Greek GSX-R forum
Πως γενεν αυτο? Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Πως γενεν αυτο? Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Πως γενεν αυτο? Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
JIMK7
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
nasos-v
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
T.R.E
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
k8 600 kk
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
kostaskr6
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
κολτρέϊν
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
Leroy
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
ripper
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Πως γενεν αυτο? Poll_l10Πως γενεν αυτο? Poll_c10Πως γενεν αυτο? Poll_r10 

 

 Πως γενεν αυτο?

Πήγαινε κάτω 
+4
k8 600 kk
Miou
[alex]
Zuki93
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤετ 08 Φεβ 2017, 19:52

Καλησπερα κυριοι
Μιας και σχολασα τωρα απτο πρωι και σκεφτομενος οτι δεν θα βγω βολτα σημερα σκεφτηκα να καταθεσω κανα δυο
απορειες που μου κανει το ερμο μου το μηχανημα(κ7 600)....Εχει 40000χλμ δεν καιει λαδι και παει geek
Το λεπον ειναι δυο το θεματα...Πρωτον οταν εχω ρελαντι και αγγιξω εστω και λιγο το κοκκινο κουμπακι (kill switch)
σβηνει η μηχανη...Δεν λεω να το πατησω να κλεισει λεω να το αγγιξω απλως ελαφρα με το δακτυλο...Τοσο ευαισθητο
μου βγηκε??Και μολις το ξανανιξα ρελαντιζε στις 950 στροφες χαμηλα δηλαδη...Μετα κανενα προβλημα...Λετε να βραχυκυκλωνει?
Εαν δεν το ακουμπαω δεν τρεχει τιποτα και ολα καλα...Και δευτερον πολλες φορες τελευταια το gear indicator οταν βαλω νεκρα
απλως δειχνει κενο δεν αναβει το πρασινο Ν εκτος αν κουνησω λιγο το σταντ...Τι παιζει εδω??Το τελευταιο εχω διαβασει συμβενει
σε πολλους και εχει να κανει με αισθητηρα σταντ...Ισχυει??Προχθες ξετρυπωσα ενα κομενο καλωδιακι απο κει με γρασο γεματο...
Λετε αυτο να μου το κανει??Δεν τρεχει κατι που δεν το δειχνει αλλα νταξει απορω ομως..
Ευχαριστω οσους το διαβασουν μιας και ειναι λιγο φλου το θεμα αλλα κουβεντα να γινεται lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
[alex]
Adv. gixxer
Adv. gixxer
[alex]


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 416
Hμερομηνία εγγραφής : 19/02/2011

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤετ 08 Φεβ 2017, 20:54

Αυτό με το kill switch μου ακούγεται πολύ επικίνδυνο κοίτα να το φτιάξεις, μη σου το κάνει κατά λάθος σε καμιά στροφή ενώ οδηγείς (αυτό που έχει χαλάσει, θα συνεχίσει να χαλάει κι άλλο όσο δεν το φροντίσεις).

Ο αισθητήρας ταχύτητας είναι κουσούρι του μοντέλου, μάθαμε να ζούμε με αυτό.

Το κομμένο καλωδιάκι είναι σίγουρα καλωδιάκι; Μήπως είναι σωληνάκι υπερχείλισης;

Περαστικά και κουράγιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΠεμ 09 Φεβ 2017, 12:15

πρωτη φορα ακουω για τοσο ευαισθητο διακοπτη
μπας και το επλυνες προσφατα και εχει κρατησει νερα και κανει βραχυκυκλωμα
κοιτα απο την κατω μερια και θα δεις εχει 2 τρυπες . βαλε μεσα το ρουξουνι απο το wd 40 και ριξε


αυτο με την ενδειξη στις ταχυτητες δες μπας και στρωσει εαν καθαρισεις πολυ καλα το σταντ
και το καπακι που εχιε μεσα το γραναζι κινησης και τον αισθητηρα

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΠεμ 09 Φεβ 2017, 17:55

και εγω σε νερα και υγρασιες προσανατολιζομαι, αν οχι 50ρικακι και αλλαγη επειγοντως του kill switch,

τωρα για το gear indicator καθαρισμα καλα το ματι στο καπακι της αλυσιδας στο μπροστινο γραναζι
δεν εχει να κανει με βαλβιδα σταντ με το ματακι εχει να κανει το εκανε και το δικο μου κ8 600 αυτο
οταν μαζευε μακα

τωρα γιατι το κανει με το σταντ ισως να ειναι και θεμα volt δε ξερω, και εμενα το εκανε αλλα δεν ειχε σχεση το σταντ τελικα
το ματι εφταιγε μονο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 18:43

[alex] έγραψε:
Αυτό με το kill switch μου ακούγεται πολύ επικίνδυνο κοίτα να το φτιάξεις, μη σου το κάνει κατά λάθος σε καμιά στροφή ενώ οδηγείς (αυτό που έχει χαλάσει, θα συνεχίσει να χαλάει κι άλλο όσο δεν το φροντίσεις).

Ο αισθητήρας ταχύτητας είναι κουσούρι του μοντέλου, μάθαμε να ζούμε με αυτό.

Το κομμένο καλωδιάκι είναι σίγουρα καλωδιάκι; Μήπως είναι σωληνάκι υπερχείλισης;

Περαστικά και κουράγιο!

Σευχαριστω πολυ οχι ητανε μικρο μαυρο με χαλκο μεσα...
Παρατηρησα μια μερα που το ακουμπησα καταλαθος σε πορεια οτι απλως εκανε ρεσετ το κοντερ χωρις να σβησει...Δεν ξερω τι να κανω μιας και τωρα δεν ειμαι για αλλα εξοδα ηδη μου χει φαει πολλα ρε γμτ...
Παιδες κατι ασχετο??Τα μοτερ αυτα λενε οτι πεθαινουν πιο γρηγορα απτα λοιπα...Υπαρχει γνωμη πανω σε αυτο??Εχω
40.000χλμ και φοβαμαι καπως μην μου μεινει στα χερια...Λιγο ακουγοντε οτι χτυπανε μεταλα ,λιγο για ρουλεμαν κ.ο.κ...
Υπαρχει και ο τυπος με το cbr στην Αμερικη με 300.000κ μιλια...Τελικα τι ισχυει εδω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vortex
Hero gixxer
Hero gixxer
Vortex


Άντρας Όνομα: : Σπύρος
Τόπος : Βυθός Του Μπικίνι
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 1826
Αγωνιζόμενος : στην ανωμαλία
Hμερομηνία εγγραφής : 09/12/2009

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 18:51

Τι να σου μεινει ρε φιλε;

47300 εχω και δεν μου τσιμπαει κιχ λαδι. Και εχει περασει διαφορες περιοδους στα χερια μου. Απο χαμηλες στροφες , ταξιδια , πιστα και κανιβαλισμους στον δρομο.

Ενα καλο λαδακι βαζε και εισαι αρχοντας. Εγω αλλαζω καθε 3 χιλιαδες. Καθε 6 λεει το μανιουλ αλλα στα παπαρια μου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 20:11

Zuki93 έγραψε:
[alex] έγραψε:
Αυτό με το...
...και κουράγιο!

Σευχαριστω πολυ οχι ητανε μικρο μαυρο με χαλκο μεσα...
Παρατηρησα μια μερα που το ακουμπησα καταλαθος σε πορεια οτι απλως εκανε ρεσετ το κοντερ χωρις να σβησει...Δεν ξερω τι να κανω μιας και τωρα δεν ειμαι για αλλα εξοδα ηδη μου χει φαει πολλα ρε γμτ...
Παιδες κατι ασχετο??Τα μοτερ αυτα λενε οτι πεθαινουν πιο γρηγορα απτα λοιπα...Υπαρχει γνωμη πανω σε αυτο??Εχω
40.000χλμ και φοβαμαι καπως μην μου μεινει στα χερια...Λιγο ακουγοντε οτι χτυπανε μεταλα ,λιγο για ρουλεμαν κ.ο.κ...
Υπαρχει και ο τυπος με το cbr στην Αμερικη με 300.000κ μιλια...Τελικα τι ισχυει εδω?

Σοβαρά τώρα, ποιος το είπε αυτό;
Κάνε αυτά που σου λέει ο Σπύρος από πάνω και δεν θα έχεις κανένα  θέμα. (Εκτός φυσικά αν το μηχανάκι σου το είχαν 4 άσχετοι κάγκουρες πριν από σένα και του έπιναν το αίμα πρωί-μεσημέρι-βράδυ, και του έχουν κατεβάσει τα χιλιόμετρα 4 φορές. Αλλά για αυτό πάμε τα μηχανάκια σε καλούς μάστορες να τα ελέγξουν πριν τα αγοράσουμε.)
Μην τρελαίνεσαι. beer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 20:23

Vortex έγραψε:
Τι να σου μεινει ρε φιλε;

47300 εχω και δεν μου τσιμπαει κιχ λαδι. Και εχει περασει διαφορες περιοδους στα χερια μου. Απο χαμηλες στροφες , ταξιδια , πιστα και κανιβαλισμους στον δρομο.

Ενα καλο λαδακι βαζε και εισαι αρχοντας. Εγω αλλαζω καθε 3 χιλιαδες. Καθε 6 λεει το μανιουλ αλλα στα παπαρια μου .


+750

ΥΓ: Σπύρο μην εξάπτεσαι. Ή τουλάχιστον κάντο σωστά. Είναι: παπάρΓια (όπως βυζΓιά, παιδΓιά, κλπκλπ). tralala
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vortex
Hero gixxer
Hero gixxer
Vortex


Άντρας Όνομα: : Σπύρος
Τόπος : Βυθός Του Μπικίνι
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 1826
Αγωνιζόμενος : στην ανωμαλία
Hμερομηνία εγγραφής : 09/12/2009

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 21:16

Νομιζω στο παπαργια δεν θελει Ρ

Δινει περισσοτερη ενταση με παπαΓια .

Δες το μια. Παπαρια.... αδειο πολυ..... παπαρΓια... καπως καλυτερα .. πες το με Γ σκετο... παπαΓια... γεμιζει!!

xaxa xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zed660
Hero gixxer
Hero gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : εδώ
Ηλικία : 31
Αριθμός μηνυμάτων : 1497
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2013

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΚυρ 12 Φεβ 2017, 21:35

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Θα ανοίξω Μπαμπινιώτη. biblio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 00:58

Εμενα παντως μεσα στην πολη η οδηγηση ειναι 4000-5000ρπμ...Χαλαρο ανοιγμα και οχι αποτομο και μαλακιες...Στην ανηφορα δινω λιγο γκαζι
να μην ζοριζεται γιατι οντας μεγιστο στις 11.000 δεν μπορεις με 4000ρπμ να ανεβαινεις ανηφορα και να χερεται το μοτερ....
Μια στις 5 βολτες ομως...Παει μεχρι τις 14000 και αν σε κανα ανοιγμα...Θελω να το χω για λιγο καιρο και δεν σκοπευω να το πουλησω...
Την πρωτη μερα ημουν τοσο ξενερωμενος μεχρι να βρω οτι εχει κεφαλh σκασμενη να αλλαξω θερμοστατη,tps,ανορθωτη ,καμενα πηνεια =1000Ε ζημιες...
Τωρα ομως το χαιρομαι ρε μαγκες...Αν και το 20αρικο φευγει σε τεσσερις μερες αλλα χαλαλι του...Παντως τα χιλιομετρα δειχνουν αληθινα πρωτον
απτην μετατροπη απο χλμ σε μιλια στο οδομετρο εδειξε 24κ (εδω στο φορουμ καποιος ειπε το μυστικο να δεις αν εχουν γυρισει τα χλμ αλλα τα μιλια τα αγνοουν συνηθως οι κοντεραδες) και δευτερον απτο δοντι του δισκου (εργοστασιακου)...Aλλα γενικα δεν το προσεχανε,δεν υπηρχε συνεπεια
στα λαδια του...Οταν ανοιχτηκε το καπακι και φανερωθηκαν οι κυλινδροι το σαγρεδακι του κυλινδρου που μενει οταν στρωνωντε τα ελατηρια εχει εξασθενησει πραγμα που μου πε ο μαστορας οτι εχει δουλεψει πολλα χλμ η του επεζε κανας καυλοπιθηκας πρωι βραδυ...Τεσπα αφου συνεχιζει ακαθεκτο και δυνατο θα το προσεχω να μην χαλασει... I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripperblackdevil
Normal gixxer
Normal gixxer
ripperblackdevil


Άντρας Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 67
Αγωνιζόμενος : αργω ακομη...
Hμερομηνία εγγραφής : 23/02/2012

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 12:43

Αμα το προσεχεις και το χαιδευεις μην σου χαλασει,να σαι σιγουρος οτι θα χαλασει...κανε του οποιες απαραιτητες εργασιες χρειαζεται και μετα αλλαζε του τα φωτα σωστα και με ευλαβεια!!τα μοτερακια αυτα δν βγαζουν θεματα,αλλα αν το δουλευεις 4-5000 για να μν καψει κ να μν το ζορισεις,να σαι σιγουρος οτι κακο του κανεις..το μηχανακι πρεπει να δουλευει 8+..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 16:48

ripperblackdevil έγραψε:
Αμα το προσεχεις και το χαιδευεις μην σου χαλασει,να σαι σιγουρος οτι θα χαλασει...κανε του οποιες απαραιτητες εργασιες χρειαζεται και μετα αλλαζε του τα φωτα σωστα και με ευλαβεια!!τα μοτερακια αυτα δν βγαζουν θεματα,αλλα αν το δουλευεις 4-5000 για να μν καψει κ να μν το ζορισεις,να σαι σιγουρος οτι κακο του κανεις..το μηχανακι πρεπει να δουλευει 8+..

Για επεξηγησε φιλος τι κακο εχει το 4000-5000 στροφες σταθερο??Αφου το νιωθω οτι δεν σκορτσαρει...
Πως κρινεις οτι χαιδευοντας το χαλαει ??
Κουλο μου ακουγεται να κανω κακο πηγαινοντας τοσο αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεκτη καθε απαντηση ...Μηπως λογο ροπης στις 11.000?Παντως επειδη εχω jardine o ηχος στρωνει στα αυτια μου μετα τις 7000ρπμ δεν ξερω γιατι..Κανει πιο πολυ φασαρια πριν ...
Ευχαριστω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris sr20ve
Adv. gixxer
Adv. gixxer
aris sr20ve


Άντρας Όνομα: : Άρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 677
Αγωνιζόμενος : Ναι. Με αυτοκίνητα. Στα "γεράματα" αποφάσισα να γίνω και με την μηχανή...
Hμερομηνία εγγραφής : 25/06/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 17:27

Φίλε μου πάντως επειδή έχω και γω το 600 με πάνω από 40000 χιλιόμετρα, σε κάθε βόλτα πάει πάνω από 30 φορές στις 16000 στροφές και σε κάθε βόλτα θα φύγει στάνταρ το 20άρικο (100άρα πάντα). Απλά του αλλάζω λάδια + φίλτρο λαδιού κάθε 3000, 3500 χιλιόμετρα. Γενικά προσέχω τα service του πολύ και τα κάνω και πριν την ώρα τους αν πρέπει. Το μηχανάκι δεν έχει κάνει κιχ και πάει μια χαρά (μην το ματιάσω). Απ ότι έχω δει είναι καλά μοτεράκια και αν τους κάνεις τα σερβάκια τους συχνά, είναι κομπλέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vortex
Hero gixxer
Hero gixxer
Vortex


Άντρας Όνομα: : Σπύρος
Τόπος : Βυθός Του Μπικίνι
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 1826
Αγωνιζόμενος : στην ανωμαλία
Hμερομηνία εγγραφής : 09/12/2009

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 20:07

Zuki93 έγραψε:
ripperblackdevil έγραψε:
Αμα το προσεχεις και το χαιδευεις μην σου χαλασει,να σαι σιγουρος οτι θα χαλασει...κανε του οποιες απαραιτητες εργασιες χρειαζεται και μετα αλλαζε του τα φωτα σωστα και με ευλαβεια!!τα μοτερακια αυτα δν βγαζουν θεματα,αλλα αν το δουλευεις 4-5000 για να μν καψει κ να μν το ζορισεις,να σαι σιγουρος οτι κακο του κανεις..το μηχανακι πρεπει να δουλευει 8+..

Για επεξηγησε φιλος τι κακο εχει το 4000-5000 στροφες σταθερο??Αφου το νιωθω οτι δεν σκορτσαρει...
Πως κρινεις οτι χαιδευοντας το χαλαει ??
Κουλο μου ακουγεται να κανω κακο πηγαινοντας τοσο αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεκτη καθε απαντηση ...Μηπως λογο ροπης στις 11.000?Παντως επειδη εχω jardine o ηχος στρωνει στα αυτια μου μετα τις 7000ρπμ δεν ξερω γιατι..Κανει πιο πολυ φασαρια πριν ...
Ευχαριστω Very Happy

Απλά επειδή ο Φλατζας μια περίοδο το πήγαινε χαλαρά εντελώς είχε μπουκωσει το μηχανάκι lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 21:00

Vortex έγραψε:
Τι να σου μεινει ρε φιλε;

47300 εχω και δεν μου τσιμπαει κιχ λαδι. Και εχει περασει διαφορες περιοδους στα χερια μου. Απο χαμηλες στροφες , ταξιδια , πιστα και κανιβαλισμους στον δρομο.

Ενα καλο λαδακι βαζε και εισαι αρχοντας. Εγω αλλαζω καθε 3 χιλιαδες. Καθε 6 λεει το μανιουλ αλλα στα παπαρια μου .

+1 το δικο μου το εδωσα με 48.000 και ειχε και 24.000 γυρισμενα απο τον προηγουμενο στο Βινιο
και μια χαρα δουλευε

ripperblackdevil έγραψε:
Αμα το προσεχεις και το χαιδευεις μην σου χαλασει,να σαι σιγουρος οτι θα χαλασει...κανε του οποιες απαραιτητες εργασιες χρειαζεται και μετα αλλαζε του τα φωτα σωστα και με ευλαβεια!!τα μοτερακια αυτα δν βγαζουν θεματα,αλλα αν το δουλευεις 4-5000 για να μν καψει κ να μν το ζορισεις,να σαι σιγουρος οτι κακο του κανεις..το μηχανακι πρεπει να δουλευει 8+..

Αυτο το μυνημα αν το εγραφες λιγο καιρο πριν ξερεις οτι θα στο ετριβα στη μουρη ε ??? xaxa xaxa xaxa

Vortex έγραψε:


Απλά επειδή ο Φλατζας μια περίοδο το πήγαινε χαλαρά εντελώς είχε μπουκωσει το μηχανάκι lol!

Να ναι καλα αυτος που το ξεμπουκωσε lol!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 21:45

Μαγκες για ριξτε λιγο φωτισμο επαε γιατι δεν σας αντερσταντ...
Ενταξει το ανοιγω μια - δυο φορες σε καθε βολτα αλλα δεν το παω και ταπα ...
Παντως αν εχει δικιο ο μαστορας και τα χουν γυρισμενα 40000 που χει τωρα + (25000+)
ειμαστε στις 70000 κοντα...Οπως και να χει επειδη δεν δουλευω για να ριχνω 20αρικα ουτε ειμαι
καυλοπιθηκας ας πουμε οτι θα γινω σαν και αυτον cheers https://www.youtube.com/watch?v=gIHz-U_73BE&t=543s
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vortex
Hero gixxer
Hero gixxer
Vortex


Άντρας Όνομα: : Σπύρος
Τόπος : Βυθός Του Μπικίνι
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 1826
Αγωνιζόμενος : στην ανωμαλία
Hμερομηνία εγγραφής : 09/12/2009

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 22:21

Απλά φροντίζε το και θα είσαι κομπλέ.

Είτε χαλαρά πας η γρήγορα θα είσαι μια χαρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 23:30

Zuki93 έγραψε:
Μαγκες για ριξτε λιγο φωτισμο επαε γιατι δεν σας αντερσταντ...


το μοτερακι αυτο εχει ωφελιμες στροφες μετα τις 12.000 οποτε αν το πας κατω απο 6-7.000 σκορτσαρει
και λογο κραδασμων πιο πολυ κακο του κανεις παρα καλο
δε λεμε να του πινεις το αιμα (οπως εκανα εγω 48.000 πανω απο 16.000 και δεν εκανε κιχ το κακομοιρο)
αλλα απο την αλλη δεν ειναι και ΧΤ να το πηγαινεις με 3.000στροφες αυτο λεμε

επισης με 4.000 και 5η-6η σχεση με το που ακουμπας το γκαζι δε μπορει να επιταχυνει και οντως σκορτσαρει απλα εσυ δε το καταλαβαινεις, μη παει το μυαλο σου οτι θα νιωσεις κατι σαν να ξεκινας με 3η, καμια σχεση οχι τοσο εντονο

το πας κανονικα 7.000-16.000 και δε κανεις burnout κοφτες με νεκρα και αλλες τετοιες π@π@ριες που μειωνουν δραματικα τη ζωη του μοτερ, και θα αντεξει,
επισης αυτος ο θυρυβος που ακους παιζει να ειναι καδενα (τεντωτηρας+καδενα εκκεντροφορων, ειδικα αν σταματαει αφου το κινησεις λιγο και ανεβασει πιεση λαδιου στο Ο ring του τεντωτηρα) και να ειναι φθορα λογικη απλα το σετακι καδενα τεντωτηρας γλυστρες ειναι ακριβο σερβις πολυ ειδικα αν εισαι και ανεργος (καμια 400αρα+)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 00:19

k8 600 kk έγραψε:
Zuki93 έγραψε:
Μαγκες για ριξτε λιγο φωτισμο επαε γιατι δεν σας αντερσταντ...


το μοτερακι αυτο εχει ωφελιμες στροφες μετα τις 12.000 οποτε αν το πας κατω απο 6-7.000 σκορτσαρει
και λογο κραδασμων πιο πολυ κακο του κανεις παρα καλο  
δε λεμε να του πινεις το αιμα (οπως εκανα εγω 48.000 πανω απο 16.000 και δεν εκανε κιχ το κακομοιρο)
αλλα απο την αλλη δεν ειναι και ΧΤ να το πηγαινεις με 3.000στροφες αυτο λεμε  

επισης με 4.000 και 5η-6η σχεση με το που ακουμπας το γκαζι δε μπορει να επιταχυνει και οντως σκορτσαρει απλα εσυ δε το καταλαβαινεις, μη παει το μυαλο σου οτι θα νιωσεις κατι σαν να ξεκινας με 3η, καμια σχεση οχι τοσο εντονο

το πας κανονικα 7.000-16.000 και δε κανεις burnout κοφτες με νεκρα και αλλες τετοιες π@π@ριες που μειωνουν δραματικα τη ζωη του μοτερ, και θα αντεξει,
επισης αυτος ο θυρυβος που ακους παιζει να ειναι καδενα (τεντωτηρας+καδενα εκκεντροφορων, ειδικα αν σταματαει αφου το κινησεις λιγο και ανεβασει πιεση λαδιου στο Ο ring του τεντωτηρα) και να ειναι φθορα λογικη απλα το σετακι καδενα τεντωτηρας γλυστρες ειναι ακριβο σερβις πολυ ειδικα αν εισαι και ανεργος (καμια 400αρα+)

Kοιταξε ντροπη δεν ειναι ο μισθος μου ειναι γυρω στα 600Ε το μηνα βαρια ,με αυτον αλλωστε πηρα την μηχανη 3600+1000Ε επισκευες...Απλως τωρα δεν προς το παρων οπως καταλαβαινεις...Eνταξει κατι δεν μου κολαει...Μεγιστη εχει στις 11.500...Το μανουαλ δινει χαμηλες ταχυτητες μεταξυ αλλαγης στο κιβωτιο για καποιο λογο που δεν μου κολαει αλλα οκ αστο αυτο...Δηλαδη με 6000-7000 και χαλαρα 4η 5η ζοριζεται?Δεν μιλαμε για ανηφορες λεω για χαλαρη πορεια...
Με τις πολλες στροφες μεταξυ αλλων εξασθενει το πανω συστημα(καδενα,βαλβιδες,ελατηρια κπλ)
Οχι ο ηχος ξεχωριζω πως δεν ειναι καδενα...Ενταξει χαρχαλιζει στο ρελαντι οπως σε πολλα gixxer που εχω ακουσει σαν καδενα αλλα το
σκορτσαρισμα ξερω να το ξεχωριζω κανει σαν μια δονησουλα...Γενικα μια αλλαγη καδενας δεν ειναι οκ στο μελλον να χω το κεφαλι μου ησυχο?Η παει με γλυστρες κλπ...Τεντωτηρας γιατι να αλλαχτει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 01:30

Zuki93 έγραψε:


Kοιταξε ντροπη δεν ειναι ο μισθος μου ειναι γυρω στα 600Ε το μηνα βαρια ,με αυτον αλλωστε πηρα την μηχανη 3600+1000Ε επισκευες...Απλως τωρα δεν προς το παρων οπως καταλαβαινεις...Eνταξει κατι δεν μου κολαει...Μεγιστη εχει στις 11.500...Το μανουαλ δινει χαμηλες ταχυτητες μεταξυ αλλαγης στο κιβωτιο για καποιο λογο που δεν μου κολαει αλλα οκ αστο αυτο...Δηλαδη με 6000-7000 και χαλαρα 4η 5η ζοριζεται?Δεν μιλαμε για ανηφορες λεω για χαλαρη πορεια...
Με τις πολλες στροφες μεταξυ αλλων εξασθενει το πανω συστημα(καδενα,βαλβιδες,ελατηρια κπλ)
Οχι ο ηχος ξεχωριζω πως δεν ειναι καδενα...Ενταξει χαρχαλιζει στο ρελαντι οπως σε πολλα gixxer που εχω ακουσει σαν καδενα αλλα το
σκορτσαρισμα ξερω να το ξεχωριζω κανει σαν μια δονησουλα...Γενικα μια αλλαγη καδενας δεν ειναι οκ στο μελλον να χω το κεφαλι μου ησυχο?Η παει με γλυστρες κλπ...Τεντωτηρας γιατι να αλλαχτει??

Δεν ειπα οτι ειναι ντροπη ρε παλικαρι, εσυ εγραψες κατι πιο πανω για ανεργια και αυτο υπεθεσα, μπορει να καταλαβα λαθος εγω.
στο θεμα...
γλυστρες αν ανοιχτει θα θελει, καδενα εννοειται, τεντωτητα αν ειχες μηχανικο ΑΡΕ τον αφηνες και τον ρυθμιζες αλλα ο μαμα που ειναι αυτορυθμιζομενος κλανει ενα λαστιχο που εχει και δεν τεντωνει οταν ανεβαζει πιεση λαδιου το μοτερ, οποτε οταν ανοιξεις για καδενα αλλαζεις και τεντωτηρα μαζι
σκεψου να αλλαξεις μια γλυστρα καδενα και μετα να χαρχαλιζει παλι επειδη δεν σφιγκει ο τεντωτηρας και φτου ξανα λυσιμο
εξαλλου σε ολα τα σουζουκι ο τεντωτηρας φταιει που ακουγεται κρυο στο ρελαντι

με πορεια 6.000 ρομαντζαδα φαση βολτα οχι δε ζοριζεται
αλλα αν δε κατεβασεις 2 και ανοιξεις απο εκει με 5η παραζοριζεται οχι απλα ζοριζεται και ας μην νιωθεις πατιναρισμα χοροπηδημα σκορτσαρισμα κτλπ

οσο για το καπακι μη το φοβασαι καν... ατσαλινες βαλβιδες...εχει φροντισει η μαμα σουζουκι γι αυτο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris sr20ve
Adv. gixxer
Adv. gixxer
aris sr20ve


Άντρας Όνομα: : Άρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 677
Αγωνιζόμενος : Ναι. Με αυτοκίνητα. Στα "γεράματα" αποφάσισα να γίνω και με την μηχανή...
Hμερομηνία εγγραφής : 25/06/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 16:07

Zuki93 έγραψε:
Μαγκες για ριξτε λιγο φωτισμο επαε γιατι δεν σας αντερσταντ...

Απλως τωρα δεν προς το παρων οπως καταλαβαινεις...Eνταξει κατι δεν μου κολαει...Μεγιστη εχει στις 11.500...

13.000+
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zuki93
Normal gixxer
Normal gixxer



Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 17/10/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 17:29

aris sr20ve έγραψε:
Zuki93 έγραψε:
Μαγκες για ριξτε λιγο φωτισμο επαε γιατι δεν σας αντερσταντ...

Απλως τωρα δεν προς το παρων οπως καταλαβαινεις...Eνταξει κατι δεν μου κολαει...Μεγιστη εχει στις 11.500...

13.000+
study study study Oχι αλογα ,ροπη λεω 69.6 Νm @ 10800 rpm RAM air diabase
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris sr20ve
Adv. gixxer
Adv. gixxer
aris sr20ve


Άντρας Όνομα: : Άρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 677
Αγωνιζόμενος : Ναι. Με αυτοκίνητα. Στα "γεράματα" αποφάσισα να γίνω και με την μηχανή...
Hμερομηνία εγγραφής : 25/06/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 17:37

10800 ναι, όχι 11500. Και τι σημαίνει ότι έχει την ροπή λοιπόν στις 10.800?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris sr20ve
Adv. gixxer
Adv. gixxer
aris sr20ve


Άντρας Όνομα: : Άρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 677
Αγωνιζόμενος : Ναι. Με αυτοκίνητα. Στα "γεράματα" αποφάσισα να γίνω και με την μηχανή...
Hμερομηνία εγγραφής : 25/06/2016

Πως γενεν αυτο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως γενεν αυτο?   Πως γενεν αυτο? EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 17:44

Άκου γιατί καταλαβαίνω την ανησυχία σου, αλλά έχεις μπλέξει στροφές, ροπή και όλα τα συναφή. Ζέσταινε πολύ καλά το μηχανάκι σου, μην κάνεις τρέλες (κάτι κόφτες με νεκρά και ξερογκαζιές κ λοιπές αηδίες), άλλαζε του λαδάκια και φιλτράκι συχνά, άλλαζε μπουζάκια, φίλτρα όταν πρέπει και θα ναι κομπλέ. Δεν είναι σημείο αναφοράς η ροπή για το πώς θα οδηγείς το μηχανάκι σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως γενεν αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com