Greek GSX-R forum
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
JIMK7
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
nasos-v
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
T.R.E
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
k8 600 kk
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
kostaskr6
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
κολτρέϊν
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
Leroy
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
ripper
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_l10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_c10Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Poll_r10 

 

 Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ

Πήγαινε κάτω 
+8
panosk8
stoui
gkourv
magiaklaniakeksatmisi
varypiniths
usabug
GIXXERAKIAS
Antonios_gsxr
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 13:33

Μπαίνοντας για τον χαβαλέ σε μια ωραία πίστα καρτ που έχουμε στην περιοχή της λάρισας και πηγαίνοντας όλο και πιο γρήγορα κάθε φορά, με προβλημάτισαν 2 ζητήματα, στα οποία θέλω την συμβουλή σας.

Το πρώτο είναι πως ακούμπησαν κάτω κάποιες φορές τα μαρσπιέ σε κάποιες στροφές και από τότε φοβήθηκα κάπως και κάθε φορά που στρίβω φοβάμαι μήπως ακουμπήσουν πάλι κάτω και αυτή την φορά πέσω. Δεν πλαγιάζω πλέον όσο πλάγιαζα, ακριβώς γι' αυτό τον λόγο.

Οπότε ενώ νιώθω πως έχω κι άλλο να δώσω, δεν το δίνω.

Το δεύτερο είναι πως χθες, πάλι στην πίστα καρτ, αποφάσισα να "προπονηθώ" λίγο στα φρένα και πατούσα πολύ απότομα φρένο μπροστινό στο τέλος των ευθειών (στην μεγάλη από τα 145 περίπου μειώνω στα 65 και στην άλλη από τα 100 στα 40), σηκώνονταν όσο έπρεπε ο πίσω τροχός στο φρενάρισμα, αλλά μετά από κάποιους γύρους η μανέτα τερμάτιζε.

Το μηχανάκι φοράει σωληνάκια υψηλής μπροστά και από τακάκια την χρυσή σειρά, δεν ξέρω όμως πως λέγονται.

Οι προβληματισμοί μου δεν αφορούν την πίστα καρτ όμως, αλλά τις Σέρρες, όπου θέλω να ετοιμάσω το μηχανάκι μου για εκεί.

Είναι δυνατόν σε μια καρτόπιστα να "χάνεις" το φρένο με σωληνάκια υψηλής? Δηλαδή στις Σέρρες που στην μεγάλη ευθεία πέφτεις στα φρένα από πολλά παραπάνω χιλιόμετρα, το φρένο μου δεν θα αντέξει ούτε 20 λεπτά?

Και στο δεύτερο ζήτημα, αυτό των μαρσπιέ είναι ψυχολογικό κυρίως το θέμα, μιας που πλέον φοβάμαι μήπως πέσω κάτω, από την απότομη επαφή των μαρσπιέ με το έδαφος.

Ακούω τις προτάσεις σας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 13:51

Είναι δυνατόν ναί.Στην πίστα κάρτ είσαι συνέχεια φρεναριστός και βράζεις τα ύγρα και καίς τα τακάκια σου.Στην πίστα των Σερρών θές δυνατα φρένα στο τέλος της ευθείας Κ1,μετά στην Κ5,στην Κ10,Κ14 και σε όλη την υπόλοιπη πίστα έχεις ροή και πολύ λίγα φρένα οπότε δεν βράζουν τα φρένα σου και προλαβαίνουν να κρυώσουν.

Όσο για τα μαρσπιέ νομίζω ότι υπερβάλεις με τις κλίσεις σου και εκεί ακριβώς έρχονται τα ξυσίματα των μαρπιέ να σου θυμίσουν τα όρια της μηχανής.Εγω θα φοβόμουν ότι έχω μεγάλη κλίση και όχι ότι το μαρπιέ θα με ρίξει αν βρεί κάτω. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 14:07

Τι να κάνω δηλαδή με τις κλίσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
usabug
Normal gixxer
Normal gixxer
usabug


Όνομα: : Μιχάλης
Αριθμός μηνυμάτων : 383
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 14:11

Οπως ειπε και ο φιλτατος απο πανω , αν εισαι συνεχεια στα φρενα , λογω οτι μια πιστα Καρτ ειναι αρκετα κλειστη και σφιχτει ειναι λογικο να βρασουν ...

Το μονο που με προβληματιζει ειναι αυτο που λες " μετα απο καποιους γυρους η μανετα τερματιζε "

Φυσιολογικα δεν επρεπε να τερματιζει ... Ναι μεν θα εχανες σε φρενα μετα το βρασιμο των υγρων αλλα οχι και να τερματιζει ... Εμενα μου φαινεται too much αν οντως ηταν μετα απο λιγους γυρους .

Θα σου ελεγα να ελενξεις αν εχεις κανει καλη εξαερωση στο κυκλωμα .
Οπως επισης να αλλαξεις και τα υγρα των φρενων σε περιπτωση που εχουν μαυρισει και να βαλεις υγρα με υψηλοτερο σημειο βρασμου . Απεφυγε τα
( dot 5 ) .

Οσο για τους μαρσπιεδες ... Γιαυτο τον λογο εχουν την μπιλιτσα απο κατω τα μαρσπιε για να σε προηδοποιουν οτι εχεις φτασει σε οριακη κλιση ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 14:15

Δεν θα είναι πρόβλημα αυτό με τα μαρσπιέ στις Σέρρες όμως?

Δεν έχω ξαναμπεί σε κανονική πίστα με την μηχανή και δεν ξέρω.

Θα ήταν υπερβολή να άλλαζα μαρπιέ σε πλήρως ρυθμιζόμενα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
usabug
Normal gixxer
Normal gixxer
usabug


Όνομα: : Μιχάλης
Αριθμός μηνυμάτων : 383
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 14:27

Antonios_gsxr έγραψε:
Δεν θα είναι πρόβλημα αυτό με τα μαρσπιέ στις Σέρρες όμως?

Δεν έχω ξαναμπεί σε κανονική πίστα με την μηχανή και δεν ξέρω.

Θα ήταν υπερβολή να άλλαζα μαρπιέ σε πλήρως ρυθμιζόμενα?

Φιλτατε Αντωνη αυτο που προσπαθει ο Γιαννης ειναι οτι δεν φταιει η θεση των μαρσπιε αλλα η υπερβολικη κλιση που εχεις στην μηχανη . Ψαξε τους λογους που ευθυνονται για την υπερβολικη κλιση και ασε τα μαρσπιε στην θεση τους ...
Αν γυρνας στα σερρας 1.21 και κατω αγνοησε ολες τις συμβουλες μας ... hallo hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varypiniths
Normal gixxer
Normal gixxer
varypiniths


Άντρας Όνομα: : ΠΕΤΡΟΣ
Τόπος : PORTO SALONICA
Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Αγωνιζόμενος : κατι κατεχουμε και μεις...
Hμερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 15:01

Εντελως φιλικα και ειναι η γνωμη μου:πλαγιαζεις το μοτορι σου παρα πολυ γιαυτο ακουμπαει κατω,για μενα αυτο ευθυνεται σε λαθος σταση σωματος(προσπαθησε να στριβεις παραπανω με το σωμα...)λαθη τα οποια εκανα και εγω...Και οσο για τα φρενα ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα.Βαλε υγρα dot 4 με σημειο βρασμου 300 βαθμους και οχι 200 που ειναι τα κοινα και καλο τακακι.εγω φαραω υγρα silkolene και τακακια dp full race και εχω κανει απιστευτο φρενο.αυτα απο μενα,παντα φιλικα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
usabug
Normal gixxer
Normal gixxer
usabug


Όνομα: : Μιχάλης
Αριθμός μηνυμάτων : 383
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 15:17

varypiniths έγραψε:

Βαλε υγρα dot 4 με σημειο βρασμου 300 βαθμους και οχι 200 που ειναι τα κοινα και καλο τακακι.εγω φαραω υγρα silkolene και τακακια dp full race και εχω κανει απιστευτο φρενο.αυτα απο μενα,παντα φιλικα Very Happy

Motul RBF 660 dry boiling point: 325 °C wet boiling point: 204 °C
Motul RBF 600 Factory Line racing brake fluid dry boiling point of 312 °C boiling point 216 °C
Silkolene PRO RACE 2000 Boiling Point Min: 300ºC Wet Boiling Point Min: 195ºC
Castrol SRF Racing Brake Fluid dry boiling point, (higher than 300oC)

ή τα απλά

Motul DOT 4 brake fluid 100% synthetic Dry boiling point 245 °C Wet boiling point 158 °C
Silkolene DOT 4 Universal Brake & Clutch Fluid boiling point of 230°C boiling point 155°C
Castrol Response Dot 4 Synthetic Brake Fluid Dry Boiling Point ºC 265 Wet Boiling Point ºC ca 170



hallo hallo hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varypiniths
Normal gixxer
Normal gixxer
varypiniths


Άντρας Όνομα: : ΠΕΤΡΟΣ
Τόπος : PORTO SALONICA
Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Αγωνιζόμενος : κατι κατεχουμε και μεις...
Hμερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 15:27

Σωστοστ!!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 20:14

Το 9αρι έχει πολυ καλύτερα φρένα απο το 7 αρι π είχα κ ας είχα βάλει δίσκους σωληνακια κ τάκακια.. Ως τώρα δεν κατάφερα να κρέμασω το φρένο σε σημεία π με τ 750 κρεμουσαν.. Ειδικά τελευταία φορά το ταραξα στα εντο στην καρτοπιστα κ τπτ.. Προφανώς έχεις αέρα στο κύκλωμα κ θές αλλα υγρά. Τώρα φοραω μόνο σωληνακια κ φρέσκα υγρα. Όσο για τα μασπιε τα έχω βάλει τέρμα πίσω κ ψηλά κ δεν βρίσκουν κ το έχω πλαγιασει αρκεταααα.. Στην αρχή φοβόμουν κ εγω μήπως βρήσκαν αλλα μπά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 20:37

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
Το 9αρι έχει πολυ καλύτερα φρένα απο το 7 αρι π είχα κ ας είχα βάλει δίσκους σωληνακια κ τάκακια.. Ως τώρα δεν κατάφερα να κρέμασω το φρένο σε σημεία π με τ 750 κρεμουσαν.. Ειδικά τελευταία φορά το ταραξα στα εντο στην καρτοπιστα κ τπτ.. Προφανώς έχεις αέρα στο κύκλωμα κ θές αλλα υγρά. Τώρα φοραω μόνο σωληνακια κ φρέσκα υγρα. Όσο για τα μασπιε τα έχω βάλει τέρμα πίσω κ ψηλά κ δεν βρίσκουν κ το έχω πλαγιασει αρκεταααα.. Στην αρχή φοβόμουν κ εγω μήπως βρήσκαν αλλα μπά

Άντε ρε που το πλάγιασες και αρκεταααα...παπατζή


































xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 21:19

Γίνεται να πέσεις όταν ακουμπάνε κάτω τα μαρσπιέ?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 23:52

Φίλε Αντώνη αν τα μαρσπιέ σου είναι τέρμα πάνω και τα ξυνεις στην άσφαλτο τότε έχεις υπερβολικές κλίσεις όπως είπαν και τα παιδιά και κινδυνευεις να χάσεις κανα μπροστινό ή και κανα highside αν δεν προσέξεις το γκάζι σου. Αν πάλι τα έχεις τέρμα κάτω τότε έχεις περιθώριο οπότε ανέβασε τα και συνέχισε...πάντως σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να βρίσκει κάτω πρώτα το γόνατο σου και μετά τα μαρσπιέ (γιαυτό άλλωστε βγάζουμε γόνατο), οπότε σίγουρα έχεις λάθος στάση σώματος. Ξεσέλωνε περισσότερο και άπλωνε το γόνατο σου προσπαθώντας να βρεί εκείνο άσφαλτο αντί του μαρσπιέ. Πες σε κάποιο φίλο να σου δίξει ή δες κανα βίντεο στο γιουτουπ για knee dragging.

Για το αν γίνεται να πέσεις εξαιτίας των μαρσπιέ που βρίσκουν δεν νομίζω επειδή γυρνάνε προς ταπάνω αλλά σίγουρα δεν το θες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 00:46

gkourv έγραψε:
magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
Το 9αρι έχει πολυ καλύτερα φρένα απο το 7 αρι π είχα κ ας είχα βάλει δίσκους σωληνακια κ τάκακια.. Ως τώρα δεν κατάφερα να κρέμασω το φρένο σε σημεία π με τ 750 κρεμουσαν.. Ειδικά τελευταία φορά το ταραξα στα εντο στην καρτοπιστα κ τπτ.. Προφανώς έχεις αέρα στο κύκλωμα κ θές αλλα υγρά. Τώρα φοραω μόνο σωληνακια κ φρέσκα υγρα. Όσο για τα μασπιε τα έχω βάλει τέρμα πίσω κ ψηλά κ δεν βρίσκουν κ το έχω πλαγιασει αρκεταααα.. Στην αρχή φοβόμουν κ εγω μήπως βρήσκαν αλλα μπά

Άντε ρε που το πλάγιασες και αρκεταααα...παπατζή











xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa

:P :P :P :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos27
Normal gixxer
Normal gixxer
Sotos27


Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 320
Hμερομηνία εγγραφής : 13/05/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 12:57

gkourv έγραψε:
magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
Το 9αρι έχει πολυ καλύτερα φρένα απο το 7 αρι π είχα κ ας είχα βάλει δίσκους σωληνακια κ τάκακια.. Ως τώρα δεν κατάφερα να κρέμασω το φρένο σε σημεία π με τ 750 κρεμουσαν.. Ειδικά τελευταία φορά το ταραξα στα εντο στην καρτοπιστα κ τπτ.. Προφανώς έχεις αέρα στο κύκλωμα κ θές αλλα υγρά. Τώρα φοραω μόνο σωληνακια κ φρέσκα υγρα. Όσο για τα μασπιε τα έχω βάλει τέρμα πίσω κ ψηλά κ δεν βρίσκουν κ το έχω πλαγιασει αρκεταααα.. Στην αρχή φοβόμουν κ εγω μήπως βρήσκαν αλλα μπά

Άντε ρε που το πλάγιασες και αρκεταααα...παπατζή

































xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa

lol! xaxa xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 15:49

@ρχιδ@κια.... ninza kolos fuck
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magiaklaniakeksatmisi
Full gixxer
Full gixxer
magiaklaniakeksatmisi


Άντρας Όνομα: : ΚΛΗΜΗΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 1228
Αγωνιζόμενος : Στου γεραμανη το πευκο απο κατω...
Hμερομηνία εγγραφής : 03/03/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 15:54

αξιοτιμε κ πολυταλαντε κυριε Mod miou.. με αυτο το ban του kourv τι θα γινει.. κ επισης πιστευω οτι ειναι πρεπον για οσους εχουν gsxr να μπορουν να πατανε ενα κουμπι κ να στελνουν εναν ιο που να γεμιζει ανδρικα μορια η οθονη του pc σε κατοχους αλλων εταιριων λεω εγω πχ aprillia.... ssss
και για σενα πανο κατι θα βρω .. Twisted Evil
tralala
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
usabug
Normal gixxer
Normal gixxer
usabug


Όνομα: : Μιχάλης
Αριθμός μηνυμάτων : 383
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 16:40

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
αξιοτιμε κ πολυταλαντε κυριε Mod miou.. με αυτο το ban του kourv τι θα γινει.. κ επισης πιστευω οτι ειναι πρεπον για οσους εχουν gsxr να μπορουν να πατανε ενα κουμπι κ να στελνουν εναν ιο που να γεμιζει ανδρικα μορια η οθονη του pc σε κατοχους αλλων εταιριων λεω εγω πχ aprillia.... ssss
και για σενα πανο κατι θα βρω .. Twisted Evil
tralala

Οι κατοχοι των Απριλια εχουν APRC Computer ( spao ) και δεν κολανε ιους ... fuck

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkourv
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gkourv


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 543
Hμερομηνία εγγραφής : 13/07/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 17:56

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
αξιοτιμε κ πολυταλαντε κυριε Mod miou.. με αυτο το ban του kourv τι θα γινει.. κ επισης πιστευω οτι ειναι πρεπον για οσους εχουν gsxr να μπορουν να πατανε ενα κουμπι κ να στελνουν εναν ιο που να γεμιζει ανδρικα μορια η οθονη του pc σε κατοχους αλλων εταιριων λεω εγω πχ aprillia.... ssss
και για σενα πανο κατι θα βρω .. Twisted Evil
tralala

santa1 santa1 santa1 santa1 santa1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 18:04

magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
αξιοτιμε κ πολυταλαντε κυριε Mod miou.. με αυτο το ban του kourv τι θα γινει.. κ επισης πιστευω οτι ειναι πρεπον για οσους εχουν gsxr να μπορουν να πατανε ενα κουμπι κ να στελνουν εναν ιο που να γεμιζει ανδρικα μορια η οθονη του pc σε κατοχους αλλων εταιριων λεω εγω πχ aprillia.... ssss
και για σενα πανο κατι θα βρω .. Twisted Evil
tralala


ειμαι σε διαρκη επικοινωνια με την maicrosoft για αυτην την ιδεα με τα μορια...με ενθουσιασε .... good .....



usabug έγραψε:
magiaklaniakeksatmisi έγραψε:
αξιοτιμε κ πολυταλαντε κυριε Mod miou.. με αυτο το ban του kourv τι θα γινει.. κ επισης πιστευω οτι ειναι πρεπον για οσους εχουν gsxr να μπορουν να πατανε ενα κουμπι κ να στελνουν εναν ιο που να γεμιζει ανδρικα μορια η οθονη του pc σε κατοχους αλλων εταιριων λεω εγω πχ aprillia.... ssss
και για σενα πανο κατι θα βρω .. Twisted Evil
tralala

Οι κατοχοι των Απριλια εχουν APRC Computer ( spao ) και δεν κολανε ιους ... fuck



μαλλον εννοεις οτι εχουν ολους τους ιους μεσα και δεν ξερουν ποιος απο ολους δημιουργει το προβλημα καθε φορα....ακομα και φορματ να κανεις αυτοι εκει ... δεν σβηνουν με τπτ.... spao fuck beer fafoutis

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 19:32

Στην ερώτηση που έκανα σε έναν φίλο για το τι να κάνω με τα φρένα του k9, η απάντηση ήταν "πάρε ducati"!

Με gsxr 1000 και ο φίλος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 21:39

Antonios_gsxr έγραψε:
Στην ερώτηση που έκανα σε έναν φίλο για το τι να κάνω με τα φρένα του k9, η απάντηση ήταν "πάρε ducati"!

Με gsxr 1000 και ο φίλος!

fafoutis fafoutis fafoutis fafoutis fovero fovero fovero παρε ντουκατι για να χεις φρενα eeee eeee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotoner
Full gixxer
Full gixxer
Sotoner


Άντρας Όνομα: : Σωτήρης
Τόπος : Καρδίτσα (Λάρισα)
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 891
Αγωνιζόμενος : Μπααααα..Όχι τίποτα άλλο αλλα είναι όλοι αργοι για μένα και δεν θα έχει εμδιαφέρον...???@@##$$!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/07/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 22:07

Antonios_gsxr έγραψε:
Στην ερώτηση που έκανα σε έναν φίλο για το τι να κάνω με τα φρένα του k9, η απάντηση ήταν "πάρε ducati"!

Με gsxr 1000 και ο φίλος!

Αντώνη με σωληνάκια υψηλής δέν θα έπρεπε να σου κρεμάει.Όπως λένε τα παιδιά απο πάνω ή έχεις αέρα στο κύκλωμα ή έχουν "κλασει" τα υγρά..Άλλαξε τα υγρά (5 ευρώ έχουν) και κάνε εξαέρωση απο δαγκάνες και απο τρόμπα φρένου..

Επίσης όπως προείπε ένα παλικάρι πιο πάνω έπρεπε να βρίσκει γόνατο πρώτα και όχι μαρσπιέ.Οπότε η λάθος στάση φταίει σίγουρα.Απο μαρσπιε δέν πέφτεις διότι είναι αναδιπλούμενα λογικά.

Μήν μασάς ρέ.Όλοι μια πτώση θα την φάνε σύμφωνα με τα ποσοστά.. lol! lol! Μακρυά απο εμάς.
Στις Σέρρες οι στροφές έχουν μεγάλη κλίση, η πίστα χωράει σε φάρδος δίπλα δίπλα 2-3 νταλίκες και στις στροφές μπαίνεις με φόρα.Για να βρεί το μαρσπιέ κάτω εκεί πρέπει να ξίνεις και αγκώνα... lol! lol! Οπότε μήν αγχώνεσαι..Πάντως σαν Σωτήρης θα σου έλεγα ότι αν βγαίνεις δύσκολα οικονομικά να μήν πάς Σέρρες γτ η πρώτη η φορά σου προκαλεί εξάρτηση...όλοι έτσι την πάθαμε.. yep
Σάν μοτοσυκλετιστής θα σου πώ πήγαινε με τα χίλια γτ τέτοια εμπειρία σαν την πίστα ειλικρινά δέν υπάρχει!!!!!Εγώ μετά τις Σέρρες (3 φορές έχω πάει) δέν μου κάνει κέφι το στρίψιμο στον δρόμο..Είμαι για χαλαρές βολτίτσες...Αλλά στις Σέρρες ξεδίνω άσχημα!!!!!
Θα κανονίσουμε να πάμε μαζί Πασχάλη να σε δώ και να συζητήσουμε για τα θεματάκια που έχεις! Οκ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/SotosTattoos/media_set?set=a.4632994185
Antonios_gsxr
Full gixxer
Full gixxer
Antonios_gsxr


Όνομα: : Αντώνιος
Τόπος : Λάρισα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 896
Hμερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤετ 23 Μάης 2012, 11:13

Sotoner έγραψε:
Antonios_gsxr έγραψε:
Στην ερώτηση που έκανα σε έναν φίλο για το τι να κάνω με τα φρένα του k9, η απάντηση ήταν "πάρε ducati"!

Με gsxr 1000 και ο φίλος!

Αντώνη με σωληνάκια υψηλής δέν θα έπρεπε να σου κρεμάει.Όπως λένε τα παιδιά απο πάνω ή έχεις αέρα στο κύκλωμα ή έχουν "κλασει" τα υγρά..Άλλαξε τα υγρά (5 ευρώ έχουν) και κάνε εξαέρωση απο δαγκάνες και απο τρόμπα φρένου..

Επίσης όπως προείπε ένα παλικάρι πιο πάνω έπρεπε να βρίσκει γόνατο πρώτα και όχι μαρσπιέ.Οπότε η λάθος στάση φταίει σίγουρα.Απο μαρσπιε δέν πέφτεις διότι είναι αναδιπλούμενα λογικά.

Μήν μασάς ρέ.Όλοι μια πτώση θα την φάνε σύμφωνα με τα ποσοστά.. lol! lol! Μακρυά απο εμάς.
Στις Σέρρες οι στροφές έχουν μεγάλη κλίση, η πίστα χωράει σε φάρδος δίπλα δίπλα 2-3 νταλίκες και στις στροφές μπαίνεις με φόρα.Για να βρεί το μαρσπιέ κάτω εκεί πρέπει να ξίνεις και αγκώνα... lol! lol! Οπότε μήν αγχώνεσαι..Πάντως σαν Σωτήρης θα σου έλεγα ότι αν βγαίνεις δύσκολα οικονομικά να μήν πάς Σέρρες γτ η πρώτη η φορά σου προκαλεί εξάρτηση...όλοι έτσι την πάθαμε.. yep
Σάν μοτοσυκλετιστής θα σου πώ πήγαινε με τα χίλια γτ τέτοια εμπειρία σαν την πίστα ειλικρινά δέν υπάρχει!!!!!Εγώ μετά τις Σέρρες (3 φορές έχω πάει) δέν μου κάνει κέφι το στρίψιμο στον δρόμο..Είμαι για χαλαρές βολτίτσες...Αλλά στις Σέρρες ξεδίνω άσχημα!!!!!
Θα κανονίσουμε να πάμε μαζί Πασχάλη να σε δώ και να συζητήσουμε για τα θεματάκια που έχεις! Οκ??

Ναι ρε φίλε, πάμε για καφέ στον Πασχάλη μια μέρα και βλέπουμε εκεί, συζητάμε κτλ.

Φέρε και την gopro, να την βάλουμε για λίγο και στο k9, να δω μετά πως πηγαίνω μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Opeth
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Opeth


Όνομα: : Αλεξανδρος
Τόπος : Βολος-Σερρες
Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 429
Hμερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ   Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ EmptyΤετ 23 Μάης 2012, 17:24

παρε μαζι σου καποιον εμπειρο να σου μαθει σταση σωματος. Υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα πραγματα να μαθεις για αρχη απο τα οριακα φρενα.

σωτονερ τα σωληνακια υψηλης σου εξασφαλιζουν οτι δε θα εχεις διαστολη, η θερμοκρασιες των υγρων μια χαρα ανεβαινουν αν τα υγρα-τακακι δεν ειναι ποιοτικα. στο 600 κ7 που ειχα ιδια φρενα με το 1000 κ8 δλδ η μανετα τερματιζε με απλα EBC HH, εχοντας υψηλης, μετα με performance friction+5.1 απλα ενιωθα την πτωση αλλα πολυ λιγοτερη. Αλλα τοση πιεση στα φρενα χωρις ουσιαστικο λογο παντα...

βαλε αντωνη τακακια EBC extreme, performance friction, DP..και υγρα πιο ανθεκτικα.

γενικα μη οδηγης με υπερβολη κοιτα να πηγαινεις στρωτα ειναι πιο γρηγορο και θα αντεχεις περισσοτερο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διάρκεια φρένων στην πίστα και θέσεις μαρπιέ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Διάρκεια ζωής βαλβίδων
» Εξαερωση φρενων
» Ποτηρακια Φρενων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com