Greek GSX-R forum
Ερώτηση Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Ερώτηση Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Ερώτηση Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
JIMK7
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
nasos-v
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
T.R.E
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
k8 600 kk
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
kostaskr6
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
κολτρέϊν
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
Leroy
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
ripper
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Ερώτηση Poll_l10Ερώτηση Poll_c10Ερώτηση Poll_r10 

 

 Ερώτηση

Πήγαινε κάτω 
+2
babis k8
Georgio
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΔευ 17 Σεπ 2012, 22:37

Παιδιά οι μηχανές έχουν τεκμήριο? τα δηλώνουμε κανονικά? έκανα ένα ψάξιμο στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι γιαυτό πόσταρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
babis k8
Hero gixxer
Hero gixxer
babis k8


Άντρας Όνομα: : Μπαμπης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Αγωνιζόμενος : Ναι...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/04/2010

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΔευ 17 Σεπ 2012, 22:43

Georgio έγραψε:
Παιδιά οι μηχανές έχουν τεκμήριο? τα δηλώνουμε κανονικά? έκανα ένα ψάξιμο στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι γιαυτό πόσταρα.


Νομιζω οτι απο φετος εχουν τεκμηριο-ειδικα για 1300cc που σκεφτεσαι εσυ ssss

Καλυτερα ρωτα τον λογιστη σου γιατι με τα λαμογια που μας κυβερνουν δεν ειναι τπτ
σιγουρο oooyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΔευ 17 Σεπ 2012, 22:55

babis k8 έγραψε:
Georgio έγραψε:
Παιδιά οι μηχανές έχουν τεκμήριο? τα δηλώνουμε κανονικά? έκανα ένα ψάξιμο στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι γιαυτό πόσταρα.


Νομιζω οτι απο φετος εχουν τεκμηριο-ειδικα για 1300cc που σκεφτεσαι εσυ ssss

Καλυτερα ρωτα τον λογιστη σου γιατι με τα λαμογια που μας κυβερνουν δεν ειναι τπτ
σιγουρο oooyes

οκ φίλε μου ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Very Happy ναι ρε τα καθίκια μέχρι και τέλος ακινησίας θέλουν να μας βάλουν. θα μιλήσω και με λογίστρια αύριο να δω τι θα μου πει αν και μου είπε πως αν το έχω σε δυο ονόματα έρχεται μηδενικό για αυτοκίνητο είχα ρωτήσει. Αλλά αυτό έπρεπε να μου το πει πέρσι για να γλίτωνα τα 480€ που μου ήρθαν. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΔευ 17 Σεπ 2012, 23:39

Παντως στη δηλωση δεν εχει καν επιλογη για να δηλωσεις μοτοσυκλετα και οσους λογιστες και να εχω ρωτησει,εχουν πει πως δεν παιζει τεκμηριο εκει.Μπαμπη απο που ακουσες κατι τετοιο;googlαρα και δεν ειδα κατι σχετικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babis k8
Hero gixxer
Hero gixxer
babis k8


Άντρας Όνομα: : Μπαμπης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Αγωνιζόμενος : Ναι...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/04/2010

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:00

giannisK6 έγραψε:
Παντως στη δηλωση δεν εχει καν επιλογη για να δηλωσεις μοτοσυκλετα και οσους λογιστες και να εχω ρωτησει,εχουν πει πως δεν παιζει τεκμηριο εκει.Μπαμπη απο που ακουσες κατι τετοιο;googlαρα και δεν ειδα κατι σχετικο.

Αν εχεις ηδη μοτοσυκλετα δεν δηλωνεται (ακομα... ssss )

Δεν ειμαι σιγουρος σχετικα με τo ποσο της αγορας το οποιο πρεπει μαλλον να δηλωθει
κ επισης δεν ξερω με τα κυβικα επειδη ενδιαφερεται ο φιλος να αγορασει busa xmmm

Μην ξεχναμε οτι ακομα ολα ειναι στο φλου σχετικα με τα φορολογικα ειδικα μεχρι να
ανακοινωθουν τα νεα γ@μωμετρα τους.

Οποτε γι'αυτο κ προτεινα μια επισκεψη σε ενα λογιστη μιας κ αυτoi εχουν μια εικονα
για το τι παιζει ή το τι προκειται να παιξει. hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:07

Απο που τα ακουσες αυτα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsasbi
Hero gixxer
Hero gixxer
tsasbi


Άντρας Όνομα: : Βαγγέλης
Τόπος : Ζωγράφου city
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 1410
Αγωνιζόμενος : moto gp PlayStation 1-2-3-4

Hμερομηνία εγγραφής : 23/05/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:11

Κ εγω που το δήλωσα πέρσι μου ήρθε τεκμήριο..τώρα δεν ξέρω για τα ήδη υπάρχων μηχανές αν πιάνουν κ αυτές αλλα λογικά ναι.. ninza
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:40

Θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα θα ρωτήσω αύριο και θα σας πω τι μου θα μου πει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:43

tsasbi έγραψε:
Κ εγω που το δήλωσα πέρσι μου ήρθε τεκμήριο..τώρα δεν ξέρω για τα ήδη υπάρχων μηχανές αν πιάνουν κ αυτές αλλα λογικά ναι.. ninza
τι τεκμήριο σου ήρθε δηλαδή? δήλωνες εισόδημα η δήλωνες άνεργος ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 00:46

babis k8 έγραψε:
Georgio έγραψε:
Παιδιά οι μηχανές έχουν τεκμήριο? τα δηλώνουμε κανονικά? έκανα ένα ψάξιμο στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι γιαυτό πόσταρα.


Νομιζω οτι απο φετος εχουν τεκμηριο-ειδικα για 1300cc που σκεφτεσαι εσυ ssss

Καλυτερα ρωτα τον λογιστη σου γιατι με τα λαμογια που μας κυβερνουν δεν ειναι τπτ
σιγουρο oooyes
+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
paul22
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Hμερομηνία εγγραφής : 18/08/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 01:44

μόνο το πόσο της αγοράς δηλώνεται την μοτοσυκλέτα δε σ αφήνει να την δηλώσεις στα τεκμήρια,ακόμα τουλάχιστον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 01:55

paul22 έγραψε:
μόνο το πόσο της αγοράς δηλώνεται την μοτοσυκλέτα δε σ αφήνει να την δηλώσεις στα τεκμήρια,ακόμα τουλάχιστον
Ναι κάτι τέτοιο νομίζω κι εγώ φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
paul22
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Hμερομηνία εγγραφής : 18/08/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 02:02

επειδή πέρσυ πήρα την δικιά μου κ την δήλωσα φέτος έβαλα όλο το ποσό της αγοράς (4500) και πλήρωσα το 10% διλαδι 450€ + προκαταβολή φόρου για το 2013 και βγήκε μια καλή λυπητερή,όμως αν κάνεις οτι κάνουν πολλοί που δηλώνουν 500 κ 1000 ευρώ όταν θα πάς να την πουλήσεις θα πρέπει ο επόμενος αγοραστής να δηλώσει οτι την πήρε κ αυτός τόσα απο εσένα γιατι θα σου πεί το κράτος οτι κάνεις εμπόριο και θα σε τσιμπίσει,αν για παράδειγμα πήρες μια μηχανή κ έδωσες 5000 και δήλωσεσ οτι την πήρες 1000 ευρώ και πάει ο άλλος κ πληρώσει δάνειο μ αυτά τα λεφτά κ δε μπορεί να τα δικαιολογήσει θα σας τσιμπίσουν και τους 2,αν εσυ την δηλώσεις 1000 κ την πουλήσεις 1500 και ο άλλος τα δηλώσει αυτά τα λεφτά θα σου πεί οτι κάνεις εμπόριο και ένας λόγος που θα θέλει να το δηλώσει ο άλλος θα είναι για να δηλώσει έξοδα κ γενικά πρόσεξε το το θέμα συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλα πιστεύω καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 02:19

paul22 έγραψε:
επειδή πέρσυ πήρα την δικιά μου κ την δήλωσα φέτος έβαλα όλο το ποσό της αγοράς (4500) και πλήρωσα το 10% διλαδι 450€ + προκαταβολή φόρου για το 2013 και βγήκε μια καλή λυπητερή,όμως αν κάνεις οτι κάνουν πολλοί που δηλώνουν 500 κ 1000 ευρώ όταν θα πάς να την πουλήσεις θα πρέπει ο επόμενος αγοραστής να δηλώσει οτι την πήρε κ αυτός τόσα απο εσένα γιατι θα σου πεί το κράτος οτι κάνεις εμπόριο και θα σε τσιμπίσει,αν για παράδειγμα πήρες μια μηχανή κ έδωσες 5000 και δήλωσεσ οτι την πήρες 1000 ευρώ και πάει ο άλλος κ πληρώσει δάνειο μ αυτά τα λεφτά κ δε μπορεί να τα δικαιολογήσει θα σας τσιμπίσουν και τους 2,αν εσυ την δηλώσεις 1000 κ την πουλήσεις 1500 και ο άλλος τα δηλώσει αυτά τα λεφτά θα σου πεί οτι κάνεις εμπόριο και ένας λόγος που θα θέλει να το δηλώσει ο άλλος θα είναι για να δηλώσει έξοδα κ γενικά πρόσεξε το το θέμα συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά πιστεύω καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά
thanks φίλε δεν τα γνώριζα αυτά πάντως το κάνουν πάρα πολύ ξέρω κι εγώ τι να πω άσε που θα το πάρω 3500€ μετα απο πώληση από κάτι πιο ακριβό οπότε πιστεύω θα είμαι καλυμμένος. Αλλά το τραγικό τις υπόθεσης ξέρεις πιο είναι ότι εμάς θα μας τσιμπήσουν για πενταροδεκάρες και τα μεγάλα τα λαμόγια που παίζουν με χιλιάδες€ δεν τους ακουμπάνε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Georgio στις Τρι 18 Σεπ 2012, 02:51, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
paul22
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Hμερομηνία εγγραφής : 18/08/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 02:21

με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε τσιμπάνε όταν πρόκειται για τέτοια ποσά,τώρα αμα πάρεις καμιά φερραρι με leasing ουτε που θα το ψάξουν,Ελλαδιστάν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 02:26

paul22 έγραψε:
με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε τσιμπάνε όταν πρόκειται για τέτοια ποσά,τώρα αμα πάρεις καμιά φερραρι με leasing ουτε που θα το ψάξουν,Ελλαδιστάν

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 09:30

λοιπον οι μηχανες δεν εχουν τεκμηριο και δεν χρειαζ3ετε να τις δηλωσεις στην δηλωση σου .....τωρα αν εσυ θελεις να την δηλωσεις .... ssss
3 εχω οχι 1

βασικα υπαρχει τεκμηριο στις μηχανες αυτη την στιγμη αλλα μιλαμε για μηχανες πολλων κυβικων και οχι στα 1300 .για παραδειγμα αν θελεις να αγορασεις bosshoss αυτη εχει τεκμηρια ...



αυτα ισχυουν μεχρι και φετος .... απο του χρονου ουτε οι ιδιοι οι mal@kies οικονομολογοι και τα λοιπα ρεμαλια που μας κυβερνουν δεν ξερουν ακομα τι θα κανουν.....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 09:43

paul22 έγραψε:
επειδή πέρσυ πήρα την δικιά μου κ την δήλωσα φέτος έβαλα όλο το ποσό της αγοράς (4500) και πλήρωσα το 10% διλαδι 450€ + προκαταβολή φόρου για το 2013 και βγήκε μια καλή λυπητερή,όμως αν κάνεις οτι κάνουν πολλοί που δηλώνουν 500 κ 1000 ευρώ όταν θα πάς να την πουλήσεις θα πρέπει ο επόμενος αγοραστής να δηλώσει οτι την πήρε κ αυτός τόσα απο εσένα γιατι θα σου πεί το κράτος οτι κάνεις εμπόριο και θα σε τσιμπίσει,αν για παράδειγμα πήρες μια μηχανή κ έδωσες 5000 και δήλωσεσ οτι την πήρες 1000 ευρώ και πάει ο άλλος κ πληρώσει δάνειο μ αυτά τα λεφτά κ δε μπορεί να τα δικαιολογήσει θα σας τσιμπίσουν και τους 2,αν εσυ την δηλώσεις 1000 κ την πουλήσεις 1500 και ο άλλος τα δηλώσει αυτά τα λεφτά θα σου πεί οτι κάνεις εμπόριο και ένας λόγος που θα θέλει να το δηλώσει ο άλλος θα είναι για να δηλώσει έξοδα κ γενικά πρόσεξε το το θέμα συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλα πιστεύω καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά


scratch scratch που τα εχεις ακουσει αυτα τα πραγματα???

ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη να αγορασα ενα τρακαρισμενο και να το εφτιαξα και να το πουλησα μετα???
ποσο δυσκολο ειναι να βρηκα μια ευκαιρια και μετα να την πουλησα στην κανονικη της τιμη???
ποσο δυσκολο ειναι να αγορασα ενα μηχανακι και μετα να εσκασα αρκετα λεφτα πανω του για αξεσουαρ-βελτιωτικα και μετα την πουλησα και να πηρα ενα μερος των λεφτων που εριξα στο μηχανακι???
κανω εμποριο σε αυτες τις περιπτωσεις??? δεν κανω ....

οποτε εχω πουλησει μηχανη ποτε μα ποτε δεν εδωσα στον αλλο ενα χαρτι που να λεει ποσο την πουλαω ουτε ποσο την εχω αγορασει .....αυτα τα καναμε πριν πολλα χρονια με τα παπακια και τα τσαλυ γιατι ειχε σχεση το ποσό που την αγορασες με το ποσό που θα πληρωνες για την μεταβιβαση αλλα αυτα εχουν σταματισει εδω και πολλα χρονια ... πλεον παει με τα κυβικα το ποσό αυτο που θα πληρωσεις , μιλαω μονο για την μεταβιβαση και οχι για την δηλωση ....


και ξαναλεω οτι δεν εισαι υποχρεωμενος στην δηλωση σου να δηλωσεις την μηχανη .....

δεν ειμαι λογιστης αλλα ετσι κανω χρονια τωρα. τωρα εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα αλλα μου φαινονται περιεργα αυτα που εγραψες ....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paul22
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Hμερομηνία εγγραφής : 18/08/2011

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 11:22

ούτε εγώ πήρα χαρτί που να λέει πόσο την αγόρασα,απλά επειδή το άλλο το παιδί πλήρωσε αμέσως δάνειο και δεν μπορούσε να δικαιολογήσει αυτά τα λεφτά κ έτσι έβαλε έσοδα απο πώληση περιουσιακού στοιχείου,κανείς δεν είπε οτι οι μηχανές έχουν τεκμήριο ούτε δηλώνεις οτι αγόρασες δίκυκλο απλά λές οτι έδωσες το τάδε ποσό για αγορά ακινήτου δε θυμάμαι ακριβώς πώς το λέει κ τέλος ναι αν βρήκες ευκαιρία ή τρακαρισμένο και το πούλησες παραπάνω και δηλώσατε όλο το ποσό θεωρεί το κράτος οτι κάνεις εμπόριο

υ.γ. έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που δεν κάνουν καν φορολογική δήλωση χρόνια τώρα στο Ελλαδιστάν που ζούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 12:16

Miou έγραψε:
λοιπον οι μηχανες δεν εχουν τεκμηριο και δεν χρειαζ3ετε να τις δηλωσεις στην δηλωση σου .....τωρα αν εσυ θελεις να την δηλωσεις .... ssss
3 εχω οχι 1

βασικα υπαρχει τεκμηριο στις μηχανες αυτη την στιγμη αλλα μιλαμε για μηχανες πολλων κυβικων και οχι στα 1300 .για παραδειγμα αν θελεις να αγορασεις bosshoss αυτη εχει τεκμηρια ...



αυτα ισχυουν μεχρι και φετος .... απο του χρονου ουτε οι ιδιοι οι mal@kies οικονομολογοι και τα λοιπα ρεμαλια που μας κυβερνουν δεν ξερουν ακομα τι θα κανουν.....
+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 12:20

Miou έγραψε:
paul22 έγραψε:
επειδή πέρσυ πήρα την δικιά μου κ την δήλωσα φέτος έβαλα όλο το ποσό της αγοράς (4500) και πλήρωσα το 10% διλαδι 450€ + προκαταβολή φόρου για το 2013 και βγήκε μια καλή λυπητερή,όμως αν κάνεις οτι κάνουν πολλοί που δηλώνουν 500 κ 1000 ευρώ όταν θα πάς να την πουλήσεις θα πρέπει ο επόμενος αγοραστής να δηλώσει οτι την πήρε κ αυτός τόσα απο εσένα γιατι θα σου πεί το κράτος οτι κάνεις εμπόριο και θα σε τσιμπίσει,αν για παράδειγμα πήρες μια μηχανή κ έδωσες 5000 και δήλωσεσ οτι την πήρες 1000 ευρώ και πάει ο άλλος κ πληρώσει δάνειο μ αυτά τα λεφτά κ δε μπορεί να τα δικαιολογήσει θα σας τσιμπίσουν και τους 2,αν εσυ την δηλώσεις 1000 κ την πουλήσεις 1500 και ο άλλος τα δηλώσει αυτά τα λεφτά θα σου πεί οτι κάνεις εμπόριο και ένας λόγος που θα θέλει να το δηλώσει ο άλλος θα είναι για να δηλώσει έξοδα κ γενικά πρόσεξε το το θέμα συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλα πιστεύω καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά


scratch scratch που τα εχεις ακουσει αυτα τα πραγματα???

ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη να αγορασα ενα τρακαρισμενο και να το εφτιαξα και να το πουλησα μετα???
ποσο δυσκολο ειναι να βρηκα μια ευκαιρια και μετα να την πουλησα στην κανονικη της τιμη???
ποσο δυσκολο ειναι να αγορασα ενα μηχανακι και μετα να εσκασα αρκετα λεφτα πανω του για αξεσουαρ-βελτιωτικα και μετα την πουλησα και να πηρα ενα μερος των λεφτων που εριξα στο μηχανακι???
κανω εμποριο σε αυτες τις περιπτωσεις??? δεν κανω ....

οποτε εχω πουλησει μηχανη ποτε μα ποτε δεν εδωσα στον αλλο ενα χαρτι που να λεει ποσο την πουλαω ουτε ποσο την εχω αγορασει .....αυτα τα καναμε πριν πολλα χρονια με τα παπακια και τα τσαλυ γιατι ειχε σχεση το ποσό που την αγορασες με το ποσό που θα πληρωνες για την μεταβιβαση αλλα αυτα εχουν σταματισει εδω και πολλα χρονια ... πλεον παει με τα κυβικα το ποσό αυτο που θα πληρωσεις , μιλαω μονο για την μεταβιβαση και οχι για την δηλωση ....


και ξαναλεω οτι δεν εισαι υποχρεωμενος στην δηλωση σου να δηλωσεις την μηχανη .....

δεν ειμαι λογιστης αλλα ετσι κανω χρονια τωρα. τωρα εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα αλλα μου φαινονται περιεργα αυτα που εγραψες ....
εδώ όμως να προσθέσω ότι ωραία όλα αυτά και έξυπνα αλλά θα σου ζητήσουν αποδείξεις για ότι χρήματα παραπάνω λες πως έβαλες νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 16:25

πολυ σωστα ειπες το "νομιζω" ... κανεις δεν ζηταει τιποτα......

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 16:58

Miou έγραψε:
πολυ σωστα ειπες το "νομιζω" ... κανεις δεν ζηταει τιποτα......
οκ smileee το απόγευμα θα μιλήσω με την λογίστρια αλλά μου είχε πει πριν μερικούς μήνες πως δεν έχουν τεκμήριο ακόμη τουλάχιστον αλλά πρέπει να δηλώσεις την αγορά δεν ξέρω θα δω τι θα μου πει το απόγευμα και θα ποστάρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Ερώτηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση   Ερώτηση EmptyΤρι 18 Σεπ 2012, 18:58

Λοιπόν φίλοι μου μόλις μίλησα και μου είπε τα ίδια πως δεν έχουν τεκμήριο "ακόμη"
αλλά ότι πρέπει να δηλώσω μια φορά την αγορά και εφόσον θα είναι από πώληση του αυτοκινήτου δικαιολογώ τα χρήματα τις αγοράς και είμαι καλυμμένος αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
 
Ερώτηση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ερωτηση
» ΕΡΩΤΗΣΗ
» ΕΡΩΤΗΣΗ???????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com