Greek GSX-R forum
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
JIMK7
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
nasos-v
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
T.R.E
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
k8 600 kk
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
kostaskr6
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
κολτρέϊν
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
Leroy
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
ripper
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_l10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_c10ευθυγραμμιση κινητηρα.. Poll_r10 

 

 ευθυγραμμιση κινητηρα..

Πήγαινε κάτω 
+4
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Darksoul
T.R.E
magiaklaniakeksatmisi
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 16:42

σημερα εβγαλα το δεξι φαιρινγκ και βγαζοντας το μανιταρι παρατηρησα να ξεβιδωνει δυσκολα...αφου εβγαλα τη βιδα κοιταξα μεσα και ειδα οτι η τρυπα του κινητηρα που μπαινει η βιδα με την τρυπα στο πλαισιο δεν ηταν ευθυγραμμισνενες και ειχε κανει καινουργια πασα.. τι παιζει εδω?εχω ακουσει οτι μετα απο πεσιμο παιζει να χρειαστει ευθυγραμμιση ο κινητηρας...ισχυει? πως γινεται αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 20:44

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
σημερα εβγαλα το δεξι φαιρινγκ και βγαζοντας το μανιταρι παρατηρησα να ξεβιδωνει δυσκολα...αφου εβγαλα τη βιδα κοιταξα μεσα και ειδα οτι η τρυπα του κινητηρα που μπαινει η βιδα με την τρυπα στο πλαισιο δεν ηταν ευθυγραμμισνενες και ειχε κανει καινουργια πασα.. τι παιζει εδω?εχω ακουσει οτι μετα απο πεσιμο παιζει να χρειαστει ευθυγραμμιση ο κινητηρας...ισχυει? πως γινεται αυτο?


Έχει κάποιες κόντρες ο κινητήρας στις κάτω βάσεις του...

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 21:50

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΓΩ Κ ΑΛΛΑΞΑ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΒΙΔΕΣ ΚΑΝΤΟ ΓΤ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΘΕΙΣ Κ ΣΥ Κ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!!!!!!
εμενα ειχε στραβωσει κ δεν το ηξερα οτι ερχετε παλι κ θελει ευθυγραμμηση κ βιδωμα ξεβιδωμα κοπηκε η βιδα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Άντρας Όνομα: : Χρηστοs
Τόπος : ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 712
Αγωνιζόμενος : BACK IN BLACK
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 22:13

T.R.E έγραψε:
magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
σημερα εβγαλα το δεξι φαιρινγκ και βγαζοντας το μανιταρι παρατηρησα να ξεβιδωνει δυσκολα...αφου εβγαλα τη βιδα κοιταξα μεσα και ειδα οτι η τρυπα του κινητηρα που μπαινει η βιδα με την τρυπα στο πλαισιο δεν ηταν ευθυγραμμισνενες και ειχε κανει καινουργια πασα.. τι παιζει εδω?εχω ακουσει οτι μετα απο πεσιμο παιζει να χρειαστει ευθυγραμμιση ο κινητηρας...ισχυει? πως γινεται αυτο?


Έχει κάποιες κόντρες ο κινητήρας στις κάτω βάσεις του...

Νικόλα καμιά φωτό θα διευκόληνε ποοοοολύ την κατάσταση souza
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 22:17

ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:
T.R.E έγραψε:
magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
σημερα εβγαλα το δεξι φαιρινγκ και βγαζοντας το μανιταρι παρατηρησα να ξεβιδωνει δυσκολα...αφου εβγαλα τη βιδα κοιταξα μεσα και ειδα οτι η τρυπα του κινητηρα που μπαινει η βιδα με την τρυπα στο πλαισιο δεν ηταν ευθυγραμμισνενες και ειχε κανει καινουργια πασα.. τι παιζει εδω?εχω ακουσει οτι μετα απο πεσιμο παιζει να χρειαστει ευθυγραμμιση ο κινητηρας...ισχυει? πως γινεται αυτο?


Έχει κάποιες κόντρες ο κινητήρας στις κάτω βάσεις του...

Νικόλα καμιά φωτό θα διευκόληνε ποοοοολύ την κατάσταση souza

Κάτσε να πεταχτώ μια στιγμή στο γκαράζ να κατεβάσω το μοτέρ να βγάλω 2-3... drunken drunken

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠεμ 23 Ιουν 2011, 23:24

Οι κοντρεσ που λες ρυθμιζονται η οχι..διαβασα οτι αν βαλω ενα γρυλο απο κατο και σηκωσω την μηχανη ελαχιστα απο το καρτερ τοσο ωστε ισα ισα ν σηκωθει ο τροχοσ θα παρω το φορτιο απο το μοτερ κ θα βιδωθει ανετα.αλλα τωρα εκανα ετσι κ αλλιως αλλα πασα..το ξεχυλωσα λιγο :-) .. Γιατι να κατεβει μοτερ? Αν χαλασω τα πασα ανοιγω λιγο μεγαλυτερα κ βαζω μεγαλυτερη βιδα..εννοεις αν κοπει κ μεινει μεσα η βιδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠαρ 24 Ιουν 2011, 01:27

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
Οι κοντρεσ που λες ρυθμιζονται η οχι..διαβασα οτι αν βαλω ενα γρυλο απο κατο και σηκωσω την μηχανη ελαχιστα απο το καρτερ τοσο ωστε ισα ισα ν σηκωθει ο τροχοσ θα παρω το φορτιο απο το μοτερ κ θα βιδωθει ανετα.αλλα τωρα εκανα ετσι κ αλλιως αλλα πασα..το ξεχυλωσα λιγο :-) .. Γιατι να κατεβει μοτερ? Αν χαλασω τα πασα ανοιγω λιγο μεγαλυτερα κ βαζω μεγαλυτερη βιδα..εννοεις αν κοπει κ μεινει μεσα η βιδα?

ναι εμενα κοπηκε μεσα στο ξεβιδωμα ετσι το κατεβασαμε το ριξαμε δηλαδη μπροστα για να φτιαξουμε τα σπειρωματα γτ το εργαλειο δεν χωραγε για το ιδιο πασο ετσι το καναμε κ ησυχασα κ δεν θα τα ξαναλυσω ποτε μονο αν χρειαστει κατι τοσο σημαντικο που θα πρεπει να τις ξεβιδωσω θα κανω μια τομη στα φαιρινκ το πολυεστερικο να βγαινει το πλαινο κομματι χωρις ξεβιδωμα του μανηταριου!γι αυτο την πατησαμε αλλο πηγαιναμε να κανουμε αλλο βγηκε!τλσπ!ολα καλα τωρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠαρ 24 Ιουν 2011, 04:34

Επειδη ειμαι και εγω παθων να σου πω οτι ανοιξες δουλειες.Καταρχην αν εχεις ανοιξει νεα πασα με τις βιδες πρεπει να πας σε επισκευη των σπειρωματων.Το μπλοκ του κινητηρα ειναι αλουμινενιο και τα πασα πρεπει να ανοιχτουν σωστα για να αντεχουν γιατι το αλουμινιο ειναι πολυ μαλακο μεταλο.Πραγμα που δεν μπορει να εγινε με τις βιδες.

Το να προσπαθησεις να ανοιξεις μεγαλυτερα σπειρωματα δεν παιζει χωρις να κατεβασεις μοτερ γιατι αν δοκιμασεις θα δεις οτι δεν χωραει κολαουζο να περασει απο το δαχτυλιδι που εχει ο σκελετος την μηχανης στην δεξια μερια.

Η λυση ειναι helicoil η v-coil οποιο απο τα δυο και να βρεις την ιδια δουλεια κανουν.Πολυ καλη λυση και μετα το πιο πιθανο ειναι σε βιδωμα η ξεβιδωμα να καταστρεψεις τη βιδα παρα τα νεα πασα.

Αμα πιανουν τα χερια σου και εχεις και μια μερα ολοκληρη να ασχοληθεις μπορω να σου δωσω οδηγιες για να κατεβασεις το μοτερ μονος σου.Ετσι εκανα εγω και γλυτωσα και ενα σκασμο λεφτα.

Για αρχη βαλε καμια φωτο να δουμε τι ακριβος παιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠαρ 24 Ιουν 2011, 14:20

Αυτο το helicoil το εχω ακουστα..τι ακριβως ειναι κ πως λειτουργει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΠαρ 24 Ιουν 2011, 18:17

πολυ χοντρικα θα σου το πω γιατι δεν το εχω δουλεψει ποτε μου αλλα εχω δει να το δουλευουν...
φαντασου οτι εχεις μια τρυπα για βιδα πχ 6μμ και εχεις χαλασει το σπειρωμα
ριχνεις εκει μεσα το χελικοιλ που ειναι ενα μεταλλο λιγο πιο μαλακο και στο χρωμα του μπρουτζου και απο 6μμ το πας στα 5μμ και εκει πανω μετα δουλευεις με το κολαουζο και ανοιγεις τα νεα σπειρωματα με οτι πασο θελεις (οτι ειναι η βιδα σου πιο σωστα) και στο τελος εχεις ξανα 6μμ με νεο σπειρωμα για να βαλεις την βιδα σου...
αν κατι λεω λαθος υπαρχουν πολοι εδω μεσα που θα ξερουν καλυτερα απο εμενα παρακαλω να με διορθωσουν να το μαθω και εγω σωστα... :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΣαβ 25 Ιουν 2011, 05:05

Το helicoil (ή μπαγα οπως το λενε τα μαστορια) ειναι ενα πασο που βιδωνει μεσα σε πασο. Ετσι σε περιπτωσεις που δεν σε περνει να βαλεις πιο χοντρη βιδα σε ενα κατεστραμενο πασο, ανοιγεις μεγαλυτερο πασο και βιδωνεις μεσα το helicoil οπου μεσα σε αυτο βιδωνει η αρχικη βιδα. Δυστυχως τα πουλανε μονο σε σετ και ειναι πανακριβα (100-200 ευρω αναλογως το σετ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΣαβ 25 Ιουν 2011, 05:34

Μιας και εγω το χρησιμοποιησα στην δουλεια μου θα σου πω τι ακριβος ειναι.
Βασικα παιρνεις ενα κιτακι που εχει μεσα ενα κολαουζο ενα τρυπανι και κατι ελατηρια.Τα ελατηρια θα αποτελεσουν και τα νεα σου σπειρωματα. Αυτο που κανεις εσυ ειναι αρχικα μια νεα τρυπα εκει που ειναι οι κατεστραμενες βολτες με το τρυπανι που υπαρχει στο κιτακι.Μετα ανοιγεις νεα σπειρωματα με το κολαουζο και στη συνεχεια βιδωνεις εκει μεσα τα ελατηρια τα οποια αφου μπουν μετα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να βγουν η να καταστραφουν.To μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κανεις την πρωτη τρυπα με το τρυπανι ευθεια και επισης στην αρχη να μην στραβοπιασει το κολαουζο.Επειδη δεν ξερω αν καταλεβες κοιτα τα παρακατω βιντεακια για να καταλαβεις σιγουρα. Αυτο που εχω να πω εγω ειναι πως αν πιανουν λιγο τα χερια σου ειναι πολυ απλο και ευκολο στο χειρισμο του το helicoil και θα κανεις αριστης ποιοτητα δουλεια.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΣαβ 25 Ιουν 2011, 05:38

Και δεν ειναι τοσο ακριβα.Ενα κιτακι V-Coil με τρυπανι κολαουζο καμια 10αρια πασα και μανελα για τα πασα, δηλαδη οτι θα χρειαστεις για τη δουλεια σου εγω το πηρα 35 ευρω και αν ψαξεις θα βρεις και πιο φθηνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΣαβ 25 Ιουν 2011, 10:20

Billakos έγραψε:
Και δεν ειναι τοσο ακριβα.Ενα κιτακι V-Coil με τρυπανι κολαουζο καμια 10αρια πασα και μανελα για τα πασα, δηλαδη οτι θα χρειαστεις για τη δουλεια σου εγω το πηρα 35 ευρω και αν ψαξεις θα βρεις και πιο φθηνα.

περναει ομος το τρυπανακι απο εκει π λεω η θελει να κατεβει κινητηρας??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Άντρας Όνομα: : Χρηστοs
Τόπος : ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 712
Αγωνιζόμενος : BACK IN BLACK
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΣαβ 25 Ιουν 2011, 10:53

Billakos έγραψε:
Και δεν ειναι τοσο ακριβα.Ενα κιτακι V-Coil με τρυπανι κολαουζο καμια 10αρια πασα και μανελα για τα πασα, δηλαδη οτι θα χρειαστεις για τη δουλεια σου εγω το πηρα 35 ευρω και αν ψαξεις θα βρεις και πιο φθηνα.

Ρε συ Βασίλη , το Helicoil είναι η λεγόμενη ''μούφα'' δηλαδή κάτι σαν mini χιτώνιο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 04:40

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:

περναει ομος το τρυπανακι απο εκει π λεω η θελει να κατεβει κινητηρας??

Δεν περναει τιποτα μεγαλυτερο απο την βιδα που εχει τωρα.Αναγκαστικα αν θες να το διορθωσεις θα πρεπει να κατεβασεις τον κινητηρα.Βασικα δεν τον κατεβαζεις τελειως απλα τον ριχνεις λιγο μπροστα.Και εγω ειχα ψαξει τα παντα τοτε ετσι ωστε να μην χρειαστει να κατεβασω το μοτερ αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση.Το θεμα ειναι πως η βασικη δουλεια δηλαδη να περασεις το νεο σπειρωμα δεν κραταει πανω απο 10 λεπτα.Ολο το χρονο θα στον φαει να κατεβασεις και να ανεβασεις το μοτερ.Πληροφοριακα να σου πω οτι σε συνεργειο μου ειχαν ζητησει για την δουλεια αυτη 250Ευρω και ο ανθρωπος μου ειχε πει οτι αν του πηγαινα το μοτερ μονο του να μου φτιαξει το σπειρωμα θα μου επαιρνε 5 ευρω.Ετσι ασχοληθηκα μονος μου και τα λεφτα αυτα θα πανε για κανα δωρο στην καλη μου.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:


Ρε συ Βασίλη , το Helicoil είναι η λεγόμενη ''μούφα'' δηλαδή κάτι σαν mini χιτώνιο??

Κοιτα αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις διαφορες παραλαγες και του helicoil και του vcoil για επισκευη σπειρωματων.Αλλα ειναι το ελλατηριο που χρησιμοποιησα εγω, αλλα ειναι σαν πριτσινια και τα πρεσαρεις μεσα σε μια τρυπα και εχουν πανω το σπειρωμα που θες κτλπ.Εμενα ολοι που ειχα ρωτησει μου προτειναν το ελατηριο αυτο που εχω βαλει και στα πιο πανω βιντεακια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 13:48

τελικα σηκωσα λιγο το μοτερ απο τους λαιμουσ με εναν γρυλο και ολα καλα ...βιδωσε πιο ευκολα...οχι τελεια γιατι επρεπε να λυσω και την αριστερη βιδα αλλα βαριομουν να βγαλω φαιρινγκ Very Happy ευτυχως δεν πεταξε τα πασα..βιδωσε κανονικα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 16:58

Επειδη και εμενα απο την αριστερη πλευρα η βιδα εχει πατησει λιγο στο πλαισιο, μηπως μπορειτε να μου πειτε πως γινεται να σηκωσω λιγο το μοτερ. Απο ποια βιδα γινεται αυτο και αν μπορειτε ανεβαστε καμια φωτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 21:08

βαλε ενα γρυλο στους λαιμους,βαλε πρωτη κ σηκωσε μεχρι να σηκωθει η μπροστα η ροδα... καλο ειναι να ξεβιδωσεις και τις δυο μπροστα βιδες κ μετα να τις βιδωσεις αφου ειναι στον αερα ολα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 23:29

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
βαλε ενα γρυλο στους λαιμους,βαλε πρωτη κ σηκωσε μεχρι να σηκωθει η μπροστα η ροδα... καλο ειναι να ξεβιδωσεις και τις δυο μπροστα βιδες κ μετα να τις βιδωσεις αφου ειναι στον αερα ολα..

Να στηριξω δηλαδη με το γρυλο τους λαιμους των εξατμισεων και να την σηκωσω :?: Αφου σηκωθει το μοτερ και βαλω τις βιδες, μετα δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακατσει και να ακουμπουν οι βιδες στο πλαισιο:?:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 23:43

Σηκωσε το απο τους λαιμους τοτε ξεβιδωσε το οχι πιο πριν και μετα βιδωσε το...ετσι καιαλλιως ακουμπα στο πλαισιο σε ενα σαν δαχτυλιδι..απλα το θεμα ειναι να βιδωσει ευκολα.δηλαδη να ειναι ευθυγραμμισμενο η τρυπα τ πλαισιου κ του κινητηρα..κοιτα το με ενα φακο.. Ισως να μην χρειαστει να το σηκωσεισ καν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΚυρ 26 Ιουν 2011, 23:47

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
Σηκωσε το απο τους λαιμους τοτε ξεβιδωσε το οχι πιο πριν και μετα βιδωσε το...ετσι καιαλλιως ακουμπα στο πλαισιο σε ενα σαν δαχτυλιδι..απλα το θεμα ειναι να βιδωσει ευκολα.δηλαδη να ειναι ευθυγραμμισμενο η τρυπα τ πλαισιου κ του κινητηρα..κοιτα το με ενα φακο.. Ισως να μην χρειαστει να το σηκωσεισ καν..

Η βιδα περναει μεσα και βιδωνει απλα ακουμπαει επανω στο πλαισιο, ενω η βιδα απο την δεξια μερια δεν το αγγιζει. Θελω δηλαδη να ειναι οπως απο την δεξια πλευρα, δεν θελει πολυ σηκωμα. Για αυτο ρωταω αν θα μεινει σταθερο στο σημειο που θελω εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΔευ 27 Ιουν 2011, 00:43

Πως δεν ακοθμπαει η δεξια? Ναι δεν βιδωνει στο πλαισιο απλα ακουμπαει αλλα ακουμπαει..αφου το μοτερ στο πλαισιο στηριζεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΔευ 27 Ιουν 2011, 00:46

Για την αριστερη δεν ξερω γιατι το μανηταρι που εχω εχει ανταπτορα κ δεν χρειαζεται ν βγαλω φαιρινγκ αλλα απο οτι θυμαμαι κ εκεινη δεν βιδωνει στο πλαισιο γιατι εχει κοντα πασα, απλα σφυγγει πανω σε αυτο. Ελπιζω να καταλαβες Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Eagle
Hero gixxer
Hero gixxer
Black Eagle


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Περαμα Αττικης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2187
Hμερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

ευθυγραμμιση κινητηρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ευθυγραμμιση κινητηρα..   ευθυγραμμιση κινητηρα.. EmptyΔευ 27 Ιουν 2011, 00:49

Εννοω οτι τα κεντρα απο την δεξια πλευρα ειναι ακριβως, ενω απο την αριστερη η βιδα ακουμπαει στο πλαισιο επανω αρα το κεντρο εχει ερθει πιο κατω. σαν να εχει κατσει το μοτερ δηλαδη απο την αριστερη πλευρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ευθυγραμμιση κινητηρα..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δουλεμα κινητηρα
» Θόρυβος Κινητήρα
» Λαδια κινητηρα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΛΟΙΠΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com