Greek GSX-R forum
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
JIMK7
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
nasos-v
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
T.R.E
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
k8 600 kk
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
kostaskr6
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
κολτρέϊν
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
Leroy
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
ripper
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_l10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_c10ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Poll_r10 

 

 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9

Πήγαινε κάτω 
+8
DimSTriple
-=UNSEEN=-
k8 600 kk
maikstain
kostaskr6
gat0s
bougas13
panikas
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panikas
Normal gixxer
Normal gixxer
panikas


Άντρας Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Αγωνιζόμενος : εναντια σε οτι με φοβιζει
Hμερομηνία εγγραφής : 09/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤρι 06 Μαρ 2012, 18:32

Θελω τη βοηθεια σας καθως εχω μπλεχτει
Το μηχανακι φοραει φιλτρο κ εξατμιση κ δεν ξερω τι να κανω απο πλευρας προγραμματος
Να βαλω παραλληλο κ αν ναι ποιον scratch
Να φλασαρω τον μαμα κ αν ναι σε ποιον scratch
Υποτιθεται οτι θελει γνωσεις για να φλασαρεις τον μαμα κ το θεμα μου ειναι η αξιοπιστια study
Επισης ξερετε ποιο ειναι το κοστος σε περιπτωση φλασαρισματος ? scratch
Προχτες βρεθηκα σε εναν τυπο κ μου λεει τα βαζζαζ ειναι βλακεια κ γι αυτο τα πουλανε ολοι
Μου ειπε για παουερ κομαντερ 5 αλλα δεν πουλαγε αυτος
Μου ειπε επισης οτι ο μαμα εγκεφαλος παιρνει μεχρι 10 φλασαρισματα κ μετα χαλαει
Κ μου ζητησε 300 ευρω eeee μονο για να μου κανει καυσαναλυση με διορθωση μειγματος στον δρομο
Εγω τα ακουσα ολα αυτα καπως κ χρειαζομαι τη βοηθεια σας sos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bougas13
Normal gixxer
Normal gixxer
bougas13


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 153
Hμερομηνία εγγραφής : 07/02/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤρι 06 Μαρ 2012, 18:51

Απο την στιγμη που φλασαρεται ο μαμα δεν υπαρχει λογος να βαλεις παραλληλο κατα την γνωμη μου. Καποιοι απο δω ασχολουνται με το φλασαρισμα μαμ εγκεφαλου. Αυτο με τα 10 φλασαρισματα δεν ισχυει καθως παρακολουθω την εξεληξη του interface φλασαρισματος αρκετα χροναι και κατι τετοιο δεν το εχω δει πουθενα. Ειναι σχετικο ευκολο το φλασαρισμα αλλα χρειαζεται οπωσδηποτε καυσαναλυση για να βλεπεις τα αποτελεσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gat0s
Hero gixxer
Hero gixxer
gat0s


Άντρας Όνομα: : ΑΝΕΣΤΗΣ
Τόπος : ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1831
Αγωνιζόμενος : Sleep
Hμερομηνία εγγραφής : 23/04/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤρι 06 Μαρ 2012, 21:57

Στις 10 φορες χαλαει??? fafoutis fafoutis
Εγω μεχρι τωρα μπορει να το εχω φλασαρει και 30 και δεν εχω τελειωσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panikas
Normal gixxer
Normal gixxer
panikas


Άντρας Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Αγωνιζόμενος : εναντια σε οτι με φοβιζει
Hμερομηνία εγγραφής : 09/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 01:40

Περισσοτερες γνωμες επι του θεματος ? bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostaskr6
Racing gixxer
Racing gixxer
kostaskr6


Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ (ΑΠ'ΕΞΩ)
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Αγωνιζόμενος : ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 03:15

τα λεφτα που σου ζηταει ειναι πολλα Evil or Very Mad
το να ρυθμησεις μειγματα στο μαμα εγκεφαλο δεν ειναι ευκολο Evil or Very Mad
οσο για τα 10 φλασαρισματα δεν το σηζητω ειναι γελιο κ οποιος στο ειπε δεν γνωριζει το θεμα Evil or Very Mad
για φλασαρισμα περνουν απο 100€ 150€ 200€ αναλωγως ποσα τους λοιπουν
τωρα για παραλληλο ισως κ να μην χριαζεσαι αν δεν φορας ολοσωμη εξατμηση Wink
αυτα ελπιζω να σε καλυψα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maikstain
Hero gixxer
Hero gixxer
maikstain


Άντρας Όνομα: : Μιχαλης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2241
Hμερομηνία εγγραφής : 26/01/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 03:36

fafoutis fafoutis ναι κ μενα χαλασμενος πρεπει να ειναι xaxa xaxa xaxa
κοιτα αδερφε να σου πω την γνωμη μου.εχω πανω το bazzaz μονο για να ρυθμιζω μειγματα κ ολα τα αλλα που θελω τα κανω με φλασαρισμα,πχ σφιξιμο σταμπι,αβανς κτλ.
χαλανε λεει κ τα πουλανε xaxa xaxa εχεις δει κ ποσα κομαντερ πουλανε?πεστου τι χαλανε κ αυτα mal@kies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 10:27

παντως το οτι για να βγαλεις σωστο συμπερασμα για το τι πρεπει να πειραξεις και ΑΝ στα μειγματα τα σου θελει καυσαναλυση με ΚΛΕΙΣΤΑ τα pair ειναι σωστο !

το οποιο γινεται με περιπου 150 ευρο !

απο εκει και περα αν θα βαλεις bazzaz comander και οτι αλλο θες ειναι αλλη ιστορια !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-=UNSEEN=-
Adv. gixxer
Adv. gixxer
-=UNSEEN=-


Άντρας Τόπος : ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (πλεον)
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 414
Hμερομηνία εγγραφής : 02/10/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 11:19

To τσιπάκι του μαμά εγκεφάλου φλασάρεται μέχρι και 100 φορές. Οποιος είπε 10 είναι άσχετος ή το είπε για να πάρει λεφτά.

Το bazzaz, το Commander κλπ είναι όλα ίδια και το ίδιο καλά με μικροδιαφορές στη λειτουργιά. Το Rapid π.χ. είναι καλύτερο και απο τα δύο γιατί έχει και ρύθμιση ανάφλεξης (προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το Autotune). Δεν χαλάει κανένα. Αυτο που χαλάει σχετικά εύκολα απο θερμοκρασίες κλπ είναι ο λ των autotune και στα 2. Γι αυτό και καλό είναι να μην τον έχουμε πάνω αν δεν είμαστε σε φάση ρύθμισης. Του αλλάζει τα φώτα. Μην μπαίνετε λοιπόν σε συγκρίσεις χωρίς νόημα αφου αν το δουμε ψυχρά, τίποτα δεν είναι καλύτερο απο τον μαμά εγκέφαλο. Απλά μας προσφέρουν ευκολία οι παράλληλοι.

Τώρα για την τιμή φίλε μου παίζει. Αν κάποιος σου κάνει πραγματικά εγγυημένη δουλειά, άριστη ρύθμιση με καυσαναλυτή στο δρόμο και το μηχανάκι σου είναι και σωστό και αξιόπιστο και θεωρείς τα 300 υπερβολή, τότε βάλε ένα παράλληλο και τελείωσες. Οταν ζητάνε 150 για τον αστείο παράλληλο δεν θεωρώ πολλά τα 300 και να γλιτώσεις και την αγορά παράλληλου.

Βέβαια με το φλασάρισμα πολλοί έχουν στο μυαλό τους την ενεργοποίηση του shifter, και κανένα κόφτη στροφών. Αστεία πράγματα δηλαδή. Το να σου ρυθμίσει με ακρίβεια το χάρτη ανάλογα με τη χρήση που θέλει ο καθένας και να σου φτιάξει και ένα δεύτερο πιο επιθετικό (αν είσαι κοντράκιας π.χ.) είναι δουλειά ωρών και ευθύνη. Μεγάλη ευθύνη γιατί κρέμεται η ζωή σου απο αυτό. Οι αυτοκινητάδες πληρώνουν 1000αρικα για προγράμματα που και να σπάσει η κονσέρβα δύσκολα θα πάθουν κάτι. Οπότε αν σε κάποιους φαίνονται πολλά τα 300 για τόσες ώρες δουλειάς, ευθύνης όποιου το αναλάβει και τεχνογνωσίας (Γιατί σίγουρα δεν έχουν όλοι τα ίδια αποτελέσματα) για μένα πρέπει να το ξανασκεφτεί. Εκτός αν μιλάμε για περίπτωση κόφτη, shifter και καμίας κονσέρβας προγράμματος που δεν πρόκειται να δουλευει 100% το κάθε μηχανάκι είναι διαφορετικό. Σε τέτοια περίπτωση τα 300 είναι υπέρογκο ποσό και δεν το δίνεις απλά.

Το δύσκολο όμως και πάλι είναι το πως θα βρεις κάποιον που να ξέρει και να τον εμπιστευτείς. Πάντως απο αυτόν που σου είπε για τις 10 φορές, μακριά γιατί κάτι μου λέει οτι πάει για αρπαχτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 12:05

Να προσθέσω και 'γώ πως το ολοκληρωμένο του εγκεφάλου δεν έχει περιορισμό φλασαρίσματος - δε θα χαλάσει, υπάρχουν συνέπειες αλλά σε καμία περίπτωση δε θα χαλάσουν τον εγκέφαλο της μοτοσυκλέτας σου. Σκέψου πως o empro οι yec, οι hrc και krt εγκέφαλοι όπως και αυτοί των αυτοκινήτων με τον ίδιο τρόπο επαναπρογραμματίζονται, flash στο τσιπ κάνεις απλά δεν επανεγγράφεις όλα τα σημεία μνήμης.

Τώρα, σχετικά με το κόστος, επειδή όλα εύκολα είναι στις κουβέντες να σου πώ πως για χάρτη σε εγκέφαλο έχω κάνει έως και 20 ώρες μέχρι να τον βάλω πάνω. Συνυπολόγισε και όλα όσα ανέφερε ο Δημήτρης πιο πάνω και κρίνε ανάλογα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
-=UNSEEN=-
Adv. gixxer
Adv. gixxer
-=UNSEEN=-


Άντρας Τόπος : ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (πλεον)
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 414
Hμερομηνία εγγραφής : 02/10/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 12:26

Δεν χαλάει Δημήτρη απλά γίνεται πιο αργό στην ανταπόκριση του. Σύμφωνα πάντα με τα όσα μας λένε οι έξω, αφου εμείς στην πράξη δεν το έχουμε δει. Μπορεί και να μην ισχύει. Απλά αφού δεν το έχουμε δει με τα μάτια μας, κρατάμε μια πισινή.

Επίσης κάτι που δεν έθιξα είναι το οτι ο προγραμματιστής πρέπει να βγάλει το φίδι απο την τρύπα για τυχόν λάθη του μηχανικού, κάποιου σένσορα που δεν δουλευει κλπ. Αν ένα μηχανάκι έχει λάθη όσο και να το κάνεις να συνέλθει δεν θα είναι ποτέ σωστό. Και γι αυτό μαντέψτε ποιος θα φταίει μετά στα μάτια του ιδιοκτήτη.

Δημήτρη αν ζηταγες την τιμή που έπρεπε για τις 20 ώρες που έφαγες όμως, θα σε έπαιρναν με τις πέτρες και αυτόματα θα ήσουν και απατεώνας. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν κάποια παιδιά. Στο μηχανικό σκας εύκολα το 1000αρικο για την κεφαλή και ένα σωρό άλλα για μηχανικές εργασίες, αλλά αν έρθει η ώρα να προγραμματίσεις αρχίζει η γκρίνια. ΠΡέπει να καταλάβετε οτι μια πολύ καλή μηχανική βελτίωση χωρίς μια αντίστοιχη εργασία στα ηλεκτρονικά, είναι άχρηστη. θέλει καλό συνδυασμο και στα 2, αλλιώς μετά θα ερχόμαστε στις γνωστές συζητήσεις γιατί με περασε με ένα τελικό ενώ εγω είμαι φουλ πρώτο στάδιο. ΚΑι φυσικά δεν νομίζω κανένας να ζητήσει ίδια χρήματα για ένα στοκ μηχανάκι και ένα dragster πχ. Τέλος πάντων αυτά είναι στην κρίση του καθενος, απλά επισημαίνω κάποια πραγματάκια που θεωρώ πάντα κατά την άποψη μου οτι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν κάποιοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 13:34

Τέτοια θέματα, με προβληματικούς σένσορες, πειραγμένους ρυθμιστές, χαλασμένες τρόμπες είναι "μέσα στο πρόγραμμα" αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος επέκτασης πάνω σ'αυτό. Συμφωνώ αναφορικά με το θέμα "καθυστέρησης". Θεωρητικά αυτό ισχύει με τους εγκεφάλους.

Να προσθέσω πως συνήθως αποφεύγω να γράφω λεπτομέρειες για το τι κάνω/ουμε μια και εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί και δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση. Απλά έγραψα διότι πολύς κόσμος που έχει ασχοληθεί με το autotune και ή μάθει/ακούσει για τον εγκέφαλο θεωρεί πως αυτό είναι το πρόγραμμα, λίγο μεσαίες, λιγο ψηλά και τελειώσαμε ή βάλε ένα 13 παντού και είσαι έτοιμος. Γράφω λοιπόν για να τονίσω πως δεν είναι έτσι, είτε μιλάμε για εργοστασιακό εγκέφαλο είτε για ένα οποιοδήποτε piggy pack. Όσο ηλεκτρικά των μοτοσυκλετών θα γίνονται πιο πολύπλοκά, είτε για προδιαγραφές, είτε για κατανάλωση, είτε για "το μέσο αναβάτη" τόσο πιο έντονη θα είναι η διαφορά του σωστού προγράμματος.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DimSTriple στις Τετ 07 Μαρ 2012, 16:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
NIKOSSITIA
Normal gixxer
Normal gixxer
NIKOSSITIA


Άντρας Τόπος : ΣΗΤΕΙΑ / ΚΡΗΤΗ
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Hμερομηνία εγγραφής : 19/04/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 14:21

Εγω πηγα στον Μαντη!!!
Εχω κ9 600 με εξατμιση(τελικο YOSHIMURA TRC)-φιλτρο-αφαιρεμενο καταλυτη.
Εδωσα 100 μαζι με δυναμομετρηση ευρω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με πριν...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ZX14
Normal gixxer
Normal gixxer
ZX14


Άντρας Όνομα: : ΣΤΑΘΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 89
Αγωνιζόμενος : GSX/R1340
Hμερομηνία εγγραφής : 06/02/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 14:44

panikas έγραψε:
Περισσοτερες γνωμες επι του θεματος ? bounce
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ DIMST KAI ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. oraios
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panikas
Normal gixxer
Normal gixxer
panikas


Άντρας Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Αγωνιζόμενος : εναντια σε οτι με φοβιζει
Hμερομηνία εγγραφής : 09/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 15:25

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
Φιλε unseen στο σημειο που δινεις την περισοοτερη εμφαση δηλ στο θεμα χρηματων να αναφερω οτι ναι θεωρω πολλα 300ε οταν μου λεει ο αλλος θα σου κανω μια καυσαναλυση κ ολα ΟΚ
Αν ξερω εξαρχης οτι θα γινει σωστη κ υπευθυνη δουλεια με γνωμονα την αξιοπιστια τοτε τα θεωρω λογικα τα 300
Ουδεποτε ανεφερα οτι ο προγραμματισμος ειναι κατι απλο οποτε κατανοω αυτα που λες αλλα κ οι μηχανικες εργασιες ειναι εξισου δυσκολες
Δεν ανηκω στην κατηγορια εκεινων που δινουν 1000 για μηχανικη βελτιωση και 100 για προγραμμα
Ανηκω ομως στην κατηγορια εκεινων που θελουν οτι κανουν να ειναι σωστο για τη μηχανη γιατι οπως ζηταει ο καθενας λεφτα για την δουλεια του ετσι κ εγω λεφτα εδωσα για να τη αγορασω κ απαιτω σωστα αποτελεσματα
Οι συμβουλες με βοηθησαν με το παραπανω κ θα περασω κ μια μερα κ απο τον Δημητρη για να συζητησουμε :o
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 15:52

Έχω φλασάρει Κ9 1000 πάνω από 10 φορές και περπατάει ακόμα... Very Happy

Αν αυτός που θα στο ρυθμίσει έχει όρεξη και χρόνο να ασχοληθεί με το μηχανάκι σου τότε καλύτερα κάντα όλα απ'τον στοκ εγκέφαλο. Όχι ότι έχω κάτι με τους παράλληλους,στο ZX10 είχα και PC-V και bazzaz τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα,και όπως είπανε και οι αποπάνω με τον παράλληλο ρυθμίζεται πιο εύκολα αλλά σίγουρα απ'τον στοκ εγκέφαλο έχεις περισσότερες δυνατότητες. Very Happy

Στα Suzuki έχουμε αυτό το πλεονέκτημα και δυστυχώς δεν το εκμεταλλευόμαστε...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panikas
Normal gixxer
Normal gixxer
panikas


Άντρας Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Αγωνιζόμενος : εναντια σε οτι με φοβιζει
Hμερομηνία εγγραφής : 09/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 16:13

T.R.E έγραψε:
Έχω φλασάρει Κ9 1000 πάνω από 10 φορές και περπατάει ακόμα... Very Happy

Αν αυτός που θα στο ρυθμίσει έχει όρεξη και χρόνο να ασχοληθεί με το μηχανάκι σου τότε καλύτερα κάντα όλα απ'τον στοκ εγκέφαλο. Όχι ότι έχω κάτι με τους παράλληλους,στο ZX10 είχα και PC-V και bazzaz τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα,και όπως είπανε και οι αποπάνω με τον παράλληλο ρυθμίζεται πιο εύκολα αλλά σίγουρα απ'τον στοκ εγκέφαλο έχεις περισσότερες δυνατότητες. Very Happy

Στα Suzuki έχουμε αυτό το πλεονέκτημα και δυστυχώς δεν το εκμεταλλευόμαστε...



To ξερω Νικο αλλα οπως ειπες πρεπει να εχει ορεξη :o
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-=UNSEEN=-
Adv. gixxer
Adv. gixxer
-=UNSEEN=-


Άντρας Τόπος : ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (πλεον)
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 414
Hμερομηνία εγγραφής : 02/10/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 16:43

panikas έγραψε:
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
Φιλε unseen στο σημειο που δινεις την περισοοτερη εμφαση δηλ στο θεμα χρηματων να αναφερω οτι ναι θεωρω πολλα 300ε οταν μου λεει ο αλλος θα σου κανω μια καυσαναλυση κ ολα ΟΚ
Αν ξερω εξαρχης οτι θα γινει σωστη κ υπευθυνη δουλεια με γνωμονα την αξιοπιστια τοτε τα θεωρω λογικα τα 300
Ουδεποτε ανεφερα οτι ο προγραμματισμος ειναι κατι απλο οποτε κατανοω αυτα που λες αλλα κ οι μηχανικες εργασιες ειναι εξισου δυσκολες
Δεν ανηκω στην κατηγορια εκεινων που δινουν 1000 για μηχανικη βελτιωση και 100 για προγραμμα
Ανηκω ομως στην κατηγορια εκεινων που θελουν οτι κανουν να ειναι σωστο για τη μηχανη γιατι οπως ζηταει ο καθενας λεφτα για την δουλεια του ετσι κ εγω λεφτα εδωσα για να τη αγορασω κ απαιτω σωστα αποτελεσματα
Οι συμβουλες με βοηθησαν με το παραπανω κ θα περασω κ μια μερα κ απο τον Δημητρη για να συζητησουμε :o

ΜΑ ακριβώς αυτό λέμε φίλε μου. ΟΤι με μια καυσανάλυση δεν θα γίνει τίποτα. Επειδή λοιπόν για να γίνει σωστή δουλειά θέλει αρκετό χρόνο και όρεξη, γι αυτό σου λέω οτι είναι λογική τιμή. Επειδή συμφωνώ μαζί σου σε όλα, πρέπει ακριβώς να προσέξεις πολύ ποιός θα ακουμπήσει τη μοτοσικλέτα σου. Πολλοί έχουν γίνει ξαφνικά προγραμματιστές απλά επειδή μπορούν να επέμβουν με έτοιμες λύσεις σε ένα εγκέφαλο. Οπως είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω δεν είναι ολα τόσο απλά. Γι αυτό λέω οτι δεν είναι υπερβολή 300 ευρώ για κάποιον που θα σου κάνει σωστή δουλειά και οχι ξεπέτα.

Και επειδή σωστά έθιξε ο Δημήτρης ένα θέμα.... Για να μην παρεξηγηθώ κι εγω, και όπως θα γνωρίζουν πολλά παιδια και απο εδω ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΤΕ. Πολύ σπάνια, πολύ συγκεκριμένα και όλα φίλων και γνωστών. Ούτε ένα απο το φόρουμ και απο κανένα φόρουμ. Και σε αυτά που έχω αναλάβει, ποτέ δεν έχω πάρει λεφτά απο κανέναν και ουτε πρόκειται, το κάνω γιατί γουστάρω και όταν εγω θέλω να ασχοληθώ που παει να πει οτι θα θέλω να γεμίσω ευχάριστα το λίγο ελεύθερο χρόνο μου. ΚΑι φυσικά δεν υπάρχει κανεις να πει το αντίθετο. Αυτό για να μην υπάρχουν λάθος εντυπώσεις.

Ομως επειδή εχω πολλούς φίλους επαγγελματίες στο χώρο του προγραμματισμού αυτοκινήτου και ξέρω πως είναι, καθώς και απο εμένα(οσο αφορά το πόσες ώρες μπορεί να πάρει ένα μηχανάκι να ρυθμιστεί σωστά) , γι αυτό λέω για τα χρήματα. Η εγγυημένη τεχνογνωσία πληρώνεται. Αλλιώς θα είμασταν όλοι μηχανικοί, όλοι προγραμματιστές, όλοι τεχνικοί υπολογιστών, όλοι πιλότοι αεροπλάνων κλπ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 16:44

panikas έγραψε:
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

Στοίχημα είναι ο μηχανικός, πάς, μιλάς, κόβεις ανθρώπους, δουλειές και "διάθεση"... όπως σχεδόν με τα πάντα που έχουν να κάνουν με υπηρεσίες, απλά εδώ θα εμπιστευθείς το (πολύ) ακριβό παιχνίδι σου. Λογικές οι απαιτήσεις σου, τις πληρώνεις αρκετά εξάλλου.
Ειδικά στο θέμα βελτίωσης ο μόνος τρόπος είναι να κρίνεις απο άλλες μοτοσυκλέτες, δε νομίζω πως υπάρχει άλλος τρόπος Wink

Καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
panikas
Normal gixxer
Normal gixxer
panikas


Άντρας Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Αγωνιζόμενος : εναντια σε οτι με φοβιζει
Hμερομηνία εγγραφής : 09/05/2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 17:02

Συμφωνω κ με τους δυο σας sunny
Δημητρη θα περασω σε καμια 10αρια μερες να μιλησουμε
κ να μου λυσεις οτι αποριες εχω study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 18:00

καλα αυτος που στο ειπε οτι χαλαει 10φορες η θελει να σε ψαρωσει για να μη φλασαρεις,η δεν ξερει που του παν τα 4.
αν χαλαγε στις 10 φορες τοτε τα usb flashακια θα πρεπε να τα πεταμε σε μια βδομαδα. κ εξηγουμαι.

το φλασαρισμα του εγκεφαλου η ECU φλασινγκ,δεν ειναι καμια πυρινικη αντιδραση για να σου ανατιναχτει στα μουτρα,ειναι ενα απλο configuration που το αποθηκευεις στην flash memory του μικροεπεξεργαστη.

καθε ΙC η μικροεπεξεργαστης που προγραματιζεται, εχει εναν χωρο ας το πουμε
στον οποιο μπορεις να γραψεις,να διαγραψεις να αποθηκευσεις "πληροφοριες" κ να εκτελεστουν εκ των υστερων.
ολα τα ολοκληρωμενα ΙC ,απ το πιο απλο πχ αυτο που κανει τα χριστουγεννιατικα λαμπακια να αναβοσβηνουν, εχουν εναν φυσικο χωρο την
ΕΕPROM ( Electricaly Erasable Programαble Read Only Memory) που οπως λεει κ το ονομα της ειναι μια μνημη που διαβαζεται μονο, απο τον επεξεργαστη κ μπορεις να την διαγραψεις ηλεκτρικα ,μεσα απο ενα προγραμμα του υπολογιστη πχ.

ε η flash memory (που ειναι καταλληλη για μεγαλυτερα block δεδομενων κ μπορεις να επεμβεις τμηματικα στο write )ειναι η εξελιξη της EEPROM που ηταν η εξελιξη της EPROM. Wink
σε ενα συγχρονο μεσο IC το write cyrcle της EEPORM ειναι 50.000 φορες.
για τη flash memory μιλαμε για εκατονταδες χιλιαδες κυκλους.

κ αυτο το επιβεβαιωνουν τα usb flash drives που στην ουσια χρησιμοποιουν flash κ δεν εχουν καμια σχεση με τους σκληρους δισκους.

τελος για την ιστορια,η φλας μεμορυ μπορει να κλειδωθει γι αυτο κ ο εγκεφαλος ερχοταν κλειδωμενος.
μερικα τσακαλια ομως το ξεκλειδωσανε φτιαξανε εναν διαυλο επικοινωνιας κ ενα προγραμμα το οποιο ειναι
παρα πολυ φιλικο προς το χρηστη κ δεν εχει καμια σχεση με προγραμματισμο μικροεπεξεργαστων που ματωνει ο kolos .

φλασαρετε αβερτα :P :P






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9 EmptyΤετ 07 Μαρ 2012, 20:47

panosk8 έγραψε:
καλα αυτος που στο ειπε οτι χαλαει 10φορες η θελει να σε ψαρωσει για να μη φλασαρεις,η δεν ξερει που του παν τα 4.
αν χαλαγε στις 10 φορες τοτε τα usb flashακια θα πρεπε να τα πεταμε σε μια βδομαδα. κ εξηγουμαι.
...

φλασαρετε αβερτα :P :P







Ωραίος ο Πάνος!

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Κ9
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προγραμματισμος Κ9 1000

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com