Greek GSX-R forum
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
JIMK7
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
nasos-v
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
T.R.E
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
k8 600 kk
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
kostaskr6
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
κολτρέϊν
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
Leroy
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
ripper
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_l10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_c10Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Poll_r10 

 

 Καταναλωση βενζινης...

Πήγαινε κάτω 
+19
panosk8
vaggosk7
ΣΚΟΡΠΙΟΣ
JIMK7
Leroy
valentinosgsxr
1ndianos
orasi
xrhstos
rising
boss376
dimkarag
al3x
Billy
aman17-2
blade 750
papagym
κολτρέϊν
Painterz
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 00:59

vaggelis έγραψε:
εχω ενα 750 κ7. Το εχω εδω και καμια βδομαδα και μου εχει κανει τεραστια εντυπωση οτι και τις 3 φορες που εχει αναψει το λαμπακι οταν το γεμιζω παιρνει 11 και κατι lt.
Αν το ντεποζιτο ειναι οντως 16,5 τοτε αυτο σημαινει οτι η ρεζερβα ειναι 5,5 λιτρα;
Απο καταναλωσεις σε αυτα τα τρια γεμισματα ειδα:
8,5λτ/100 με 270+ στην αττικη οδο.
6,8λτ/100 στην επιδαυρο.
7,3λτ/100 μεσα στην πολη.
το μηχανακι ειναι μαμα. Απλα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι ποσα λιτρα εχει ακομα απο τη στιγμη που αναβει λαμπακι. Μιας και ο μονος τροπος να το μαθω μονος μου ειναι να το αφησω να μεινει απο βενζινη.


μην αγχωνεσαι,στα 50 περιπου χιλιομετρα σε ρεζερβα (αν το πας χαλαρα) το λαμπακι μενει μονιμα φωτεινο.
εκει εχεις 2 λιτρα αν θυμαμαι καλα.δες το βιβλιαρακι της μηχανης εκει τα λεει ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 09:55

2009
κολτρέϊν έγραψε:

εγώ προχθές έβαλα στο δικό μου 15€ 100αρα από πρατήριο BP και πήγα μέχρι Κατερίνη και δεν είχε ανάψει λαμπάκι.
....

2012
Προχθές έβαλα στο δικό μου 15€ 100αρα και μεχρι να φτάω στο επόμενο βενζινάδικο της πόλης μου αναψε λαμπάκι βενζινής!!! Very Happy

Σορρυ για το σπαμ,να διασκεδάσουμε λιγο την κατάντια μας!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaggosk7
Normal gixxer
Normal gixxer
vaggosk7


Άντρας Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 53
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2012

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 11:24

Το βιβλιαρακι λεει οτι οταν αναβει το λαμπακι εχεις 3,5 λιτρα. και οταν μενει μονιμα αναμενο εχεις 1 ακομα.
Αλλα αυτο δεν παιζει γιατι το λαμπακι αναβει οταν εχω καψει 11 λιτρα. Οποτε 11+3,5= 14,5.
Που πηγαν τα αλλα 2 λιτρα οεο;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 13:12

vaggelis έγραψε:
Το βιβλιαρακι λεει οτι οταν αναβει το λαμπακι εχεις 3,5 λιτρα. και οταν μενει μονιμα αναμενο εχεις 1 ακομα.
Αλλα αυτο δεν παιζει γιατι το λαμπακι αναβει οταν εχω καψει 11 λιτρα. Οποτε 11+3,5= 14,5.
Που πηγαν τα αλλα 2 λιτρα οεο;;

Θα σου πω εγώ την λύση, μιας που είχα την ίδια απορία με εσένα.

Δεν στο γεμίζουν όλο στο βενζινάδικο. Μπορεί να φαίνεται ότι έχει φτάσει η βενζίνη μέχρι πάνω, αλλά αν επιμείνεις με την αντλία, θα πάρει αρκετή ακόμα.

Εμένα μου έχει τύχει να μου το γεμίζουν σε βενζινάδικο και να πηγαίνω μετά στο σπίτι (ούτε ένα χιλιόμετρο απόσταση από το πρατήριο) και να συμπληρώνω μέχρι και 3 λίτρα!!

Επίσης να ξέρεις πως όταν στο γεμίζουν η βενζίνη φουσκώνει μέσα και φαίνεται πως φτάνει μέχρι πάνω. Για πραγματικές τελείως μετρήσεις αυτονομίας, πάρε σε ένα μικρό μπετονάκι 3 λίτρα, γέμισε το μηχανάκι σε ένα πρατήριο και μόλις φτάσεις στο σπίτι, ρίξε από το μπετόνι όσο πάρει.

Και εμένα παλιότερα μου άναβε το λαμπάκι πολύ νωρίς, αλλά στην ουσία αντί να έχει μέσα 17,5, είχε το πολύ 15 λίτρα..

Ακόμα και όταν το γεμίζω μετά στο σπίτι με χωνί και μπετόνι, φουσκώνει πάλι λίγο και ενώ νομίζεις πως θα ξεχειλίσει, αυτό μετά από 3 δεύτερα ξανακάθεται και παίρνει κι άλλο, κι άλλο κι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaggosk7
Normal gixxer
Normal gixxer
vaggosk7


Άντρας Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 53
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2012

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 13:20

Σωστος!!!! το ειχα σκεφτει αλλα δεν θα εμπαινα στη διαδικασια αυτη. Να λοιπον που λειπανε τα 2 λιτρα, αρα για να βγαλω αυτονομια σε ταξιδι πρεπει να σπασω τα νευρα του βενζινα αχαχαχαχαχαχαχα.
Θα γεμιζω, θα κανω 1 γυρο το βενζιναδικο και θα ξαναγεμιζω!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 13:37

Μπορείς εφόσον είσαι σίγουρος για το πόσο έχεις μέσα, να του πεις από την αρχή να σου βάλει 15 λίτρα πχ. Εγώ έτσι κάνω.

Πριν από λίγες μέρες που είχα κάνει μέσα στην ρεζέρβα 55 περίπου χιλιόμετρα και έφτασα σε πρατήριο, επέμεινα και τελικά μου έβαλε 17+ λίτρα!

Απλά αν έχει κόσμο να περιμένει, μην το κάνεις, γιατί όσο φουσκώνει η βενζίνη και την αφήνει αυτός να ξανακαθήσει και άντε πάλι από την αρχή, θα σου πάρει πάνω από 2 λεπτά για το πραγματικό φουλάρισμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valkyrion 84
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Παναγιωτης
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 167
Hμερομηνία εγγραφής : 27/03/2011

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 18:02

παιδια εμενα μου αναβει λαμπακι συνηθως στα 150 με 160 χλμ με χρηση μεσα στην πολη το 600αρι.οποτε παω και βαζω γιατι ψιλοανγχωνομαι μην ξεχαστω απο την βολτα και μεινω να σπρωχνω το μηχανακι.
ενα αλλο περιεργο που ανακαλυψα χθες και κουφαθηκα σχετιζεται με το ετερο μηχανακι που χρησιμοποιω για την δουλεια μου και τις μετακινησεις μεσα στην πολη.εχω ενα yzf-r125 και απο χθες καταλαβα οτι αν δεν ζοριζω σχετικα το μηχανακι ακομα και με δικαβαλια καποιες φορες μου παει με ενα γεμισμα που παιρνει 13,8 λιτρα αυτονομια 390χλμ.το ειδα χθες και δεν το πιστευα την στιγμη που καποιες φορες ετυχε να γεμιζω απο τα 250χλμ κιολας.και η πλακα ειναι οτι απλα ξεκινησε να αναβοσβηνει το λαμπακι του ρεζερβουαρ στα 392χλμ που συμφωνα με την yamaha εχει ακομα 1,5 λιτρο ακομα μεσα που με ενα προχειρο υπολογισμο πρεπει να με πηγαινε αλλα 30 με 40χλμ.δηλαδη πανω κατω αυτονομια 450χλμ.θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλα για ενα 125αρι μια τετοια καταναλωση και ως επι το πλειστον η καταναλωση εξαρταται σε μαεγαλο βαθμο και απο το ποσο βαρυ δεξι χερι εχεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim_pap
Jr.gixxer
jim_pap


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Αριθμός μηνυμάτων : 40
Hμερομηνία εγγραφής : 20/06/2013

Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση βενζινης...   Καταναλωση βενζινης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 23 Ιουλ 2013, 19:53

Σάββατο Smile
Αθηνα - Επίδαυρο και πίσω.
Φουλ ρεζερβουάρ 230χιλ μεχρι να ανάψει το λαμπακη.
Εθνική 150++ αρκετά διαστήματα 250+
Πιστεύω καλη κατανάλωση εχει για χιλιαρι αν υποθεσω οτι το monsterαρι που είχα έτρωγε τα ίδια. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καταναλωση βενζινης...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Υψηλη καταναλωση Κ6-Κ7 600
» αντλια βενζινης..
» Τρομπες βενζινης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com