Greek GSX-R forum
Αλυσιδογραναζα..... Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Αλυσιδογραναζα..... Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Αλυσιδογραναζα..... Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
JIMK7
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
nasos-v
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
T.R.E
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
k8 600 kk
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
kostaskr6
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
κολτρέϊν
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
Leroy
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
ripper
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Αλυσιδογραναζα..... Poll_l10Αλυσιδογραναζα..... Poll_c10Αλυσιδογραναζα..... Poll_r10 

 

 Αλυσιδογραναζα.....

Πήγαινε κάτω 
+5
giannisK6
Miou
tasos1984
k8 600 kk
Hlektrologos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 14:25

Σιγα σιγα ηρθε η ωρα να αλλαξω αλλυσιδογραναζα στην καλη μου.O προηγουμενος ιδιοκτητης της ειχε αφησει πανω το μαμα γραναζομα και ειχε βαλει μια αλυσιδα CZ.Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με το θεμα αυτο και ακουω τις αποψεις σας.Νομιζω πως απο μαμα φοραει 16 μπροστα γραναζι 45 πισω και 525 αλυσιδα. Αλυσιδα λεω να βαλω παλι 525 αλλα με τα γραναζια τι να κανω? Θελω να εχει λιγο παραπανω νευρο αλλα χωρις υπερβολες και επεισης να μην κοψει πολυ σε τελικες.

Λεω να μην πειραξω το εμπρος γραναζι της κινησης γιατι μετα θα μου δειχνει τα χιλιομετρα στο κοντερ με μεγαλυτερο σφαλμα.Επεισης σκεφτομαι για αλυσιδα DID. Να πω πως το μηχανακι ειναι 600 κ7.Ακουω γνωμες ιδεες αλλα και απο που να κανω την αγορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 14:35

ειτε το πισω πειραξεις ειτε το μπροστα σφαλμα ταχυμετρου θα υπαρχει λογω αλλαγης σχεσης μεταδοσης.

τωρα για αλυσιδα εννοειται 520 και οχι 525 !!!!!

αν πας ταπα σε εθνικη και πολλα ταξιδια βαλε +1 πισω και εισαι οκ !
αν το θες πιο πολεμικο βαλε -1 μπροστα αλλα εισαι περιπου 15 χιλιομετρα κατω σε τελικες με τις ιδιες στροφες

μπες http://www.gearingcommander.com/ να παρεις μια ιδεα του ποσο χανεις σε τελικη με οποια αλλαγη θες

υπ'οψιν
-μπροστα και + πισω κονταινεις !
τα αναποδα μακραινουν
η αναλογια ειναι 1 δοντι μπροστα 2,7πισω

δηλαδη αν βαλεις -1 μπροστα ειναι σαν να εχεις βαλει +2,7 πισω !

το σετακι με γραναζια, αλυσιδα ενισχυμενη(520 zzz-ring afaam) παει κανενα 180 απ'εξω και κανενα 200 απο ελλαδα !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 19:08

Αλυσιδα γιατι 520 και οχι 525.Τι κερδιζω και τι χανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos1984
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Όνομα: : Τάσος
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 341
Αγωνιζόμενος : OPEN
BMU
SBK
Hμερομηνία εγγραφής : 05/04/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 19:40

Κερδιζεις σε βαρος. Ελαφρωνεις τα κινουμενα μερη τις μεταδωσεις και θεωρητικα εχεις πιο καλη αποκριση στο μηχανακι. Εγω εχω 1000ρι και βαζω χρονια 520 σε πιστες και σε δρομο και τα παντα ολα... Γραζακια σκληρου αλουμινιου και εισαι κομπλε!!! Συνηθως με -1 μπροστα ολοι ειναι καλα για αρχη Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.bikepics.com/members/tasos1010
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 19:47

Billakos έγραψε:
Αλυσιδα γιατι 520 και οχι 525.Τι κερδιζω και τι χανω?


ολα αυτα που θελεις να μαθεις εχουν απαντηθει , συζητηθει,αναλυθει πολλες φορες μεσα σε αυτο το φορουμ ... στα αριστερα σου υπαρχει ενα κουτακι που γραφει αναζητηση ... κανε καμια αναζητηση και θα τα βρεις ...



______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 21:13

Το ξερω το κουτακι της αναζητησης Μιοu και το χρησιμοποιω αρκετα συχνα αλλα δεν με καλυψαν απολυτα αυτα που διαβασα και επισης οι περισσοτεροι που γραφουν εχουν 1000αρια μηχανακια.


Επομενη ερωτηση τι μαρκα αλυσιδα και γραναζια?Αλυσιδες ολοι οσοι ξερω φορανε DID και μιας και ειναι ευχαριστημενοι σκεφτομαι να αγορασω και εγω.Αλλα γραναζια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 21:28

Renthal & AFAM ειναι δυο απο τις καλες επιλογες,ποιοτικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 23:26

Μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε ορισμενα πραγματα.Κτι αλλο που θελω να μαθω ειναι αν αξιζει να βαλω πιο κοντη αλυσιδα.Λογικα σε αποδοση δεν θα δω και μεγαλη διαφορα μιας και το βαρος που θα γλυτωσω θα ειναι πολυ μικρο.Αλλα θα κοντινει το ματαξονιο ετσι. Αυτο θα εχει θετικες η αρνητικες συνεπιες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paulosk
Normal gixxer
Normal gixxer
paulosk


Άντρας Όνομα: : Παύλος
Τόπος : Παλλήνη
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 148
Αγωνιζόμενος : ε ;;;
Hμερομηνία εγγραφής : 20/05/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤρι 13 Μαρ 2012, 23:38

εσείς με τα 520 σετ σε 1000αρια κάθε πότε αλλάζετε αλυσίδα ; μιλάμε για συνθήκες πίστας και γρήγορες βόλτες και όχι χάιδεμα στο γκάζι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 00:05

DID ERV3 και γραναζια renthal 520 το πισω να ναι Hard anodised.εγω μολις τα βαλα δεν το χω κατεβασει απ το σταντ για βολτα λογο καιρου, αλλα ο τροχος γυρναει τρελα σε σχεση με την 530,βαρος καδενα κ γραναζια 2070γρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsx600Rnikos
Normal gixxer
Normal gixxer
gsx600Rnikos


Άντρας Τόπος : cyprus
Ηλικία : 30
Αριθμός μηνυμάτων : 228
Αγωνιζόμενος : ΛΕΜΕΣΟΣ-ΑΓΡΟΣ
Hμερομηνία εγγραφής : 11/12/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 00:18

εγώ το έκανα -1 και ιδα μεγάλη διάφορα παντός Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bolek76
Adv. gixxer
Adv. gixxer
bolek76


Άντρας Όνομα: : Αλεξανδρος
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 433
Αγωνιζόμενος : never
Hμερομηνία εγγραφής : 24/03/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 00:37

paulosk έγραψε:
εσείς με τα 520 σετ σε 1000αρια κάθε πότε αλλάζετε αλυσίδα ; μιλάμε για συνθήκες πίστας και γρήγορες βόλτες και όχι χάιδεμα στο γκάζι
παιζει μεγαλο ρολο η συντηρηση,πρεπει να εχω κανει περιπου 5000 χλμ και του εχω σκισει το κορμι, αλυσιδα και γραναζια ειναι τζαμι ακομα.
μπορει να του δινω στα αυτια αλλα προσεχω πολυ με το λαδωμα της αλυσιδας, παντως βγαζουν σιγουρα 10-15000 με σκισιμο παντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 02:03

Αλυσιδα βρηκα αυτην εδω. Αν καποιος εχει καμια καλυτερη τιμη δεκτη.

http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-MOTORCYCLE-RACING-CHAIN-DID-520-ERV3-520ERV3-ERV-3-GG-XRING-GOLD-120-LINKS/140691193350/item

Για γραναζια το ψαχνω ακομα αλλα εχω καταληξει σε 16/45 δηλαδη +2 πισω.Μαλλον απο εδω θα τα παρω αυτα. Η τοποθετηση σε ενα συνεργειο ποσο κοστιζει περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 17:40

Καλη τιμη για την συγκεκριμενη παρτην χθες.Η καλυτερη καδενα που κυκλοφορει για μενα και ειναι η πιο ελαφρια σε σχεση με αλλες 520!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΤετ 14 Μαρ 2012, 17:51

Billakos έγραψε:

Η τοποθετηση σε ενα συνεργειο ποσο κοστιζει περιπου?


αναλογα που θα σε πιασουν, αν βαλεις τα γραναζια μονος σου η αλυσιδα για το πριτσινωμα ειναι το πολυ 10ευρο

αν το πας για ολο εξαρταται το που θα πεσεις απο 30 εως και 50 εχω ακουσει ! ninza ninza ninza
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hlektrologos
Normal gixxer
Normal gixxer
Hlektrologos


Άντρας Όνομα: : Βασίλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 236
Hμερομηνία εγγραφής : 22/10/2009

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΠεμ 15 Μαρ 2012, 02:57

Αν βαλω τα γραναζια μονος μου πως θα το παω μετα στο συνεργειο?Να βαλω την παλια αλυσιδα μεχρι το συνεργειο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Αλυσιδογραναζα..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλυσιδογραναζα.....   Αλυσιδογραναζα..... EmptyΠεμ 15 Μαρ 2012, 12:25

ην ειχες 525 και βαλεις 520 ΜΗΝ τη βαλεις, αν ειχες 520 κ βαλεις 520 βαλε τη παλια και πηγαινε να στη πριτσινωσουν ή αλλιως σπρωχτο ή οδικη βοηθεια οτι και καλα σου εσπασε η αλυσιδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλυσιδογραναζα.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αλυσιδογράναζα και κόντεμα σε gsxr1000 k6
» ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΑ ΓΙΑ Κ7-Κ8 1000 (Προτάσεις ,ζήτηση)
» αλυσιδογραναζα κ61000 και δισκοπλακα πισω???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΛΟΙΠΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com