Greek GSX-R forum

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr

ΦόρουμΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou

JIMK7

nasos-v

T.R.E

k8 600 kk

kostaskr6

κολτρέϊν

Leroy

ripper

mistiriodis_tsantakias

Μοιραστείτε | 

Track day à la française!

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 405
Hμερομηνία εγγραφής : 19/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Track day à la française!   Σαβ 24 Μάης 2014, 22:01

Επιτέλους μέτα από 3 χρόνια κατάφερα να ξαναμπώ σε πίστα!

Δεν έχω καθόλου εμπειρία. Μόνο ένα ολοήμερο track day καθημερινής (=7-8 sessions) στα Μέγαρα το οποίο έβγαλα με 4η μόλις είδα πώς γίνανε τα λάστιχα μετά το πρώτο session  What a Face 

Μπήκα χθες σήμερα (έδιτ: καλά, το μυαλό είναι ακόμη στην πίστα και βρέχεται) στο circuit Carole (http://circuit-carole.com). Σε διαστάσεις είναι κάτι σαν τα Μέγαρα, αλλά σε υποδομές είναι κανονική πίστα. Και μόνο ένα 1m x 3m μπάλωμα-στο-περίπου σε όλη την πίστα.

Μία μικρή περίληψη για αυτούς που βαριούνται τα πολλά:

* Μας τα χάλασε άσχημα η ανωμαλία του καιρού (ήλιος, βροχή, ήλιος, βροχή, ήλιος, βροχή).
* Τα μισά μηχανάκια ήταν gsxr.
* Πολλές πτώσεις και ευτυχώς όλες ανώδυνες όσο έμεινα (κυρίως χάσιμο μπροστινού στα φρένα).
* Ήμουν ακόμη ένα κινητό εμπόδιο στην πίστα και μου δώσανε και φωσφοριζέ γιλέκο για να κάνω μπαμ από μακριά.
* Έμεινα 2.5 ώρες και κατάφερα να συμπληρώσω γύρω στα 40κάτι χιλιόμετρα (περίπου 20 γύροι - με πίτα αλάδωτη)
* Το μόνο που πλήρωσα ήταν η βενζίνη που έκαψα

Και να τα πάρουμε από την αρχή.

Εδώ και 2 χρόνια ακριβώς μένω στο Παρίσι, αλλά δυστυχώς απειροελάχιστες οι παρέες και (στατιστικά αναμενόμενο) δε συμπεριλαμβάνεται κανένας συντρελαμένος μηχανόβιος.

Από τις πρώτες μέρες προσπάθησα να δω τί παίζει με τις πίστες μιας και υπάρχουν αρκετές τριγύρω.

Πρώτα γράφτηκα στο αντίστοιχο γαλλικό forum αλλά φυτοζωεί και το 99% των καινούργιων θεμάτων έχει να κάνει με ομαδικές παραγγελίες για go pro κτλ. στα οποία τα πρώτα πέντε posts είναι "έχω και δε με ενδιαφέρει".

Μετά ήρθε η σειρά του μεσιέ google αλλά με τα λίγα γαλλικά που ήξερα (και την άθλια βοήθεια από το google translate) κατάλαβα πως είναι πανάκριβα και πως χρειάζεται η άπειρη γραφειοκρατία:

* 100 με 200 ευρώ για track day (για σοβαρή πίστα π.χ. Le Mans ή Magny-Cours).
* Track day = στην καλύτερη 4 sessions
* Για σοβαρή πίστα πρέπει να αφιερώσεις ΣΚ με ξενοδοχείο γιατί σου βγαίνει πολύ φτηνότερα.
* Χρειάζεται ετήσια άδεια (licence) και εγγραφή σε σύλλογο αγωνιζομένων (a.k.a. χαρτούρα από γιατρό, οφθαλμίατρο, φωτογραφίες, μεταφράσεις...)
* Ειδικό επιπλέον αγωνιστικό ασφαλιστήριο (να καλύπτει τραυματισμούς κτλ)

Και να σημειώσουμε πως βρέχει τις περισσότερες από τις μισές μέρες το χρόνο.

Τελικά μιας και βελτιώθηκαν τα γαλλικά μου, πριν ένα μήνα περίπου κατάλαβα πως υπάρχει μια μονοήμερη ασφάλεια για τους περιστασιακούς τύπους που δε θέλουν να βγάλουν την ετήσια άδεια και να γραφτούν σε σύλλογο. Τη συμπληρώνεις online (http://passcircuit.fr), την εκτυπώνεις και πληρώνεις στην πίστα τη μέρα που θα πας.

Βουρ λοιπόν αυτόματα στο site της Carole (που είναι 40 km μακριά) και βλέπω πως είχε "Week-end Gratuit" αυτό το ΣΚ. Gratuit σημαίνει δωρεάν. Το είχα δει για πρώτη φορά πριν πολλούς μήνες και λέω "ρε λες;" και τους στέλνω email να ρωτήσω "ρε λέτε;" και με γράψανε κανονικά. Μάλλον δεν το ρώτησα αρκετά ευγενικά.

Οι μέρες πλησιάζουν και όλη τη βδομάδα βροχές και καταιγίδες (αφού babis k8 + σύζυγος πήρανε τη λιακάδα μαζί τους φεύγοντας). Τέλος πάντων το πήρα απόφαση, εκτυπώνω ένα pass-circuit και λέω "αφού έχω όλα τα χαρτιά, θα πάω και ό,τι γίνει".

Από το πρωί ψιχάλιζε, αλλά η πρόγνωση έλεγε βελτίωση το απόγευμα.

Εκκίνηση στις 14:00, οπότε σκάω μύτη εκεί στις 13:10 (να πάω και νωρίς για να προετοιμάσω ψυχολογικά το μηχανάκι). Ήδη καμιά δεκαριά πολεμικά και καμιά τριανταριά πολιτικά μηχανάκια ήταν εκεί και τα αφεντικά τους περίμεναν τη γραμματεία να ανοίξει.

Περίπου 10 άτομα προσωπικό, ένα βανάκι-φορείο μηχανών και φώτα επικοινωνίας σε κάθε άκρη της πίστας αντί για κακοπληρωμένους σημαιοφόρους να ξεροσταλιάζουν στον ήλιο.

Ανοίγει η γραμματεία περίπου στις 13:30 και κάνουμε όλοι ντου να προλάβουμε (αλλά με ευγένεια μιας και βρισκόμαστε στη χώρα του σαβουάρ-βιβρ). Ούτε ένα "Ρε μλκα!" δεν ακούστηκε! Τότε μας πιάνει η πρώτη καλή βροχή και αυτομάτως οι χαρούμενες φάτσες μας μετατρέπονται σε ξενερωμένες.

Έρχεται και η σειρά μου, τους λέω "Έλληνας και ελληνικό μηχανάκι" και περιμένω να πέσει το άκυρο στα μούτρα. Βλέπουν όλα τα χαρτιά, ελέγχουν εξοπλισμό και όλα κομπλέ!

Και δε μου ζητήσανε το pass-circuit! Χμμμ... Ενδιαφέρον ακούγεται... Ρωτάω αν το θέλουν και τελικά τα γραφειοκρατικά με τις licence και τους γιατρούς και τους συλλόγους αφορούν μόνο τους Γάλλους. Ξένος με ξένο μηχανάκι = τουρίστας = free pass για να μας ξανάρθει.

ΩΡΕ! Αυτά είναι! Θα δώσουμε πόνο τελικά!

Πάρε κι άλλη βροχή...

Μέχρι τις 14:00 φυσούσαμε όλοι μαζί για να διώξουμε τα σύννεφα, ανεβάσαμε σε ένα λοφάκι δύο τεράστιους που φυσούσαν με την όπισθεν, θυσιάσαμε ένα βατραχοπόδαρο στον Τουτατίς και κάναμε like σε όλα τα posts του Πανοραμίξ στο facebook.

Μπορεί να πιάσανε τόπο τα κλικς και οι φακιές γιατί μπαίνουμε πρώτοι για πρώτο session και έχει να πέσει ψιχάλα 20-25 λεπτά.

Το οδόστρωμα κατάμαυρο και βρεγμένο οπότε λέω σεμνά τους τρεις πρώτους γύρους. Μέχρι να συμπληρώσω γύρο, μου ρίχνει γύρο ένα cbr 1100 xx με μπαγαζιέρα... Ρε παν καλά αυτοί;

Μετά τους τρεις γύρους το ψιλο-άνοιξα. Είχα καλύψει με ταινία το ταχύμετρο και δεν ξέρω πόσο γρήγορα πήγαινα, αλλά στις δύο ευθείες που έχει προλάβαινα να κοφτιάσω την τρίτη, οπότε ένας γρήγορος ίσως να μισογέμιζε και τετάρτη. Τελευταία φορά που κόφτιασε η τρίτη μου ήταν στα βουνά της Τρίπολης πριν 2.5 χρόνια...

Πάρε κι άλλη βροχή...

Σε κάποια φάση παράλληλα με τη βροχή φύσαγε τόσο δυνατά που το νερό στο οδόστρωμα έκανε κύματα και ο αέρας μου άλλαζε τη γραμμή και λέω "εντάξει αυτό ήταν, βγαίνω και τον Αύγουστου θα ξανάρθω".

Mεγάλο ξενέρωμα.

Βγαίνω έξω, βγάζω κράνος και αρχίζω να ετοιμάζομαι για να την κάνω.

Και ακούγεται ένα πέσιμο στα 300-400 μέτρα, στο τέλος μίας από τις ευθείες (είχε τοιχάκι ενός μέτρου περίπου ανάμεσα και δε φαινόταν καλά)...

Και ακούγεται ένα σύρσιμο για 2-3 δευτερόλεπτα (που μου φάνηκαν για μισάωρο)...

Και βλέπω ένα άσπρο πράγμα να πετάει...

Και μετά ο θόρυβος από το σταμάτημα στα χαλίκια. "Αυτό ήταν" λέω.

Περιμέναμε και τελικά το άσπρο πράγμα ήταν ένα R6 και όχι άνθρωπος.

Και ευτύχως ο άνθρωπος γύρισε περπατώντας. Ένας πιτσιρικάς 15-16 χρονών! Δηλαδή από τη μία πάλι καλά που τα νερά μειώσανε την τριβή. Η στολή του είχε μόνο λάσπες από τα χαλίκια. Ούτε μία γρατζουνιά δεν πρόσεξα!

Το R6 μάλλον τη γλίτωσε. Από το λίγο που το είδα μόνο το τελικό είναι για πέταμα και clip-ons και ζελατίνα ξεμείνανε κάπου στην πίστα. Το πλαίσιο και τα πιρούνια του μπροστινού δεν είχαν γρατζουνιά. Και ύστερα αδειάσανε γύρω στα 2-3 κιλά χαλίκι από το fairing.

Ο πιτσιρικάς ήταν μάλλον φάση προ-επαγγελματικού επιπέδου γιατί το πήγαινε τάπα, με πολυεστέρες και βρόχινα λάστιχα και ήταν μαζί του πατέρας και αδερφή (υποθέτω) με ένα φορτηγάκι-συνεργείο (όπου είχε αρκετά μαραφέτια μέσα για να συναρμολογήσεις τον παλιό Robocop για να σκοτώσει τον καινούργιο και όλους τους συντελεστές της ταινίας).

Σχεδόν 2 sessions πρόλαβα όλα κι όλα.

Βασικά η πίστα είναι μικρή και με δύο ευθείες, οπότε δε μένουν περιθώρια για αρκετές στροφές. Αλλά καταφέρανε να στριμώξουν μια καλή δεξιά στροφή όπως αυτή του τερματισμού στα Μέγαρα, αλλά ίσως και διπλάσια σε μήκος (προλάβαινα να κοφτιάσω τη δευτέρα, ενώ στα Μέγαρα ούτε για πλάκα, από όσο θυμάμαι) και μετά ακολουθεί η μία από τις δύο ευθείες. Έχουνε και ένα δύσκολο s-άκι, που όταν έβρεχε για τα καλά (= στο εσωτερικό των κλειστών στροφών μαζευόταν νερό) μπορεί και να το περνούσα πιο γρήγορα περπατώντας.

Έπεφτε κόσμος κάθε 10 λεπτά (και προφανώς διακοπή για να βγουν όλοι έξω, για να μπει το βανάκι-φορείο να μαζέψει μηχανή και οδηγό, για να ξαναμπούμε).

Προσωπικά και χωρίς να οδηγώ υπερβολικά (ούτε καν μέτρια, απλά τριγυρνούσα) το πίσω φρένο μπλόκαρε 2 φόρες στο τέλος των ευθειών και σε μία στροφή μου πέταξε κώλο. Πιο άνετα θα ένιωθα αν ένας γιατρός μου έκανε εξέταση προστάτη...

Αλλά και η χειρότερη πίτσα στον κόσμο παραμένει πίτσα, οπότε τώρα αρχίζω να ψάχνω για πολυεστερικά και χοντρική παραγγελία ελαστικών Very Happy

Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες και βίδεα από παλιότερη φορά που βρέθηκα στην πίστα ως θεατής.

Τώρα πάω να γιορτάσω τη σωματική και gixxerική μου ακεραιότητα με γαλλικό κρασί και τυριά που μυρίζουν ποδαρίλα(ς).

souza  souza  souza

Έχει επεξεργασθεί από τον/την [alex] στις Σαβ 24 Μάης 2014, 22:36, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα: : Νίκος

Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5808
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Σαβ 24 Μάης 2014, 22:10

Μπράβο Άλεξ βάλε φωτογραφικό υλικό  cheers 

Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer

Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4472
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 01:15

Ωραία πράγματα!!! Δώσε πόνο!!!
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
babis k8
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Μπαμπης
Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Αγωνιζόμενος : Ναι...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 02:14

Το πες κ το'κανες Αλεξ,ετσι;Αντε καλη αρχη  cheers 

Ο χομπιστας στην πιστα εχει παντα κατα νου να γυρισει πισω σπιτι οπως ακριβως εφυγε...οποτε αστους να σε περνανε με τα 1000  Very Happy 

Ψαξε για πολυεστερικο,κλιπ-ον-μασπιε-μανιταρια σκελετου τροχων κ γραναζωσε το αφου δεν το κινεις σχεδον καθολου στο δρομο.Γενικα ετοιμασε το με απλα κ βασικα πραγματα (για την ασφαλεια την δικια σου κ της μοτο) για πιστα για να το χαιρεσαι.

Ειδικα με το γραναζωμα θα ανεβεις οχι σκαλια αλλα...σκαλες οσον αφορα την ασφαλεια που γυρνας στην πιστα καθως κ την αποδοση σου.

Δεν καταλαβα ακριβως τι επαθες με το πισω φρενο αλλα εχε κατα νου οτι η πισω τρομπα για πλακα "αναβει" αν εχεις εστω κ για ελαχιστο πιεσμενο το ποδοφρενο.

Καλη συνεχεια φιλε!!! hey 

geia  geia  geia 

busa respect
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 667
Αγωνιζόμενος : (ΠΡΩΗΝ / ΚΑΡΤ)
Hμερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 07:51

Μπράβο ΑΛεξ!!!! Έτσι... Παντού υπάρχει ένας Ελληνας!!!! Νάσαι καλα να πηγαίνεις συχνά , κανε ορισμένα απλα πράγματα όπως ανέφερε και ο Μπαμπης και δώσε!!!!!!
Περιμένουμε φωτο!!!
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 11:33

Καλημέρα και merci beaucoup σε όλους!

Το -1 γρανάζι μπροστά το έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό και όταν έρθει η ώρα της αλυσίδας θα γίνει η δουλειά.

Με το πίσω φρένο το θέμα ήταν πως μπλόκαρε πανεύκολα. Αλλά λογικό μου φαίνεται. Στα φρένα μετά από μεγάλη ευθεία το βάρος πάει μπροστά και το βρεγμένο κάτω δε δίνει και πολλά περιθώρια πρόσφυσης. Την πρώτη φορά πρέπει να σύρθηκε ο μπλοκαρισμένος τροχός για 2-3 μέτρα που μου φάνηκαν τουλάχιστον 20 και νόμιζα πως έκανα πατινάζ σε πάγο :P

[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 11:49

Πρώτα μερικές φωτογραφίες από τότε που πήγα ως θεατής. Ήταν πάλι week-end gratuit. Όποιος θέλει να τις δεις όλες (δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο), τις έχω ανεβάσει εδώ: https://imgur.com/a/HcLpS/.

Υ.Γ: Τραβηγμένες με κινητό

Θα τις πάρουμε ακολουθώντας τη φορά που γυρίζουν στην πίστα.

Τελευταία στροφή πριν την ευθεία του τερματισμού (εδώ τερμάτισε το R6 του πιτσιρικά):

Στην έξοδο της στροφής έχεις μπροστά σου ευθεία οπότε δίνεις πόνο (μερικοί σηκώνουν και σούζα):

Ένα κομμάτι της πίστας είναι κρυμμένο από το κοινό (είναι μερικά κτίρια της πίστας ανάμεσα), οπότε χάνουμε 2-3 στροφούλες και ερχόμαστε εδώ. Αν θυμάμαι καλά, ο κίτρινος μόλις βγήκε από το αργό s-άκι και ο άσπρος ετοιμάζεται να μπει στην ωραία δεξιά διαρκείας που μπορείς να δώσεις πόνο υπό κλίση:

Οι τρεις τελειώνουν το αργό κομμάτι της στροφής και έχουν αρχίσει το χούφτωμα στο γκάζι:

Η συνέχεια της ίδιας στροφής:

Στη μέση της ευθείας και στο βάθος το παρατηρητήριο της πίστας:

Η συνέχεια μετά από ένα μικρό διαφημιστικό διάλειμμα.
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 14:18

Και συνεχίζουμε. Το τέλος της πρώτης ευθείας και η αρχή της δεύτερης (για τα μέτρα ασφαλείας νομίζω δε χρειάζεται να πούμε τίποτα). Στο κέντρο της φωτογραφίας φαίνεται το βανάκι-φορείο που ήρθε να μαζέψει έναν τύπο που το έχασε στο s-άκι (νομίζω). Μετά από αυτόν πέσανε άλλοι δύο στο ίδιο σημείο. Μάλλον από κρύα λάστιχα γιατί και οι δύο πέσανε στον πρώτο γύρο μετά από διακοπή. Ευτυχώς η ταχύτητα εκεί είναι μικρή οπότε οι ζημιές ελάχιστες:

Η αρχή της δεύτερης ευθείας που μπορείς να τη διασχίσεις με το μισό κ*λομέρι να κρέμεται δεξιά μιάς και βγαίνεις από δεξιά στροφή, η ευθεία συνεχίζει δεξιά και μπαίνεις πάλι σε δεξιά στροφή που είναι και η τελευταία της πίστας. Το καμπύλο τόξο που φαίνεται είναι η αφετηρία:

Παρόλο που είναι μικρότερη από τα Μέγαρα η διαδρομή, το επίπεδο οργάνωσης είναι αλλού:

Μια σχετική λαοθάλασσα που ήρθαν μόνο ως θεατές. Επίσης, μαζεύτηκε και μη-μηχανόβιος κόσμος με παιδιά, καρότσια, ποδήλατα, σκυλιά, πεθερές κτλ:

Και ακριβώς δίπλα έχει μία ασφάλτινη πίστα για τηλεκατευθυνόμενα. Πρώτα τραπέζια πίστα είναι για τους γρασαρισμένους κατσαβιδάκιες. Όποιος έχει πάει στην αντίστοιχη πίστα στον Ασπρόπυργο μπορεί να διακρίνει κάποιες μικρές διαφορές στην οργάνωση και εδώ:

Θα ακολουθήσουν αργότερα φωτογραφίες από το βροχερό track day (να τις ανεβάσω πρώτα).
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Αριθμός μηνυμάτων : 1481
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 15:21

mprabo mprabo 

Πως φαίνεται ότι δεν είναι Ελλάδα...
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Αριθμός μηνυμάτων : 2161
Αγωνιζόμενος : Οταν θα ξαναμπει η Suzuki στο MotoGp :P
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 15:31

Εντάξει μωρέ τι να κλάσουν τα γαλλάκια μπροστά στο ελληνικό μεγαλείο των Μεγάρων! Ειδικά αυτό το όργωμα στα χαλίκια είναι κλάσης ανώτερο τι δικό μας, που γίνεται αφού πέσουν τα μηχανάκια μετά από άλμα και θέρισμα-αποψίλωση xaxa mal@kies Αυτά είναι βουρ μέσα και λιώσιμο όποτε μπορείς! Κάνε και τις βασικές αλλαγές στο μηχανάκι σου σε περίπτωση χαζοπτώσης και δώσε πόνο!  file super 
bagos
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Όνομα: : βαγγελης
Τόπος : χαλκιδα
Αριθμός μηνυμάτων : 130
Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 18:27

Αυτα ειναι.το επιπεδο της πιστας,αν κ μικρη,ειναι αρκετα "αγωνιστικο" αποτι φαινεται...αν εμενα εγω εκει,εβλεπα να κοιμομουν στις κερκιδες!
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer

Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Αριθμός μηνυμάτων : 7786
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 19:16

Απο αυτο που βλεπω ειναι οτι χειροτερη πιστα τους ειναι σαν την καλυτερη δικια μας  Crying or Very sad

Εμεις εχουμε με το μερος μας μονο το καιρο  fafoutis 

Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 19:23

Λοιπόν μερικές από την κάμερα που λειτουργεί και ως φωτογραφική (drift ghost). Δυστυχώς μόνο στο κράνος μπορώ να την εφαρμόσω προς το παρόν και απαγορευόταν. Θα κάνω σύντομα πατέντα για ντεπόζιτο κάπως.

Ο καλός μας καιρός:

Ο καλός μας καιρός επίσης:

Το μωρό (σε κάποια φάση που φύσαγε, έπεσε και πανω του το κάγκελο που φαίνεται από πίσω - ευτυχώς χωρίς να αφήσει σημάδια πουθενά):

Το μωρό επίσης (και πατέντα à la KK  cheers ):

Το μωρό επίσης (από τα δεξιά περνάει ο πιτσιρικάς που έπεσε μετά άκυρο αυτό πρέπει να ήταν ένα gsxr 1000 και ο τύπος δε μπήκε σχεδόν καθόλου, μάλλον επειδή φορούσε σλικαδούρες):

Ένα 600 k0 (του Jean-Philippe - μέχρι και τα ονόματά τους είναι ευγενικά εδώ):

Έχει επεξεργασθεί από τον/την [alex] στις Κυρ 25 Μάης 2014, 20:09, 2 φορές συνολικά
busa respect
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 667
Αγωνιζόμενος : (ΠΡΩΗΝ / ΚΑΡΤ)
Hμερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 19:25

Τα βλέπεις ... Και κλαις ... Απλα .... ΞΕΦΤΥΛΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ ΡΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ λ@μ@για !!!!!

Σορυ φίλε αλεξ που σπαμαρω το (πολυ ωραίο) πόστ σου
Αλλα ..... ( Αστο δεν γράφω άλλο)
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 20:41

*** Κανένα πρόβλημα και να γράφει όποιος θέλει ό,τι θέλει ***

Μερικές τελευταίες φωτογραφίες που τράβηξα με το κινητό πάλι ανάμεσα στα sessions και στα βροχερά διαλείμματα.

Από αριστέρα ήταν τα μηχανάκια χωρίς άδεια κυκλοφορίας και από δεξιά τα πολιτικά. Στο βάθος η γραμματεία και η μαντάμ με το φωσφοριζέ γιλέκο ήταν η αλυτάρχης:

Για να την έβγαλα αυτή τη φωτογραφία, μάλλον ήταν επειδή έβρεχε εκείνη την ώρα. Στο βάθος τα βανάκια-συνεργεία:

Ένας τύπος τριγυρνούσε ρωτώντας "Savez-vous de vespa?" ("Ξέρετε από βέσπα;" - πληθυντικός γιατί είπαμε πως βρισκόμαστε στη χώρα της ευγένειας):

Άποψη από μία εξέδρα (= τσιμεντένια σκαλιά) θεατών στην έξοδο της τελευταίας στροφής:

Και κοιτώντας λίγο πιο δεξιά:

Αυτή βγήκε κατά λάθος, αλλά ευκαιρία να δείτε και τα τραπεζάκια στην καντίνα. Ούτε καν είδα τί τρώγαν όσοι ήταν εκεί (κατά βάση βροχή), αλλά πρόσεξα πως το μενού είχε hot dog. Πίσω δεξιά που διακρίνεται ένα zebra είναι μία σχολή οδηγών. Στην αρχή χάρηκα πως πρόκειται για σχολείο στυλ CSS αλλά είναι απλά σχολή οδηγών:

Σε κάποια φάση χαρήκαμε πολύ, αλλά το άκυρο ήρθε από ψηλά:

Άντε τώρα να βρεις ψυχολογία για να μπεις μέσα να στρίψεις:

Και μερικές αναμνηστικές φωτογραφίες αφού ήρθε η ώρα να την κάνουμε και δώσαμε ραντεβού στο Chartres σε τρεις βδομάδες όπου η τοπική αντιπροσωπεία suzuki θα έχει για test-ride όλα τα gsxr  miam :
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 21:36

Και μερικά βιδεάκια από το κινητό.

Στα φρένα της πρώτης ευθείας:

Η στροφή που ακολουθεί:

Εδώ το βανάκι που μεταφέρει μηχανή και αναβάτη. Δυστυχώς δεν φαίνεται καλά, αλλά η μηχανή είναι όρθια πίσω στο βαν και ο αναβάτης κάθεται κανονικά πάνω της:

Εδώ είναι το moto gp αντίκα. Στην αρχή περνάνε κάτι nsr και rgv και δεν ξέρω γω τί, αλλά αυτό που ακούγεται είναι ένα honda (αν θυμάμαι καλά) του 60 ή του 70 (υποθέτω) που ακούγεται από την άλλη άκρη της πίστας, το οδηγούσε ένας εικοσάχρονος και μόλις το έβαλε μπρος γυρίσανε όλοι να δουν τί κάνει έτσι. Σαν να δουλεύαν 10 τρακτέρ ταυτόχρονα με ενισχυτές για συναυλία του Ozzy. Περνάει από μπροστά γύρω στο 21ο δευτερόλεπτο:

Full γκάζι στην αρχή της δεύτερης ευθείας και να είσαι στα 20 μέτρα δίπλα τους. Καλύτερα και από f1:
bagos
Normal gixxer
Normal gixxer

Άντρας Όνομα: : βαγγελης
Τόπος : χαλκιδα
Αριθμός μηνυμάτων : 130
Hμερομηνία εγγραφής : 03/11/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 21:48

Μια ερωτηση....ολα τα μηχανακια που κυκλοφορουν στη χωρα,ειναι με πινακηδες κ καθρεφτες?καγκουρες σα τους ελληνες δεν υπαρχουν??
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 21:58

Μία παρατήρηση που έκανα και ίσως σώσει αρκετά € από μελλοντικές αγορές μερικών: Πολλά μηχανάκια είχαν carbon προστατευτικά για τα καπάκια κινητήρα. Σχεδόν όλα ήταν είτε ξεθωριασμένα είτε κιτρινισμένα. Οπότε καλύτερα τα κλασικά πλαστικά.

Αυτά λοιπόν και καλά χιλιόμετρα σε όλους!

gsxr gsxr gsxr 
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Κυρ 25 Μάης 2014, 22:20

bagos έγραψε:
Μια ερωτηση....ολα τα μηχανακια που κυκλοφορουν στη χωρα,ειναι με πινακηδες κ καθρεφτες?καγκουρες σα τους ελληνες δεν υπαρχουν??

Κι όμως όλοι κυκλοφορούν προβλεπέ. Εκτός από θέμα παιδείας/νοοτροπίας, τα 100 και τα 200 ευρώ για πρόστιμο τα θεωρούν αστρονομικό ποσό, αλλά περισσότερο φοβούνται τους πόντους για το δίπλωμα. Το σύστημα είναι πολύπλοκο και ξέρω άτομο που έχει ακόμα πόντους για παραβίαση stop πριν από 6-7 χρόνια.

Δύο χρόνια τώρα, είδα μόνο δύο φορές ακράνωτους. Την πρώτη φορά ήταν ένα πιτσιρίκι στα 13-14 σε δρόμο δίπλα σε κάτι χωράφια με ένα πενηντάρι μίνι-εντουράκι και μου έκανε τεράστια εντύπωση το θράσος του γιατί ο δρόμος πήγαινε παράλληλα με τον κανονικό. Αλλά ίσως να θεωρείται ποδήλατο. Τη δεύτερη φορά ήταν μία κοπέλα επιβάτης σε ένα σκούτερ μέσα σε ένα χωριό που μάλλον την πέταξε κάποιος γνωστός για να πάρει μπαγκέτα ή μουχλιασμένο τυρί.

Ακόμα και οι ντελιβεράδες μπορεί να κυκλοφορούν φυσιολογικά (= πεζοδρόμια, κόντρα μονόδρομοι, κόκκινα φανάρια) αλλά το κράνος κράνος.

Το πιο κοντινό σε καγκουριά που έχω δεί είναι απλά ένα xt με κάτι τελικά arrow.

Παρόλα αυτά, το 90% των σκουτεράδων κυκλοφορεί με το iphone σφηνωμένο ανάμεσα στο αυτί και το κράνος jet. Που υποτίθεται πως είναι παράνομο.
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Αριθμός μηνυμάτων : 1420
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Δευ 26 Μάης 2014, 15:30

@alex ωραια εμπειρια!!! φενεται πολυ καλη η πιστα. σε ποσους κατοικους αναλογει αυτη
η πιστα? δηλ ειναι πιστα νομου, πολης, τι ακριβως?
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Δευ 26 Μάης 2014, 16:47

μπραβο ρε μαν ευχομαι καλα γυρολογια να το ευχαριστιεσαι παντα οταν μπαινεις κ δε γ@μιεται παρε κ ενα ζευγαρι βροχινο να αλλαζεις κ αυτο σχολειο ειναι!
ειδα βιντεο απο youtube γ@μει το πιστακι μαν!!
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Δευ 26 Μάης 2014, 18:24

@vaggelis600: Η πίστα βρίσκεται περίπου 30 km βόρεια του Παρισιού. Η μητροπολιτική περιοχή του Παρισιού έχει γύρω στα 11 με 12 εκατομμύρια πληθυσμό. Δες πόσες μαύρες τελείες υπάρχουν εδώ: http://www.trackdays.fr/carte-de-france-des-circuits-automobiles. Περίπου πέντε σε ακτίνα 50 km. Και σε απόσταση 2-3 ωρών βρίσκονται πίστες παγκοσμίου επιπέδου. Εφόσον είναι χώρα με δικιά της αυτοκινητοβιομηχανία έχουν αναπτύξει πολύ τα μηχανοκίνητα αθλήματα.

Αλλά  fraga 

@Darksoul:  thanks και όντως καλή η ιδέα για ένα επιπλέον ζευγάρι βρόχινα. Να δούμε πώς θα πάει το πράγμα.

Αλλά  fraga επίσης  fafoutis 
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer

Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Αριθμός μηνυμάτων : 1481
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Δευ 26 Μάης 2014, 19:04

[alex] έγραψε:
@vaggelis600:  Δες πόσες μαύρες τελείες υπάρχουν εδώ: http://www.trackdays.fr/carte-de-france-des-circuits-automobiles. Περίπου πέντε σε ακτίνα 50 km. Και σε απόσταση 2-3 ωρών βρίσκονται πίστες παγκοσμίου επιπέδου.  

...και όμως φαίνεται απίστευτο
krosfala
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα: : ΠΕΤΡΟΣ
Τόπος : ΣΑΛΟΝΙΚΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 699
Αγωνιζόμενος : Ναι...με τη σκια μου
Hμερομηνία εγγραφής : 04/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Δευ 26 Μάης 2014, 23:32

Ζηλευω μαν!!!Στησε το μηχανακι κ μπαινε να το χαρεις!!!
Περιμενω κι αλλες φωτο κ βιντεο  souza 
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer

Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Track day à la française!   Πεμ 29 Μάης 2014, 08:33

Μπράβο ρε Άλεξ!!! Μας έκανες να ζηλέψουμε!! Να είσαι καλά να πηγαίνεις και να μας φτιάχνεις!!! Smile 
http://www.scooby.gr

Track day à la française!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ :: TRACK DAYS-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2018, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com