ρεύμα κτλ....
Επιπλέον εκεί που οδηγώ σε χαλαρούς ρυθμούς(~5000 rpm), τυχαίνει κ κόβετε το γκάζι, σαν να κλείνω εγώ το γκάζι κ επιβραδύνω, ενώ διατηρώ τη μανέτα στο ίδιο άνοιγμα και αν ξεκολλήσει δίνει απότομα στροφές-γκάζι ανάλογες του ανοίγματος της μανέτας.

Διάβασα όσο μπορούσα το φορουμ και βρήκα κανα 2-3 παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν βλέπω να υπάρχει μια ξεκάθαρη ή εργοστασιακή/επίσημη λύση που να το διορθώνει.
Επίσης διαβάζοντας φορουμ του εξωτερικού, βρίσκω και πάλι παρόμοια προβλήματα που άλλοι το λένε 《herky jerky》, άλλοι λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στο tps και το καλύπτουν αλλάζοντας τη θέση του, άλλοι πάλι λένε για τον συναγερμό και το immobiliser και ένα τελευταίο που βρήκα είναι για μια ανακοίνωση της suzuki με αριθμό δελτίου 201 του 2009, το οποίο αναφέρει για ελαττωματικό αισθητήρα οξυγόνου που νεκρώνει το γκάζι...
(Μπορείτε να το δείτε εδώ: everythinggsxr.com/suzuki/service-bulletins/gsxr/600/)

Το έχω πάει 3 φορές στην suzuki και προς το παρόν δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα (!!!!!)
Κατα αρχάς, υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;!
Τελικά υπάρχει επίσημη λύση;!
εργοστασιακή και όχι με μπαλώματα απλά για να καλυφθεί αντί να διορθωθεί.
Αν κάποιος γνωρίζει το πρόβλημλη έστω κάποιον μηχανικό που το έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς, ας με ενημερώσει γιατί έχει τραβήξει πολύ το θέμα κ δεν χαίρομαι πλέον τη μηχανή...

Εύχομαι να βοηθήσω κι άλλους με ανάλογο πρόβλημα κ να υπάρχει μια ουσιαστική λύση! ...
Ευχαριστώ αρχικά για το χρόνο σας!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis_suzuki
Full gixxer
Full gixxer
giannis_suzuki


Άντρας Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 1057
Αγωνιζόμενος : στην μασα.........
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 20:47

βασικα εμενα μου κανει για αντλια βενζινης....σηκωσε μια το τεπζιτο και βγαλε και καθαρισε τα φιλτρα της αντλιας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxrmth
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 20:50

Υποτίθεται ότι το έκαναν αυτό στο συνεργείο...
Απ' ότι μου είπαν τουλάχιστον...
Και επαναρύθμιση του TPS έχουν κάνει αλλά, @@...
Για λίγο καλυτερεύει και μετά απο λίγο τα ίδια πάλι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 21:26

Γεφυρωσε τη βαλβιδα του σταντ και δοκιμασε το  xmmm φανταζομαι οτι δεν εχεις συναγερμο  scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxrmth
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 21:30

Έχω συναγερμό...
Δεν έχω δοκιμάσει είναι να αφαιρέσω το immobiliser απο τον συναγερμό και να ελέγξω κ το σταντ..
Και πως γίνεται η γεφύρωση στο σταντ αν έχεις την καλοσύνη; !...Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
RETALI
Jr.gixxer
RETALI


Άντρας Όνομα: : ΝΙΚΟΣ

Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 34
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2012

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 22:32

φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα και εγω, ο συναγερμός έχει 2 καλόδια που κόβουν το ρεύμα απο το engin on off του σκρίπ όταν χτυπάει ο συναγερμός από εκεί τροφοδοτήτε και η τρόμπα. ακύρωσε αυτά τα δύο ο συναγερμός σου θα δουλεύει κανονικά και θα σταματήσουν και τα κοψήματα στο γκάζι που σου κάνει τώρα. το μόνο πρόβλημα είναι οτι αν καταφέρει κάποιος να παραβιάσει το imobilazer και ανοίξει το διακόπτη ο συναγερμός θα χτηπάει αλλα η μηχανή θα μπορεί να πάρει μπροστά!!  souza souza 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
krosfala
Adv. gixxer
Adv. gixxer
krosfala


Άντρας Όνομα: : ΠΕΤΡΟΣ
Τόπος : ΣΑΛΟΝΙΚΑ
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 700
Αγωνιζόμενος : Ναι...με τη σκια μου
Hμερομηνία εγγραφής : 04/09/2012

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 15 Μάης 2014, 22:34

To εκανε και το Gsr αυτο,εβγαλα την αντλια καθαρισα το
εξωτερικο φιλτρακι,ψιλοηρεμησε αλλα που κ που το ξανακανε..
Ειναι θεματακι,εδω απ οτι ειδα σε καποια μηχανακια οφειλωταν στο συναγερμο
και ιδιως στον meta που ειχε κ το δικο μου.
Η suzuki βεβαια δεν προβλεπει προβλημα λογω συναγερμου και λογικο ειναι.
Εδω λεει τους λογους που προβλεπει η suzuki,τα παιδια εδω βεβαια εμπειρικα
μπορουν να σε βοηθησουν πιο αμεσα αλλα παρε κ το λινκ για να εχεις μια ιδεα
https://2img.net/h/i1357.photobucket.com/albums/q753/krosfala/IMG_1692_zpsfe8d606a.jpg

RETALI Γραφαμε ταυτοχρονα  Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠαρ 16 Μάης 2014, 01:24

RETALI έγραψε:
φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα και εγω, ο συναγερμός έχει 2 καλόδια που κόβουν το ρεύμα απο το engin on off του σκρίπ όταν χτυπάει ο συναγερμός από εκεί τροφοδοτήτε και η τρόμπα. ακύρωσε αυτά τα δύο ο συναγερμός σου θα δουλεύει κανονικά και θα σταματήσουν και τα κοψήματα στο γκάζι που σου κάνει τώρα. το μόνο πρόβλημα είναι οτι αν καταφέρει κάποιος να παραβιάσει το imobilazer και ανοίξει το διακόπτη ο συναγερμός θα χτηπάει αλλα η μηχανή θα μπορεί να πάρει μπροστά!!  souza souza 

+750 κοψιμο κινητηρα αν εχει κοψιμο μοτερ ο συναγερμος η ειναι εκει η στο ρελε αντλιας βενζινης ο οποιος θα εχει βραχυκυκλωσει (το ρελεδακι του συναγερμου π μπαινει σε σειρα με το ρελε της αντλιας)και εξου τα κοψιματα!το ειχα παθει κ εγω!

+750 αν δεν βγαλεις ακρη με τον συναγερμο γενικως το επομενο π λες για κοψιμο γκαζιου στις 5000 στροφες συνεχεια κ σου κανει κατι σαν χασιμο δυναμης κ μετα επανερχεται το γκαζι με λιγο παιξιμο του γκαζιου ειναι ο αισθητηρας λαμδα μαζι με το κλαπετακι της εξατμας το οποιο μπερδευεται απο τα καυσαερια κ κανει αυτη την βλακεια(πρωτη λυση ξεσυνδεεις τον αισθητηρα λαμδα εντελως αφαιρωντας πρωτα την μπαταρια κ επανασυνδεεις την μπαταρια μετα απο καποια λεπτα για να μην σου αναψει το FI μπερδευεις τον εγκεφαλο ετσι πατεντα by TRE)
κ πας για δοκιμη!

αν σου φαινεται δυσκολο αυτο κ δε θες να το αφησεις ετσι ειδικα αν εισαι μαματος γενικως!
βγαζεις καρινα ξεσυνδεεις τα κλαπετακια της εξατμας μενει συνεχεια ανοιχτο μολις τα ξεσυνδεσεις κ πας για δοκιμη αν δε στο κανει σημαινει αυτο π λεω παραπανω!

αν εισια εντελως μαμα ασε τον λαμδα κ προχωρα στην αφαιρεσαι των καλωδιων για παντα για να μην στο ξανακανει αυτο το χασιμο δυναμης...το μονο π πρεπει να κανεις μετα ειναι να καταργησεις κ ενα καλωδιακι απο τον εγκεφαλο γτ θα καταλαβει οτι εβγαλες τα κλαπετακια κ θα σου αναβει FI για παντα

στο gixxer.com εχει θεματα αρκετα για τα μοτο μας how to δες κ το θεμα με το κολλημα π λες για το χασιμο δυναμης εκει τους αλλαζαν στην εγγυηση τον λαμδα κ λειτουργουσαν κανονικα κ μετα απο καποιο καιρο το εκανε ξανα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxrmth
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠαρ 16 Μάης 2014, 07:32

Παίδες ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις λύσεις που μου είπατε.
Θα δοκιμάσω να ακυρώσω τον συναγερμό, με προσοχή γιατί δεν έχω κ εμπειρία απο τέτοια και θα δω τι γίνει.
Σκεφτόμουν μήπως παίζει ρόλο κ το σταντ με καμιά χαλαρή βαλβίδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠαρ 16 Μάης 2014, 10:28

η βαλβιδα θα χει βραχυκυκλωσει κ θα σου κανει μλκιες ειναι πιθανο κ αυτο συνηθως στα1000 π χουν περισσοτερους κραδασμους απο τα δικα 600 750 anyway δε χανεςι τπτ απλα κανε αυτο π σου λεω τουλαχιστον για το losing power ετσι το ονομαζουν οι αμερικανοι!
αν δεν ξερεις καλυτερα πηγαινε στο μαστορα σου κ πες του τι να δοκιμασει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxrmth
Jr.gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΣαβ 17 Μάης 2014, 08:42

Οκ!...
Τουλάχιστον δεν πρέπει να είναι κάτι πιο σοβαρό απ'οτι καταλαβαίνω...Ευτυχώς!
Θα τα δοκιμάσω κ το βλέπουμε...
Thx!!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΣαβ 17 Μάης 2014, 17:19

Ειχα παλιότερα το ίδιο προβλημα με το δικό μου και τελικά ηταν η βαλβιδα του stand.Στραβωσα λίγο το λαμάκι πάνω στο stand που την πατάει και δεν μου έχει ξανακάνει διακοπή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terrorzone
Full gixxer
Full gixxer
terrorzone


Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 826
Hμερομηνία εγγραφής : 08/10/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤετ 08 Οκτ 2014, 14:31

Καταρχήν επειδη εχω GSR 600 ABS (K7) θεωρω οτι δεν εχει και πολλες διαφορες με το γρηγορο αδερφακι του οποτε πηρα θαρος να ποσταρω εδω.Αν καπιος μοντ δε γουσταρει για τον Α ή Β λόγο απλα το σβηνει και δεν ξαναενοχλω κυριος αν και με βλεπω για gixxer σε λιγο...
Προερχομε απο ιταλικο το προηγουμενο και αυτα που περασα δε θελω να τα περασει ανθρωπος εδω μεσα (δε ξαναπερνω απο ιταλια ουτε βιδα Μ4) το λεω απο καρδιας αυτο και εμπιστευτκα τη SUZUKA.Λοιπον κυριοι αυτα που θα διαβασετε ειναι περα για περα αληθινα και θα σας γυρισει η βλεφαριδα μπουκλα.Ξεκιναω με αρκετη δοση χιουμορ ετσι με το καφε σας....
Περνω το μηχανακι απο σχεδον φιλο σχετικα χαρτι το μηχανακι πριν 11 μηνες, μαμα μηχανικα και περασμενα μονο αισθητικα καλουδια με 25.500 χλμ.Ολα καλα μια χαρα.Εννοητε του κανω τα πρωτα μαζεματα φιλτρα λαδια υγρα φρενων τακακια κτλ.Ερχοντε τα 36.000 χλμ το παω σε ενα εξουσιοδοτημενο SUZUKI.Κανει τα προβλεπωμενα και του λεω κοιτα και βαλβιδες μεταχειρα ειναι το μηχανακι.Σκαω 270 €.Καλα το μηχανακι.Μου ειπε και βαλβιδες σου ΟΚ μια εχει αρπαξει ελαχιστα.Αστο για πιο μετα.Μια χαρα.Απο τον ιουλη το μηχανακι να το βαζω μπρος στο γκαραζ και στο 2 λεπτο να βγαινει η μανα μου απο πανω.ΠΗΡΑΜΕ ΦΩΤΙΑ....Να μυριζουν βενζινιλα οι εξατμισης μιλαμε τσαμπα μαστουρα.Και να εχει ξεκινησει μια πτωση στη αποδοση της φασης να μου κωλανε λεον-κατι φαειζερ απο το πολεμο.Τι γινετε ρε γαμωτο μου.Και μπαινω στο ζουμι παιδια.Εδω και ενα μηνα το μηχανακι ουτε εχει τρελαμενο ρελαντι,καρφωτο 1200,να μην εχει αναψει ποτε F1,και να κανει ακριβως οτι λεει το παληκαρι στο 1ο ποστ συν οτι οταν πατησω συμπλεκτη να αρχηζω να κατεβαζω πχ οταν φτανω σε ενα φαναρι κανει ενα κρακ και σβηνει ακαριεα.Το ξαναπαω εκει που λεγαμε και μου λεει το ατομο χωρις να φυσωσει χωρις τιποτα να αλλαξουμε αυτο να αλλαξουμε το αλλο κτλ.Και ηθηελε μονο για καθαρισμο ιντζεκτιον 140€.Στραβωνω του λεω φιλακια και γινομε καπνος.Μετα απο ψαξιμο βρισκο ενα εξουσιοδοτημενο εχοντας ακουσει τα καλυτερα λογια παω εκει.Ενεργειες που γινανε μπροστα μου.Καθαρισμα πεταλουδων,αυλων εισαγωγης,συχρονισμος πεταλουδων,αλλαγη ολα τα σωληνακια υποπιεσης,καθαρισμα αντλιας βενζινης(με οτι προβλεπετε ξερετε εσεις),ελενχως -συνχρονισμος TPS και για τις 2 πεταλουδες.Mιλαμε η παυλιτσα ακολουθαγε το χερι μου με ms καθυστερηση.Το μηχανακι πηρε τα πανω του ψηλα σε τρελο βαθμο.Χαμηλα εγινε ωπος πρεπει.Το καβαλω ξανα τα ιδια με το που παταω συμπλερτη κρακ σβυσιμο.Δε το κανει μονο αμα ζεσταθει πολυ.αλλα πολυ ωμος.Και να μυριζει βενζινιλα ακομα.Ξαναπαω στα παιδια.Ξανα μανα ελενχος.Πως πιανει ο μαστορας τα μπουζι και βουαλα.1-2 βγηκαν με λιγοτερο απο ενα τεταρτο της στροφης.3-4 μια στροφη με το ζορι.Με το χερι ετσι δε μιλαμε να βαλει μπουζοκλειδο.ΚαΙ ο προηγουμενος αρχιδομαστορας μου ειχε βαλει CR8K to οπιο ειναι διακιδο.ΚΑνονηκα παιρνει CR9E.Mιλαμε μου γυρισε το ματι αναποδα θα τον σκωτωνα αμα ηταν κοντα.Αλλαζω και μπουζια.Σταματησε να μυριζει.Το περνω ξανα τα ιδια.Οποτε το σαββατο καθομε και καθαριζω απο γρασσα το βαλβιδακι του στοπ ,του ριχνω και σπρευ επαφων τις WURTH στραβωνω το λαμακι στο νυχι να το κλεινει μεχρι τερμα..Μεχρι χτες ΟΚ .εξαφανιστικα μεχρι και τα κοψιματα εκει στις 5.000-6.0000.σημερα πηγαινοντας στη δουλεια παλι μου εσβησε 1 φορα μονο.Πριν εσβηνε 6-7 φορες στην ιδια αποσταση.Στο διαγνωστικο το μηχανκι 0 βλαβη.Ουτε καν ειχε κρατησει κατι στην ECU.O λ ενταξει.Ρε παιδια δεν αντεχω παλι τα ιδια με το κωλοιταλικο.Αν ξερει κανεις  κατι ας με βοηθησει.Εχω τελματωσει οικονομικα με το μηχανακι.Αλλα και η ψυχολογια μου μαζι....Παντως εδω ΕΜΑΘΑ αρκετα πραγματα.Σας ευχαριστω παιδια που κατσατε και διαβασατε.

ΥΓ:Το μονο που δεν εχω κανει ειναι αυτο με το συναγερμο γιατι ειχε ΜΕΤΑ.Αλλα γιατι να ειναι απο εκει αφου δουλευε 7 μηνες χαρτι.Χτες εσκασα δε κοιμηθηκα.Και αποκομοισα οτι πρεπει να πεσεις σε ενθρωπο-μαστορα και οχι μαστορα και μονο αλλιως....Οπου ειπα για τα μπουζι μου απαντησαν ολοι.Πιαστηκατε στα χερια η μονο τον εβρησες?Δεν εχω κανει τιποτα γιατι ειμαι ανθρωπος....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την terrorzone στις Σαβ 11 Οκτ 2014, 02:24, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.hydraulic-hellas.gr
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤετ 08 Οκτ 2014, 15:16

Δοκίμασε να δείς να το πού καταληγει το σύρμα της γκαζιέρας...φίλος είχε κοψίματα λόξυγγες στα ψηλά κτλ και τα είχε λύσει όλα,καθαρισμα αντλίας και ότι προβλέπεται από διακόπτες (σταντ,kill,φύσες κτλ) και τελικά η μία ντίζα από την γκαζιέρα ήταν στον αέρα....την βάλανε στην θέση της και δεν του έκανε ξανά κίχ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terrorzone
Full gixxer
Full gixxer
terrorzone


Άντρας Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 826
Hμερομηνία εγγραφής : 08/10/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤετ 08 Οκτ 2014, 17:19

GIXXERAKIAS έγραψε:
Δοκίμασε να δείς να το πού καταληγει το σύρμα της γκαζιέρας...φίλος είχε κοψίματα λόξυγγες στα ψηλά κτλ και τα είχε λύσει όλα,καθαρισμα αντλίας και ότι προβλέπεται από διακόπτες (σταντ,kill,φύσες κτλ) και τελικά η μία ντίζα από την γκαζιέρα ήταν στον αέρα....την βάλανε στην θέση της και δεν του έκανε ξανά κίχ.
man αν εννοεις τι ντιζα του γκαζιου την εχω τσεκαρει.Ειναι πανω στη πεταλουδα σε μια πλαστικη ασπρη έδραση κανονηκα κουμπωμενη.Οι αλλες πεταλουδες κινουντε απο actuator (σερβομηχανισμο) εκει δε βαζεις χερι....αμα δε ξερεις τι κανεις.Σωστη η σκεψη σου παντως.Thanks Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.hydraulic-hellas.gr
ster7474
Jr.gixxer



Όνομα: : ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ
Τόπος : ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Hμερομηνία εγγραφής : 12/05/2015

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γεια σας. παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω σε gsxr600 k8 μονο που σε εμενα απο 0 εως 14000 στροφες παει κανονικα και μετα λες και ενεργοποιειται ο κοφτης δεν παει αλλο μαλιστα μπορει να τις ρηξει και στις 6000 στροφες στιγμιαια. Παντα στις 14000    Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤρι 12 Μάης 2015, 19:11

gsxrmth έγραψε:
Καλησπέρα παλικάρια!...

Είμαι κάτοχος ενός 600 κ8 με 48000 χλμ...
Τον τελευταίο χρόνο παρατηρώ πως σε σχετικά απότομο άνοιγμα του γκαζιού, σε όλες τις ταχύτητες, κατά τις 12000 rpm και πάνω, κάνει ένα στιγμιαίο κόψιμο στο γκάζι, σαν νερομενη βενζίνη, σαν να κόβετε στιγμιαία το ρεύμα κτλ....
Επιπλέον εκεί που οδηγώ σε χαλαρούς ρυθμούς(~5000 rpm), τυχαίνει κ κόβετε το γκάζι,  σαν να κλείνω εγώ το γκάζι κ επιβραδύνω, ενώ διατηρώ τη μανέτα στο ίδιο άνοιγμα και αν ξεκολλήσει δίνει απότομα στροφές-γκάζι ανάλογες του ανοίγματος της μανέτας.

Διάβασα όσο μπορούσα το φορουμ και βρήκα κανα 2-3 παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν βλέπω να υπάρχει μια ξεκάθαρη ή εργοστασιακή/επίσημη λύση που να το διορθώνει.
Επίσης διαβάζοντας φορουμ του εξωτερικού, βρίσκω και πάλι παρόμοια προβλήματα που άλλοι το λένε 《herky jerky》, άλλοι λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στο tps και το καλύπτουν αλλάζοντας τη θέση του, άλλοι πάλι λένε για τον συναγερμό και το immobiliser και ένα τελευταίο που βρήκα είναι για μια ανακοίνωση της suzuki με αριθμό δελτίου 201 του 2009, το οποίο αναφέρει για ελαττωματικό αισθητήρα οξυγόνου που νεκρώνει το γκάζι...
(Μπορείτε να το δείτε εδώ: everythinggsxr.com/suzuki/service-bulletins/gsxr/600/)

Το έχω πάει 3 φορές στην suzuki και προς το παρόν δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα (!!!!!)
Κατα αρχάς, υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;!
Τελικά υπάρχει επίσημη λύση;!
εργοστασιακή και όχι με μπαλώματα απλά για να καλυφθεί αντί να διορθωθεί.
Αν κάποιος γνωρίζει το πρόβλημλη έστω κάποιον μηχανικό που το έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς, ας με ενημερώσει γιατί έχει τραβήξει πολύ το θέμα κ δεν χαίρομαι πλέον τη μηχανή...

Εύχομαι να βοηθήσω κι άλλους με ανάλογο πρόβλημα κ να υπάρχει μια ουσιαστική λύση! ...
Ευχαριστώ αρχικά για το χρόνο σας!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki
Full gixxer
Full gixxer
Zuki


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1277
Αγωνιζόμενος : Στους δρομους της Αθηνας....

Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2008

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤρι 12 Μάης 2015, 19:34

Φορας συναγερμο meta???Γενικα μηπως φορας συναγερμο που ειναι συνδεδεμενος με το ρελε της αντλιας καυσιμου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤετ 13 Μάης 2015, 11:34

το παιδι λεει οτι του κανει κοψιματα στις 14000 σαλ που μπαινει ο κοφτης ετσι και αλλοιως
γιατι ομως τις ριχνει μεχρι τις 6000 σαλ δεν ξερω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΤετ 13 Μάης 2015, 11:55

αυτο ακριβως το πραγμα μου το εκανε το 600 εμενα επειδη ειχε στραβωσει το σταντ και δε παταγε καλα στη βαλβιδα του σταντ για να την κλεινει τελειως,
δοκιμασε να την κλεισεις καλα και σφιχτα με μια μονωτικη ταινια tie wrap ή κατι τετοιο και να δεις αν στο ξανακανει
και εμενα εκει μου το εκανε μετα τις 14.000 που λογικα ειχε περισσοτερους κραδασμους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bucaros1988
Jr.gixxer



Άντρας Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Hμερομηνία εγγραφής : 22/04/2014

Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού   Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού EmptyΠεμ 13 Ιουλ 2017, 23:32

Καλησπερα παιδια. Γραφω εδω γτ και εγω σε ενα στιγμιαιο κοψιμο γκαζιου θα αναφερθω αλλα οχι σαν τα παραπανω. Εμενα λοιπον μου κανει ενα στιγμιαιο κοψιμο γκαζιου στις 3000 στροφες μονο τη πρωτη φορα που θα περασει τις 3000 στροφες ασχετα τι ταχυτητα εχω.. Δλδ βαζω μπρος ξεκιναω μολις περασω τις 3000 στροφες θα κανει το κοψιμο και μετα δε το ξανακανει.. Αν σβησω τη μηχανη τη ξαναβαλω και ξαναξεκινησω θα το ξανακανει. Ενας φιλος μου ειπε οτι κατι παιζει με τα ρευματα.. Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι τετοιο ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Στιγμιαιο κοψιμο γκαζιου και εδω!
» Κόψιμο/μπέρδεμα/σβήσιμο
» Κοψιμο στις ψηλες στροφες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com