Greek GSX-R forum
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
JIMK7
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
nasos-v
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
T.R.E
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
k8 600 kk
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
kostaskr6
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
κολτρέϊν
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
Leroy
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
ripper
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_l10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_c10Διάρκεια ζωής βαλβίδων Poll_r10 

 

 Διάρκεια ζωής βαλβίδων

Πήγαινε κάτω 
+7
T.R.E
mistiriodis_tsantakias
JIMK7
busa respect
vd
panosk8
stoui
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠεμ 13 Δεκ 2012, 11:36

Παιδιά χαιρετώ!

Σίγουρα όπως όλα τα εξαρτήματα έτσι και οι βαλβίδες έχουν ένα όριο ζωής. Ανοίξαμε το k6 600 μου (έχει 70 000 χλμ) και είδαμε ότι αρκετές βαλβίδες κυρίως εισαγωγής έχουν φαγωθεί αρκετά στην κεφαλή τους (εκεί που πατάει το καπελότο), σε σημείο που σκέφτομαι να τις αλλάξω όλες να ξεμπερδεύω. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Είναι λογικό στα 70 000χλμ να θέλω βαλβίδες? Ξέρω ότι το τιτάνιο είναι ελαφρύτερο και μαλακότερο μέταλλο απ'ότι το σίδερο οπότε εν μέρη δικαιολογείται η φθορά, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας αν γνωρίζετε!

2. Αν πάω για αλλαγή να αλλάξω μόνο τις εισαγωγής ή όλες? Να βάλω τις μαμά ή κάτι άλλο? Πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο μαζί με τις βαλβίδες, π.χ. ελατήρια?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εποχές τώρα για μεγάλα έξοδα, οπότε αν είναι να προχωρήσω θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον για κάποια χρόνια δεν θα ξαναχρειαστώ μάστορα όσον αφορά τις βαλβίδες eleison
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠεμ 13 Δεκ 2012, 12:17

γνωμη μου οταν πιανεις εναν συγκεκριμενο τμημα στη μηχανη το αλλαζεις ολο.
να τις αλλαξεις ολες τις βαλβιδες,κ τα ελατηρια τους φυσικα.τα μαμα να βαλεις,για να σου πανε αλλα 70.000
εδω δισκακια συμπλεκτη αλλαζεις κ πανε σετ με τα ελατηρια.
ο μαστορας θα σου πει αν θα πρεπει να αλλαξεις κατι ακομα.(κοκκορακια,ρουλεμαν κτλ)

ενα μεγαλο εξοδο ειναι το λυσε δεσε συχρονησε τη κεφαλη κ ειναι μια εργασια που μονο καποιος εμπειρος μπορει να την κανει.οποτε αν θες να ξεμπερδευεις καντα ολα μια κ καλη.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vd
Normal gixxer
Normal gixxer
vd


Άντρας Όνομα: : BΛΑΣΣΗΣ ΔΗΜΟΥ
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Ηλικία : 62
Αριθμός μηνυμάτων : 269
Αγωνιζόμενος : ΚΑΠΟΤΕ
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠεμ 13 Δεκ 2012, 12:40

βαλε ινοχ ειναι και πιο φθηνες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motovd.gr
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠεμ 13 Δεκ 2012, 22:20

Ευχαριστώ Πάνο, αυτό σκέφτομαι και εγώ μόνο που το κόστος μάλλον θα είναι απαγορευτικό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
busa respect
Adv. gixxer
Adv. gixxer
busa respect


Άντρας Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 667
Αγωνιζόμενος : (ΠΡΩΗΝ / ΚΑΡΤ)
Hμερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 20:06

vd έγραψε:
βαλε ινοχ ειναι και πιο φθηνες


Μάστορα ... Ινοξ ;;;;; Τι εννοείς;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vd
Normal gixxer
Normal gixxer
vd


Άντρας Όνομα: : BΛΑΣΣΗΣ ΔΗΜΟΥ
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Ηλικία : 62
Αριθμός μηνυμάτων : 269
Αγωνιζόμενος : ΚΑΠΟΤΕ
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 20:09

το μεταλο...., οχι τιτανιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motovd.gr
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 20:12

Λογικά αν δεν βάλω τιτάνιο θα πρέπει να βάλω και διαφορετικά ελατήρια αλλά και το υλικό των εδρών θα πρέπει να αλλάξει σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vd
Normal gixxer
Normal gixxer
vd


Άντρας Όνομα: : BΛΑΣΣΗΣ ΔΗΜΟΥ
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Ηλικία : 62
Αριθμός μηνυμάτων : 269
Αγωνιζόμενος : ΚΑΠΟΤΕ
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 20:18

με ροδελα 0,7 στα ελατηρια εισαι οκ .............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motovd.gr
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 20:21

Το έκανες φίλε; Υπάρχουν περιορισμοί στο όριο στροφών του κινητήρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
busa respect
Adv. gixxer
Adv. gixxer
busa respect


Άντρας Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αριθμός μηνυμάτων : 667
Αγωνιζόμενος : (ΠΡΩΗΝ / ΚΑΡΤ)
Hμερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 21:26

Να με συμπαθατε αλλά ενώ κατάλαβα (όσο αφορά στο ινοξ) ήθελα να μου το ξεκαθαρισεις , και ρωτώ , αν αλλάξει το υλικό , αυτό δεν είναι κατα της ευστροφιας του κινητήρα καθώς και του ζυγισματος του μοτέρ γενικότερα και της κεφαλής (των κινουμενψν μερων) ειδικότερα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΠαρ 14 Δεκ 2012, 22:13

Με τις ινοχ σιγουρα ειναι πιο γερες και φτηνοτερες αλλα χανεις ευστροφια στο μοτερ κατι που εγω δεν θα εβαζα για κανενα λογο nono

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Διάρκεια ζωής βαλβίδων 10p7ousΔιάρκεια ζωής βαλβίδων Icnsl4Διάρκεια ζωής βαλβίδων 2dhxn3kΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2lbdx0jΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 03:52

sigoura axizei na valeis metaxirismenes se kali katastasi pantos ...efkola tha vreis Wink)

______________________________________________________
oi anthropi bori  min boroune na doune to avrio alla boroune na pistepsoune se afto
St.evens
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
vd
Normal gixxer
Normal gixxer
vd


Άντρας Όνομα: : BΛΑΣΣΗΣ ΔΗΜΟΥ
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Ηλικία : 62
Αριθμός μηνυμάτων : 269
Αγωνιζόμενος : ΚΑΠΟΤΕ
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 10:23

stoui έγραψε:
Το έκανες φίλε; Υπάρχουν περιορισμοί στο όριο στροφών του κινητήρα;
oxi, δεν υπαρχει διαφορα ουτε μισου ιππου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motovd.gr
vd
Normal gixxer
Normal gixxer
vd


Άντρας Όνομα: : BΛΑΣΣΗΣ ΔΗΜΟΥ
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Ηλικία : 62
Αριθμός μηνυμάτων : 269
Αγωνιζόμενος : ΚΑΠΟΤΕ
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 11:30

busa respect έγραψε:
Να με συμπαθατε αλλά ενώ κατάλαβα (όσο αφορά στο ινοξ) ήθελα να μου το ξεκαθαρισεις , και ρωτώ , αν αλλάξει το υλικό , αυτό δεν είναι κατα της ευστροφιας του κινητήρα καθώς και του ζυγισματος του μοτέρ γενικότερα και της κεφαλής (των κινουμενψν μερων) ειδικότερα;;
Οι περισσότερες αγωνιστικές ομάδες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ειδικότερα στο BSB που τρέχουν με SUZUKI GSXR 600 χρησιμοποιούν βαλβίδες ανοξείδωτου χάλυβα οι πρώτοι που το ξεκίνησαν ήταν η ομάδα της BSD PERFORMANCE TO 2006.
Ευστροφία κατά την γνώμη μου μπορεί να χάσεις και ιπποδύναμη από πολύ σκληρότερα ελατήρια βαλβίδων παρά από μερικά γραμμάρια βαρύτερης βαλβίδας ,και που στο κατώ κάτω η βαλβίδα δεν περιστρέφετε για να ξεζυγίση των κινητήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motovd.gr
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 14:49

Θυμάμαι μια ομάδα που έτρεχε isle of man είχανε βάλει ανοξείωτες βαλβίδες γιατί οι τιτανίου κόβανε στο δικό τους μοτέρ,δεν ξέρω τι στροφές γύρναγε αλλά όπως και να'χει λέγανε ότι με τις inox λύθηκε το πρόβλημα

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
poulitzer
Full gixxer
Full gixxer
poulitzer


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1123
Αγωνιζόμενος : ΜΑ ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ...ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/01/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 14:52

ποσα χιλιοστα ειναι οι βαλβιδες?
δεν μπορεις να βαλεις απο 1000?
βεβαια ξερω οτι ανεβαινει και το κοστος για την αλλαγη στις εδρες αλλα μια φορα το κανεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 18:55

Είμαι λίγο διστακτικός στο να βάλω κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει ο κατασκευαστής, ιδιαίτερα αν μιλάμε και για διαφορετικό υλικό και όχι μόνο εξάρτημα και μάλιστα στον κινητήρα. Παρόλα αυτά σίγουρα είναι μια επιλογή!

Φίλε poulitzer από ότι μου είπε ο μάστορας μου του 1000 είναι ελάχιστα μεγαλύτερες...αλλά και ίδιες να ήτανε τι θα κέρδιζα? Ίδιο υλικό δεν είναι, τιτάνιο?

mistiriodi tsantakia για μεταχειρισμένες πιστεύω είναι λίγο λοττο. Θα πρέπει να έχουν λίγα χλμ, ας πούμε κάτω από 15000 και πάλι ποτέ δεν ξέρεις...εδώ με καινούργιες και την παθαίνει κόσμος. Πάντως κοιτάω και μεταχειρισμένες. Smile

Το άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν παίζει κανα μοτέρ 600 k6 με λίγα χλμ, ή cylinder head μόνο του. Αν έχετε άκρες και μπορείτε ρωτήστε, θα σας ήμουν ευγνώμων. Εδώ στην Κύπρο οι επιλογές δεν είναι και πολλές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
poulitzer
Full gixxer
Full gixxer
poulitzer


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1123
Αγωνιζόμενος : ΜΑ ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ...ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ
Hμερομηνία εγγραφής : 15/01/2010

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 19:00

Και 1 χιλιοστο να ειναι μεγαλυτερες σιγουρα θα δεις διαφορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΣαβ 15 Δεκ 2012, 19:15

Στην απόδοση εννοείς? Δεν με απασχολεί τόσο να σου πω την αλήθεια. Την στιγμή αυτή με ενδιαφέρει περισσότερο να κάνω την πιο σωστή κίνηση ώστε να έχω αξιόπιστο μηχανάκι, μην ανοίγω πάλι μοτέρ σε κανα χρόνο. Δηλαδή έστω ότι σκάω φράγκα και αλλάζω βαλβίδες, το υπόλοιπο μοτέρ δεν παύει να έχει 70000χλμ! Πως ξέρω ότι σε κανα χρόνο δεν θα πάρω κάτι άλλο στο χέρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 09:32

Κοιτάξτε φθορά! Και να φανταστείτε 10 000χλμ πριν ήταν όλες μια χαρά - τις είδα με τα μάτια μου

εδώ

και εδώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 14:57

Στο τσακ το προλαβες να ξεβαλβιδωσει Shocked

Ολες οι βαλβιδες στη πανω μερια εχουν ισιες γραμμες οταν αυτες εχουν σβηστει τοτε εχει φυγει και η βαφη που εχουν oooyes αρα οταν βλεπουμε και δεν εχουν γραμμες παμε για αλλες file

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Διάρκεια ζωής βαλβίδων 10p7ousΔιάρκεια ζωής βαλβίδων Icnsl4Διάρκεια ζωής βαλβίδων 2dhxn3kΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2lbdx0jΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosk8
Hero gixxer
Hero gixxer
panosk8


Άντρας Όνομα: : Πανος
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 2447
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2009

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 15:06

τζιμ ποια ειναι τα σημαδια στη πραξη που δειχνουν οτι οι βαλβιδες εχουν φθαρει?
η αυτο φαινεται μονο οταν το ανοιξεις στο προγραμματισμενο σερβις. aswew
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 15:19

JIMK7 έγραψε:
Στο τσακ το προλαβες να ξεβαλβιδωσει Shocked

Ναι, άκουγα θόρυβο και το ψηλιάστικα. Σκέψου ότι το προγραμματισμένο σέρβις βαλβίδων ήταν σε 3000 χλμ. Δεν νομίζω να άντεχε και με πίστα τόσα χλμ.


JIMK7 έγραψε:

Ολες οι βαλβιδες στη πανω μερια εχουν ισιες γραμμες οταν αυτες εχουν σβηστει τοτε εχει φυγει και η βαφη που εχουν oooyes αρα οταν βλεπουμε και δεν εχουν γραμμες παμε για αλλες file

Έχεις κάποιο σχήμα ή φώτο για να καταλάβουμε ακριβώς τι εννοείς;

Επίσης μια σημαντική ερώτηση: αν τις αλλάξω όλες θα βρω την υγειά μου, ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο και να μου καταστρέψει και τις καινούργιες?

Επίσης γιατί άλλα μηχανάκια με παρόμοια χλμ δεν έχουν παρόμοια φθορά?

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 15:22

panosk8 έγραψε:
τζιμ ποια ειναι τα σημαδια στη πραξη που δειχνουν οτι οι βαλβιδες εχουν φθαρει?
η αυτο φαινεται μονο οταν το ανοιξεις στο προγραμματισμενο σερβις. aswew


Κανονικα το βλεπεις μονο οταν το ανοιξεις εκτος αν εχεις φτασει σε πολυ προχωρημενο σταδιο που τοτε το διακενο στη βαλβιδα εχει γινει τοσο μεγαλο που χτυπαει Very Happy
ΑΑΑ ξεχασα τα 1000 Κ7 εχουν πιο βελτιωμενες βαλβιδες εισαγωγης στο πανω μερος απο τα 1000 Κ5 Κ6 ετσι για να ριξω και τη πηχτη μου fafoutis





[img]Διάρκεια ζωής βαλβίδων 48981640[/img]

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Διάρκεια ζωής βαλβίδων 10p7ousΔιάρκεια ζωής βαλβίδων Icnsl4Διάρκεια ζωής βαλβίδων 2dhxn3kΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2lbdx0jΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JIMK7
Full gixxer
Full gixxer
JIMK7


Άντρας Όνομα: : ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τόπος : KΡHTH XANIA
Ηλικία : 51
Αριθμός μηνυμάτων : 8101
Αγωνιζόμενος : Κάπου Κάπως Κάποτε
Hμερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

Διάρκεια ζωής βαλβίδων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάρκεια ζωής βαλβίδων   Διάρκεια ζωής βαλβίδων EmptyΤρι 18 Δεκ 2012, 15:29

stoui έγραψε:
JIMK7 έγραψε:
Στο τσακ το προλαβες να ξεβαλβιδωσει Shocked

Ναι, άκουγα θόρυβο και το ψηλιάστικα. Σκέψου ότι το προγραμματισμένο σέρβις βαλβίδων ήταν σε 3000 χλμ. Δεν νομίζω να άντεχε και με πίστα τόσα χλμ.


JIMK7 έγραψε:

Ολες οι βαλβιδες στη πανω μερια εχουν ισιες γραμμες οταν αυτες εχουν σβηστει τοτε εχει φυγει και η βαφη που εχουν oooyes αρα οταν βλεπουμε και δεν εχουν γραμμες παμε για αλλες file

Έχεις κάποιο σχήμα ή φώτο για να καταλάβουμε ακριβώς τι εννοείς;

Επίσης μια σημαντική ερώτηση: αν τις αλλάξω όλες θα βρω την υγειά μου, ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο και να μου καταστρέψει και τις καινούργιες?

Επίσης γιατί άλλα μηχανάκια με παρόμοια χλμ δεν έχουν παρόμοια φθορά?

Very Happy


Οχι δεν εχω φωτο nono αν τις αλλαξεις ολες δεν θα εχεις κανενα προβλημα, εκτος αν εχεις βαλει τριμενα καπελοτα και τοτε αυτα θα σου φανε τις βαλβιδες oooyes

Να προτιματε μονο γνησια καπελοτα file και να βαζετε μπολικο λαδι αναμεσα βαλβιδα και καπελοτο γιατι μεχρι να παει λαδι απο το μοτερ μπορει να εχεις θεμα cryme

______________________________________________________
ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Διάρκεια ζωής βαλβίδων 10p7ousΔιάρκεια ζωής βαλβίδων Icnsl4Διάρκεια ζωής βαλβίδων 2dhxn3kΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2lbdx0jΔιάρκεια ζωής βαλβίδων 2yltq15


Ποτέ μη βασανίζεις τον εαυτό σου με την παρέα ενός ηλίθιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διάρκεια ζωής βαλβίδων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» σωστη ρυθμιση βαλβιδων
» Εφόρου ζωής εγγύηση σε ανταλλακτικό;
» Yoshimura ασφάλειες Βαλβίδων....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com