Greek GSX-R forum
Μελάνιασμα ελαστικού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Μελάνιασμα ελαστικού Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Μελάνιασμα ελαστικού Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
JIMK7
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
nasos-v
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
T.R.E
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
k8 600 kk
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
kostaskr6
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
κολτρέϊν
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
Leroy
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
ripper
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Μελάνιασμα ελαστικού Poll_l10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_c10Μελάνιασμα ελαστικού Poll_r10 

 

 Μελάνιασμα ελαστικού

Πήγαινε κάτω 
+5
Miou
GIXXERAKIAS
nktr
Opeth
Schumi
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 02:26

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ένα φαινόμενο στα ελαστικά μου, που όμοιό του δεν έχω ξαναδει, τουλάχιστον από όσο θυμάμαι και στα δικά μου μηχανάκια.
Στις άκρες του ελαστικού, φαίνεται ένα μελάνιασμα, παρόμοιο σε χρώμα αυτού μερικών εξατμίσεων. Το έχω παρατηρήσει περισσότερο στους λαιμούς εξατμίσεων.
Για να μην πολυλογώ, στο ελαστικό φαίνεται αυτό το μελάνιασμα στην δεξιά άκρη του κυριώς αλλά υπάρχει και στα αριστερά σε μικρότερο βαθμό.
2 φωτογραφίες από το ελαστικό, που όμως δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσουν είναι οι παρακάτω:
Μελάνιασμα ελαστικού IMG_20130731_202228_zpsdd5295f3
Μελάνιασμα ελαστικού IMG_20130731_202204_zps7fa4a611
Λοιπόν. Τα ελαστικά είναι τέλη του 2011. Εγώ τα φόρεσα στο μηχανάκι τον Μάρτιο. Έχουν επάνω γύρω στα 2500 χλμ.
Με προβληματίζει ιδιαίτερα το πως έγινε αυτό στο λάστιχο.
Όταν τα έβαλα μπήκα 2-3 φορές πίστα. Τον τελευταίο μήνα, κάνω αποκλειστικά χιλιόμετρα σε ευθεία και σπάνια σε στροφές. Λόγω των ημερών και των ελάχιστων ρεπό που έχω, πάω για μπανάκι και πάλι πίσω και η μηχανή βγαίνει σπάνια.
Εγώ σκέφτηκα ότι αφού το λάστιχο τις τελευταίες μέρες δεν πατάει στα άκρα τόσο, δημιουργείται υπερθέρμανση και έτσι έχω αυτό το αλλόκοτο αποτέλεσμα. Αλλά εάν είναι έτσι, δεν θα έπρεπε το φαινόμενο να παρατηρηθεί στο κέντρο του ελαστικού και όχι στις άκρες;
Κάποιος άλλος που έχει παρατηρήσει το φαινόμενο; Είναι κάτι το ανησυχητικό;
Αν το λάστιχο ξαναμπει πίστα και πατηθεί σε εκείνα τα σημεία πάλι, λέτε να υποχωρήσει το μελάνιασμα;
Τα ελαστικά είναι τα Dunlop D211 GP Racer και το πίσω είναι medium.
Thanks in advance.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Opeth
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Opeth


Όνομα: : Αλεξανδρος
Τόπος : Βολος-Σερρες
Ηλικία : 35
Αριθμός μηνυμάτων : 429
Hμερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 04:20

δεν ειναι τιποτα και εμενα το εκανε. κατι παιζει να γινετε αμα τα βλεπει ο ηλιος αρκετη ωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nktr
Hero gixxer
Hero gixxer
nktr


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Piraeus
Αριθμός μηνυμάτων : 1596
Hμερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 07:32

δεν είναι τίποτα είναι η μεταβολή θερμοκρασίας του ελαστικού από τους βαθμούς λειτουργίας τους στην πίστα με τους βαθμούς του αέρα όταν θα βγεις και θα το αφήσεις να κρυώσει. Είναι χαρακτηριστικό κυρίως στις γόμες compounds ελαστικών.
Δεν έχεις κανένα θέμα δούλεψέ τα κανονικά και μόλις πατήσει θα καθαρίσει.
Καλό μας μήνα παιδιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 08:57

nktr έγραψε:
δεν είναι τίποτα είναι η μεταβολή θερμοκρασίας του ελαστικού από τους βαθμούς λειτουργίας τους στην πίστα με τους βαθμούς του αέρα όταν θα βγεις και θα το αφήσεις να κρυώσει. Είναι χαρακτηριστικό κυρίως στις γόμες compounds ελαστικών.
Δεν έχεις κανένα θέμα δούλεψέ τα κανονικά και μόλις πατήσει θα καθαρίσει.
Καλό μας μήνα παιδιά

Σωστός ο Νικόλας!

Καλό μας μήνα!cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 09:34

καλο μας μηνα .....


απο την θερμοκρασια εχει γινει ετσι ... παλιντανλοπ μελιτζανιαζουν και χανουν το αγωνιστικο χρωμα fafoutis 

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 10:54

πωωωω χαλασαν για στειλτα προς αθηνα tralala 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 11:59

Παίδες το θέμα είναι ότι έχω να μπω πάνω από μήνα πίστα και το φαινόμενο παρουσιάστηκε τις τελευταίες μέρες. Δεν έγινε δηλαδή κατευθείαν αφού βγήκα από την πίστα αλλά μετά από κάμποσες μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 13:33

Αυτό είναι που λένε "το μελάνιασες το εργαλείο"!!!Very Happy 
Οδυσσέα οπως είπαν οι προλαλήσαντες, το παθαίνει και μετά απο καιρό.
Το είχα παρατηρήσει οτι γίνονταν έτσι τα λάστιχα στην αποθήκη μετά απο πίστα χωρίς να κυκλοφορούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 14:09

μια χαρα ειναι μη του δινεις σημασια πιες του το αιμα αφοβα
απο θερμικους κυκλους το κανουν αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 14:29

ειναι παντως πολυ επικινδυνο ... εγω θα ελεγα να το πεταξεις το λαστιχο ... απλα πες μας που θα το πεταξεις να το μαζεψει κανεις μην την πατησει κανενας αλλος ....
κριμα που δεν μπαινει στο 1000 μου ...xaxa 

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DrIoannis
Hero gixxer
Hero gixxer
DrIoannis


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1734
Αγωνιζόμενος : το... πάλεψα.
Hμερομηνία εγγραφής : 29/01/2009

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠεμ 01 Αυγ 2013, 16:05

Τα έλαια του ελαστικό είναι που βγαίνουν στην επιφάνεια. Δεν είναι τίποτα απλά κάνε πώς δεν το είδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Schumi
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Schumi


Άντρας Όνομα: : Οδυσσέας
Τόπος : Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Ελλάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Αγωνιζόμενος : Έγινε τα λέμε...
Hμερομηνία εγγραφής : 13/10/2011

Μελάνιασμα ελαστικού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελάνιασμα ελαστικού   Μελάνιασμα ελαστικού EmptyΠαρ 02 Αυγ 2013, 00:58

Ευχαριστώ πολύ παίδες! Να 'στε καλά για τις απαντήσεις. Από Σάββατο ξεκινάει η άδειά μου οπότε από την άλλη εβδομάδα θα ξαναπαίξει πιστούλα. Θα δούμε τι θα γίνει μετά. :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελάνιασμα ελαστικού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορα ελαστικου!!!!
» gsxr 750 k7 180 η 190 διασταση πισω ελαστικου;
» ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΓΙΑ Κ8 600????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΖΑΝΤΕΣ-ΕΛΑΣΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com