Greek GSX-R forum
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
JIMK7
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
nasos-v
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
T.R.E
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
k8 600 kk
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
kostaskr6
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
κολτρέϊν
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
Leroy
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
ripper
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_l10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_c10Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Poll_r10 

 

 Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 15:22

Καλησπέρα παλικάρια,

Νέος στο φόρουμ όπως βλέπετε καθώς και νέος με το Gsxr 600 k8.
Θά΄θελα τις γνώμες σας πάνω στην επιλογή των επόμενων ελαστικών. Πιθανές εμπειρίες απο κάποιους που είστε ήδη χρήστες των παρακάτω ελαστικών θα είναι πολύ χρήσιμες.

Αρχικά τα ελαστικά στα οποία έχω σαν λίστα είναι (με τυχαία σειρά):

Pirelli Diablo Rosso II
Dunlop SportSmart
Michelin Power PURE
Bridgestone Battlax BT 023

Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως σε δρόμο (καθημερινά), σπάνια πίστα, και κανά ταξιδάκι όταν τύχει.
Με ενδιαφέρει η διάρκεια στο χρόνο καθώς και το κράτημα σε βρεγμένο δρόμο. Σε μια καλή μέρα θα βγω για μια πιο γρήγορη βόλτα και στροφές (...αλλά κάτσε να την μάθουμε πρώτα)... Wink
Έχω διαβάσει αρκετά φόρουμ και reviews για τα παραπάνω ελαστικά αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω κάποιο τελικό συμπέρασμα...
Για το BT 023 που πιθανώς θα αναρωτηθείτε γιατί να είναι στη λίστα αφού πρόκειται για sport touring, (αν δεν κάνω λάθος) καθώς πολλοί είναι αρνητικοί σε έναν τέτοιο συνδιασμό, το έβαλα διότι διάβαζα πολύ καλές κριτικές σε διάρκεια χρόνου, κράτημα σε βρεγμένο οδόστρωμα αλλά και σε πιο απαιτητική χρήση για supersport.

Ευχαριστώ!!...kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 18:13

φαε τα μαμα μεχρι να μαθεις να ξεκουλαθεις κ μολις τα φας στην μεση βαλε τα ΒΤ016 PRO τα καινουργια!κ μην ψανχεις για αλλα αντε η τα rosso που ειναι καλα!
τα dunlop ου εγραψες καλυτερα μη τα βαλεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΔευ 01 Αυγ 2011, 23:01

Η μηχανή είναι μεταχειρισμένη κ λάστιχα που φοράει τώρα θέλουν επιγόντως αλλαγή..αααάντε να κρατήσουν 1 μήνα ακόμα... Ευχαριστώ για την πρόταση..θα τα ψάξω κ αυτα γιατί δεν τα εχω δει καθόλου..αλλά γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από αυτα που εχω επιλέξει..για να καταλάβω δηλαδή τα κριτήρια ώστε να γνωρίζω τι επιλέγω κ γιατί...επίσης ποιος ο λόγος να βάλω τα rosso,εφ'όσον τα rosso II θεωρούνται καλύτερα κ πιο καινούργια σε τεχνολογία;!...ευχαριστώ κ πάλι για οποία πληροφορία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 00:40

αμα κανεις μια αναζητησει εχουμε πει 10000 φορες γι αυτα τα λαστιχα εγω σου λεω καλυτερα τα ΒΤ016 PRO γτ θα ναι ιδια κ πολυ καλυτερα με τα μαμα που φοραει το μηχανακι σου αυτη την στιγμη αν δεν τα εχει αλλαξει ο αλλος που το ειχε κ εχει τα μαμα κ εχει κανει 10000 χλμ ειναι για πεταμα ετσι κ αλλιως παρε τα bt016 pro εγω φοραω τα σπορτσμαρτ που λες παραπανω κ δεν μαρεσαν καθολου πολυ σκληρο ελαστικο κ αργει να ζεσταθει βεβαια αν ζεσταθει γ@μαει αλλα επειδη το κυκλοφορω κ λιγο πολη μου κανιε χαζογλιστρηματα κ μου την δινει ωρες ωρες!
τα ΒΤ016 θα βαλω μετα αλλα επειδη τα εχουν σταματησει θα βαλω τα pro κ εχω ρωτησει κ λενε οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα οπουθ ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος παλιοτερα οποτε μονοδρομος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 10:12

Μάλιστα... ενδιαφέρον...
Ευχαριστώ Darksoul για τις πληροφορίες. good
Θα ψάξω και λίγο το φόρουμ για να βρώ τα σχόλια κ για τα υπόλοιπα ελαστικά.
Ωστόσο όποιος έχει πληροφορίες να μοιραστεί, επίσης καλό.

Απ΄ότι διαβάζω για τα 016 pro, έχουν καλές κριτικές σαν ένα all-around ελαστικό...

Καλημέρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghost
Hero gixxer
Hero gixxer
ghost


Άντρας Όνομα: : Κώστας
Τόπος : Κυπαρισσία
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 2970
Αγωνιζόμενος : Married
Hμερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 11:27

για την χρηση που τα θες εγω προσωπικα θα επελεγα Metzeler M5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://ghostkon.wix.com/motomania
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 13:57

Α!... τα λάστιχα που φοράει τώρα είναι (αν δεν κάνω λάθος)
Μπροστά: Pilot Power 2CT (φαίνεται να έχουν ψωμί ακόμα αλλά είναι πολυ καιρισμένα)
Πίσω: Michelin Race (2-3 χιλιοστά χάραξη έχει μείνει)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤρι 02 Αυγ 2011, 21:58

sgsxr έγραψε:
Η μηχανή είναι μεταχειρισμένη κ λάστιχα που φοράει τώρα θέλουν επιγόντως αλλαγή..αααάντε να κρατήσουν 1 μήνα ακόμα... Ευχαριστώ για την πρόταση..θα τα ψάξω κ αυτα γιατί δεν τα εχω δει καθόλου..αλλά γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από αυτα που εχω επιλέξει..για να καταλάβω δηλαδή τα κριτήρια ώστε να γνωρίζω τι επιλέγω κ γιατί...επίσης ποιος ο λόγος να βάλω τα rosso,εφ'όσον τα rosso II θεωρούνται καλύτερα κ πιο καινούργια σε τεχνολογία;!...ευχαριστώ κ πάλι για οποία πληροφορία...


φιλε καταρχην kalowhrthes


τα rosso corsa kai ta rosso II ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα και δεν θα ελεγα οτι τα ΙΙ ειναι καλυτερα απο τα corsa πιο καινουργια μονο(μιας και αντικαθιστουν τα παλια rosso I)... τα corsa εχουν 2γομες σε 3 ζωνες στο λαστιχο τα rosso II ειναι μονογομα και νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες κορονες... τα corsa ας μου επιτραπει να πω οτι ειναι λιγο πιο σπορ και εχουν μεγαλυτερες βλεψεις για γρηγορες βολτες και μερικα track days ενω τα rosso2 ισως λιγοτερες ...
τα ΒΤ016 ειναι με 3γομες σε 5 ζωνες στο λαστιχο και με διαφορετικες κορωνες σαν λαστιχα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα rosso corsa που φοραω τωρα και αργουνε λιγο στο ζεσταμα τους (σε σχεση παντα με το πιρελι)
τωρα και εμενα ο λαστιχας που ρωτησα μου ειπε οτι τα 016pro δεν εχουν καμια σχεση με τα προηγουμενα 016 ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 00:02

Miou έγραψε:
sgsxr έγραψε:
Η μηχανή είναι μεταχειρισμένη κ λάστιχα που φοράει τώρα θέλουν επιγόντως αλλαγή..αααάντε να κρατήσουν 1 μήνα ακόμα... Ευχαριστώ για την πρόταση..θα τα ψάξω κ αυτα γιατί δεν τα εχω δει καθόλου..αλλά γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από αυτα που εχω επιλέξει..για να καταλάβω δηλαδή τα κριτήρια ώστε να γνωρίζω τι επιλέγω κ γιατί...επίσης ποιος ο λόγος να βάλω τα rosso,εφ'όσον τα rosso II θεωρούνται καλύτερα κ πιο καινούργια σε τεχνολογία;!...ευχαριστώ κ πάλι για οποία πληροφορία...


φιλε καταρχην kalowhrthes


τα rosso corsa kai ta rosso II ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα και δεν θα ελεγα οτι τα ΙΙ ειναι καλυτερα απο τα corsa πιο καινουργια μονο(μιας και αντικαθιστουν τα παλια rosso I)... τα corsa εχουν 2γομες σε 3 ζωνες στο λαστιχο τα rosso II ειναι μονογομα και νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες κορονες... τα corsa ας μου επιτραπει να πω οτι ειναι λιγο πιο σπορ και εχουν μεγαλυτερες βλεψεις για γρηγορες βολτες και μερικα track days ενω τα rosso2 ισως λιγοτερες ...
τα ΒΤ016 ειναι με 3γομες σε 5 ζωνες στο λαστιχο και με διαφορετικες κορωνες σαν λαστιχα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα rosso corsa που φοραω τωρα και αργουνε λιγο στο ζεσταμα τους (σε σχεση παντα με το πιρελι)
τωρα και εμενα ο λαστιχας που ρωτησα μου ειπε οτι τα 016pro δεν εχουν καμια σχεση με τα προηγουμενα 016 ...

αμα συγκρινεις το μαμα ΒΤ016 που φορανε τα καινουργια μοντελα κ οχι αφτερμαρκετ λαστιχο !κανεις λαθος!τα μαμα που φορανε οι καινουργιες ειναι γτπ ντεφακτο!!!
ζεσταινονται πολυ γρηγορα τα ΒΤ-016 κ επιαναν με την μια με το Ζ που τα ειχα μου ειχαν βγαλει 10000 ανετα κ μετα αλλαξα ενα πισω με τρακ ντει δρομο γρηγορες βολτες κ πολη!!δεν εκαναν το παραμικρο κιχ κ ποτε δεν ειχα χαζογλιστρηματα κ πολυ καλη αισθηση του δρομου! κ επειδη ακουγα καλα λογια για τα dunlop sportsmart τα εβαλα κ ξενερωσα πληρως οχι για στροφες κ κρατημα αλλα για οτι αργουν παρα πολυ να γατζωσουν κατω κ γλιστρανε στην πολη παρα πολυ ειναι σκληροτερα απο τα ΒΤ κ απο τα πιρελια σιγουρα πραγματα στην πιστα καλα ηταν δεν λεω αλλα οχι τοσο οσο τα ΒΤ κ παλι!!
αν παλι λες για αφτερμαρκετ ελαστικο οτι δεν επιαναν με την μια τι να σου πω δεν ξερω που να ειχες κ τα dunlop που φοραω! Laughing
τα dunlop που φοραω αν ζεσταθουν κ πατηθουν καλα πιανουν παρα πολυ καλα κ μονο σε στροφιλικι τα εχω ευχαριστηθει που ειναι κ το σωστο ετσι!τωρα δεν ξερω αλλα δεν μαρεσουν στην αισθηση κ οτι στην πολη αν περπατησω μεχρι να βγω κεντρικο μπορει να μου βγει κανενας κ να μην σταματησω επειδη δεν εχουν ζεσταθει γι αυτο θα παρουν πουλ@ κ αλλαγη κ θα βαλω αυτα που ηξερα! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 09:21

Αν δεν κάνω λάθος τα Rosso II είναι 2γομα..

Έχω καταλήξει να είμαι ανάμεσα στα Pirelli και τα BT-016 pro ...
Τα υπόλοιπα τα έβγαλα απο τη λίστα...Wink
Τώρα, αν είναι να κερδίσω σε κράτημα και να χάσω λίγο διάρκεια ζωής , δεν με πειράζει...ίσα-ίσα...
Η αλήθεια είναι ότι τη μηχανή την χρησημοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου. Είτε είναι για μια μακρινή βόλτα είτε για μέσα στη πόλη, οπότε θα'θέλα να ζεστένεται σχετικά εύκολα το λάστιχο.. + ότι θα τύχει και βροχή οπότε και με ενδιαφέρει κ αυτό το κομμάτι...
Τώρα όσον αφορά τα Rosso II ή τα Corsa , δεν ξέρω τι διαφορές έχουν... π.χ αν είναι πιο καλά σε κράτημα σε στεγνό το ένα ενώ το άλλο το μοιράζει με το βρεγμένο..


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 09:39

http://cgi.ebay.it/BRIDGESTONE-BT016-PRO-120-70-180-55-ZR17-TYRES-BIKE-/220778624059?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item33676e743b
+40 τα μεταφορικα 255 + 30 τα περαστικα 285 κ εδω ζητανε 350 με περαστικα!
κατι ψιλα τα γλιτωνεις!
καλοριζικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 09:46

Darksoul έγραψε:
Miou έγραψε:
sgsxr έγραψε:
Η μηχανή είναι μεταχειρισμένη κ λάστιχα που φοράει τώρα θέλουν επιγόντως αλλαγή..αααάντε να κρατήσουν 1 μήνα ακόμα... Ευχαριστώ για την πρόταση..θα τα ψάξω κ αυτα γιατί δεν τα εχω δει καθόλου..αλλά γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από αυτα που εχω επιλέξει..για να καταλάβω δηλαδή τα κριτήρια ώστε να γνωρίζω τι επιλέγω κ γιατί...επίσης ποιος ο λόγος να βάλω τα rosso,εφ'όσον τα rosso II θεωρούνται καλύτερα κ πιο καινούργια σε τεχνολογία;!...ευχαριστώ κ πάλι για οποία πληροφορία...


φιλε καταρχην kalowhrthes


τα rosso corsa kai ta rosso II ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα και δεν θα ελεγα οτι τα ΙΙ ειναι καλυτερα απο τα corsa πιο καινουργια μονο(μιας και αντικαθιστουν τα παλια rosso I)... τα corsa εχουν 2γομες σε 3 ζωνες στο λαστιχο τα rosso II ειναι μονογομα και νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες κορονες... τα corsa ας μου επιτραπει να πω οτι ειναι λιγο πιο σπορ και εχουν μεγαλυτερες βλεψεις για γρηγορες βολτες και μερικα track days ενω τα rosso2 ισως λιγοτερες ...
τα ΒΤ016 ειναι με 3γομες σε 5 ζωνες στο λαστιχο και με διαφορετικες κορωνες σαν λαστιχα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα rosso corsa που φοραω τωρα και αργουνε λιγο στο ζεσταμα τους (σε σχεση παντα με το πιρελι)
τωρα και εμενα ο λαστιχας που ρωτησα μου ειπε οτι τα 016pro δεν εχουν καμια σχεση με τα προηγουμενα 016 ...

αμα συγκρινεις το μαμα ΒΤ016 που φορανε τα καινουργια μοντελα κ οχι αφτερμαρκετ λαστιχο !κανεις λαθος!τα μαμα που φορανε οι καινουργιες ειναι γτπ ντεφακτο!!!
ζεσταινονται πολυ γρηγορα τα ΒΤ-016 κ επιαναν με την μια με το Ζ που τα ειχα μου ειχαν βγαλει 10000 ανετα κ μετα αλλαξα ενα πισω με τρακ ντει δρομο γρηγορες βολτες κ πολη!!δεν εκαναν το παραμικρο κιχ κ ποτε δεν ειχα χαζογλιστρηματα κ πολυ καλη αισθηση του δρομου! κ επειδη ακουγα καλα λογια για τα dunlop sportsmart τα εβαλα κ ξενερωσα πληρως οχι για στροφες κ κρατημα αλλα για οτι αργουν παρα πολυ να γατζωσουν κατω κ γλιστρανε στην πολη παρα πολυ ειναι σκληροτερα απο τα ΒΤ κ απο τα πιρελια σιγουρα πραγματα στην πιστα καλα ηταν δεν λεω αλλα οχι τοσο οσο τα ΒΤ κ παλι!!
αν παλι λες για αφτερμαρκετ ελαστικο οτι δεν επιαναν με την μια τι να σου πω δεν ξερω που να ειχες κ τα dunlop που φοραω! Laughing
τα dunlop που φοραω αν ζεσταθουν κ πατηθουν καλα πιανουν παρα πολυ καλα κ μονο σε στροφιλικι τα εχω ευχαριστηθει που ειναι κ το σωστο ετσι!τωρα δεν ξερω αλλα δεν μαρεσουν στην αισθηση κ οτι στην πολη αν περπατησω μεχρι να βγω κεντρικο μπορει να μου βγει κανενας κ να μην σταματησω επειδη δεν εχουν ζεσταθει γι αυτο θα παρουν πουλ@ κ αλλαγη κ θα βαλω αυτα που ηξερα! Very Happy




ρε φιλιππακο για αφτερ λαστιχα μιλαω μιας και τα κ6 ερχοντουσαν με ΒΤ014... και τι σχεση εχει το ζ750 με το 1000κ6? scratch χεχεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 10:16

Miou έγραψε:
Darksoul έγραψε:
Miou έγραψε:
sgsxr έγραψε:
Η μηχανή είναι μεταχειρισμένη κ λάστιχα που φοράει τώρα θέλουν επιγόντως αλλαγή..αααάντε να κρατήσουν 1 μήνα ακόμα... Ευχαριστώ για την πρόταση..θα τα ψάξω κ αυτα γιατί δεν τα εχω δει καθόλου..αλλά γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από αυτα που εχω επιλέξει..για να καταλάβω δηλαδή τα κριτήρια ώστε να γνωρίζω τι επιλέγω κ γιατί...επίσης ποιος ο λόγος να βάλω τα rosso,εφ'όσον τα rosso II θεωρούνται καλύτερα κ πιο καινούργια σε τεχνολογία;!...ευχαριστώ κ πάλι για οποία πληροφορία...


φιλε καταρχην kalowhrthes


τα rosso corsa kai ta rosso II ειναι τελειως διαφορετικα λαστιχα και δεν θα ελεγα οτι τα ΙΙ ειναι καλυτερα απο τα corsa πιο καινουργια μονο(μιας και αντικαθιστουν τα παλια rosso I)... τα corsa εχουν 2γομες σε 3 ζωνες στο λαστιχο τα rosso II ειναι μονογομα και νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες κορονες... τα corsa ας μου επιτραπει να πω οτι ειναι λιγο πιο σπορ και εχουν μεγαλυτερες βλεψεις για γρηγορες βολτες και μερικα track days ενω τα rosso2 ισως λιγοτερες ...
τα ΒΤ016 ειναι με 3γομες σε 5 ζωνες στο λαστιχο και με διαφορετικες κορωνες σαν λαστιχα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα rosso corsa που φοραω τωρα και αργουνε λιγο στο ζεσταμα τους (σε σχεση παντα με το πιρελι)
τωρα και εμενα ο λαστιχας που ρωτησα μου ειπε οτι τα 016pro δεν εχουν καμια σχεση με τα προηγουμενα 016 ...

αμα συγκρινεις το μαμα ΒΤ016 που φορανε τα καινουργια μοντελα κ οχι αφτερμαρκετ λαστιχο !κανεις λαθος!τα μαμα που φορανε οι καινουργιες ειναι γτπ ντεφακτο!!!
ζεσταινονται πολυ γρηγορα τα ΒΤ-016 κ επιαναν με την μια με το Ζ που τα ειχα μου ειχαν βγαλει 10000 ανετα κ μετα αλλαξα ενα πισω με τρακ ντει δρομο γρηγορες βολτες κ πολη!!δεν εκαναν το παραμικρο κιχ κ ποτε δεν ειχα χαζογλιστρηματα κ πολυ καλη αισθηση του δρομου! κ επειδη ακουγα καλα λογια για τα dunlop sportsmart τα εβαλα κ ξενερωσα πληρως οχι για στροφες κ κρατημα αλλα για οτι αργουν παρα πολυ να γατζωσουν κατω κ γλιστρανε στην πολη παρα πολυ ειναι σκληροτερα απο τα ΒΤ κ απο τα πιρελια σιγουρα πραγματα στην πιστα καλα ηταν δεν λεω αλλα οχι τοσο οσο τα ΒΤ κ παλι!!
αν παλι λες για αφτερμαρκετ ελαστικο οτι δεν επιαναν με την μια τι να σου πω δεν ξερω που να ειχες κ τα dunlop που φοραω! Laughing
τα dunlop που φοραω αν ζεσταθουν κ πατηθουν καλα πιανουν παρα πολυ καλα κ μονο σε στροφιλικι τα εχω ευχαριστηθει που ειναι κ το σωστο ετσι!τωρα δεν ξερω αλλα δεν μαρεσουν στην αισθηση κ οτι στην πολη αν περπατησω μεχρι να βγω κεντρικο μπορει να μου βγει κανενας κ να μην σταματησω επειδη δεν εχουν ζεσταθει γι αυτο θα παρουν πουλ@ κ αλλαγη κ θα βαλω αυτα που ηξερα! Very Happy




ρε φιλιππακο για αφτερ λαστιχα μιλαω μιας και τα κ6 ερχοντουσαν με ΒΤ014... και τι σχεση εχει το ζ750 με το 1000κ6? scratch χεχεχε

ενταξει μπεδευτικα μη βαρας :P το θεμα ειναι οτι ζεσταινονταν με την μια πολυ γρηγορα σε σχεση με τα κ@λο dunlop που εχω βαλει τωρα!!τωρα για σχεση Ζ με του 1000 την ιδια χρηση τους κανω πολη, στριφτερες διαδρομες κ πιστουλα λιγη αν κ το δικο μου ειναι 750 εγω εφερα αντιρρηση μονο γι αυτο που πες οτι δεν ζεσταινονται γρηγορα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 11:13


kapelo thx!!

Ε μια διαφορά την έχει... τώρα είναι αξιόπιστα απο εκεί;!...Με ημερομηνίες κτλ είναι οκ;!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 11:14

...ειπα οτι δεν ζεσταινονται τοσο γρηγορα οσο τα πιρελι που φοραω τωρα(το γραφω στην παρενθεση... :P )
και μιας και λεμε για τα rosso corsa να πω οτι μεχρι στιγμης εχω κανει 3000-3500 xlm (4 td και μερικες γρηγορες βολτες) και η δεξια μερια σχεδον εχει "τελειωσει" στο πισω λαστιχο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 11:35


Διαβάζοντας για τα corsa, θεωρούνται super ελαστικά για στεγνό οδόστρωμα
αλλά στη βροχή έχουν θέμα... θέλει προσοχή... Προτείνονται περισσότερο για track day ...
Τα 016 pro απο την άλλη έχουν πολύ καλύτερη πρόσφυση σε βροχή αλλά ύστερούν λίγο στο track day...
Νομίζω ότι τα ποσοστά track day/road use ξεκαθαρίζουν την επιλογή...

Miou έχει καμιά εμπειρία σε βρεγμένο πεδίο;!...thx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
G.E.B. R-09
Normal gixxer
Normal gixxer
G.E.B. R-09


Όνομα: : giorgos
Τόπος : ΞΑΝΘΗ
Αριθμός μηνυμάτων : 355
Hμερομηνία εγγραφής : 17/08/2009

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 11:50

sgsxr έγραψε:

kapelo thx!!

Ε μια διαφορά την έχει... τώρα είναι αξιόπιστα απο εκεί;!...Με ημερομηνίες κτλ είναι οκ;!...

μπες motoendisi και δες την προσφορα που εχει για το μοτοτριτη εκει θα δεις τα 016προ 290ε χωρις
μεταφορικα παρε τηλ και μηλα με το παληκαρι.
και οσο για το λαστιχο μια χαρα ειναι file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgsxr
Jr.gixxer



Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Hμερομηνία εγγραφής : 01/08/2011

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 12:47

G.E.B. R-09 έγραψε:
sgsxr έγραψε:

kapelo thx!!

Ε μια διαφορά την έχει... τώρα είναι αξιόπιστα απο εκεί;!...Με ημερομηνίες κτλ είναι οκ;!...

μπες motoendisi και δες την προσφορα που εχει για το μοτοτριτη εκει θα δεις τα 016προ 290ε χωρις
μεταφορικα παρε τηλ και μηλα με το παληκαρι.
και οσο για το λαστιχο μια χαρα ειναι file

thx² ! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023   Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023 EmptyΤετ 03 Αυγ 2011, 14:57

sgsxr έγραψε:

Διαβάζοντας για τα corsa, θεωρούνται super ελαστικά για στεγνό οδόστρωμα
αλλά στη βροχή έχουν θέμα... θέλει προσοχή... Προτείνονται περισσότερο για track day ...
Τα 016 pro απο την άλλη έχουν πολύ καλύτερη πρόσφυση σε βροχή αλλά ύστερούν λίγο στο track day...
Νομίζω ότι τα ποσοστά track day/road use ξεκαθαρίζουν την επιλογή...

Miou έχει καμιά εμπειρία σε βρεγμένο πεδίο;!...thx



ΒΡΟΧΗ xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa
δεν το βγαζω εξω αν βρεχει ή εστω και αν υπαρχει υποψια για βροχη... με τα 014-015-016 εχω εμπε
ιρια απο βρεγμενο σε ταξιδια στην εθνικη...αν με πιασει βροχη στην αθηνα με το 1000 απλα θα κανω στην ακρη και θα πιω κανα καφε μεχρι να σταματισει να βρεχει(το εκανα μια φορα καθως απλα δεν μπορουσα να το οδηγησω στους γλυστερους δρομους της αθηνας...)ακομα και εθνικη που ετυχε με τα 016 να φαω βροχα τα λαστιχα γλυστραγαν οταν ηθελα να πιεσω λιγο... φαντασου να ανοιγεις γκαζι με 200-230 και να σπινιαρει... toixos με τα; πιρελι δεν εχει τυχει να φαω βροχη αλλα μερικες φορες που εχω περασει απο νερα χεστ@κα πανω μου...(αν και ηξερα οτι θα γλυστρισω....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Rosso II/Sportsmart/Pure/Bt 023
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Diablo SuperCorsa 3 ή Dunlop SportSmart
» Pirelli Diablo Rosso II vs Bridgestone S20
» ROSSO CORSA PIRELLI

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΖΑΝΤΕΣ-ΕΛΑΣΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com