Greek GSX-R forum
racing βολαν BDK και Durbahn Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
racing βολαν BDK και Durbahn Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
racing βολαν BDK και Durbahn Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
JIMK7
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
nasos-v
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
T.R.E
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
k8 600 kk
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
kostaskr6
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
κολτρέϊν
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
Leroy
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
ripper
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
racing βολαν BDK και Durbahn Poll_l10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_c10racing βολαν BDK και Durbahn Poll_r10 

 

 racing βολαν BDK και Durbahn

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 14:18

καθομαι κ κοιταω  βολαν,γιοσιμουρα ειναι δυσκολο να βρεις..
τα BDK τα ηξερα ,αλλα ειδα οτι εχει κ ο durbahn.

BDK

-διαμετρος ροτορα 80mm ( αν κ μετα καπου στη περιγραφη λεει 45 mm  fafoutis ομολογω με μπερδεψε.. )
-βαρος ροτορα για Κ5/6 186 γραμμαρια   (για Κ9 ειναι 202 γρ)
-συνολικο βαρος ροτορας ,πηνια κ ανορθωτης ειναι 1.020 γραμμαρια.
-watt δεν λεει.

(επισης λεει οτι τα πηνια του εχουν αρκετες περιελιξεις κ  ενα cut off συστημα στον ανορθωτη που κοβει
την τροφοδοσια οταν η ταση φτασει στο επιθυμητο σημειο,αντι η παραπανισια να μετατρεπεται σε θερμοκρασια.)


durbahn

-διαμετρος 80mm
-βαρος ροτορα 350 γρ.
-συνολικο βαρος δεν λεει.
-ισχυς 170 Watt

ο στοκ ροτορας ειναι 120 mm διαμετρο κ 600 gr βαρος.



δεδομενου οτι του durbhan κοστιζει τα μισα λεφτα περιπου,ποιο νομιζετε οτι ειναι καλυτερο?
παιδια εσεις που εχετε τα γισιμουρα βολαν,εχετε κρατησει καμια μετρηση σε διαστασεις κ βαρος να το δουμε συγκριτικα ?

και τα λινκ..
http://bdkraceeng.co.uk/tc/products.php?120&cPath=40_45_58
http://www.bdkraceeng.co.uk/Race%20Alternators.html

http://shop.durbahn.de/shop/en/bikes/Suzuki_-_GSX-R_1000?bikecat=55
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 14:39

BDK = Μοιαζει πολυ με το yoshimura  xmmm  δεν λεει βατ γιατι θα βγαζει πολυ λιγα οπως και το yoshimura tongue


durbahn = ειναι κατι αναμεσα του μαμα με το yoshimura xmmm μ αυτο μπορεις να εχεις και φωτα ομως ssss αλλα σιγουρα δεν θα εχεις τις επιδοσεις των αλλων file



[img]racing βολαν BDK και Durbahn 6qbksh[/img]
[img]racing βολαν BDK και Durbahn K1xpop[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 14:51

Ενα ακομα που ξεχασα να γραψω ειναι οτι με το yoshimura μπορει να ειναι 330 γραμμαρια και durbahn 350 αλλα με το yoshimura λογο ογκου η μαζα του ειναι προς το κεντρο ενω στο durbahn που ειναι και μεγαλυτερο εκει αλλαζουν τα δεδομενα και ας ειναι περιπου στα ιδια γραμμαρια  ssss δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος   fafoutis



[img]racing βολαν BDK και Durbahn 2a0kfvm[/img]
[img]racing βολαν BDK και Durbahn 90oor5[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 15:12

thanks  thanks JIM!

ναι εχει να κανει κ με την διαμετρο του ροτορα η μαζα στη περιστροφη,το δικο σου μοιαζει πολυ μικροτερο
απο του durbahn good το μετρησες μηπως ποσο εχει διαμετρο?
αν ειναι ομως του durbahn 80 χιλιοστα διαμετρο τοτε το BDK φαινεται κ με το ματι οτι ειναι μικροτερης διαμετρου..
μπορει να ειναι 45 χιλιοστα οπως λεει μετα scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 16:21

Του BDK είναι σαν διάμετρο περίπου όπως και το Yoshi. Του Durbahn είναι universal λύση οπότε μην ψαρώνεις απ'το χαμηλό κόστος.Θα χρειαστεί να πας σε τόρνο να σου φτιάξει το κέντρο ώστε να βιδώνει στον στρόφαλο σου,θα πρέπει να στηρίξεις κάπως τα πηνία στο καπάκι σου κτλ κτλ...

Προτίμησε BDK,υπὀψιν ο BDK είναι εξυπηρετικός και απαντάει στις ερωτήσεις και αν του κάνεις μια ερώτηση για τα Watt θα σου απαντήσει.
Υπολογίζεις ότι βγάζει περίπου το 1/3 του ρεύματος του στοκ,και στο ρελαντί λόγω μεγέθους βολάν καθόλου. Δηλαδή βγάζει ρεύμα ουσιαστικά απ'τις 4,000-5,000 στροφές και μετά όπως και το Yoshi...

Tα στοκ βολάν/πηνία βγάζουν περίπου 350-400W,τουλάχιστον το ΖΧ10 που ξέρω σίγουρα βγάζει 25-30 Α το στοκ και το racing του ΖΧ που είναι ίδιο με BDK Υoshi βγάζει 10Α στις 6,000-7,000 στροφές δηλαδή 150 W περίπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 19:46

δλδ αμα  εισαι για ωρα κατω απο 5000 στροφες σου ρουφαει μονο μπαταρια?
θα τον ρωτησω ναι. εγω πανω εχω μονο το κωλοφαναρο,κ ενα προβολακι μπροστα με διακοπτη,αλλα κ αυτο το βαζω σπανια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

racing βολαν BDK και Durbahn Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: racing βολαν BDK και Durbahn   racing βολαν BDK και Durbahn EmptyΤετ 02 Απρ 2014, 20:38

panosk8 έγραψε:
δλδ αμα  εισαι για ωρα κατω απο 5000 στροφες σου ρουφαει μονο μπαταρια?
θα τον ρωτησω ναι. εγω πανω εχω μονο το κωλοφαναρο,κ ενα προβολακι μπροστα με διακοπτη,αλλα κ αυτο το βαζω σπανια.

Το δικο μου που το εχω τσεκαρει με τη τηλεμετρια απο τις 1.800 στροφες και κατω χανω ρευμα, δηλαδη μου τραβαει απο την παταρια.
Τωρα απο τις 1.800 μεχρι τις 2.200 με 2.300 περιπου δεν θυμαμαι ακριβος scratch η ταση ειναι σταθερη και απο κι και πανω αρχιζει και φορτιζει τη παταρια Very Happy αλλα μην φανταστεις και σ αυτη τη περιπτωση δεν εχει τη δυναμη που βγαζει με το μαμα βολαν tongue
Για να καταλαβεις με το γιουσι βολαν ποτε δεν θυμαμαι να μου ανεβαζε η παταρια πανω απο 14.5 βολτ, ( συνηθως ηταν στο 13.8 ) ενω με το εργοστασιακο βολαν για πλακα παει στα 15 βολτ Very Happy και στις 2 περιπτωσεις βεβαια, ηταν χωρις φαναρι και κωλοφαναρο αλλα, με αρκετα αλλα μπιχλιμπιδια που εχω βαλει,Rolling Eyes που οπως και να το κανεις τραβανε κι αυτα το κατιτις τους ,οχι βεβαια οπως ενα φαναρι εμπρος αλλα λεμε τωρα tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
racing βολαν BDK και Durbahn
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βολαν απο Κ5
» Καπάκι βολάν k8 600
» ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙ ΒΟΛΑΝ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚA-TUNING-AFTERMARKET :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com