Greek GSX-R forum
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
JIMK7
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
nasos-v
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
T.R.E
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
k8 600 kk
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
kostaskr6
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
κολτρέϊν
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
Leroy
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
ripper
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_l10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_c10SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Poll_r10 

 

 SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm

Πήγαινε κάτω 
+9
ADAMSS
poulitzer
gregor
terrorzone
lospsi
Koyfo
topetwrx
Miou
Volde27
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
poulitzer
Full gixxer
Full gixxer
poulitzer


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1123
Αγωνιζόμενος : ΜΑ ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ...ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/01/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 30 Νοε 2017, 08:27

Μπορεις να δοκιμασεις και τρομπα απο gsxr 1000 το ιδιο πατημα εχουν τουλαχιστον για να σιγουρευτεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 30 Νοε 2017, 12:17

poulitzer έγραψε:
Μπορεις να δοκιμασεις και τρομπα απο gsxr 1000 το ιδιο πατημα εχουν τουλαχιστον για να σιγουρευτεις

Φιλε poulitzer καλημερα.
Δεν ηξερα οτι ταιριαζει η τρομπα απο gsxr, καλη πληροφορια.
Βρηκα τρομπα σε καλη κατασταση στο ebay σε πολυ καλη τιμη 130 ευρω και την εχω παραγγειλει.

Το καλο στο ebay ειναι οτι εχεις δικαιωμα επιστροφης, σε αριθμο ημερων που καθοριζεται
απο τον πωλητη. Εαν την βαλω και τελικα δεν λυθει το προβλημα, την επιστρεφω, και
επιβαρυνομαι τα εξοδα αποστολης μονο. Οποτε μικρο το ρισκο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koyfo
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Koyfo


Άντρας Τόπος : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 619
Hμερομηνία εγγραφής : 12/07/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 30 Νοε 2017, 13:20

Πριν δοκιμάσεις τρόμπα, είδες αυτό που σου λέμε για το συναγερμό; Για να μη δώσεις τσάμπα λεφτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 30 Νοε 2017, 13:51

Koyfo έγραψε:
Πριν δοκιμάσεις τρόμπα, είδες αυτό που σου λέμε για το συναγερμό; Για να μη δώσεις τσάμπα λεφτά...

Φιλε Koyfo παρηγγειλα ηδη την τρομπα, γιατι αυτη που φοραει το busa, δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση γενικοτερα.
Οποτε εαν δεν ειναι εκει το θεμα, περναω την καινουργια, και θα πουλησω την παλια.

Εαν με την τρομπα δεν βρω λυση θα δω και τον συναγερμο, το εχω υποψην μου.

Κανονισα ραντεβου για αυριο, ηρθε και ο ανορθωτης απο την Suzuki (ανακληση που δεν την ειχε κανει ποτε).
Οποτε αυριο μπαινουν αντλια κ΄ανορθωτης, την δοκιμαζουμε, και εχουμε τον συναγερμο σαν επομενο βημα.

Θα σας κρατησω ενημερους σε καθε περιπτωση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 09 Δεκ 2017, 19:21

UPDATE

Φίλοι μου καλησπέρα.

Είχα υποσχεθεί οτι θα σας κρατήσω ενήμερους για την λύση του προβλήματος.
Σήμερα έγινε το test και επιτέλους το Busa είναι o.k! Ανεβάζει σαν τρελό στροφές
μέχρι τα κόκκινα, και φαίνεται μια χαρά.

Αλλάχτηκε η αντλία με μεταχειρισμένη που αγόρασα στο ebay, τα μπέκ αφαιρέθηκαν και καθαρίστηκαν
με χρήση υπερήχων, και αλλάχτηκαν τα μπουζί τα οποία ήταν σε τραγική κατάσταση.

Επι την ευκαιρία μετρήσαμε συμπίεση, και δίακενα βαλβίδων (με δική μου προτροπή) και ευτυχώς
εκεί δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα μου είπε ο μηχανικός, δημιουργείται όταν μια μηχανή μείνει για πολύ
μεγάλο διάστημα σε ακινησία. Συνήθως φταίνε τα μπέκ.

Καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται για αγορά μεταχειρισμένου, να τσεκάρει αν ανεβάζει
το μηχανάκι στροφές έως το κόκκινο (εν κινήσει, οχι με νεκρά)

Μπήκαν και τα Yoshimura πάνω, μαζί με φίλτρο Dna και η μείωση των κιλών
είναι εμφανής, όπως και η αύξηση της ροπής. Το Project θα συνεχιστεί οταν και
εαν υπάρξουν ξανά χρήματα (φρένα,αναρτήσεις έχουν σειρά)

Ευχαριστώ όσους συμμετείχαν στην συζήτηση, και βοήθησαν, για την λύση
του προβλήματος.

Υ.Γ.1 ο συναγερμός ελέγχθηκε, και δεν είναι συνδεδεμένος στην αντλία

Υ.Γ.2 Αλλάχθηκε στα πλαίσια της ανάκλησης (δεν είχε γίνει) ο ανορθωτής -δωρεάν απο Suzuki
και αναμένεται και κεντρικός διακόπτης, απο Ιαπωνία - ανάκληση επίσης

Καλές γιορτές σε όλους. και καλά χιλιόμετρα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Volde27 στις Κυρ 10 Δεκ 2017, 21:30, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ADAMSS
Normal gixxer
Normal gixxer
ADAMSS


Άντρας Όνομα: : Πανος
Τόπος : παντου και πουθενα
Αριθμός μηνυμάτων : 108
Αγωνιζόμενος : στη ζωή
Hμερομηνία εγγραφής : 22/01/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 10 Δεκ 2017, 10:15

Μια χαρα αφου λυθηκε το προβλημα. Πιες του το αιμα τωρα flame
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΔευ 11 Δεκ 2017, 10:20

ωραια καλες βολτες τωρα

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΔευ 11 Δεκ 2017, 10:27

Miou έγραψε:
ωραια καλες βολτες τωρα

Τέλος καλό όλα καλά!! Καλές βόλτες και με προσοχή!

Επί την ευκαιρία....θυμάσαι μήπως τιμές που μετρήθηκαν από την συμπίεση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΔευ 11 Δεκ 2017, 18:54

topetwrx έγραψε:
Miou έγραψε:
ωραια καλες βολτες τωρα

Τέλος καλό όλα καλά!! Καλές βόλτες και με προσοχή!

Επί την ευκαιρία....θυμάσαι μήπως τιμές που μετρήθηκαν από την συμπίεση;


Φιλε topetwrx δέν μου είπε τιμές (και δέν ρώτησα)
Μου ανέφερε οτι είναι o.k γενικά..

Επίσης οτι δέν χρειάζεται να μετρήσουμε διάκενο βαλβίδων στίς 48.000km που δίνει η Suzuki,
αφού τα μετρήσαμε τώρα (33.500Km) και είναι εντός προδιαγραφών.

Για πές μου για τίς τιμές συμπίεσης τι σκέφτεσαι??
Μπορώ να ρωτήσω να μου πεί ο μάστορας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proco
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 254
Αγωνιζόμενος : oxi
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2014

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΔευ 11 Δεκ 2017, 23:14

φρενα ειναι καλη επενδυση στα Busa.. οπως φλασαρισε και τον εγκεφαλο οποτε εχεις χρηματα..

Εγω με τρομπες, δαγκανες, σωληνακια ειδαι διαφορα..
Βεβαια δεν θα εβαζα τελικα αλλα ολοσωμη εξατμιση.. μεταχειρο βρισκεις σε καλη τιμη.. βεβαια γουστα ειναι αυτα.. καλες βολτες και καλοταξιδο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 00:43

proco έγραψε:
φρενα ειναι καλη επενδυση στα Busa.. οπως φλασαρισε και τον εγκεφαλο οποτε εχεις χρηματα..

Εγω με τρομπες, δαγκανες, σωληνακια ειδαι διαφορα..
Βεβαια δεν θα εβαζα τελικα αλλα ολοσωμη εξατμιση.. μεταχειρο βρισκεις σε καλη τιμη.. βεβαια γουστα ειναι αυτα.. καλες βολτες και καλοταξιδο

Φιλε proco καλησπερα.

Οταν εχω την οικονομικη δυνατοτητα (εχω στεγνωσει οικονομικα τωρα, με αγορα του Βusa+τελικα
+μπλεξιμο με αντλιες κτλπ) θα ξεκινησω με σωληνακια υψηλης και τακακια.

Εαν δεν με ικανοποιησει το αποτελεσμα θα παω για τρoμπα και δαγκανες που ειναι και τα ακριβοτερα..

Ολοσωμη εξατμιση δεν ηθελα για 2 λογους.
1.Δεν θελω να μπλεξω με ρυθμισεις σε μιγμα, που αναγκαστικα θα πρεπει να κανω.
2. Η δυναμη του Busa ειναι υπεραρκετη για τα δικα μου δεδομενα.

Θα την χρησιμοποιω αποκλειστικα και μονο για γρηγορες βολτες, και ξεκαυλωμα σε εθνικη οδο, και για τουρισμο
ΣΚ κυριως.
Αυτο ειναι και το δυνατο σημειο του Busa ουτως η αλλως, υψηλες ταχυτητες σε εθνικα δικτυα.

Επισης για τα δικα μου γουστα, το Busa δεν μπορω να το φανταστω χωρις 2 τελικα.
Ετσι συστημα 4-2-1 το ειχα αποκλεισει εξ αρχης.

Τα Yoshimura του πανε απιστευτα, το μηχανακι μεταμορφωθηκε αισθητικα, και ειναι καλυτερο απο οτι περιμενα.
Ας βαλω και pics


φωτο..SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Img_1018


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Volde27 στις Τετ 13 Δεκ 2017, 09:45, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 10:03

μονο με τακακια και σωληνακια δεν θα δεις προκοπη στα φρενα...
στο λεω να το ξερεις να μην περιμενεις τσαμπα

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kotsosre
Normal gixxer
Normal gixxer
kotsosre


Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Ηράκλειο
Αριθμός μηνυμάτων : 110
Hμερομηνία εγγραφής : 09/02/2016

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 14:37

Miou έγραψε:
μονο με τακακια και σωληνακια δεν θα δεις προκοπη στα φρενα...
στο λεω να το ξερεις να μην περιμενεις τσαμπα

Έχει καλά φρένα το μπούσα από μαμά ειδικά για συμβατική οδήγηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kentaurosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
kentaurosk8


Άντρας Όνομα: : Nίκος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2031
Hμερομηνία εγγραφής : 11/06/2009

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 15:25

kotsosre έγραψε:
Miou έγραψε:
μονο με τακακια και σωληνακια δεν θα δεις προκοπη στα φρενα...
στο λεω να το ξερεις να μην περιμενεις τσαμπα

Έχει καλά φρένα το μπούσα από μαμά ειδικά για συμβατική οδήγηση.

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Ναι άμα πατας την τρόμπα και με τα 2 πόδια μαζί σταματάει..... lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 15:45

kotsosre έγραψε:
Miou έγραψε:
μονο με τακακια και σωληνακια δεν θα δεις προκοπη στα φρενα...
στο λεω να το ξερεις να μην περιμενεις τσαμπα

Έχει καλά φρένα το μπούσα από μαμά ειδικά για συμβατική οδήγηση.

εχεις οδηγησει μπουσα ?
και οταν λεω να εχεις οδηγησει δεν εννοω να εχεις κανει το γυρο του τετραγωνου ...
ή δεν εχεις οδηγησει ή δεν ξερεις ποια ειναι τα καλα φρενα γιατι το μαμα φρενο του μπουσα μονο καλο δεν ειναι
εκτος εαν συμβατικη οδηγηση ειναι να καβαλας το μπουσα και να τρεχεις με 80 χλμ την ωρα

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proco
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 254
Αγωνιζόμενος : oxi
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2014

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 16:10

παιδια τα μπουσα εχουν φρενα για κλαματα! γενικα ολα τα suzuki θα ελεγα υστερουν αρκετα σε σχεση με αλλες μηχανες..για τα καινουργια δεν εχω ιδεα.

Αρχικα και εγω εβαλα σωληνακια venhil μαζι με σκληρα τακακια carbon lorraine και ειδα καποια διαφορα οχι ομως κατι τρελο.. σιγουρα θες δισκοπλακες αν βαλεις σκληρα τακακια και μπορεις να βρεις και μια τρομπα μετα..

τακακια και σωληνακια δεν νομιζω να παει πανω απο 200 ευρω.. + δισκοπλακες μεταχειρο σε καλη κατασταση μπορεις να βρεις κανα 300 εναλλακτικα βαζεις πιο συμβατα τακακια και τα 300 που θα αγοραζες δισκους βαζεις τρομπα brembo που εχει καπου 250-280 ευρω και θα εχεις με λιγοτερα απο 450 ευρω καλα φρενα.. δαγκανες ειναι για πιο μετα, αναλογα και πως οδηγεις την μοτο, και τι θες να πετυχεις..

Αυτο που λες με τα μειγματα, να σου πω και εγω ειχα πιο παλια την ιδια αντιληψη καθως ειχα κακη εμπειρια με καρμπυρατερ οπως και κακο προγραμματισμο στο προηγουμενο gen 1 που ειχα.. αυτο δεν ισχυει πλεον και αν το ρυθμισεις σωστα ( πχ μεσω ΝΙΚΟΥ TRE) σιγουρα δεν θα εχεις κανενα θεμα απολυτως και θα δουλευει αψογα η μηχανη..


επειδη και εγω εχω ριξει αρκετα λεφτα και συνεχιζω να ριχνω, μπορω να σου πω οτι φρενα αν εχεις καποια στιγμη λεφτα καντο, πραγματικα αξιζει, μην τσιγκουνευτεις..

Καλη συνεχεια και να την χαιρεσαι την μηχανη

ΥΓ Τα τελικα φαινονται ομορφα πανω στην μηχανη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 19:52

Αγαπητοι φιλοι ευχαριστω για τις επισημανσεις σας!

Ισως πρεπει να ανοιξουμε (εαν δεν υπαρχει ηδη) καινουργιο νήμα,
με θέμα βελτίωση φρένων, σε Busa Gen2..

Ολοι ξερουν οτι η αχχιλειος πτερνα του Busa (gen1 & gen2)
ειναι τα φρενα. Αρνητικο ειναι το μεγαλο της βαρος, και οι υψηλές τελικες
που θελουν φρενουμπες καλυτερες και απο supersports 1000, για να εχει
αξιοπρεπες και ασφαλες φρεναρισμα.

Το μονο προβλημα ειναι το οικονομικο μαγκες.
Οποτε σκεφτηκα να παω οταν μπορεσω, βημα βημα.

Σιγουρα ειναι η επομενη βελτιωση που θα κανω.

Το βασικοτερο για εμενα ειναι να γραψω οσο πιο πολλα χιλιομετρα μπορω
για να μαθω το μηχανακι και τα χουγια του.

Μου ειχαν κλεψει το R1 πριν 6 χρονια απο την πυλωτη μου, και απο τοτε
ειχα μεινει εκτος. Βολευτηκα και με το αμαξι της εταιριας (πωλησεις) που ειχα μηδενικα
εξοδα, και απογοητευτηκα με την κλοπη παρα πολυ γενικοτερα.

Αλλα το μικροβιο της μηχανης νικησε (ευτυχως!) και επεστρεψα επιτελους δυναμικα.

Απο οδηγικες εντυπωσεις τωρα, 500km σε εθνικο δικτυο, στην αρχη σε σχεση με το R1,
μου φανηκε πολυ αργο σε αντιδρασεις - γεωμετρια, αλλα στις ανοιχτες καμπες
παει οσο του δινεις, και δεν καταλαβαινει τιποτα..
Απο γκαζι τωρα αρκουδα εντελως, γουσταρει να του δινεις, οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα
καθεται στο δρομο...

Το μονο που μενει ειναι να βελτιωθω εγω και οχι το Busa...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kotsosre
Normal gixxer
Normal gixxer
kotsosre


Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Ηράκλειο
Αριθμός μηνυμάτων : 110
Hμερομηνία εγγραφής : 09/02/2016

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤρι 12 Δεκ 2017, 23:53

Έχω οδηγήσει και μια χαρά είναι τα φρένα του για συμβατική οδήγηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤετ 13 Δεκ 2017, 08:38

Volde27 έγραψε:

Φιλε topetwrx δέν μου είπε τιμές (και δέν ρώτησα)
Μου ανέφερε οτι είναι o.k γενικά..

Επίσης οτι δέν χρειάζεται να μετρήσουμε διάκενο βαλβίδων στίς 48.000km που δίνει η Suzuki,
αφού τα μετρήσαμε τώρα (33.500Km) και είναι εντός προδιαγραφών.

Για πές μου για τίς τιμές συμπίεσης τι σκέφτεσαι??
Μπορώ να ρωτήσω να μου πεί ο μάστορας...

Από αυτά που διάβασα αποδεκτή τιμή είναι από 170-175 psi και πάνω ανά κύλινδρο. Η δικιά μου έβγαλε 147 psi με κρύο κινητήρα όμως. Το θεώρησαν εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου....

Τώρα σχετικά με τα φρένα. Όλοι λένε ότι οι HAYABUSA έχουν θέμα με τα φρένα και είμαι σίγουρος ότι ισχύει. Παρόλα αυτά στην δικιά μου δεν μπορώ να πω ότι έχω θέμα, κάθε άλλο. Την έχω όπως την πήρα, με μεταλλικά σωληνάκια και τίποτε άλλο. Ο φίλος και μηχανικός που έχει ίδια και την έχει οδηγήσει πολλές φορές λέει ότι για ένα περίεργο λόγο η δικιά μου έχει όντως καλά φρένα που δεν έχουν καμιά σχέση με την δικιά του στην οποία έχει βάλει brembo πλέον. Τακάκια έχω καταλήξει στα γνήσια ΤΟΚΙΚΟ μετά από BREMBO κόκκινα και τα EBC FA188HH τα οποία είχαν παραπλήσια χαρακτηριστικά με τα ΤΟΚΙΚΟ αλλά μετά από λίγο καιρό που κάηκαν έπεσαν σε αντίθεση με τα ΤΟΚΙΚΟ. Φίλος που είχε παλιά GSX-R Κ2 όταν την είχε οδηγήσει επιβεβαίωσε την αίσθηση που έχω. Φρεναρίσματα κάνω δυνατά, αλλά όχι επαναλαμβανόμενα από τεράστιες ταχύτητες των 240-250+ χιλ. Στις Σέρρες όμως δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο θέμα με τον ρυθμό που πάω και μάλιστα (τα παιδιά εδώ μέσα ξέρουν) έπεσα στην ευθεία όταν από τα 235 πραγματικά που άρχισα να φρενάρω μπλόκαρε ο τροχός στα 180 και έπεσα. Αυτό νομίζω δείχνει ότι έχουν δύναμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
kotsosre
Normal gixxer
Normal gixxer
kotsosre


Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Ηράκλειο
Αριθμός μηνυμάτων : 110
Hμερομηνία εγγραφής : 09/02/2016

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤετ 13 Δεκ 2017, 11:37

Όποιος οδηγήσει Ζ750 θα καταλάβει τι θα πει "πρόβλημα στα φρένα" τα οποία δεν κάνουν ούτε για συμβατική οδήγηση.

Με το μπούσα αν παίζεις πίστα και απότομα φρεναρίσματα με 300 χιλιόμετρα,εννοείται ότι δεν έχει φρένα.
Για συμβατική οδήγηση είναι μια χαρά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤετ 13 Δεκ 2017, 13:08

ναι οκ πραγματικα τα φρενα του ζ ειναι πιο αθλια ...
αλλα μιλαμε για ενα μηχανακι με το μισο κοστος, το μισο κυβισμο και αρκετα λιγοτερο βαρος
για ενα γυμνο μηχανακι που δεν παει και γρηγορα ...
που εχει σχεδιαστει για να κανει βολτες στην πολη αντε και στον επαρχιακο


______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΤετ 13 Δεκ 2017, 19:33

topetwrx έγραψε:

Φιλε topetwrx δέν μου είπε τιμές (και δέν ρώτησα)
Μου ανέφερε οτι είναι o.k γενικά..
Για πές μου για τίς τιμές συμπίεσης τι σκέφτεσαι??
Μπορώ να ρωτήσω να μου πεί ο μάστορας...

topetwrx έγραψε
Από αυτά που διάβασα αποδεκτή τιμή είναι από 170-175 psi και πάνω ανά κύλινδρο. Η δικιά μου έβγαλε 147 psi με κρύο κινητήρα όμως. Το θεώρησαν εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου....


To εψαξα σημερα το θέμα, στο κλασσικό αμερικάνικο site για Busa, και γράφουν το εξής:
Η συμπίεση πρέπει να είναι ανάμεσα στο 171-228 psi.
Και σημαντικο οτι η διαφορα αναμεσα σε δυο κυλινδρους ΟΧΙ μεγαλυτερη απο 28 psi.

Δηλαδη δεν μπορει να είναι οι 3 κυλινδροι στα 212 psi, και ο 4ος στα 180 psi.
Κι ας ειναι ολοι εντος οριων κατασκευαστη...
Δινουν μεγαλη βαρυτητητα σ΄αυτο.

Τι συμβαινει οταν γινεται αυτο? Ξερει καποιος να απαντησει?

Υ.Γ. Φανταζομαι ισχυει για ολους τους κινητηρες απο δυο κυλινδρους και επανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 17 Δεκ 2017, 10:58

σημαινει οτι καποιος κυλινδρος χανει συμπιεση....κοινως φλαντζα κεφαλης αν εχεις μεγαλη διαφορα συμπιεσης στον ενα μονο κυλινδρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Volde27
Jr.gixxer
Volde27


Άντρας Όνομα: : volde
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Αγωνιζόμενος : Some day
Hμερομηνία εγγραφής : 27/11/2017

SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm    SOS HAYABUSA K8 -  ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm   - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 17 Δεκ 2017, 23:35

k8 600 kk έγραψε:
σημαινει οτι καποιος κυλινδρος χανει συμπιεση....κοινως φλαντζα κεφαλης αν εχεις μεγαλη διαφορα συμπιεσης στον ενα μονο κυλινδρο

Εδω ειναι το θεμα.
Αφου ειναι μεσα στα ορια που δινει ο κατασκευαστης (170-228 psi) θεωρητικα δεν εχει
προβλημα ο κυλινδρος. Αρα δεν χρειαζεται φλαντζα!

Και ομως εκει αναφερουν οτι εαν ειναι η διαφορα πανω απο 28 psi (μεταξυ των κυλινδρων)
υπαρχει θεμα, και ας ειναι ΟΛΟΙ εντος οριων.

Αυτο δεν καταλαβαινω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
SOS HAYABUSA K8 - ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 rpm
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Πρόβλημα με GSXR 1000 K7 μπερδέματα ακαυτες κ δν ανεβάζει πάνω από 3500σαλ
» Δεν ανεβάζει μετά της 13χιλιαδες στροφές
» ΠΑΝΩ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com