Greek GSX-R forum
Ερώτηση για quickshifter sensor Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum
Ερώτηση για quickshifter sensor Cabece10

Αυτή την στιγμή βλέπετε το www.gixxer.gr σαν επισκέπτης.Για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του forum αν έχετε ήδη λογαριασμό κάντε συνδεση.Αν δεν έχετε λογαριασμό μπορείτε να κάνετε την εγγραφη σας ΕΔΩ!!
Greek GSX-R forum

www.gixxer.gr
 
Ερώτηση για quickshifter sensor Portal10ΦόρουμΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
» Site Navigation
Navigation Menu

●Σημερινά Ενεργά Θέματα
●Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
●Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
●Αναπάντητες δημοσιεύσεις
●Άρθρα
●Links
●SERVICE MANUAL
●How To...
●Συχνές Ερωτήσεις
●Αναζήτηση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Παρόμοια θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Miou
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
JIMK7
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
nasos-v
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
T.R.E
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
k8 600 kk
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
kostaskr6
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
κολτρέϊν
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
Leroy
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
ripper
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 
mistiriodis_tsantakias
Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_l10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_c10Ερώτηση για quickshifter sensor Poll_r10 

 

 Ερώτηση για quickshifter sensor

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 16:48

Καλησπέρα.
Μόλις τελείωσα ενα homemade quickshifter sensor και έχω ενα θεμα με τη σκληρότητα του ελατηρίου,
Ξέρω οτι δύσκολα περιγράφεται μεσα απο το πληκτρολόγιο το πώς αλλάζει ταχύτητες, αλλα έχω την εντύπωση οτι μου κλωτσάει το μηχανάκι μετα την αλλαγη και οτι πιο γλυκά την κάνω κλείνοντας στιγμιαία το γκάζι παρα με το quickshifter.
Επίσης το μηχανάκι στην αλλαγη προλαβαίνει και βουτάει το μούτρο του, οχι τοσο οσο οταν πατάς συμπλέκτη αλλα δεν ειναι τόσο άμεση η αλλαγη που να μην προλάβει να βουτήξει.

Η ερώτηση μου (που θα με βοηθήσει να καταλάβω αν φταίει η σκληρότητα του ελατηρίου) ειναι η εξής:

Οταν ανεβάζετε το πενταλ των ταχυτήτων με σβηστό μοτέρ πρώτα πατιέται ο αισθητήρας του quickshifter και μετά αλλάζει ταχύτητα;
Αυτο μπορεί κάποιος να το καταλάβει (οποιος εχει φλασαρισμένο εγκέφαλο) αν έχει το μοτερ σβηστό και με κλειστό σταντ, ανεβάζοντας ταχυτητα π.χ απο δευτέρα προς τρίτη ή απο τριτη προς τεταρτη κλπ προτού να γυρίσει αξονας των ταχυτητων στο μοτέρ θα σβήσει η ένδειξη των ταχυτήταν απο το καντράν, απο αριθμο θα δείξει κενή ένδειξη.

Ξέρω οτι οταν δουλεύει το μοτέρ και οι άξονες του σασμάν εχουν φορτίο , ο μύλος γυρίζει πιο δύσκολα απ'οτι σβηστό η χωρίς φορτιο και ετσι πρώτα πατιέται ο διακόπτης του quickshifter και μετά γυρίζει ο μύλος.
Επειδή εμένα πρώτα πατιέται ο διακόπτης καί οταν είναι σβηστό θέλω να δώ, αν και στο original quickshifter κάνει το ίδιο θα το αφήσω ως έχει ,αλλιώς να κοιτάξω για πιο σκληρό ελατήριο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ελπίζω κάποιος να έχει το χρόνο (και την ορεξη) να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miou
Full gixxer
Full gixxer
Miou


Όνομα: : Alexandros
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 47
Αριθμός μηνυμάτων : 13448
Αγωνιζόμενος : Nop...
Hμερομηνία εγγραφής : 20/07/2010

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 16:52

πρωτα πατιεται ο αισθητηρας

χωρις φλασαρισμα ειμαι ...

ποσα μιλισεκον εχεις ρυθμισει να κοβει το ρευμα?? ισως να σου φταιει αυτο δημητρη

______________________________________________________
Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων;" η απάντηση "πάρτε τα αρx!@#α μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική;

www.facebook.com/optovision            ... join us...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 17:01

Να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω , μου φλασάρισε ο Νικος την ecu.
βλέπω οτι ειναι εκτός, αν μπεί μάλλον θα απαντήσει.
Απ την μια λέω μήπως είναι πολύ μαλακό το ελατήριο και κάνει την διακοπή πρωτού να ξεκινήσει ο μύλος να γυρίζει,έβαλα πιο σκληρό ελατήριο αλλα σαν να μου κάνει το ίδιο και λέω μηπως ειναι πολυ σκληρό και φορτίζει πολύ τον μύλο και γυρίζει απότομα μολις κοπεί το καυσιμο.
Μου φαίνεται οτι πιο γλυκά (και πιο γρήγορα) γίνεται η αλλαγή με κόψιμο του γκαζιού.
Μαλλον θα δοκιμάσω κι αλλα ελατήρια, πιο μαλακά και πιο σκληρα και να δω πως συμπεριφέρονται.
thanks 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 19:09

Είχα φτιάξει και εγώ έναν home made διακόπτη για το shifter με το κέλυφος του bazzaz shifter. Ήταν όμως τόσο ευαίσθητος να τον πω, μαλακός; Με αποτέλεσμα να ενεργοποιείτε νωρίτερα απ' ότι έπρεπε και να κλοτσάει στις αλλαγές. Βέβαια παίζει ρόλο και ο χρόνος που "κόβει" το shifter.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
bougas13
Normal gixxer
Normal gixxer
bougas13


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 153
Hμερομηνία εγγραφής : 07/02/2009

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 21:16

Βαλε αν θες καμια φωτο αν δουμε τι εφτιαξες να παρουμε καμια ιδεα κι εμεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
T.R.E
Full gixxer
Full gixxer
T.R.E


Άντρας Όνομα: : Νίκος


Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 5824
Αγωνιζόμενος : Του καφέ!
Hμερομηνία εγγραφής : 29/11/2008

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 21:56

Επειδή το ίδιο "παράπονο" μου έκανε και ο Βασίλης με το Κ9,και αυτός έχει αισθητήρα dynojet,ίσως το σαζμάν του Κ9 λόγω διάταξης να θέλει λιγότερο χρόνο απ'τα προηγούμενα μοντέλα που δουλεύανε πολύ καλά στο 50-60.

Στο Βασίλη του έβαλα 50ms,μου είπε ότι κλωτσάει και το έκανα 60 και έγινε χειρότερο.Όταν ξαναέρθει θα το κάνω 40 και θα το δούμε,δεν ήθελα να κατέβω τόσο χαμηλά για να μην ταλαιπωρώ το σαζμάν αλλά αν δουλεύει καλύτερα και το "σηκώνει" γιατί όχι Very Happy 

Στο δικό σου τώρα που κοιτάω το bin σου έχω βάλει 55ms... Είσαι και μακριά θα το δοκιμάζαμε και θα την βρίσκαμε την άκρη

______________________________________________________
ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΜΟΥ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leroy
Elite gixxer
Elite gixxer
Leroy


Άντρας Όνομα: : Πασχαλης
Τόπος : Αθηνα
Ηλικία : 44
Αριθμός μηνυμάτων : 4497
Hμερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 22:27

bougas13 έγραψε:
Βαλε αν θες καμια φωτο αν δουμε τι εφτιαξες να παρουμε καμια ιδεα κι εμεις.

Αυτό το είχα κάνει πριν 2 χρόνια και δεν έχω φωτό. Αλλά και πάλι δεν δούλεψε σωστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/Blooming-Corner-KASI/210980822400
kapnias
Adv. gixxer
Adv. gixxer



Άντρας Όνομα: : Δημήτρης
Τόπος : Θεσσαλονίκη Ρεθυμνο
Αριθμός μηνυμάτων : 590
Hμερομηνία εγγραφής : 06/09/2009

Ερώτηση για quickshifter sensor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για quickshifter sensor   Ερώτηση για quickshifter sensor EmptyΠαρ 25 Οκτ 2013, 22:38

Αν προλάβω πρίν φύγω θα κάνω καμια δοκιμή και με άλλο ελατήριο, αλλα θα δω με τι ταχύτητα και σε ποιες στροφές δουλεύει καλύτερα για να βγάλω κάποιο συμπερασμα . Αν θυμάμαι καλά σε 5η 6η δουλευε πιο στρωτα, 1η-2α δεν το δοκίμασα αλλα 2α-3η ήταν απότομο.

Anyway, θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.
Για ακόμα μια φορά thanks thanks thanks respekt2 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερώτηση για quickshifter sensor
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» quickshifter
» PCV speed/gear sensor
» ΠΩΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ O2 SENSOR ΑΝ ΔΟΥΛΕΒΕΙ???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek GSX-R forum :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ :: ΤΕΧΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ :: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ-
Μετάβαση σε:  
Copyright ©2008 - 2023, gixxer.gr
gixxerforum@gmail.com