Greek GSX-R forum
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
JIMK7
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
nasos-v
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
T.R.E
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
k8 600 kk
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
kostaskr6
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
κολτρέϊν
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
Leroy
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
ripper
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_l10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_c10ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Poll_r10 

 

 ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες

Πήγαινε κάτω 
+14
kapnias
bolek76
gsxrthiva
mistiriodis_tsantakias
Tedyboysmos
DimSTriple
thodoris
Darksoul
panosk8
akisrio
ripseventh
valentinosgsxr
stam911
misterq
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
misterq
Jr.gixxer
misterq


Όνομα: : kostas
Τόπος : patra
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Hμερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:04

geia sas me lene kosta kai eimai apo patra exo ena gsxr 1000 k4 prosfata to piga na mou alaksoun tentotira kadena kapelota kai molis to evgala apo to sunergeio akouga ena periergo thorivo meta apo merika xiliometra mou espase ena mpistoni kai mou stravose 2 vavides....
to erotima mou einai.... fteei to iliko to opoio dn mou eixe dimiourgisei kanena provlima edo kai 45.000 xlm ? i o xronismos pou mou ekanan?????


γεια σας με λένε κώστα και είμαι από πάτρα έχω ένα gsxr 1000 k4 πρόσφατα το πήγα να μου αλλάξουν "τεντοτιρα" καδένα "καπελοτα" και μόλις το έβγαλα από το συνεργείο άκουγα ένα περίεργο θόρυβο μετά από μερικά χιλιόμετρα μου έσπασε ένα μπιστόνι και μου στράβωσε 2 "βαβιδες".... το ερώτημα μου είναι.... φταίει το υλικό το οποιο δη μου είχε δημιουργήσει κανένα πρόβλημα εδώ και 45.000 χλμ ? η ο χρονισμός που μου έκαναν?????


Έχει επεξεργασθεί από τον/την κολτρέϊν στις Κυρ 31 Ιουλ 2011, 19:46, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ GREEKLISH.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/martsekis
stam911
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stam911


Άντρας Όνομα: : Βασιλης
Τόπος : Πατρα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 606
Αγωνιζόμενος : στο κουβαλημα κιβωτιων!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 12/05/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:08

στο ερωτημα σου αυτο θα σου απαντησουν οι γνωστες Very Happyεγω θελω να ρωτησω σε ποιον μαστορα πηγες γιατι ειμαι απο Πατρα επισηςSmileευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valentinosgsxr
Hero gixxer
Hero gixxer
valentinosgsxr


Άντρας Όνομα: : Valentinos
Τόπος : Melbourne
Ηλικία : 50
Αριθμός μηνυμάτων : 1534
Hμερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:13

kalowhrthes ...Δεν ειμαστε μεσα στο μοτερ σου αλλα με πολυ μεγαλη επιφυλαξη λεω οτι μαλλον εχει κανει καποιο λαθος ο μηχανικος σου στο κλεισιμο του μοτερ. Ο λαθος χρονισμος μπορει να "καρφωσει" βαλβιδες και οι βαλβιδες μπορουν να σπασουν πιστονι επισης.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valentinosgsxr στις Κυρ 31 Ιουλ 2011, 17:39, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:29

Oχι φιλε πιο υλικο μην ακους τιποτα(αν σου τα λεει αυτα ο μαστορας σου)την μ@κακια την εχει κανει αυτος που εκλεισε το μοτερ μην τον αφησεις να του ζητησεις να στο φτιαξει neura neura
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akisrio
Normal gixxer
Normal gixxer
akisrio


Άντρας Όνομα: : Ακης
Τόπος : Ριο Πατρα
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 253
Hμερομηνία εγγραφής : 15/02/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:29

Γεια σου Κωστα και εγω απο Πατρα ειμαι και εχω ενα Κ4 αν θες στειλε μου με πμ το τηλ σου να τα πουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 17:51

αν δεν το πλακωσες στα γκαζια πριν ζεσταθει καλα,μαλλον κατι λαθος εχει γινει.

σε ευρωπαικο μονοκυλινδρο,ειχε γινει σερβις βαλβιδες κτλ,κ μετα απο λιγες μερες
μου σπασε το ελατηριο βαλβιδας.ομως τοτε εκανα μ@λακια γιατι το κρυοπλακωσα.
κ δεν εκανα καμια καφριλα,ξεκινησα απλα κατευθειαν,κ εγινε με μια γερη γκαζια.

στα λεω αυτα,γιατι τα μοτερ σπανε.αλλα λιγο αλλα πολυ.κ για διαφορους λογους.
τα σουζουκι ομως δυσκολα σπανε Very Happy

μακαρι να την βρεις την ακρη hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 18:24

xaxaxax πλακα κανεις φιλαρακι κατα 100000% σου κανε μ@λακια το μουνι κ θελει να στα ριξει σε σενα κ να στο φτιαξει παλι κοινος να σου πιασει τον κ@λο πες του θα παω να το φτιαξω αλλου κ τα εργατικα ανταλλακτικα εσυ θα τα πληρωσεις αλλιως θα πληρωνεις δικηγορους για να ρχεσε στα δικαστηρια αφου θα φας μηνυση απο μενα!!αντε αν δεν ξερουν να μην τα φτιαχνουν κ να μην ανοιγουν συνεργεια αλλα τοσο μαλ@κες ειμαστε κ μεις που τους τα παμε την επομενη να προσεχεις που το πας κ να αλλαξεις μαστορα κ να το πας ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ δοκιμασμενο για να στο χει πενα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thodoris


Άντρας Όνομα: : θεοδωρος βαγενας
Τόπος : λευκαδα
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 671
Αγωνιζόμενος : οποτε περισευουν λεφτα..........
Hμερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 19:04

panosk8 έγραψε:
αν δεν το πλακωσες στα γκαζια πριν ζεσταθει καλα,μαλλον κατι λαθος εχει γινει.

σε ευρωπαικο μονοκυλινδρο,ειχε γινει σερβις βαλβιδες κτλ,κ μετα απο λιγες μερες
μου σπασε το ελατηριο βαλβιδας.ομως τοτε εκανα μ@λακια γιατι το κρυοπλακωσα.
κ δεν εκανα καμια καφριλα,ξεκινησα απλα κατευθειαν,κ εγινε με μια γερη γκαζια.

στα λεω αυτα,γιατι τα μοτερ σπανε.αλλα λιγο αλλα πολυ.κ για διαφορους λογους.
τα σουζουκι ομως δυσκολα σπανε Very Happy

μακαρι να την βρεις την ακρη hallo

η μονη ζημια που μπορει να γινει σε κρυο μοτερ απαξ και εχει ηδη σβησει το λαμπακι του λαδιου αρα εχει ανεβασει λαδι γινετε μονο στον καταλιτη αν υπαρχει απο τους υδρατμους και μονο....ολα τα μοτερ απο το 90 και μετα εχουν πολυ μικρες ανοχες στα μεταλα τους και δεν εχουν καμια αναγκη να τα δουλεψεις και κρυα... hallo hallo

τωρα οσο αναφορα το προβλημα του παιδιου στανταρ ο μαστορας δεν εφτιαξε κατι καλα στον τεντοτιρα με αποτελεσμα να πηδηξει δοντι η καδενα και να καρφοσει 2 και να σπασει και μπιστονη η μπορει να ξεχασε να σφιξει τις γλιστρες και παλι το ιδιο προβλημα θα γινοταν...
αρα η ζημια προηλθε απο τον μαστορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
misterq
Jr.gixxer
misterq


Όνομα: : kostas
Τόπος : patra
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Hμερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 19:17

nai paidia to exo katalabei oti kati tetio paizei!! kai oxi dn to plakosa pagomeno to mixanaki to prokalese auto afou eixa kanei 12 xlm idi kai otan to pira apo ton mastora akousa ena periergo thorivo opou to anefera kai mou eipe oti einai kanena lamaki :/ asxeto :P vevea kala na einai na exei spasei mono to mpistoni kai na min exei kanei ravdosi ston kulidro gt mera pame gia moter!!

ναι παιδιά το έχω καταλάβει ότι κάτι τέτοιο παίζει!! και όχι δη το πλάκωσα παγωμένο το μηχανάκι το προκάλεσε αυτό αφού είχα κάνει 12 χλμ ήδη και όταν το πήρα από τον μάστορα άκουσα ένα περίεργο θόρυβο όπου το ανέφερα και μου είπε ότι είναι κανένα λαμάκι :/ άσχετο :P βεβαια καλά να είναι να έχει σπάσει μονο το μπιστόνι και να μην έχει κάνει ράβδωση στον "κουλιδρο" gt μέρα πάμε για μοτέρ!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την κολτρέϊν στις Κυρ 31 Ιουλ 2011, 19:46, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ GREEKLISH.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/martsekis
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 22:42

Ήρεμα και πολιτισμένα αρχικά πές του πως είναι ξεκάθαρο πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά απο δική του επέμβαση. Επειδή υπάρχει σοβαρή περίπτωση η ζημιά να είναι μεγάλη και ίσως μη επιδιορθώσιμη βάλε τον σε διαδικασία να σκεφτεί πώς θα σε αποζημιώσει (Να σου βρεί μοτέρ και να κρατήσει το δικό σου).
Αν το πάς δικαστικά μίλησε απευθείας με συνήγορο του πολίτη για να σε συμβουλέψουν. Ίσως αυτό θα ήταν σωστό μάλιστα να γίνει πρίν μιλήσεις μαζί του για να ξέρεις απο πρίν τα δικαιώματα σου...

Αν δε βγάλεις άκρη, χωρίς απειλές και άλλα θεάματα, κανόνισε απευθείας να πάρεις το μηχανάκι απο 'κεί και πράξε όπως σε συμβουλέψουν.

Καλά ξεμπερδέματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
Tedyboysmos
Normal gixxer
Normal gixxer
Tedyboysmos


Άντρας Όνομα: : Νίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Αγωνιζόμενος : Όχι
Hμερομηνία εγγραφής : 29/07/2011

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΚυρ 31 Ιουλ 2011, 22:47

Δες τι μπορει να συμβει απο λαθος χρονισμο φιλε.

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Scaled.php?server=543&filename=dscf4468z[img][/img][img][/img]

Το πρωτο "καλο" μοτερ που ειχα φτιαξει πριν χρονια για το αμαξι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 02:20

μην το συζιτας λαθος του μηχανικου ....ηρεμα οπος ειπε ο δημητρης ...χορις ομος να του αφισις περιθορια γιατι απλος θα κιταξει να την βγαλει λαδι ...και δικαστικα δυσκολα θα βρεις ακρη ...οποτε χοστουτα
καλα ξεμπερδεματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
misterq
Jr.gixxer
misterq


Όνομα: : kostas
Τόπος : patra
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Hμερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 09:40

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον που διξατε.... θα δω τι θα μου πει σημερα με την σηζητηση που θα κανουμε και μετα εχει να λαβενει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/martsekis
gsxrthiva
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : ΓΙΩΡΓΟΣ
Τόπος : ΘΗΒΑ
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Hμερομηνία εγγραφής : 10/09/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 10:03

φιλε κατα 99% εχει κανει μαλακια ο μηχανικος σου...την εχω πατησει και γω απο λαθος ρυθμιση....προσεξε γιατι ποτε δεν αναγνωριζουν την μαλακια τους τα ριχνουν σε κατι αλλο οτι φταιει!!το μηχανακι επρεπε απο την στιγμη που βγηκε απο αυτο το σερβις να μην ακουγετε τιποτα!να δουλευει καλητερα και απο πριν!προσεξε γιατι υπαρχουν πολλοι ασχετοι μηχανικοι...ξερω ειδη δυο....ακου καποιο λαμακι ειναι ο θορυβος!!!!!!!απο αυτο και μονο καταλαβα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bolek76
Adv. gixxer
Adv. gixxer
bolek76


Άντρας Όνομα: : Αλεξανδρος
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 433
Αγωνιζόμενος : never
Hμερομηνία εγγραφής : 24/03/2011

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 12:48

την πατησα κ εγω φιλε πριν ενα χρονο απο μαλακια του μαστορα,μονο μαστορας δεν ηταν
μετα απο σερβις και ρυθμιση βαλδιδων πηδηξε δοντι το καδενακι
και πηδηξε κ εμενα αφου στραβωσαν οι μισες βαλβιδες
του εκανε γενικη επισκευη μετα και στην ουσια ουτε μιση δουλεια δεν εκανε
αφησε τις ιδιες φλατζες και εβαλε κολλα
το εφτιαξα σε αλλον μαστορα φετος και το βελτιωσα κιολας cheers
απλα αυτος που πηγα τωρα ειναι μαστορας κ οχι απατεωνας
καλα ξεμπερδεματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 15:12

Σορρυ για το σπαμ.
Αν ήταν λάθος χρονισμός θα το καταλάβαινε ο φίλος στα 12 χλμ που έκανε τουλάχιστον απο τον ήχο απο το μηχανάκι αν όχι απο την αποδοση του.Επίσης αν είχε φύγει ο χρονισμος δεν θα κάρφωνε μονο 2 βαλβιδες.Ισως να παίχτηκε κάτι με τα καπελότα ή με τους αγωγούς λαδιού πανω στο καπάκι.Σε ένα srad ενος φίλου μετα απο αλλαγή καδένας και γλύστρας δεν μπορουσα να το χρονίσω με την καμία γιατι οπως αποδείχτηκε ειχε πέσει ένα κομματάκι απο την παλιά την γλύστρα και έκατσε πανω στο γρανάζι χρονισμόυ στον στρόφαλο,οπότε καθε στροφή έφευγε ο χρονισμός κατα ένα δόντι .

Οσο για το κρύο φάγωμα το κάθε διαφορετικο μέταλλο που έχει μέσα το μοτέρ εχει διαφορετική θερμοχωρητικοτητα,επομένως δεν ζεσταινεται και δεν διαστέλλεται το ίδιο γρήγορα.
Τα πιστόνια ζεσταίνονται και διαστέλλονται πιο γρήγορα απο τους κυλίνδρους συνεπώς άνετα μπορει ενα κρυο μηχανακι να κολλήσει.
Δεν εννοω το μηχανακι του φίλου που κάρφωσε βαλβίδες αλλα οποιοδήποτε κινητήρα "τρώγεται" κρύος.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thodoris


Άντρας Όνομα: : θεοδωρος βαγενας
Τόπος : λευκαδα
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 671
Αγωνιζόμενος : οποτε περισευουν λεφτα..........
Hμερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 15:59

kapnias έγραψε:
Σορρυ για το σπαμ.
Αν ήταν λάθος χρονισμός θα το καταλάβαινε ο φίλος στα 12 χλμ που έκανε τουλάχιστον απο τον ήχο απο το μηχανάκι αν όχι απο την αποδοση του.Επίσης αν είχε φύγει ο χρονισμος δεν θα κάρφωνε μονο 2 βαλβιδες.Ισως να παίχτηκε κάτι με τα καπελότα ή με τους αγωγούς λαδιού πανω στο καπάκι.Σε ένα srad ενος φίλου μετα απο αλλαγή καδένας και γλύστρας δεν μπορουσα να το χρονίσω με την καμία γιατι οπως αποδείχτηκε ειχε πέσει ένα κομματάκι απο την παλιά την γλύστρα και έκατσε πανω στο γρανάζι χρονισμόυ στον στρόφαλο,οπότε καθε στροφή έφευγε ο χρονισμός κατα ένα δόντι .

Οσο για το κρύο φάγωμα το κάθε διαφορετικο μέταλλο που έχει μέσα το μοτέρ εχει διαφορετική θερμοχωρητικοτητα,επομένως δεν ζεσταινεται και δεν διαστέλλεται το ίδιο γρήγορα.
Τα πιστόνια ζεσταίνονται και διαστέλλονται πιο γρήγορα απο τους κυλίνδρους συνεπώς άνετα μπορει ενα κρυο μηχανακι να κολλήσει.
Δεν εννοω το μηχανακι του φίλου που κάρφωσε βαλβίδες αλλα οποιοδήποτε κινητήρα "τρώγεται" κρύος.
Very Happy

φιλε μου δεν ειπε κανεις για λαθος χρονισμο...αν ηταν ετσι θα χτυπαγε αμεσος.
απλα κατι δεν εκανε σωστα ο μαστορας με αποτελεσμα πιθανον να πιδηξει δοντι...ενα δοντι αρκει για δυο βαλβιδες.δεν ειναι στανταρ οτι θα χτυπισει περισοτερες..πιστεψε με πανω στην δουλεια μου εχω δει πολλα.και δεν ειμαι και μεσα στον κινητηρα να ξερω τι επαθε ακριβως..θεοριες λεμε ολοι μας αυτη την στιγμη.
οσο για τους κρυους κινητηρες κανεις μα κανεις κινητηρας δεν κολαει κρυος...μονο απο υπερβολικη θερμοκρασια η απο ελιψη λιπανσης.
και ο καθε κινητηρας ζεστενετε πολυ γρηγοροτερα απο οσο νομιζεις.απλα εσυ βλεποντας την θερμοκρασια του νερου να ανεβενει αργα δεν σιμενει οτι τα μπιστονια δεν εχουν μεγαλιτερη θερμοκρασια....απλα αργει περισοτερο
το υγρο να ζεσταθει..και οπος ειπα σε αλλο ποστ ποιο πανω οι σημερινοι κηνητηρες εχουν τοσο μικρες ανοχες που απλα δεν εχουν αναγκη απο το καλο ζεσταμα που λεγαμε παλια οταν τα μπιστονια σε παλιους κηνητηρες σκαμπιλιζαν μεσα στους κυλινδρους...

φιλικα παντα

hallo hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 16:29

τεο αυτο που λες δεν αντιπροσωπευει ολους τους κινητηρες.
το παραδειγμα που εδωσα εγω ηταν ενα σπασμενο ελατηριο βαλβιδας,του φιλου
ηταν διαφορετικο.

εγραψα για κρυο μοτερ,γιατι το δικο μου εσαπσε οταν ηταν κρυο.
μπορει να ηταν για να γινει ,μπορει να εγινε κ απο αυτο.

οσο για τα μεταλλα κ τις ανοχες τους στους συγχρονους κινητηρες, οταν διαστελονται η οταν σηκωνουν φορτιο..
αν ηταν ετσι δε θα μου ραγιζε το καπακι της κεφαλης στο ιδιο μηχανακι επισης. κ ουτε θα μου εσπαζαν τα ρουλεμαν του εκκεντροφορου. κ ουτε θα μου ραγιζαν οι βασεις απο συντονισμους.κ ολα αυτα δεν εγιναν μαζι. κ η λιστα δε τελειωνει εδω.

μπορω να σου πω κ αλλα ακομα που μου συνεβησαν στο husaberg κ ηταν κ μοντελο 2005.κανονι το μηχανημα αλλα πολλες ζημιες.

ετσι οπως φαινεται στη περιπτωση του φιλου ειναι λαθος μηχανικου,
κ μακαρι να βρει το δικιο του.ομως τα μοτερ δεν ειναι ουτε αθανατα ουτε τελεια.σπανε.κ πολλες φορες σπανε κ απο μονα τους.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 17:45

Να απαντήσω παλι για να παραθέσω την γνώμη μου-εμπειρία μου και αν θέλουν οι Mods το σβήνουν.
Για το κρύο κόλλημα που ανέφερα δεν μιλάω για κανένα παλιο μηχανάκι αλλα εχω δει 750 κ5 με ελάχιστα χλμ να του αλλαζει ο Ρακκάς στη θεσ/νικη πιστόνια γιατι κολλησαν τα ελατήρια απο κρυοφαγωματα.
Επισης η θερμοκρασια του νερου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα οσο η θερμοκρασια λαδιού που ερχεται σε άμεση επαφη με τα μέταλλα.Ο κουμπάρος μου κόλλησε το clio williams ταξιδευντας τελικές στην εγνατία με θερμοκρασια νερού σταθερα σους 90 βαθμους αλλα θερμοκρασια λαδιου στους 150 βαθμους .
Επισης το δικο μου (1000 κ9) απο καινούργιο,κουδουνίζει μεχρι να ζεσταθει και οταν λεω να ζεσταθει εννοω να ανοίξει τουλαχιστον τρεις φορες ο θερμοστατης του νερού,οχι να πιασει μια φορα θερμοκρασια.
Γράφω με παραπάνω απο φιλικη διαθεση και οχι για κοντρα ή για να το παίξω ξερόλας κτλ ελπίζω να μην παρεξηγηθω. hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thodoris


Άντρας Όνομα: : θεοδωρος βαγενας
Τόπος : λευκαδα
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 671
Αγωνιζόμενος : οποτε περισευουν λεφτα..........
Hμερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 19:05

τεο και δημητρη εδω κουβεντα κανουμε ..προς θεου δεν υπαρχει παρεξηγηση.
τεο....ο καθε κηνητηρας φυσικα και ειναι διαφορετικος και με την ιδια αιτια μπορει να παθει διαφορετικη ζημια.ειπα και πριν οτι πανω στην δουλεια μου εχς δει απιστευτες ζημιες.τα παραδηγματα ειναι παρα πολλα και θελουμε ολο το φορουμ για να πουμε.επειδη φτιαχνο κηνητηρες αυτοκινητον θα πω μονο ενα...τα bmw του 90 τα 16v ραγιζαν τα περισοτερα καπακια.απο μοτο ενα παραδειγμα ειναι τα cbr 954 που ραγιζαν κορμο....ολα αυτα εχουν να κανουν με αστοχια υλικου απο τα εργοστασια.
δημητρη...το clio με 150 βαθμους στο λαδι ηταν μια χαρα...ειμαι σηγουρος οτι κολισε απο στεγνομα καυσιμου στα ψιλα αφου πιγενε σηνεχεια τελικες.οσο για το κουδουνισμα στο κ9 που να ακουγες το απριλια rsv factory που ειχα.τις μισες φορες εκανε μεσα λες και ανακατευε βιδες και τις αλλες μισες λες και ηταν honda..
fafoutis fafoutis fafoutis hallo hallo hallo

καλα να ειμαστε παιδες και να προσεχουν οι ( μαστοροι) περισοτερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 00:40

...παιδιά, μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη κουβέντα απο κοντάSmile Smile

Επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σας γράφω τα παρακάτω Smile Smile

Συμφωνώ για το θέμα συστολές/διαστολές των μετάλλων, αλλά μη τρελαίνεστε, η κατεργασία των μετάλλων έχει εξελιχθεί τόσο πολύ τα τελευταία 20 χρόνια που όλ' αυτά είναι υπερβολικά για ένα στόκ μοτέρ. Το λάδι είναι το πρόβλημα και οι δικές του θερμοκρασίες λειτουργίας... γι'αυτό το ζέσταμα γίνεται μέχρι να πάνε τα λαδάκια 45-50 βαθμούς το λιγότερο... όταν τα νερά είναι ζήτημα αν έχουν φτάσει τους 75 Wink

Πάνο, τα ελατήρια βαλβίδων δε θέλουν να ζεσταθούν για να δουλέψουν Wink To οτι σε 'σένα έσπασε κρύο δε λέει απολύτος τίποτα, θα έσπαγε και ζεστό (μήπως είχες εκκεντροφόρο?).
Τα berg ράγιζαν κεφαλές λόγο έλλειψης ψύξης και γιατί τα μέταλλα είναι μετριότατης ποιότητας (όπως και τα αντίστοιχα exc 2000+ για lc4 καλύτερα μη μιλήσουμε) τα ρουλεμάν πάλι... λόγο μη συντήρησης/αντικατάστασης?

Τώρα φίλε kapnia αν πάς στους κόφτες μηχανάκι με 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία είσαι απλά ηλίθιος... και πάλι το συζητάμε γιατί μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Εγώ μια φορά κάτι τέτοιο δεν έχω ξανακούσει.

Φίλε Θόδωρα, σήμερα είχα τη τρομερή τύχη να πάω βόλτα μ' ένα Porsche 997 gen2... στο τέρμα (270+) η θερμοκρασία λαδιού φλέρταρε τους 120... τα νερά έλεγαν τη δική τους ιστορία πολύ πιο κάτω... ήδη η ένδειξη των λαδιών είναι οριακή... δε φαντάζεσαι πόση ταλαιπωρία τρώει ο κινητήρας με τα λάδια σε τέτοια θερμοκρασία... 150 βαθμοί είναι απλά ανύπαρκτοι εκτός και αν μιλάμε για ελαιόψυκτο μοτέρ όπως το καλό μου gsx1400 ή τα παλιά 911 που δουλεύουν σ'αυτές τις θερμοκρασίες και το χειμώνα Wink Smile- Όχι 150, 100-120! Αν δείς όμως το μπλόκ θα τρομάξεις, τα porsche δε τόλμησαν να βάλουν τετραβάλβιδη κεφαλή στα αερόψυκτα μοτέρ τους... και όταν το έκαναν με την 959 έκαναν υδρόψυκτη τη κεφαλή και κράτησαν ελαιόψυκτα τα κάρτερ Wink Smile Smile Smile

Σήμερα επίσης (όλα σήμερα έγιναν... lol! ) παραδώσαμε σε πελάτη ένα φτιαγμένο κ7... πιστόνια stager typer και τα ρέστα. Το εξηγήσαμε πως αν γινόταν να στο κλείδωνα να στρώναμε τον Οκτώβρη χωρίς να φοβάμαι μη μπείς με το αμάξι σου στο μαγαζί θα το έκανα... ο καιρός είναι απαγορευτικός για στρωσίματα, πόσο μάλλον για βελτιωμένα μηχανάκια Smile Smile Smile



Τώρα, σχετικά με το κ3 του παιδιού, είναι ξεκάθαρο οτι οι βαλβίδες έδιναν φιλιά ρουφηχτά στα πιστόνια... (ένα δόντι είναι 5-6 μοίρες εκεί πάνω... οπότε έχε γειά γλυκιά ζωή!) Το γκάζωσε κατόπιν επιβεβαίωσης για την άψογη κατάσταση απο το μηχανικό του (λαμάκι?) και έγινε το κακό.
Το οτι βρήκαν οι βαλβίδες του 4 όπως φαντάζομαι επίσης σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Να βαρέσουν όλες οι βαλβίδες με όλα τα πιστόνια μαζί δε γίνεται Wink "Σκιά" πιθανότατα θα υπάρχει σε όλα τα πιστόνια.

Φίλε misterq, ήρεμα και πολιτισμένα όπως είπα μπας και βρείς άκρη.
Αν θές έχω μια κεφαλή που είχα πάρει για το παλιό μου κ3 όταν το έφτιαξα για κάβα... δώρο απο 'μένα αρκεί να έρθεις να τη πάρεις εσύ. Άψογη είναι - βέβαια έχω να δώ κανα τριάρι χρόνιαWink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DimSTriple στις Τρι 02 Αυγ 2011, 10:27, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 00:49

Δημητρη ειναι πιο σωστο σ ενα μηχανακι κ ειδικα την ωρα που ειναι να μπεις πιστα να το ζεστανεις μεχρι 75νερο ωστε κ τα λαδια να παρουν την σωστη θρμοκρασια κ μετα να μπεις?Εσεις στα αγωνιστικα τι βαζετε σε ιξωδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 00:56

Έχουμε ένδειξη θερμοκρασίας λαδιών στα μηχανάκια μας (τα R1 και το καλό R6).
Ζέσταμα τα μηχανάκι 10 λεπτά πρίν μπουν και μέχρι να πάνε ~45-50 και σβήσιμο. Τα νερά έχουν περίπου 65 βαθμούς. Στα 10 λεπτά έχει πάρει θερμοκρασία όλο το μοτέρ, στο δεύτερο γύρο πάει τέρμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 01:07

Φανταζομαι το ιδιο ισχυει κ για τα δικα μας track bike πριν μπει πιστα?Παντως εγω το εφαρμοζω το ζεσταμα πριν κανω το πρωτο sesion!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Adv. gixxer
Adv. gixxer
thodoris


Άντρας Όνομα: : θεοδωρος βαγενας
Τόπος : λευκαδα
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 671
Αγωνιζόμενος : οποτε περισευουν λεφτα..........
Hμερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες   ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 01:12

DimSTriple έγραψε:
...παιδιά, μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη κουβέντα απο κοντάSmile Smile

Επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σας γράφω τα παρακάτω Smile Smile

Συμφωνώ για το θέμα συστολές/διαστολές των μετάλλων, αλλά μη τρελαίνεστε, η κατεργασία των μετάλλων έχει εξελιχθεί τόσο πολύ τα τελευταία 20 χρόνια που όλ' αυτά είναι υπερβολικά για ένα στόκ μοτέρ. Το λάδι είναι το πρόβλημα και οι δικές του θερμοκρασίες λειτουργίας... γι'αυτό το ζέσταμα γίνεται μέχρι να πάνε τα λαδάκια 45-50 βαθμούς το λιγότερο... όταν τα νερά είναι ζήτημα αν έχουν φτάσει τους 75 Wink

Πάνο, τα ελατήρια βαλβίδων δε θέλουν να ζεσταθούν για να δουλέψουν Wink To οτι σε 'σένα έσπασε κρύο δε λέει απολύτος τίποτα, θα έσπαγε και ζεστό (μήπως είχες εκκεντροφόρο?).
Τα berg ράγιζαν κεφαλές λόγο έλλειψης ψύξης και γιατί τα μέταλλα είναι μετριότατης ποιότητας (όπως και τα αντίστοιχα exc 2000+ για lc4 καλύτερα μη μιλήσουμε) τα ρουλεμάν πάλι... λόγο μη συντήρησης/αντικατάστασης?

Τώρα φίλε kapnia αν πάς στους κόφτες μηχανάκι με 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία είσαι απλά ηλίθιος... και πάλι το συζητάμε γιατί μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Εγώ μια φορά κάτι τέτοιο δεν έχω ξανακούσει.

Φίλε Θόδωρα, σήμερα είχα τη τρομερή τύχη να πάω βόλτα μ' ένα Porsche 997 gen2... στο τέρμα (270+) η θερμοκρασία λαδιού φλέρταρε τους 120... τα νερά έλεγαν τη δική τους ιστορία πολύ πιο κάτω... ήδη η ένδειξη των λαδιών είναι οριακή... δε φαντάζεσαι πόση ταλαιπωρία τρώει ο κινητήρας με τα λάδια σε τέτοια θερμοκρασία... 150 βαθμοί είναι απλά ανύπαρκτοι εκτός και αν μιλάμε για ελαιόψυκτο μοτέρ όπως το καλό μου gsx1400 ή τα παλιά 911 που δουλεύουν σ'αυτές τις θερμοκρασίες και το χειμώνα Wink Smile- Όχι 150, 100-120! Αν δείς όμως το μπλόκ θα τρομάξεις, τα porsche δε τόλμησαν να βάλουν τετραβάλβιδη κεφαλή στα αερόψυκτα μοτέρ τους... και όταν το έκαναν με την 959 έκαναν υδρόψυκτη τη κεφαλή και κράτησαν ελαιόψυκτα τα κάρτερ Wink Smile Smile Smile

Σήμερα επίσης (όλα σήμερα έγιναν... lol! ) παραδώσαμε σε πελάτη ένα φτιαγμένο κ7... πιστόνια stager typer και τα ρέστα. Το εξηγήσαμε πως αν γινόταν να στο κλείδωνα να στρώναμε τον Οκτώβρη χωρίς να φοβάμαι μη μπείς με το αμάξι σου στο μαγαζί θα το έκανα... ο καιρός είναι απαγορευτικός για στρωσίματα, πόσο μάλλον για βελτιωμένα μηχανάκια Smile Smile Smile



Τώρα, σχετικά με το κ3 του παιδιού, είναι ξεκάθαρο οτι οι βαλβίδες έδιναν φιλιά ρουφηχτά στα πιστόνια... (ένα δόντι είναι 5-6 μοίρες εκεί πάνω... οπότε έχε γειά γλυκιά ζωή!) Το γκάζωσε κατόπιν επιβεβαίωσης για την άψογη κατάσταση απο το μηχανικό του (λαμάκι?) και έγινε το κακό.
Το οτι βρήκαν οι βαλβίδες του 4 όπως φαντάζομαι επίσης σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Να βαρέσουν όλες οι βαλβίδες με όλα τα πιστόνια μαζί δε γίνεται Wink "Σκιά" πιθανότατα θα υπάρχει σε όλα τα πιστόνια.

Φίλε misterq, ήρεμα και πολιτισμένα όπως είπα μπας και βρείς άκρη.
Αν θές έχω μια κεφαλή που είχα πάρει για το παλιό μου κ3 όταν το έφτιαξα για κάβα... δώρο απο 'μένα αρκεί να έρθεις να τη πάρεις εσύ. Άψογη είναι - βέβαια έχω να δώ κανα τριάρι χρόνια βέβαια Wink

φιλε δημητρη το 997 εχει δυο ψυγεια λαδιου ισαμε το ψυγειο του σπιτιου μου.... fafoutis fafoutis fafoutis
αυτο του ελειπε να ανεβασει παραπανω....αλλα ενα 911 του 96 και ενα 964 που φτιαχνω στο μαγαζι εχουν διξει αρκετες φορες τετειες θερμοκρασιες..κια ο λογος γιατι εχουν ψυγεια λαδιου πολυ μικρα..και συμφονο με αυτα που λες για οτι δεν καρφονουν ολες οι βαλβιδες ...το ειπα και εγς παραπανω...και οντος ειναι μια καλη συζητηση αυτη και μακαρι να βρισκομασταν απο κοντα να την κανουμε....βελτιονουμε ολοι τις γνωσεις μας....γιατι οσο ζεις μαθελεις και κανεις μας δεν τα ξερει ολα..και ισως και εγω σε αυτα που λεω καπου να κανω λαθος..γιαυτο συζηταμε...

hallo hallo hallo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ζημια μετα απο χρονισμα στις βαλβιδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Στιγμιαίο κόψιμο γκαζιού
» Βαλβίδες gsxr 600 K6
» επειδή θα κάνω ζημιά βοήθεια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΛΟΙΠΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com