Greek GSX-R forum
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
JIMK7
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
nasos-v
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
T.R.E
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
k8 600 kk
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
kostaskr6
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
κολτρέϊν
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
Leroy
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
ripper
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_l10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_c10Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Poll_r10 

 

 Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers

Πήγαινε κάτω 
+2
teo46
gkourv
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΣαβ 27 Φεβ 2010, 23:14

Καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας όσον αφορά τις κουβέρτες ελαστικών. Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητες για μια μέρα στη πίστα; Η αν όχι απαραίτητες, συνιστώμενες; Μήπως 2-3 γύροι με χαλαρούς ρυθμούς για να ανέβει η θερμοκρασία του ελαστικού, αρκεί για να έχουμε
βέλτιστο κράτημα από τα λάσχτιχά μας, ή μήπως κουβέρτες που θα φέρουν τη θερμοκρασία του ελαστικού στους 80 βαθμούς κελσίου θα κάνουν αισθητή τη διαφορά στο κράτημα και κατά συνέπεια θα μειώσουν το κίνδυνο πτώσης λόγω κακής ή μέτριας πρόσφυσης του ελαστικού;
Τελικά αξίζει να δώσω 100-150 Ε για να πάρω ή όχι;
Τα φώτας σας bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teo46
Hero gixxer
Hero gixxer
teo46


Άντρας Όνομα: : θοδωρής
Τόπος : Πετρούπολη-Αθήνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 2555
Αγωνιζόμενος : να φτιάξω προίκα....3 γυναίκες...!!
Hμερομηνία εγγραφής : 14/12/2008

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 00:23

gkourv έγραψε:
Καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας όσον αφορά τις κουβέρτες ελαστικών. Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητες για μια μέρα στη πίστα; Η αν όχι απαραίτητες, συνιστώμενες; Μήπως 2-3 γύροι με χαλαρούς ρυθμούς για να ανέβει η θερμοκρασία του ελαστικού, αρκεί για να έχουμε
βέλτιστο κράτημα από τα λάσχτιχά μας, ή μήπως κουβέρτες που θα φέρουν τη θερμοκρασία του ελαστικού στους 80 βαθμούς κελσίου θα κάνουν αισθητή τη διαφορά στο κράτημα και κατά συνέπεια θα μειώσουν το κίνδυνο πτώσης λόγω κακής ή μέτριας πρόσφυσης του ελαστικού;
Τελικά αξίζει να δώσω 100-150 Ε για να πάρω ή όχι;
Τα φώτας σας bounce

το μεγαλύτερο + των κουβερτών είναι ότι κρατάν τα λάστιχα συνέχεια ζεστά..οπότε δεν κάνουν πολλούς κύκλους ζεστο-κρυο..που ειναι η κυριότερη αιτία που ξεραίνονται τα λάστιχα(φυσικά εννοείτε οτι βάζεις κουβέρτες πριν μπεις πίστα και αφού βγεις).

όσο για το κράτημα με κουβέρτες είναι σούπερ από την αρχή αλλά δεν τρέχει και τίποτα αν δεν έχεις...κάνεις 2-3 γύρους όπως είπες και τα ζεσταίνεις.

δεν είναι κάτι αναγκαίο αν δεν κάνεις αγώνες...αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι καλό να τις πάρεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
martza
Normal gixxer
Normal gixxer
martza


Όνομα: : ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
Τόπος : καπου στον παλανητη γη
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 148
Αγωνιζόμενος : σταματηστε να ζηλευετε τα ασπρα!!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 24/11/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 00:48

+1000 κ γιατι να χασεισ κ 3 γυρουσ πηγαινοντασ ποιο νορμαλ μεχρι να ζεσταθοθν τα λαστιχα κ να μην ξεκινισεισ με το που μπεις μεσα να τρεχεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmyjp
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Τόπος : Μεγαρα
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 212
Αγωνιζόμενος : Του χρονου!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 30/11/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 01:10

Ο Θοδωρης εχει απολυτο δικιο,το σημαντικοτερο ειναι το λαστιχο να βρισκεται σε σταθερη θερμοκρασια,γιατι αλλιως μπαινει στην διαδικασια του 'ψησιματος' (curring proccess) και σκληραινει,και σε συνδυασμο με τα λαδια που ερχονται στην επιφανεια (αυτο το μελανιασμα που δημιουργειτε ειναι απο αυτο) θεωρειται απο η κυριοτερη φθορα ενος ελαστικου πιστας.Γι'αυτο τον λογο τα slicks δεν συνιστονται για χρηση δρομου γιατι δεν μπορεις να πηγαινεις συνεχως γρηγορα,ολο και καπου θα σταματησεις(και οχι μια φορα),και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι κρυωνουν γρηγορα,καταστρεφεις το λαστιχο και μετα αναρωτιεσαι γιατι δεν κρατανε αφου δεν τα εχεις 'φαει' καθολου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 08:40

gkourv έγραψε:

Τελικά αξίζει να δώσω 100-150 Ε για να πάρω ή όχι;
Τα φώτας σας bounce

Υπολόγισε ακόμα και δύο σταντ , και χώρο στο αυτοκίνητα για όλα αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 09:36

@teo46, @martza, @jimmyjp Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, για την ώρα που φοράω λάστιχο δρόμου (continental sport attack) και όχι slick τότε σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν χρειάζομαι τις κουβέρτες αλλά και να τις είχα καλό θα κανε παρά κακό.
Αλλά αν βάλω slick τότε θα είναι αναγκαίες...

@giatros Γιατρέ αυτό είναι ένα θέμα γιατί πηγαινοέρχομαι με τη μηχανή Σέρρες μιας και είμαι Θεσσαλονίκη και έτσι δεν έχω trailer - stand, οπότε οι κουβέρτες θα μπαίνουν στο backpack. Θα παιδεύομαι λίγο να τις βάζω χωρίς stand (λέω εγώ τώρα...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 10:22

gkourv έγραψε:
@teo46, @martza, @jimmyjp Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, για την ώρα που φοράω λάστιχο δρόμου (continental sport attack) και όχι slick τότε σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν χρειάζομαι τις κουβέρτες αλλά και να τις είχα καλό θα κανε παρά κακό.
Αλλά αν βάλω slick τότε θα είναι αναγκαίες...

@giatros Γιατρέ αυτό είναι ένα θέμα γιατί πηγαινοέρχομαι με τη μηχανή Σέρρες μιας και είμαι Θεσσαλονίκη και έτσι δεν έχω trailer - stand, οπότε οι κουβέρτες θα μπαίνουν στο backpack. Θα παιδεύομαι λίγο να τις βάζω χωρίς stand (λέω εγώ τώρα...)

Χωρις stand δεν μπαινουν οι κουβερτες Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 10:26

JIMK7 έγραψε:
gkourv έγραψε:
@teo46, @martza, @jimmyjp Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, για την ώρα που φοράω λάστιχο δρόμου (continental sport attack) και όχι slick τότε σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν χρειάζομαι τις κουβέρτες αλλά και να τις είχα καλό θα κανε παρά κακό.
Αλλά αν βάλω slick τότε θα είναι αναγκαίες...

@giatros Γιατρέ αυτό είναι ένα θέμα γιατί πηγαινοέρχομαι με τη μηχανή Σέρρες μιας και είμαι Θεσσαλονίκη και έτσι δεν έχω trailer - stand, οπότε οι κουβέρτες θα μπαίνουν στο backpack. Θα παιδεύομαι λίγο να τις βάζω χωρίς stand (λέω εγώ τώρα...)

Χωρις stand δεν μπαινουν οι κουβερτες Evil or Very Mad

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers 714410 Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers 54485 Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers 66599
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giatros
Normal gixxer
Normal gixxer
giatros


Άντρας Όνομα: : Παντελής
Τόπος : Κηφισιά - Πολιτεία / Σέρρες / Αγιος
Ηλικία : 74
Αριθμός μηνυμάτων : 185
Αγωνιζόμενος : Παλιά..,
πολύ παλιά..!!
Hμερομηνία εγγραφής : 09/06/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 20:35

JIMK7 έγραψε:


Χωρις stand δεν μπαινουν οι κουβερτες Evil or Very Mad

Έχω την εντύπωση πως ένα δεύτερο άτομο θα μπορούσε να ' ζυγίζει' τη μηχανή στο πλαινό σταντ και να μπουν. Όμως στο σημείο που θα πατάει στο έδαφος θα αναπτύσσεται υπερβολική θερμότητα και έτσι αυτό απαγορεύεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=792074187
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers   Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers EmptyΚυρ 28 Φεβ 2010, 20:40

giatros έγραψε:
JIMK7 έγραψε:


Χωρις stand δεν μπαινουν οι κουβερτες Evil or Very Mad

Έχω την εντύπωση πως ένα δεύτερο άτομο θα μπορούσε να ' ζυγίζει' τη μηχανή στο πλαινό σταντ και να μπουν. Όμως στο σημείο που θα πατάει στο έδαφος θα αναπτύσσεται υπερβολική θερμότητα και έτσι αυτό απαγορεύεται.

Το σημείο επαφής στο έδαφος με προβλημάτιζε και μένα...θα προσλάβω έναν να με ακολουθάει από πίσω και να κουβαλάει τα μπαγκάζια μου τότε xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κουβέρτες ελαστικών - tyre warmers
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Tyre warmers
» sumomoto tyre warmers
» Κουβερτες ελαστικών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com