Greek GSX-R forum
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
JIMK7
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
nasos-v
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
T.R.E
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
k8 600 kk
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
kostaskr6
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
κολτρέϊν
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
Leroy
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
ripper
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_l10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_c10K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Poll_r10 

 

 K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cytheDS
Normal gixxer
Normal gixxer
cytheDS


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Mακεδονία
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Αγωνιζόμενος : Life is a circuit
Hμερομηνία εγγραφής : 13/03/2015

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΠαρ 30 Σεπ 2016, 13:59

Λοιπον. καλησπερα σε ολους. το προβλημα ειναι το εξης. μια μερα στα καλα του καθουμενου εκαψε μαλλον ανορθωτη (εγω λεω και πηνεια. αλλα ενας φιλος επιμενει πως οχι. τα πηνεια τα αλλαξα πριν απο 2.500-3.000χλμ). Η μηχανη σε λειτουργεια με πολυμετρο δεν διχνει να στελνει καθολου ρευμα απο το πηνειο απο καμια επαφη (γιαυτο εγω λεω πως ειναι καμενα) ο φιλος μου παλι με ενα καλωδιο ενωσε επαφη - επαφη και αφου εβγαλε σπινθηρα λεει οτι ειναι ΟΚ. ωραια μεχρι εδω. δοκιμασα ενα ανορθωτη απο κ8 1000 και δεν δινει ρευμα στην μπαταρια (η μηχανη που τον πηρα δουλευε και αφου τον επεστρεψα δουλευε παλι κανονικα) ενας φιλος στο δικο του κ7 600 εχει απο Honda Africa βρηκα και εγω εναν, παντρεψα τις φισες και η μηχανη δουλευει κανονικα. Η ταση δεν ειναι και πολυ σταθερη. δλδ παιζει απο 13.5 μεχρι 14.4 με το βεντιλατερ σε λειτουργεια φτανει 12.8-9. ολα καλα μεχρι εδω αν ειναι σωστη η ταση τοτε δεν εχω προβλημα. αλλα τα 3 κιτρινα καλωδια απο το πηνειο μεχρι και τον ανορθωτη ζεστενονται υπερβολικα θα ελεγα.. γνωριζει κανεις γιατι να το κανει αυτο? ειναι λογικο η θα καω και γω μαζι με την μηχανη... fotia sos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΠαρ 30 Σεπ 2016, 18:27

Μπορεί τα πηνία να μην είναι καμμένα αλλά να κάνουν επαφή με το σώμα. Δοκίμασε με ένα πολύμετρο στο buzzer μια μια τις φάσεις με το σώμα,κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει συνέχεια,αν χτυπάει,τότε κάπου είναι βραχυκυκλωμένα.

Αν ζεσταίνονται υπερβολικά τότε κάποια στιγμή θα λιώσει η φύσα,θα ακουμπήσουν μεταξύ τους οι φάσεις και τότε bye bye

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cytheDS
Normal gixxer
Normal gixxer
cytheDS


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Mακεδονία
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Αγωνιζόμενος : Life is a circuit
Hμερομηνία εγγραφής : 13/03/2015

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΠαρ 30 Σεπ 2016, 20:45

Το εχω δοκιμάσει και δεν χτυπαει. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο εκει. Απλα με προβληματίζει η θερμοκρασια στα καλωδια. Υπαρχει περίπτωση να ειναι απο τον ανορθωτη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΠαρ 30 Σεπ 2016, 21:32

Ναι το πιθανότερο είναι το regulator του ανορθωτή να τα έχει παίξει γι'αυτό και βλέπεις και το σκαμπανέβασμα στην τάση

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cytheDS
Normal gixxer
Normal gixxer
cytheDS


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Mακεδονία
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Αγωνιζόμενος : Life is a circuit
Hμερομηνία εγγραφής : 13/03/2015

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΠαρ 30 Σεπ 2016, 23:43

οποτε πιθανο ειναι να ζεστενονται και τα καλωδια λογο ανορθωτη. στην ουσια να γυρναει το ρευμα πισω και να συμβαινει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΔευ 03 Οκτ 2016, 17:44

Αγορίνα ψάξε στο manual για το μηχανάκι σου λέει αναλυτικά πως να τσεκάρεις τα πηνία και τον ανορθωτή στις σελίδες 9-10 και 9-11.Αφού το έχεις με το πολύμετρο μιας και τσέκαρες συνέχεια κάνε τα τέστ που λέει το manual.
Επίσης μιας και έχω το ίδιο μηχανάκι τσέκαρε και την φύσσα που συνδέει τα πηνία με τον ανορθωτή μιας και συνήθως οι επαφές είναι χαλαρές με αποτέλεσμα να δημιουργείται σπινθήρας και να ανεβάζουν θερμοκρασία τα καλώδια. Εμένα έτσι μια φορά μου είχε λυώσει την φύσσα και δύο μονώσεις απο τα καλώδια των πηνίων.Σαν λύση παίρνεις μια φύσσα που να αντέχει σε πολλά αμπέρ του εμπορίου και κόβεις ράβεις.Το δικό μου μηχανάκι είχε βγάλει αρκετά προβληματα με ανορθωτή και πηνία. Η τελική λύση αλλαγή πηνία μιας και κάηκαν και ανορθωτή απο κ7 1000 που βρήκα μεταχειρισμένο, μια καλή φύσσα και μέχρι στιγμής 45.000χιλ. χωρίς πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cytheDS
Normal gixxer
Normal gixxer
cytheDS


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : Mακεδονία
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 97
Αγωνιζόμενος : Life is a circuit
Hμερομηνία εγγραφής : 13/03/2015

K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια   K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια EmptyΔευ 03 Οκτ 2016, 21:39

ευχαριστω για την βοηθεια. θα το κοιταξω και θα ενημερωσω. βρηκα και γω εναν ανορθωτη απο κ8 1000 απλα θελω να βεβαιωθω οτι ειναι σιγουρα ο ανορθωτης το πρηβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
K7 600 υψηλη θερμοκρασια στα καλωδια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com