Greek GSX-R forum
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
JIMK7
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
nasos-v
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
T.R.E
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
k8 600 kk
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
kostaskr6
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
κολτρέϊν
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
Leroy
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
ripper
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_l10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_c10Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Poll_r10 

 

 Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???

Πήγαινε κάτω 
+6
brwmogazos
platonas
boutser
Κωσταςηρακλειο
Gixxerm@n
Mechanictp
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mechanictp
Jr.gixxer
Mechanictp


Άντρας Όνομα: : Αποστολης
Τόπος : Ανατολικη Αττικη
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2011

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 20:10

Γεια σας ρε παιδια. Θελω να παρω κατι γνησια πραγματα απο αμερικη και δεν μπορουν να μου χαμηλωσουν την τιμη στο τιμολογιο γτ ειναι καινουργια γνησια. Εψαξα καθε τροπο... Να τα παρει για παρτη του και να μου τα στειλει σαν μεταχειρισμενα, να μην τα βαλει ολα στο τιμολογιο, να να αλλα δεν...
Ξερει κανεις αν τα παρω και περασουν τελωνειο τι παιζει στην χρεωση? Εχει μονο το ΦΠΑ η εχει και αλλες χρεωσεις? Ειναι περιπου 350-380$ + τα μεταφορικα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gixxerm@n
Adv. gixxer
Adv. gixxer
Gixxerm@n


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : ΞΑΝΘΗ
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 582
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 21:20

το ποσό επιβάρυνσης που είχα όταν μερικές φορές την πάτησα με το τελωνείο ήταν 30% κάθε φορά...οπότε να υπολογίζεις 30€ για κάθε 100...δλδ την τελευταία φορά που το δέμα μου ήταν δηλωμένο κανονικά 500€ πλήρωσα 150€ (φπα,δασμοί κτλ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κωσταςηρακλειο
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : kostas
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗ
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 563
Αγωνιζόμενος : oxi pia
Hμερομηνία εγγραφής : 17/05/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 21:30

ρε παιδια εμενα μου εχουν ζητηση να τους στειλω με φαξ την πληρωμη απο το πευπαλ..αν λυπον αλαξο εγω της τιμες στην πληρωμη και τους στειλο την πληρωμη με δικες μου τιμες λετε να πιαση aswew aswew
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boutser
Hero gixxer
Hero gixxer
boutser


Άντρας Όνομα: : ΚΩΣΤΑΣ
Τόπος : Καβάλα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2762
Αγωνιζόμενος : θα ήθελα...
Hμερομηνία εγγραφής : 06/10/2010

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 21:55

το εχω κάνει αυτό κώστα. Έπιασε. Απλά πρόσεχε την ισοτιμία της ημερομηνίας πληρωμής. Και προϊόν + ναύλα πρέπει να είναι λιγώτερα από 150€ .α δεν μπορείς να αλλάξεις τα ναύλα γιατί έχουν κατάλογο και τα ελέγχουν. Ακόμη και free shipping να έχεις αυτοί θα τα προσθέσουν από τον κατάλογο τους και θα βγάλουν το τελικό ποσό.
Και κάτι άλλο στο τελωνείο αττικής δεν πολύ σταματάν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κωσταςηρακλειο
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : kostas
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗ
Ηλικία : 46
Αριθμός μηνυμάτων : 563
Αγωνιζόμενος : oxi pia
Hμερομηνία εγγραφής : 17/05/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 22:29

δηλαδη 150 ευρο ενα τιμολογιο εξατμησης απο το πευπαλ +τα μεταφορικα δεν θα με φορολογησουν καθολου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
platonas
Adv. gixxer
Adv. gixxer
platonas


Άντρας Όνομα: : Πλάτωνας
Τόπος : Νίκαια
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 596
Αγωνιζόμενος : Στο ενσημο...
Hμερομηνία εγγραφής : 15/07/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤρι 16 Οκτ 2012, 22:53

Νομιζω πρεπει να ειναι τιμολογιο + μεταφορικα = 150
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
brwmogazos
Adv. gixxer
Adv. gixxer
brwmogazos


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Τόπος : Χαιδαρι - Καλαματα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2012

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤετ 17 Οκτ 2012, 10:21

Κωσταςηρακλειο έγραψε:
ρε παιδια εμενα μου εχουν ζητηση να τους στειλω με φαξ την πληρωμη απο το πευπαλ..αν λυπον αλαξο εγω της τιμες στην πληρωμη και τους στειλο την πληρωμη με δικες μου τιμες λετε να πιαση aswew aswew

Αν μπλεξεις με κουριερ την γμσες...αναγκαστηκα θα πληρωσεις μινιμουμ 100 που ειναι τα εξοδα του τελωνη...απο εκει και περα εχεις εξοδα αποθηκης αν μεινουν τα πργματα πανω απο 2 ημερες και τους δασμους φπα κτλπ της αξιας των πραγματων.

Γιαυτο ΠΑΝΤΑ να πληρωνεις σε 2 δοσεις..μια για τα πραγματα και μια για τα μεταφορικα ξεχωριστα...

οταν σκασει η πιπ@ στο τελωνειο δωσε το πειπαλ της αξιας των μεταφορικων και οχι των ανταλλακτικων.

Φυσικα και δεν μπορεις να κοστολογησεις μια εξατμιση 50 ευρω πχ...δεν ειναι μαλακες...ξερεις..κρινεις και βλεπεις...

Ειμαι παθων 3 φορες...1 για πιστονια και κουζινετα 150 ευρω τελωνειο, 1 για parts τουρμπινας αλλα 150 και μια 180αρα για ειδη αλιειας και μλκιες...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cursed2
Normal gixxer
Normal gixxer
cursed2


Άντρας Όνομα: : Ιωαννης
Τόπος : Αιγαλεω-Καλιφορνια
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 78
Αγωνιζόμενος : Ναι
Hμερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤετ 17 Οκτ 2012, 20:03

Παιζει και να μην σε χρεωσουν καν για 350 $!
Αν δεν θελει να στο στειλει σαν δωρο πες του να στο στειλει σαν commercial sample, το μονο προβλημα που θα εχει αυτος θα ειναι αν φαινεται στο e-bay η πωληση.
ΠΑΝΤΑ USPS με φεντ εξ και γιου πι ες 99% την γαμησες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
platonas
Adv. gixxer
Adv. gixxer
platonas


Άντρας Όνομα: : Πλάτωνας
Τόπος : Νίκαια
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 596
Αγωνιζόμενος : Στο ενσημο...
Hμερομηνία εγγραφής : 15/07/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤετ 17 Οκτ 2012, 21:45

Οπως λενε κ τα παιδια...αν ερθει με usps (ταχυδρομειο για αυτους) ειναι 50-50 το φας-δεν φας τελωνειο.(Εγω πχ στο κρανος δεν εφαγα)

Μακρυια απο courier (ups,fedex κτλ).Με αυτους ΠΑΝΤΑ θα εχεις τελωνειο , διοτι βγαζουν κ απο εκει.Απ οτι θυμαμε η αμοιβη courier για να κανουν αυτοι τον εκτελωνισμο ειναι κανα 80αρι εξτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mechanictp
Jr.gixxer
Mechanictp


Άντρας Όνομα: : Αποστολης
Τόπος : Ανατολικη Αττικη
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2011

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤετ 17 Οκτ 2012, 22:33

Οποτε αν πεσει στο τελωνειο ειναι 30% στα ανταλλακτικα και τα μεταφορικα? Μαζι με μεταφορικα ειναι 405$

Τι ποσα ειχες και εδωσες τελωνειο 150αρια και 180 ευρα?

brwmogazos έγραψε:
Κωσταςηρακλειο έγραψε:
ρε παιδια εμενα μου εχουν ζητηση να τους στειλω με φαξ την πληρωμη απο το πευπαλ..αν λυπον αλαξο εγω της τιμες στην πληρωμη και τους στειλο την πληρωμη με δικες μου τιμες λετε να πιαση aswew aswew

Αν μπλεξεις με κουριερ την γμσες...αναγκαστηκα θα πληρωσεις μινιμουμ 100 που ειναι τα εξοδα του τελωνη...απο εκει και περα εχεις εξοδα αποθηκης αν μεινουν τα πργματα πανω απο 2 ημερες και τους δασμους φπα κτλπ της αξιας των πραγματων.

Γιαυτο ΠΑΝΤΑ να πληρωνεις σε 2 δοσεις..μια για τα πραγματα και μια για τα μεταφορικα ξεχωριστα...

οταν σκασει η πιπ@ στο τελωνειο δωσε το πειπαλ της αξιας των μεταφορικων και οχι των ανταλλακτικων.

Φυσικα και δεν μπορεις να κοστολογησεις μια εξατμιση 50 ευρω πχ...δεν ειναι μαλακες...ξερεις..κρινεις και βλεπεις...

Ειμαι παθων 3 φορες...1 για πιστονια και κουζινετα 150 ευρω τελωνειο, 1 για parts τουρμπινας αλλα 150 και μια 180αρα για ειδη αλιειας και μλκιες...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mechanictp
Jr.gixxer
Mechanictp


Άντρας Όνομα: : Αποστολης
Τόπος : Ανατολικη Αττικη
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2011

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΤετ 17 Οκτ 2012, 22:35

Ειχα βρει εναν να μου τα στειλει αλλα τελευταια στιγμη πριν 5 λεπτα μου τα αλλαξε... Και δεν στελνω σε καποιον που δεν εχει να πληρωσει του φορους και μ@λακιες. Και δεν ειναι σωστο ενω πριν μια ωρα με ρωταγε τι θελω και ποσο θα πανε και ποιοι ειναι οι κωδικοι των πραγματων... Βλακες τελειως. Πες δεν θελω και μην με πριζεις να ψαξω αλλου.


Εχει κανεις κανεναν συγγενη να τα αγορασει και να μου τα στειλει απο Αμερικη? Αν μπορει καποιος να με βοηθησει ας στειλει ενα pm!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΠεμ 27 Φεβ 2014, 12:22

ρε σεις αυτοι εχουν ξεφυγει εντελως
σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο για μια εξατμιση γιοσιμουρα που περιμενω απο αμερικη.
με USPS ηρθε αυτη.τη κερδισα σε δημοπρασια κ μαλλον δεν τους φανηκαν πολλα τα λεφτα που την αγορασα κ μου ζητησαν τιμολογια κ παυπαλ να τους τα στειλω με μαιλ.πανε καλα?

τη λεω τη θεια στο τηλ ,μα καλα τιμολογια μεσα δεν εχει? μου λεει τι να σου πω,δεν το εχω ανοιξει ακομα
αλλα να μου στειλεις τα τιμολογια. toixos  toixos 

σημερα το πρωι περασε το δεμα,σημερα κιολας με πηραν τηλ.
πλεον οτι μα οτι ερχεται απ εξψ το εκτελωνιζουν.

μεχρι 45 ευρο ειναι ατελωνιστα απο κ κει κ πανω πληρωνεις 23% τον φπα κ ενα 3% τους δασμους.
χοντρικα μου ειπε να περιμενω περιπου στο 27%.

που να τους καει το βιντεο mal@kies mal@kies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mechanictp
Jr.gixxer
Mechanictp


Άντρας Όνομα: : Αποστολης
Τόπος : Ανατολικη Αττικη
Ηλικία : 34
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2011

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΠεμ 27 Φεβ 2014, 12:30

Έχουν ξεφύγει ρεεεε... Πάνε οι παλιές καλές εποχές... 1000 € και δεν είχε ασχοληθεί κανένας καμιά από τις 2 φορές καλά δεν μιλάμε για ποσά 150-300 ευρό δεν υπήρχαν καν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
brwmogazos
Adv. gixxer
Adv. gixxer
brwmogazos


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Τόπος : Χαιδαρι - Καλαματα
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Hμερομηνία εγγραφής : 15/05/2012

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΠεμ 27 Φεβ 2014, 15:08

panosk8 έγραψε:
ρε σεις αυτοι εχουν ξεφυγει εντελως
σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο για μια εξατμιση γιοσιμουρα που περιμενω απο αμερικη.
με USPS ηρθε αυτη.τη κερδισα σε δημοπρασια κ μαλλον δεν τους φανηκαν πολλα τα λεφτα που την αγορασα κ μου ζητησαν τιμολογια κ παυπαλ να τους τα στειλω με μαιλ.πανε καλα?

τη λεω τη θεια στο τηλ ,μα καλα τιμολογια μεσα δεν εχει? μου λεει τι να σου πω,δεν το εχω ανοιξει ακομα
αλλα να μου στειλεις τα τιμολογια. toixos  toixos 

σημερα το πρωι περασε το δεμα,σημερα κιολας με πηραν τηλ.
πλεον οτι μα οτι ερχεται απ εξψ το εκτελωνιζουν.

μεχρι 45 ευρο ειναι ατελωνιστα απο κ κει κ πανω πληρωνεις 23% τον φπα κ ενα 3% τους δασμους.
χοντρικα μου ειπε να περιμενω περιπου στο 27%.

που να τους καει το βιντεο mal@kies mal@kies


Ωχχχχχ

Για δωσε περισσοτερες ινφο γιατι οπου ναναι ετοιμαζα παραγγελια κανα 3αρι χιλιαρικα σε εξαρτηματα για το αμαξι απο το Αμερικα  Shocked 

Ισως αν σπασω τα κομματια σε 2-3 κουτια και δηλωσω μικροτερη τιμη για το καθενα απο αυτα να την βγαλω πιο καθαρη ? cyclops 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Imp
Jr.gixxer
Imp


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 12
Αγωνιζόμενος : Χρήματα > Πίστα > Μαθήματα > Προπόνηση > Αγώνας
Hμερομηνία εγγραφής : 03/02/2010

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΠεμ 27 Φεβ 2014, 17:23

panosk8 έγραψε:

μεχρι 45 ευρο ειναι ατελωνιστα απο κ κει κ πανω πληρωνεις 23% τον φπα κ ενα 3% τους δασμους.
χοντρικα μου ειπε να περιμενω περιπου στο 27%.

Αυτά τα 45 ευρώ αξία αντικειμένου, απ' όσο ξέρω είναι ατελώνιστα για μη εμπορικές συναλλαγές (από ιδιώτη σε ιδιώτη ας πούμε). Αν αγοράσεις κάτι π.χ. από ebay θεωρείται εμπορική συναλλαγή και το όριο είναι 22 ευρώ.
Επίσης, εμπορικά προϊόντα αξίας ως 150 ευρώ, δεν δασμολογούνται. Πληρώνεις μόνο τον ΦΠΑ δηλαδή. Μετά τα 150, επιβάλλεται ΦΠΑ και δασμοί.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, οι τελώνες μπορεί να μην ασχοληθούν με δέματα μικρής αξίας ως 150 ευρώ, οπότε να μην επιβληθεί καν ΦΠΑ. Αλλά θα έλεγα να μην βασιζόμαστε εκεί...
Επίσης έχουν δικαίωμα στο τελωνείο να ανοίξουν δέματα, αν θεωρήσουν πως η αναγραφόμενη αξία είναι κατά πολύ διαφορετική από την πραγματική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasva
Normal gixxer
Normal gixxer



Όνομα: : κωστας
Τόπος : θεσσαλονικη
Ηλικία : 53
Αριθμός μηνυμάτων : 107
Αγωνιζόμενος : στο δρομο με τον εαυτο μου
Hμερομηνία εγγραφής : 06/06/2010

Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???   Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο??? EmptyΠαρ 28 Φεβ 2014, 13:34

νομιζω ότι είναι ολη αυτή η κατασταση σαν ρωσσικη ρουλετα..........πριν από κανενα μηνα πηρα μισο μοτερ crf 450 (χωρις κυλινδρο - κεφαλη) αρκετα βαρυ τελωσ παντων , και ΔΕΝ πληρωσαμε καθολου τελωνειο , μονο 95 ευρα μεταφορικα..........και ο άλλος πηρε κατι πιστονια και φλαντζες και πληρωσε 286 ευρω για μεταφορικα και δασμους , τελωνειο............τι να πω , είναι σε τι παικτη θα πεσεις , αυτό καταλαβα......... fovero 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορα απο Αμερικη και τελωνειο???
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» S.O.S ΤΕΛΩΝΕΙΟ
» Tρόμπα βενζίνης απο αμερικη vs ελληνικη
» αγορα atv

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΕΠΕΙΓΟΝ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com