Greek GSX-R forum
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
JIMK7
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
nasos-v
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
T.R.E
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
k8 600 kk
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
kostaskr6
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
κολτρέϊν
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
Leroy
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
ripper
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_l10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_c10Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Poll_r10 

 

 Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9

Πήγαινε κάτω 
+3
panosk8
JIMK7
x4m3n0s
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
x4m3n0s
Normal gixxer
Normal gixxer
x4m3n0s


Άντρας Όνομα: : Δημητρης
Ηλικία : 39
Αριθμός μηνυμάτων : 210
Hμερομηνία εγγραφής : 29/05/2010

Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9   Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 13 Μάης 2011, 21:39

stoui έγραψε:
Γειά σου φίλε. Να ρωτήσω: από το αρχικό σου ποστ (πρόβλημα στις 13000 rpm) πως καταλήξατε να συζητάτε για το πρόβλημα στο ρελαντί? Συνδέονται τα δύο? Σόρυ, δεν κατάφερα να ακολουθήσω το thread. Θα σου πω την δική μου εμπειρία για το 2ο θέμα.

Αυτό το πρόβλημα* που λες με ταλαιπωρούσε από την πρώτη μέρα (τέλος του 2008) που έβαλα συναγερμό στο μηχανάκι μου (gsxr 600 k6). Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε κανένα απολύτος πρόβλημα, μόλις όμως έβαλα το συναγερμό άρχισε το πρόβλημα. Από τότε φίλε το μηχανάκι το είδαν πολλοί μάστορες και ο ηλεκτρολόγος που μου έβαλε τον συναγερμό, ένας πολύ γνωστός και καλός στην Πάτρα αλλά κανένας δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Σε όσα φόρουμ διάβασα αλλά και έβαλα προσωπικά εγώ το θέμα, η συζήτηση ακολούθησε το μοτίβο αυτού του thread: καύσιμα, συναγερμός, immobilizer, σένσορες κλπ. Έβγαλα και τον συναγερμό αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το φτιάξω...όμως το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του κάποια στιγμή. Πραγματικά, δεν έκανα τίποτα περίεργο στο μηχανάκι παρά μόνο τα εξής 2 άσχετα: αφαίρεση του SET valve και αντικατάσταση πηνίων αφού κάηκαν. Μετά τις 2 αυτές μετατροπές (βέβαια τις έκανα ασχέτως του προβλήματος) το πρόβλημα άρχισε σιγά σιγά να φθίνει ώσπου για ενάμιση χρόνο δεν το έκανε καθόλου. Πριν 2-3 μήνες μου το έκανε 3-4 φορές αλλά τώρα και πάλι σταμάτησε. Το ξέρω ότι δεν σε βοηθώ με στοιχεία, ελπίζω έστω και εμπειρικά να σε έχω βοηθήσει.

Πάντως δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Χαλαρά, μην αγχώνεσαι, δες το θέμα αλλά μην τρελλένεσαι κιόλας. Εγώ έκανα 30 000χλμ από τότε που μου το έκανε για πρώτη φορά oraios

*Πρόβλημα: όπως στο βίντεο που έβαλες, ξεκινούσα το μοτέρ, οι στροφές ανέβαιναν αλλά σιγά σιγά έπεφταν ώσπου να σβήσει. Αυτό το έκανε μόνο όταν το μοτέρ ήταν εντελώς κρύο, συγκεκριμένα κάτω από 22 β. κελσίου, και όχι πάντα (1 στις 3 περίπου). Όταν το έκανε, κρατούσα το μοτέρ στις 1500rpm με την γκαζιέρα μέχρι να πάει στους 50 β. κελσίου και μετά ξεκινούσα. Κάποιες εκατοντάδες μέτρα μετά, κρατούσε μόνο του ρελαντί αλλά όχι σταθερά. Τότε το έσβηνα, το ξεκινούσα και όλα τέλεια.

Αρχικα το ζητημα οντως λυθηκε με μια απλη αλλαγη στη συνδεσμολογια του συναγερμου και μετα το μηχανακι οκ μεχρι που τον οκτωβρη αν δεν κανω λαθος ειχα θεμα με το ρελαντι της μηχανης ειδικα σε κρυο περιβαλλον.Αυτο ειναι το προβλημα που ουσιαστικα διαβαζεις στο τελος σορρυ αλλα πριν τελειωσει το ενα ζητημα ξεκινησε το αλλο και ετσι το εγραψα στο ιδιο θεμα ,κατι που ειναι λαθος. Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο συναγερμο αλλα κοιτα την τοποθετηση του ή απλα βγαλτον απο τον εγκεφαλο αν εχεις το αρχικο θεμα. Τωρα για το θεμα στο τελος επειδη δεν ηθελα να το αφησω ετσι ενω ειναι σε εγγυηση εγω το κυνηγησα λιγο περισσοτερο μιας και αν μου δημιουργουσε μεγαλυτερο θεμα δεν ηθελα να τα σκασω χωρις λογο και αιτια για κατι που μπορουσα να φτιαξω κανονικα στην εγγυηση. Αυτη τη φορα θα μου αλλαξουν τον αισθητηρα ο οποιος ειναι ακριβως απο οσο εχω διαβασει και ολα θα ειναι μια χαρα(ελπιζω).Απλα εχω ενα μηχανακι που το προσεχω σαν τα ματια μου και ξενερωνω να εχει τετοιες "παιδικες " ασθενιες.
Το κορυφαιο ειναι οτι το διαγνωστικο στην μνημη του κραταει αυτο το προβλημα και δεν ξερω πραγματικα αφου εγραφε κατι τοσο καθαρα δεν ξεκινησε κανεις απο αυτο που γραφει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9   Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 13 Μάης 2011, 23:11

x4m3n0s έγραψε:

Αρχικα το ζητημα οντως λυθηκε με μια απλη αλλαγη στη συνδεσμολογια του συναγερμου και μετα το μηχανακι οκ μεχρι που τον οκτωβρη αν δεν κανω λαθος ειχα θεμα με το ρελαντι της μηχανης ειδικα σε κρυο περιβαλλον.Αυτο ειναι το προβλημα που ουσιαστικα διαβαζεις στο τελος σορρυ αλλα πριν τελειωσει το ενα ζητημα ξεκινησε το αλλο και ετσι το εγραψα στο ιδιο θεμα ,κατι που ειναι λαθος. Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο συναγερμο αλλα κοιτα την τοποθετηση του ή απλα βγαλτον απο τον εγκεφαλο αν εχεις το αρχικο θεμα. Τωρα για το θεμα στο τελος επειδη δεν ηθελα να το αφησω ετσι ενω ειναι σε εγγυηση εγω το κυνηγησα λιγο περισσοτερο μιας και αν μου δημιουργουσε μεγαλυτερο θεμα δεν ηθελα να τα σκασω χωρις λογο και αιτια για κατι που μπορουσα να φτιαξω κανονικα στην εγγυηση. Αυτη τη φορα θα μου αλλαξουν τον αισθητηρα ο οποιος ειναι ακριβως απο οσο εχω διαβασει και ολα θα ειναι μια χαρα(ελπιζω).Απλα εχω ενα μηχανακι που το προσεχω σαν τα ματια μου και ξενερωνω να εχει τετοιες "παιδικες " ασθενιες.
Το κορυφαιο ειναι οτι το διαγνωστικο στην μνημη του κραταει αυτο το προβλημα και δεν ξερω πραγματικα αφου εγραφε κατι τοσο καθαρα δεν ξεκινησε κανεις απο αυτο που γραφει.

Και πολύ καλά έκανες αν μπορούν να στο φτιάξουν στην εγγύηση. Κράτα μας ενήμερους για το αποτέλεσμα
okk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προβλημα στην αποδοση gsxr 600 k9
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» προβλημα στην οθονη
» Πρόβλημα στην είσοδο της στροφής.....
» προβλημα με gsxr 600 k8....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΜΟΤΕΡ-ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com