Greek GSX-R forum
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
JIMK7
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
nasos-v
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
T.R.E
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
k8 600 kk
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
kostaskr6
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
κολτρέϊν
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
Leroy
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
ripper
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_l10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_c10ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Poll_r10 

 

 ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)

Πήγαινε κάτω 
+29
lakisman46
mistiriodis_tsantakias
DimSTriple
tati
InSaNeRiDeR
T.R.E
ENDURASX
stoui
abrestas
TheoDo R
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
mitsos
JIMK7
gixxermak
maikstain
Opeth
ripseventh
valentinosgsxr
κολτρέϊν
christos_drifter
panos1313
paulosk
gkourv
Darksoul
giXXXer
kontos 750
blackk8
mike
totoulis
33 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
InSaNeRiDeR
Normal gixxer
Normal gixxer
InSaNeRiDeR


Άντρας Όνομα: : Giannhs
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 112
Αγωνιζόμενος : Sto Dromo... Panta Kai Pantou!!!
Hμερομηνία εγγραφής : 03/04/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 04:39

ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:
Kόφτε τις mal@kies και τις souza και όλα θα είναι μια χαρά eeee eeee

Περαστικά στον άτυχο φίλο!!!

ενταξη ρε φιλε σωστο και αφτο που λες αλλα εγω δηλαδη που γουσταρω να κανω σουζες πρεπει δηλαδη επηδη κανει μ@λ@κιες η suzuki [για τον σκελετο λεμε παντα...] να μιν καυαλαω τιν μηχανη και να κανω οτι θελω??? τοτε να παρω αλλη μαρκα για να κανω σουζες δηλαδη??? δεν παει ετσι... η καθε εταιρια οφειλη να βγαζει οσο πιο καλα και ΑΣΦΑΛΕΣ μηχανακια μπορει ανεξαρτιτα απο τιν χρηση του καθενος... δηλαδη αφτη που τα βαζουν σε πιστες δεν τα ζωριζουνε θες να πεις? τι να πω... ενα ειναι σιγουρο οτι θελει προσοχη απο τον ιδιο τον οδηγο μονο και μονο για τιν ασφαλεια του... kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tati
Adv. gixxer
Adv. gixxer
tati


Θηλυκό Όνομα: : ΤΑΝΙΑ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 09:23

abrestas έγραψε:
Καλα τα λεμε ολα, και την ιστορια απο το συγκεκριμενο μηχανακι δεν την ξερω (οπωσ και για τα αλλα που εχει ακουστει οτι εχουν κοπει ξαφνικα).
Εγω εχω να πω οτι απο χτες το βραδυ που το εμαθα εχω ξενερωσει τοσο που δεν γουσταρω να κανω αυτο που αγαπαω τοσο ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ!!!!!!!
Δεν ξερω εσεις με τι ψυχολογια θα ανεβετε αυριο πανω στα εργαλεια σας η δικια μου παντως ειναι σκ@τ@.

και εγώ μια απο τα ίδια ξενέρωσα απίστευτα, απο την άλλη όμως σκέφτομαι οτι πραγματικά δεν ξέρουμε την ιστορία καθε μηχανής.

Τσεκάρισμα στις ραφές σίγουρα, αλλά οτι υπάρχει ψυχολογία περίεργη, υπάρχει :(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 10:13

T.R.E έγραψε:
stoui έγραψε:

Αυτό που σκεφτόμουν είναι: παγκόσμια, έχει καταγραφεί θάνατος εξαιτίας πλαισίου gsxr?

Συνήθως αυτοί που σκοτώνονται δεν έχουν κάποιο τρόπο να μας πούνε αν το πλαίσιο κόπηκε πριν η μετά την στούκα... aswew

Σωστός είσαι, αλλά ούτε ένας τραυματίας? Κάποιος που να επέζησε? Κάποιος που να έπεσε με πολλά χλμ και να μην έπαθε κάτι? Γενικά πως και δεν έτυχε περιστατικό με πολλά χλμ?

Α και αν θέλουν με κατάλληλη έρευνα μπορούν να αποφανθούν αν το πλαίσιο ράγισε πριν ή μετά την πτώση. ΑΝ θέλουν βέβαια Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darksoul
Hero gixxer
Hero gixxer
Darksoul


Άντρας Όνομα: : Φιλιππος
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 2551
Hμερομηνία εγγραφής : 11/11/2008

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 10:59

ρε σεις μη ψαχνετε απο το καβασακι βικερς ειχαν κανει τα παντα ακρη δεν βρηκαν ειχε γινει με ενα 750 κ6 κ7 αν θυμαμαι καλα το οποιο κοπηκε σε βολταδα εκδρομουλα με πολλα παιδια μαρτυρες!κ το παλικαρι ειχε μπει νοσοκομειο για λιγες μερες!απλα προσοχη κ που κ που κοιτατε τις ραφες σιγουρα πριν κοπει κανει ραγισμα μικρο δεν γινετε με την μια να γινει το κοψιμο!αυτα απο μενα ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν μας γτ ειναι η μεγαλυθτερη μ@λακια που μπορει να σου κατσει οποιοδηποτε μοτο εχεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 11:22

Darksoul έγραψε:
ρε σεις μη ψαχνετε απο το καβασακι βικερς ειχαν κανει τα παντα ακρη δεν βρηκαν ειχε γινει με ενα 750 κ6 κ7 αν θυμαμαι καλα το οποιο κοπηκε σε βολταδα εκδρομουλα με πολλα παιδια μαρτυρες!κ το παλικαρι ειχε μπει νοσοκομειο για λιγες μερες!απλα προσοχη κ που κ που κοιτατε τις ραφες σιγουρα πριν κοπει κανει ραγισμα μικρο δεν γινετε με την μια να γινει το κοψιμο!αυτα απο μενα ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν μας γτ ειναι η μεγαλυθτερη μ@λακια που μπορει να σου κατσει οποιοδηποτε μοτο εχεις!

ΟΚ, να ρωτήσω κάτι: αν όντως έχετε αμφιβολίες για το πλαίσιο σας, μια απλή ματιά στις ραφές είναι αρκετή να σας καθησυχάσει? Μάλλον την συνήδηση μας είναι που καθησυχάζει και μόνο. Η ρωγμή μπορεί να είναι εσσωτερικά μέσα στο πλαίσιο, εξωτερικά από την μέσα πλευρά που βρίσκεται ο κινιτήρας ή ακόμα και μπροστά στα μάτια μας αλλά πολύ μικρή για να την εντοπίσουμε. Οπότε, ναι γίνεται ενώ το κοιτάμε και φαινομενικά είναι μια χαρά, μετά από λίγο να κοπεί. Μάλλον χρειάζεται ειδικό μηχάνημα για την δουλειά αυτή. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε, δεν λέω να μην τα κοιτάτε, αλλά βρε παιδιά αν πραγματικά είστε υποψιασμένοι απευθυνθείτε σε ειδικό (αν υπάρχει???) τουλάχιστον να γίνει σωστός έλεγχος να μην ρισκάρετε. Άποψη μου beer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tati
Adv. gixxer
Adv. gixxer
tati


Θηλυκό Όνομα: : ΤΑΝΙΑ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 12:24

stoui έγραψε:


ΟΚ, να ρωτήσω κάτι: αν όντως έχετε αμφιβολίες για το πλαίσιο σας, μια απλή ματιά στις ραφές είναι αρκετή να σας καθησυχάσει? Μάλλον την συνήδηση μας είναι που καθησυχάζει και μόνο. Η ρωγμή μπορεί να είναι εσσωτερικά μέσα στο πλαίσιο, εξωτερικά από την μέσα πλευρά που βρίσκεται ο κινιτήρας ή ακόμα και μπροστά στα μάτια μας αλλά πολύ μικρή για να την εντοπίσουμε. Οπότε, ναι γίνεται ενώ το κοιτάμε και φαινομενικά είναι μια χαρά, μετά από λίγο να κοπεί. Μάλλον χρειάζεται ειδικό μηχάνημα για την δουλειά αυτή. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε, δεν λέω να μην τα κοιτάτε, αλλά βρε παιδιά αν πραγματικά είστε υποψιασμένοι απευθυνθείτε σε ειδικό (αν υπάρχει???) τουλάχιστον να γίνει σωστός έλεγχος να μην ρισκάρετε. Άποψη μου beer


σωστά λες, μάλλον μια ματιά απλά ίσως καθησυχάσει αλλά δεν είναι έγκυρη διαπίστωση και πράγματι δεν ξέρω ουτε εγώ αν υπάρχει συγκεκριμένος έλεγχος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
totoulis
Adv. gixxer
Adv. gixxer
totoulis


Άντρας Όνομα: : ΓΙΩΡΓΟΣ
Τόπος : πειραιας
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 724
Hμερομηνία εγγραφής : 05/06/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 12:40

ενταξει παιδια δεν ειναι και λιγο.......εγω ανοιξα το θεμα γιατι οπως και να εχει οταν το ακους ανατριχιαζεις και δεν θες να ξαναναιβεις σε gsxr.
ενας καλος ελενχος ομως πιστευω οτι αρκει και ας ειναι και πιο τακτικος.καλο θα ηταν να μας ενημερωσει καποιος για το συγκεκριμενο περιστατικο(ιστορικο μοτοσυκλετας) και μακαρι να ειχε καποιο κακο ιστορικο να ηρεμησουμε ολοι και να κλεισει για ακομα μια φορα αυτο το θεμα.
τωρα οτι και να κανουμε με την μαμα σουζουκι δεν νομιζω να βρουμε κανενα δικιο...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kord.gr
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 13:39

Αγαπητοί φίλοι, δεν είναι θέμα στατιστικής... ένα στα δέκα σπάει η κάτι τέτοιο, είναι θέμα ΚΑΚΗΣ χρήσης απο μεριάς μηχανικού ή ιδιοκτήτη, αυτό πιστεύω πως εννοεί και ο Δημήτρης.

Το μοτέρ σε όλα τα σύγχρονα μηχανάκια είναι μέρος του πλαισίου άρα έχει ευθύνη για την ακαμψία του. ΑΝ εκεί έχει υπάρξει παρέμβαση κατα τη διαδικασία service ή μανιταριών όπως σωστά ανέφερε ο Δημήτρης χωρίς να μπούν σωστά αποστάτες και οι σωστές ροπές τότε ΜΠΟΡΕΙ να γίνει τέτοιου είδους ζημιά. Δεν είναι δυνατών να αγοράζει κάποιος μια μοτοσυκλέτα και να ΕΥΧΕΤΑΙ να είναι τυχερός.

Δεν υπάρχει αυτό παιδιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 13:45

DimSTriple έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι, δεν είναι θέμα στατιστικής... ένα στα δέκα σπάει η κάτι τέτοιο, είναι θέμα ΚΑΚΗΣ χρήσης απο μεριάς μηχανικού ή ιδιοκτήτη, αυτό πιστεύω πως εννοεί και ο Δημήτρης.

Το μοτέρ σε όλα τα σύγχρονα μηχανάκια είναι μέρος του πλαισίου άρα έχει ευθύνη για την ακαμψία του. ΑΝ εκεί έχει υπάρξει παρέμβαση κατα τη διαδικασία service ή μανιταριών όπως σωστά ανέφερε ο Δημήτρης χωρίς να μπούν σωστά αποστάτες και οι σωστές ροπές τότε ΜΠΟΡΕΙ να γίνει τέτοιου είδους ζημιά. Δεν είναι δυνατών να αγοράζει κάποιος μια μοτοσυκλέτα και να ΕΥΧΕΤΑΙ να είναι τυχερός.

Δεν υπάρχει αυτό παιδιά...

Σου είναι εύκολο να εξηγήσεις λίγο αυτό που λες? Επίσης αν οι εν λόγω συνδέσεις πλαισίου-κινητήρα είναι σε λάθος ροπές, δεν θα γίνει ρογμή εκεί τοπικά, δηλαδή τριγύρω από τις βίδες? Γιατί να μεταφερθεί η δύναμη στις ραφές? Και κάτι τελευταίο: τα μανιτάρια ναι πιάνουν στον κινητήρα αλλά είναι δευτερεύουσας σημασίας, δηλ. δεν εξαρτάται η σύνδεση πλαισίου κινητήρα από αυτές. Άρα γιατί να παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο (ή και οποιονδήποτε ρόλο) στο θέμα μας?

φιλικά beer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 16:36

Οπος τα λεει ο δημητρης....αρχισαμε παλη της καταστροφολογιες??? μια στηγμη να γυρισο το κεφαλι μου ??
ποσα κ7/κ8 εχουμε εδω μεσα?? εγω προσοπικα 2 και τους εχω σκιση τον κολο
(edit:το ενα το γνοριζετε αρκετη το εχει ο κολιτος μου κ το χρισιμοπιο καθιμερινα και ειχε χτυπιση κ απο της 2 μεργιες σε πτοση σε μπαργιερα ) ...ουτε ρογμη ουτε τπτ με 20000+khm και 3ο που το εχει ο μηχαλης παλιο μου ...
και οσο φιλιπα για τα 600/750 ουτε συζιτιση ...
αυτο εδω ειναι το προτομου 06 600 αγορασμενο καλοκαιρη του 07 ...στην φοτο που ειναι μετα το τρακαρισμα που μου κανανε στην ιερα οδο εχει 17.000χιλ και φενετε εμφανος το χτυπιμα που εφαγε σε γονια κρασπεδου (ιερα οδο και μεγαλου αλεχανδρου το ενα απο τα δυο σπασιματα στης τσιμεντενιες γλαστρες εχει γινει απο αυτο,στην καθοδο)

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 SNC00014

επισεις μου ειχε πεσει 2 φορες με ελαχιστα χιλιομετρα απο γλιστριματα μπροστινου ....


το μηχανακη απο τοτε εχει αλλαξει 3 ιδιοκτιτες και εχει φτασει εσιος στα 47.000χιλ χορις κανενα προβλημα ...και μιλαμε ο 2ος το ειχε χεκολιασι ....

το θες να ειναι μεμονομενο περιστατικο ???το 750 που εχω τωρα μια χαρα και το πιρα απο τρακαρισμα που ειχε διπλοση η μπουκαλα μπρστα φοτος στο σχετικο θεμα
...το 750 που ειχα περση 08 κ αυτο αγορασμενο τρακαρισμενο απο τον παπουτσα παλυ μπροστα και το πουλισα σε φιλο μου και εχει κανει 20.000 απο τοτε ....και ειχα πεσει κ στην πιστα με αυτο....

και ...και...να μην αναλιο καπιοι ξερουνε ποσα μηχανακια τετιου ιδους ειχα..και σε σουζα εντο ειμαι ο κατεξοχιν καταχραστις ....



ειμαι σουζα εντο καθε 100 μετρα ....και οση ειμαστε εδω μεσα δεν νομιζο να εχουνε καλυτερη μεταχιριση στο μηχανακη τους...
και ξανα λεω οπος τα λεει ο δημητρης ....
και θα τονισο μια μικρη λεπτομερια που δεν ξερουνε πολλοι ....
2 λογοι ευθινοντε για τους κραδασμους και κανεις ποτε δδεν δινει συμασια ...

1ος και πιο σπανιος ομος αρκετες φορες εχω παρατιριση την πισο βιδα του μοτερ να ειναι χαλαρη(κατο απο την σελα περιπου)

2ος και νομιζο ο συμαντικοτερος ...ΜΑΝΙΤΑΡΓΙΑ...εχω εντοπιση αρκετα ατομα να τοποθετουνε μανιταργια με αφιβολου προελευσεος βιδες,και αρκετες φορες εχω δει μιχανακια που κυκλοφορουν χορις καν αυτες της βιδες ....
επισειςς κανεις οταν βαζει μανιταργια δεν εχω δει να σφιγκη την βιδα που εχει ο σκελετος για να κραταει την βιδα για το μανιταρι....

ελεος καθε φορα με αυτην την καραμελα ενταξει εκοψε ...ξερετε ποσα Ρ1 05 -08 εχω δει κομενα? ψαχτε μια στα φορουμ και αναλογιστιτε ποσα κυκλοφορουν...
καπιος ειπε δεν ειναι δικεολογια αυτο,ναι δεν ειναι αλλα δυστιχος υπαρχη η αστοχια υλικου ....
επισεις το αλουμινιο δεν κοβει μια κ εξω κανει ρογμη κ ανηγη σιγα σιγα ,αυτο σημενει οτι τουλαχιστον μεχρει να φτασει να ειναι εμφανεις θα το εχεις καταλαβει λογο τις ελαστικοτιτας που θα εχει αποκτιση η μηχανη.....

εχετε τον νου σας δεν λεο να μην τον εχετε ...αλλα ξεκολατε με τα πλαισια....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mistiriodis_tsantakias στις Τρι 24 Μάης 2011, 20:55, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
lakisman46
Hero gixxer
Hero gixxer
lakisman46


Άντρας Όνομα: : Λάζαρος
Τόπος : Βόλος
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 1481
Αγωνιζόμενος : Εκτός Πίστας
Hμερομηνία εγγραφής : 14/06/2009

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 16:38

Βασικα περαστικα και αγυριστα στο παλικαρι!Το κοψιμο πλαισιου αρχιζει να γινεται ολο και πιο συχνο φαινομενο!Πιστευω το λιγοτερο που πρεπει να κανουμε εκτος του να προβληματιστουμε ειναι να βρουμε ενα σωστο και σιγουρο τροπο να τσεκαρουμε τα μηχανακια μας! xmmm Πριν ειναι πολυ αργα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 16:56

Εύλογες οι ερωτήσεις.
Θα προσέξεις πως στα σημεία που δένει ο κινητήρας με το πλαίσιο είτε στα κ5 είτε στα κ7 τα κομμάτια αυτά είναι χυτά, πολύ πιο ισχυρά απο τα πρεσσαριστά κομμάτια του πλαισίου, άρα και πιο άκαμπτα.
Αντιλαμβάνεσαι πως άπαξ στα σημεία δεθεί με παραπάνω ροπή ή λιγότερη ροπή η ακαμψία ή η κίνηση που θα προκύπτει θα μεταφέρουν δύναμηστον πιο αδύναμο κρίκο και στο πιο ευαίσθητο σημείο κάθε μοτοσυκλέτας όπως είναι το σημείο κοντά στο λαιμό που κόβονται συνήθως...

Τα μανιτάρια δένουν με τις βίδες τους σε βάσεις μοτέρ/πλαισίου, άρα δε θα τα έλεγα οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 16:58

[quote="mistiriodis_tsantakias"]...
...

[EDIT] ΟΚ με κάλυψε ο DimSTriple ευχαριστώ kapelo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 17:32

DimSTriple έγραψε:
Εύλογες οι ερωτήσεις.
Θα προσέξεις πως στα σημεία που δένει ο κινητήρας με το πλαίσιο είτε στα κ5 είτε στα κ7 τα κομμάτια αυτά είναι χυτά, πολύ πιο ισχυρά απο τα πρεσσαριστά κομμάτια του πλαισίου, άρα και πιο άκαμπτα.
Αντιλαμβάνεσαι πως άπαξ στα σημεία δεθεί με παραπάνω ροπή ή λιγότερη ροπή η ακαμψία ή η κίνηση που θα προκύπτει θα μεταφέρουν δύναμηστον πιο αδύναμο κρίκο και στο πιο ευαίσθητο σημείο κάθε μοτοσυκλέτας όπως είναι το σημείο κοντά στο λαιμό που κόβονται συνήθως...

Τα μανιτάρια δένουν με τις βίδες τους σε βάσεις μοτέρ/πλαισίου, άρα δε θα τα έλεγα οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας Wink


και ομως το πρωτο απο τα 3 1000κ5 που εχω αλλαξει φοραγε τα μανιταρια της suzuki με τις παπ@ρια
ειδικες βασεις ταχαμου για να μην σπασει το πλαισιο σε πτωση (τοποθετιμενα στην suzuki με ενα σκασμο λεφτα...) και οταν επεσε το μηχανακι εσπασε το πλαισιο χωρις να τρακαρω ή να χτυπισει σε κανα τοιχο-κολωνα κτλ...δεν εχει να κανει με τα "λαθος" μανιταρια ή την ροπη συσφιξης(εκτος και αν οι μηχανικοι της suzuki ειναι ζωα και δεν ξερουν να κανουν την δουλεια τους...)...μαλλον με την γκαντεμια πρεπει να εχει να κανει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giXXXer
Adv. gixxer
Adv. gixxer
giXXXer


Άντρας Όνομα: : Παναγιώτης
Τόπος : Ελευθερούπολη
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 469
Hμερομηνία εγγραφής : 26/11/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 18:19

mistiriodis_tsantakias έγραψε:
Οπος τα λεει ο δημητρης....αρχισαμε παλη της καταστροφολογιες??? μια στηγμη να γυρισο το κεφαλι μου ??
ποσα κ7/κ8 εχουμε εδω μεσα?? εγω προσοπικα 2 και τους εχω σκιση τον κολο ...ουτε ρογμη ουτε τπτ με 20000+khm και 3ο που το εχει ο μηχαλης παλιο μου ...
και οσο φιλιπα για τα 600/750 ουτε συζιτιση ...
αυτο εδω ειναι το προτομου 06 600 αγορασμενο καλοκαιρη του 07 ...στην φοτο που ειναι μετα το τρακαρισμα που μου κανανε στην ιερα οδο εχει 17.000χιλ και φενετε εμφανος το χτυπιμα που εφαγε σε γονια κρασπεδου (ιερα οδο και μεγαλου αλεχανδρου το ενα απο τα δυο σπασιματα στης τσιμεντενιες γλαστρες εχει γινει απο αυτο,στην καθοδο)

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 SNC00014

επισεις μου ειχε πεσει 2 φορες με ελαχιστα χιλιομετρα απο γλιστριματα μπροστινου ....


το μηχανακη απο τοτε εχει αλλαξει 3 ιδιοκτιτες και εχει φτασει εσιος στα 47.000χιλ χορις κανενα προβλημα ...και μιλαμε ο 2ος το ειχε χεκολιασι ....

το θες να ειναι μεμονομενο περιστατικο ???το 750 που εχω τωρα μια χαρα και το πιρα απο τρακαρισμα που ειχε διπλοση η μπουκαλα μπρστα φοτος στο σχετικο θεμα
...το 750 που ειχα περση 08 κ αυτο αγορασμενο τρακαρισμενο απο τον παπουτσα παλυ μπροστα και το πουλισα σε φιλο μου και εχει κανει 20.000 απο τοτε ....και ειχα πεσει κ στην πιστα με αυτο....

και ...και...να μην αναλιο καπιοι ξερουνε ποσα μηχανακια τετιου ιδους ειχα..και σε σουζα εντο ειμαι ο κατεξοχιν καταχραστις ....



ειμαι σουζα εντο καθε 100 μετρα ....και οση ειμαστε εδω μεσα δεν νομιζο να εχουνε καλυτερη μεταχιριση στο μηχανακη τους...
και ξανα λεω οπος τα λεει ο δημητρης ....
και θα τονισο μια μικρη λεπτομερια που δεν ξερουνε πολλοι ....
2 λογοι ευθινοντε για τους κραδασμους και κανεις ποτε δδεν δινει συμασια ...

1ος και πιο σπανιος ομος αρκετες φορες εχω παρατιριση την πισο βιδα του μοτερ να ειναι χαλαρη(κατο απο την σελα περιπου)

2ος και νομιζο ο συμαντικοτερος ...ΜΑΝΙΤΑΡΓΙΑ...εχω εντοπιση αρκετα ατομα να τοποθετουνε μανιταργια με αφιβολου προελευσεος βιδες,και αρκετες φορες εχω δει μιχανακια που κυκλοφορουν χορις καν αυτες της βιδες ....
επισειςς κανεις οταν βαζει μανιταργια δεν εχω δει να σφιγκη την βιδα που εχει ο σκελετος για να κραταει την βιδα για το μανιταρι....

ελεος καθε φορα με αυτην την καραμελα ενταξει εκοψε ...ξερετε ποσα Ρ1 05 -08 εχω δει κομενα? ψαχτε μια στα φορουμ και αναλογιστιτε ποσα κυκλοφορουν...
καπιος ειπε δεν ειναι δικεολογια αυτο,ναι δεν ειναι αλλα δυστιχος υπαρχη η αστοχια υλικου ....
επισεις το αλουμινιο δεν κοβει μια κ εξω κανει ρογμη κ ανηγη σιγα σιγα ,αυτο σημενει οτι τουλαχιστον μεχρει να φτασει να ειναι εμφανεις θα το εχεις καταλαβει λογο τις ελαστικοτιτας που θα εχει αποκτιση η μηχανη.....

εχετε τον νου σας δεν λεο να μην τον εχετε ...αλλα ξεκολατε με τα πλαισια....

Νομιζω καλυτερη αναλυση δεν παιζει good
Εμενα με καλυψε πληρως...αλλα μου χει δημιουργησει χιλιες δυο αποριες οσον αφορα τα μανιταρια, που μπορουμε να βρουμε ποση ροπη θελουν για το σφιξιμο και τι βιδες εννοεις...δεν εχουν τις βιδες τους τα μανιταρια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maikstain
Hero gixxer
Hero gixxer
maikstain


Άντρας Όνομα: : Μιχαλης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2241
Hμερομηνία εγγραφής : 26/01/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 18:36

ρε πατε καλα toixos τι αστοχια υλικου.επιτρεπεται σε ενα μηχανημα που εχει για πλακα τα 300 χιλιομετρα σουζες και μ@λ@κιες και 13 χιλιαρικα να υπαρχει αστοχια υλικου?
και ποιος μου λεει εμενα πχ οτι δεν ειναι κ το δικο μου αστοχια υλικου?

αντε μη τα παρω κρανιο και παω για ριθμσμα το βραδυ fafoutis fafoutis fafoutis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Άντρας Όνομα: : Χρηστοs
Τόπος : ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 712
Αγωνιζόμενος : BACK IN BLACK
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 19:44

DimSTriple έγραψε:
Εύλογες οι ερωτήσεις.
Θα προσέξεις πως στα σημεία που δένει ο κινητήρας με το πλαίσιο είτε στα κ5 είτε στα κ7 τα κομμάτια αυτά είναι χυτά, πολύ πιο ισχυρά απο τα πρεσσαριστά κομμάτια του πλαισίου, άρα και πιο άκαμπτα.
Αντιλαμβάνεσαι πως άπαξ στα σημεία δεθεί με παραπάνω ροπή ή λιγότερη ροπή η ακαμψία ή η κίνηση που θα προκύπτει θα μεταφέρουν δύναμηστον πιο αδύναμο κρίκο και στο πιο ευαίσθητο σημείο κάθε μοτοσυκλέτας όπως είναι το σημείο κοντά στο λαιμό που κόβονται συνήθως...

Τα μανιτάρια δένουν με τις βίδες τους σε βάσεις μοτέρ/πλαισίου, άρα δε θα τα έλεγα οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας Wink

Τώρα Δημήτρη με ''σκότωσες''....
Οταν έβαλα τα μανητάρια,τα ειχα σφίξει 60 nm . Τελικά η R&G λέει 40 nm. Ολα καλά ως εδώ!!
Οταν τα έβαζε είχα βγάλει και τις δύο τις βίδες και μετά έβαλα τα μανητάρια!
Σε κάποια φάση που έβγαλα τα fairing πάλι,τα μανητάρια τα παρά 'εσφιξα μιλάμε για 80 nm ( mal@kies ) και τελικά έχει το μηχανάκι έναν ''συντονισμό'' γύρω στις 5-7 χιλιάδες..αφού η ζελατίνα (AFTER MARKET) τρίζει σαν χαζή!
Τώρα με όλο αυτά που διαβάζω, φοβάμαι να το καβαλήσω!
Καμιά ιδέα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mistiriodis_tsantakias
Full gixxer
Full gixxer
mistiriodis_tsantakias


Άντρας Όνομα: : Stefanos
Τόπος : Athina
Ηλικία : 40
Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Αγωνιζόμενος : SEX SEX K BMX
Hμερομηνία εγγραφής : 29/10/2009

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 20:53

DimSTriple έγραψε:

Τα μανιτάρια δένουν με τις βίδες τους σε βάσεις μοτέρ/πλαισίου, άρα δε θα τα έλεγα οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας Wink



συγνωμη αν εδωσα λαθος εντιποση ..σε καμια περιπτοσι δεν ενοουσα οτι ειναι δευτερουοντας συμασια λαθος διατιποσι ...

ρε μηχαλη ....εδω ειχε αστοχια πυραβλος που εφευγε για το φεγγαρι κ πεθανανε τοσοι ανθρωποι ...πλαισιο σε μηχανη δεν θα εχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/stefanosk
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 21:02

Παιδιά χαλαρώστε! Όλα αυτά που λέμε εδώ είναι απλά θεωρίες! Τίποτε δεν είναι αποδεδειγμένο και όλα στέκουν και δεν στέκουν επιστημονικά, αναλόγως αντίληψης. Δηλαδή όσο εύκολα μπορεί κάποιος να πει ότι ισχύουν τα λεγόμενα των φίλων DimSTriple και mistiriodis_tsantakias, το ίδιο εύκολα μπορεί και να τα καταρρίψει.

Εξάλου αλίμονο αν όποιος δεν βίδωνε τα μανιτάρια του στην σωστή ροπή του κοβόταν το πλαίσιο. Εγώ σας λέω ότι από τα μηχανάκια που κυκλοφοράνε την στιγμή αυτή Ελλάδα ούτε το 10% δεν έχει βιδωμένα τα μανιτάρια με ροπόκλειδο. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 21:27

Miou έγραψε:
DimSTriple έγραψε:
Εύλογες οι ερωτήσεις.
Θα προσέξεις πως στα σημεία που δένει ο κινητήρας με το πλαίσιο είτε στα κ5 είτε στα κ7 τα κομμάτια αυτά είναι χυτά, πολύ πιο ισχυρά απο τα πρεσσαριστά κομμάτια του πλαισίου, άρα και πιο άκαμπτα.
Αντιλαμβάνεσαι πως άπαξ στα σημεία δεθεί με παραπάνω ροπή ή λιγότερη ροπή η ακαμψία ή η κίνηση που θα προκύπτει θα μεταφέρουν δύναμηστον πιο αδύναμο κρίκο και στο πιο ευαίσθητο σημείο κάθε μοτοσυκλέτας όπως είναι το σημείο κοντά στο λαιμό που κόβονται συνήθως...

Τα μανιτάρια δένουν με τις βίδες τους σε βάσεις μοτέρ/πλαισίου, άρα δε θα τα έλεγα οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας Wink


και ομως το πρωτο απο τα 3 1000κ5 που εχω αλλαξει φοραγε τα μανιταρια της suzuki με τις παπ@ρια
ειδικες βασεις ταχαμου για να μην σπασει το πλαισιο σε πτωση (τοποθετιμενα στην suzuki με ενα σκασμο λεφτα...) και οταν επεσε το μηχανακι εσπασε το πλαισιο χωρις να τρακαρω ή να χτυπισει σε κανα τοιχο-κολωνα κτλ...δεν εχει να κανει με τα "λαθος" μανιταρια ή την ροπη συσφιξης(εκτος και αν οι μηχανικοι της suzuki ειναι ζωα και δεν ξερουν να κανουν την δουλεια τους...)...μαλλον με την γκαντεμια πρεπει να εχει να κανει...

Δυστυχώς το "αντιπροσωπία" δεν είναι απαραίτητα και "υπεύθυνα" αυτό σίγουρα το έχεις ξανα 'κούσει.

Να ξεκαθαρίσω μόνο πως δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο μάστορα ή για τη περίπτωση σου αλλά δυστυχώς έχουν δεί πολλά τα μάτια μου...
Η αμέλεια αυτή που σίγουρα συμβαίνει ακόμα και σήμερα, κάτι που έχω δεί με τα μάτια μου δυστυχώς αρκετές φορές, είναι πολύ πιο σοβαρή στις σύγχρονες μοτοσυκλέτες που θέλοντας να χάσουν γραμμάρια απο παντού δεν επιτρέπουν τέτοιες χαλαρότητες του παρελθόντος....



ΚΑΣΤΟΡΙΑ έγραψε:

Τώρα Δημήτρη με ''σκότωσες''....
Οταν έβαλα τα μανητάρια,τα ειχα σφίξει 60 nm . Τελικά η R&G λέει 40 nm. Ολα καλά ως εδώ!!
Οταν τα έβαζε είχα βγάλει και τις δύο τις βίδες και μετά έβαλα τα μανητάρια!
Σε κάποια φάση που έβγαλα τα fairing πάλι,τα μανητάρια τα παρά 'εσφιξα μιλάμε για 80 nm ( mal@kies ) και τελικά έχει το μηχανάκι έναν ''συντονισμό'' γύρω στις 5-7 χιλιάδες..αφού η ζελατίνα (AFTER MARKET) τρίζει σαν χαζή!
Τώρα με όλο αυτά που διαβάζω, φοβάμαι να το καβαλήσω!
Καμιά ιδέα?

Αν μπορείς βγάλε τα μανιτάρια και βάλε τις στόκ βίδες (τις οποίες εύχομαι να μην έχεις σφίξει τόσα κιλά διαφορετικά ίσως έχουν χαλάσει) στη ροπή που προτείνει ο κατασκευαστής (Προσοχή 23Nm!!). Η RG μιλάει για 40Nm ΕΦΟΣΟΝ μεσολαβεί το μανιτάρι. Κάνε αυτό και δές το μηχανάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
DimSTriple
Full gixxer
Full gixxer
DimSTriple


Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 45
Αριθμός μηνυμάτων : 803
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 21:35

stoui έγραψε:
Παιδιά χαλαρώστε! Όλα αυτά που λέμε εδώ είναι απλά θεωρίες! Τίποτε δεν είναι αποδεδειγμένο και όλα στέκουν και δεν στέκουν επιστημονικά, αναλόγως αντίληψης. Δηλαδή όσο εύκολα μπορεί κάποιος να πει ότι ισχύουν τα λεγόμενα των φίλων DimSTriple και mistiriodis_tsantakias, το ίδιο εύκολα μπορεί και να τα καταρρίψει.

Εξάλου αλίμονο αν όποιος δεν βίδωνε τα μανιτάρια του στην σωστή ροπή του κοβόταν το πλαίσιο. Εγώ σας λέω ότι από τα μηχανάκια που κυκλοφοράνε την στιγμή αυτή Ελλάδα ούτε το 10% δεν έχει βιδωμένα τα μανιτάρια με ροπόκλειδο. Very Happy


Να ξεκαθαρίσω πως ό,τι ανέφερα είναι αποδεδειγμένα σε σχετική κουβέντες - έρευνες που έχει γίνει στην Αμερική αναφορικά μ'αυτά τα προβλήματα. Απ'αυτούς βγήκε ουσιαστικά και η ανάκληση μια και υπάρχει κόσμος εκεί που δεν αφήνει τίποτα να πέσιε κάτω. Αλίμονο αν τα έβγαζα απο το μυαλό μου.
Σίγουρα δε θα κόψουν πλαίσιο αν γίνει κάνει λάθος στη ροπή σύσφιξης ... συνδυασμός καταστάσεων έχουν φέρει τέτοια αποτελέσματα. Αυτό το αντιλαμβάνεται ο καθ'ένας.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.meremetis.gr/
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 21:48

Δημητρη μονο 23nm η βιδα που κραταει το μοτερ και εδιαμεσα μπαινει το μανηταρι δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου αλα λιγα μου φενονται,στο δικο μου κ5 το manual λεει γ 55nm για τις βιδες των μανηταριων και 23nm για τις μικρες που ειναι παραλληλα στο πλαισιο aswew και εχω σφιξει τα μανηταρια ετσι με αυτες τις ροπες μαζι με locktite
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jmone
Normal gixxer
Normal gixxer
jmone


Άντρας Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 38
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 21:59

πέρασα απ το συνεργείο που είναι η μηχανή και μου είπε το παλικάρι ότι

1) έγινε τρακάρισμα και πήρε ζάντα, μπροστινά και πλαίσιο
2) είχε ξανά τρακάρει το μηχανάκι στο παρελθόν

ΥΓ τα παραπάνω τα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί τα είπαμε στα γρήγορα
στη μέση του δρόμου οπότε μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα
αλλά το βασικό είναι ότι δεν έσπασε μόνο του το πλαίσιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Adv. gixxer
Adv. gixxer
ΚΑΣΤΟΡΙΑ


Άντρας Όνομα: : Χρηστοs
Τόπος : ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Ηλικία : 49
Αριθμός μηνυμάτων : 712
Αγωνιζόμενος : BACK IN BLACK
Hμερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 22:04

ripseventh έγραψε:
Δημητρη μονο 23nm η βιδα που κραταει το μοτερ και εδιαμεσα μπαινει το μανηταρι δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου αλα λιγα μου φενονται,στο δικο μου κ5 το manual λεει γ 55nm για τις βιδες των μανηταριων και 23nm για τις μικρες που ειναι παραλληλα στο πλαισιο aswew και εχω σφιξει τα μανηταρια ετσι με αυτες τις ροπες μαζι με locktite

Engine mounting bolt (Cylinder) 55 5.5

Ta 23 είναι για τις άλλες τις βίδες τις μικρές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ripseventh
Full gixxer
Full gixxer
ripseventh


Άντρας Όνομα: : Λουκας
Τόπος : Λιβαδεια
Αριθμός μηνυμάτων : 1221
Hμερομηνία εγγραφής : 19/09/2010

ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)   ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 24 Μάης 2011, 22:11

Ακριβως αυτο!τωρα ομως με τα μανηταρια στο ενδιαμεσο μηπως πρεπει να δωσεις τις ροπες που προτεινουν τα εκαστοτε μανηταρια xmmm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ(ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ατυχημα στην λαμπρακη
» Τάπες Πλαισίου???
» Gsxr 600. K9 αριθμός πλαισίου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com