Greek GSX-R forum
η κρίση με ανάγκασε... Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
η κρίση με ανάγκασε... Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
η κρίση με ανάγκασε... Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
JIMK7
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
nasos-v
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
T.R.E
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
k8 600 kk
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
kostaskr6
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
κολτρέϊν
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
Leroy
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
ripper
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
η κρίση με ανάγκασε... Poll_l10η κρίση με ανάγκασε... Poll_c10η κρίση με ανάγκασε... Poll_r10 

 

 η κρίση με ανάγκασε...

Πήγαινε κάτω 
+6
GIXXERAKIAS
noodles
breakdancer
kentaurosk8
k8 600 kk
skizotix
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skizotix
Normal gixxer
Normal gixxer
skizotix


Άντρας Όνομα: : Νίκος Ανδριόπουλος
Τόπος : Περιστέρι
Ηλικία : 48
Αριθμός μηνυμάτων : 310
Αγωνιζόμενος : Zimbabue National Superbike Championship
Hμερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΠαρ 04 Ιουλ 2014, 10:08

Παίδες καλημέρα!
Επειδή πλέον έχει καλοκαιριάσει και θέλω να κυκλοφορήσω τη γριά μου λίγο περισσότερο
χρειάζομαι την βοήθεια σας! sos 

Κατ αρχάς είμαι σίγουρος οτι είσαστε πιο ψαγμένοι απο μένα  kapelo , και ρωτάω για να μη με πιάσουν "κώτσο" .
Βασική παραδοχή για την οικονομία της κουβέντας (και όχι μόνο) είναι οτι παρά τα διάσημα λόγια του Γιωργάκη mal@kies ...
ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (αρκετά τουλάχιστον).

Χρειάζομαι λοιπόν για να μπορώ να παραβιάζω νόμιμα τα όρια ταχύτητας μια ασφάλεια.
Για να κρατήσω το έξοδο χαμηλά , σκέφτηκα να κάνω μια τρίμηνη , εχετε να προτείνετε τίποτα? scratch 

Δεύτερο και εξίσου σημαντικό , χρειάζομαι αλλαγή λαδιών κλπ
Μπορείτε να μου δώσετε μια εικόνα τι χρειάζεται σε υλικά εργαλεία κλπ και αν είναι εφικτό να γίνει απο μένα ή με παρέα κανένα συμφορουμίτη? (οι μπύρες δικές μου  lol! )

βοηθάτε χριστιανοί... eleison
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΠαρ 04 Ιουλ 2014, 16:27

skizotix έγραψε:
Παίδες καλημέρα!
Επειδή πλέον έχει καλοκαιριάσει και θέλω να κυκλοφορήσω τη γριά μου λίγο περισσότερο
χρειάζομαι την βοήθεια σας! sos 

Κατ αρχάς είμαι σίγουρος οτι είσαστε πιο ψαγμένοι απο μένα  kapelo , και ρωτάω για να μη με πιάσουν "κώτσο" .
Βασική παραδοχή για την οικονομία της κουβέντας (και όχι μόνο) είναι οτι παρά τα διάσημα λόγια του Γιωργάκη mal@kies ...
ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (αρκετά τουλάχιστον).

Χρειάζομαι λοιπόν για να μπορώ να παραβιάζω νόμιμα τα όρια ταχύτητας μια ασφάλεια.
Για να κρατήσω το έξοδο χαμηλά , σκέφτηκα να κάνω μια τρίμηνη , εχετε να προτείνετε τίποτα? scratch 

Δεύτερο και εξίσου σημαντικό , χρειάζομαι αλλαγή λαδιών κλπ
Μπορείτε να μου δώσετε μια εικόνα τι χρειάζεται σε υλικά εργαλεία κλπ και αν είναι εφικτό να γίνει απο μένα ή με παρέα κανένα συμφορουμίτη? (οι μπύρες δικές μου  lol! )

βοηθάτε χριστιανοί... eleison

για ασφαλεια οπου και να πας κανενα 60ε ειναι πανω κατω για τριμηνη

για τα λαδια σκετα τα κανεις και μονος σου λυνοντας τη ταπα του καρτερ με ενα 14αρι (αν θυμαμαι καλα)
τα μαζευεις με μια λεκανη βιδωνεις τη ταπα προσεκτικα μη σου κλωτσησει (μην το παρακανεις) και βαζεις τα φρεσκα λαδακια
αν θες και φιλτρο θες ενα κλειδι που λυνει το φιλτρο,
δεν ειναι τιποτα 10 λεπτα δουλεια ειναι μαζι με το φιλτρο
παντα μονος μου τα αλλαζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kentaurosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
kentaurosk8


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2031
Hμερομηνία εγγραφής : 11/06/2009

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΠαρ 04 Ιουλ 2014, 16:43

Κατά πολλά τοις εκατό σε μηχανάκια πλέον ΔΕΝ κάνουνε τρίμηνες μόνο σε ΙΧ. Τσέκαρέ το αλλά είχα ρωτήσει κάποιον ασφαλιστή για το Κ5 μου και μου είχε πει αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
breakdancer
Normal gixxer
Normal gixxer
breakdancer


Άντρας Όνομα: : Γιωργος
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Hμερομηνία εγγραφής : 06/02/2014

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΣαβ 05 Ιουλ 2014, 18:50

3 μηνη κανει η interamerican 100%.
(δεν εννοω anytime).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skizotix
Normal gixxer
Normal gixxer
skizotix


Άντρας Όνομα: : Νίκος Ανδριόπουλος
Τόπος : Περιστέρι
Ηλικία : 48
Αριθμός μηνυμάτων : 310
Αγωνιζόμενος : Zimbabue National Superbike Championship
Hμερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΚυρ 06 Ιουλ 2014, 15:58

Ευχαριστώ παιδια , τρίμηνη καθάρισα με 56,5€ .
Τωρα μένει να κάνω και τα λοιμά για να βγώ καμια μεγάλη βολτίτσα που μου λειψε !
Δεχομαι προσφορές για βοήθεια:
Εργαλείο για φίλτρο λαδιού.
Τι λάδι να βάλω (να μη κοπαναει το σασμαν)
Μεσο κόστος +-
Τι μπορεί να πάει στραβά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noodles
Hero gixxer
Hero gixxer
noodles


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Καρδίτσα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 1424
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2013

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΔευ 07 Ιουλ 2014, 13:28

@skizotix στο δικο εχω κανω 6μηνη με 75-8ευρω. η διαφορα ειναι μικρη και συμφερει.
το εργαλειο για φιλτρο λαδιου ειναι αυτο: http://www.spanias.com/el/component/attribute/2890
http://www.automaster.gr/EIDH_GR/222060200.htm
οταν το βιδωσεις, να το βιδωσεις με το χερι οσο μπορεις, μη το σφηξεις με το εργαλειο.
απο λαδι εχεις πολλες επιλογες (διαβασε το θεμα με λαδια καλυτερα). εγω βαζω motul 5100.
το κοστος ειναι αναλογα τι λαδι θα βαλεις. το κλειδι για το φιλτρο 5-6 ευρω εχει.

θελει προσοχη να μην σφηξεις πολυ την ταπα λαδιου γιατι θα χαλασεις τα σπειρωματα,
και προσοχη να σφηξεις σωστα το φιλτρο λαδιου (με το χερι).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΔευ 07 Ιουλ 2014, 14:36

Θα προτιμούσα κάτι τέτοιο σε εργαλείο για ξεβίδωμα φίλτρου λαδιού.Πιό σταθερό και πολύ πιό εύκολο με μια καστάνια.

Παράδειγμα

http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=OilFilter-WRENCH
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skizotix
Normal gixxer
Normal gixxer
skizotix


Άντρας Όνομα: : Νίκος Ανδριόπουλος
Τόπος : Περιστέρι
Ηλικία : 48
Αριθμός μηνυμάτων : 310
Αγωνιζόμενος : Zimbabue National Superbike Championship
Hμερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΔευ 07 Ιουλ 2014, 17:44

Ευχαριστώ παιδιά , θα το επιχειρήσω το ΣΚ...
Αν ολα πάνε καλά σύντομα θα αρχίσω τις μεγάλες βόλτες μαζί σας  cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ασωτος
Jr.gixxer
Ασωτος


Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 63
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Hμερομηνία εγγραφής : 04/07/2014

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΔευ 07 Ιουλ 2014, 18:38

skizotix έγραψε:
Ευχαριστώ παιδια , .
.
.
.
.
Τι μπορεί να πάει στραβά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Για λάδια, ισχύει το ''περί ορέξεως '' σε μένα δεν ταίριαξαν τα motul, χρησιμοποιώ πλέον silkolene συνθετικά ..

Συνήθως για το φίλτρο χρησιμοποιώ το απλό εργαλείο με λάμα (σαν σφιγκτήρα), καστάνια και καρυδάκι δεν χωράνε λόγω εξατμίσεων. όταν δεν το βρίσκω, και έχω νεύρα, καρφώνω το φίλτρο με ένα κατσαβίδι.

Τα περισσότερα τα είπαν τα παιδιά - λίγο λαδάκι στο χείλος του νέου φίλτρου και είσαι έτοιμος ...

Το μόνο που μπορεί να πάει στραβά, αν δεν προσέχεις, είναι να γεμίσεις τον τόπο λάδια ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΔευ 07 Ιουλ 2014, 20:58

Κατέβασε από το φόρουμ το manual και τα έχει όλα αναλυτικά. Αν το ακολουθήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΤρι 08 Ιουλ 2014, 18:39

αμα δεν θελεις να το αγορασεις ελα να σου δανεισω το εργαλειο για να βγαλεις το φιλτρο του λαδιου
στην τελικη την κανουμε και μαζι την δουλεια .

η βιδα στο καρτερ πρεπει να ειναι 17 και οχι 14

λαδι θελεις 4 λιτρα ( δεν τα βαζεις ολα μεσα ) κοστος ανα λιτρο απο 8-14 ε
κοστος φιλτρο λαδιου περιπου 8 -10ε δεν θυμαμαι με σιγουρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arturo
Normal gixxer
Normal gixxer
arturo


Άντρας Όνομα: : δημητρης
Τόπος : θεσνικη
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 209
Hμερομηνία εγγραφής : 22/04/2009

η κρίση με ανάγκασε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η κρίση με ανάγκασε...   η κρίση με ανάγκασε... EmptyΤετ 09 Ιουλ 2014, 15:03

η βίδα είναι 17.προσοχη στο σφίξιμο γιατί το κάρτερ είναι αλουμίνιο.δέν θέλει καργάρισμα.φίλος μου που ήθελε να δοκιμάσει το ράγισε.άν ήσουν πάνω(θεσνικη) θα τα αλλάζαμε μαζι αλλά.......500 χλμ είναι αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
η κρίση με ανάγκασε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Kawasaki PSG-1: Δεν άντεξε την κρίση!!!
» Το GIXXER club μετα την οικονομικη κριση και τα ΝΕΑ μετρα !!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com