Greek GSX-R forum
Τεντωτήρας καδένας Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Τεντωτήρας καδένας Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Τεντωτήρας καδένας Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
JIMK7
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
nasos-v
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
T.R.E
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
k8 600 kk
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
kostaskr6
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
κολτρέϊν
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
Leroy
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
ripper
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Τεντωτήρας καδένας Poll_l10Τεντωτήρας καδένας Poll_c10Τεντωτήρας καδένας Poll_r10 

 

 Τεντωτήρας καδένας

Πήγαινε κάτω 
+28
frozen
DrIoannis
demk6
G.Nikolopls
Miou
stoui
Gixxerm@n
Darksoul
panosk8
naturalboy
gkourv
ripseventh
Tedyboysmos
misterq
bolek76
Achilleask4
landen
T.R.E
STELIOS
stavrosrodo
riderspower
mr_smas
gostrider
gsxr1000nitro
Nikolos
JIMK7
GIXXERAKIAS
Billy
32 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Billy
Jr.gixxer
Billy


Όνομα: : Billy
Τόπος : Γλυφάδα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 44
Hμερομηνία εγγραφής : 08/03/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠεμ 19 Μαρ 2009, 22:14

Έχω πάει σε δύο συνεργεία Suzuki και σε τρια ανεξάρτητα συνεργεία, όλοι μου λένε το ίδιο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με την καδένα σου μη ανυσηχείς απλά είναι θορυβώδες ο τεντωτήρας. Στο ένα συνεργείο ζήτησα να μου το ελέγξουν και όντως βγήκε μια χαρά δούλευε ρολόι. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην απόδοση απλά στης 4-5.000σαλ ακούω λίγο την αλυσίδα.
Πέτυχα ένα παιδί χθες σε κάποιο παράδρομο του Σουνίου και μου είπε κι αυτός "Έτσι κάνουν τα Suzuki". Υπάρχει κάποιο παλικάρι εδώ μέσα που να ακούει κι αυτός φαντάσματα?

ps. Αυτός που μου έβγαλε τον ρυθμιστεί μου είπε πως με χειροκίνητο τεντωτήρα θα σωπάσει αρκετά. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIXXERAKIAS
Hero gixxer
Hero gixxer
GIXXERAKIAS


Άντρας Όνομα: : Ιωάννης
Τόπος : Aθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 2159
Αγωνιζόμενος : Newbie open.
Hμερομηνία εγγραφής : 08/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠεμ 19 Μαρ 2009, 23:11

Σιγουρα θα σωπασει απλα θα πρεπει να σου ρυθμισει την καδενα καποιος που ξερει και δεν θα την παρατεντωσει για να μην εχεις αλλα μετα.... :aevev:

Παντως εμενα το δικο μου τοι Κ4 600 ειχε και αυτο "φαντασματα" μαλλον το μυαλο μου.....γιατι νομιζα οτι το μοτερ ακουγονταν πολυ κτλ κτλ μεχρι που ακουσα καποιο που οντως ειχε προβλημα στην καδενα και ησυχασα γιατι το δικο μου ηταν ΑΘΟΡΥΒΟ μπροστα στο δικο του. lol!
Το εδωσα με 25.000χιλ με τον θορυβο οπως ακριβως (αντε να ειχε απειροελαχιστα αυξηθει) εκανε απο οταν το πηρα μεταχειρω με 500χιλ.(καινουργιο στην ουσια..) και απο οσο ξερω ζει και βασιλευει ακομα και στις πιστες σπερνει... Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 20 Μαρ 2009, 00:32

Στα παλια gsxr από το 1996 μεχρι και το 1999 ειχαν καποιο θεμα με το τεντωτηρα καδενας Laughing από το 2000 και μετα τα προβληματα λυθηκαν με τους πλεων αναβαθμισμενους υδραυλικους και κλικ τεντωτηρες :vwrv:

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikolos
Jr.gixxer
Nikolos


Άντρας Όνομα: : Γιώργος Νικολόπουλος
Τόπος : Πάτρα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Αγωνιζόμενος : Των στροφών...!
Hμερομηνία εγγραφής : 21/05/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠεμ 21 Μάης 2009, 00:49

Πριν κανα μήνα ίσως κλαίγαμε παρέα για τον ίδιο ακριβώς θόρυβο.
Αλλά τώρα και εγώ ησύχασα μετά απο αυτά που μου είπαν όλοι!
"Έτσι κάνουν τα GSX-R" cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxr1000nitro
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gsxr1000nitro


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 527
Hμερομηνία εγγραφής : 12/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 23 Μάης 2009, 19:17

πες μας τι μηχανακι εχεις τι μοντελο ειναι και ποσα χιλιομετρα εχει γραψει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gostrider
Normal gixxer
Normal gixxer
gostrider


Θηλυκό Όνομα: : gostrider
Τόπος : κυψελη αθηνα
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 168
Αγωνιζόμενος : μακαρι....!!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 02/03/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠεμ 28 Μάης 2009, 20:06

εμενα παντως ακουγοταν η καδενα πηγα σε εξουσιδοτημενο suzuki μου την ρυθμισε και μου ειπε οτι δεν θα ξανακουστει... μπουρδες μετα απο 2 μηνες ακουγεται παλι gsxr1000 k6 με 14000 χλμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gsxr1000nitro
Adv. gixxer
Adv. gixxer
gsxr1000nitro


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 527
Hμερομηνία εγγραφής : 12/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠεμ 28 Μάης 2009, 20:29

gostrider έγραψε:
εμενα παντως ακουγοταν η καδενα πηγα σε εξουσιδοτημενο suzuki μου την ρυθμισε και μου ειπε οτι δεν θα ξανακουστει... μπουρδες μετα απο 2 μηνες ακουγεται παλι gsxr1000 k6 με 14000 χλμ



στην τεντωσε λιγο αλλα παλι τα ιδια. συνηθως οταν αρχιζει και χτυπαει η καδενα στην ουσια αρχιζουν και παιρνουν κενα τα @@αδακια(κρικακια) και με αποτελεσμα να μεγαλωνει η καδενα .ετσι εχουμε και λεμε οταν μεγαλωνει η καδενα δεν μπορει ο τεντωτηρας να την τεντωσει τοσο ωστε να λυθει το προβλημα.

αν σου πουν να βαλεις μηχανικο τεντωτηρα μην δεχτεις (αποψη μου ) διοτι μετα η καδενα απο λιγα χιλιομετρα παει για κοψιμο και τοτε τρεχα γυρευε. μηχανικο τεντωτηρα βαζουν μονο σε βελτιωμενα μοτερ οπως το δικο μου που ανεβαζε 15.000rpm affraid affraid affraid affraid affraid affraid


αν το προβλημα σου ειναι η καδενα (γιατι υπαρχει και αλλη περιπτωση αλλη βλαβη )κρατα τα αυτα στα υποψη σου .


cu και καλες :aswe: :aswe: :aswe:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikolos
Jr.gixxer
Nikolos


Άντρας Όνομα: : Γιώργος Νικολόπουλος
Τόπος : Πάτρα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Αγωνιζόμενος : Των στροφών...!
Hμερομηνία εγγραφής : 21/05/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΤετ 03 Ιουν 2009, 07:08

Μιλάμε για ενα Κ8 με 28000 ε?
Και ο θόρυβος ξεκίνησε απο τα 16000.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gostrider
Normal gixxer
Normal gixxer
gostrider


Θηλυκό Όνομα: : gostrider
Τόπος : κυψελη αθηνα
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 168
Αγωνιζόμενος : μακαρι....!!!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 02/03/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΤρι 09 Ιουν 2009, 23:58

ευχαριστω κωσταντινε για τις πληροφοριες η αληθεια ειναι οτι ακουγεται μονο οταν κανω μερες να του βαλω εμπρος που σημαινει οτι εχει στραγγιξει απο λαδι και κραταει μονο λιγα δευτερολεπτα!! ξαναρωτησα και μου ειπαν οτι αν δεν ειναι απαραιτητα προβλημα αυτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mr_smas
Jr.gixxer



Άντρας Τόπος : Αθήνα-Χαλκίδα
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 05:02

Ειναι λογικο αν ο τεντοτηρας στραγγίξει απο λάδι να ακούγεται.
Το δικο μου [κ3 750] ειχα να το βαλω μπροστα 2-3 βδομαδες και εκανε σαν κατσαρόλα μετα από 1-2 sec ολα οκ.
Εγώ σκέφτομαι σοβαρα την αντικατάσταση του μαμά υδραυλικού με εναν ΑΡΕ μηχανικό.
Αλλά με προβλημάτισε ο φίλος gsxr1000nitro με αυτό που είπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
riderspower
Normal gixxer
Normal gixxer
riderspower


Άντρας Όνομα: : Nικος
Τόπος : XAΛΑΝΔΡΙ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 284
Αγωνιζόμενος : ......
Hμερομηνία εγγραφής : 04/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 08:35

Nikolos έγραψε:
Πριν κανα μήνα ίσως κλαίγαμε παρέα για τον ίδιο ακριβώς θόρυβο.
Αλλά τώρα και εγώ ησύχασα μετά απο αυτά που μου είπαν όλοι!
"Έτσι κάνουν τα GSX-R" cheers
+1 και το δικο μου μια απο τα ιδια.....πολυ θορυβος για το τιποτα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=erE9erWx2So
stavrosrodo
Hero gixxer
Hero gixxer
stavrosrodo


Άντρας Όνομα: : ΣΤΑΥΡΟΣ
Τόπος : ΓΕΦΥΡΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 2106
Αγωνιζόμενος : DRAGSTER adffs
Hμερομηνία εγγραφής : 07/01/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 17:25

καμια φορα ο θορυβος οφειλεται και στην οξυτητα του λαδιου.οταν πλησιαζει το σερβις ακουγονται λιγο παραπανω.οταν μπουν τα καινουρια λαδακια λιγοστευει ο θορυβος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 17:42

JIMK7 έγραψε:
Στα παλια gsxr από το 1996 μεχρι και το 1999 ειχαν καποιο θεμα με το τεντωτηρα καδενας Laughing από το 2000 και μετα τα προβληματα λυθηκαν με τους πλεων αναβαθμισμενους υδραυλικους και κλικ τεντωτηρες :vwrv:

JIMK7 Τι εννοείς υδραυλικός scratch μήπως εννοείς μηχανικός αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας


Έχει επεξεργασθεί από τον/την STELIOS στις Παρ 08 Ιαν 2010, 17:46, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 17:45

STELIOS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
Στα παλια gsxr από το 1996 μεχρι και το 1999 ειχαν καποιο θεμα με το τεντωτηρα καδενας Laughing από το 2000 και μετα τα προβληματα λυθηκαν με τους πλεων αναβαθμισμενους υδραυλικους και κλικ τεντωτηρες :vwrv:

JIMK7 Τι εννοείς υδραυλικός scratch μήπως εννοείς μηχανικός με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας

Ναι αυτο good

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 18:41

Εγώ παιδιά έχω ακούσει το εξής για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτηρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κάποια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 20:10

STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.

+1 και εγώ στο δικό μου έτσι το σταμάτησα τον θόρυβο...

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 20:33

STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.


Aυτο εχει χρειαστει να το κανω σε μηχανακια που δεν εχουν βοηθεια υπο πιεση απο λαδι παρα μονο με ελατηριο και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα που εχουν στη πλατη τους ssss

Σε μηχανακι ομως που εχουν βοηθεια και με υποπιεση δεν μου εχει τυχει και ουτε περιμενω ποτε να μου τυχει βεβαια fafoutis fafoutis

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mr_smas
Jr.gixxer



Άντρας Τόπος : Αθήνα-Χαλκίδα
Ηλικία : 37
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 20:36

Να ρωτήσω κάτι, εντελως εγκυκλοπαιδικά.
Σε ένα μηχανάκι με πολλά πλανίσματα [κεφαλής-μπλοκ] τι κάνετε με τον τεντωτήρα?
Μπορεί να "ανοίξει", με ασφάλεια, με κάποιο τρόπο για να μαζέψει τα μπόσικα της καδένας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 08 Ιαν 2010, 20:42

mr_smas έγραψε:
Να ρωτήσω κάτι, εντελως εγκυκλοπαιδικά.
Σε ένα μηχανάκι με πολλά πλανίσματα [κεφαλής-μπλοκ] τι κάνετε με τον τεντωτήρα?
Μπορεί να "ανοίξει", με ασφάλεια, με κάποιο τρόπο για να μαζέψει τα μπόσικα της καδένας?

Τον γεμιζεις με μπρουτζοκολληση για να γινει λιγο πιο μακρυς file

Αλλα θα χρειαστεις σιγουρα σ αυτη τη περιπτωση ρυθμιζομενα γραναζια στους εκκεντροφορους γιατι θα αλλαξει κατα πολυ το χρονισμα τους επιδη θα τραβηχτουν λογο κοντυτερα μπλοκ hallo

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την JIMK7 στις Δευ 01 Αυγ 2011, 23:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 09 Ιαν 2010, 14:22

JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.


Aυτο εχει χρειαστει να το κανω σε μηχανακια που δεν εχουν βοηθεια υπο πιεση απο λαδι παρα μονο με ελατηριο και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα που εχουν στη πλατη τους ssss

Σε μηχανακι ομως που εχουν βοηθεια και με υποπιεση δεν μου εχει τυχει και ουτε περιμενω ποτε να μου τυχει βεβαια fafoutis fafoutis

Σε gsxr 1000 Κ5 εως Κ8 μετά από 18000χιλ (ανάλογος τι χρίση) συνήθως χρειάζεται να ρυθμιστή χειροκίνητα πλέον εφόσον κάνει θορυβο
JIMK7εδω αναφέρεις ότι ο τεντοτιρας εκτος το ελατήριο υπό πίεση έχει βοήθεια απο πίεση λαδιού του κινητήρα Shocked Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 09 Ιαν 2010, 14:24

STELIOS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.


Aυτο εχει χρειαστει να το κανω σε μηχανακια που δεν εχουν βοηθεια υπο πιεση απο λαδι παρα μονο με ελατηριο και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα που εχουν στη πλατη τους ssss

Σε μηχανακι ομως που εχουν βοηθεια και με υποπιεση δεν μου εχει τυχει και ουτε περιμενω ποτε να μου τυχει βεβαια fafoutis fafoutis

Σε gsxr 1000 Κ5 εως Κ8 μετά από 18000χιλ (ανάλογος τι χρίση) συνήθως χρειάζεται να ρυθμιστή χειροκίνητα πλέον εφόσον κάνει θορυβο
JIMK7εδω αναφέρεις ότι ο τεντοτιρας εκτος το ελατήριο υπό πίεση έχει βοήθεια απο πίεση λαδιού του κινητήρα Shocked Shocked Shocked


Nαι file

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 09 Ιαν 2010, 14:35

aswew aswew aswewΤώρα που το λες κάτι λάδια θυμάμαι στο ελατήριο άλλα δεν έχω ακούσει ότι το βοηθάει και το λαδί υπό πίεση confused


Έχει επεξεργασθεί από τον/την STELIOS στις Σαβ 09 Ιαν 2010, 14:50, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STELIOS
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Hμερομηνία εγγραφής : 03/10/2009

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 09 Ιαν 2010, 14:40

JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.


Aυτο εχει χρειαστει να το κανω σε μηχανακια που δεν εχουν βοηθεια υπο πιεση απο λαδι παρα μονο με ελατηριο και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα που εχουν στη πλατη τους ssss

Σε μηχανακι ομως που εχουν βοηθεια και με υποπιεση δεν μου εχει τυχει και ουτε περιμενω ποτε να μου τυχει βεβαια fafoutis fafoutis

Σε gsxr 1000 Κ5 εως Κ8 μετά από 18000χιλ (ανάλογος τι χρίση) συνήθως χρειάζεται να ρυθμιστή χειροκίνητα πλέον εφόσον κάνει θορυβο
JIMK7εδω αναφέρεις ότι ο τεντοτιρας εκτος το ελατήριο υπό πίεση έχει βοήθεια απο πίεση λαδιού του κινητήρα Shocked Shocked Shocked


Nαι file

Αυτό εισέχει από Κ5 έως Κ8 η μόνο σε Κ7-Κ8
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΣαβ 09 Ιαν 2010, 15:17

STELIOS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εγώ πεδία έχω ακούσει το έξεις για το θέμα τις καδένας από μεγάλο μάστορα ο τεντοτιρας είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο υπό πίεση που σπρώχνει τον τεντωτηρα της καδένας άλλα μετά από κόπια κλικ δεν έχει την δύναμη να το σπρώξει άλλο από εκεί και πέρα αν κάνει θόρυβο η καδένα πρέπει ρυθμιστή χειροκίνητα μην φανταστείτε καμιά περιπλοκή ρυθμίσει απλός σου λινή τον τεντοτιρα χωνί το κατσαβίδι πιέζει και προσθετή 1 με 2 κλικ τα κλικ μπορεί να γίνουν πιο πολλά ανάλογα πόσο χαλαρή είναι η καδένα άλλα όχι πιο πολλά από όσο χρειάζεται γιατί θα δουλεύει σφιχτά το μοτέρ για αυτό 1 με 2 κλικ δένουμε τον τεντοτιρα βάζουμε μπροστά και ανάλογος άμα κανί θορυβo προσθέτουμε και αλλά κλικ μέχρι να σταματήσει.


Aυτο εχει χρειαστει να το κανω σε μηχανακια που δεν εχουν βοηθεια υπο πιεση απο λαδι παρα μονο με ελατηριο και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα που εχουν στη πλατη τους ssss

Σε μηχανακι ομως που εχουν βοηθεια και με υποπιεση δεν μου εχει τυχει και ουτε περιμενω ποτε να μου τυχει βεβαια fafoutis fafoutis

Σε gsxr 1000 Κ5 εως Κ8 μετά από 18000χιλ (ανάλογος τι χρίση) συνήθως χρειάζεται να ρυθμιστή χειροκίνητα πλέον εφόσον κάνει θορυβο
JIMK7εδω αναφέρεις ότι ο τεντοτιρας εκτος το ελατήριο υπό πίεση έχει βοήθεια απο πίεση λαδιού του κινητήρα Shocked Shocked Shocked


Nαι file

Αυτό εισέχει από Κ5 έως Κ8 η μόνο σε Κ7-Κ8

Aν θυμαμαι καλα απο το 2000 και μετα ηταν ολα τα GSXR ετσι xmmm

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Τεντωτήρας καδένας 10p7ousΤεντωτήρας καδένας Icnsl4Τεντωτήρας καδένας 2dhxn3kΤεντωτήρας καδένας 2lbdx0jΤεντωτήρας καδένας 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
landen
Adv. gixxer
Adv. gixxer
landen


Άντρας Όνομα: : Billakos
Τόπος : sau paolo
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 734
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2010

Τεντωτήρας καδένας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεντωτήρας καδένας   Τεντωτήρας καδένας EmptyΠαρ 18 Ιουν 2010, 22:27

stavrosrodo έγραψε:
καμια φορα ο θορυβος οφειλεται και στην οξυτητα του λαδιου.οταν πλησιαζει το σερβις ακουγονται λιγο παραπανω.οταν μπουν τα καινουρια λαδακια λιγοστευει ο θορυβος.


σωστος..... σωστος.. αυτο το παρατηρησα και γω... πριν την αλλαγη ειδικα οταν ηταν κρυο ακουγοταν περισσοτερο.. μετα την αλλαγη πολυ λιγο...
δ πειραζει ομως... gsxr λεμε.. ξεχωριζουν τελος..... tralala oraios
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τεντωτήρας καδένας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» τεντωτηρας καδενας
» Ηχος καδενας??
» Mηχανικος τεντωτηρας για παπι honda innova

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com