Greek GSX-R forum
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
JIMK7
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
nasos-v
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
T.R.E
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
k8 600 kk
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
kostaskr6
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
κολτρέϊν
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
Leroy
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
ripper
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_l10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_c10Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Poll_r10 

 

 Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 21:06

Βασικά πέσανε στα χέρια μου πολυεστερικά και λέω να τα σενιάρω λίγο και να τα βάλω
επάνω. Η δουλειά θα γίνει απο εμένα απλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Έχουν χρώμα επάνω
άσχετο με το χρώμα της μηχανής οπότε θα πρέπει να τριφτούν και να βαφτούν.
Διαβάζω διάφορα αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη. Στα γυαλόχαρτα υπάρχουν διάφορα νούμερα.
Πώς ακριβώς λειτουργούν και με ποιά σειρα? Σε ποιό σημείο τελειώνει το τρίψιμο και τι επακολουθεί? Διαβάζω για ασταρώματα βερνίκια και λοιπά.... Εργαλεία όπως κομπρεσέρ με πιστόλι βαφής και λοιπά υπάρχουν όπως επίσης και χώρος υπάρχει. Για ρίξτε καμιά πληροφορία να ξεκινάω σιγά σιγά.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
louk6
Hero gixxer
Hero gixxer
louk6


Άντρας Όνομα: : Γιαννης
Τόπος : βολος
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 2024
Αγωνιζόμενος : Αμα τυχει... οπου τυχει....
Hμερομηνία εγγραφής : 30/08/2011

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΔευ 21 Μάης 2012, 21:18

οσο μεγαλωνουν τα νουμερα στα γυαλοχαρτα τοσο πιο ψιλα ειναι. ξεκινας με μικρο νουμερο να παρεις τα χοντρα και μετα με μεγαλυτερο για να λυανεις τις βαθιες χαρακιες που εκανε το χοντρο γυαλοχαρτο.. τι στιγμη που εινα βαμμενο ε χρειαζεται ασταρωμα (συνηθως) εσυ δε χρειαζεται να ξυσεις μεχρι να φυγει το χρωμα, αρκει να φυγει η γυαλαδα απο το βερνικι και εισαι ετοιμος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 01:05

το μυστικο της επιτυχιας για να φτασεις μεχρι το τελος,ειναι η αγνοια :P :P
κ μη νομιζεις οτι σε δουλευω.

παιρνεις γυαλοχαρτα ξηρας μονο,τα νερου δεν θα σου χρειαστουν προς το παρον.
τα ξηρας ειναι μπεζ απο κατω κ ειναι σαν αμμος απο πανω.παρε μερικα 180,250 κ 280.
ενα τριβειο παλμικο,μασκα με φιλτρο οπωσδηποτε κ οσο το δυνατον προστασια να μην υπαρχει εκτεθημενο δερμα.
ειναι βασικο...για τη φαγουρα. ξεκινα λιγο απαλα με το χερι χωρις να πιεζεις πολυ,να δεις πως τρωει το υλικο το γυαλοχαρτο κ μετα μολις του παρεις τον αερα ,μπες με το τριβειο.
δεν το βρεχεις καθολου σ αυτο το σταδιο κ να ξερεις θα σηκωθει πολυ σκονη.γι αυτο προστασια.

οσο κατεβαζεις υλικο,τοσο ανεβαινεις σε νουμερα.μεχρις ωτου να φυγει εντελως το χρωμα κ να αρχισει να φαινεται ενα πραγμα γκρι. τις γωνιες μονο να προσεχεις μην τις πας κοντρα ουτε με το χερι ουτε με το τριβειο.

γενικα στο τριψιμο σε παιρνει να κανεις μικρα λαθακια,δεν εχει αγχος,μονο μη φας καμια γωνια
κ μη κατεβεις πολυ ωστε να φανει κατι σαν διαφανο.

αυτα απο μενα κ σε οσο πιο απλα ελληνικα γινεται Wink καλη επιτυχια.

louk6 έγραψε:
οσο μεγαλωνουν τα νουμερα στα γυαλοχαρτα τοσο πιο ψιλα ειναι. ξεκινας με μικρο νουμερο να παρεις τα χοντρα και μετα με μεγαλυτερο για να λυανεις τις βαθιες χαρακιες που εκανε το χοντρο γυαλοχαρτο.. τι στιγμη που εινα βαμμενο ε χρειαζεται ασταρωμα (συνηθως) εσυ δε χρειαζεται να ξυσεις μεχρι να φυγει το χρωμα, αρκει να φυγει η γυαλαδα απο το βερνικι και εισαι ετοιμος

στα πολυεστερικα καλο ειναι να το βγαλει ολο το χρωμα αφου θα τριψει που θα τριψει.
πολλες φορες μια βαφη πανω σε βαφη ειναι αιτια αποκολλησης κ παει τσαμπα ο κοπος.

αν εβαφε πχ κανα ρεζερβουαρ που ειναι μεταλλο κ απο κατω γαλβανισμενο κ εργοστασιακα βαμμενο,τοτε ναι θα το τριβε λιγο μεχρι να θαμπωσει το βερνικι κ κατευθειαν χρωμα χωρις ασταρι. kapelo


Έχει επεξεργασθεί από τον/την panosk8 στις Τρι 22 Μάης 2012, 13:00, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 12:44

[quote="panosk8"]το μυστικο της επιτυχιας για να φτασεις μεχρι το τελος,ειναι η αγνοια :P :P
κ μη νομιζεις οτι σε δουλευω.

τότε η επιτυχία μου είναι σίγουρη!!!!!!!!!!!! ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις εφαρμόσω
και για τυχόν απορίες θα επανέλθω! δεν ψάχνω και το τέλειο αποτέλεσμα μια και το μηχανάκι
μπαίνει κατα 80% πίστα και δεν ψήνομαι να κλάιω τον κόπο μου σε καμιά στραβή, απλά δεν θέλω και να τα βάλω έτσι να είναι τσίρκο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magfaria
Hero gixxer
Hero gixxer
magfaria


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2197
Αγωνιζόμενος : ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΝΕΙΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 13:48

[quote="giannisp"]
panosk8 έγραψε:
το μυστικο της επιτυχιας για να φτασεις μεχρι το τελος,ειναι η αγνοια :P :P
κ μη νομιζεις οτι σε δουλευω.

τότε η επιτυχία μου είναι σίγουρη!!!!!!!!!!!! ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις εφαρμόσω
και για τυχόν απορίες θα επανέλθω! δεν ψάχνω και το τέλειο αποτέλεσμα μια και το μηχανάκι
μπαίνει κατα 80% πίστα και δεν ψήνομαι να κλάιω τον κόπο μου σε καμιά στραβή, απλά δεν θέλω και να τα βάλω έτσι να είναι τσίρκο...

αντε με το καλο να αρχίσουν οι εργασίες !!!

βεβαια εχεις ετοιμα βαμμένα και θες να μπεις σε ολο αυτον τον κοπο !!

στα ειπα πεταμε πανω αυτοκόλλητα αμστελ και εισαι ετοιμος beer1 beer1

τεσπα το θεμα ειναι οτι και να κανεις να το κανεις γρηγορα και να τα βαλεις !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 17:58

πςςςςςς σταματιστε να μου κλεβετε ιδεες για βαφη....
ειπαμε χορηγο μπυρα θα εχω εγω .... αμα θελει κοκκινα να τα κανει στυλ ολυμπιακου .... fafoutis

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magfaria
Hero gixxer
Hero gixxer
magfaria


Άντρας Όνομα: : DIMITRIS
Τόπος : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 2197
Αγωνιζόμενος : ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΝΕΙΑ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 18:06

Miou έγραψε:
πςςςςςς σταματιστε να μου κλεβετε ιδεες για βαφη....
ειπαμε χορηγο μπυρα θα εχω εγω .... αμα θελει κοκκινα να τα κανει στυλ ολυμπιακου .... fafoutis

αλλο πραγμα pilsen και αλλο πραγμα lager !!

file beer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 18:17

Miou έγραψε:
πςςςςςς σταματιστε να μου κλεβετε ιδεες για βαφη....
ειπαμε χορηγο μπυρα θα εχω εγω .... αμα θελει κοκκινα να τα κανει στυλ ολυμπιακου .... fafoutis

1oν εγω δεν σε έβρισα... ακου στυλ ολυμπιακου...
2ον εσυ βλέπεις αμστελ και βγαζεις σπυράκια οποτε τι σε πειράζει?
3ον δε σου κλέψαμε καμιά ιδέα έχουμε τα δικαιώματα μια και το συζητάμε πάνω απο μήνα τώρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 18:23

KARDITSARA έγραψε:


αντε με το καλο να αρχίσουν οι εργασίες !!!

βεβαια εχεις ετοιμα βαμμένα και θες να μπεις σε ολο αυτον τον κοπο !!

στα ειπα πεταμε πανω αυτοκόλλητα αμστελ και εισαι ετοιμος beer1 beer1

τεσπα το θεμα ειναι οτι και να κανεις να το κανεις γρηγορα και να τα βαλεις !!!!

θα αρχίσουν σύντομα μην κάνεις το κουνέλι έλα για μοντάρισμα ξεμοντάρισμα τρίψιμο και λοιπά... δεν γίνεται να τα κολήσουμε έτσι είπαμε low budget αλλά όχι και τσίρκο Μεντράνο... Κοκκινο ασπρο μαυρο μπλε γαλάζιο άσπρο (άλλη απόχρωση) και αυτοκόλλητα Αμστελ απο πάνω.... δεν θα ειναι το μηχανάκι του ταμτάκου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 19:18

giannisp έγραψε:
Miou έγραψε:
πςςςςςς σταματιστε να μου κλεβετε ιδεες για βαφη....
ειπαμε χορηγο μπυρα θα εχω εγω .... αμα θελει κοκκινα να τα κανει στυλ ολυμπιακου .... fafoutis

1oν εγω δεν σε έβρισα... ακου στυλ ολυμπιακου...
2ον εσυ βλέπεις αμστελ και βγαζεις σπυράκια οποτε τι σε πειράζει?
3ον δε σου κλέψαμε καμιά ιδέα έχουμε τα δικαιώματα μια και το συζητάμε πάνω απο μήνα τώρα...


αντε οκ με επησες.....
και μετα θα αρχισουμε τις κοντρες amstel vs kaiser.....
και μεσα και εξω απο την πιστα..... beer1 beer1 beer1 beer1 beer1

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!   Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help! EmptyΤρι 22 Μάης 2012, 23:05

Miou έγραψε:
giannisp έγραψε:
Miou έγραψε:
πςςςςςς σταματιστε να μου κλεβετε ιδεες για βαφη....
ειπαμε χορηγο μπυρα θα εχω εγω .... αμα θελει κοκκινα να τα κανει στυλ ολυμπιακου .... fafoutis

1oν εγω δεν σε έβρισα... ακου στυλ ολυμπιακου...
2ον εσυ βλέπεις αμστελ και βγαζεις σπυράκια οποτε τι σε πειράζει?
3ον δε σου κλέψαμε καμιά ιδέα έχουμε τα δικαιώματα μια και το συζητάμε πάνω απο μήνα τώρα...


αντε οκ με επησες.....
και μετα θα αρχισουμε τις κοντρες amstel vs kaiser.....
και μεσα και εξω απο την πιστα..... beer1 beer1 beer1 beer1 beer1

ναι αυτό περιμένουμε, να αρχίσουμε τις κόντρες, τα πολυεστερικά... ώρα και μέρος και πάμε!
έχω Καρδιτσάρα πίσω μου είναι δύναμη καλή.... αν και μάλλον δεν θα το κάνω άμστελ οπότε be my guest! kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τρίψιμο-βάψιμο πολυεστερικών Help!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βαψιμο πολυεστερικων
» βαψιμο ζαντας
» ερώτηση για βάψιμο.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ :: ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚA-TUNING-AFTERMARKET :: ΛΟΙΠΑ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com