Greek GSX-R forum
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
JIMK7
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
nasos-v
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
T.R.E
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
k8 600 kk
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
kostaskr6
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
κολτρέϊν
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
Leroy
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
ripper
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_l10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_c10ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Poll_r10 

 

 ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα

Πήγαινε κάτω 
+2
nasos-v
panosk8
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΣαβ 16 Ιουν 2012, 17:03

θα προσπαθησω να το περιγραψω οσο καλυτερα μπορω γιατι δεν βγαλαμε φωτο.
δειτε τη παρακατω εικονα απ το μανουαλ.

το μοτερ στηριζεται σε 2 διαμπερες βιδες κ σε 4 μπροστινες δεξια κ αριστερα στα αυτια απ το πλαισιο.
(η τελευταια κατω δεν φαινεται στη φωτο,δεν μας ενδιαφερει)
αν δουμε το σχεδιαγραμμα σαν να καθομαστε πανω στο μηχανακι,το μοτερ ερχεται κ εφαπτεται τερμα αριστερα στο
πλαισιο στις βιδες Α ,C,Ε κτλ
η φωτο ειναι πληρως αντιπροσωπευτικη,οποτε κ το παραμικρο κενο ανταποκρινεται στη
πραγματικοτητα.

στο σημειο που μπαινει το δεξι μανιταρι ειναι αυτο που εχει χρωματα.

-ροζ η βιδα
-γκρι ανοιχτο το πλαισιο
-γκρι σκουρο το μοτερ
-πρασινο ο αλουμινενιος αποστατης που πιεζει με τη βιδα ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ προς τα αριστερα..


αν προσεξετε καλα εκει που τελειωνει ο αποστατης δεξια κ αρχιζει το κεφαλι της βιδας δεν υπαρχει καμια επαφη βιδας κ πλαισιου.
κ επομενως καμια ταση συσφυξης στο πλαισιο αφου ο αποστατης κινειται ελευθερα μεσα στη τρυπα απ το πλαισιο.
τελος ερχεται κ σφιγκει απο τη κοντρα 1 (βλεπε σχεδιαγραμμα)

τωρα τι γινεται,αν φορας μανιταρι κ πεσεις απο τη δεξια μερια(κ φαει γερο χτυπημα,οπως το δικο μου τοτε στις σερρες),ολη η δυναμη απ το μανιταρι περναει στον πρασινο
αποστατη κ αυτος συμπιεζεται.το ακριβες μηκος του ειναι 30,5 χιλιοστα ο δικος μου ειχε χασει
2 χιλιοστα περιπου απ το χτυπημα.
εξ αιτιας της παραμορφωσης ,ερχεται κ κανει κεφαλι απ την εξωτερικη πλευρα εκει που ακουμπαει με το κεφαλι της βιδας
(κ επειδη εχει χασει κ χιλιοστα απο το μηκος του,) το αποτελεσμα ειναι οσο σφιγκεις τη βιδα,
τοσο να μαζευει τα κενα το πλαισιο λυγιζοντας ελαφρα σε εκεινο το σημειο.
το θετικο ειναι οτι επανερχεται στην αρχικη του θεση.σαν ενα τοξο πχ που το λυγιζεις κ μετα επανερχεται.
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 111uni

αρχικα ειχα βαλει μια ροδελα αναμεσα στον αποστατη κ το μοτερ ομως επρεπε να γινει σωστα.
για να βγει ομως αυτη η παπαρια που ειναι σαν Τ..ο μονος τροπος ειναι απο τη μεσα πλευρα.
οποτε πρεπει να τα ξυλωσεις ολα κ να γυρισεις το μοτερ μεχρι να κανει χωρο για να βγει.

μαζι με το βαρυ πυροβολικο (gat0s :P respekt φιλε!!) χωρις υπερβολη σε μια ωρα περιπου το μηχανακι εγινε βιδες στα απαραιτητα σημεια
κ το μοτερ στηριζοταν απο 1 διατρητη βιδα μονο κ ενα γρυλο απο κατω,
για να παρει τα απαραιτητα κενα προς τα πανω κ να βγει το ρημαδι ο αποστατης.
τελος ο αποστατης αντικαταστηθηκε απο εναν καινουργιο φτιαγμενο στον τορνο κ ολα μπηκαν πατ κιουτ οπως βγηκαν.

συμπερασμα:

πιστευω οτι δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να μπει κανεις σ αυτη τη διαδικασια εν γνωση του,
του τεστιν τα μανιταρια ειναι μονο για να σωζουν κανα χαζοπεσιμο με λιγα χιλιομετρα.
για τη πιστα θεωρω πως ειναι οχι μονο περιττα αλλα κ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ για το πλαισιο.
με ενα σετ πολυεστερικα,μανιταρια στους τροχους κ προστατευτικα στη καμπανα κ το βολαν η μηχανη ειναι καλυμενη
με μονη απωλεια τα πολυεστερικα.

τελος το βασικο ειναι να μαθουμε το μηχανακι μας οχι μονο οδηγικα αλλα κ μηχανολογικα,ουτως ωστε αν κατι δεν ειναι οκ
να μπορουμε να το εντοπιζουμε αμεσως,ειδικα σε ενα τοσο ευαισθητο σημειο οπως το πλαισιο.

kapelo








Έχει επεξεργασθεί από τον/την panosk8 στις Σαβ 16 Ιουν 2012, 22:56, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasos-v
Full gixxer
Full gixxer
nasos-v


Άντρας Όνομα: : Νασος
Τόπος : Περιστερι-Αθηνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Αγωνιζόμενος :

Hμερομηνία εγγραφής : 13/12/2008

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΣαβ 16 Ιουν 2012, 19:07

kapelo kapelo

πανο εισαι ωραιος!!!

______________________________________________________
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Dgnfjaενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα X3ww74ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 25k1wusενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 2nqcwidενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Ann242

The Gixxer brothers...!!

Να ΄σαι γρηγορος οσο χρειαζετε για να απολαμβανεις αυτο που κανεις και οχι για να περνας τους αλλους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gixxer.gr
Lithos
Jr.gixxer
Lithos


Άντρας Τόπος : ΕΛΛΑΣ
Αριθμός μηνυμάτων : 24
Hμερομηνία εγγραφής : 27/05/2012

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΣαβ 16 Ιουν 2012, 19:42

Μιλάς για τα εργοστασιακά μανιτάρια ή για αυτά τύπου ρόδας scateboard;

Γιατί σε άλλες μηχανές τα εργοστασιακά και τα ακριβά aftermarket, δεν πιάνουν πάντα πάνω σε αυτή τη βίδα...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΣαβ 16 Ιουν 2012, 20:57

πανο και γατε ειστε και οι 2 γατονια ......



πολλα πολλα mprabo και respekt





______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΣαβ 16 Ιουν 2012, 20:59

Lithos έγραψε:
Μιλάς για τα εργοστασιακά μανιτάρια ή για αυτά τύπου ρόδας scateboard;

Γιατί σε άλλες μηχανές τα εργοστασιακά και τα ακριβά aftermarket, δεν πιάνουν πάντα πάνω σε αυτή τη βίδα...



εμενα ετυχε τα ακριβα και εργοστασιακα aftermarket μανιταρια της μαμας να μου κοψουν το πλαισιο στο σημειο που εδεναν .....

δεν ξερω πως γιατι και τα λοιπα εγω απλα ξερω οτι ειχα πληρωσει 100+ε μονο για τις ειδικες βασεις που ειχε ( και καλα μελετησει ) η σουζουκι + το κοστος των μανιταριων .....
απο τοτε βαζω τα απλα μανιταρια και απλα στραβωνει η βιδα σε τουμπες.... την βγαζω και βαζω καινουργια και ολα κομπλε....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΚυρ 17 Ιουν 2012, 12:32

Παιδια μην λεμε οτι θελουμε τα μανηταρια αξιζουν και με το παραπανω oooyes

Οτι βαζεις πανω σε ενα μηχανακι δεν θα εχεις μονο υπερ αλλα και κατα επιπτωσεις πανω σε αυτο, απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τα υπερ ειναι περισσοτερα file

Τι ειναι καλυτερα να αλλαξεις το δαχτυλιδι που λες ( κι αυτο αν σου κατσει ) η να φας το σκελετο που κατα πασα πιθανοτητα δεν τη γλυτωνεις γιατι περισσευει κατα πολυ του μοτερ xmmm

Εγω παντος που εχω δει πολλες πολλες ξαπλες λογο δουλειας κατα το 95% τα μανιταρια εχουν φανει σωτηρια και για αυτο εχω και στο δικο μου ssss

Υ.Γ. Δεν ειναι τυχαιο που εχουν σε ολα τα μηχανακια του παγκοσμιου μανιταρια file



[img]ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 2012sbkdettaglitecnicii[/img]

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 10p7ousενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Icnsl4ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 2dhxn3kενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 2lbdx0jενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΚυρ 17 Ιουν 2012, 14:53

τζιμ εσυ μιλας εκ του ασφαλους γιατι εισαι μηχανικος κ ξερεις τι να κανεις κ ποτε πρεπει να το κανεις.
το να αλλαξεις εναν αποστατη στο συνεργειο σου (αν κρινεις οτι πρεπει να αλλαξει) ειναι θεμα ρουτινας.

προσωπικη μου αποψη
για να μη φαγωθει το πλαισιο,υπαρχουν κ τα καρμπον καλυματα του σκελετου.
αλλα για να φτασει μεχρι εκει η ζημια,θα πρεπει να χει διαλυθει εντελως το πολυεστερικο,πραγμα λιγο δυσκολο σε μονοκοματη μουρη.
καλυτερα να γλυστραει η μηχανη παρα να κραταει κοντρα απ το μανιταρι.ασε που το πιο πιθανο ειναι να σπασει μετα.
τελος αγκυρα μια χαρα κανουν κ τα αγωνιστικα μαρσπιε.

αλλα ασε το τι πιστευω εγω.δεν ειναι αυτο το θεμα.

πιο πανω ανοιξα ενα θεμα κ περιεγραψα μια κατασταση την οποια πιστευω πολλοι (μαζι κ γω) ειχαμε αγνοια.
κ ουτε μου ειπε καποιος μηχανικος, ξερεις εκει εχεις θεμα. ουτε κανεις ηρθε να μου πει,πανο ελα να σου δειξω
τα μανιταρια μπαινουν ετσι,στιριζονται εκει,κοβονται εδω υπαρχει κ η πιθανοτητα μετα απο πτωση να αρπαξει αυτο.
αν δεις κατι τετοιο χρειαζεται αλλαγη, γιατι επιβαρυνει αυτο αυτο κ μπορει να γινει εκεινο.


το 99% το μονο που ξερει να λεει (κ εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια κ τα ιδια) ειναι:
αυτο ειναι πολυ καλο μανιταρι,μποτα,κρανος,προστατευει πολυ καλα γιατι ειναι ταδε μαρκα,αυτη η εξατμιση ειναι τιτανιο ολοκληρη σαν αυτο που εχουν τα αεροπλανα,
θα σου φταξω ενα προγραμμα που θα φυσαει κ θα παρεις 15 αλογα στα μεσαια.


τωρα αν εσυ σαν δημητρης εισαι στο 1% κ σου ρθει ενας με χτυπημενο μηχανακι κ του πεις απλα κ ωραια:
"φιλε αυτο εχει προβλημα στον αποστατη,πρεπει να στο αλλαξω.κοστιζει τοσο.αν θα το κανεις σε μενα η αλλου η μονος σου,ειναι δικο σου θεμα,εγω παντως σου το πα.."
μη περιμενεις να τα λενε ολοι ετσι.

το θεμα φιλε δημητρη ειναι η γνωση κ οχι τοσο η προσωπικη μου αποψη,οποτε μη στεκεσαι εκει.
ποιος μας λεει οτι μηχανακια που εκοψαν σκελετο "στα καλα καθουμενα" δεν κυκλοφορουσαν με τετοιου ειδους
θεματα στο πλαισιο,χωρις οι αναβατες να του δωσουν σημασια?


κ στη τελικη, το αν καποιος θα επιλεξει να φοραει η οχι μανιταρια,ειναι καθαρα δικο του θεμα κ δε μου πεφτει λογος.
αυτο που πιστευω οτι οφειλα να γραψω κ το εγραψα ειναι 5 πραγματα (μαζι με την προσωπικη μου γνωμη),
για να ξερουμε τι να ελενξουμε σε περιπτωση πτωσης κ να μη γυρναμε με φορτισμενο πλαισιο
απο κει κ περα ο καθενας κρινει κ αναλογως πρατει.







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΚυρ 17 Ιουν 2012, 20:40

Φίλε Πάνο κάτι δεν κατάλαβα από το ποστ σου. Σόρρυ αν αυτό που θα ρωτήσω είναι βλακεία αλλά θα το κάνω επειδή πραγματικά το έχω απορία

λες:
panosk8 έγραψε:

τωρα τι γινεται,αν φορας μανιταρι κ πεσεις απο τη δεξια μερια(κ φαει γερο χτυπημα,οπως το δικο μου τοτε στις σερρες),ολη η δυναμη απ το μανιταρι περναει στον πρασινο
αποστατη κ αυτος συμπιεζεται.το ακριβες μηκος του ειναι 30,5 χιλιοστα ο δικος μου ειχε χασει
2 χιλιοστα περιπου απ το χτυπημα.
εξ αιτιας της παραμορφωσης ,ερχεται κ κανει κεφαλι απ την εξωτερικη πλευρα εκει που ακουμπαει με το κεφαλι της βιδας
(κ επειδη εχει χασει κ χιλιοστα απο το μηκος του,) το αποτελεσμα ειναι οσο σφιγκεις τη βιδα,
τοσο να μαζευει τα κενα το πλαισιο λυγιζοντας ελαφρα σε εκεινο το σημειο.
το θετικο ειναι οτι επανερχεται στην αρχικη του θεση.σαν ενα τοξο πχ που το λυγιζεις κ μετα

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα σου, το πρόβλημα είναι ότι συμπιέζεται ο αποστάσης σε ένα μόνο σημείο, στον κόκκινο κυκλο του πιο κάτω σχήματος μου και όχι και στον μπλε ή και κάπου αλλου.

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 80517699



Λοιπόν, αν αυτό ισχυει, τότε ακόμα και αν συμπιεστεί ο αποστάτης και όπως λες κάνει κεφάλι, η βίδα θα έρθει να καλυψει το συγκεκριμένο κενό και όχι το πλαίσιο, αφου το κενό αυτό είναι μεταξυ πλαισίου και βίδας (δες σχήμα 2). Στο σχήμα 2 όμως το πλαίσιο δεν φορτίζεται αλλά ο ίδιος ο αποστάτης αφου παίζει τον ίδιο ακριβώς ρόλο που έπαιζε και πριν! Άρα, αν είμαι σωστός δεν θα υπάρχει κανένα θέμα.

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα 58936978
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΚυρ 17 Ιουν 2012, 21:53

καθολου βλακεια δεν ειναι.
ομως δεν συμβαινει αυτο που λες στη δευτερη φωτο.απ το χτυπημα ο αποστατης πλεον δε μπορει να κινηθει ελευθερα στη τρυπα κ να ακουμπησει μονος του το μοτερ στο σημειο 2 που εχεις στη δευτερη φωτο.ακομα κ η βιδα δε μπορει να το σπρωξει μεσα αφου εχει κανει κατι σαν Τ οπως ειναι απο την μεσα πλευρα.

βεβαια χτυπημα με χτυπημα διαφερει,εγω σου λεω τι εγινε στο δικο μου απλα.
εκει στο σημειο 2 χωρουσε φαντασου μια ροδελα καπου στα 1,κατι χιλιοστα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την panosk8 στις Δευ 18 Ιουν 2012, 12:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα   ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα EmptyΚυρ 17 Ιουν 2012, 22:01

panosk8 έγραψε:
καθολου βλεκεια δεν ειναι.
ομως δεν συμβαινει αυτο που λες στη δευτερη φωτο.απ το χτυπημα ο αποστατης πλεον δε μπορει να κινηθει ελευθερα στη τρυπα κ να ακουμπησει μονος του το μοτερ στο σημειο 2 που εχεις στη δευτερη φωτο.ακομα κ η βιδα δε μπορει να το σπρωξει μεσα αφου εχει κανει κατι σαν Τ οπως ειναι απο την μεσα πλευρα.

βεβαια χτυπημα με χτυπημα διαφερει,εγω σου λεω τι εγινε στο δικο μου απλα.
εκει στο σημειο 2 χωρουσε φαντασου μια ροδελα καπου στα 1,κατι χιλιοστα.

Κατάλαβα, άρα ουσιαστικά αυτός ο αποστάτης πρέπει να ελέγχεται/αλλάζει με κάθε πτώση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ενας καλος λογος να μην φορατε μανηταρια στη πιστα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΑΝΗΤΑΡΙΑ R&G
» Μανητάρια!!! Βοήθεια!!
» Ποσο σφιγγουμε τα μανηταρια?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com