Greek GSX-R forum
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
JIMK7
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
nasos-v
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
T.R.E
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
k8 600 kk
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
kostaskr6
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
κολτρέϊν
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
Leroy
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
ripper
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_l10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_c10ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Poll_r10 

 

 ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΠαρ 28 Σεπ 2012, 22:01

Καλησπερες παιδια..ειχα κανει λογαριασμο στο φορουμ αλλα δυστυχως δεν μπορεσα ποτε να γραψω η να απαντησω σε καποιο θεματακι λογω του οτι δεν ειχα ιντερνετ..εχω ενα θεματακι με την μηχανη(gsxr 400 1989) το οποιο ξεκινησε προχθες...σταματησα σε ενα περιπτερο να παρω τσιγαρα και γυρνωντας στην μηχανη βαζω το κλειδι,το γυρναω και βλεπω τα παντα νεκρα...μαυρη μελαγχολια και ενας σφικτος κομπος επιασε την καρδια μου,πιστευοντας πως η μερα αυτη θα ξεκινουσε με 50αρια στις οδικες.απο οτι παρατηρησα ειχε καει μια ασφαλεια απο την μονη ασφαλειοθηκη που εχω παρατηρησει η οποια βρισκεται κατω απο την σελα του οδηγου.ειναι μια ασφαλεια των 20 αμπερ η οποια και αντικατασταθηκε.ξαφνικα ολα λαμψανε.ξεκινησα εφυγα πηγα στην δουλιτσα μου ολα καλα..σημερα το πρωι καθως γυρνουσα ανεβασε θερμοκρασια το μηχανακι,ξαφνικα εσβησε..ακουγα εναν ηχο σαν να βραζει το νερο στις σωληνωσεις...εκτος απο τον ηχο εκανε υπερχειλιση το ψυκτικο υγρο.και καηκε και η ασφαλεια...παλι ολα νεκρα...ειχα παρει ομως αρκετες ασφαλειες λογου του φοβου.αντικατασταθηκε για δευτερη φορα και ξανα ολα μια χαρα.το απογευματακι ξανα μανα ανεβαζει θερμοκρασια σβηνει η μηχανη παλι υπερχειλιση παλι νεκρα τα παντα και καμμενη η ασφαλεια.ειχα αλλες 3 ασφαλειες η οποιες αντικατεστησαν την καμμενη διχως αποτελεσμα..η μηχανη αυτην την στιγμη καθεται διοτι τυχαινει να ειμαι αρρωστος...και θελω το πρωι να την κοιταξω.αυτο που σκεφτομουν να κοιταξω πρωτα ειναι για γυμνα καλωδια..αλλα γιατι καιγεται οποτε ανεβαζει θερμοκρασια?ολες οι γνωμες δεκτες..σας ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
platonas
Adv. gixxer
Adv. gixxer
platonas


Άντρας Όνομα: : Πλάτωνας
Τόπος : Νίκαια
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 596
Αγωνιζόμενος : Στο ενσημο...
Hμερομηνία εγγραφής : 15/07/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΠαρ 28 Σεπ 2012, 23:28

Μηπως δεν δουλευει καλα κανα βεντιλατερ ?

Οταν ζεσταθει το μηχανακι,παιρνει μπρος το βεντιλατερ και ριχνει την ασφαλεια?? με αποτελεσμα τα υγρα σου να εχουν υψηλη θερμοκρασια και χωρις βεντιλατερ να ανεβαζουν ακομα παραπανω και να τα πεταει ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 00:02

Πωπω φίλε τι μου θύμησες τωρα!!!
Με γύρισες 15 χρονια πίσω!!!

Δεν ξέρω αν εχεις πειράξει κάτι τελευταια.
Το ιδιο είχα ζήσει με τη μηχανή του κουμπάρου μου.

Η φούσκα που βρίσκεται κοντα στην τάπα που συμπληρώνεις εχει δυο καλώδια ενα αρσενικό φισ και ενα θηλυκο.
Το βεντιλατέρ σου έχει και αυτο δυο ιδια καλώδια.Τέλος η πλεξούδα σου βγάζει 12βολτ με δυο πάλι ιδια καλώδια.
Συνδέεις το θηλυκό της πλεξούδας με το αρσενικό της φούσκας.Συνδέεις το θηλυκό της φούσκας με το αρσενικό του βεντιλατέρ και τέλος το θηλυκό του βεντιλατέρ με το αρσενικό της πλεξούδας (τρελο ζευγάρωμα).
Απο όλα αυτα τα καλώδια τα μισα είναι γειώσεις και μόνο της πλεξούδας έχει τάση μόνιμα(αρα δεν φταίει αυτο).Οπότε τα πιθανα χαλασμένα αφού στο κάνει οταν ζεσταθει και φαντάζομαι παει να ανάψει το βεντιλατέρ είναι 1ο το καλώδιο που φεύγει απο τη φούσκα και πάει στο βεντιλατέρ και 2ο το καλώδιο του βεντιλατέρ.
Για να δοκιμάσεις αν δουλεύει το βεντιλατερ σου σωστά και οτι δεν καιει ασφάλεια, αποσύνδεσε τα καλώδια της φούσκας απο την πλεξούδα και ένωσε αυτα που περισσεύουν μεταξύ τους, ή αν το θέλεις αλλίως συνδεσε τα καλώδια της πλεξούδας κατευθείαν με τα καλώδια του βεντιλατερ.
Τα χρώματα τους είναι λιγο παράξενα, κατι πορτοκαλί που ενώνονται με ασπρομαυρακτλ.
Πρόσεχε μόνο οταν συνδέσεις ξανα το βεντιλατέρ να σιγουρευτείς οτι ρουφάει και δεν φυσάει προς το ψυγείο.

Καλα ξεμπερδέματα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kapnias στις Σαβ 29 Σεπ 2012, 00:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 00:27

πριν μερικες μερες επαθα το ιδιο στο κουλουρι ... ειχα μπλεξει σε κινηση και μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε αναψει το βεντιλατερ ακομα ... φτανω εκει που ηθελα , σβηνω και ακουω ακριβως το ιδιο ...ευτυχως δεν πεταξε υγρα ... την επομενη μερα μου εκαψε και την ασφαλεια και φωτα γιοκ ... τελικα ειχε καει το μοτερ απο το βεντιλατερ και οταν επρεπε να αναψει δεν αναβε και κολαγε και απο το ζορι φανταζομαι εκαιγε την ασφαλεια...
τελικα εβαλα ενα αλλο βεντιλατερ και μια νεα ασφαλεια και ολα μια χαρα

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 11:12

Παιδια πολλες καλημερες και καλο Σαββατοκυριακο σας ευχομαι..ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας..λοιπον πρωτον να σας πω κατι που ξεχασα..το μηχανακι προ 6 μηνων ειχε υποστει παρομοιο προβλημα με αποτελεσμα να ανεβασει θερμοκρασια χωρις βεβαια να καει ασφαλεια και να σπασουν οι μπιελες.η μηχανη μπηκε συνεργειο και το μαστορι μου ειπε πως εφτιαξε και την θερμοκρασια και τα σχετικα..εγω βεντιλατερ δεν ακουσα αυτες τις μερες να αναβει..φιλε καπνια με αυτην την συνδεση ειχες αποτελεσματα?σε λιγακι θα πιασω την μηχανη να δω τι συμβαινει..και πως θα δω εαν ρουφαει η φυσαει?πλατωνα οταν ζεσταθει δεν αναβει τιποτα απλα μου καιει την ασφαλεια σβηνει τελειως η μηχανη,νεκρα ολα και ακουγεται το βρασιμο και τα πεταει ολα απο κατω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 11:36

συνδεσε το βεντιλατερ με τηνμπαταρια να σιγουρευτεις οτι δουλευει .. πιστευω οτι δεν θα δουλευει και θα θελει πεταμα και αντικασταση ... αν δεν λυσεις την φτερωτη δεν εχεις θεμα με το εαν φυσαει ή ρουφαει ... αν την λυσεις κοιτα προσεκτικα την φορα που εχεουν οι φτερωτες ...
σου λεω ειχα παθει το ιδιο πραγμα πριν απο 1 εβδομαα ακριβως ... την δευτερα αγορασα ενα μεταχειρο βεντιλατερ και το αλλαξα ... κανενα προβλημα απο τοτε κοστος επισκευης : 20ε το βεντιλατερ , 3ε οι 2 μπυρες και περιπου 25 λεπτα ο χρονος που χρειαστικα...(μαζι με τον χρονο που ηθελα για να αγορασω τις μπυρες)

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 11:51

χαχαχαχαχαχαχαχαχ εισαι ωραιος χαχαχα..να σου πω οταν λες φτερωτη τι εννοεις?με συγχωρεις αλλα μαλλον δεν το ξερω!παντως να σαι καλα...οτι ετοιμαζομουν τωρα να κατεβω στην μηχανη με λιγο μπερδεμενο μυαλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 11:56

φιλε Miou σε περιπτωση που δεν δουλευει το βεντιλατερ..εαν το βγαλω τελειως και βαλω ασφαλεια θα ειμαι οκ για περιπου 16 χιλιομετρα?για να φτασω σπιτι...χεχεχε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 12:15

φτερωτη ειναι αυτα τα πλαστικα φτερα στο βεντιλατερ ... φαντασου οτι το βεντιλατερ ειναι ενας ανεμιστηρας και η φτερωτη ειναι τα φτερα που σπρωχνουν τον αερα....εμεις θελουμε να τραβαει τον αερα απο το ψυγειο ....
και ναι εαν το βγαλεις το βεντιλατερ ή αποσυνδεσεις το καλωδιο και βαλεις καινουργια ασφαλεια θα σε βγαλει μεχρι να πας σπιτι αρκει να μην μπλεξεις μεσα σε κινηση και αναψει το μηχανακι παλι....

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 12:18

ωραια,εγω παω να κανω το μαστορα τωρα και θα σας ενημερωσω για οτι συμβει παιδια...φιλε μιου εισαι ωραιος ρε σι σε ευχαριστω πολυ..θα ενημερωσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 14:56

λοιπον παιδια...παρατηρησα κατι..το βεντιλατερ δεν ηταν συνδεδεμενο πουθενα..ειχε δυο καλωδια ενα αρσενικο και ενα θυληκο..ο μαστορας ειχε καλυψει το θυληκο με μονωτικη και το αρσενικο ηταν γυμνο.δεν ξερω γιατι..εψαξα ολη την μηχανη...δεν υπηρχαν ελευθερα καλωδια πουθενα..ηταν ολα συνδεδεμενα..πανω στο θερμοστατη εχει ενα φις το οποιο εχει δυο καλωδιακια τα οποια ειναι ενωμενα με κατι αλλα δεν ξερω με τι...γιατι ο μηχανικος εχει ταινιες εδω ταινιες εκει...χαλια ολα....η απορια μου ειναι:τι μπορει να ειναι συνδεδεμενο με την φουσκα του θερμοστατη. 2ον καιει την ασφαλεια επειδη ανεβαζει θερμοκρασια και δεν εχει το βεντιλατερ σε συνδεση?και 3ον τι ενεργειες πρεπει να κανω αυτην την στιγμη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 15:43

Αυτο που σου είπα,αποσυνδέεις το ενα καλώδιο του θερμοστάτη και ετσι εχεις δυο ελεύθερα φις,ενα του θερμοστάτη και ένα της πλεξούδας. Σε αυτά τα δύο συνδέεις το βεντιλατέρ.Βαζεις μπροστα και περιμένεις σταματημένος να ανάψει το βεντιλατερ. Μολις ανάψει βλέπεις αν φυσάει η ρουφάει, αν ρουφάει εισαι εντάξει, αν φυσάει τα αφαιρείς ξανα και ξεκινάς απο την αρχή ξεκουμπώνοντας το άλλο καλώδιο του θερμοστάτη,
Α και πες στο μηχανικό σου οτι είναι μ@λ@κ@ς.
Δεν εχει ανακαλυφθει ακόμη η ασύρματη μεταφορα ενέργειας ( αν εξαιρέσεις τα πειράματα του τεσλα!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:03

φιλε καπνια ο θερμοστατης εχει ενα φις πανο του συνδεδεμενο με δυο καλωδια τα οποια ειναι ενωμενα με κατι αλλο..να τα λυσω και να τα συνδεσω με το βεντιλατερ?συγχωρα με εαν δεν καταλαβα καλα...εν τω μεταξυ με πηρε ο μηχανικος για τα υπολοιπα 180 ευρω που του χρωσταω τα παπακια στην σειρα θα παρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:07

αααα και κατι αλλο αλλαξα παλι πριν λιγο ασφαλεια και πηρε κανονικα,το μονο προβλημα τωρα που εβγαλε ειναι πως δεν αναβουν τα φωτα καθολου αλλα με το σινιαλο αναβουν κανονικα...τι εχει κανει ο τυπος δεν ξερω θα τρελαθω...του αφησα το μηχανακι ειπε οτι εχει μαζεψει τα παντα και μου βγαζει αλλα τοσα τωρα!!!!για τα φωτα το λεω γιατι μπορει να παιζει καποιο ρολο...δεν ξερω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:12

Καλά το λές.
Να στο κάνω λιανά.
Η πλεξούδα βγάζει 12βολτ και γείωση σε δυο καλώδια.Ο μηχανικός σου συνδεσε σε αυτα τα δυο καλώδια το θερμοστάτη. Λαθος, γιατι ο θερμοστατης ειναι ενας διακόπτης.Μολις ζεσταθει το μοτέρ ο διακόπτης αυτος αφηνει το ρευμα να περασει απο το ενα καλώδιο στο αλλο και ετσι σου βραχυκυκλωνει τα 12βολτ.Αποσύνδεσε λοιπόν πρώτα το θερμοστάτη τελείως και τα καλώδια της πλεξούδας συνδεσε τα στο βεντιλατερ. Να δεις που θα αρχίσει να δουλεύει μολις γυρισεις το διακόπτη ασχετα αν είναι κρύο το μηχανάκι.
Κλείσε μετα το διακόπτη, και ξεκούμπωσε ενα απο τα δυο καλώδια.Θα έχεις τώρα δυο ελευθερα καλώδια, Σε αυτα θα ενώσεις τον θερμοστάτη και ετσι το βεντιλατέρ θα ανάψει μολις ζεσταθει το μοτερ. Αν θελεις παρε με τηλ οταν θα είσαι μπροστα στο μηχανάκι.6977366769
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:20

ενταξει καπνια σιγουρα θα σε παρω τηλ να το ξερεις.απλα ειχε κρυψει παρα πολυ καλα τα καλωδια....το βεντιλατερ δουλευει κανονικα το δοκιμασα στην μπαταρια.και να σε ρωτησω ρε σι καπνια...και οι δυο ασφαλειες εκει ειναι 20αμπερ η κεντρικη δεν θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερη?εχω την εντυπωση πως ηταν μεγαλυτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:24

manual
Εδω εχει μανιουαλ

Είπαμε,15 χρονια πίσω.
Και αυτά που θυμάμαι πολλά είναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:29

φιλε καπνια τωρα δεν μπορω να το κατεβασω διοτι μπαινω απο υπολογιστη ενος φιλου το οποιο εχει οριο στην προσβαση του για ιντερνετ.παλι καλα που τα θυμασαι κιολας και σωζεις και εμας.χεχε..αντε να δουμε.και αναρωτιομουνα γιατι ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια ρε γαμωτο..στην ποσειδωνος και ο δεικτης στα 3/4 ανεβασμενος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:37

kapnia επειτα απο την υπερχειλισω των υγρων που εκανε εχει ελλειψη μεσα στο δοχειο,επειδη δεν εχω την δυνατοτητα τωρα να παρω καποιο ψυκτικο υγρο εαν βαλω απλο νερακι ισα ισα για να παω μεχρι σπιτι θα εχει θεμα?και μετα θα ανοιξω θεματακι πως να κανω εξαερωση γιατι σε μηχανικο ποτε ξανα!!!!οτι μπορω μοναχος μου και με δικες σας οδηγιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:40

Κατα προτίμηση απεσταγμένο, αλλα απο το να κολλήσει βάλε οτι να 'ναι!!
Εξαέρωση σχεδόν κανει μόνο του αν ανοίξει δυο τρεις φορές το βεντιλατέρ και απλά συμπληρωνεις.
By thε way, το μανιουαλ ειναι στα γιαπωνέζικα αλλα έχει ωραιες εικόνες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:43

ενταξει ετσι κι αλλιως και μικροι απο εικονες καταλαβαιναμε..χεχεχε..κατι θα βγαλουμε και απο τις εικονες...και οτι βγαλουμε το γραφουμε με δικα μας λογια κ ειναι οκ...χεχε.ωραια...μοναχα να μου πεις τι ωρα δεν θα μπορεις να μιλησεις στο τηλεφωνο να μην σε παρω εκεινη την ωρα σε περιπτωση που σε χρειαστω καπνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 16:48

Παρε οτι ωρα θελεις,σημερα δεν ενοχλείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 20:47

παιδια να στε καλα με τις απαντησεις σας...με βοηθησατε παρα πολυ...ειδικα τον Δημητρη τον μεγα που η βοηθεια του μεσω τηλεφωνικη επαφη ηταν αριστη...μητσο να σαι καλα ρε αγορινα..το βαλα ανεβασε θερμοκρασια και το βεντιλατερ λιγο πριν τα κοκκινα ανοιξε..μετα εκλεισε και μολις ξαναανεβηκε η θερμοκρασια ξαναρχισε...τα νερα ακουγοντουσαν να βραζουν παλι μολις εκλεισα τον διακοπτη...θα πρεπε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΣαβ 29 Σεπ 2012, 21:12

Μαλλον θα θέλει συμπλήρωμα υγρα, θέλει υπομονή, να τα βάζεις σιγα σιγα, να πατας κολαρα για να βγαινουν φυσαλίδες, να κουνας τη μηχανή δεξια αριστερά,κλπ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
latsis
Normal gixxer
Normal gixxer



Άντρας Τόπος : αττικη
Αριθμός μηνυμάτων : 133
Hμερομηνία εγγραφής : 12/02/2012

ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ EmptyΚυρ 30 Σεπ 2012, 10:05

ρε σι καπνια..μηπως να εκανα καμια εξαερωση??τι λες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασφάλεια κοντέρ
» Μεταβίβαση μοτοσυκλέτας και ασφάλεια
» Πως να κινηθείς με ασφάλεια σε άγνωστη διαδρομή.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com