Greek GSX-R forum
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
JIMK7
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
nasos-v
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
T.R.E
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
k8 600 kk
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
kostaskr6
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
κολτρέϊν
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
Leroy
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
ripper
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_l10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_c10Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Poll_r10 

 

 Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!

Πήγαινε κάτω 
+8
maikstain
stoui
Georgio
Miou
κολτρέϊν
kontos 750
giannisK6
topetwrx
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠεμ 18 Οκτ 2012, 23:05

Προς τους moderators, αν νομίζετε ότι μπορεί να συγχωνευθεί με άλλο θέμα κάντε το, μια που δεν μπόρεσα να βρω υπάρχον-παραπλήσιο θέμα.

Επί του θέματος λοιπόν!!

Σήμερα ξαφνικά βρέθηκε ένα 2ωρο ελεύθερο με το ζόρι, οπότε είπα να πεταχτώ μια βόλτα μέχρι το Μέτσοβο από Κοζάνη και πίσω χωρίς καμιά στάση. Αρχικά από Εγνατία μέχρι Γρεβενά και από εκεί από τον παλιό και συγκεκριμένα από την πανέμορφη διαδρομή της Μηλιάς! Εγνατία με καμιά 180 στον πηγαιμό και στο βουνό γρήγορα για τις δυνατότητές μου.

Πριν το Μέτσοβο αναστροφή και πάλι πίσω. Στην Εγνατία και λόγω του ότι ο χρόνος με πίεζε την πλάκωσα περισσότερο από τον πηγαιμό χωρίς να πέσω κάτω από 240. Κάποια στιγμή κατέβασα 5η και άρχισα να την γεμίζω. 250-260-270-280-290, αλλαγή σε 6η και έμεινε κενό!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν χτυπούσαν και τα γρανάζια, μια που με 290 δεν άκουγα ΤΙΠΟΤΕ!!! Βάζω ξανά 6η και όλα ΟΚ. Ανησυχούσα όμως και αναρωτιόμουν αν έπαθε καμιά ζημιά-φθορά το κιβώτιο. Τέλος πάντων συνέχισα κανονικά στον ίδιο ρυθμό μέχρι που ήρθε η ώρα να βγω από την Εγνατία. Με το που βγαίνω στον επαρχιακό πατώ μια 1η και στα μισά μένει κούφια η μηχανή!!!!!!!!!!! Βάζω 2α τα ίδια!! 3η, 4η, 5η, 6η, 7η, 8η κτλ κούφια!!! Σταματώ στην άκρη και έχοντας στον νου αυτό που έγινε πριν που δεν πήρε την 6η στα 290, αμέσως σκέφτηκα ότι πάει το κιβώτιο!!!!!!! Δοκιμάζω πάλι με όλες τις ταχύτητες, ΤΙΠΟΤΕ!!! Σαν να είχα νεκρό!! Με έλουσε κρύος ιδρώτας και άρχισα να σκέφτομαι ότι δυνατότητα για να επισκευάσω τόσο μεγάλη βλάβη δεν έχω!!! Εν τω μεταξύ θόρυβος από γρανάζια κτλ δεν ακουγόταν τίποτε! Όλα ήσυχα! Κατευθείαν τηλέφωνο τον φίλο και μηχανικό μου! Του λέω ότι έσπασα κιβώτιο και μένει!!! Πως είναι δυνατόν, μου λέει! Εκεί που μιλάμε έρχεται ένας τύπος με ένα αγροτικό και σταματά!

-Φίλε σου κόπηκε η αλυσίδα!!!! Είναι εδώ πιο κάτω!! Πάω να στην φέρω!!!

Μπλόκαρα για μια στιγμή! Αλυσίδα;; Πως είναι δυνατόν;; Κοιτώ και όντως δεν είχα αλυσίδα!!!!!!! Δεν μπορεί λέω θα μου έκανε ζημιά! Ψάχνω και δεν έχει ΟΥΤΕ γρατζουνιά!!!!! Μιλάμε ότι ήταν σαν κέρδισα το λαχείο!!! Ο μηχανικός μου δεν το πίστευε πόσο τυχερός ήμουνα!!! Αυτά δεν γίνονται είπε!!!! Θα μπορούσα να πάθω χοντρή ζημιά!! Θα ανάψω και ένα κεράκι καλού-κακού!! Από ότι είδαμε έφυγε ο συνδετικός κρίκος. Γιατί έφυγε;;; Δεν έχω ιδέα!!!! Από πιτσιρικάς με μηχανάκια πρώτη φορά μου κόπηκε αλυσίδα!! Την φορτώσαμε και είπαμε να βάλουμε την ίδια αλυσίδα, μια που ήταν καλή. Τι λέτε; Την ίδια ή καινούρια;;;;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την topetwrx στις Πεμ 18 Οκτ 2012, 23:17, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
giannisK6
Hero gixxer
Hero gixxer
giannisK6


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 36
Αριθμός μηνυμάτων : 1323
Hμερομηνία εγγραφής : 21/03/2011

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠεμ 18 Οκτ 2012, 23:09

Μονο και μονο για το γουρι,καινουργια.... :P
Τσεκαρε και τα γραναζια σου ομως,μηπως 'φευγοντας' η αλυσιδα τραυματισε κανενα δοντι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠεμ 18 Οκτ 2012, 23:15

Ναι, αύριο θα τα δούμε και αυτά! Καλώς ή κακώς φοβάμαι να βάλω την ίδια αλυσίδα, αλλά πάλι το κόστος για καινούρια με γρανάζια με προβληματίζει! Πάλι έξοδα μου μυρίζονται!!!! Και δεν περισσεύουν να πάρει!!!! :(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
kontos 750
Hero gixxer
Hero gixxer
kontos 750


Άντρας Όνομα: : ΓΙΑΝΝΗΣ
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Ηλικία : 41
Αριθμός μηνυμάτων : 1963
Hμερομηνία εγγραφής : 11/10/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠεμ 18 Οκτ 2012, 23:28

αδερφε παιξε λοτο.....εχω δει κ5 με κομμενη αλυσιδα και ελειπε η μιση ουρα affraid το παλικαρι που οδηγουσε τον χτυπησε στην αριστερη μερια της πλατης αλλα φορουσε μπουφανακι δερμα και γλυτωσε με μελανιασμα....και ολα αυτα γιατι δεν αλλαξε αλυσιδα ενω επρεπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολτρέϊν
Full gixxer
Full gixxer
κολτρέϊν


Άντρας Όνομα: : ΧΡΗΣΤΟΣ
Τόπος : στα χαμενα
Ηλικία : 33
Αριθμός μηνυμάτων : 5015
Αγωνιζόμενος : δεν βρισκω ''paddock girl''
Hμερομηνία εγγραφής : 05/11/2008

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠεμ 18 Οκτ 2012, 23:43

πω πω.. μπορουσες να παθεις πολυ χειροτερα.
μια καινουρια αλυσιδα και αν εχεις δυνατητα για γραναζια και θα εισαι μια χαρα.
ποτε ξανα κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 00:07

ποποπ φιλε εισαι πολυ τυχερος ... 2 φορες μου εχει βγει αλυσιδα την μια επεσα κατευθειαν και την εβγαλα μονο με ζημιες στην μηχανη και την δευτερη, ακομα πιο τυχερος, κοπηκε πανω στην αλλαγη στην σουζα πανω ... και επαθα το ιδιο με εσενα ... ηρθε ενας τυπος με παπι και μου λεει η αλυσιδα σου ειναι πιο πισω ...

βαλε καινουργια μην το σκεφτεσαι το κοστος ... δεν εχει καμια σχεση με το κοστος της μηχανης σου ...και την δικια σου ... file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 08:32

affraid affraid φίλε μού άγιο είχες μέ 290χλμ ούτε νά τό σκέφτομαι δέν θέλω ότι μπορεί καί νά μπλόκαρε τό τροχό Shocked
εγώ θά τσέκαρα γρανάζια αλυσίδα τούς αποστάτες τών άξονα τού τροχού δέν θά άφηνα τίποτα,καί άν όλα ήταν οκ θά άλλαζα τουλάχιστον την ασφάλεια τού συνδετικού κρίκου άν όχι γρανάζια καί αλυσίδα γιατί από ότι θυμάμαι αυτά πρέπει νά τά αλλάζουμε πακέτο.
Γνώμη μού άλλαξε γρανάζια καί αλυσίδα φίλε μού καί άν καί ήσουν απίστευτα τυχερός άλλο τέτοιο νά μή σέ βρεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 08:37

Τι ήθελα και σας ρώτησα, μου βάλατε φιτιλιά!!! Laughing

Με αφορμή αυτό που συνέβη και το φόρτωμα της μηχανής, διαπίστωσα ότι είναι μεγάλο πρόβλημα ειδικά στην HAYΑBUSA το ασφαλές δέσιμο σε τρέιλορ, μια που έχει ελάχιστα σημεία για να δέσεις χωρίς να κάνεις ζημιά, τα οποία σημεία είναι και χαμηλά, με αποτέλεσμα να την φέρουμε πίσω με την ψυχή στο στόμα και σιγά-σιγά. Ευτυχώς έμεινα καμιά 10αριά χιλιόμετρα πριν την Κοζάνη.

Να ρωτήσω κάτι άσχετο! Επειδή διαπίστωσα με το GPS ότι το κοντέρ κλέβει ΠΟΛΥΥΥΥ όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα, υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσω το κλέψιμο. Ρωτώ γιατί κάπου σαν να πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει κάτι που κάνει αυτή τη δουλειά. Πχ στα 300 πρέπει να κλέβει κάπου στα 25 χιλ.!!!!

[img]Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Image00447i

[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 08:47

topetwrx έγραψε:
Τι ήθελα και σας ρώτησα, μου βάλατε φιτιλιά!!! Laughing

Με αφορμή αυτό που συνέβη και το φόρτωμα της μηχανής, διαπίστωσα ότι είναι μεγάλο πρόβλημα ειδικά στην HAYΑBUSA το ασφαλές δέσιμο σε τρέιλορ, μια που έχει ελάχιστα σημεία για να δέσεις χωρίς να κάνεις ζημιά, τα οποία σημεία είναι και χαμηλά, με αποτέλεσμα να την φέρουμε πίσω με την ψυχή στο στόμα και σιγά-σιγά. Ευτυχώς έμεινα καμιά 10αριά χιλιόμετρα πριν την Κοζάνη.

Να ρωτήσω κάτι άσχετο! Επειδή διαπίστωσα με το GPS ότι το κοντέρ κλέβει ΠΟΛΥΥΥΥ όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα, υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσω το κλέψιμο. Ρωτώ γιατί κάπου σαν να πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει κάτι που κάνει αυτή τη δουλειά. Πχ στα 300 πρέπει να κλέβει κάπου στα 25 χιλ.!!!!

[img]Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Image00447i

[/img]
Απόστολε εντελώς φιλικά χέσε τα χιλιόμετρα που κλέβει τώρα και δες τι θα κάνεις με το θέμα τις αλυσίδας για να είσαι ασφαλείς γιατί αν γινόταν κάτι πιο χοντρό τα 25 που κλέβει δεν θα είχαν καμιά σημασία- διαφορά Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 08:55

Γιώργο εννοείτε ότι θα τα αλλάξω ΟΛΑ τελικά με εσάς που έμπλεξα!!! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 09:02

topetwrx έγραψε:
Γιώργο εννοείτε ότι θα τα αλλάξω ΟΛΑ τελικά με εσάς που έμπλεξα!!! Wink
Μπράβο φίλε okk και ελπίζω να μη σου τύχει τίποτε ξανά και σε κανέναν μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 10:21

Φίλε πόσα χλμ είχε η αλυσίδα σου? Και αν επιτρέπεται ποιος στην τοποθέτησε? Και κάτι τελευταίο: τι συντήρηση της έκανες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maikstain
Hero gixxer
Hero gixxer
maikstain


Άντρας Όνομα: : Μιχαλης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2241
Hμερομηνία εγγραφής : 26/01/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 10:36

αυτο ακριβος που λεει ο stoui ποσα χιλιομετρα την εχεις κ τι συντηρηση της κανεις???
παντα τοσο τυχερος να εισαι φιλε μου eleison
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 10:42

maikstain έγραψε:
αυτο ακριβος που λεει ο stoui ποσα χιλιομετρα την εχεις κ τι συντηρηση της κανεις???
παντα τοσο τυχερος να εισαι φιλε μου eleison

stoui έγραψε:
Φίλε πόσα χλμ είχε η αλυσίδα σου? Και αν επιτρέπεται ποιος στην τοποθέτησε? Και κάτι τελευταίο: τι συντήρηση της έκανες?

Την μηχανή την έχω 4 μήνες και έχω κάνει 4500 χιλ. Υποτίθεται ότι δεν είχε πολλά χιλιόμετρα βάση του παλιού ιδιοκτήτη και ότι δεν χρειαζόταν αλλαγή. Πριν από λίγο μιλώντας με το συνεργείο όπου και την είδαν καλύτερα, είπαν πως είναι αγνώστου ταυτότητος και ότι τα γρανάζια έχουν μια σχετική φθορά!! Η συντήρηση που της κάνω εγώ είναι καθάρισμα με ειδικό σπρέι της MOTOREX με γράσο της ίδιας εταιρείας κάθε 500 με 1000 χιλ. ανάλογα την χρήση. Πλέον τα αλλάζω ΟΛΑ με μια Ιαπωνική μάρκα που είναι από τις κορυφαίες από ότι μου είπανε. Κόστος κάπου στα 225 με 250 ευρώ. Πάντως μυρίζεται μεγάλη βλακεία στην τοποθέτησή της και με όλα αυτά που μου λέτε εσείς αλλά και άλλοι έχω τρομάξει με αυτά που θα μπορούσα να πάθω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
maikstain
Hero gixxer
Hero gixxer
maikstain


Άντρας Όνομα: : Μιχαλης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2241
Hμερομηνία εγγραφής : 26/01/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 10:52

afam και ξερο ψωμι φιλε μου με 200 ευρουλακια εισαι ο καλυτερος του χοριου souza
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stoui
Adv. gixxer
Adv. gixxer
stoui


Άντρας Όνομα: : Χρίστος
Τόπος : Λευκωσία
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 437
Hμερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 10:56

Ποιος βάζει αλυσίδα αγνώστου ταυτότητος σε busa????? Και μετά το πουλά σε άλλον και μάλιστα συμβουλεύοντας τον ότι δεν θέλει αλλαγή? Είναι σχεδόν εγκληματική αμέλεια!

Με \\\"αμαρκέ\\\" αλυσίδα αγνώστων χλμ μου φαίνεται αρκετά πιθανόν αυτό που έπαθες φίλε, πάλι καλά που δεν έγινε κάτι χειρότερο! Βάλε μια καλή μάρκα προδιαγραφών της μηχανής σου σε έναν καλό μάστορα και με καλή συντήρηση μην φοβάσαι καθόλου, δεν νομίζω να το ξαναπάθεις.

Εμείς εδώ δεν θέλουμε να σε τρομάξουμε, απλά να ξέρεις ότι με αλυσίδες και ελαστικά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ! Δεν ξέρεις πόσα χλμ έχει? ΑΛΛΑΓΗ. Δεν ξέρεις τι μάρκα είναι? ΑΛΛΑΓΗ. Δεν ρισκάρουμε να σκοτωθούμε για 200 Ευρώ. Σόρυ που στο λέω, και το λέω εντελώς φιλικά, αλλά έχεις και εσύ ευθύνη! Όπως ευθύνη είχα και εγώ που στο 1ο μου fz6 έκανα το Πάτρα - Αθήνα με κινέζικα λάστιχα...πως και δεν σκοτώθηκα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 11:00

Τύπος Αλυσίδας: Αυτολιπαινόμενη ZVMX (X-Ring)
Χρώμα αλυσίδας: Χρυσή
Σύνδεσμοι: 112
Βήμα: 530
Γρανάζι εμπρός: 17 Δόντια
Γρανάζι πίσω : 40 Δόντια 175.25€
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 11:17

maikstain έγραψε:
afam και ξερο ψωμι φιλε μου με 200 ευρουλακια εισαι ο καλυτερος του χοριου souza
Ναι για αυτήν μου είπανε με γρανάζια και για ένα σετ Ιαπωνικό λίγο καλύτερο ίσως και είπα να βάλουν ότι καλύτερο υπάρχει!

stoui έγραψε:
Ποιος βάζει αλυσίδα αγνώστου ταυτότητος σε busa????? Και μετά το πουλά σε άλλον και μάλιστα συμβουλεύοντας τον ότι δεν θέλει αλλαγή? Είναι σχεδόν εγκληματική αμέλεια!

Με \\\"αμαρκέ\\\" αλυσίδα αγνώστων χλμ μου φαίνεται αρκετά πιθανόν αυτό που έπαθες φίλε, πάλι καλά που δεν έγινε κάτι χειρότερο! Βάλε μια καλή μάρκα προδιαγραφών της μηχανής σου σε έναν καλό μάστορα και με καλή συντήρηση μην φοβάσαι καθόλου, δεν νομίζω να το ξαναπάθεις.

Εμείς εδώ δεν θέλουμε να σε τρομάξουμε, απλά να ξέρεις ότι με αλυσίδες και ελαστικά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ! Δεν ξέρεις πόσα χλμ έχει? ΑΛΛΑΓΗ. Δεν ξέρεις τι μάρκα είναι? ΑΛΛΑΓΗ. Δεν ρισκάρουμε να σκοτωθούμε για 200 Ευρώ. Σόρυ που στο λέω, και το λέω εντελώς φιλικά, αλλά έχεις και εσύ ευθύνη! Όπως ευθύνη είχα και εγώ που στο 1ο μου fz6 έκανα το Πάτρα - Αθήνα με κινέζικα λάστιχα...πως και δεν σκοτώθηκα...

Δίκιο έχεις!! Τα παθήματα μαθήματα!!! Φυσικά και καταλαβαίνω το πνεύμα σας παιδιά και καλά κάνετε και μου τα λέτε!! Για αυτό άλλωστε είμαστε εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Georgio
Full gixxer
Full gixxer
Georgio


Άντρας Όνομα: : Γιώργος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία : 43
Αριθμός μηνυμάτων : 1225
Αγωνιζόμενος : Να μη τρελαθώ...
Hμερομηνία εγγραφής : 16/09/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 11:31

maikstain έγραψε:
afam και ξερο ψωμι φιλε μου με 200 ευρουλακια εισαι ο καλυτερος του χοριου souza

ΟΙ DID Δεν είναι καλές?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/Mitakidis.Georgio
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 13:24

σε καμια περιπτωση μην βαλεις την μαμα αλυσιδα-γραναζια ....
τα αφαμ γραναζια ειναι μια πολυ καλη επιλογη ειναι και ελαφρυτερα και αρκετα ανθεκτικα. αλυσιδα αφαμ παλι 530 ενισχυμενη χρινγκ (χρωμα χρυσο)
δεν πρεπει να πανε πανω απο 200-220 ε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k8 600 kk
Racing gixxer
Racing gixxer
k8 600 kk


Άντρας Όνομα: : Κωστας (ΚΚ)
Τόπος : Πειραιας
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 5571
Αγωνιζόμενος : τωρα τωρα ερχεται το λοττο το νιωθω....
Hμερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 14:02

βαλε μια αλυσιδα καινουρια επωνυμη και τσεκαρε και τα γραναζια αν θελουν και αυτα αλλαγη.
αν δε σε παιρνει οικονομικα για 520 (περιπου220ε)βαλε 530 με σιδερενια οχι αλουμινιου γραναζια(περιπου 180ε).

οσο για το σφαλμα ταχυμετρου ψαξε το λεγομενο speedo healer !

ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΤΣΑΚΙΣΤΗΚΕΣ !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maikstain
Hero gixxer
Hero gixxer
maikstain


Άντρας Όνομα: : Μιχαλης
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 2241
Hμερομηνία εγγραφής : 26/01/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 14:24

Georgio έγραψε:
maikstain έγραψε:
afam και ξερο ψωμι φιλε μου με 200 ευρουλακια εισαι ο καλυτερος του χοριου souza

ΟΙ DID Δεν είναι καλές?
μια χαρα ειναι απλα εχω μια αδυναμια afam 520 ελαφρυτερο κ ανθεκτικοτατο good
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
topetwrx
Adv. gixxer
Adv. gixxer
topetwrx


Άντρας Όνομα: : Απόστολος
Τόπος : Κοζάνη
Ηλικία : 54
Αριθμός μηνυμάτων : 791
Αγωνιζόμενος : Στα όνειρά μου....
Hμερομηνία εγγραφής : 21/08/2012

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 15:17

k8 600 kk έγραψε:
βαλε μια αλυσιδα καινουρια επωνυμη και τσεκαρε και τα γραναζια αν θελουν και αυτα αλλαγη.
αν δε σε παιρνει οικονομικα για 520 (περιπου220ε)βαλε 530 με σιδερενια οχι αλουμινιου γραναζια(περιπου 180ε).

οσο για το σφαλμα ταχυμετρου ψαξε το λεγομενο speedo healer !

ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΤΣΑΚΙΣΤΗΚΕΣ !!!!

Το κεράκι δεν το άναψα ακόμη, αλλά θα πάω σίγουρα παιδιά!

Μου παρήγγειλε DID τελικά με γρανάζια κτλ. Είμασταν μεταξύ AFAM & DID, αλλά μόλις μου είπε ότι οι DID είναι Ιαπωνικές πείστηκα αμέσως. Οι ΑΦΑΜ τι προέλευσης είναι;

Το speedo healer από που μπορώ να το προμηθευτώ σε λογική τιμή; Καμιά ιδέα και κόστος;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.scooby.gr
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 15:49

τα αφαμ ειναι γαλλικα ...
ξεκολα με τα λαθος χλμ ... μην κοιτας το κοντερ με 299 τι διαφορα εχει το 299 απο το 285 δλδ adffs
και με τις 2 ταχυτητες εισαι για ισοβια δεσμα ...
ψαξε λιγο στο ιντερνετ και θα βρεις speedohealer νομιζω ο αντωνης απο την λαρισσα εχει αγορασει πριν λιγο καιρο ....μαλλον θα βρεις και στο φορουμ κανα θεμα με αυτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisp
Normal gixxer
Normal gixxer
giannisp


Άντρας Όνομα: : Γιάννης
Τόπος : Στην πλατεια του χωριου
Ηλικία : 42
Αριθμός μηνυμάτων : 201
Αγωνιζόμενος : Για το μεροκάματο
Hμερομηνία εγγραφής : 29/03/2010

Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!   Το έπαθα και αυτό το κουφό!!! EmptyΠαρ 19 Οκτ 2012, 16:04

πολύ καλά έκανες και άλλαξες τα πάντα! και γενικα αν την προσεχεις η αλυσίδα σου "μιλαει". αν κανει κομπους αν ακους γενικα θορυβο εστω και αν την εχεις λιπανει αν στα γραναζια βλεπεις φθορα, πεταμα και παμε για αλλα. αν τυχον δυσκολευεσαι για τον χψ λογο καλυτερα ξεχνα οτι εχεις μηχανακι μεχρι να την αλλαξεις. ειναι κριμα για 200 ευρω να γινει η πατατα. το ιδιο ισχυει και για τα λαστιχα βεβαιως βεβαιως! πολλες οι περιπτωσεις και με ελαχιστα χιλιομετρα που εχει τραυματιστει κοσμος.
εννοειται δεν στα χωνω, πάντα φιλικα, απλά επειδη και εγω τις εχω κανει τις χοντραδες μου παλιοτερα τα ξαναλεω να τα εμπεδωσω...
Πάντα ορθιος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το έπαθα και αυτό το κουφό!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ!!!
» πως σας φαινετε αυτο;;;;
» Πως γενεν αυτο?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΣΥΖΗΤHΣΕΙΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΤΟ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com